Setari Cookie-uri

Inceputurile sunt cele mai dificile

Cum sa treci peste faza de inceput a unei relatii, cum sa obtii incredere in cineva pe care tocmai l-ai cunoscut.De unde stii daca este sincer, daca nu te va face sa suferi.
Cat de mult trebuie sa te implici sentimental? E adevarat ca indiferenta este cea mai buna arma?
Eu nu am calitatea de a descifra prea usor o persoana abia cunoscuta.
Imi fac sperante si ajung sa imi fie inselate asteptarile.
Sunt singura care simte si se comporta asa?
Ar trebui sa fiu mai rece? Sa ma gandesc mai mult la mine?
vera11
Postat pe 1 Iunie 2008 20:57
"cum sa obtii incredere in cineva pe care tocmai l-ai cunoscut." nu te chinui prea tare ...lasa-l pe el sa ti-o castige !
lief
Postat pe 2 Iunie 2008 10:20
indiferenta nu e cea mai buna arma, nicidecum.. pe foarte multi ii ambitioneaza indiferenta, in mod negativ.. iar intr-un cuplu, doare cel mai tare. Orice ai face, nu-l rani pe cel de langa tine. Chiar daca el te raneste! E foarte important sa ai constiinta impacata.. Cel mai bine e sa nu-ti faci nici o speranta si sa astepti cu calm ce va veni.. si daca totusi nu te abtii de la a visa, fa-ti 2 ,,planuri,, : unul negativ si unul pozitiv. Si fii pregatita pt amandoua.
oana81
Postat pe 2 Iunie 2008 12:29
Pe mine ma amuza inceputurile. Acum treci cu vederea multe lucruri sau ti se par amuzante. Felul cum rade, cum mananca. Ma gandeam intr-o zi.. acum mi se pare haios rasul lui, poate intr-o zi imi va parea grotesc. Ma gandesc mereu la filmul ala cu Familia Rose.

Postat pe 2 Iunie 2008 14:44
ce film ? e comedie ?
lief
Postat pe 2 Iunie 2008 15:26
Merci pentru sfat Oana.Da ai dreptate poate nu ar trebui sa mai fiu asa visatoare, sa fiu realista si sa iau lucrurile asa cum vor veni.
Si cred ca e adevarata vorba aceea " Daca nu risti u castigi"
vera11
Postat pe 2 Iunie 2008 15:34
Mie din contra, faza de inceput mi se pare interesanta, sa descoperi, sa te surprinda (pozitiv). Pe urma e mai greu sa mentii flacara aprinsa, cand deja stii cum ragaie. :)

Postat pe 10 Iunie 2008 13:47
se spune ca femeile traiesc toata viata cu nostalgia inceputului relatiei cand el era tandru, atent, prezent la toate nevoile si toanele ei.mie i-mi place perioada de inceput cand oamenii se descopera unii pe altii. apoi il iei acasa si il suporti cand trage aghioase in pat,cand sta nebarbierit 2 zile,cand ragaie:)), ma rog, nu ti se mai pare atat de interesant ca la inceput... si ii spui: i-ti aduci aminte mai...vasile:))... cand umblai tu ca turbatu' dupa mine ..., si-mi aduceai flori, si ma duceai la film,si-mi spuneai poezii...,si-mi faceai cadouri..., si ne pupam ca-n filme=))etc etc....=)))aaaaaaaaaaa am uitat: cand faceam piata impreuna si tu carai sacosele... acum fac piata singura si car gogosarii eu ca tu esti ocupat cu vizionarea meciului=)))))).
lasand sarcasmul deoparte la inceputul unei relatii nu poti avea garantia ca este sau va fi o relatie serioasa, de aceea e bine sa fi mai rezervata in privinta asteptarilor.nu de alta dar sa nu ramai dezamagita.

Postat pe 12 Iunie 2008 14:52
f bine spus ... d-asta sunt dificile,ca trebuie sa intuiesti omul de sub masca
lief
Postat pe 12 Iunie 2008 15:44
a spus cineva odata: barbatii stiu sa se marketeze bine! e perfect adevarat! sunt dulci si scumpei la inceput apoi se transforma in... fiare( nu toti!!!).

