Setari Cookie-uri

Internetul locul unde fiecare isi poate crea alta personalitate

Internetul este de multe ori sursa unor dezamagiri,este fabrica de iluzii.
Nu credeti?
Cate din persoanele de pe net spun adevarul?
Cati sunt sinceri?
Cred ca undeva in jur de 25 %
vera11
Postat pe 4 Iunie 2008 19:38
La drept vorbind, nu putem sti care o fi chiar procentul, stiu insa ca dincolo de un pseudonim sau niste date mai mult sau mai putin reale, exista oameni care chiar daca se adreseaza unor imensi necunoscuti, si poate tocmai de-asta, sunt sinceri.E totusi greu de estimat cati or fi, asta e drept.
floaredecolt26
Postat pe 4 Iunie 2008 19:48
Da, eu ma numar printre cei sinceri, dar nu si cei cu care am vorbit sunt si au fost sinceri.Toti isi urmaresc interesele si pt asta apeleaza la minciuni.
E o vanatoare continua.
vera11
Postat pe 4 Iunie 2008 20:20
Da , am auzit de multe cazuri in care oamenii s`au dovedit a fi altceva decat se afisau in spatiul virtual.Dupa parerea mea , cei care intra in aceasta categorie sunt frustratii. Plus ca , atat in viata reala , cat si pe internet , mi se pare o mare prostie sa te straduiesti sa demonstrezi ceva cuiva , ambitii ce costa timp , iar timpul este atat de pretios incat nu as vrea sa`mi permit vreodata sa il umplu cu lucruri nefolositoare.Probabil ca oamenii care isi doresc sa creeze anumite imagini neadevarate in ochii celorlalti , mai ales pe internet , au probleme de natura psihica , sau un interes precis , dar astea cred ca sunt cazuri izolate.
Kittynelle
Postat pe 4 Iunie 2008 20:35
parerile referitoare la intrebarea ta par a fii impartite,eu una personal nici in viata reala si nici in cea virtuala nu imi place sa par ceea ce nu sunt.un prcent destul de mare insa se pare ca alege sa nu isi expuna adevarata personalitatenici macar in viata reala,asa ce ce rost are sa ma intreb de ce nu o fac macar in virtual.eu una sunt sincera daca ceilalti nu sunt....atunci invat sa "citesc dincolo de cuvinte" de ceea ce vad scris si sa imi fac o imagine a persoanei cu care conversez ,daca in timp o prind cu minciuna ...s-a terminat pur si simplu.
dandanaua_reloaded
Postat pe 4 Iunie 2008 20:46
Partea proasta e ca oamenii timizi, vulnerabili afectiv si emotional in general isi petrec mai mult timp pe internet. Le este mai usor sa isi faca prieteni on-line, dar cu atat mai mult pica victime unor povesti de dragoste, precum o musculita intr-o panza de paianjen. Pacaleli luam si in viata reala, nimic de zis. Dar ma gandeam la confesiunile facute de femei indragostite de barbati insurati sau pur si simplu nepotriviti. Pot fi usor de manipulat emotional. De aceea fetelor, sfatul meu e sa nu acordati incredere asa usor.

Postat pe 5 Iunie 2008 13:53
da,Ai dreptate, increderea ar trebui sa fie cel mai greu lucru de castigat.Sa acorzi incredere prea usor e gresit, nu stii cu cine vorbesti, ce urmareste.
Cel mai adesea ajungi sa iti dai seama ca totul e o iluzie.
vera11
Postat pe 5 Iunie 2008 15:17
:))Bai ..pe bune acum ..pai toate spunem ca suntem sincere..:))) deci proportie?!???!:))) Ce incredere acorzi .??? Ce urmareste respectivul??? Zici ca suntem intr-un film poitist si incercam sa vedem care spune adevarul si care nu ...:)) Iluzie iluzie iluzie..ca de ..increderea cere fapte nu vorbe...:)
mia_mia
Postat pe 5 Iunie 2008 16:03
nu cred ca este o iluzie faptul ca sambata ii intalnesc pentru prima data ,face-to-face,pe doi dintre cativa prieteni buni,de aici ,de pe Kudika!!!...si destul de repede,cam dupa 1 luna de cand "i-am cunoscut" aici....si eu credeam la fel,la inceput,despre relatiile pe net.....eram chiar convinsa ca nu iti poti face prieteni in acest mod....dar ceea ce o sa se intample,ca o sa-i cunosc personal pe acesti oameni cu care nu am "vorbit" decat pe net si rareori la un telefon,imi confirma ca se pot intampla si lucruri bune prin acest tip de conversatie....ca uneori increderea o acorzi mai repede decat ai crede!!!......si ,de regula, sunt foarte selectiva in a-mi alege prietenii si ii testez bine pana sa-i accept!!!...dar mai exista si acel simt numit "feeling",care iti permite sa "mirosi" oamenii,sa-i simti daca sunt sinceri,sa simti daca sunt pe gustul tau!!!....si cred ca cine il "detine", nu se poate pacali asa de usor....

