Setari Cookie-uri

Casatoria...

Am citit pe blogul Oanei ..despre Casatoria la romani...Oare chiar ne simitim realizati cand ne casatorim ..?Din ce puncte de vedere?? Daca stam sa ne gandim la institutia casatoriei ..ea presupune intemeierea unei familii ..si atunci presupune copii..suntem atunci impliniti?? Porbabil doar din punct asta de vedere ..Eu nu concep viata pe pamant fara copii ...sunt de principiu ca ..daca nu=i poti face..din nu stiu ce motive (medicale de cele mai multe ori ) ..poti infia..in vitro..si alte metode care sa te implineasca ...Cred ca in copii consta realizarea unei persoane intr-o casnicie...daca o poti numi realizare..eu as numi-o minune.. Si daca tot suntem la subiectul asta...al casatoriei .. unii da..se simt realizati ..altora "puscaria" este sinonimul ..mai sunt care ..pur si simplu ..se casatoresc..sa fie si ei in randul lumii...Exista oare un moment propice pentru acest pas?? Poti fi sigur vreodata de alegerea facuta?? Eu nu cred asta...Multora le e frica de casatorie..in general barbatilor..femeile viseaza la ea ..de cand aveau 10 anisori ..si-si imbracau papusile in moreasa..visand cu ochii deschisi la ziua cea mare.. Ce te face sa te casatoresti??? dragostea, stabilitatea, copiii, obisnuinta, sa fi in randul lumii, toate la un loc????
mia_mia
Postat pe 2 Iunie 2008 00:14
eu cred ca, mai presus de toate, la 10 ani fetita se viseaza mireasa.. nu sotie. Daca nu ar merge mana in mana probabil fetele s-ar imbraca mai mult in mirese si s-ar casatori mai putin.. Eu trebuie sa recunosc ca, inainte de sotul meu, am avut alte 2 relatii serioase si stabile. Una a durat 7 ani si cealalta 2. Ambii m-au cerut in casatorie si amandorura le-am raspuns afirmativ.. De fiecare data mi-am cautat rochia de mireasa si de fiecare data am ales lucruri total diferite.. :) Ironia sortii a fost ca de amandoi m-am despartit cu cateva luni inainte de,, marele pas,,.. cu toate ca-i iubeam. Insa ceva lipsea. Actualul meu sot m-a cerut in casatorie dupa exact un an de la inceputul relatiei noastre.. De cand am iesit a 2-a oara cu el am stiut ca ne vom casatori. Nu ma intreba de ce pt ca nu pot raspunde.. am stiut pur si simplu! Il iubesc la fel de mult cum i-am iubit si pe fostii, la timpul lor. Dar cu el am fost sigura ca vreau sa raman toata viata. Si stii ce a facut diferenta? Increderea si stabilitatea emotionala. Frumosi au fost si ceilalti, financiar au stat bine si ei, de inteles ne-am inteles foarte bine.. dar niciodata nu am avut incredere deplina. De multe ori am stat sa ma gandesc de ce vreau sa ma casatoresc..? am ajuns la concluzia ca viata de familie poate fi atat de frumoasa.. Si sotul meu e singurul care m-a convins 100% ca langa el pot avea familia de basm pe care mi-o doresc. Casnicia mea e prima relatie in care nu am absolut nici o grija legata de fidelitatea sotului meu, de sinceritatea sentimentelor lui si de intentia lui de a imbatrani alaturi de mine. Dorm atat de linistita noaptea.. e atat de frumoasa aceasta liniste sufleteasca. Amandoi ne dorim copii la nebunie.. vrem sa avem 2 ai nostrii si sa mai si infiem unul.. neaparat! In plus, noi doi singuri ne relaxam sau ne distram (dupa caz) foarte bine! Putem face absolut orice impreuna, nu depindem de un grup. Si important e ca ne simtim foarte bine doar noi doi.. Deci pe noi ne-a unit tot ce spui tu mai sus. Si sunt absolut convinsa ca venirea pe lume a unui copil va strange mai tare nodul ce ne leaga. Definitiv.
oana81
Postat pe 2 Iunie 2008 00:54
trebuie sa adaog ca nu as fi fost de acord niciodata sa ma casatoresc fara sa fiu mireasa.. Dar imi pare rau ca nu putem purta acele rochii la mai multe evenimente, nu e corect.. :)) Sunt atatea rochii de mireasa superbe si noi trebuie sa alegem doar una!! Oricum am face, tot ne ramane gandul la ,,cealalta,, . Eu am oscilat intre 3 rochii si chiar si in ziua de azi ma mai gandesc cu melancolie la celelalte.. si ma intreb daca nu as fi fost mai frumoasa in una dintre ele.. ;) Deh.. ,,probleme,, femeiesti.. Nu ma simt,, in randul lumii,, acum.. ma simt foarte norocoasa si mandra.. Chiar daca multi spun ca un act nu conteaza asa mult, eu zic ca totusi.. e important. Nu actul in sine, ci ceea ce simbolizeaza. Faptul ca acel barbat, in acel moment, e foarte sigur ca tu esti femeia cu care el vrea sa ramana toata viata.. si vrea sa o spuna tuturor. E o forma de respect, zic eu.. Noua, casnicia ne-a sudat mai tare relatia. Ca sa nu mai spun ca toate femeile ar trebui sa aiba o nunta a lor!! ;)
oana81
Postat pe 2 Iunie 2008 01:02
Cu siguranta exista un moment propice pentru asta, este momentul in care te simti pregatita caci casatoria reprezinta pe langa o lunga placere-n doi si responsabilitate. Nu vei avea niciodata certitudinea ca alegerea facuta este cea corecta desi sunt convinsa ca multe ma vor contrazice. Eu m-am casatorit dupa 7 ani de relatie si am facut-o din respect pentru sotul meu, din iubire si pentru ca iubirea inseamna actiune, copilul a venit in anul urmator si de atunci traim parca intr-o lume de poveste.

