Setari Cookie-uri

SUNT ROMAN... DAR MA TRATEZ !

lichelele noastre de politicieni nu sunt cu nimic mai buni decat cetateanul mediu roman . nu din randul cetatenilor si-au ridicat ei mutrele unsuroase si timpe ? ori , din moment ce toate sistemele de valori au fost aruncate la cos , lipsa de valoare , de principii si de scrupule a ajuns sa sufoce si noua "boierime" . noua clasa politica a ajuns chiar promotoarea nonvalorii , a spiritului de clan , a nepotismului , a dispretului fata de apropiati si fata de natiune . pentru ei notiunile de interes public , de natiune , sunt goale , lipsite de sens . ce-i excita pe ei este banul , profitul ascuns , comisionul , pleasca , "tunul" , cumetria , imunitatea in fata legii , interesul si averea personala . lumea de dincolo de termopanele biroului din dealul mitropoliei este doar un amanunt nesemnificativ , chiar daca cateodata suparator ...... ce exaspereaza si umple de o lehamite furioasa este lipsa totala de continut , de scop , de sens , de idei in lumea partidelor politice . daca intrebi toti sefii partidelor politice cum vad romania si romanii peste 25-30 de ani , toti fara exceptie o sa se balbaie si o sa incapa sa manance c...t cu polonicul . pana si in campania electorala se arata incapabili sa treaca dincolo de micii la gratar , bautura pe veresie , sacosile cu zahar , faina si ulei , plicurile cu bani , purceii aruncati peste gard sau chermesele preelectorale menite sa umple creierii taranimii si a saracimii de la orase de ceata alcoolului inainte de vot .
claudio
Postat pe 28 Noiembrie 2008 04:47
ce drag imi era sa intru pe aici...claudio fa bine si mai onoreaza-ne cu prezenta....

dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Februarie 2009 14:00
Pe zi ce trece , optimismul meu romanesc este din ce in ce mai debusolat si mai contrariat de realitatile originale romanesti . Ceea ce ieri era din plin , astazi nu mai este nici macar deloc ... Simt enorm si vaz monstruos ... Minciuna se pare ca este caramida (mai degraba chirpicul) din care este construita baza mizerabilului politician roman ... 'cresterea' economica de peste 8% trambitata de penibilul tariceanu in 2008 a fost rapid acoperita de un deficit bugetar de 5% care ne-a facut de rasul curcilor ... economia care 'duduia' triumfal in 2008 s-a dovedit a fi doar in imaginatia luxurianta a sus-numitului ipokimen ... sau mai bine zis in buzunarele lui si ale prietenilor lui ... tara noastra traieste intr-o mare minciuna . si a fost transformata in carpa de sters pe jos a politicienilor si oligarhilor ... vezi contractul 'sterling' cu o firma care nu a forat niciodata si nu are in exploatare nici macar o singura sonda !!! iar redeventa statului in privinta concesiunilor la exploatarile petroliere din marea neagra ar fi intre 3.5% si 13% (in timp ce uzantele internationale oscileaza intre 20% si ajung in rusia de exemplu pana la 50%)! stiti cat primeste nigeria pentru concesiunile uriaselor ei zacaminte de titei si gaze ? ia ghici ? 14% ... interesant , nu ? am fost redusi la starea de colonie africana jecmanita de o liota de "baieti" destepti care si-au facut din statul si cetateanul roman vaca de muls . in noiembrie banditul de tariceanu spunea ca criza ne va afecta mult prea putin ... la sfarsitul lunii decembrie se estima ca romania are nevoie de circa 8 miliarde de euro sa nu ne pomenim in 2009 in incapacitate de plata . in ianuarie calculele au fost refacute , se pare ca vom avea nevoie de circa 15 miliarde ... cat de negru si de urat mirositor este maroniul adevar ?
claudio
Postat pe 15 Februarie 2009 14:26
Am calatorit foarte mult si peste tot din 1994 dar nicaieri insa , mai putin in Africa si America de Sud , nu am vazut o asemenea diluare si ingradire a autoritatii si fortei statului si a legii , facuta de politicieni , demnitari si marii oameni de afaceri ca in Romania . Romania si simplul cetatean roman au ajuns prizonierii si bataia de joc a politicienilor , demnitarilor si a inaltilor functionary publici care au castrat fara remuscari statul si legea de toata autoritatea .
Ceva trebuie facut , macar pentru copii si nepotii nostri . Trebuie sa ne gandim cum va arata Romania peste 20-25 de ani , nu peste o zi , o saptamana sau o luna . Se poate incepe cu re-coagularea unui centru de putere coerent , sanatos si autoritar in jurul caruia sa fie recladite puterile statului . Putem incepe aceasta misiune macar cu o noua constitutie centrata pe interesele cetateanului simplu si o noua institutie prezidentiala dar si un parlament nou , mai restrans.
Faptele si initiativele logice , cinstite si oneste vor castiga mereu toti cetatenii cinstiti si onesti . In general romanii sunt dispusi la sacrificii si privatiuni dar cu cateva conditii : sa stie ca o fac pentru un viitor sigur si imbelsugat pentru ei si copii lor . Pana acum , politicienii n-au facut decat sa calce in picioare si sa-si bata joc de cetatenii cinstiti si onesti si de ideile de tara , patrie , popor , cinste sau onestitate … in care marea majoritate a cetatenilor romani cred cu tarie ... chiar daca in ziua de azi par mai mult decat ridicole , demodate si golite de orice sens ... Orice om optimist se gandeste la un moment in care Romania va fi doar o sursa de mandrie pentru cetatenii ei ... Pare ireal si mult prea optimist ?
claudio
Postat pe 15 Februarie 2009 14:29
Ptiu! Iar au venit bolunzii? Vor Jihad?
Ba baieti, n-o fi ora sa mergeti sa va dati cu capu' da pamant? Nu urla inca muezinu'n turn? Ia! luati o pauza
Dor_a
Postat pe 15 Februarie 2009 14:30
Romania o sursa de mandrie si optimism? Mai real mi s-ar parea Harap Alb :D
Si cam ce ai putea face ca simplu cetatean al tarii, cu exceptia implicarii in politica, ceea ce ar fi echivalent cu innecul in compromis?
Mie imi pare revolta asta similara cu ritualul samanic de invocare a ploii, no offence :)
googoodoll
Postat pe 15 Februarie 2009 15:58
as putea spune ca imi vine sa ma car pt vreo 2-3 ani in tarile calde.....
dar atunci ar trebui sa imi doresc sa fiu o pasre sa pot zbura,,,,,,pe desupra ....

