Setari Cookie-uri

v-ati marita in si ati pleca in Israel daca ati avea un cumnat arab?

sper sa nu se faca bascalie acum....e o problema foarte serioasa....as vrea sa isi dea cu parerea cine cunoaste cat de cat realitatile din Orientul Apropiat sau cine a citit mai mult despre ceea ce se intampl acolo (eu nu am citit si nu m-a interesat, poate ma apuc acum)



sa mai precizez ca israeleanul uraste arabii?....iar cumnatul uraste evreii?


Postat pe 9 Decembrie 2008 11:27
Nu cunosc extraordinar de multe, dar ceva tot stiu...cum gandesc evreii (israelienii). Daca poti evita sa ajungi in Israel si nu esti evreica, fa-o! Pentru ca ei considera pe oricine care nu-s evrei o rasa inferioara. Ei se considera poporul ales, iar restul sunt ca praful depus pe mobila...
Acuma, daca tu esti evreica, ma scuzi daca te jignesc cu ceva, dar asta e realitatea.

Postat pe 9 Decembrie 2008 13:24
De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-09 11:27:24V-ati marita in si ati pleca in israel daca ati avea un cumnat arab?

Categoric NU. Din principiu.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:23
crista_galli, nu sunt evreica si nu stiu nimic despre evrei.....

poate ma aresteaza aia acolo daca afla ca am cumnat arab
....e posibil?!

glumesc, dar pe undeva....cum sa va zic....am fost intr-o tara araba si ca sa nu am probleme cu autoritatile de acolo am fost sfatuita sa imi schimb pasaportul (inainte de a calca acolo) sa nu vada viza de la o alta tara musulmana ...deci daca intre frati se urasc ce sa mai ziceam de veri ...i you understand what i mean







ma gandeam ca exagerez eu ca refuz cererea in casatorie din considerentele astea (ca e posibil sa fiu vazuta rau de evrei cand ajung la ei in tara, ca cine stie ce probleme o sa am eu sau familia mea si poate chiar potentialul sot)..ma gandeam ca sunt nebuna sa gandesc asa si sa renunt la fericirea mea de frica asta

mi se pare mie sau traim intr-o lume ciudata?...poate am inebunit eu

Postat pe 9 Decembrie 2008 19:46
De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-09 19:46:37crista_galli, nu sunt evreica si nu stiu nimic despre evrei.....

poate ma aresteaza aia acolo daca afla ca am cumnat arab
....e posibil?!

mey, habar n-am... da' s-ar putea sa va puna o bomba (suna socant, dar chiar s-ar putea intampla). Cat despre felul israelienilor de a se vedea pe ei insisi, e valabil fata de orice popor. A fost un caz acum vreo 6 ani, cand un copil evreu era sa se inece si a sarit un roman dupa el, l-a salvat, dar s-a inecat romanul.... dupa care n-a mai sarit nimeni :(((

Nu toti evreii sunt asa, sa nu ma intelegi gresit, dar cei din Israel sunt cei mai rai.

Dar de ce trebuie neaparat sa va mutati in Israel? De ce nu in alta tara?

Postat pe 9 Decembrie 2008 20:42
asta e conditia!!!....vrea sa merg cu el acolo si dupa aceea spera sa ne mutam in Italia sau unde se va muta cu jobul .....uf, parca mai neagra e, totusi, strainatatea!!...mai bine stau in tara mea....imi amintesc ca si dupa ce m-am intors din tara aceea araba de care am zis, cand am ajuns in tara noastra imi venea sa il pup pe primul roman pe care l-am vazut (era unu acolo in uniforma la aeroport)...imi venea sa pup pamantul....intre timp am uitat dar acum imi adusei aminte de acel sentiment


Postat pe 9 Decembrie 2008 20:55
Pai el nu e tot arab? El adica sotul.
Kathara
Postat pe 9 Decembrie 2008 21:00
e roman (doar cumnatul e arab)....dar mi se pare ca se comporta ciudat in sensul ca a devenit foarte pro-israel si contra arabilor cand stie ce cumnat am....pe de alta parte zice ca s-a saturat si el de strainii printre care e nevoit sa traiasca...el are doar putin sange evreu dar e crestin si a trait pana cum vreo 4 ani numai in Romania

Postat pe 9 Decembrie 2008 21:07
si sincera sa fiu, decizia a luat-o cam usor...noi ne stim de multi ani si nu am avut o relatie (eram mici, copii).....acum am crescut amandoi si am simtit ca suntem atrasi unul de celalat dar nu am ajuns in intimitate....nu e dragoste mare (eu nici nu mai pot iubi, doar pot spune ca il plac f. mult....e un tip foarte frumos si destept).......dar casatoria parca pare numai o modalitate de a ma convinge sa ma mut cu el in acea tara...

