Setari Cookie-uri

DESPRE COMPROMIS SI CE INSEAMNA EL PT SUFLETUL NOSTRU

Ce parere aveti despre compromisurile in fata carora ne gasim de atat de multe ori..? Care ajung la un moment dat sa ne conditioneze viata si sa ne faca sa spunem sau sa reactionam diferit de ceea ce ne dicteaza inima.. Ce parere aveti despre ,, eu as vrea altceva,dar..toti spun ca asa e mai bine, inseamna ca asa o fi ,, ? Mereu am fost o non-conformista, o rebela in sensul bun al cuvantului si o luptatoare pt a demola stalpii vechii societati si mentalitati. De multe ori am fost pusa in fata unor alegeri care insemnau un compromis pt mine.. Si mereu am ales ce mi-a dictat constiinta si intuitia. Impotriva tuturor celor care se lasa ghidati de spiritul de turma . Traieste ca un razboinic, alege intotdeauna cu hotarire una din alternative, insa nu fa niciodata compromisuri. Este mai bine sa fii infrint insa integru, decit invingator prin intermediul unui compromis. Acea victorie nu iti va da nimic in afara de umilinta, in timp ce infringerea lipsita de orice compromis iti va conferi demnitate. Viata este plina de mister: uneori victoria aduce cu sine numai rusine, iar infringerea este ceva plin de demnitate, datorita faptului ca nu a fost admis nici un compromis. Acest gen de infrangere l-am suferit de mai multe ori, insa m-a facut sa ma simt o adevarata invingatoare. Sunt putini care au acest curaj si determinare.. dar eu ii admir si ii respect din tot sufletul. Ei sunt lumea de maine.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 15:54
Compromisul care ma apasa cel mai tare si pe care sunt nevoita sa-l fac zi de zi e legat de job. Fac ceea ce am invatat , dar nu am invatat sa fac ceea ce-mi place. Eu lucrez in domeniul financiar, am reusit sa ajung intr-un post care imi ofera satisfactie materiala dar , din pacate pretul pe care il platesc este destul de mare: nu mai am timp pentru prieteni, familie, nu mai am timp nici macar pentru mine...a trebuit sa renunt la toate visele alaturi de care am crescut.
Daca as putea sa aleg din nou as ignora toate sfaturiile parintilor care -si doreau pentru mine o meserie banoasa si, mi-as asculta inima.
serena1
Postat pe 16 Mai 2008 16:27
Un singur compromis fãcut și lanțul slãbiciunilor începe...
auraslavila
Postat pe 16 Mai 2008 16:47
nu fa nimic din ceea ce ar putea sa te urmareasca sub forma de regrete. compromisuri facem deseori, dar scopul lor trebuie sa fie atat de important, incat sa fie in masura sa le mature din amintire. tot timpul trebuie sa ai grija la cum o sa convietuiesti impreuna cu constiinta ta.

