Setari Cookie-uri

Despre clonare...

Credeti in acest fenomen medical al lumii moderne? Credeti ca,in ciuda efectelor negative,ar putea alina si multe suferinte?

Postat pe 15 Mai 2008 20:03
si uraniul ar fi trebuit sa fie utilizat doar pt binele omenirii.
amme22
Postat pe 15 Mai 2008 20:43
SUNT TOTAL IMPOTRIVA ACESTEI NOI FORME DE CREARE A VIETII.DOAR CEL DE SUS DA VIATA SI O IA,SUNT SIGURA CA CEI CARE DAU VIATA SUB FORME STIINTIFICE CUM AR FI CLONARE SI CEI CARE UCID O SA PLATEASCA SCUMP PT FAPTELE LOR LA JUDECATA DE APOI.SI BISERICA E IMPOTRIVA CLONARII,OAMENII PE PARCURSUL TIMPULUI IN DISPERARE PT PUTERRE SI VEDETISM FAC LUCRURI MONSTRUOASE .
simonik520
Postat pe 16 Mai 2008 13:39
biserica nu e de acord cu nimic ce ne poate demonstra ca suntem ceva mai mult decat fiinte ordinare si muritoare. E in interesul lor sa ascunda asta.. Nu stiu daca clonarea e sau nu benefica, inca nu am analizat profund aceasta tema.. insa stiu ca daca d-zeu nu ar fi vrut sa avem asemenea capacitati, nu ar fi permis sa le avem.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 14:25
nu am nimic impotriva. dar cum ne poate ajuta? pt ca bilologic, nemurirea nu exista. daca faci unul identic cu tine, e altul, care iti seamana, tu mori. pt noi suntem constiinta si nu corp. daca ar folosi medicina aceste practici, prin a creea organisme, din care sa rupa cate un organ sa-l puna unui altul, acesta este crima. daca ar fi sa ma gandesc bine, nu m-ar interesa cum arat, numai sa mai traiesc o viata. desi mai am o bucata si din asta. insa uit ca e cel mai important ca exist, uit sa ma bucur de lucruri marunte, si ma las cucerit de egoism, de mandrie (ingamfare), de a vrea sa fiu macho, interesant etc.

Postat pe 17 Mai 2008 11:14
Foarte bine spus, caimacus. Constiinta nu ne-o poate repara nimeni. Nici eu nu sunt de acord cu clonarea umana. suntem unici, avem constiinta, avem acea picatura de la divinitate. De fapt, ma deranjeaza ca toata aceasta stiinta va crea monstrii, pentru ca omul nu este in stare sa tine sub control puterea pe care o are. Si ideea de a alege noi ce copil sa nastem, sa fie blond, cu ochi albastrii, cu aptitudini sportive, sa aiba nu stiu ce pasiuni.. Unde mai e placerea de a descoperi cum se dezvolta copilul tau. Revenind la clonare, da, putem clona organe pt a salva vieti omenesti, dar pe de alta parte ma repet. Omul nu se poate abtine sa nu creeze monstrii.

Postat pe 5 Iunie 2008 12:47
Da, e destul de riscant acest fenomen. Nici nu stiu daca se merita efortul pt ca nimeni nu e perfect, intotdeauna exista loc pt mai bine. Deci, de ce sa "copiezi" ceva/pe cineva care este perfectibil, nu perfect? Riscurile sunt atat de natura medicala, cat si de natura psihologica: oamenii nu sunt pregatiti pt inedit, sunt reticenti la nou si la ceea ce e neobisnuit. E f probabil ca aceste fiinte sa nu fie bine integrate/acceptate de catre societate.