Postat pe 9 Decembrie 2008 21:35
...atunci in mod sigur ca trebuie sa mai astepti cu casatoria.
Bafta, orice ai decide

Postat pe 9 Decembrie 2008 22:02
Fiecare are dreptul la o parere ideologica /politica proprie, chiar daca tie nu-ti convine.
Nici eu nu mi-as schimba ideologia de dragul cuiva. Nu vreau sa te supar, dar trebuie sa respecti opinia "pro israel" a partenerului.
Cumnatul tau care este din ce tara?....este binenteles "pro palestinian"...Asa inteleg eu din ce ai scris...

Iar parerea ta este???Simpatizezi la urma urmaei, ca din pacate se reduce la asta....sa sara xxx de nevinovati in aer, sau sa fie impuscati yyy ca act de razbunare ???

Deci cumnatul arab- nu este pentru tine un motiv sa simpatizezi cu sau contra- este o pozitie pe care trebuie sa o ai dupa ce te-ai documentat despre conflictul dintre Israelieni si palestinieni (?)...Si asta poti sa o faci "obiectiv" neimplicand sentimente de simpatie pe care le ai fata de un popor...doar ca ai un membru în familie...

Asta ca paranteza.
Iar revenind la intrebare. Chiar daca e roman,cu atat mai mult, raspunsul este nu. Ce statut vrei sa ai in strainatate? Chiar crezi ca sunt asteptati toti cu mainile deschise? Locuinta si joburi ...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 9 Decembrie 2008 22:03
De la: bestdevilinside, la data 2008-12-09 22:03:46
Iar revenind la intrebare. Chiar daca e roman,cu atat mai mult, raspunsul este nu. Ce statut vrei sa ai in strainatate? Chiar crezi ca sunt asteptati toti cu mainile deschise? Locuinta si joburi ...



Aaa.....aici am un servici bun......dar am o viata sentimentala nasoala.....stiu, inteleg ca e mai intelept sa NU MA DUC intre straini....dar asa ma apuca uneori sa fug de tot, de tot trecutul - am astfel de impulsuri!.......aici mi se pare ca o sa raman singura toata viata, ca nu am nici o sansa, numai barbati egoisti sunt...baiatul asta e singurul baiat bun (si catiga f bine) dar pacat ca e de acolo si constat ca nu vrea sa mai plece de acolo cu toate ca zicea, in urma cu 2 ani ca isi gaseste in alta tara un job ca al lui....

si inca ceva: cred ca imi e mai drag cumnatul decat potentialul sot....si mai ales sora mea imi e mai draga...dar parca mi-as vedea si de viata mea daca nu le fac nici un rau.....

sunt confuza si va multumesc celor care discutati cu mine





cred ca pana la final decid sa nu plec niciodata de la un trai sigur (chiar si lipsit de viata sentimentala implinita) decat sa ratacesc prin strainataturi.....

Postat pe 9 Decembrie 2008 22:41
da' ce treaba are una cu alta?
crezi ca te intreaba aia la aeroport de neamuri?
-bun venit la israel.
-bine gasit
-documente, acte, droguri...daca aveti de declarat?
-nu nu, doar documente.
-ahaaaa, uite , aici scrie ca aveti una bhucata arab, pe post de cumnat.
-pai.... sa vedeti, ca sora mea s-a maritat cu el.
-nu chonteaza!

Postat pe 9 Decembrie 2008 22:47
Acolo o sa te simti ca pe luna, sau ceva mai rau...e o alta societate in care ei nu au loc suficient pentru ai lor originali...
Daca vrei sa te mariti cu el, ar fi mai bine pentru tine sa ramai in Romania sau in Europa.

