Setari Cookie-uri

MINTE VS INIMA.. CE ALEGETI?

Eu aleg inima, fara urma de indoiala..Mintea functioneaza asemenea unui operator "sau" e cuvantul ei de baza: este corecta fie o parte, fie cealalta. Din punctul de vedere al mintii, al logicii, al rationamentului, este imposibil ca ambele variante sa fie corecte. Daca mintea este "sau", atunci inima este "si". Inima nu are logica, insa ea dispune de o anumita sensibilitate, o anumita finete a perceptiei. Ea poate sa vada ca in realitate este vorba de unul si acelasi lucru. Este un singur fenomen, vazut din doua puncte de vedere diferite. Si daca se pune problema sa alegi intre minte si inima, inima are intotdeauna dreptate, deoarece mintea este creata de societate. Ea a fost educata. Ea v-a fost data de societate, nu de existenta. Inima nu este poluata. Inima este existenta pura; ea este plina de sensibilitate. Priviti din punctul de vedere al inimii si contradictiile vor incepe sa se topeasca, la fel ca gheata. E interesant cum mintea, care nu stie nimic, poate spune atatea lucruri.. iar inima, care le stie pe toate, nu poate scoate un cuvant.
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 20:40
si eu aleg inima,nu m-a inselat niciodata,dar sa nu zic intr-un ceas rau;mintea se bazeaza pe logica,pe cunostinte,asemeni unei masinarii care face totul mecanic,pe cand inima poate alege binele de rau,uratul de frumos,lacrimeaza atunci cand vede suferinta si rade la bucuria celorlalti.Cu siguranta inima va fi intotdeauna alegerea mea.
sonia111222
Postat pe 21 Mai 2008 20:57
Aleg inima cu precizarea "inima are ratiuni pe care ratiunea nule cunoaste".Blaisse Pascal

Postat pe 21 Mai 2008 21:04
nu le

Postat pe 21 Mai 2008 21:06
Ariell,esti un norocos,aici nu te corecteaza nimeni:))))))))
sonia111222
Postat pe 21 Mai 2008 21:08
Daca nu ne dam mari pe site si nu comentam la toate nu cred ca inseamna ca suntem prosti sau fraieri. Sunt cativa care dau cate una doar sa-si vada numele si 3 vorbe aruncate aiurea. Dar nu au citit o carte in viata lor.

Postat pe 21 Mai 2008 21:12
ALEG INIMA..........dar,consider ca ........daca nu e minte........degeaba.

Postat pe 21 Mai 2008 21:13
nu si aici,va rog din suflet:(((
sonia111222
Postat pe 21 Mai 2008 21:17
VAI............ce oameni.........sa inteleg ca daca nu (ai citit nici o carte........esti prost?) FA-TE MAI INTELES.(daca vrei)

Postat pe 21 Mai 2008 21:18
Nu neaparat, depinde de la caz la caz. Totul tine de context

Postat pe 21 Mai 2008 21:19
poate nu au oamenii bani,cartile sunt scumpe in ziua de azi:(((
sonia111222
Postat pe 21 Mai 2008 21:23
SA inteleg ca te refereai la mine,sau ce? care e problema ta? de ce trebuia sa comentezi.........la ce am scris eu? ca sa ce? ce vrei sa demonstrezi?

Postat pe 21 Mai 2008 21:24
hahahah.........asa e SONYA111222

Postat pe 21 Mai 2008 21:25
Offff, iar incepi? Nu ma refer la tine, eu cu France am probleme in seara asta :)

Postat pe 21 Mai 2008 21:25
Nu m-am luat de tine, 2000.

Postat pe 21 Mai 2008 21:27
offffffffffffffff,m-am saturat de atata cearta,ma duc sa beau o cafea,mai vine cineva?
sonia111222
Postat pe 21 Mai 2008 21:27
este alt topic pt tampenii de genul asta.. am propus acest subiect pt cu totul altceva.. asa ca v-as ruga sa aveti un pic de respect si bun simt si sa ,,va mutati,, . Mersi
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 21:32
OFFFF........DE CE INTELEG MEREU PE DOS?......CRED CA AM IMPRESIA CA TOATA LUMEA ARE CEVA CU MINE........EU AICI INCHEI TOT.......CA O I-AU RAZNA CLAR.....DE LA ATATA CEARTA.V-AM PUPAT.SI TERMINATI-VA.......NU VI-I SA TOCIT TASTATURA? NU VA DOARE DEGETUL? CA PE MINE MA DOARE.POOP