Postat pe 16 Mai 2008 18:39
offf offf caimacus..... ce compromisuri faci tu??? Stii am urmarit oarecum posturile tale..asha...poate poate vad un barbat ....pe acilea...Tu cred ca faci compromisuri despre cum sa convietuiesti cu sotia si bineinteles cu celulita ei .. (ca doar te vazui in poza aia dragutza cum stai ca un barosan la birou si te conversezi la telefon..cred ca-i faceai sotie o programare la Siluette...) ...si nu cred ca ai cine stie ce patratele sau bicepsi tricepsi ..ca sa nu vorbesc de alti muschi ..ca as fi in necunostinta de cauza...
Toata lumea face compromisuri....oana..si poti fi invingatoare si sa simti asta...daca compromisul pe care il face ...nul faci numai pentru tine...Si ca tot aud vorbe si proverbe pe aici ...stii cum e ..orice sut in fund e un pas inainte..faci compromis ..si daca rezulta ca ai castigat...bravo tie..daca nu ...nu-l mai face..atat de simplu ...
Eu una fac compromisuri ...si ma mandresc cu ele..pentru ca sunt alegerile mele..bune sau mai putin bune...din toate am invatat cate ceva....si cred ca pana la urma in asta consta totul ...ince ramane dupa actiune noastre...Si stiu ..vorbe vorbe...ca ne pricepem cu totii...
mia_mia
Postat pe 17 Mai 2008 19:01
Eu cred ca depinde de compromis in mare masura. Poti la fel de bine sa dovedesti un curaj nebun TOCMAI datorita compromisului pe care il faci. Poti la fel de bine sa spui cu mandrie..nu am facut niciodata un compromis in privinta asta. Depinde in mare masura de natura sa, de circumstante. Cend esti foarte diferit de partenerul tau, de exemplu, este imposibila o relatie, daca nici unul nu face compromisuri. Idealul ar fi sa te intalnesti cu el la jumatatea drumului ..adica, fiecare sa sacrifice ceva si sa ''lase de la el'' pentru a face relatia sa mearga.Se intampla totusi ca numai unul sa poata, sa se gaseasca in situatia sa faca acel compromis care sa le salveze relatia. A nu il face este o lasitate.
In aceeasi masura, uneori compromisurile distrug vieti.Eu am fost in ambele situatii: am ales intr-o anume circumstanta sa imi pastrez integriatatea , si nu am regretat. Faptul ca nu am facut nici un compromis ma face si acum mandra si fericita . A fost si cazul in care am ales sa sacrific ceva , sa renunt la o particica din mine, si , din nou, faptul ca am gasit puterea sa o fac m-a facut fericita pe rtermen lung, si sa ma simt bine cu mine insami. Sper doar ca data viitoare sa nu aleg gresit, si sper ca fiecare sa avem intelepciunea de a stii cand sa lasam de la noi, si cand sa luptam sa pastram valorile in care credem.

Postat pe 17 Mai 2008 22:03
eu urasc compromisurile, sunt daunatoare si modifica si macina sufletul omului chiar daca nu recunoaste la supraftata
hannahmiriam
Postat pe 18 Mai 2008 04:26
dar atunci cand dam spaga tot compromis se numeste?,,,,,,,,,,,,,,,daca da ,eu permanent fac compromisuri,,,,,,,,,,era o gluma
wdy
Postat pe 18 Mai 2008 12:07
viata in sine e un compromis............si la orice pas faci compromisuri!!!!!

Postat pe 19 Mai 2008 23:34
wdy..daca tot veni vb de spaga..e un compromis pe care eu am refuzat mereu sa il fac! si sunt mandra de asta, chiar daca uneori poate am pierdut in fata altora. Dar cum spuneam si mai sus.. mai bine sa pierd cu demnitate decat sa castig cu rusine.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 00:08
ma refeream la organele de control,nimeni nu pleaca fara spaga
wdy
Postat pe 20 Mai 2008 20:18
apopo de spaga ,in FRANTA nu poti oferi nici macar un buchet de flori ca se considera spaga.mie mi-a luat ceva timp sa ma dezobisnuiesc.