Postat pe 12 Iunie 2008 16:21
din pacate asa e :(
lief
Postat pe 12 Iunie 2008 17:11
Inceputul e mai dificil dar trebuie sa treci peste asta, daca te gandesti si analizezi prea mult o sa faci greseli, nu zic sa ii acorzi incredere chiar acum de la inceput. Traieste aceste momente lasa sa vina de la sine si el iti va castiga increderea. Am inceput de curand o relatie, dupa ce nu de mult cineva caruia i-am daruit iubire mi-a frant inima si nu ma gandeam ca o sa mai existe cineva care o sa poate trece de zidul pe care l-am pus. El a reusit, a avut rabadare si a lasat sa mearga totul de la sine, pe zi ce trece el imi castiga increderea. Ieri mi-a spus ca vrea sa fie alaturi de mine, sa ma sprijine moral daca altcumva nu poate (eu amp robleme cu parintii mei).
Din relatiile mele anterioare am invatat ca nu trebuia sa analizez tot, sa ma gandesc la tot, sa am incredere inca de la inceput in el..Daca un tip vrea cu adevarat sa fie cu mine si ii pasa de mine o sa stie cum sa imi castige increderea.
G. a facut-o si acuma nu imi pare rau ca avem o relatie si stiu ca el nu ma va face sa sufar, asa cum a facut fostul meu prieten. G. imi arata ca sunt importanta pentru el si ma face sa ma simt fericita si imi alunga tristetea mereu.
Sincer imi era frica la inceput, dar nici acum nu pot uita primul nostru sarut la prima intalnire...El a fost atat de tandru, atat de romantic... am trait acea clipa.
camelia87
Postat pe 12 Iunie 2008 17:12
Verra, cred ca inclusiv din calitatea sau defectul(in zile de azi, uneori) de a fi visatoare vei castiga intelepciune. La un moment dat vei intelege singura cand ajunge cu visatu' si viata te va obliga sa fii relista si increderea vine de la sine...cand e cazul, desigur!
floaredecolt26
Postat pe 12 Iunie 2008 17:26
Buna,
Gandest bine,cred.As dorisa cunosc si eu pe o femeie care-si doreste sa fie iubita.Sincer
numai
Postat pe 12 Iulie 2008 07:49
Buna,Nu-i spui rau,dar fa-o sa fie optimista...
numai
Postat pe 12 Iulie 2008 07:54
Barbatii isi pregatesc terenul de la inceput ...ne fac ne pierdem mintile dupa ei si apoi profita de slabiciunile noastre pentru ei . Cel mai bun prieten imi spune 'micutza antoaneta' pentru ca mi-am pierdut capul si nu ii refuz nimic este valabil si in cazul iubitilor la inceput ...toate devenim neste mici reginutze fara cap ... micutze antoaneta
seiyra
Postat pe 12 Iulie 2008 23:11
Cel mai bine e sa lasi sa vina totul de la sine.Daca e un tip serios si de incredere vei fi placut surprinsa,iar daca nu, asta nu te va afecta.In timp o sa afli ce si cum
DeeaCatalina
Postat pe 17 Iulie 2008 14:28
De unde stii daca este sincer, daca nu te va face sa suferi.
Cat de mult trebuie sa te implici sentimental? E adevarat ca indiferenta este cea mai buna arma?
Eu nu am calitatea de a descifra prea usor o persoana abia cunoscuta.
Imi fac sperante si ajung sa imi fie inselate asteptarile.
Sunt singura care simte si se comporta asa?
Ar trebui sa fiu mai rece? Sa ma gandesc mai mult la mine?[/quote]
..Buna..uite ce cred eu:
1.nu ai de unde sa stii de la bun inceput dak e sincer sau nu sau dak te va face sa suferi sau nu...de lucrul asta iti dai seama pe parcurs..
2.indiferenta nu e cea mai buna arma,,dak esti prea indiferenta s-ar putea interpreta gresit atitudinea ta...dar nici sa te implici prea tare sa fii exagerat de iubitoare si atenta(nu de alta dar il inveti cu narav)
3.toata lumea isi face sperante cand intalneste pe cineva dar e una sa iti faci sperante si alta e sa visezi prea departe..
..cel mai bine e sa lasi lucrurile sa mearga de la sine si asa o sa vezi dak e o persoana de incredere sau nu si dak e potrivit pt tine..
PisSyK
Postat pe 19 Iulie 2008 15:49
Cred ca cel mai bine este sa incerci sa nu investesti sentimente prea multe inca de la inceput...trebuie sa fii mai detasata ...la urma urmei, trebuie sa cunosti bine o persoana ca sa o poti iubi (cel putin in cazul meu).A reusi sa descifrezi un om repede intervine cu timpul , cand se acumuleaza experienta de viata. Oricum , exista carti de psihologie foarte bune care analizeaza comportamentul si gesturile unei persoane...si chiar functioneaza in a caracteriza un individ.
Kittynelle
Postat pe 24 August 2008 13:09
inceputurile n-ar trebui sa fie dificile, ci frumoase :) parerea mea :P dar eu am un semn de intrebare in legatura cu inceputurile: de ce pentru barbati, dupa ce avanseaza relatia, nu mai pot sa fie ca la inceput?? (nu spun neaparat ca toti barbatii sunt asa :P dar in cazul meu fostul si actualul asa sunt...) de exemplu actualul la inceput zambea mereu cand era langa mine, ii placea sa ne vedem mereu, sa mergem impreuna sa ne intalnim cu prietenii (mentionez ca nu-i spuneam nimic din toate astea. asa vroia el...sau cel putin asa mi-a lasat impresia, ca vroia...), dar acum are nevoie sa iasa cu prietenii doar el, sa mearga cu prietenii la un fotbal, nu mai ne vedem la fel de des... oare sa fie doar o perioada mai proasta sau iubirea lui, acum e cenusa? :(:( nu vreau sa para ca dramatizez, dar nu inteleg de ce nu e ca la inceput...
matza23
Postat pe 4 Noiembrie 2008 21:23
De la: matza23, la data 2008-11-04 21:23:45inceputurile n-ar trebui sa fie dificile, ci frumoase :) parerea mea :P dar eu am un semn de intrebare in legatura cu inceputurile: de ce pentru barbati, dupa ce avanseaza relatia, nu mai pot sa fie ca la inceput?? (nu spun neaparat ca toti barbatii sunt asa :P dar in cazul meu fostul si actualul asa sunt...) de exemplu actualul la inceput zambea mereu cand era langa mine, ii placea sa ne vedem mereu, sa mergem impreuna sa ne intalnim cu prietenii (mentionez ca nu-i spuneam nimic din toate astea. asa vroia el...sau cel putin asa mi-a lasat impresia, ca vroia...), dar acum are nevoie sa iasa cu prietenii doar el, sa mearga cu prietenii la un fotbal, nu mai ne vedem la fel de des... oare sa fie doar o perioada mai proasta sau iubirea lui, acum e cenusa? :(:( nu vreau sa para ca dramatizez, dar nu inteleg de ce nu e ca la inceput...


