Setari Cookie-uri

intimitatea in doi - invitatie la dialog cu psihologul de serviciu:)

Orice om isi doreste sa fie valoros, sa se defineasca prin ceva. Acel ceva poate sa fie intern sau extern lui. De exemplu, copiii, cariera, performantele sexuale, relatia de cuplu - capacitatea lui de a iubi si a permite sa fie iubit etc. Adesea, una dintre preocuparile noastre de extrema importanta este aceea de a ne mentine sentimentul stimei de sine (conservare sau imbunatatire).

In ceea ce priveste viata noastra sexuala, perceptia realitatii (subiectiva) poate fi aceeasi; astfel, pentru noi, poate fi deosebit de important felul in care ne acceptam, pretuim si evaluam. Tendinta este de a mentine o impresie globala pozitiva despre sine, o stima de sine pozitiva. Punand in relatie stima de sine, sexul si anxietatea de performanta, ne-ar fi util sa ne "regasim" pe noi insine (ca si raportare) in ecuatia: eu - stima de sine - sex.

Astfel, de preferat este ca in aceasta ecuatie sa cunoastem cateva aspecte, inainte de a identifica tipul de relatie existent si raporturile dintre parti, aspecte precum:

Care este parerea despre mine insami, din punct de vedere sexual?
Ce consider ca sunt capabila sau imi permit sa fac, din punct de vedere sexual?
Care este insusirea sau competenta pe care ma bazez cand ma raportez la viata mea sexuala?
Imi accept propria sexualitate, senzualitate?
Care imi sunt nevoile in acest plan?
Simt nevoia de a demonstra ceva din punct de vedere sexual?
Cat de mult conteaza pentru mine parerea celuilalt, cand este vorba despre viata mea sexuala sau propriul libidou etc.?

Cand exista o inclinare a balantei la una dintre extremele sus sau jos, pot exista repercusiuni si in planul intimitatii de cuplu, in relatia ta cu propriul sex versus intimitate sexuala in doi.

De pilda, a gandi in termeni negativi, exacerband si generalizand una sau mai multe experiente esuate, dar considerate definitorii pentru tine ca si placere sexuala sau arta de a face sex, voluntar sau involuntar, cazi in cercul vicios al anxietatii de performanta despre care am mai vorbit. Acest lucru poate insemna ca adesea nu va fi indeajuns fie ceea ce ai obtinut, fie ce simte celalalt sau ceea ce puteti obtine impreuna ca si traire sexuala.

Cum delimitam acel spatiu de granita dintre diferitele aspecte ale vietii noastre, fie ea personala, sociala sau profesionala, cand suntem prea critici sau permisivi cu noi sau cu ceilalti?

Cum putem face fata unui partener care intotdeauna a stiut mai bine decat noi ce ar trebui sa simtim sau cum ar trebui sa fie viata noastra sexuala, ce culmi ale placerii ar trebui atinse?

Cum ne protejam de capcana contabilizarii esecurilor sau reusitelor, din nevoia confirmarii si reconfirmarii de sine? Ne este utila acea contabilizare care ne creeaza un sentiment de implinire interioara de foarte scurta durata, un sentiment de Acum am putut sau Vezi ca pot?

Tinta sau scopul poate fi acela de armonizare a experientelor pozitive sau negative, de integrare a lor intr-o experienta (autentica) de viata, in care sa ne surprindem nevoile de raportare si confirmare a stimei de sine. Acest lucru este necesar pentru a reusi sa ne ajustam imaginea vazuta atat in ochii nostri (propria imagine de sine), cat si in oglinzile create in cei din jurul nostru (persoanele semnificative din viata noastra).

Fiecare dintre noi parem a uita uneori ca puterea pe care unele persoane din jurul nostru par a o avea la un moment dat este tocmai acea putere cu care noi, constient sau inconstient, ii inzestram sa o detina in ceea ce ne priveste. Acea sau acele persoane nu fac decat sa-si exercite drepturile pe care noi le atribuim fie ca asa ne-am obisnuit (educatia), fie din iubire (prea multa), fie din fuga de responsabilitate (cineva trebuie sa fie vinovat de ceea ce ni se intampla) etc. Fundalul poate fi unul variat, ceea ce conteaza este momentul de trezire si lucrurile pe care alegem sa le facem cu viata noastra (fie ea sociala, familiala sau de cuplu).

