Setari Cookie-uri

MINTE VS INIMA.. CE ALEGETI?

Da WDY E GREU CA PARCA AI AVEA IN ACEL MOMENT UN CEAS SI PARCA TI-AR SUNA IN CAP TIC TAC IAR TU PARCA ESTI IMPINSA DIN SPATE SA IEI O DECIZIE FIE DIN IMPULS FIE DIN INSTINC DA CEEA MAI GREA ALEGERE ESTE ACEEA CAND O IEI CU INIMA SI APOI APAR CONSECINTELE SI NU MAI POTI DA INAPOI
pace
Postat pe 30 Mai 2008 23:55
sincer,cred ca trebuie si un dram de noroc...poti alege si cu mintea si sa nu iasa bine in final,asa ca....
lief
Postat pe 5 Iunie 2008 16:59
Aleg VS.

Postat pe 5 Iunie 2008 18:09
Daca alegi doar inima, mai apoi te lovesti de cruda realitate, de tot ce se numeste logica si e de rau. Daca insa alegi doar ratiune, traiesti intr-o lume seaca, fara nici un sentiment, fara impacare sufleteasca si la fel e de rau.
Cred ca trebuie sa existe o balanta intre acestea doua.

Postat pe 5 Iunie 2008 18:13
aleg mintea, iar daca inimii nu-i place nu are decat sa crape :D Degeaba vrea inima un lucru daca mintea mea imi spune ca nu-i bun, iar prin acea alegere imi fac rau mie sau altora. Vreti un exemplu? Degeaba imi cere inima 10 prajituri cu frisca pe zi daca mintea imi spune ca ma voi ingrasa.
amme22
Postat pe 5 Iunie 2008 19:22
eu aleg mintea ....cu inima "m-am ars" o data ,iar a doua oara noroc cu mintea ca o pateam din nou!!!
aline_kty
Postat pe 26 Iunie 2008 13:29
:)) si eu m-am ars cu inima, nu numai o data.. dar tot acolo trag! Tot la inima ajung.. ca mai bine sa iubesc si sa sufar de 10 ori decat sa nu iubesc nici o data.. cred eu. Mai bine sa incerci sa faci ceva si sa gresesti decat sa nu faci toata viata nimic.. In plus, sunt o multime de cazuri in care mintea si inima pot merge linistit mana in mana.. cum ar fi cu prajiturile lui amme :). In loc de 10 mananci doar 2 amme.. asa impaci si capra si varza. Dar in cazuri extreme aleg inima.. chiar daca mintea ma cearta rau de tot si o perioada de timp am remuscari. Sunt de parere ca mintea nu ne-o formam noi, ci societatea, din pacate.. Cand ne nastem nu stim nimic, doar simtim. Nu avem minte. Daca am creste ca si tarzan, intr-o jungla, am avea cu totul alte conceptii, nu-i asa? Nu zic ca ar fii mai bine, vreau doar sa punctez faptul ca mintea ne-o formeaza cei din jur. Si de multe ori facem alegeri gresite doar pt ca ,,asa trebuie si asa e bine,, din punctul de vedere al majoritatii.
oana81
Postat pe 26 Iunie 2008 13:46
EI BINE,BUNA INTREBARE!
Am trecut printr-o experienta destul de neplacuta pt mine in ultima perioada iar acum ma intreb ce sa ascult...mintea sau inima???
MA POATE AJUTA CINEVA?
e vb de iubitul meu care m-a parasit brusc fara nici o explicatie si zile in sir nu mi-a raspuns la tel,mesaje,email-uri....motivul in cele din urma se pare ca era lipsa de comunicare de care am dat dovada 2 zile cat am fost prinsa cu ceva treaba in afara orasului.culmea este ca am avut numai probleme si am pierdut firul povestii cu el...eram f disperata sa rezolv cat mai repede problema pt a ma intoarce in buc..eram intr-un mini concediu si vroiam sa petrecem 3 zile impreuna undeva departe de tot si toate.nu mi se pare corect ce a facut...sa numai zic ca asta nu era motiv de despartire.... sa-mi ascult mintea care imi spune ca nu merita osteneala? si sa uit de povestea asta ....sau inima care il iubeste?si sa lupt sa-l aduc inapoi desi nush daca mai am pe cine...AM NEVOIE DE UN SFAT!!
alexa_20072007
Postat pe 4 Iulie 2008 17:53
a mai dat vreun semn pana la urma?
talida22
Postat pe 4 Iulie 2008 17:56
Eu aleg mintea pt ca de multe ori am gresit ca am mers pe inima si am facut multe idiotenii!!

Postat pe 5 Septembrie 2008 14:49
Inima are neuroni si trimite informatie inapoi catre creier. Cercetarile savantilor de la Institutul HeartMath din California arata ca inima este un sediu al inteligentei, tot la fel ca si creierul.
Mai mult, cercetatorii au demonstrat ca inima vorbeste cu creierul.
Inima, nu numai ca se controleaza pe ea insasi, dar controleaza si activitatea si eficienta creierului si sanatatea organismului.
Savantii arata cum printr-o metoda simpla pe care o poate face oricine, poti sa te echilibrezi emotional, psihic si fizic in cateva minute.

Mai multe despre acest subiect, la:
http://autoeducare.ro/cu-mintea-sau-cu-inima

Vezi si materialul video.
kudika_942081
Postat pe 12 Noiembrie 2013 00:26
In legatura cu subiectul aleg, categoric, INIMA.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 12 Noiembrie 2013 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cu ce spal geamurile de la cabina de dus? 22 De la: lauraflorina29 4 Septembrie 2015 10:55
Cand fetele fac BOTIC! Senzuale sau vulgare? 18 De la: kudika_8435 26 Mai 2012 17:58
Esti din Ramnicu Valcea? 2 De la: economisesti 17 Mai 2010 16:26
CONCURS - VOTURI 1 De la: anca64 18 Iulie 2008 11:45
violul si urmarile lui 17 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iulie 2010 19:42