ufff ca imi vine sa ... mai bine tac.
dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Februarie 2009 20:23
Unde a disparut initiatorul topicului?
Ca sa fiu ontopic va fac o trimitere si astept parerile

www.ziua.net/display.php?id=230288&data=2007-12-06.
kudika002392
Postat pe 13 Martie 2009 17:46
Da articolul asta nu il comenteaza nimenea?
kudika006142
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:10
Daca nu scrie nimeni scoateti subiectul ca ne-am plictisit de el.
kudika006142
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:18
Sunteti lasi.
kudika006142
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:19
kudika006142
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:20
De la: kudika006142, la data 2009-04-04 11:20:20


Te plictisesti rau?
Ai incercat noile carti de colorat cu Tom & Jerry?
G_Bogdan
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:44
De la: kudika006142, la data 2009-04-04 11:18:44Daca nu scrie nimeni scoateti subiectul ca ne-am plictisit de el.


zi zau cu limba scoasa....
dandanaua_reloaded
Postat pe 4 Aprilie 2009 12:34
apropos de titlul topicului ("sunt roman dar ma tratez") din pacate , sunt romani verzi care tin mortis sa nu se trateze , ba chiar sunt multumiti si fericiti cu boala lor ... luna trecuta mi-am scos consoarta la un cocktail monden in oras , la un local de bonton , la un tete-a-tete romantic (reusisem sa plasam copii la una din bunici) ... la sosirea in localul cu pricina am dat nas in nas cu 3 prieteni , fosti colegi , pe care nu-i mai vazusem de mult ... n-eam salutat , ne-am bucurat si ne-am asezat la aceeasi masa pana la urma (cam atat despre tete-a-tete-ul romantic)... unul dintre indivizi este unul dintre "bratele inarmate" ale lui radu mazare si nicusor constantinescu in oras si in judet ... in facultate era un idealist si un fanatic al legalitatii , etc. ... la un moment dat i-am reprosat starea proasta a multor drumuri din oras si din judet si l-am intrebat de ce isi bat joc de contribuabili si in loc sa le asfalteze o data si bine , la 2-3 ani , prefera treaba de mantuiala , facuta de 2-3 ori pe an , platita de cetateni de 2-3 ori pe an ... a zambit superior si cu un ranjet amuzat mi-a raspuns : "dragul meu , bizonul vrea sa vada activitate , ii aratam activitate ... de fiecare data cand se fac aceste reparatii se percep comisioane ... daca legea o permite , totul este ok ! noi nu incalcam legea , noi folosim sistemul !" ... la protestele si acuzele mele mai mult decat furioase (care au intors numeroase capete in local) ipochimenul s-a declarat jignit si a inceput sa-mi spuna doct ca mai intai sa platim noi , simpli cetateni , impozite mai mari si apoi sa avem tupeul sa le cerem lor , capuselor politice , strazi model german ! ... apoi a inceput sa-mi explice scarbit ca am devenit ingust si extrem plictisitor :"esti de-a dreptul enervant de ... ingust si limitat. vremurile se schimba . ar trebui sa te mai schimbi si tu ... apropos , la alegeri ai votat cu ai nostri ?"( adica fratele lui mazare si nevasta lui miron mitrea) ... exista boli si boli . a fi roman nu-i asa de simplu pe cat pare . sunt unii bolnavi carora le place la nebunie boala lor ... si se simt bine.
claudio2
Postat pe 3 Mai 2009 12:12
Felicitari domnule Claudio. De departe cel mai bun subiect de pe Kudika.
someonespecial
Postat pe 7 Mai 2009 02:45
