Setari Cookie-uri

SUNT ROMAN... DAR MA TRATEZ !

Deºi locuiesc la doi paºi de bãile Felix, niºte prieteni m-au convins,dupã destule insistenþe, sã mergem la ºtrand la Gyula, în Ungaria, la 70 de km de noi. Mai mult de jumãtate din ºtrand vorbea româneºte ºi aproape toate maºinile parcate afarã erau cu numere de România. ªtrandul era destul de aglomerat, dar nu se simþea. Era foarte bine organizat, împãrþit de perdele de verdeaþã ºi flori în zone mai mici, avea peste 20 de bazine de toate felurile ºi o mulþime de terase la care mâncai relativ ieftin ºi bine. Era curat ºi relaxant. Nici o bodegã nu avea muzicã (manele), iar terasa aflatã la maxiumum 20 de metri de tine te fãcea sã stai civilizat la masã ºi sã nu duci toate cele la pãturã. Era loc pentru toþi ºi nimeni nu se înghesuia nicãieri. Erau oameni anume care adunau cele câteva hãrtii care ajungeau totuºi pe jos. Nu tu plânsete de copii sau strigãte gen "Maria, mai ia-mi o bere !". Ce vreau sã spun e cã erau acolo aceiaºi români pe care îi poþi întâlni ºi în ºtrandurile noastre (poate mai puþin cei cu Bentley nou). Totul þine de puþinã organizare.
Ceea ce era acolo se poate liniºtit face ºi la noi, nu cu foarte multe fonduri.
În Oradea, ca peste tot, traficul devine din ce în ce mai infernal. Dincolo de faptul cã noul primar a dat un impuls ºi o minte limpede a reorganizat niºte semafoare care gâtuiau de ani buni circulaþia (ºi dintr-o datã parcã simþi cã respiri), dacã ai un transport public bine pus la punct ºi curat, sau niºte piste de biciclete sau scutere trasate, plus niºte restricþii de dimensiuni puse ici-colo, te poþi trezi cu surpriza sã constaþi cã nici nu trebuie sã te urci în maºinã, sã arzi benzinã ºi sã aglomerezi, poluezi ºi stresezi pe toatã lumea.
Sunt lucruri care se pot face. Sunt lucruri care deja se fac. Acelaºi primar a reorganizat birourile de relaþii cu publicul de la evidenþa populaþiei ºi de la circulaþie. Au dispãrut cozile ºi-þi faci un buletin, paºaport sau carnet de conducere pe loc. Evident, onor primarul a ieºit la vot din primul tur fãrã probleme. Sunt oameni cu cap ºi se vor vedea din ce în ce mai mulþi, dacã vor fi lãsaþi sã-ºi facã treaba. Mergând pe afarã, vezi cât de puþin ne-ar trebui ca sã facem câþiva paºi decisivi înainte. Revenim cu idei noi, iar acestea se rãspândesc ºi ajung ºi la cei care pot face o diferenþã. Mai un bãþ de la UE, mai o ameninþare cu votul sau cu vre-o anchetã peste câþiva ani ºi poate se gândesc ºi onorabilii sã facã ºi ceva treabã. Eu unul aºtept bucãþica de autostradã care sã ocoleascã Clujul ca pe moaºtele sfinte.
ionutsk
Postat pe 21 August 2008 10:14
Prima reactie la acest subiect a fost cam asa EVIDENT nu am reusit sa citesc tot ce s-a scris. Dar am inteles ideea de baza. Ce pot sa-ti spun? Succes la tratament. Sunt totusi curioasa cat reprezinta indignare sincera si cat atitudine falsa. Mie imi suna mai mult a vorba aia "VULPEA CARE NU AJUNGE LA STRUGURI ZICE CA SUNT ACRI". Hai sa fim seriosi. Cati nu ofteaza dupa o viluta in Primaverii sau Floreasca?! Cum insa e greu de realizat majoritatea mai bine manifesta ciuda. Da bine la "public". Corectitudinea ta ma abtin sa o comentez ca nu vreau sa fiu deplasata dar la cum te-ai exprimat pe site in diverse randuri..e greu de crezut ca ai fi asa. Vezi ce finuta am fost in exprimare? Puteam pune direct Vezi sa nu ma jignesti si pe mine ca pe altele (cum mi-au spus prietenele ca ai procedat) ca doar nu vrei sa-ti strici imaginea..iar.

