Setari Cookie-uri

frumusetea interioara versus cea exterioara?

unii dintre noi ne lasam cuceriti, ca prin impact, de infatisarea exterioara a celor cu care intram in contact; altii de gesturi; altii de putere....

intrebarea mea ar fi:
ce cantareste mai mult?

Postat pe 28 Mai 2008 07:13
Din cate am citit eu si pe aici pe sait oamenii frumosi castiga mai bine....sunt mai credibili ...mai convingatori ....Frumusetea e un atuu de care ne putem folosii....care ne deschide mai multe usii decat o fata plina de cosuri ( gen tocilaru american:))) )....Poate o sa imi raspunda celelalte doamne si domnisoare ca sunt superficiala ca nu vad dincolo de aparente....Problema e ca trebuie sa ai putin timp sa vezi dincolo de aparente...si parca tinzi sa ii acorzi acest timp unei persoane atragatoare decat uneia mai putin atragatoare ....Daca ma insel..e omeneste NU? Matenatic vorbint....as zice asa la o prima impresie 70% aspectul fizic...apoi 50%...dupa ce ajung sa cunosc mai bine persoana.....
corinuta1010
Postat pe 28 Mai 2008 12:36
eu cred k depinde de la persoana la persoana.....nu suntem toti la fel...de aceea si crieriile de alegere difera
Ramon3l
Postat pe 28 Mai 2008 13:25
Criteriile tale care sunt?
corinuta1010
Postat pe 28 Mai 2008 13:47
Hmmmm :)) ma mai gandesc si eu ...a mai fost un topic la fel ...cautati raspunsurile acolo ...Si credeam ca numai eu ma repet?!?!? :)))
mia_mia
Postat pe 28 Mai 2008 14:03
In mesajul asta nu am folosit hmmm.. deci nu e chiar atat de acuta lipsa mea:)) Eu sunt mai noua pe aici si nu am stat sa citesc topicurile mai vechi...dar chiar daca e acelasi topic intodeauna sunt lucruri noi de spus despre acelasi subiectu ...sau asta e valabila doar in discutiile despre sex:)
corinuta1010
Postat pe 28 Mai 2008 14:09
lasa k si eu sunt noua...si am citit "de mi-au sarit capacele"
criteriile mele......nu trebuie sa fie print,dar nici zmeu....daca stie sa ma faca sa rad e ca si ales.Dar mai imprtant decat simtul umorului este:trebuie sa ii placa sa munceasca,nu conteaza ce,numa sa nu ii fie rusine k lucreaza si sa nu fuga de munca.
Pentru mine e mai important interiorul decat exteriorul.
Cam astea asa pe scurt
Ramon3l
Postat pe 28 Mai 2008 15:59
de acord mia.... uite si link-ul ...s-a terminat repede de discutat topicul.... http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/18548/MINTE-VS-INIMA-CE-ALEGETI-.html
dandanaua_reloaded
Postat pe 28 Mai 2008 16:22
eu nu ma refeream la minte versus inima, ci era o invitatie la a vorbi de nevoi, de ceea ce ne atrage la ceilalti
ma refer la nevoia de a ne simti in siguranta, protejate, iubite etc.....chiar trebuie sa soptesc?!
ce ne face sa ne indragostim?
iluzia propriilor nevoi proiectate?
imaginea de creata artificial pt a ne cuceri?
slab, foarte slab...
credeam ca puteti mai mult!