Postat pe 9 Decembrie 2008 23:45
De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-09 11:27:24sper sa nu se faca bascalie acum....e o problema foarte serioasa....as vrea sa isi dea cu parerea cine cunoaste cat de cat realitatile din Orientul Apropiat sau cine a citit mai mult despre ceea ce se intampl acolo (eu nu am citit si nu m-a interesat, poate ma apuc acum)



sa mai precizez ca israeleanul uraste arabii?....iar cumnatul uraste evreii?



Lahdo, Nu am prea inteles eu relatiile de rudenie.

Dar daca cumnatul tau e arab crestin, am sa-ti spun ceva despre ei. Cum sunt crestini intr-un loc in care majoritatea sunt musulmani, devin foarte credinciosi. Sunt foarte mandri de credinta lor si de faptul ca evolueaza pe ... "teren inamic".
Asa ca poti sa il crezi pe cuvant cand iti vorbeste de religie. Asa e. Arabii crestini sunt FOARTE crestini.

Acum, ca sa revin (parca nu am inteles eu bine, de aceea incerc sa raspund la ce am inteles... daca e anapoda, te rog sa ma scuzi si sa-mi mai explici o data): cine si de ce sa afle ca ai un cumnat arab? Si arab de unde? De exemplu, libanezii nu sunt toti impotriva israelienilor. Ba mai mult, acolo chiar sunt mixati. Adica israelienii au si strabuni arabi.

Deci, daca am inteles bine, raspunsul meu e asta. Lasa naibii teama de bombe, ca nu asta e problema. Mai problema e cea spusa mai sus, si anume ca evreii se cred superiori tuturor raselor de pe pamant si ca nu exista casatorie oficiala in Israel intre o crestina (chiar daca renunti la religie) si un israelian...
Cred ca trebuie sa o faceti intr-o tara straina si nu cred ca e recunoscuta acolo, in Israel.

Intrebarea e: cat de indragostita esti de el. Si intrebarea de 100 de puncte: CAT de indragostit e el de tine?

Dor_a
Postat pe 10 Decembrie 2008 13:02
De la: geo32, la data 2008-12-09 22:47:02da' ce treaba are una cu alta?
crezi ca te intreaba aia la aeroport de neamuri?
-bun venit la israel.
-bine gasit
-documente, acte, droguri...daca aveti de declarat?
-nu nu, doar documente.
-ahaaaa, uite , aici scrie ca aveti una bhucata arab, pe post de cumnat.
-pai.... sa vedeti, ca sora mea s-a maritat cu el.
-nu chonteaza!


Geo, esti dementza
Dor_a
Postat pe 10 Decembrie 2008 13:04
De la: Dor_a, la data 2008-12-10 13:02:00 cine si de ce sa afle ca ai un cumnat arab?



e posibil sa fiu nebuna ....dar faptul ca o data cu cumnatul am capatat rude prin alianta care sunt diplomati (nu spun in ce tara) nu ar putea sa atraga atentia cuiva ....asta e complicat...dar cred ca e asa complicat incat nu cred ca intelege cineva toata nebunia asta si nu cred ca mai e cineva care vede lucrurile ca mine....oricum multumesc din suflet celor care mi-au dat un sfat ...de fapt intrebarea ar fi trebuit sa sune "v-ati marita si ati pleca in Israel daca ati avea un cumnat arab care are legaturi cu diplomati din tara lui?"

eu cand ma gandesc la asta nu mai am curaj sa ma duc acolo sau chiar sa mai am legaturi cu baiatul acela care munceste in Israel ....dar poate sunt eu nebuna, nu e exclus!

Postat pe 10 Decembrie 2008 18:37
[quote name='lahdo_amiy' date='2008-12-10 18:37:14'dar cred ca e asa complicat incat nu cred ca intelege cineva [/quote]
aahammm, si calu' e verde...
vezi sa nu te ia aia de terorista, ca nu inteleg relatiile de rudenie