Postat pe 25 August 2008 06:21
... sincer , io nu oftez si nu gem dupe o 'vila' in primaverii (cah cartier si cah oameni , am cunoscut vreo cativa de acolo ) si nici nu oftez dupe vreun lamborghini murcielago (poate ca n-am stofa bre !). am casa mea . si-mi construiesc si o vila . ce-i drept mai la pas dar fara sa fur sau sa dau in cap cuiva . n-am grija zilei de maine , castig o gramada de parale dar ca sa ma realizez financiar si profesional a trebuit , din pacate , sa-mi gasesc de munca afara inca de prin '94 . da' n-am plecat de tot . tot acasa-i mai bine , printre prieteni ! daca muncesti si esti perseverent in ceea ce faci nu-i greu sa obtii ceea ce-ti doresti . am facut si eu politica din '90 pana in '93 si stiu despre ce vorbesc ... da' n-are importanta ... daca traiesti printre hoti si banditi asta nu inseamna ca onoarea cinstea si corectitudinea sunt defecte ... merci de exprimarea finutza . sincer , nu ma intereseaza ce crezi despre mine . aici se discuta principii nu persoane ... chestia cu jignitul no o inteleg ... de ce sa te jignesc ? ... nu inteleg nici chestia cu falsitatea ? ce legatura are p...a cu prefectura ? discutam chestii de principiu , nu persoanele care scriu aici si nici caracterul lor (oricum nu poti cunoaste o persoana doar din cateva randuri). poate ca sunt un criminal in serie ... sau poate ca nu ... asta face mai putin corecta o discutie despre onoare si cinste ? astea au cazut in desuetudine de la vlad tzepes incoace si uite ce bine am ajuns ... nu gresesti niciodata daca incerci sa respecti niste principii morale corecte si solide . ceea ce cred cei din jurul tau despre asta chiar ca n-are nici o importanta . o faci din convingere , nu ca sa fii la moda ...
claudio
Postat pe 25 August 2008 13:25
... cine isi face iluzii ca onor politicienii nostri au evoluat odata cu vremurile se inseala amarnic . aceleasi naravuri , aceleasi fanariotisme si levantinisme ... amuzante si demne de un vodevil daca nu ne-ar costa atat ! a-ti vazut recent lista cu proprietatile imobiliare ale politicienilor ? cei care au fost socati sau s-au mirat ar face bine sa nu se mai etoneze atata . indivizi care in 8 sau 12 ani de tocit bracinarii pe bancile parlamentului n-au luat nici macar o singura data cuvantul , n-au avut nici macar o singura initiativa legislativa , au avut prezenta sub 50% si nu sunt cunoscuti ca avand afaceri prospere sau actiuni in firme prospere se bat de la egal la egal cu greii politicii romanesti ( recunoscuti ca financiari si afaceristi grei ) in vile , apartamente sau alte proprietati imobiliare in tot felul de locatii care mai de care mai exotice . incepand cu las palmas si terminand cu alpii elvetieni sau austrieci . problema este nu ca au agonisit asemenea conace simandicoase ci ca nu le-au mentionat in declaratiile de avere . iar conform veniturilor declarate ar fi putut sa le achizitioneze cam in 150 de ani ... numarati-le proprietatile imobiliare , masinile si restul de conturi si maruntis si veti vedea unde a disparut cea mai mare parte a autostrazilor , podurilor etc. de aia spuneam ca naravurile nu s-au schimbat ci au supravietuit cu succes . imbracatii in giubea , puneti-le pe cap cuca boiereasca si nu-i veti deosebi deloc de boierimea perioadei fanariote care 200 de ani ne-a calarit si ne-a jupuit copios . cu deosebirea ca pe vremea aia stiau de frica calaului de la inalta poarta si latului lui de matase . cand sultanul se prindea ca domnul s-a cam intrecut cu gluma si furaciunile si ca iese lipsa la parale , gadele ajungea in cateva zile la bucuresti . la tipm ca sa vada praful ridicat de domnitor in goana lui spre viena . prin 1940 hitler daduse un ordin general ca toate bancile din tarile ocupate sa-i raporteze daca aveau conturi secrete ale demnitarilor germani ( furaciuni , fireste ). surpriza insa : tot prin '40 