Postat pe 28 Mai 2008 22:59
Nu geannie ...chiar a fost untopicu ccu frumusetea interioara sau cea exterioara?? stii care e treaba ...aici nu suntem la psiholog ...ai vazut..fiecare vorbeste din experienta lui de viata...ai fi putut sa incepi tu ..sa spui ce te face sa te indragostesti...imaginea ta pentru a cuceri si a fi cucerita...etc...Mie una imi plac lucrurile concrete..si am mai raspuns la intebarea asta...oarecum ...daca ai noutati ..chiar te rog sa vi cu un exemplu elocvent ..si cum sa nu stam de vorba atunci!!! Hai ...sa aveti o zi buna..si mai "ingrasati-va" un pic ..ca slab slab..nu-i bine :))))
mia_mia
Postat pe 29 Mai 2008 08:09
mia mia. ai dreptate...cand vedem totul din "avionul" personal, nu suntem la psiholog
o zi buna

departe de mine dorinta de a face psihoterapie pe acest site, insa unele intrebari pot fi interesante tocmai prin raspunsul lor......

Postat pe 29 Mai 2008 08:43
frumusetea fizica te ajuta din multe puncte de vedere..iti da incredere in tine...dar ce ne facem noi fetelor..cand degeaba suntem frumoase si apare un individ in viata noastra care ne face sa ne simtim cele mai urate fiinte de pe pamant?!si incepem sa ne desconsideram..sa ne pierdem increderea in noi..sa uitam sa zambim...frumusetea exterioara va fi umbrita de uratenia interioara ce a luat locul lucrurilor frumoase ce le aveam odinioara...eu zic k interiorul se completeaza cu exteriorul..felul tau de a fii,caracterul se imbina perfect cu aspectul exterior..si tocmai d-aia trebuie sa fie mereu o balanta in sufletul nostru care sa aprecieze ce e bun si ce e rau...frumusetea interioara te infrumuseteaza mai mult...iti da acel 'vino-n coa' ..parerea mea:)
criss_a
Postat pe 29 Mai 2008 10:51
geanie,unde e parerea ta ca n-o vad ?arunci cu bata in balta dar tu ....nu exprimi nimic, sau faci doar sondaje de opinie ?
lief
Postat pe 29 Mai 2008 12:53
Eu cred ca aspectul exterior are un rol foarte important.Este cartea de vizita a fiecaruia dintre noi.E primul contact, el produce prima impresie.Dar dupa aceea urmeaza interiorul.Atunci cand cineva are un suflet frumos si este si putin simpatic, nu exagerat, atunci cand ambele se imbina nu se poate sa nu fie pe placul celor din jur, cu care are relatii.
Farmecul fiecaruia izvoraste din interior.
vera11
Postat pe 29 Mai 2008 14:57
aspectul exterior....efectul primei impresii adesea ne atrage atentia, adevarata iubire, indragostirea se instaleaza in momentul in care noi incepem sa investim in celalalt incredere, asteptari, dorinte, atasament etc
pe langa ceea ce noi investim in celalalt, adesea din prisma nevoilor noastre se intalmpla sa il investim sau sa o investim pe partenera cu calitati, drepturi, "puteri" in ceea ce ne priveste, il "infrumusetam" artificial uneori...pentru ca atunci cand vb despre frumusete ar fi incorect si fata de noi sa vb doar despre cea fizica, uitant ce inseamna frumusetea sufleteasca, ansamblul de valori si convingeri care il calauzesc pe cel drag inimii noastre.
legat de sondajele de opinie...daca as vrea sa public un studiu...nu as avea ce sintetiza, decat sa particularizez pt ca fiecare suntem unici, speciali prin noi insine in primul rand.