Postat pe 5 Iunie 2008 16:16
Adevarul e ca uneori chiar si din simple prietenii virtuale se pot naste legaturi profunde (si nu e vorba doar de legaturi amoroase) Aici in spatiul virtual unde nu trebuie sa dai seama nimanui pt nimic la urma urmei, poti fi extrem de sincer (ma rog si sa cazi extrem de usor prada celor ipocriti tocmai din prea multa sinceritate) insa "cine se aseamana se aduna", parca asa zice o vorba veche.
floaredecolt26
Postat pe 6 Iunie 2008 16:59
etta eu ma simt nebuna de-a bine-lea....nebuna de fericire...pe maine.asta referitor la internet si prietenii virtuale si sufletul pe care ti-l deschizi in fata unei imagini create pe net si a unei voci la telefon.

Postat pe 6 Iunie 2008 22:55

Postat pe 3 August 2008 14:51
Inernetul este locul unde in multe cazuri ai curajul sa spui ceea ce simti.. prin inetrnet capeti o noua personalitate si ai curaj sa vb lipsita de inhibitii, legii multe prietenii dar este si locul unde poti suferi o dezamagire si la asta ma refer in cazul in care cunosti pe cineva acolo ...un iubit...

Postat pe 9 Septembrie 2008 11:09
sincer cred ca internetul nu mai este un loc unde sa capeti o noua pesonalitate care ai vrea sa te re[prezinte ci a ajuns un mijloc uzual de comunicare intre oameni...uhn loc unde poti cunoaste oameni noi si unde iti poti spune pareri diferite despre un subiect care in realitate nu l-ai putea discuta cu prietenii...internetul a devenit o sursa de informare f buna pt toti tinerii din ziua de azi
cris_bv_2007
Postat pe 9 Septembrie 2008 23:17
Va anunt ca azi se difuzeaza reportajul cu mine la ACASATV,la ora 17.30, in reluare la ora 24
dragalaspui
Postat pe 10 Septembrie 2008 15:24
Internetul cred ca e cea mai buna sursa de informare indiferent de ce subiect ai cauta!!Se leaga foarte multe prietenii in ultima perioada pe internet!!

Postat pe 10 Septembrie 2008 17:02
cred k suntem multi care consideram leptopul noastru cel mai bun prieten pt k de multe ori stam mai multe ore in fata lui de cat cu prietenii si despre persoanele care le intalnim posibil sa nu fie cele mai sincere dar important e sa stii sa iti alegi prietenii chiar daca ei sunt virtuali
bestiuitza
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:32
Cred ca mai mult vorbim cu prietenii de pe net decat cu prietenii din viata reala!!

Postat pe 16 Septembrie 2008 17:10
Pe zi ce trece petrecem mult mai mult timp pe net

Postat pe 16 Septembrie 2008 17:10
poti gasi si oameni de exceptie si prieteni adevarati, pe care altfel nu i-ai fi intilnit...

Postat pe 15 Octombrie 2008 01:37
quote name='vera11' date='2008-06-04 19:38:55'] 1. Internetul este de multe ori sursa unor dezamagiri,este fabrica de iluzii.
Nu credeti?
2. Cate din persoanele de pe net spun adevarul?
3. Cati sunt sinceri?
4. Cred ca undeva in jur de 25 %[/quote]
1.
Nu cred. Dar ce frumos scrii. Chiar poetic-imediat m-am gandit David Copperfield e in net si ne produce iluzii...
M-am intrebat care este sensul cuvintului iluzie si cine o produce?
Atunci cand persoana X spune adevarul/minciuna EU insumi produc iluzia in fantezia mea, deoarece eu ma insel pe mine, ca am vazut altfel lucrurile...si mi-am facut sperante degeaba bazate pe minciuna altuia. Eu o produc fiindca vreau sa le cred...Adanc in suflet caut fericirea iar celalalt imi spune ce vreau sa aud...sau eu interpretez vorbele celuilat asa. La fel ca ilusiile optice tot eu le vad stramb. [desenele optice- Op Art]
Dar cine ne obliga sa stam pe net? Nu ne tine nimeni cu deasila poti savura mai bine razele de soare la malul râului...aia nu este iluzie.
2,3 Tu crezi tot ce iti spun prietenii reali?
Crezi ca aia nu mint? Nu inseala? Nu iti produc sperante desarte?
Sau nu ti sa intamplat asta niciodata?
4. Nu crede în nici o statistica pe care nu ai socotit-o tu.