Postat pe 28 Iulie 2008 02:24
am avut ocazia sa citesc despre acest subiect pe maimulte forumuri .. din pacate nimeni nu vede adevarul .. toti se leaga de biserica ..care oricum este inculta. sau de efecte morale .. dar nimeni nu vede partea practica .. si modul in care se face clonarea. iar cei ce stiu cu adevarat ce inseamna clonarea si cu ce se mananca ... din pacate nu vor as apara pe forumuri .dece? nushtiu . si multe alte laturi ale acestui subiect .. studii depsre clonare se pot face usor .ca de aceea exista internetul mama lui de interent ca doar gasesti aporpae orice la o cautare simpla pe un motor de cautare. de celule stem a auzit cineva? stie cineva ce se poate face cu celule din mucoasa nazala? si cat de importanta este clonarrea celulor stem? toti va legati de clonarea unui organism .. dar de clonarea unui organ nu zice nimeni nimik. apoi clonarea unui organism nu e atat de usor iar ca sa faci un organism sa il duci in locul meu( o clona de a mea deexmplu ) nu e asa de usor .. inafara de un fizic a[proape indentic. nimik mai mult nu va fi clonat.

Postat pe 28 Iulie 2008 08:26
SGOBI - 'biserica e inculta' - scuza`ma dar mare aberatie ai putut sa spui. Biserica este o forta , iar daca te referi la catolicism ,pentru ca Papa e cel care isi exprim pozitia vis a vis de diferite subiecte controversate...ei bine te inseli! Este bine cunoscut ca in trecut preotii au fost printre putinii oameni care permanent au avut acces la carti si documente care le`au permis sa isi formeze o vasta cultura Vaticanul detine si in prezent numeroase secrete care probabil vor contunua sa ramana in spatele usilor inchise. altadata cand faci o astfel de aberanta afirmatie gen 'biserica este inculta' incearca sa privesti dincolo de popa care slujeste la biserica de la bunicii tai din sat.
Kittynelle
Postat pe 28 Iulie 2008 14:37
scuze pt offtopic dar se pare ca asa e pe orice forum .. orice subiect ar fi cineva trebuie sa comenteze ce spus altcineva despre biserica .. da stiu, eram curios ce comentarii vor aparea daca zic ceva de biserica si mi sa confirmat ca in romania degeaba se incearca discutarea unui subiect de genu " clonarea " romanul tot pe a lui o tine " vezi ca gresesti , ai grija ca doamne doamne e sus si se uita .ok . si da stiu ca biserica detine informatii destul de importante si multe . secrete care poate nu vor vedea lumina zilei niciodatade gen isus a avut copii (adevarat sau nu nu ma intereseaza). dar despre clonare ... mama ei de clonare chiar nu se poate discuta doar despre asa ceva? chiar nu e nimeni care sa explice care este mecanismul , care este rolul , care este avantajul dejavantajul? care este rolul geneticii? si ce poate face genetica? cate boli se pot contracara cu genetica? despre prelevarea placentei cati au auzit ? ce e paote face din placenta ce se stie? ca un exemplu concret > Una din metodele clonarii este transferul nuclear in care se introduce in locul materialului genetic al unui ovul nucleul unei celule somatice (de exemplu o celula a pielii) de la persoana care este clonata rezultind astfel o celula similara zigotului doar ca in loc sa aiba informatie de la ambii parinti, are un nucleu identic cu al persoanei care va fi clonata (plus materialul genetic mitocondrial al ovulului donat!). Celula este stimulata sa se divida rezultind un embrion care se implanteaza intrauterin pina la dezvoltarea completa a fatului si nasterea clonului.<

Postat pe 29 Iulie 2008 07:31
va invit sa cititi ceva interesant http://www.cafeneaua.com/nodes/show/6312/clonarea-demonul-ingineriei-genetice/1 daca am gresit cu ceva punand acest link im icer scuze si rog moderatorul sa stearga adresa.. dar e mult prea interesant ce scrie acolo ca sa nu pun aici. o discutie cu argumente si descrieri destul de aprofundate .