Postat pe 29 Mai 2008 18:09
pt majoritatea barbatilor conteaza frumusetea exterioara si pt femei cea interioara.. simplu. Iar cine neaga, cred ca minte ;)
oana81
Postat pe 29 Mai 2008 19:12
cred ca primul impact atunci cand cunosti o persoana este frumusetea exterioara. dupa, incepi sa si cunosti o persoana, de multe ori femei extra frumoase au caractere jalnice si invers... asa cum zicea si oana, si eu cred ca femeile iau mai mult in seama frumusetea interioara:) si barbatii pun mai mult pret pe aspectul fizic:)
rrammy81
Postat pe 29 Mai 2008 19:16
de acord cu oana ,cu o mica rectificare : nu inseamna ca daca nu conteaza frumusetea fizica la barbat acesta sa fie ...urat ca dracul,adica jumate cat mine la inaltime ,dar dublu la latime, schilod sau...alt handicap fizic etc
lief
Postat pe 30 Mai 2008 09:41
hehe.. :)) daca e si frumusel, cu atat mai bine!!
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 11:26
aicea sunt de acord cu oana81
Ramon3l
Postat pe 30 Mai 2008 13:58
Cred ca exteriorul oricum l-ai lua e tot o aprarenta, frumusetea interioara e decesiva, acum de depinde si de asteptari, prferinte, gusturi...
floaredecolt26
Postat pe 30 Mai 2008 15:00
in general persoanele frumoase fizic sunt tratate mai bine ,mai atent ,sunt complimentate si foarte putini ,in prima faza observa interiorul si stiti cum se spune fiecare cu norocul lui si in general cei frumosi si aratosi obtin tot ce e mai bun,greselile lor sunt primele iertate.
wdy
Postat pe 31 Mai 2008 00:01
insa eu intreb:aceasta frumusete exterioara/ interioara nu este ea, oare o proiectie a propriilor nevoi si dorinte?
eu asta tind sa cred ca adesea este pur subiectiva

Postat pe 1 Iunie 2008 00:14
heh...da frumusetea exterioara e luata prima in vedere iar cea interioara e pe locul 2 in unele cazuri din pacate..dar ce e frumos nu intotdeauna are ceva bun in el mai multa mandrie si siguranta oricum pt mine sincer conteaza prima data aspectul fizic la primul contact vizual dar depinde in ce context vreau sa cunosc persoana,din pacate poate as-mi faca o impresie buna aspectul fizic si cel interior sa ma dezguste..nush eu am un caracter f nehotarat si nesigur..ma poate zapaci si un zapacit frumos :D
susu
Postat pe 1 Iunie 2008 11:22
heh...da frumusetea exterioara e luata prima in vedere iar cea interioara e pe locul 2 in unele cazuri din pacate..dar ce e frumos nu intotdeauna are ceva bun in el mai multa mandrie si siguranta oricum pt mine sincer conteaza prima data aspectul fizic la primul contact vizual dar depinde in ce context vreau sa cunosc persoana,din pacate poate sa-mi faca o impresie buna aspectul fizic si cel interior sa ma dezguste..nush eu am un caracter f nehotarat si nesigur..ma poate zapaci si un zapacit frumos :D
susu
Postat pe 1 Iunie 2008 11:22
Frumusetea exterioara isi pierde valoarea fara cea interioara. Iar un barbat intotdeauna va cauta sa descopere interiorul. Este misterul femeii si ceea ce suplineste golul din sufletul barbatului.
delight
Postat pe 1 Iunie 2008 16:34
si daca ne lasam impresionati de aparente? sunt unele persoane care pot mima si convingeri si credinte....