Postat pe 2 Iunie 2008 07:28
numai timpul iti poate spune daca ai facut sau nu alegerea corecta..
oana81
Postat pe 2 Iunie 2008 12:11
Categoric!

Postat pe 3 Iunie 2008 06:17
eu m-am casatorit cu sotul meu dupa 4 ani si jum. ,pentru ca eram prea mici cand ne-am cunoscut....eu avem aproape 17 si el aproape 19....daca nu ar fi fost varsta si faptul ca trebuia sa ne rezolvam problemele ce tineau de terminarea studiilor,cred ca ne-am fi casatorit mult mai devreme...de ce???...pentru ca am simtit amandoi din prima clipa ca suntem suflete-pereche,pentru ca a fost dragoste la prima vedere, pentru ca traiam totul cu acea intensitate de parca ne stiam de-o viata!!!....si cine stie,poate si asa era??....tot ce pot sa spun este ca eu sunt adepta casatoriei,deoarece pe mine si pe sotul meu acest lucru ne-a facut sa ne simtim mai legati unul de altul,din toate punctele de vedere,si mai ales in fata lui DUMNEZEU!!!....legati prin legatura dragostei in fata DOMNULUI,nu obligati unul fata de celalalt!!!....pentru ca actul casatoriei nu trebuie sa vina din obligatie,sau pentru a fi in randul lumii sau pentru ca asa vrea el sau parintii!!!....nu....casatoria trebuie sa existe pentru ca asa simti tu,pentru ca asa dicteaza inima si sufletul tau!!!....cel putin,pe mine m-a facut sa ma simt COMPLETA!!......cu aceea siguranta in inima ca sotul meu va fii alaturi de mine,la bine si la rau,pentru totdeauna!!!...si ,doamne,ce bine este cand poti sa afirmi acest lucru,fara urma de frica si nesiguranta!!!....