Postat pe 29 Iulie 2008 08:03
Ma numar printre putinii oameni, din pacate, din Romania care se ocupa de genetica, si clonare, asa ca pot spune ceva despre acest fenomen. In primul rand, nu ar trebuie sa fie privit cu indoiala sau indiferenta, intr-un fel sau altul ne afecteaza pe toti. Nimeni nu vrea sa va inlocuiasca cu niste clone, nici nu se poate inca, dar ar trebui sa va ganditi la beneficiile de a clona organe, adica intre o inima artificiala si una care a fost clonata cred ca o preferati pe a doua, nu?
Apoi mai este si cercetarea in scopuri stiintifice care se face mai usor si e mai moral sa fie facuta pe organisme clonate decat pe unele vii. A, si sa nu uitam, cand de va dezvolta in deajuns va fi o alternativa de a trai fara barbati. :) Asa ca nu pot decat sa va zic sa va ganditi de 2 ori inainte de a afirma ca nu este bine sa existe clonare!
eoenad
Postat pe 14 August 2008 22:35
Draga mea, am citit articolul tau si un lucru mi-a atras in mod deosebit atentia, si anume perspectiva ta despre cum se cloneaza organele... nu se creeaza un organism din care mai apoi sa se smulga organele pentru a fi folosite de altii, pur si simplu se cloneaza organul! Ei, la asta nu te-ai gandit, nu?
eoenad
Postat pe 14 August 2008 22:39
Clonarea nu inseamna doar sa faci pe cineva identic tie, e un fenomen mult mai complex, prin clonare poti de exemplu sa reproduci organe. Asta ar putea fi folositor, nu?
eoenad
Postat pe 14 August 2008 22:41
adica ciucurelu' meu ar avea o sosie!!? oau, nebunaticu!!!!
serios , se pot clona jucariile barbatilor!?

Postat pe 14 August 2008 22:59
nu, inca nu ar putea avea o clona, tine minte, INCA
eoenad
Postat pe 14 August 2008 23:01
adicatele intrun viitor nu prea indepartat si nici prea intunecat, daca-mi moare ciucurelu', pot sa-l schimb? il desurubez p-ata flasc si-l pu pe fra'su' geaman!! mai vioi si de doua ori mai viril!
nu cred ca vrei sa-mi vezi explozia de bucurie de pe fatza!!!

Postat pe 14 August 2008 23:04
eu zic sa-ti mai faci si rezerve...

Postat pe 14 August 2008 23:07
Da, cam asa ceva, il desurubezi pe asta si pui altu in schimb, sa speram ca nu trebuie desurubat in urmatorii 50 de ani nu-i asa ca iubesti stiinta?
eoenad
Postat pe 15 August 2008 00:24
De la: Puffilici, la data 2008-07-28 14:37:30SGOBI - 'biserica e inculta' - scuza`ma dar mare aberatie ai putut sa spui. Biserica este o forta , iar daca te referi la catolicism ,pentru ca Papa e cel care isi exprim pozitia vis a vis de diferite subiecte controversate...ei bine te inseli! Este bine cunoscut ca in trecut preotii au fost printre putinii oameni care permanent au avut acces la carti si documente care le`au permis sa isi formeze o vasta cultura Vaticanul detine si in prezent numeroase secrete care probabil vor contunua sa ramana in spatele usilor inchise. altadata cand faci o astfel de aberanta afirmatie gen 'biserica este inculta' incearca sa privesti dincolo de popa care slujeste la biserica de la bunicii tai din sat.

Intr-adevar ,biserica nu e inculta ,dar isi doreste adepti inculti...pentru ca numai un incult poate sa creada ca dand 500 de eupo la popa pentru o cununie civila o sa-i mearga bine in viata ,sau 10 Ron la acasatist si problemele lui se rezolva ,sau sa doneze bani de la gura copiilor crezand ca dumezeu o sa-i ierte din pacate.Deschideti ochii oameni buni!! Biserica tamapeste ,spala creere..nu pentru un scop divin ci pentru bani ,e o afacere ,una marsava..Probabil cei mai multi dinte voi stiu ca si slujba de inmormantare are pret ,stau preotii cu buzunarele mai ceva ca doctorii...ce bine ca sunt libera ,acu 200 de ani pentru ce-am scris aici m-ar fi omorat,tot ea ,biserica!....Cat despre clonare zdruncina adanc o credinta ,convingerea ca materia vie nu este pur si simplu materie organizata complex ci o materie cu suflet...N-am absolut nimic conta ei ,si chiar daca as avea nu ar interesa pe nimeni
poupette
Postat pe 15 Octombrie 2008 11:29
De la: , la data 2008-05-15 20:03:54Credeti in acest fenomen medical al lumii moderne? Credeti ca,in ciuda efectelor negative,ar putea alina si multe suferinte?



clonarea oamenilor nu este o solutie...efectele negative trebuie serios luate in calcul. Inca nu sunt suficient de documentata in acest domeniu, insa ceea ce stie oricine, faptul ca daca o anumita persoana este clonata, pt un anumit scop, este o bataie de joc pt clona...clona va fi la randul sau o persoana, o viata, un suflet, va avea ratiune...insa este considerata o marioneta, o unealta..lucru ce nu este corect.

