Setari Cookie-uri

definitie....

ce este iubirea?
eugabi
Postat pe 1 Iunie 2008 07:38
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta... Cred ca dl Paler spunea asa ceva. Eu sunt de acord.

Postat pe 1 Iunie 2008 09:39
Pentru mine, dragoste este atunci cand te simti bine in pielea ta alaturi de celalalt. Dragostea este un lucru complex care insumeaza o serie de "feelinguri". Cand iubesc si sunt iubita ma simt protejata, relaxata, fericita.

Postat pe 1 Iunie 2008 16:33
Nu cred ca exista o definitie universal valabila pentru ca exista iubire care cauta valoare in obiectul ei, exista iubire care este atrasa de statut, de bogatie, de frumusete...Pentru mine iubirea inseamna: daruire, devotament, loialitate, inseamna investitie (chiar daca unora li se va parea nepotrivit cuvantul), inseamna respect, slujire, inseamna izvorul nesecat al vietii.

Postat pe 2 Iunie 2008 07:58
De la: eugabi, la data 2008-06-01 07:38:16ce este iubirea? [/q
uote]
Iubyrea este cel mai frumos sentiment pe care il poti simti atunci cand iubesti si te simti iubyta,cum vine asa si trece ,ce este mai rau decat sa suferi di iubyre,sa vezi ca acolo undeva erai totul acum nu a mai ramas decat amintirea,iubyrea este ca un trandafir cu spini e frumos dar te inteapa ,intr-o zi asta va face..puteti sa-mi spuneti voi ca nu este asa? Iubyrea este frumoasa dar te face din om neom:(

Postat pe 7 Iulie 2008 12:04
Iubire e o floare ce naste doar sperante, Iubirea e un gand ce inima iti paste. Iubirea e o piatra, un zid de ne trecut, de care te izbesti de cand tu te-ai nascut. Iubirea iti da aripi sa te inalti la cer, tot ea iti da si ziua in care sa disperi! Iubirea iti da viata, Iubirea te omoara, tot ea iti ia speranta si maine ti-o da iara. Deci ca sa iei aminte: Iubirea e un drac, Iubirea e un inger, Iubirea-i un pacat! Te nasti iubind frumosul si mori urand prostia, Te nasti pentru-a iubi, Iubind iubesti iubirea! ................................ Cand vei afla ce e iubirea sa fii alaturi de mine sa ma inveti ce-i rau si ce e bine...

Ceea ce mentine unitatea creatiei este legea iubirii. "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Nu exista nimic in intreaga lume care sa fie diferit de tine - si atunci de ce sa nu-l iubesti?

Nu exista virtute mai inalta decat iubirea. Nu exista cunoastere mai profunda decat iubirea si nici religie mai inalta decat iubirea pentru ca ea este Adevarul. In interiorul unui atom poti sa descoperi legea iubirii, in structurarea unei galaxii poti sa descoperi aceeasi lege a iubirii. Nimic nu exista in acest Univers care sa nu fie patruns de iubire.

A fi in afara iubirii inseamna, practic, a fi in afara vietii. Cine a incetat sa mai iubeasca, acela a si murit deja..........

La fel cum o familie nu este unita decat prin forta iubirii, la fel intreaga creatie este unita prin aceeasi forta a iubirii....IUBIREA.....




Postat pe 7 Iulie 2008 12:19
o definitie clara a iubirii,nu stiu daca exista..una filozofica(sau mai multe..da)eu..vad iubirea ca pe un univers de sentimente colorate,o furtuna ce-ti da viata peste cap,dar totusi o caldura si o liniste inexplicabila...
criss_a
Postat pe 7 Iulie 2008 12:32


De Octavian Paler am inceput sa citesc doar Eul detestabil(sau Un muzeu in labirint). In ce carte vorbea despre iubire, ca si Mihaela Radulescu l-a citat undeva?

Postat pe 20 Septembrie 2008 11:34
Buna! Am citit undeva definitii ale iubirii date de copii sub 7 ani.Mie mi-a placut mult una :iubire este atunci cand bunicul ii spune bunicii " Ce frumoasa esti", cu toate ca bunica este batrana,are multe riduri ...
alina02
Postat pe 11 Aprilie 2009 11:52
iubirea nu se spune... se simte
Diavolyta_
Postat pe 11 Aprilie 2009 11:55
iubirea e totul...
bestiutza_relouded
Postat pe 11 Aprilie 2009 11:58
iubirea=un sentiment frumos care ne tulbura cateodata
_dulcik_
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:17
De la: eugabi, la data 2008-06-01 07:38:16ce este iubirea?

lipsa ratiunii
SweetDadyD
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:38
iubirea=un sentiment ce imi da fiorii si ma face sa visez... oau ce definitie.. oricum iubirea e doar un sentiment ce nu se poate explica numai in cuvinte... iubirea se arata si se simte
_dulcik_
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pt pagubitii BCR si numai - http://www.creditbcr.ro/ 1 De la: luminutza 21 August 2010 18:05
Cadou pentru un taur ! Help 11 De la: nefertiti2002 30 Aprilie 2010 10:39
michael jackson moartea unei legende 135 De la: nefertitiafrodita 24 Septembrie 2009 23:07
Despre arta seductiei unui barbat 254 De la: blackrose_rosenoire 8 August 2011 21:56
PSIHOLOG BUN 2 De la: delia_ro2000 3 Februarie 2011 15:29