parca , o banca olandeza ii trimite date despre conturile secrete in aur ale primului ministru roman gigurtu (un mare lingau de-al lui carol al II lea , cu care de altfel impartea furaciunile , din respect cred ). hitler le-a trimis la bucuresti pt a-l demasca pe bandit . astfel s-a aflat ca unul din campionii europeni ai sperturilor si comisioanelor in aur era ticaitul si preaplecatul gigurtu care atunci cand iesea din audienta de la carol al II lea mergea doar cu spatele si frant de sale pana la usa ! ... prin 1871 lupta dintre liberali si conservatori pe de-o parte si intre liberali si carol I recte monarhie ajunsese la apogeu . romania era in pragul razboiului civil , politicienii proveniti din vechea boierime si antiunionistii jubilau . imperiul austroungar pregatea in secret invazia romaniei ... carol I in disperare de cauza , satul de dictatura politicienilor , ii strange cu usa pe politicieni : ori accepta conlucrarea cu regele , monarhia constitutionala si dinastia ori renunta la tron ... dupa o noapte de negocieri secrete , stransi cu usa de puterile garante care in cazul esuarii negocierilor renuntau sa mai protejeze romania , speriati de baionetele austro-ungare care sclipeau dincolo de carpati si le dadeau fiori reci ( unii dintre politicienii romani antebelici au fost dovediti ca erau platiti in secret de la viena ) liberalii si conservatorii au acceptat maraind conditiile regelui si romania a fost salvata ... cu ce sunt mai bune hahalerele de acum fata de cei de atunci ? aia de bine de rau , asa cum erau , au adus la 1877 independenta iar la 1918 marea unire ( iuliu maniu , in 1918 , a plecat de pe frontul din italia unde fusese inrolat fortat , riscand curtea martiala si moartea , ca sa ajunga in transilvania si sa participe la organizarea marii adunari nationale ). astia de acum ce au adus in afara de 6 km de autostrada in 4 ani ? si in afara de averile personale cladite ilicit ? si bineinteles , in afara de circul jegos si penibil al politichiei nationale ?
claudio
Postat pe 2 Septembrie 2008 09:53
Aby, poate ai dreptate, dar nu in totalitate. Uite, eu sunt o provinciala din Cluj si asa vreau sa raman. Nu vreau nici vila in Primaverii, nici Bentley-uri cu sofer la scara, nici haine de Gucci sau Prada. Vreau sa traiesc decent in tarisoara mea, conform pregatirii pe care o am. Eu sunt asistenta medicala, iar sotul meu este ofiter in cadrul IGSU. Desi amandoi suntem absolventi de studii superioare (eu chiar am terminat doua facultati, a doua fiind in domeniul medical), din salariile noastre ne permitem sa platim o datorie uriasa la banca pentru faptul ca ne dorim sa locuim intr-un apartament de doua camere impreuna cu fiica noastra si sa avem o masina second hand. Vacante, daca vrem sa ne bucuram de ele, trebuie sa ne imprumutam tot de la banca. In rest, noroc cu parintii ca ne mai ajuta ei financiar in ceea ce priveste copila.
In alta ordine de idei. Sunt multe asistente medicale in tara asta care stiu despre ce vorbesc atunci cand spun ca cea mai mare idiotenie pe care am facut-o a fost sa terminam liceul sanitar pe vremea lui Ceausescu. Eu am terminat in 1989. Da, a fost bine ca am primit un post imediat dupa absolvire. Dar dupa 1990 n-a mai fost bine. Am facut cursuri de echivalare, am primit nu mai putin de 3 diplome care sa ateste calitatea de asistenta medicala. Tot n-a fost suficient. Alte colege au facut tehnica sanitara postliceala. Nici asta n-a fost suficient. Si iata-ma, la 37 de ani (am avut colega si de 45 de ani!) terminand facultatea de asitenti medicali licentiati din cadrul UMF, doar ca sa am si eu calitatea de asistenta medicala si diploma de care nu se mai poate lega nimeni. Necazul e ca nici aceasta diploma nu stiu cat va fi de buna pentru ca, atunci cand am inceput eu scoala, durata studiilor era de 3 ani, ulterior devenind de 4 ani.