Postat pe 3 Iunie 2008 23:11
frumusetea unei persoane este in primul rand subiectiva : ce-i place unuia nu-i place altuia , depinde si de cateva principii estetice dar si de gusturile fiecaruia . deci este o notiune cam volatila . frumusetea cuiva nu reprezinta un merit , o calitate ci un fapt dat . eu nu am nici un merit daca am avut norocul ca cel de sus sa ma lase frumos , nu este realizarea mea . dupa cum nu este nici vina mea daca cel de sus m-a lasat ceva mai slut . eu nu am gresit cu nimic . ceea ce este defect este modul subiectiv cum oamenii isi privesc semenii : cand vad o persoana frumoasa au impresia ca frumusetea ambalajului se extinde si asupra interiorului , a caracterului , a sufletului . dar greseala asta iar nu este generala , nu o fac toti oamenii . oamenii au tendinta sa-i vada pe cei din jur printr-o lentila a subiectivismului . din pacate . dar a face din asta un capat de lume este cred eu un defect impardonabil . lumea in care traim acum are un standard al valorilor filtrat de dimensiunea implantului de silicon din sani , a celui de botox din buze , numarul operatiilor estetice si al liposuctiilor , obsesia sexului cu orice pret , a libidoului dement , a sexului pentru bani si a toaletelor si accesoriilor platite cu sume de la 4 digiti in sus numai pentru ca au costat atat sau au o zdreanta de eticheta cu sclipici. ce legatura are toata tampenia asta gaunoasa cu adevarata frumusete , cu adevarata valoare ? oamenii frumosi sunt mai siguri de ei ? mi se pare daca nu gresit un pic cam mult spus ! a fi sigur de tine , a te cunoaste , a sti ce vrei , a stii de unde vii si unde mergi , a nu dori sa faci rau semenilor nu are legatura cu asa zisa frumusete ci cu interiorul , cu sufletul si cu ratiunea . atunci cand te examinezi in oglinda sufletului nu-ti vezi trupul si bratara de la mana sau numarul amantelor , acolo esti singur si gol pusca si nu poti sa-ti ascunzi lipsa ideilor sau a continutului . cand te cunosti cu adevarat , stii ce poti cu adevarat , stii de unde vii si incotro mergi , cand sufletul ti-e limpede si curat atunci poti spune ca te apropii de adevarata frumusete si chiar ca nu-ti pasa ce cred altii despre tine . daca te-au vazut cu adevarat si te plac inseamna ca gandesc cu adevarat , daca ti-au vazut doar grosimea nasului sau urechile clapauge atunci chiar nu merita sa-i bagi in seama , nu ? problema frumusetii , a culorii ochilor , a dimensiunii sanilor , a formei buzelor chiar ca aproape ca nu mai are nici o importanta , poate cel mult ca principiu pur estetic si atat . restul este doar o vorbarie goala a unor complexati pe jumatate orbi care se cauta o viata intreaga si nu se gasesc .
claudio
Postat pe 4 Iunie 2008 11:50
iertati-ma ca ma bag precum musca intr-o conversatie a fetelor dar mi se pare interesanta . geannine si-a pus o intrebare : daca unii mimeaza ? nu poti mima propria ta imagine idealizata . poti incerca , fireste , sa pari mai bun , sa pari mai corect etc. de ce nu poti reusi cu mimatul pana la capat / atunci cand ai de luat o hotarare si sa actionezi nu poti mima asta . simplu . hotararile si actiunile sunt dictate de convingeri si principii profunde . nu poti lua o hotarare decisiva pe baza unor prefacatorii sau mimand ca esti cineva care nu esti . actiunile arata adevaratul caracter . cineva care mimeaza ca este plin de compasiune nu va dona niciodata un rinichi cuiva aflat pe patul de moarte . nu cred ca poate duce prefacatoria pana acolo ! daca o va face atunci inseamna ca nu se preface . problema este cu noi ceilalti : ne place sa credem o prefacatorie 'frumoasa' sau o luam asa cum este , un fals si atat ?
mai demult , o prietena-mi spunea ca prefera un barbat care spune 1000 de vorbe frumoase si care nu se tine de cuvant unui barbat care nu 'minte frumos' chiar daca mereu se tine de cuvant . nu pare indeajuns de 'romantic' ! cine gresea cu adevarat ? stim sa ne facem alegerile ?
claudio
Postat pe 4 Iunie 2008 12:03
poti sa fi frumos cit zece,dar ce te faci cind caracterul lasa de dorit?

Postat pe 13 Iulie 2008 08:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
povestea mea 28 De la: Elyaa 6 Iulie 2011 11:23
sutienul potrivit 13 De la: yumalai 25 Mai 2009 08:46
INVITATIE la o Suuuper Petercere KANGOO JUMPS !!! 2 De la: CarlaT 21 Septembrie 2010 14:09
Sa ne tratam prin "CAFEA" 3 De la: pascu_gabriela 14 Februarie 2009 01:31
hairstylist 1 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 14:05