Postat pe 3 Iunie 2008 14:10
Da, felicitari pt alegerea facuta si ne bucuram cand mai vedem si povesti frumoase si reale.

Postat pe 5 Iunie 2008 21:54
sunt casatorita de zece ani si m un baietel de opt ani si suntem impreuna o familie cu greutati dar fericita .........va pupam si cred ca niciodata nu trebuie sa regreti ca te-ai casatorit ca nu ai decit de cistigat o viata in doi si multa experienta.bafta tuturor!
ramona_balanescu
Postat pe 9 Iulie 2008 21:14
Mie sincer imi e frica de casatorie...poate datorita lipsei mele de experienta nu stiu...dar mi-e teama de situatiile acelea gen:se casatoresc fac un copil trece 1 an sau 2 incep sa nu se inteleaga se cearta ajungandu-se la despartire ..si astfel copilul are de suferit cel mai mult dintre toti...cred k orice femeie isi doreste k copilul ei sa fie cel mai fericit de p pamant...de accea consider inainte de a face pasul asta trebuie sa cunosti suficient de bine persoana cu care vrei sa te casatoresti...sa nu devina dintr-o dorinta entuziasta cea mai mare greseala a vietii...stiu multe cazuri din pacate... stiti proverbul acela:"graba strica treaba" " "Iubirea nu înseamnã fericire, ci cât mai puþinã nefericire.

aura88
Postat pe 24 Iulie 2008 19:48
De la: aura88, la data 2008-07-24 19:48:04Mie sincer imi e frica de casatorie...poate datorita lipsei mele de experienta nu stiu...dar mi-e teama de situatiile acelea gen:se casatoresc fac un copil trece 1 an sau 2 incep sa nu se inteleaga se cearta ajungandu-se la despartire ..si astfel copilul are de suferit cel mai mult dintre toti...cred k orice femeie isi doreste k copilul ei sa fie cel mai fericit de p pamant...de accea consider inainte de a face pasul asta trebuie sa cunosti suficient de bine persoana cu care vrei sa te casatoresti...sa nu devina dintr-o dorinta entuziasta cea mai mare greseala a vietii...stiu multe cazuri din pacate... stiti proverbul acela:"graba strica treaba" " "Iubirea nu înseamnã fericire, ci cât mai puþinã nefericire.




- Interesant! ... iti este frica de casatorie, nu ai experienta ... Ce? ... ar trebui sa fi fost casatorita de cinci-zece ori ca sa ai experienta?
Si daca ar fi asa, tot ar trebui sa o faci prima oara, sa castigi aceea experianta, nu? ...
Si calatoria de 1000 de leghe incepe cu primul pas - nu eu am spus-o ... ci un chinez destept.
Ti-e frica! Auzi! ... nu ti-e frica sa iesi din casa ... poate va cadea o tigla ... o caramida, ceva? ... poate te loveste o masina ... ai vazut cate accidente se intampla ... Nu? ... sa te mai si urci intr-o masina, sau tren sau avion ... tre' sa-ti fie tare frica, nu? ...
- Tu ce simti? ... Il iubesti? ... Da! ... Da-i inainte! ... Nu! ... La baie! Altul ... Nu ti-a zis nimeni pana acum ca esti cam negativa? ... Daca se intampla ceva rau? ... Daca se intampla ceva si mai rau? ...
La ce te gandesti, de regula aia si atragi! ... stiai asta? ... Daca te gandesti ca: "poate nu reusesc" ... "poate gresesc" ... "poate nu iese bine" ... "poate nu voi alege varianta buna", exact asa va fi! Dar daca vei gandi ca: "totul va fi bine!" ... "Acum voi reusi" ... Iarasi asa va fi! - in orice caz intr-o proportie mult mai mare, de mult mai multe ori.
Si nu este nimic rau in a gresi ... atata timp cat cat poti invata din greseli! Este mult mai rau sa NU FACI nimic si sa NU gresesti! Toti oamenii cu care ne mandrim si pe care acum ii apreciem, care au ajuns sa realizeze ceva in lumea asta ... indiferent in ce domeniu ... au mai gresit. Unii de multe ori chiar ...
Asa caaa ... da-i inainte ... fii pozitiva, ai incredere in tine ... Si fa ceva! ...
Ti-as recomanda o carte ... "Scapa din capcana negativismului" scrisa de David P. Schloss
Tradusa in sase limbi si distribuita in peste 20 de tari, aceasta carte alerta si concisa iti va dezvalui cai simple si directe pentru a depasi barierele lui '' nu pot'' si '' nu se poate'', pentru a recunoaste negativismul de fiecare zi si a te motiva sa scapi de toate acele rutine paguboase care te impiedica sa atingi excelenta. Este scrisa special pentru cei care nu au mult timp sa citeasca dar simt ca merita mai mult de la viata. Pentru ceilalti, pentru cei care cred ca viata nu le poate oferi mai mult….condoleantele mele pentru pierderea restului vietii. Cu siguranta ei ar avea cel mai mult de castigat din lectura acestei carti! Vei afla si DE CE dar vei afla mai ales CUM.