Postat pe 11 Decembrie 2008 17:47
Stai ca acum inteleg si mai putin. Adica care ar putea fi diferenta ca rudele sunt diplomati sau laptari??
Ma rog, daca zici ca tu nu vrei sa ai legaturi cu cel din Israel, deja deranjul tau de a pune intrebarea si a noastra de a-i raspunde e inutil.
Stii cum a fost faza asta? Voi v-ati duce in Israel daca ati avea rude arabe prin alianta ("persoane importante, nu spui cine" vorba lui Agamita Dandanache - nu-ti fa probleme, nimeni nu te-a intrebat). Ca eu nu.
Pai mai draga, daca tot stiai ce aveai de facut.... de ce ai mai intrebat?
Dor_a
Postat pe 12 Decembrie 2008 07:06
De la: Dor_a, la data 2008-12-12 07:06:28 deja deranjul tau de a pune intrebarea si a noastra de a-i raspunde e inutil.
Pai mai draga, daca tot stiai ce aveai de facut.... de ce ai mai intrebat?


dor_a....nu vorbi in numele altora, citez "a noastra de ati raspunde"...poate ceilalti nu sa-au simtit asa deranjati ca tine cand mi-au raspuns

si nu sunt lamurita de fapt...dar nu te osteni sa raspunzi ca nici eu nu integ ce raspunsuri imi dai si nici tu nu intelegi ce intreb

Postat pe 12 Decembrie 2008 07:26
inainte de a posta credeam ca exagerez eu ca imi e frica sa merg sa traiesc in tara aia....dar din ce mi-a spus crista_galli am inteles ca intr-adevar e groasa treaba acolo, exista fanatism, etc.....asa ca mi-a fost de mare ajutor

bestdevil m-a facut atenta ca trebuie sa am o opinie in acel conflict mai ales daca potentialul sot are deja o ideologie (pe care mi-a expus-o)....ca trebuie sa ma gandesc daca trec de partea lui ori nu ma mai marit cu el deoarece altfel va fi dificil sa traiesc aceasta poveste, mai ales daca voi trai acolo!)

geo mi-a sugerat ca am posibilitatea de a nu spune celor din acea tara ce rude am si ca nici nu au cum sa afle (dar nu a negat ca s-ar putea sa fie jale daca ar afla printr-un absurd - la asta nu s-a referit dar am dedus eu!))

Deci nu am postat degeaba, am invatat ceva ca oameni suntem si invatatm unii de la ceilalti..... si raspunsul care mi l-am dat la final, acela ca mi-e frica sa merg acolo, mi l-am dat ca o concluzie la sfaturile care le-am primit la acest topic al meu....raspunsul nu il stiam inainte de a posta....dar acum ma gandeam analizand raspunsurile "Vai, doamne, pai daca e pericuos sa afle ca e doar un simplu arab, cu atata mai mult va fi periculos sa afle ca e un arab care are anumite conexiuni, nu spun de care vorba lui Caragiale"

asta ca sa ma justific in fata acuzatiei ca stiam ce am de facut inainte de a posta!

Postat pe 12 Decembrie 2008 07:53
Daca vrei adrenalina...acolo e locul potrivit.

Postat pe 19 Decembrie 2008 06:49
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 16:06
Nu m-as duce in Israel nici daca as avea un iubit viitor sot in Israel. Pe buna fi fata cu scaun la cap, tu nu urmaresti stirile sa vezi ce se-ntimpla acolo -luptele din fasia Gaza dintre Israel si Palestina-. Stai aici cu noi macar e liniste ; uite-ti mai scri o nebuna ca mine mai comunici cu cineva ; pe bune nu e de gluma. Eu am fost plecata in Lisabona 2 luni si diferenta ce cultura ,civilizatie etc.m-au determinat sa ma-ntorc acasa. E GREU PRIN STRAINI , dar daca ai un tel adevarat si vrei sa-l realizezi merita sacrificiul- dar NU in ISRAEL. Te rog sa-mi scrii ca nu te-ai dus.
nocturnalia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:47
De la: 12374368745845, la data 2008-12-09 11:27:24sper sa nu se faca bascalie acum....e o problema foarte serioasa....as vrea sa isi dea cu parerea cine cunoaste cat de cat realitatile din Orientul Apropiat sau cine a citit mai mult despre ceea ce se intampl acolo (eu nu am citit si nu m-a interesat, poate ma apuc acum)



sa mai precizez ca israeleanul uraste arabii?....iar cumnatul uraste evreii?


