Setari Cookie-uri

Poti recunoaste o persoana frumoasa pe dinafara si urata pe dinauntru sau invers?

Oana ...eu nu ma cert cu tine ..ca stiu ca e pierdere de timp ...Uite ...ca sa inchei dialogul asta nu tocmai sanatos :) ..te citez un pic... "Ce mie mi se pare urat poate tie ti se pare frumos si invers.." ...exact ca orice alta parere...si imi pare bine ca tu ai spus asta..si ai venit si in apararea Ceopatrei .. care a avut o parere...parerea ei e buna pentru ea...nu neaparat buna pentru mine...pentru tine ...pentru altcineva... Tu ai sarit la gatul ei ...si ai facut-o in nu stiu ce fel ..pentru simplu fapt ca a zis ca a facut 3 in 1 ..eu imi fac unul in fiecare zi :D....
Un om nu-l judeci ..pentru scoala pe care o are...cum ai zis si tu mai devreme ..sunt multi prosti cu diploma ..(cine stie oare ..poate ne incadram si noi aici in acceptiunile unora) ...
Ideea nu a fost sa te jignesc...dar ma bucur ca ai simtit asha...probabil asa s-a simtit si Cleopatra..(ar fi culmea acum sa se ia si mandra de mine ...ca ce-i iau apararea sau mai stiu eu !!! ) :))
Hai ..sa ai o zi buna ..sa aveti o zi buna ...
mia_mia
Postat pe 19 Mai 2008 07:53
UNA e sa ai o parere si ALTA sa afirmi cu certitudine aberatiile pe care le spune cleopatra. Este o maaaaare diferenta!!! Asa ca nu ma baga in aceeasi oala pt ce esti departe de subiect. In momentul in care sustii ca STII anumite lucruri si ca AI anumite capacitati de care altii nu dau dovada, cum ar fi un IQ peste medie..atunci fii la inaltime, pt ca lumea are anumite asteptari de la tine si tu te faci de ras DE FIECARE DATA. Si aici tot la draguta de cleopatra fac referire. Asa ca, de fapt nu ai inteles de la bun inceput despre ce era vb. Dar te-ai bagat si tu..ca nu aveai altceva mai bun de facut. In fine.. Hai sa o lasam balta.
oana81
Postat pe 19 Mai 2008 11:42
Mai Oana ..oricine are dreptul sa se faca de ras..in orice fel crede de cuviinta..(avem multe multe drepturi)...Ai spus ca afirm cu certitudine aberatiile Cleopatrei...ei na ca oi fi io mai prostovana asha..si am mai pierdut si timpu sa citesc din urma ..si chiar nu vazui unde am afirmat cu ceritudine ca are dreptate...Am spus doar ca exista specii de animale care fac ce fac..in acelasi orificiu ..Asta a fost tot...Imi pare sincer rau ..ca citesti numai printre randuri ...eu zic ca sunt destul de explicita...in randuri ...
Si pentru a mia oara...parerile sunt diferita pentru ca oamenii sunt diferiti ...E greu oare sa acceptam asta??
Si de acord cu tine ...o lasam balta...
mia_mia
Postat pe 19 Mai 2008 18:40
Replicile voastre sunt un exemplu viu ca aparentele pot insela,iar daca nu inseala atunci arata purul adevar despre personalitatea unui om :)

Postat pe 19 Mai 2008 20:34
Ar fi bine daca aspectul fizic ar putea denota cum este o persoana in interior. Dupa parerea mea, e relevant.
Faptele ne fac sa ne dam seama cum sunt cu adevarat persoanele.

Postat pe 19 Mai 2008 20:49
cineva i-mi spunea ca oamenii uriti si neinzestrati de natura sint lipsiti si de frumusete sufleteasca fiind frustati din pricina infatisarii lor.parerea mea este totusi ca oamenii cu suflet bun emana frumusete si in exterior.