Exista uneori o tendinta de a suprapune acea imagine general valabila cu cea specifica, intima noua. Sa ne amintim maniera in care alegem sa ne dezvaluim celor din jurul nostru! Putem incepe chiar cu noi insene! Astfel, descoperim diferite grade de transparenta si, in acelasi timp, diferite fatete pe care alegem sa le aratam sau ne dorim sa fie vazute de catre cei din jur.

Revenind la relatia stima de sine si sex, interesant este impactul stimei de sine in alegerea partenerului de viata sau de cuplu, cu implicatii directe in tipul de relatie pe care il poti stabili sau accepta (in relatie cu celalalt).

In cazul unei stime de sine scazute, de exemplu, tendinta va fi:

sa accepte regulile celuilalt (si asta pentru ca celalalt stie ce este mai bine pentru amandoi), prin infranarea propriilor dorinte, fantezii si imprumutarea dorintelor si a fanteziilor celuilalt (surogate ale propriei placeri);

sa explice si sa-si asume sau atribuie mai usor evenimentele negative (esec, act ratat, lipsa de orgasm, impotenta etc.), prin invocarea unor cauze interne;

sa isi asume intr-o mai mica masura vreun risc (iesirea dintr-o relatie de cuplu nereusita, solutionarea unei situatii conflictuale, abuz, violenta etc.), beneficiind de resurse putine de autoprotectie etc.

Postat pe 28 Mai 2008 07:15
de ce avem nevoie pentru a ne simti bine in doi?
faptul ca nu ne simtim bine in primul rand cu noi insine, poate avea repercursiuni asupra relatiei de cuplu?

Postat pe 28 Mai 2008 07:17
care este perspectiva barbatului asupra intimitatii?
dar a femeii?
ce nevoi se nasc din aceasta perspectiva?
care ne sunt semnele de intrebare?

Postat pe 28 Mai 2008 07:18
ca sa ne simtim bine in 2 trebuie sa fie intelegerea,bat-o vina..sa existe multa comunicare...daruire si apoi toate curg de la sine..asta daca lucrurile mentionate mai sus vin din ambele parti
eu sunt intr-o relatie..care e sa fie...pt k deja s-a dus toata magia...la inceput am crezut k am gasit cel mai dulce barbat de pe suprafata pamantului...si dupa ceva timp mi-am dat seama k stau langa celmai mare nenorocit..care-si rezolva problemele tipand si dand cu pumnii...care vrea sa fie iubit de toate femeile...si-mi spune mereu k eu sunt fetita lui..inima lui...k celelalte sunt mici evadari..nu pot sa-i zic ce ma deranjeaza la el..pt k tipa...iese scandal si mi-e frica...
criss_a
Postat pe 29 Mai 2008 10:59
eu ca femeie..am nevoie de liniste sufleteasca in primul rand...de afectiune..atentie
vreau sa ma simt iubita..dar nu pt o zi ..si apoi 3 sa stau sa plang
criss_a
Postat pe 29 Mai 2008 11:00
Icedesire:
Din cele spuse de tine reiese ca viata ta de cuplu pare a fi un compromis la nesfarsit.
Ceea ce ma bucura pe mine este ca si constientizezi ce iti doresti si ce nu ca nevoie personala, insa ma intreb daca ai gasit vreodata curajul de a trage o linie si de a contabiliza si a-ti oferi o solutie?
El stie cum sa transforme aceasta situatie pentru a fi in avantajul lui, de fiecare data cand tu incerci sa comunici cu el despre ce te supara, tuna si fulgera pentru ca s-a prins ca tu intotdeauna intr-o astfel de situatie dai inapoi. Eu nu te sfatuiesc sa incepi sa tuni si sa fulgeri mai tare decat el generand interminabile situatii conflictuale. Insa este timpul sa reintri in control in ceea ce priveste viata ta. Nu-ti mai consuma energia incercand sa schimbi neschimbabilul, INCEPE sa ai grija de tine si de ceea ce vrea sufletul tau. Cauta sa te detasezi treptat, sa scapi din acest cerc vicios si sa redevii femeia care l-a cucerit, cea care nu ii cersea atentia dragostea, ci FEMEIA CARE II CAPTA ATENTIA.
Incepe prin a te ingriji si respecta ca femeie mai mult, iesi cu fetele/prietenele tale, mergi la coafor. El are viata lui, permite-ti sa ai si tu viata ta!
Cum? Nu neaparat sa faci ceea ce el face, ci facand in fiecare zi cel putin un lucru pentru tine insati!
FII O CUCERITOARE, nu o cucerita!