merci de apreciere amice . cred ca este unul dintre putinele subiecte de pe forumul kudika ce nu cade in penibil , grotesc sau inutil ... unii incearca sa se trateze altii nu ...
claudio2
Postat pe 7 Mai 2009 12:58

Domnule Claudio, de ce nu mai continuati topicul?? Noi am dori sa scrieti din nou.
Sarbatori fericite!
kudika341595
Postat pe 17 Decembrie 2010 21:27
tipul se trateaza! o sa vina el cu alte idei ...
roz5blue6lila7
Postat pe 17 Decembrie 2010 21:34
de ce n-am mai scris aici ? cu parere de rau , dar nu prea am mai avut motive ... n-am mai gasit pe nimeni interesat de subiect , cu care sa pot schimba 2 vorbe logice 'la cestiune' ... am observat ca la moda sunt acum sexul oral , sexul anal , sexul in grup sau ultimele modele de posete sau telefoane mobile ... cu ce naiba sa ma tratez aici ?
claudio2
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:08
De la: claudio2, la data 2009-05-03 12:12:55 ... de fiecare data cand se fac aceste reparatii se percep comisioane ... daca legea o permite , totul este ok ! noi nu incalcam legea , noi folosim sistemul !"

chiar as vrea sa vad legea aia...pt ca toate aceste comisioane se arvunesc in momentul in care proiectantul iese la interval cu o evaluare...tu firma e musai sa licitezi 85% din valoarea aceea...se ajunge acum si la 60-50% din ea,pt ca e foame mare...din care 10% se duc... unde va imaginati ...in buzunarele celui ales de noi sa ne conduca orasul/comuna/satul
miss_darine
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:32
Va credeti mai buni?
De ce nu le luati locul???...fiecare dintre noi are acest drept si aceasta libertate.
kudika195501
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:36
De la: kudika195501, la data 2010-12-18 20:36:19Va credeti mai buni?
De ce nu le luati locul???...fiecare dintre noi are acest drept si aceasta libertate.

s-o crezi tu...drepturile alea le ai, doar daca te amesteci printre ei
miss_darine
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:40
Toti plangem si asteptam mura in gura sa ne faca altul, sa avem pretentii de la altul, nu dragii mei, nu asa se procedeaza, schimbarea se incepe de la propria persoana(parca auzeam pe multi ca ridica in slavi egoul)...vb lu' ala..."e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"
kudika195501
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:40
De la: miss_darine, la data 2010-12-18 20:40:11
De la: kudika195501, la data 2010-12-18 20:36:19Va credeti mai buni?
De ce nu le luati locul???...fiecare dintre noi are acest drept si aceasta libertate.

s-o crezi tu...drepturile alea le ai, doar daca te amesteci printre ei

...parca va citeam ca sunteti femei puternice si bla...bla ...bla...sau numai in relatii sentimentale cand trebuie sa calcati in picioare demnitatea unui barbat?
kudika195501
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:42
De la: kudika195501, la data 2010-12-18 20:42:31
De la: miss_darine, la data 2010-12-18 20:40:11
De la: kudika195501, la data 2010-12-18 20:36:19Va credeti mai buni?
De ce nu le luati locul???...fiecare dintre noi are acest drept si aceasta libertate.

s-o crezi tu...drepturile alea le ai, doar daca te amesteci printre ei

...parca va citeam ca sunteti femei puternice si bla...bla ...bla...sau numai in relatii sentimentale cand trebuie sa calcati in picioare demnitatea unui barbat?