Postat pe 19 Mai 2008 23:38
Deci oamenii frumosi au suflet bun??Sunt frumosi si in interior...pentru ca asha se vede afara? Cred ca nazanin are dreptate..Faptele vorbesc..In primul rand ..un om frumos in interior trebuie sa-l cunosti ..sa stii ca are suflet bun ...un om frumos exterior ..trebuie doar sa-l vezi ...Cred ca exista si si ...Eu am cunoscut pe cineva urat in draci ..prea inalt,mult prea slab, cu nasu cat un facalet..urechile isi luau zzborul...ochii abia ca se zareau ...Deci in conceptia mea urat ..fizic ...Ei dupa ce l-am cunoscut...s-a schimbat treaba ...suflet mai mare ca a lui nu cred ca am intalnit pana acum...suntem prieteni buni si acum ...(P.S. - i-am si spus ...ca mi s-a parut urat cand la-m cunoscut) asta e ... El emana frumusete pentru mine ...si in exterior...
mia_mia
Postat pe 20 Mai 2008 09:46
Eu ma uit la vedete , care sunt izbitor de frumoase (unele) si sunt false si urate in interior.Camerele ascunse au dovedit asta :)))))

Postat pe 20 Mai 2008 09:49
si tu si mia aveti dreptate.. dar asta nu face o regula din faptul ca frumoasele sunt rele si uratii buni.. sunt de toate pt toti!
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 10:01
De multe ori aparentele inseala si in aceeasi masura mai spun si adevarul...sunt oameni si oameni,cert e ca prefacatoria,fetzele de ingerasi pe care le pun multi dintre noi inseala multa lume.Mai bine direct,sincer si fara frica de reactia nimanui.

Postat pe 20 Mai 2008 14:39
"Ochii sunt oglinda sufletului" zicea odata cineva....un ...savant sau ceva de genul:))). Nu am avut niciodata prieteni sau cunostinte in privinta carora sa ma insel.Sa insemne asta oare k pot recunoaste un om cu idei gresite? Un om inseamna o viata!!! Cum poti stii ce viata a avut un om din prima clipa in care il vezi??? ....In fine, ceea ce vreau sa spun este ca imi place sa privesc oamenii in ochi...e chiar o pasiune!
Overa
Postat pe 20 Mai 2008 15:01
Cred ca putem sa ne dam seama, de obicei dupa modul in care gandesc. Dupa atitudinea pe care o au in diferite situatii. Cineva mi-a dat un sfat, cand ies cu iubitul sa ies cu prietenii, nu de teama ca s-ar putea intampla ceva necuviincios, ci pt ca cu iubita are interes sa se poarte cuceritor. Dar ia sa iei seama cu un amic care il supara, sare la bataie? il jigneste? sau cauta sa vada daca nu cumva e si un pic de adevar in cele spuse. E atent la ce spune cineva cu care nu are interes? Cum se poarta cu cei care gresesc sau mai putin sclipitori ca el.

Postat pe 26 Mai 2008 14:47
Overa ai dreptate. Inca din prima zi in care am intrat in invatamant vine la mine tanti Lenuta, femeia de serviciu si imi spune:" Stiti, nu va suparati, sunt copii buni la noi in scoala, dar fiti un pic mai dura cu ei ca altfel vi se urca in cap. dar eu v-am cunoscut dupa ochi ca sunteti blanda si am vrut sa va avertizez!" Ei, bine cata dreptate a avut! :)

Postat pe 26 Mai 2008 14:51
dragele mele,exista 4 categorii de oameni:frumosi si buni,frumosi si rai,urati si buni si urati si rai!!...deci de toate pentru toti!!....dar exista si o regula:frumusetea exterioara poate genera si frumusete interioara si uratenie interioara ,insa uratenia interioara transforma,pana la urma, si o nimfa intr-un demon!!...nu stiu daca m-am facut inteleasa, dar am incercat,cum am putut eu mai bine....