Deci? Unde-i Romania aia in care sa merite sa traiesti? Ca eu am cam pierdut demult notiunea de patriotism. Au avut grija altii sa-mi spele creierul in privinta asta...
Lucia1971
Postat pe 3 Septembrie 2008 09:34
Draga Lucia, azi am intrat si am citit ce ai scris. Ai si tu dreptate in mare parte. My point...nici pe alte meleaguri nu e totul roz. In alta ordine de idei, sunt oamenii care chiar folosesc raul existent pentru a se promova pe ei insisi, nu neaparat ca se simt afectati sau ca le pasa. Crede-ma ca am intalnit multe persoane din categoria asta. Nu fac aluzie la nimeni. Nici macar la initiator, la Claudio. Nu-l cunosc ca sa imi pot permite sa il etichetez, sa-l jignesc. Doar stiu ca exista si oameni care ar spune orice sa cada ei intr-o lumina favorabila. Imi cer scuze daca te-am lezat cu ce am scris. E valabil pentru toti care poate iti impartasesc gandurile.

Postat pe 4 Septembrie 2008 20:44
*sunt oameni, nu oamenii. Scuze. Din cauza oboselii

Postat pe 4 Septembrie 2008 20:47
... ideea relativ simpla dar , se pare , foarte greu de priceput de unii romani este urmatoarea : cu cat esti mai sus pe scara bogatiei , a inteligentei , a culturii sau a puterii politice sau de orice fel , cu atat esti mai obligat . obligat fata de societate dar si fata de tine insuti . cei care sunt sus , vor nu vor , stabilesc exemple si modele in societate . cu atat este mai mare raspunderea ce apasa pe umerii lor , obligatiile pe care le au fata de societate . ca sa ajungi sus inseamna ca ai primit ceva intr-un fel sau altul . daca ai primit , moral si corect este trebuie sa dai inapoi ceva . nu trebuie sa iei totul doar ca pe un merit personal , ca pe ceva ce ti s-a cuvenit de drept , ceva fata de care nu ai nici o obligatie . iar asta , mai devreme sau mai tarziu , iti va aduce respectul celor de jos ... asta este ceea ce lipseste puternicilor si bogatilor romaniei de azi . de aceea nu sunt nici respectati nici iubiti si nici urmati ... un exemplu din romania primului razboi mondial . in campania din iarna 1917-1918 romania fusese aproape anihilata , redusa la mai putin de o treime fata de teritoriul din 1914 . mii de oameni mureau zilnic de tifos , de foame si ger . frontul se stabilizase in zona oituz - marasesti . printul carol isi pierdea vremea prin cazinouri si bordeluri cu toate ca oficial avea sum comanda o unitate aflata pe front . regina maria , exasperata de aventurile fiului il cicalea zilnic astfel (citat aproximativ) " cum poti fi atat de indiferent cand vezi toti acesti oameni simpli care , chiar pe marginea prapastiei , isi slujesc demni patria si mor in transee macelariti , fara maini si picioare , degerati si infometati ? unde este exemplul pe care ar trebui sa-l dai tocmai tu , prin mostenitor , care odata vei prelua tronul de la tatal tau ? de ce nu esti printre ei ? de ce nu le dai putina speranta ? tocmai tu ? cand tara este pe muchia prapastiei ? " ... cand vorbea de exemplu , regina maria se referea la valul de dezertari la inamic inceput de ofiterii superiori ai armatei , cei de sange albastru , din marile familii boieresti , care macinasera moralul si asa scazut al armatei ... din aceasta cauza carol al II lea nu a fost niciodata nici respectat precum bunicul sau carol I , nici iubit precum tatal sau ferdinand sau mama sa regina maria ... si ajungem in zilele noastre : cine din cei ce au tot da ceva inapoi ?