Postat pe 29 Mai 2008 18:39
Ei ...uite un sfat bun ...geannie...dar lucrul asta..trebuie facut de fiecare dintre noi ..intr-o relatie ..sau fara... Brava,..
mia_mia
Postat pe 29 Mai 2008 23:26
eu intotdeauna am fost de parere ca barbatului trebuie sa-i dai 90% din ceea ce-ti doresti sa-i dai sau din ceea ce-si doreste el....sa ai aceea rezerva de 10% pe care el trebuie mereu sa o gaseasca, sa o descopere si sa o cucereasca mereu...si dupa care sa alerge intotdeauna.....cat priveste relatia intima intre doi soti(eu ma exprim asfel fiind casatorita de 17 ani si avand o relatie foarte buna cu sotul meu,poate chiar mai buna decat la inceput),pererea mea este ca atunci cand exista iubire si comunicare,atunci cand te cunosti unul pe celalalt si exista acceptul amandurora asupra a ceea ce se intampla in dormitor,inhibitia nu-si are locul aici!!!....si sunt o femeie iubita,fericita si implinita,din toate punctele de vedere!!!....

Postat pe 2 Iunie 2008 20:26
asta incerc sa fac.. sa-mi recapt increderea in mine..sa fiu tipa de acum ceva timp...vreau sa termin cu el definitiv..pt k langa el nu am nici un viitor.eu merg la faculate..am un servici foarte bun,iar el..e un golan..niciodata nu o sa se schime.si nu vreau sa ajung sa-mi plag de mila peste ceva ani..pt mi-am ratat viata
criss_a
Postat pe 5 Iunie 2008 11:03
eu am o problema: nu-i place sa ma sarute, suntem impreuna de ceva timp(2 ani si ) si nu imi aduc aminte cum era la inceput, acum ma saruta dimineata si seara si de fiecare data e un sarut dat din varful buzelor si daca cumva indraznesc sa fie mai mult decat atat se sterge pe gura. Mi se face rau cand vad reactia lui. Am incercat sa vorbesc cu el despre asta, dar ca de obicei cand am eu ceva de obicetat cu privire la sentimente spune ca vorbesc prostii. In final, tot se sterge pe gura, dar asa, mai pe ascuns.. crede ca nu-l vad. Eu sunt disperata. Pentru mine e un semn clar ca nu ma iubeste cum mi-as dori, dar el sustine contrariul si spune ca eu.. "vorbesc prostii". Ce sa fac? NU-mi place deloc cum evolueaza lucrurile.. si mangaierile trebuie sa le cersesc. In schimb el toata ziua ar sta la mangaiat ca e obosit.
Ioana252009
Postat pe 6 Iunie 2008 12:20
original25...bine k tu esti fresh tot timpul...sa-i raspunda cineva, pt k poate mai sunt si alte femei in aceeasi situatie..
lauraon7
Postat pe 7 Iunie 2008 01:12
ieri s-a intamplat sa ma sarute cum imi tot doresc. Cred ca stiu ce se intampla: rutina... Pentru ca ieri, a fost o intamplare mai inedita, si a dorit sa-si manifeste prin acel sarut superioritatea (cred)fata de o a treia persoana in prezenta careia ma aflam cand a venit el si m-a sarutat astfel. ..hmm, deci se poate si sa ma sarute altfel, doar trebuie ca sa fie o situatie care sa-l stimuleze. Acum trebuie sa vad ce pot sa fac, probabil ca trebuie sa lucrez putin la aspectul meu exterior. Daca stau sa ma gandesc bine, acele sarutari seci le primesc intotdeauna cand sunt in tinuta de casa, dimineata sau seara, cand deja nu mai am machiaj sau vreo tinuta cat de cat "provocatoare". Ca barbatii au mereu nevoie de stimuli "vizuali", am tot citit, dar nu credeam ca trebuie asa ceva si pentru niste simple sarutari.
Ioana252009
Postat pe 7 Iunie 2008 10:48
Vezi ca ai gasit singura solutia?! Scoate-l din rutina!