Postat pe 26 Mai 2008 18:46
cu varf si indesat etta,si sunt de acord cu tine, poti sa fii "urat cu draci" dar sa ai o inima de aur si sa te comport ca un inger pt persoanele din jurul tau ,chiar si cu cei care te trateaza urat si te desconsidera din cauza urateniei tale,sau poti fii frumos dar sa fii un mitocan innascut,sa ii faci pe cei din jurul tau sa se simta stanjeniti numai cand te vad.asta daca isi dau seama cei de felul asta,pt ca uneori sunt atat de plini de ei si se considera buricul pamantului si nu observa golul din jurul lor....
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Mai 2008 20:40
eu si prietena mea cea mai buna am avut o alta prietena ink de la gradinita . am mancat aproape din aceeasi farfurie , am dormit in acelasi pat , imparteam aproape totul . mai mult se intelegea cu prietena mea decat cu mine pt k eu sunt o persoana care zice verde in fata ce are de zis . asa zisa prietenie s-a terminat acum 2 ani . kiar mai avem cateva saptamanai si facem comemorarea . si de ce??? din gelozie , ura , rautate , invidie , ciuda ......noi suntem realizate si ea ????...ea nu are nimik.....
zgabeatza
Postat pe 27 Mai 2008 00:06
Minunat!!!!Numai peste femei de succes am dat pe aici. E cumva vreun club exclusivist si inca nu mi-am dat seama?
Nu generalizati! M-am referit doar la cele care nu fac decat sa se laude cu ce au si vor mai strange...

Postat pe 27 Mai 2008 06:44
hai mai moira ca te primesc in clubul meu exclusivist....adica fericita clasa de mijloc descurcareata si cu bani si fara bani dar ....cu inimi mari cat luna plina intr-o zi de vara.
si recunosc ca uneori si eu ma consider o femeie de succes doar ca nu uit ca bunicii meu au fost tarani nascuti si crescuti la sat,ca parintii mei sunt crescuti la oras dar concediile si le-au petrecut la tara si ca eu insami am invatat ce inseamna respectul pt traditii,pamant si natura tot de acolo ...de la satul din care mi se trage neamul.....asta e cel mai important,oricat succes ai sa nu uiti cine esti cu adevarat.
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Mai 2008 13:27
Am observat mai sus in lista de subiecte de pe forum,cineva a deschis un subiect cam ca acesta...cu toate ca e o chestie fara sfarsit...e vb de oameni si personalitati..deci niciodata nu se sfarseste aceasta discutie :)

Postat pe 31 Mai 2008 00:06
:D

Postat pe 5 Iunie 2008 12:50
hmmm...am cunoscut persoane frumoase in exterior si in interior urite sau(evil)si invers,si cred ca la toti ni-sa intimplat in viata asta sa intilnim sau sa avem de-a face cu genul asta de persoane,in privinta lor daca ne inselam sau nu si ii putem recunoaste pe unii dintre ei sau nu, aici e mai greu, sa fim realisti,vorba aia cu tot darul de la dumnezeu odata si-o data tot te inseli asupra unei persoane(teapa tot o iei)

Postat pe 13 Iulie 2008 21:10
toti oamenii au ceva frumos la ei
unii nu isi dau seama si se considera urati
eu imi dau seama ce fel de om este in momentul in care imi da buna ziua
ralukca
Postat pe 24 Iulie 2008 15:35
se spune ca oamenii din jurul nostru sunt niste oglinzi, in care noi vedem propriile caracteristici, si de exemplu daca intr-o persoana vedem ceva ce la noi nu ne place atunci spunem ca nu ne place nici persoana respectiva, ca ne enerveaza, s.a.m.d... eu sunt de parere ca absolut orice pe lumea asta, are o parte buna si una rea, si din fiecare lucru care trece prin viata noastra avem ce invata...
nu cred ca frumusetea exterioara are legatura cu cea interioara, desi persoanele urate, frustrate, care isi hranesc pe zi ce trece mai mult complexele de inferioritate, sunt mai rele, mai dusmanoase, si mai invidioase decat cele care se simt multumite de felul in care arata...
si eu m-am lasat influentata de multe ori de aparente si am gresit, mi-am schimbat parerile pe parcurs, am avut si eu perioadele mele de naivitate, de inocenta, dar am platit foarte scump pentru ele, si inca mai am muuuuulte de invatat, dar cum se zice, fiecare sut in fund e un pas inainte, si ca sa ne dovedim noua insine ca toate greselile pe care le-am facut in trecut nu au fost degeaba, ca am invatat ce trebuia sa invatam din ele, o putem face doar in prezent tinand cont de ce am invatat pe parcursul vietii, si ne mai repetand greselile respective.