inceputurile nu sunt dificile...sunt frumoase!dak totul s-ar mentine in timp k la inceput ar exista fericirea!:) e adev totul evolueaza..dar de cele mai multe ori evolueaza in rau...va intalniti mai rar.nu mai are timp de tn..e nepasator la nevoile tale..lucruri kre nu erau la inceput!increderea nu se impune se castiga...nu trb sa acorzi incredere din prima nimanui!!iti va dovedi singur dak merita...dar...(eternul dar) toti stim k aparentele inseala in 90% din cazuri!deci parerea mea e k inceputurile sunt cele mai dulci..:X
angel_in_disguise
Postat pe 4 Decembrie 2008 19:32
lasa lucrurile sa se intample, si la inceput daca nu curg firesc inseamna ca nu e persoana potrivita. nu te chinui sa impresionezi si fii TU. daca nu merge insemana ca nu e de tine.jumatatea potrivita cand vine ramane no matter what.
stirista21
Postat pe 3 Februarie 2009 14:09
sfarsiturile sunt mai dificile decat inceputurile.pt ca un inceput,oricat de dificil ar fi,e frumos,pe cand un sfarsit e si dificil si urat.
dana_mv
Postat pe 6 Februarie 2009 19:04
De la: dana_mv, la data 2009-02-06 19:04:59sfarsiturile sunt mai dificile decat inceputurile.pt ca un inceput,oricat de dificil ar fi,e frumos,pe cand un sfarsit e si dificil si urat.