Postat pe 8 Iunie 2008 07:11
dar de ce ..noi..femeile...trebuie sa stam sa-i intelegem mereu pe barbati?sa incercam sa facem totul bine..si ei sa nu faca nimic..nu e drept..daca suntem prea iubarete,se plictisesc repede..daca suntem reci si oarecum indiferente se enerveaza...vad k majoritatea femeilor vor sa schimbe caracterul partenerului..sau sa-l faca sa redevina barbatul care a fost odata..pt ce?!?!..k o relatie oarecum stinsa nu va fi readusa la viata prin saruturi si mangaieri de scurta durata...
criss_a
Postat pe 10 Iunie 2008 14:11
draga mea barbatilor le plac provocarile. nu uita ce ne spuneau bunicile" femeia tine barbatul acasa". e adevarat ca femeile fac mai multe eforturi da dc merita de ce nu??????incearca sa ai mai multa grija de cum arati, incearca chiar si acasa sa ai o tinuta( nu eleganta) da provocatoare ,ca nu se stie cum treci dinspre bucatarie spre baie si intri in raza lui vizuala si te...observa!!!mai ales acu ca veni vara: rochite cat mai scurte, tinute cat mai sumare sa vezi cum alearga dupa tine prin casa oricat de obosit ar fi.( stiu eu ce spun crede-ma pe cuvant:)).da numai cand e meciul sa nu te impinga pacatul sa te flenduri prin fata lui ca s-ar putea sa...te ignore!!!!sa auzim de bine!!!icedesire sa nu uitam ca barbatii raman toata viata copii care au nevoie de atentie.dc il scapi din" ghiare" il pierzi.femeile sunt inzestrate nativ cu suficienta diplomatie ca sa simta cand e nevoie sa reaprinda focul.

Postat pe 11 Iunie 2008 14:58
AI CEVA DREPTATE DAR NU SE VEDE CINE ESTI.BINEI-AI SPUS.
numai
Postat pe 27 Iulie 2008 01:40
CE-AI ZICE DACA UNUI BARBAT I S-AR INTAMPLA CE TISE INTAMPLA TIE?eSTE CLAR:NU TE IUBESTE CUM DORESTI TU.OATE CA TE IUBESTE IN FELUL LUI,DAR ITI SCRIU O INTREBARE:OARE DACA-L IUBESTI CU ADEVARAT,NU CUMVA NU TE MAI SATURI,SA-L MINGII,SA-L SARUTI,SA FACI DRAGOSTE,SA-L AJUTI,ETC?cRED CA AR FI BINE SA-I SPUI CUM AI VREA TU SA TE IUBEASCA.INTRADEVAR O TINUTA SEXI POTI INCRCA.DACA NICI ATUNCI NU O FACE,INSEAMNA CA ESTE O PROBLEMA MAI MARE.uRASC SARUTURILE PROTOCOLARE SCURTE DE DIMINEATA SI SEARA.DACA-TI IUBESTI CU ADEVARAT PARTENERUL,CRED CA ESTE ACEL IZVOR NESECATDE-AL INUNDA CU SARUTURI,MANGAIERI ETC,INDIFERENT DE SEX.MI-E GREU SA CRED CA DACA IUBESTI UN OM NU-TI DORESTI ASTA,CHIAR DACA NU ESTI PUPACIOS.ITI UREZ BAFTA!CUNOSC UN CAZ IN CARE PENTRU FAPTUL CA UNUL DINTRE EI NU S-A OCUPAT DE CELALAT,AU AJUNS,GRAV DESI AU DISCUTAT DESPRE ACEST ASPECT ANTERIOR.bAFTA.MI-AR PLACE SA MA TII LA CURET CU EVOLUTIA SITUATIEI.
numai
Postat pe 27 Iulie 2008 01:52
DE ATRACTIE,IMAGINATIE,ETC. ,CARE PROVIN DIN AMBII SAU MAI BINE SCRIS DINTR-UN IZVOR COMUN.CAT DESPRE FAPTUL CA NU TE SIMTI BINE CU TINE CATEGORIC INFLUIENTEAZA NEAGTIV RELATIA.BAFTA1
numai
Postat pe 27 Iulie 2008 01:54
Ca sa te simtii bine in doi mai intai e nevoie de comunicare, de atractie, intelegere,...iar in intimitate ca totul sa merga bine e nevoie de cunoastere,placere....

Postat pe 26 Septembrie 2008 08:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
reincarnarea 21 De la: laura_stochita 6 Martie 2011 13:08
haideti sa deschidem ochii si sa vedem ceea ce este cu adevarat frunos 55 De la: Ramyta 4 Mai 2009 12:15
cum aflu daca parintii mei sunt parinti naturali???? 22 De la: doctorulmihai2012 30 Septembrie 2016 08:35
petrecere reusita intre prieteni 5 De la: Cassey 30 Decembrie 2008 15:26
Probleme de piele 3 De la: pufffer 15 Noiembrie 2009 09:28