Postat pe 20 Mai 2008 20:26
buna ...eu am nevoie de un sfat sau macar de cateva pareri
de cum ar trebui sa reactionez sau ce decizie sa iau! asadar am 20 de ani si acum 4 luni de zile am intalnit un barbat(32 de ani) care este dintr-o alta tara ! avem o relatie dar eu nu il simnt ata de atras de mine precum zice si actioneaza( de obicei femeile isi doresc fapte si nu vorbe el as putea spune ca imi arata afectiune prin fapte exemplu a ramas in romania pentru mine lasandu-si familia si prieteni acolo desi nu stau cu el ma sustinut in multe lucruri dar nu pot sa zic ca il cred).am impresia ca a ramas aici pt ca fuge de ceva asta pt ca are probleme cu fosta lui logodnica si pentru a o uita si a nu infrunta realitatea sta aici! a plecat de curand pentru 10 zile in tara lui innainte sa plece a primit un mesaj de la fosta lui logodnica (si nu era primul) in jurul orei 1:00 dimineata sa se intalneasca cu ea cand ajunge in tara ,si tinand cont ca eu ar fi trebuit sa fiu de munca in seara aceea (de invitat ma invita dar nu am vrut sa ma duc eu in tara lui si stia ca nu am sa accept)ma cam deranjat enorm de mult si ma indepartat total.o data ajuns acolo ...ma sunat in fiecare zi dar nici macar o data nu am vorbit cu un membru de familie! intrebara mea este merita sa continui o relatie ca asta sau ce credeti ce ati facete voi in aceasta situatie ? mersi mult astept un raspuns
yo_anca
Postat pe 27 Iulie 2008 16:58
Yo Anca de cele mai multe ori strainii cred ca noi romancele daca provenim dintr-o tara saraca apoi si asteptarile noastre is mai mici si ne multumim cu jumatati de masura .Trebuie sa-l faci pe un barbat sa te respecte daca vrei ca totul sa fie ok-asta e o regula iar in cazul unui strain e de zece ori mai valabila . Nu-l lasa sa se joace cu tine si vezi nu cumva e plin de prejudecati referitoare la romance ? Daca da atunci sa stii ca nu are intentii serioase si te desconsidera .

Postat pe 27 Iulie 2008 17:09
mersi pentru raspuns marinela1989!....nu are prejudecati fata de romnance...asta cred ca e bn nu?dar cea mai mare problema este ca nu are un job stabil aici ci va trebui sa se deplaseze si in alte tari ...(dc e sa ma gandesc la viitor) iar din cate am vazut pana acuma ii cam fug ochii dupa femei ....are rost sa am incredere in el...? si te rog sami spui si mie cum ar trebui sal fac sa ma respecte care este adevaratul sens al respectului in cazul meu ....cum ar trebui sa procedez?mersi mult
yo_anca
Postat pe 28 Iulie 2008 22:03
Daca-i fug ochii dupa femei nu mai bate apa in piua cu el .Esti la inceputul relatiei si ar trebui sa nu-si dezlipeasca ochii de la tine .Nu ??Arata-i ca nu tolerezi asta .Cum sa-l faci sa te respecte ? Arata-i ca tu EXISTI si independent de el ,ca poti trai fara el ,ca se va intampla ceva intre voi numai daca tu vrei si nu fiindca ti-a cerut-o (ia-ti aerul-de-ai sti ce propuneri am avut eu la viata mea !)adica daca te convinge si mai arata-i ca ai si tu niste CRITERII pe care ar fi bine sa le respecte .Daca nu-i arati asta comportamentul unui barbat lasa de dorit fiindca daca el obtine sex crede ca si o femeie numai asta asteapta de la o relatie si toata lumea e multumita .Arata-i ca ai personalitate .Mie-mi place foarte mult perioada asta ichiar am unul pe rol pe care l-am innebunit cu fitele (si tot intreaba "de ce") .De ce ? Sa-i iasa moarea si sa stie cat valorez .Ma enerveaza barbatii care se uita la corpul unei femei dar ii ignora personalitatea .

Postat pe 28 Iulie 2008 22:16
mersi pentru tot marinela1989....dc nu as indrazni prea mult as putea avea adresa ta de mail sau de yahoo massenger(preferabil)!
yo_anca
Postat pe 30 Iulie 2008 08:49
compromis nu! ( a se citi, dezonorare)
sa lasi de la tine in unele privinte, da!(uneori, cand consider ca merita)
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 02:22
De la: joana_rise, la data 2008-08-21 02:22:55compromis nu! ( a se citi, dezonorare)
sa lasi de la tine in unele privinte, da!(uneori, cand consider ca merita)