Postat pe 21 Mai 2008 21:33
Inima de cele mai multe ori rateaza...eu ma incred foarte mult in minte... Cand stii sa gandesti stii sa faci mai tot ce tine de inima.. daca stii ..cu mintea ce e bine si ce e rau ..alegi .. O inima plina de ura nu e poluata?? Eu am intalnit oameni mai mult decat inteligenti ..care aveau cum se spune o inima..murdara....cuautatea in sufletele lor ..rautate cauzata probabil de societate... Pot sa recunosc ca si varianta cealalta e plauzibila ..oarecum ...dar as avea mai multe argumente pro minte...decat pro inima..Ca si mintea ..trebuie sa stii sa-ti folosessti si inima...Cum??? Daca nu ai minte si nu stii cum?? Cred ca e "idilica" afirmatia ...ca inima are o anumita finete a perceptiei ..mintea percepe...inima raspunde...
P.s.Parerea mea...:)))
mia_mia
Postat pe 21 Mai 2008 21:33
Cred ca ideala ar fi o combinatie. Este exclusa varianta asta? :)

Postat pe 21 Mai 2008 21:44
o kombinatie intre ele.....minte vs inima:)desi...trebuie sa rescunosk..in cazul meu..inima castiga mai mereu.......desi stiu ka o sa sufar....merg inainte....
pinky19
Postat pe 21 Mai 2008 22:06
La "Protest" se gasesc scuzele mele ptr. voi. Sper sa le acceptati.

Postat pe 21 Mai 2008 22:08
inima ,incontestabil.desi daca ma gandesc bine,de fiecare data cand am suferit tot din cauza ca am ales cu inima mi s-a intamplat...se pare ca inca nu m-am saturat.dar ...prefer sa aleg inca cu inima.
dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Mai 2008 22:12
eu aleg si cu inima si cu mintea!!!.....adica daca mintea mea ar zice:ah,ce fantezii as mai avea cu cutarica!!,inima spune:stop joc,fetito!!ai un sot pe care il iubesti!!....si daca inimioara mea ar zice:il iert pe cutarica pentru necazul provocat,ca-i prietenul meu!!,mintea spune:crezi ca-i cazul sa-ti mai fie prieten??....si asa mai departe....am suferit din ambele cazuri:si cand am ales doar cu inima ,si cand am ales doar cu mintea!!....alegand cu amandoua,cred ca am devenit mai realista!!....e bine sa visezi(si visez destul de mult!!),dar sa fii cu picioarele pe pamant,caci acolo traim!!....asta e parea mea...si nu inseamna ca trebuie sa fie a tuturor...

Postat pe 23 Mai 2008 14:00
aleg cu mintea si continui cu inima ,daca merita din pct de vedere al mintii
lief
Postat pe 29 Mai 2008 12:57
depinde ce trebuie sa alegi ,,,,de ex o pereche de pantofi o aleg cu inima ,ca daca ma gandesc cat costa nu ma lasa inima sa-i iau,,,,,,,,,,,hai mai ca glumeam ,,,,,,,eu in general sunt mai rationala
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 22:04
Am ales cu inima si m-am ars...fetele imi spuneau gresit.ai lasat inima sa-ti conduca viata...daca am lasa dupa minte ce s-ar intampla?sau daca am gandi la rece?fara sa gandim cu inima sau mintea...depinde ce alegi...caci daca alegi in dragoste alegi cu inima daca alegi in afaceri functioneaza mintea.
buna seara fetelor,buna ema si wdy....
pace
Postat pe 30 Mai 2008 22:30
:))eu incerc sa fiu rationala,dar nu prea pot:))

Postat pe 30 Mai 2008 22:30
luna 87 buna seara.............si daca esi intr-un impas cu ce ai alege?cu inima sau cu mintea?sau ai face ce ti-ar dicta instinctul..oare putem sa luam decizii in functie de instinct?
pace
Postat pe 30 Mai 2008 22:41
ai dreptate Pace .in viata sunt si momente cand luam hotarari gresite intentionat,facem compromisuri de dragul celor din jur,oricum viata este foarte complicata si niciodata nu stii ce urmari au deciziile luate,,,sa ne ajute Dumnezeu
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 23:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NU POT SA CITESC NIK DIN CAUZA "ULTIMELOR STIRI " SI A RECLAMELOR 10 De la: dandanaua_reloaded 20 Noiembrie 2008 17:12
***STATUSURI -TEXTE- MESAJE *** 9 De la: kudika_nikole 20 Iunie 2012 20:57
Ce faceti cind va plictisiti la munca? 19 De la: cristiana_cris 17 August 2009 11:28
un oras de locuit 14 De la: Lucia38 9 Iulie 2010 21:17
Sarpele ca PET 30 De la: blussy 15 Septembrie 2009 19:21