Iata cateva din subiectele tratate cu maiestrie de David Schloss:
- De ce unii dau gres si cum poti evita sa faci si tu aceleasi greseli.
- Cum sa te programezi pentru succes!
- Cum sa continui sa gandesti pozitiv in ciuda tuturor piedicilor!
- Cum sa-ti consolidezi increderea in tine insuti!
- Cum sa controlezi factorii care iti influenteaza in mod real succesul.
- Cum sa iti recapeti entuziasmul!
- Modalitatea potrivita de a stabili scopuri si de a folosi efficient timpul.

Despre autor
Dave Schloss este un autor recunoscut pe plan international ale carui volume de psihologie motivationala au inspirat milioane de oameni sa se autoperfectioneze.

supermiki
Postat pe 8 August 2008 12:49
avweti vreo idee de cadou pentru aniversarea de hirtie(1 an casatoriti)?
tango
Postat pe 7 Septembrie 2008 00:05
si mie mi-a fost putin frica de casatorie....pentru ca noi nu am stat impreuna inainte...nu stiam daca o sa ne intelegem....chiar in timpul slujbei de la biserica ma gandeam ca adio libertatea mea si imi venea sa o iau la sanatoasa.pt ca eu gandesc foarte serios despre casatorie,inseamna asumarea responsabilitatii si imi doresc ceva pentru toata viata, nu sa ma casatoresc de 5-6-10 ori!!!!a fost ca la loterie!!!!!pot sa zic ca am riscat si am castigat!!ca ma inteleg foarte bine cu sotul, ne iubim si respectam. nu stiu daca va dura toata viata, nimeni nu prevede viitorul, dar eu cred ca asta inseamna casatoria:ceva pe viata, responsabilitate, familie, copii.mi-a venit greu sa ma hotarasc, dar TREBUIA.mai devreme sau mai tarziu, tre sa ne intemeiem cu totii o familie.
mkdisk
Postat pe 13 Noiembrie 2008 09:22
si apropo de discutiile astea despre rochia de mireasa si toate cele...eu am trecut prin etapele astea, prin TOATE etapele, dar nu pt ca as fi tinut in mod deosebit......conteaza pana la urma gestul in sine si nu cine stie ce rochie scumpa si o nunta cu nu stiu cati invitati....la nu stiu ce local de fitze....nu am nimik cu cei care fac lucrul asta, da nu tin in mod deosebit la asta....prefer o nunta cu niste prieteni adevarati, chiar dak mai putini si cu o rochie care sa imi stea bine si nu neaparat cea mai scumpa si de la nu stiu ce firma....
mkdisk
Postat pe 13 Noiembrie 2008 10:06
doamne,oana,ce n-as da sa simt si eu asta.eu am terminat o relatie de 7 ani ,acu 2 si nici acu nu am reusit sa-mi recapat increderea despre care vb tu.aaa era casatorie de 3.si credeam ca vom imbatrani impreuna...dar...toata lume zice "n-a fost sa fie al tau"...ce explicatie e asta?felicitari tie si sotului tau.sa va iubiti mereu ca acum.
rusu_irina
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:55
Eu m-am casatorit cu sotul meu dupa 3 luni...ne-am cunoscut in mai iar anul asta pe 24 august am facut nunta.Am simtit k suntem suflete-pereche,parca ne cunosteam de o viata si nu am mai asteptat...eu cred k trebuie sa faci acest pas important exact atunci cand simti,nu trebuie sa astepti ani de zile pe motiv k iti este frica sau nu esti pregatita...noi suntem fericiti si acelasi lucru va doresc la toate.
roxanik_86
Postat pe 20 Noiembrie 2008 12:26
cea mai mare prostie

Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:52
Eu nu m-as marita. Nu stiu de ce dar cred ca este o mare tampenie. Mireasa mi-ar placea sa fiu dar sotie nu prea cred. Poate din cauza ca am vazut prea multe cupluri casatorite care se injura si se bat, si prea multi barbati care cred ca femeia odata ce i-a devenit sotie este defapt servitoarea casei. Parerea mea este ca femeile sunt prea romantice atunci cand se marite si prea putine au norocul sa fie fericite in calitate de sotie. Barbatii cel putin se aleg cu cineva care sa-i ingrijeasca asa cum faceau mamele lor odata, dar femeia cu ce se alege? Barbatii buni de insuratoare, din cate am observat eu, sunt o specie rara.
melimela
Postat pe 21 Noiembrie 2008 19:58
ca si oana am avut 2 relatii serioase de ani de zile si am fost ceruta de sotie.odata am acceptat odata nu. iar a treia oara am fost ceruta dupa o luna de relatie si......... am acceptat. si nu cred ca as fi putut face o alegere mai buna. si sti ce imi place cel mai mult ca isi doreste un bebi mic atat de mult cat imi doresc si eu. si toate aste in mai putin de 2 ani. sti cum e .....femeia are intuitie dar poate de cele mai multe ori nu o asculta.
joulique
Postat pe 30 Noiembrie 2008 06:36
eu sunt o familista convinsa, adica nu sunt casatorita dar imi doresc din tot sufletul un copil, cu toata fiinta mea imi doresc o mogaldeata de copil, nu stiu mi se pare ceva extraordinar de frumos sa fii mama chiar daca este criza cum zic unii.Am un prieten de 6 ani dar nu viseaza sa ne casatorim, sa avem copii, sa fim o familie in adevaratul sens al cuvantului, pt mine conteaza foarte mult chestiile despre care va vorbesc.Cred ca n-o sa mai rezist mult cu el pt ca numai pot sufar in continuu pt ca el este pur si simplu pasiv in tot ceea ce ne priveste pe noi, relatia noastra de care eu sincer sunt satula pana-n gat.Dati-mi si mie un sfat ce ar trebui sa fac ca numai pot ?thanks
elenacarjan
Postat pe 18 Martie 2009 10:21
ce as face eu iti zic, m-as pune pe mine si nevoile mele intai. paote ca ma repet , dar timpul se scurge iar pt noi , femeile sansa de a-ti gasi un partener potrivit cu care sa stai alaturi toata viata, scad f- mult.de ce? pentru ca apare neincrederea in sine, in barbati, dezamagirea, CRESC ASTEPTARILE ETC. Asa ca dc nu esti multumita cu relatia ta, scoate pe masa aceasta discutie de-a fir a par si ia o hotarare- te multumesti cu ce ai sau cauti ceva mai bun.Mult succes si incredere in tine.
azalis
Postat pe 18 Martie 2009 10:29
De la: elenacarjan, la data 2009-03-18 10:21:31eu sunt o familista convinsa, adica nu sunt casatorita dar imi doresc din tot sufletul un copil, cu toata fiinta mea imi doresc o mogaldeata de copil, nu stiu mi se pare ceva extraordinar de frumos sa fii mama chiar daca este criza cum zic unii.Am un prieten de 6 ani dar nu viseaza sa ne casatorim, sa avem copii, sa fim o familie in adevaratul sens al cuvantului, pt mine conteaza foarte mult chestiile despre care va vorbesc.Cred ca n-o sa mai rezist mult cu el pt ca numai pot sufar in continuu pt ca el este pur si simplu pasiv in tot ceea ce ne priveste pe noi, relatia noastra de care eu sincer sunt satula pana-n gat.Dati-mi si mie un sfat ce ar trebui sa fac ca numai pot ?thanks