claudio
Postat pe 5 Septembrie 2008 09:57
... ideea relativ simpla dar , se pare , foarte greu de priceput de unii romani este urmatoarea : cu cat esti mai sus pe scara bogatiei , a inteligentei , a culturii sau a puterii politice sau de orice fel , cu atat esti mai obligat . obligat fata de societate dar si fata de tine insuti . cei care sunt sus , vor nu vor , stabilesc exemple si modele in societate . cu atat este mai mare raspunderea ce apasa pe umerii lor , obligatiile pe care le au fata de societate . ca sa ajungi sus inseamna ca ai primit ceva intr-un fel sau altul . daca ai primit , moral si corect este trebuie sa dai inapoi ceva . nu trebuie sa iei totul doar ca pe un merit personal , ca pe ceva ce ti s-a cuvenit de drept , ceva fata de care nu ai nici o obligatie . iar asta , mai devreme sau mai tarziu , iti va aduce respectul celor de jos ... asta este ceea ce lipseste puternicilor si bogatilor romaniei de azi . de aceea nu sunt nici respectati nici iubiti si nici urmati ... un exemplu din romania primului razboi mondial . in campania din iarna 1917-1918 romania fusese aproape anihilata , redusa la mai putin de o treime fata de teritoriul din 1914 . mii de oameni mureau zilnic de tifos , de foame si ger . frontul se stabilizase in zona oituz - marasesti . printul carol isi pierdea vremea prin cazinouri si bordeluri cu toate ca oficial avea sum comanda o unitate aflata pe front . regina maria , exasperata de aventurile fiului il cicalea zilnic astfel (citat aproximativ) " cum poti fi atat de indiferent cand vezi toti acesti oameni simpli care , chiar pe marginea prapastiei , isi slujesc demni patria si mor in transee macelariti , fara maini si picioare , degerati si infometati ? unde este exemplul pe care ar trebui sa-l dai tocmai tu , prin mostenitor , care odata vei prelua tronul de la tatal tau ? de ce nu esti printre ei ? de ce nu le dai putina speranta ? tocmai tu ? cand tara este pe muchia prapastiei ? " ... cand vorbea de exemplu , regina maria se referea la valul de dezertari la inamic inceput de ofiterii superiori ai armatei , cei de sange albastru , din marile familii boieresti , care macinasera moralul si asa scazut al armatei ... din aceasta cauza carol al II lea nu a fost niciodata nici respectat precum bunicul sau carol I , nici iubit precum tatal sau ferdinand sau mama sa regina maria ... si ajungem in zilele noastre : cine din cei ce au tot da ceva inapoi ?
claudio
Postat pe 5 Septembrie 2008 09:57
... si mi s-a parut foarte simplu , interesant si corect un articol din romania libera de acum cateva zile , despre ce ar trebui sa se schimbe in atitudinea politicienilor si ce ne-ar trebui de fapt in momentul asta . iata-l : "... sa propuna un program generos pentru viitorul natiunii. Pentru ca, inainte de a stabili cine sta in calea progresului, ar fi util sa stim spre ce "progresam". Partidele ... nu au reusit sa propuna pana in prezent un model coerent, intemeiat pe principii solide si sustinut cu argumente seducatoare din punct de vedere intelectual, care sa ofere un proiect al libertatii pentru Romania. Romania .... ar trebui sa fie o Romanie in care libertatea individuala sa poata fi aparata cu toata forta atat impotriva interventiei statului, cat si a opresiunii corporatiilor. Pentru ca, daca inlocuim tirania guvernului central cu tirania oligarhiei, schimbam o servitute cu alta. Datoria unei guvernari ... nu este sa sprijine cu orice pret marile corporatii sub pretextul ca sporesc avutia nationala, ci sa cultive libertatea, responsabilitatea si prosperitatea fiecarui cetatean. Nu castigam nimic daca schimbam catusele inghetate ale lui Ceausescu cu jugul de aur al lui Patriciu.
De aceea, o Romania ... trebuie sa fie inainte de toate... dreapta! O justitie curata, necorupta si libera de influentele politice este conditia absoluta ce trebuie indeplinita pentru a reda romanilor demnitatea. Daca cetatenii nu sunt egali in fata legii, atunci nici un alt fel de egalitate nu este posibila. Fara domnia legii, fibra insasi a natiunii este alterata, pentru ca intr-o societate corupta si supusa tiraniei arbitrariului valorile nu pot supravietui. Datoria unei autentice miscari ... in Romania trebuie sa fie nu cresterea PIB-ului si incurajarea "mediului de afaceri", ci restaurarea valorilor... Edmund Burke spunea ca "pentru a ne iubi tara, acea tara trebuie sa fie demna de a fi iubita". Or, Romania este o tara urata, in care domnesc vulgaritatea violenta, prostul-gust si marlania sufocanta. Un autentic proiect ... trebuie sa-si propuna sa restaureze frumusetea chipului Romaniei, schimonosit de deceniile de comunism si tranzitie. Sa restaureze bu-nul-gust, civilitatea si buna-cuviinta in relatiile dintre indivizi, sa cultive solidaritatea reala intre oameni vii, nu simulacrul de solidaritate abstracta, dictata de la centru, sa lupte pentru o Romanie in care sa te simti acasa si sa-ti faca placere sa traiesti. O Romanie demna de a fi iubita.