Pana la urma nu prea inteleg ce vor sa spuna unii....compromis nu, dar pe de alta parte, sa mai lasi de la tine daca merita!
Pana la urma in viata traieste cu adevarat bine, cel care stie cand sa faca si cand sa nu faca compromisuri. In asta consta arta de a trai. Sa eviti extremele...radicalizarile, desi uneori in viata oricat ai vrea, momentele astea vin peste tine. Si prin asta nu spun ca o persoana trebuie sa devina adepta mediocritatii, dar e tare greu sa reusesti intr-adevar asa ceva, sa poti sa-ti pastrezi spiritul limpede. Sa faci si sa nu faci compromisuri, dar unde si cand si mai ales pretul fiecarei ipostaze. Cine are raspunsul, are solutia la fericire cu adevarat.
cristinarudi
Postat pe 21 August 2008 08:54
Ce ar fi viata fara compromisuri?
Cred ca facem toti compromisuri, vrem nu vrem...ca e vorba ca trebuie sa accepti sa mergi langa un nene mirositor in metrou si pana la faptul ca accepti sa iti vezi prietenul/prietenii de 3 ori pe saptamana pentru ca iti petreci toata viata la birou...numai compromisuri.
Sa spui ca nu faci compromisuri inseamna sa minti ;)
andreea_new
Postat pe 21 August 2008 09:42
De la: france, la data 2008-05-19 23:34:37viata in sine e un compromis............si la orice pas faci compromisuri!!!!!
ai dreptate francia...atunci cum sa nu fie si spaga un compromis? Il facem mereu, fara nu se poate...ma enerveaz si pe mine dar...deh.nu traim in Franta.Bravo lor ca nu accepta asa ceva.
just28
Postat pe 26 August 2008 10:43
in general,strainii care isi cauta partenere dinafara tarii lor au o problema cu conationalele lor.Fie ca nu le place independenta lor, fie ca nu le place sa le fie cheltuiti banii(pt.ca ele chiar stiu sa o faca si li se pare absolut normal sa o faca) fie ca nu le place faptul ca job.ul e pe primul loc iar familia pe ultimul.... iar copiii vin f tarziu...fie ca isi doresc femei mai inocente decat ale lor ....datorita acestor aspecte sau a tuturora, ei ajung sa caute inafara tarii lor o mica sclava.Daca nu vei fi foarte puternica de la inceput vei sfarsi fracand podelele, carpind ciorapii lor(chiar dc sunt milionari in euro) gatind si calcand sau stand acasa cu copiii...Draga mea, daca nu ai respectul lui acum,nu il vei avea niciodata si vei avea tate sanele sa ajungi o mica sclava...ca mai toate romancele din strainatate.

Postat pe 2 Septembrie 2008 11:26
De la: cristinarudi, la data 2008-08-21 08:54:15
De la: joana_rise, la data 2008-08-21 02:22:55compromis nu! ( a se citi, dezonorare)
sa lasi de la tine in unele privinte, da!(uneori, cand consider ca merita)


Pana la urma nu prea inteleg ce vor sa spuna unii....compromis nu, dar pe de alta parte, sa mai lasi de la tine daca merita!
Pana la urma in viata traieste cu adevarat bine, cel care stie cand sa faca si cand sa nu faca compromisuri. In asta consta arta de a trai. Sa eviti extremele...radicalizarile, desi uneori in viata oricat ai vrea, momentele astea vin peste tine. Si prin asta nu spun ca o persoana trebuie sa devina adepta mediocritatii, dar e tare greu sa reusesti intr-adevar asa ceva, sa poti sa-ti pastrezi spiritul limpede. Sa faci si sa nu faci compromisuri, dar unde si cand si mai ales pretul fiecarei ipostaze. Cine are raspunsul, are solutia la fericire cu adevarat.


in viata cu totii facem comromisuri.diferenta este ca unii stiu unde si cand sa le faca. intro relatie spre axemplu nu se merge inainte fara comromisuri.toti acei batranei din parc ,ce se tin de mana nostalgig plimbanduse la soare numai prin compromisuri,respect,energie pozitiva si complicitate au ajuns acolo.

o alta mare calitate pe lumea asta ,sau arma in acea lupta numita viata ,se mai poate considera capacitatea de a se adapta fiecarei situatii sau personalitate cu care avem de-a face in viata.

fara semenea capacitati se traieste o viata pe care noi o numim selectiva dar se ajunge la extreme.

personal am invatat aceasta lectie la modul cel mai greu.

cristina rudi ai toata stima mea si tot respectul pentru toate comentariile tale de pe acest forum.