Postat pe 30 Iulie 2008 18:55
Intr-un manual de lb. engleza era o poezie "i know something good about you" - ideea era ca oricat de rau sau de urat ar fi un om , trebuie sa ne straduim sa ii vedem partile bune. Si o vreme am trait cu filosofia asta in minte...ce sa va zic, ..., mi-am luat la tepe tot incercand sa gasesc explicatii la orice greseala sau mitocanie a celor din jur...! adevarul e ca nu exista persoana 100% urata sau 100% frumoasa, pe de-a intregul buna sau in totalitate rea. Depinde de imprejurari si de contextul in care o cunoastem.
Acum sunt la faza in care ma uit bine in ochii celuilalt si ar trebui sa citesc ceva in ei.Pentru moment, sunt multumita, nu m-am inselat in aprecierea persoanelor dupa caldura sau raceala privirii.
andaluzia
Postat pe 25 August 2008 18:34
fiecare are cv frumos in el conteaza daca stii sa il dezvalui, nu exista pers urate sau frumoase nimni nu e perfect, probl e daca stii sa cauti acel frumos.

Postat pe 25 August 2008 18:53
si eu am auzit comentarii gen "daca un om e frumos in interior radiaza si frumusete exterioara."
chestia e ca nu poti fi niciodata sigur....sau, daca eu vad ceva frumos pe afara la cineva, nu inseamna ca si altcineva vede lucrul asta.
unoeri vedem doar ce ne convine pe moment...sau nu avem destula rabdare sa vrem sa vedem mai mult.
morticia_adams
Postat pe 11 Septembrie 2008 22:50
e adevarat ca noi ne putem insela ft mult in privinta oamenilor; exista persoane care se simt in al 9 lea cer cand iti fac rau si asta nu e minciuna .inainte eram ft naiva si credeam in toata lumea ,acum am invatat sa fac diferenta nu reusesc in totalitate inca ma mai insel dar asta i viata va pup mira
mira75
Postat pe 18 Septembrie 2008 00:53
Unei persoana care este placuta fizic (dragutza, frumoasa) i se vor acorda mai multe sanse sa isi arate partile pozitive ale caracterului ei si vor fi trecute cu usurinta aspectele negative (imaturitatea , lipsa de punctualitate etc).

O persoana uratica va purta mereu ranchiuna si va incerca sa injoseasca si sa demonstreze calitatile ei sufletest celorlati punand la zid persoanele frumoase exterior. Asadar si cele frumoase trebuie sa riposteze in fata "haitei" de uratele complexate.
dafffne
Postat pe 19 Septembrie 2008 23:11
felicitari oana81 pentru gandirea ta superioara (primul post); subscriu total ! e de apreciat omul care vede nuantele comportamentului uman.
edviga
Postat pe 2 Octombrie 2008 08:41
hi hi hi, de fapt al-3 lea post al tau, unde exemplifici , sorry ,
edviga
Postat pe 2 Octombrie 2008 08:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Piercing In buza 54 De la: kudika326863 23 Octombrie 2010 21:23
cat de mult conteaza fizicul??? unde se termina dragostea unde incepe mila?? 82 De la: AvocatCuculis 6 August 2015 11:31
CASTIGA 3 SIROPURI FYT FORM CU CARE A SLABIT MAMA NATURA 2 De la: kudika226898 5 Aprilie 2011 11:52
buna 6 De la: bestdevilinside 15 Noiembrie 2008 20:30
Deodorante Minerale 1 De la: deo_stone 8 Noiembrie 2010 18:23