Desi lupta pare astazi pierduta, este o lupta care merita purtata si care poate dura generatii ... De aceea victoria este cu atat mai importanta. Mult mai importanta decat persoanele lui Basescu si Tariceanu si decat conflictele lor marunte... "
claudio
Postat pe 5 Septembrie 2008 10:42
Existã un model aºa-zis american în care viaþa are în centrul ei succesul, care se mãsoarã în bani. Ideea de bazã este cã banii cumpãrã orice. E un model simplu, uºor de asimilat ºi care are la bazã ideea protestantã cã dacã îþi merge bine, este pentru cã Dumnezeu te iubeºte.
Televiziunea, presa, toatã media în general, este privitã ca un business ºi e avidã de scandaluri pe care le provoacã subtil, le incitã ºi le întreþin ca pe-o vacã de muls. Normal cã atunci sunt promovate non-valorile ºi semi-docþi care se constituie într-un exemplu pentru toþi ceilalþi. Cum nu avem (n-am avut niciodatã) o tradiþie care sã promoveze gospodarul ºi bunãstarea obþinutã cu trudã ºi perseverenþã, anticorpii sociali nu funcþioneazã. Libertatea ca valoare supremã e destul de jos în topul prioritãþilor românilor ºi sunt convins cã dacã Ceauºescu ar fi permis un nivel acceptabil de trai, poate ar fi trãit ºi acuma (vezi votul zdrobitor pentru Iliescu).
De-a lungul întregii sale istorii norodul a fost cu ochii spre Vodã, ca spre un Dumnezeu care ar putea cumva sã mai îndulceascã nedreptãþile "sfinþilor". Nu vom fi niciodatã o þarã nordicã, care are ºi aceea destule hibe de proiectare. Cu foarte puþine excepþii, românul o sã vrea ceea ce vrea soþia lui - de aici prezenþa mea în aceastã comunitate, încercând sã mai reduc, cât pot, din visceral ºi sã sugerez un apel mai frecvent la raþional (deºi nu-mi fac iluzii prea mari). Revenind la cum ar trebui sã arate România peste 20-30 de ani, lipsa de viziune a onor clasei politice se îngânã cu lipsa de viziune generalã (am fost relativ dezamãgit de lipsa totalã de reacþie la ideea de a avea un topic pe forum "România 2050"). Ne-am dizolvat cu arme ºi bagaje în UE ºi sã facã ãia efortul conceperii de strategii, sã ne dea ei exemplu de justiþie cu Haga lor ºi sã se rãsteascã ãia la onor politicianul român când bagã mâna prea adânc ºi prea vizibil. Asta e strategia adoptatã în corpore de poporul român ºi dea Dumnezeu sã fie bine ! Aº mai scrie, dar mã duc sã dau drumul la televizor cã, se pare, au gãsit-o ãºtia pe Elodia.