Clonarea nu este osolutie din punct de vedere medical. In zilele noastre s-a descoperit oalta medtoda eficienta de a combate anumite probleme, si anume ,, celulele stem''. Este o variata destul de costisitoare, dar poate ca in timp ( peste multi ani, parerea mea), multe persoane vor avea acces la aceasta solutie.

Postat pe 15 Octombrie 2008 11:56
Eu ma gandesc ca si clonarea, ca orice altceva, are parti bune si parti rele. Trebuie insa vazut care's mai multe...
Stiti, clonarea unei alte fiinte intregi nu intereseaza prea mult lumea stiintifica, pentru exact motivele pe care le-ati enumerat voi.
E insa vorba de alt tip de clonare. Cea a organelor. Adica, plecand de la ADN-ul meu, bolnav de inima/ficat/plamani/rinchi in stare terminala... Ei bine, ei sa poata clona exact organul care "ma lasa". Asa, nu exista sanse de reactii adeverse, organul cel nou va fi acceptat de catre organism fara nici o problema.
Si, sunt de acord cu ce s-a spus acum cateva luni: Daca Dumnezeu a decis care ne sunt limitele... Atunci cu siguranta, nu incapacitatea de a recrea viata e una dintre ele, pentru ca iata: o facem.
Pufilici, ai mare dreptate, secole de-a randul biserica a detinut cele mai complete biblioteci... Din pacate, le-a tinut pentru ea. Din pacate, a facut tot posibilul sa creeze confuzie si sa tina... plebea in nestiinta, bigotism si teama. Deci manifestarile normale ale oricarei "puteri".
Si pentru ca vorbim de pro si contra... Biserica - ca si clonarea - a avut influente bune si foarte-foarte rele.
Cu ce incepem? De exemplu Inchizitia a torturat si ucis mai multe persoane decat a facut-o tot al doilea razboi mondial, cu Hitler, cu lagare de concentrare, cu Enola Gay si tot asa. E? Va dati seama cat au opintit inchizitorii si cat de ocupuati au fost sa faca cu mainile goale, ce-au facut ceilalti cu ajutorul a atata tehnologie?
Pe de alta parte, cu ajutorul bisericii care i-au ajutat s-au ridicat atatea genii. Multe din mintile luminate ale Renasterii au fost ajutati intr-un fel sau altul de biserica.
Sau.. au stiut cum sa... co-intereseze biserica sa-i ajute