PS nu o lua in nume personal...vorbesc asa in general ce vad pe aici.
kudika195501
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:43
De la: kudika195501, la data 2010-12-18 20:42:31
...parca va citeam ca sunteti femei puternice si bla...bla ...bla...sau numai in relatii sentimentale cand trebuie sa calcati in picioare demnitatea unui barbat?

ce treaba are _ula cu prefectura?...din pacate pt mine, nu-mi curge sange de hot in vene...da',arata-mi mie un barbat potent si demn...care se duce la lupta acu', ca stefan cel mare...doar el impotriva sistemului
miss_darine
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:47
De la: kudika195501, la data 2010-12-18 20:40:31Toti plangem si asteptam mura in gura sa ne faca altul, sa avem pretentii de la altul, nu dragii mei, nu asa se procedeaza, schimbarea se incepe de la propria persoana(parca auzeam pe multi ca ridica in slavi egoul)...vb lu' ala..."e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"



stai oleaca ce sint fabulele astea ? e vorba de sistemul corupt unde oricine ajunge isi ia partea (ca sa nu folosim cuvantul fura) ce legatura are cu ce te schimbi tu personal ? eu sint cel mai bun cetatean si lucrurile nu se schimba cu nimic. cu cat sint mai bun cu atat se fura mai usor

vroiam numai si zic, ca sa sparg o iluzie, ca aceleasi principii de "partaj" se aplica absolut peste tot in lume in toate tarile civilizate sau necivilizate, incluziv SUA, Canada, Germania si tot ce vrei. Diferenta este ca aceia poarta manusi din piele mult mai fina si in plus sint si bani mai multi deci "scurgerile" sint mai usor de ascuns. aceleasi tehnici peste tot hehe lumea-i aceeasi peste tot
Histria
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:52
De la: miss_darine, la data 2010-12-18 20:47:05
De la: kudika195501, la data 2010-12-18 20:42:31
...parca va citeam ca sunteti femei puternice si bla...bla ...bla...sau numai in relatii sentimentale cand trebuie sa calcati in picioare demnitatea unui barbat?

ce treaba are _ula cu prefectura?...din pacate pt mine, nu-mi curge sange de hot in vene...da',arata-mi mie un barbat potent si demn...care se duce la lupta acu', ca stefan cel mare...doar el impotriva sistemului

...pai Stefan cel Mare, era sistemul...si nu se ducea singur in lupta(iar in prefectura este destula _ula si dornice )
kudika195501
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:54
De la: claudio2, la data 2010-12-18 20:08:44de ce n-am mai scris aici ? cu parere de rau , dar nu prea am mai avut motive ... n-am mai gasit pe nimeni interesat de subiect , cu care sa pot schimba 2 vorbe logice 'la cestiune' ... am observat ca la moda sunt acum sexul oral , sexul anal , sexul in grup sau ultimele modele de posete sau telefoane mobile ... cu ce naiba sa ma tratez aici ?

cu o tuica fiarta sau un vin fiert!iti reda zambetul pe fata, cateodata!
roz5blue6lila7
Postat pe 18 Decembrie 2010 20:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VREAU SA CITESC SI CELELALTE CAPITOLE 1 De la: naughty_ 28 Iunie 2007 15:43
romanul dragostei nesfirsite 1 De la: moldova 31 Mai 2007 10:26
FII MANDRU CA ESTI ROMAN !!!/BARBATI NU DEVENITI ALTCEVA DECAT VA CREAT DUMNEZEU-NU VA TRANSFORMATI IN FEMEI ,AVETI INSA CALDURA SUFLETEASCA SI SACRIFICIUL A ACESTORA !!! 19 De la: visatorul_romantic 20 Mai 2012 18:19
PUERIL, PUERIL, PUERIL-dezamagire totala 1 De la: luizaandra 25 Iunie 2007 11:45
Putin confuza...poate ma mai luminati voi:) 39 De la: Monica_D_ 24 Iulie 2012 16:30