ionutsk
Postat pe 8 Septembrie 2008 11:28
corespondam zilele trecute cu un amic ( culmea , pe un site de femei doi barbati corespondeaza ) si ne scarpinam in crestet nehotarati in privinta forumului . frate , ce se mai poate comenta ? despre ce sa-ti mai dai cu parerea , ca tot romanul impartial si carcotas ? ceva se intampla cu romanii . nu poti sa nu atingi o problema mai prozaica , mai ancorata in cotidian , fara sa nu te trimita careva , cu ochii in lacrimi de pofte si admiratie , la vilele din primaverii sau de pe coasta de azur , masini de lux si alte nimicuri . fara sa te bage careva in fabula vulpii cu strugurii acri daca ai indrazneala sa nu fii in trend sau daca indraznesti sa-i etonezi cu alte pareri sau idei . in rest ? amicul se intreba cascand plictisit , daca pe busola personajelor de pe forum se mai vede si altceva in afara de sex oral si anal in grupuri mai mari sau mai mici , posete prada , bani sau alte multe si diverse margelute colorate . vrem nu vrem , revenim la amuzantul nea nicu vacaroiu , un clasic inca in viata : ce se intampla ? ce se intampla cu romanii nostri ? ne-a lovit o boala ce se raspandeste in mall-uri si pe canalele de tv comerciale ? chiar atat de mult sa fi involuat ciobanescul mioritic ? amicul se plangea ca pana si cu cercul de vechi prieteni are probleme centrifuge si de disolutie pe baza de nepotrivire de ( era sa zic caracter ) prioritati ! l-am consolat ca un amic sincer ce ma aflu . probabil ca este un microb in aer . de ani de zile si eu ma chinui sa-mi pastrez cercul de prieteni . prieteni cu care am mancat painea si salamul de pe vremea lui ceasca , prieteni langa care am trait peripetiile vremurilor negre si lipsite de apa calda , caldura si curent electric de atunci . mi-au mai ramas doar vreo 4-5 de care trag cu dintii sa nu ne instrainam . toti s-au imbolnavit de bani , toti s-au transformat in alti oameni cu care , spre disperarea mea , nu prea mai am multe in comun . absolut toti viseaza averi si masini de lux . nu ca erau niste sarantoci , dimpotriva ! ceva s-a schimbat , boala a sapat tacuta mult mai adanc . un exemplu simplu si graitor . unul dintre fostii colegi cu care eram in relatii foarte apropiate s-a mutat la mine in cartier , doua strazi mai incolo . ne-am bucurat si ne-am vizitat reciproc mai mult ca niciodata . el avea o afacere prospera , toate mergeau din plin . dupa un timp ceva s-a schimbat . afacerile au devenit si mai prospere , banii si mai multi , prioritatile s-au schimbat , vizitele s-au rarit pana cand au incetat . toate invitatiile mele erau evitate . la un craciun m-am hotarat sa iau taurul de coarne . l-am sunat sa-l invit la o intalnire unde sa ne facem planuri comune pentru revelion . l-am surprins intr-o terna convorbire de afaceri si stresat mi-a raspuns " ... scuza-ma acum te rog , sunt intr-o intalnire de afaceri foarte importanta . iarta-ma , dupa zece minute o sa te sun eu neaparat sa vorbim . vorbim neaparat ! " ... a trecut craciunul , a trecut si revelionul si undeva dupa sf. ion primesc telefon de la amicul . se scuza , isi amintise ca trebuia sa ma sune dar nu stia de ce ! ... si astfel , dupa ani de amicitie stransa si trainica , incercata de ani si ani de privatiuni , totul a inceput sa miroasa a channel no.5 ... el se intalneste acum numai cu oameni f. importanti , niste lichele de prima clasa , pentru a mai face rost de un contract , conduce o masina pe care cu 10 ani in urma ar fi refuzat-o pe motiv ca este prea tipatoare si scumpa , etc. ... dupa lupte seculare a venit neanuntat sa ma viziteze , impreuna cu sotia . m-am bucurat , i-am invitat pe terasa la o cafea . mi se plangea ca are ulcer , lumbago si probleme cu fiscul , printre alte nimicuri . imi spunea " te invidiez , esti asa de linistit , nu te doare capul deloc ! " l-am intrebat de ce ma evita si de ce mi-a facut figura cu telefonul . s-a uitat uimit la mine . nu stia despre ce vorbesc , nu-si amintea sau poate nu voia sa-si aminteasca sau sa admita ca se transformase intr-un penibil . l-am iertat .... mai intelege cineva ceva ? un alt amic si fost coleg se indigna sincer , dupa ce-si luase un nou mercedes , ca insist sa conduc o masina veche de productie mai ... prozaica ! in ochii lui , un om cu multi bani care refuza sa expuna societatii o masina de lux noua este vinovat de carpanosenie si vrednic de dispret ! sotia lui , avocata , nu se coafeaza decat la bucuresti , nu-si face cumparaturile decat la bucuresti etc. etc. .... sincer , am renuntat sa mai pricep ce se se intampla . singura durere este ca pierd prieteni de o viata . banul strica tot , chiar si ceea ce nu poate fi cumparat cu bani ! de aceea nu-i invidiez pe cei ce apar pe copertile revistelor conducand masini de lux si au vile in primaverii . de aceea privesc cu prudenta tot ceea ce nu miroase a sinceritate , caracter , compasiune ...
claudio
Postat pe 9 Septembrie 2008 08:29
baieti....ieratre...asta ma gasit pe undeva prin minunatul "google search" mi-a placut si am zis ca acum la ora sta intr-o proportie destul de mare ..reprezinta ceea ce cred si eu.