Eu am prieteni pe net, pe care nu îi voi vedea niciodata...Am si prieteni pe care i-am intîlnit.
Depinde cu ce sperante te duci si ce cauti pe net Cit timp eu ma simt bine,ce conteaza cine si cand minte. Cand ma satur de povesti nu le mai ascult
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Octombrie 2008 03:05
rezumat: trecand peste contextul penibil in care fiecare investeste intr-o imagine ipotetica, internetul este un veritabil supermarket: azi vreau blonda de 1.70 cu ochi verzi, maine caut roscata corpolenta cu bronzul up-datat....toate la distanta de un SEARCH. Concluzie: 98 la suta, fat- frumos nu este dincolo de monitor
lorelay_me
Postat pe 27 Octombrie 2008 10:02
De la: vera11, la data 2008-06-04 19:38:55 Internetul este de multe ori sursa unor dezamagiri,este fabrica de iluzii.
Nu credeti?
Cate din persoanele de pe net spun adevarul?
Cati sunt sinceri?
Cred ca undeva in jur de 25 %

mda, depinde...de obicei, vb mai mult timp cu o persoana iti cam dai seama daca e sincera sau nu...citesti printre cuvinte.....da, cum zicea cineva oamenii mint de ingheata apele si in realitate, asha ca....important este sa fii cu picioarele pe pamant.oricine poate sa fie inselat la un moment dat de cineva foarte abil.dar cand isi da seama, trebuie sa fie cu picioarele pe pamant si sa nu mai permita ca inselatoria sa continue.
mkdisk
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:41
De la: cris_bv_2007, la data 2008-09-09 23:17:33sincer cred ca internetul nu mai este un loc unde sa capeti o noua pesonalitate care ai vrea sa te re[prezinte ci a ajuns un mijloc uzual de comunicare intre oameni...uhn loc unde poti cunoaste oameni noi si unde iti poti spune pareri diferite despre un subiect care in realitate nu l-ai putea discuta cu prietenii...internetul a devenit o sursa de informare f buna pt toti tinerii din ziua de azi

sunt de acord cu tine, cu conditia sa nu iei de bun chiar tot e se zice pe net....
mkdisk
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:42
apropo de chestia cu alta personalitate......cu cat vb mai mult cu cineva, cu atat iti dai seama mai bine ce fel de om e....chiar daca isi creeaza alta personalitate, vorbind mai mult, e imposibil sa nu isi dea arama pe fata la un moment dat.stiu ce vorbesc, inainte de a ma casatori am discutat cu mai multe persoane pe net....inclusiv sotul l-am cunoscut pe net.
mkdisk
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:51
iluzii?nu imi fac niciodata....dimpotriva, pun raul inainte si ma bucur atunci cand persoana se dovedeste de calitate....si daca nu este, nu am pierdut nimic.
mkdisk
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:11
De la: , la data 2008-06-06 22:55:04etta eu ma simt nebuna de-a bine-lea....nebuna de fericire...pe maine.asta referitor la internet si prietenii virtuale si sufletul pe care ti-l deschizi in fata unei imagini create pe net si a unei voci la telefon.





ft. tare oare vocea de la telefon ce soapte soptesc:P


Postat pe 5 Ianuarie 2009 17:13
internetul e bun ca poti afla multe lucruri care te intereseaza chiar daca multi sunt nesinceri.Dar pritre toti exista si unele persoane de buna credinta si poti purta o discutie sincera
marinela_diana
Postat pe 2 Iulie 2009 17:26
De la: vera11, la data 2008-06-04 19:38:55 Internetul este de multe ori sursa unor dezamagiri,este fabrica de iluzii.
Nu credeti?
Cate din persoanele de pe net spun adevarul?
Cati sunt sinceri?
Cred ca undeva in jur de 25 %


greierash_is_back
Postat pe 2 Iulie 2009 17:35
De la: vera11, la data 2008-06-04 19:38:55 Internetul este de multe ori sursa unor dezamagiri,este fabrica de iluzii.
Nu credeti?
Cate din persoanele de pe net spun adevarul?
Cati sunt sinceri?
Cred ca undeva in jur de 25 %
da dc nelamurirea asta
adrianoo33
Postat pe 2 Iulie 2009 18:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cresterea sanilor 49 De la: play_doll 12 Noiembrie 2013 11:06
la ce te astepti de la viata??? 10 De la: MarseVintila 9 Iulie 2009 10:13
De Paste 22 De la: Luli2 19 Aprilie 2009 12:29
kudika...zona crepusculara??? 5 De la: onnyta 20 Martie 2008 10:09
O posibila afacere?! 1 De la: Kathya_ 9 Martie 2009 10:20