da...dar orice sfarsit aduce cu el un nou inceput

Postat pe 6 Februarie 2009 19:08
De la: inger_calator, la data 2009-02-06 19:08:07
De la: dana_mv, la data 2009-02-06 19:04:59sfarsiturile sunt mai dificile decat inceputurile.pt ca un inceput,oricat de dificil ar fi,e frumos,pe cand un sfarsit e si dificil si urat.

da...dar orice sfarsit aduce cu el un nou inceput
si asta e adevarat.
dana_mv
Postat pe 6 Februarie 2009 19:10
Iti pui prea multe intrebari.. Mai bine ai trai clipa si nu te`ai mai chinui cu atatea intrebari, ganduri ...
Sincer,,, toate intrebarile si framantarile astea nu au nici un rost..
Increderea in persoana de langa tine o vei castiga treptat...nimic nu se intampla asa de`o`data... Trebuie sa ai putina rabdare...putin calm...

Traieste clipa!
Lasa intrebarile..framantarile...
Bucura`te de ceea ce ai acum!

Mult succes!

calypsso
Postat pe 6 Februarie 2009 20:12
mda..inceputurile...cu prietenul care l am avut 3 ani a inceput totul asa putin aiurea sa zic,nu ne asteptam niciunul sa stam atata timp..tin minte k eram in cls a 8 a si era totul asa natural,deci vorbeam despre orice,stateam mai non stop impreuna...si lucrurile au mers de la sine asa fara sa ne dam seama....acum nu stiu....nu prea am mai avut inceputuri din alea asa dulci...de obicei imi dau seama daca vreau sa am ceva mai mult cu o persoana sau nu...nu pot sa zic k de prima data,dar daca ma simt bine cu persoana rspectiva pot continua...dar daca ma intalnesc asa cu un tip sa zicem de care nu imi prea place,dar ma intalnesc asa nah sa vad ce l duce capu'atunci nu ma simt asa in largul meu...inceputurile sunt foarte frumoase,adika nu implica probleme,trebuie sa te porti cat mai natural,adika sa fii TU!!!de multe ori auzim fraza:nu mai esti ca atunci knd te am cunoscut!!!si in unele cazuri asa este,pentru k daca de prima data te porti perfect(adik te fortezi sa fii ceea ce nu esti)iar apoi dupa un timp iti dai arama pe fatza,logik k omului i se pare k nu esti cea pe care te a cunoscut el...intr adevar poate ne sperie un inceput,poate ca inevitabil incercam sa iasa totul perfect,dar cea mai nasoala e frustrarea aia cu care stai apoi:oare a iesit bine,oare nu am exagerat knd am zis nush ce chestie....k tot discut de asta,mi ar prinde bine un inceput!!!!!
SweetHappyButterfly
Postat pe 6 Februarie 2009 20:40
mie inceputul mi se pare asa frumos...fiecare se straduieste sa dea tot ce e mai bun...totul decurge frumos...fara jigniri...fara reprosuri...parca e ca intr-un basm.Te duci acasa si te gandesti cum sa il/o mai impresionezi....mi se pare perfect...as da orice pentru ca toata viata sa fie un inceput de relatie.


mira_mira
Postat pe 7 Februarie 2009 10:46

kudika028193
Postat pe 24 Mai 2009 21:37
aho aho chiar ca inceputurile sunt dificile dar inceputul asta a fost usor asa deci..cum continui?

nebuna94
Postat pe 24 Mai 2009 21:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut prietena din Cluj Napoca! 53 De la: kyru 20 August 2010 19:43
sa ma vad cu un necunoscut? 65 De la: kudika109268 6 Mai 2013 06:35
Vreau sa plec la Bucuresti cu iubitul meu pentru un week si parintii nu ma lasa ! 5 De la: kudika_1001304 12 Februarie 2016 12:08
Fete pentru sedinte foto 1 De la: Mihai_Cirstea_1 2 Martie 2012 16:13
Prima intalnire 57 De la: kudika483935 26 Iulie 2012 12:36