Postat pe 7 Septembrie 2008 15:50
existenta pe care o ai , destinul , este o suma a consecintelor propriilor fapte , bune sau rele . de aici si importanta alegerilor pe care le facem in viata de zi cu zi . este foarte important sa stii sa alegi corect , sa stii sa discerni aparentul de real , adevarul de fals . nu toate lucrurile care ti se par frumoase si bune sunt cu adevarat frumoase si bune . zaharul este dulce dar consumat in exces ne afecteaza sanatatea . nu toate lucrurile care nu ne plac ne afecteaza si negativ ... cand suntem mici nu ne place sa mergem la scoala , vrem la joaca ... dar asta nu inseamna ca scoala este un lucru rau . ar trebui sa definim si compromisul ... viata este o succesiune de alegeri si decizii . este ca un dans pe sarma . este foarte important sa stii cand sa lasi de la tine . ca o investitie sau ca o pierdere acceptabila si temporara pentru un castig mare in viitor . depinde ce rezultat are compromisul . daca rezultatul este bun , atat pentru tine ca om cat si pentru viitorul tau , inseamna ca ai facut alegerea corecta si compromisul a fost acceptabil . ceea ce conteaza este sa nu facem rau celor din jur si constiinta noastra sa nu se pateze . restul sunt prejudecati ...
claudio
Postat pe 8 Septembrie 2008 11:40
Va anunt ca azi se difuzeaza reportajul cu mine la ACASATV,la ora 17.30, in reluare la ora 24
dragalaspui
Postat pe 10 Septembrie 2008 15:34
Pentru Mia Mia Bravo ai perfecta dreptate .Nu vreau sa mai adaug nimic.De vorbe sintem toti plini

Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:09
frumos scris......admirabil.....daca asa ar fi societatea in care traim , da, ai putea trai dupa bunul plac....dar......compromisul sub intelesul de concesie,nu e atat de umilitor.....hai sa vedem si partea alba a "magiei"......(sa facem si compromisul asta,in ai acorda si o "lumina" buna...compromisului)
36cr
Postat pe 28 Ianuarie 2009 20:17
in viata trebuie sa faci si compromisuri,mai ales in viata de cuplu.avand in vedere ,ca noi oamenii nu suntem perfecti,Dumnezeu a creat compromisul.e un fel de cale de mijloc pt a readuce lucrurile pe fagasul lor normal.
dana_mv
Postat pe 28 Ianuarie 2009 21:02
t inteleg perfect.si eu trec prin aceasi situatie....muncind in dom financiar
regret din tot sufletul k am apukt p acest fagas si k nu mai ma timp pt lucrurile imp in viatza...dar din pakte au intervenit alte prb kre nu ma lasa sa o iau d la zero;)
dak mai ai timp nu ezita sa incerci altceva...gandeste te k odata ce ai reusit intr-un domeniu sigur o sa poti si intr-unul mult mai putin stresant;)

mult succes
kkt
Postat pe 3 Februarie 2009 13:35
fiindca viata asta nu se dovedeste a fi un drum nesfarsit,drept si neted,ori ca sa razbesti,sa obtii,sa reusesti, inseamna si compromis

Postat pe 9 Martie 2009 15:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu , Tu .. si EI 10 De la: ktnutza 26 Noiembrie 2009 20:35
Donatella va ureaza Craciun fericit! 1 De la: kudika088302 25 Decembrie 2009 08:45
Budgetul familiei in Ro 39 De la: mkdisk 25 Martie 2009 15:44
Ce este fericirea? 368 De la: Arutzu28 17 August 2011 14:17
helo 2 De la: iulia069834 17 Octombrie 2009 18:10