Stiu ca e topic rasuflat, dar ma gandeam ca de mai trece cineva pe aici, mi-ar placea sa se gandeasca si la aspectele astea, inainte de a spune cu fermitate ca e de acord sau nu.
Dor_a
Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:36
Clonare apresupune interventia in campul formator al fiintei umaen astfel ca e psobil ca datorita unei imebcilitati acest camp formator sa fie afectat si te trezesti ca desi X a facut experiente negative totusi generatia urmatoare sa nasca monstrii. Ca sa nu mai zic ca un corp clonat va atrage un spirit inferior si demoniac in manifestare ...pentru ca doar ei sunt de acord cu manipularea si cu incalcarea legilor divine...dar cine stie poate ca cei ce cloneaza sunt fiinte pline de spiritualitate si cu intentii nobile ..eu ma indoiesc datorita faptului ca sunt foarte secretosi
all_the_love
Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:41
CLONAREA.... ce sa zic ar fii multe de zis, e un subiect delicat si cred ca oamenii de stiinta nu ar trebui sa se joace cu asa ceva, in rest sa auzim numai de bine
yumy
Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:49
Pentru mai multe detalii desprea clonerea ar trebui sa va cultivati..da sa cititi daca va intereseaza.Acum daca e rea sau buna depinde doar in ce scopuri este practicata pt k bine spune cineva orce studiu incepe prin a gasi o sulutie la o prblema de natura mondiala si termina prin a fii arma impotriva umanitatii.Clonarea e buna deoarece se pot cloa doar organe care poate cei care nu se gandesc si la cei bolnavi care asteapta sa "moara" altu acum nu mai e nevoie ca cineva sa isi dea viata ,eventual sa renunte la organele lui, pentru ca altcineva sa poata trai,cu ajutorul celulelor somatice si a implantarii nucleului se pot clona doar anumite organe care nu vor risca sa fie respinse dupa operatie.In ceea ce priveste Biserica,eu o respect,dar cu tot respectul Dumnezeu nu a interzis sa incercam sa ne facem bine,sau sa ne ajutam,doar sa nu ne facem rau.Daca voi credeti ca salvand in mod sigur,eficient si fara sacrificii viata uni om e rau sau Blasfemie..e doar parerea voastra.Biserica ascunde multe sau poate doar asta lasa sa se creada si daca ascunde nu este vorba ca Biserica adica ceea ce reperezinta incearca sa ne tina in intuneric,ci doar omenii din spatele ei care sunt..surprinzator..doar oameni asa ca si ei sunt supusi greselilor si culmea nu au dreptul sa decida ce e bine sau rau.ca doar asta incearca ei sa ne "invete"..
Sa fiti fericiti asa acum sunteti si bucurati-va de fiecare clipa si fiinta draga pentru ca nu stii care e ultima ;)
Ana28
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:56
clonarea poate fi ceva pozitiv..multi se sperie cand aud...aoleu o sa fim inlocuiti de clone,replicile noastre perfecte in carne si oase cei care se sperie au urmarit prea multe episoade cu star trek si prea multe sf-uri in general.sunt sigur ca va avea un impact deosebit pe viitor in sensul bun al cuvantului.deja a inceput sa aiba efecte extraordinare in cazul celulelor stem.este o descoperire fantastica...o sa vedeti ce implikatii pozitive va avea si pe viitor.
razz
Postat pe 6 Decembrie 2008 01:15
De la: geo32, la data 2008-08-14 23:04:52adicatele intrun viitor nu prea indepartat si nici prea intunecat, daca-mi moare ciucurelu', pot sa-l schimb? il desurubez p-ata flasc si-l pu pe fra'su' geaman!! mai vioi si de doua ori mai viril!
nu cred ca vrei sa-mi vezi explozia de bucurie de pe fatza!!!



TE IUBESC!!!! MOR DE RAS:)))))))))))))
morticia_adams
Postat pe 6 Februarie 2009 16:43
De la: , la data 2008-05-15 20:03:54Credeti in acest fenomen medical al lumii moderne? Credeti ca,in ciuda efectelor negative,ar putea alina si multe suferinte?


Poate nu-s eu suficient informat, dar nu vad cu ce m-ar deranja. Sa se cloneze pina n-or mai putea!
In legatura cu pozitia bisericii, poate Dumneaei ar trebui amai bine sa-si vada de o sumedenie alte indatoriri, inainte de a-si da cu parerea despre una si alta (si inca la modul cel mai neintelept cu putinta, prin iritare, spume si tot ce trebuie pentru a nu il influenta cu adevarat pe celalalt)...
Mircea_O
Postat pe 2 Martie 2009 20:21
Sunt lucruri care la ora actuala ar trebui invatate din scoala, predate, explicate la ultima ora, pentru ca e totul la stadiul de observatii, presupuneri, experiente.
Generatiile viitoare sa vada mai clar lucrurile.
ema_rice
Postat pe 2 Martie 2009 22:50
mmmmmm... nu prea sunt de acord cu clonarea dar nici impotriva....
_dulcik_
Postat pe 11 Martie 2009 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
'D&G LIGHT BLUE -100 ml Sephora TEST original - 170 lei' 1 De la: reluparfumelu 25 Iunie 2010 10:43
cand ii apuca pe romani... 20 De la: france 28 Martie 2008 17:34
NLP 12 De la: pisicuta_razboinica 12 Iunie 2009 21:13
Imi expira pasaportul... 9 De la: kudika_pudika 22 Ianuarie 2011 12:08
REVOLUTIA ROMANA,IMAGINE INCA VIE ! 10 De la: thadoogback 30 Decembrie 2010 12:08