Esti indragostita lulea de omul cu pricina ? adica nu mai poti trai fara el...sau doar ti se pare palpitanta o astfel de experienta....Eu as prefera sa raman in Ro sau cel mult sa merg in vest...in est....doar in vacanta daca o fi vreodata pace pe acolo...ceea ce e prea putin probabil....si ce "armonie" veti avea in familie....cand se vad cumnatii sa se "taie" intre ei....el l-as lasa balta si m-as orienta spre un autohton...ca-s cei mai buni...
ocs
Postat pe 25 Februarie 2009 10:04
Buna!As dori sa te pot ajuta k un sfat.Eu am in Israel si kiar stiu kre e situatia de acolo.Intr-adevar cele doua popoare au o lupta mare intre ei si se urasc.(Ai grija si k cei evrei,nu st kiar piinea lui D-zeu!!O spun din experienta mea si a m multor femei de acolo!)
glorya20onna
Postat pe 2 Martie 2009 10:15
eu iubes un barbat arab putin mai mare ca mine.....il iubesc din tot sufletul meu dar el sta in romania,daca m-ar cere de nevasta as zice da fara sa clipesc si l-as urma oriunde in lumea asta. suntem impreuna de un an de zile si e minunat
ioneladivina
Postat pe 13 Martie 2009 13:16
si eu zic sa nu pleci , mai ales daca nu esti indragostita de el....ai rabdare ca va veni si cel sortit tie......nu te marita de frica ca vei ramane singura ......ca vei fi nefericita , mai ales intr-o tara straina ...... ....................doar ca eu nu am intele altceva......de ce-l tot bagi la inaintare pe CUMNAT?.......TU DACA TE MARITI VEI TRECE PE NUMELE VIITORULUI SOT,......CUMNATUL NU ARE ACELASI NUME,.......SI VOI NU VETI LOCUI IN ACEIASI CASA...NU? .......sper ca nu am inteles gresit. gandeste-te bine, da ma luat tremuratul cand m-am gandit unde vrei sa pleci.
ferero
Postat pe 19 Mai 2009 03:57
da nu prea se " inghit" ca sa spun asa dar acum sunt oameni si oameni si nu trebuiesc bagati toti in aceeasi oala cel mai bine pt tine sa sa faci ce iti dicteaza tie inima , mintea ..... fiecare poate sa dea sfaturi dar asta nu inseamna neaparat ca e cel mai bine pt tine , prietenul tau si cumnatul tau se cunosc ? daca nu poate can o sa se cunoasca o sa isi schimbe parerea .....:)
petitange
Postat pe 10 Iulie 2009 11:23
De la: ocgiogi, la data 2009-02-25 10:04:25
De la: 12374368745845, la data 2008-12-09 11:27:24sper sa nu se faca bascalie acum....e o problema foarte serioasa....as vrea sa isi dea cu parerea cine cunoaste cat de cat realitatile din Orientul Apropiat sau cine a citit mai mult despre ceea ce se intampl acolo (eu nu am citit si nu m-a interesat, poate ma apuc acum)



sa mai precizez ca israeleanul uraste arabii?....iar cumnatul uraste evreii?


Esti indragostita lulea de omul cu pricina ? adica nu mai poti trai fara el...sau doar ti se pare palpitanta o astfel de experienta....Eu as prefera sa raman in Ro sau cel mult sa merg in vest...in est....doar in vacanta daca o fi vreodata pace pe acolo...ceea ce e prea putin probabil....si ce "armonie" veti avea in familie....cand se vad cumnatii sa se "taie" intre ei....el l-as lasa balta si m-as orienta spre un autohton...ca-s cei mai buni...




scuza ma ai fost tu acolo stii tu exact cum e situatia ? ...... chiar crezi ca tot ce se spune la tv ?
petitange
Postat pe 10 Iulie 2009 11:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut persoana de vis ce crede in dragoste si adevar 177 De la: ella13 17 Martie 2010 16:02
ajutati-ma cu un sfat va rog! 10 De la: alfredodecurtofreco 11 Octombrie 2010 10:22
Am nevoie de un sfat si de sustinere... 1 De la: naty38 19 August 2010 18:30
Misteriosul test de personalitate OCEAN e mai valabil decât credem 149 De la: Adriana_Georgeta 18 August 2009 23:53
care sunt indatoririle nasilor??? 3 De la: ionniks 13 Iulie 2010 16:23