cred ca ai raspuns singurica la intrebarea. paraseste-l si gandeste-te la tine.
cristi_nne
Postat pe 18 Martie 2009 10:32
De la: azalis, la data 2009-03-18 10:29:06ce as face eu iti zic, m-as pune pe mine si nevoile mele intai. paote ca ma repet , dar timpul se scurge iar pt noi , femeile sansa de a-ti gasi un partener potrivit cu care sa stai alaturi toata viata, scad f- mult.de ce? pentru ca apare neincrederea in sine, in barbati, dezamagirea, CRESC ASTEPTARILE ETC. Asa ca dc nu esti multumita cu relatia ta, scoate pe masa aceasta discutie de-a fir a par si ia o hotarare- te multumesti cu ce ai sau cauti ceva mai bun.Mult succes si incredere in tine.


te contraczic, sanse de a gasii pe cineva sunt, inclusiv la 40 de ani. eu nu ma astept sa vina fat frumos pe calul alb, mie nu-mi cresc asteptarile, pentru ca tot acelesi standarde le am, eu ma astept sa gasesc pe cineva matur, cineva care a trecut prin viatza si care stie ce e aia o relatie, un cuplu.
va pot spune ca si eu sunt divortzata si cu un copil si am intalnit un barbat despre care va spuneam. asa ca . avetzi incredere in voi si sa fitzi frumoase. pup
cristi_nne
Postat pe 18 Martie 2009 10:36
eu nu crede-am in casatorie, dar dupa ce l-am cunoscut pe sotul meu am devenit o familista convinsa si cred in casatorie cu tarie. nimeni nu se naste invatat cu asta, cred ca totul se intampla pe parcurs. mult succes tuturor si fericire
dani_lo
Postat pe 18 Martie 2009 14:58
De la: dani_lo, la data 2009-03-18 14:58:18eu nu crede-am in casatorie, dar dupa ce l-am cunoscut pe sotul meu am devenit o familista convinsa si cred in casatorie cu tarie. nimeni nu se naste invatat cu asta, cred ca totul se intampla pe parcurs. mult succes tuturor si fericire

si eu cred la fel.si tie fericire!!!!
mkdisk
Postat pe 18 Martie 2009 17:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inelul de logdna sa rupt 5 De la: Liviu_Liviu_1 4 Septembrie 2016 14:35
Pro/Contra casatoriei intre homosexuali ! 365 De la: battleofwits 4 Iunie 2011 17:42
ce animalute aveti acasa 64 De la: scorpio67 19 Februarie 2011 11:41
cum sa imi cer iubitul de sot? 15 De la: dixe 13 August 2009 21:11
prietenul meu mia propus sa locuim impreuna, insa cind merge vorba de nunta zice ca nu degraba. care poate fi motivul? 10 De la: eu_olguta 28 Martie 2012 16:08