M-am decis sã enervez ºi mai tare.

Vorbiþi în comentarii despre valorile României, adevãratele valori ºi tradiþii, nu? E jignitor sã îl numeºti þãran pe cel care scuipã pe stradã, furã o ciocolatã din supermarket, se îmbracã în trening adibas la mol, îºi umple sticla de apã de la baie în club. E jignitor nu? De ce? Întrebaþi-vã de unde provin toate astea.

România este o þarã formatã în mare parte din þãrani. Da, þãrani. Fix þãrani.

Cine are plãcerea enormã de a lua acasã bunuri moca, chiar dacã nu au nevoie de ele? Cine colecþioneazã cutii de margarinã sã facã piftie în ele? Cine nu aruncã pungile alea nenorocite de la supermarket, ca sã le punã pe post de coº de gunoi? Cine populeazã o piaþã în care se þine un spectacol, eventual pre-electoral? Cine e la coadã la mici? Cine mãnâncã 5 pâini pe zi, cã altfel le stã mâncarea în gât? Cine are bagajul cel mai mare în aeroport? Cine escaladeazã boscheþi ºi garduri pentru a traversa Bd-ul Iuliu Maniu, decât sã mai facã 10-20m pânã la trecerea de pietoni? Cine aruncã pe jos ambalaje, pentru cã nu e un coº de gunoi în apropiere sau pentru cã ‘ce, io’s singuru’ care arunc?’? Cine bea ultima gurã de suc înainte sã se ridice de la masa unui bar, sã nu rãmânã nimic cã doar a plãtit pentru bãutura aia? Cine se duce la nuntã ºi pleacã acasã cu mâncare în traistã pentru cãþel chipurile? Cine ascultã melodii la telefon, fãrã cãºti? Ce femei de vârsta a 3-a vorbesc în dezacorduri sub pretextul ‘lasã mamã cã suntem în familie, nu ne aude nimeni’? Cine sare la bãtaie în club cã ’s-a uitat unu la nevastã-mea’? Cine gândeºte cu pumnul ºi stomacul? Americani, arabi, nemþi cumva? Nu fraþilor, sunt românii, neamurile noastre. De ce la toate evenimentele vezi ziariºtii înfulecând la bufetul de protocol pe nerãsuflate, dupã care îi vezi cã îndeasã în traistã câte ceva? De ce a ajuns sã fie termenul de þãran generalizat? Cã am vrut eu? Cã a vrut icsulescu? Aºa era pe vremuri, ãla de la þarã nu avea ºcoalã, era cioplit cu toporul.

Eh ºi ce, vi se pare cã am evoluat? Nu, n-am evoluat. Pentru unii evoluþia a constat în buticul deschis în 90 dupã revoluþie, din care au început sã facã bani. Sunt ãia care se dau cu Cayenne-uri pe Magheru. Tot niºte þãrani sunt ºi ei. În ce þarã din Europa mai vezi maºinile luxoase din Ro? Românul este un frustrat care îºi dovedeºte valoarea prin achiziþii. Ne dãm cu Aston-uri, Ferrari ºi alte tipuri de fier brand-uit, în timp ce nu ºtiu ce prinþ/duce/mare baron se plimbã prin Italia cu un Fiat Punto proprietate personalã. Ce-i trebuie mai mult. Pãi nimãnui nu-i trebuie mai mult decât are nevoie, decât românul. Serviciile în România sunt de cãcat. Da, de cãcat. Prestatorii de servicii sunt Dumnezei, tu eºti un sclav. Românul de sãrbãtori rupe norma la cumpãrãturi, umple 3 frigidere. Sã fie. Sã aibã ce sã punã pe masã! Sã nu moarã de foame.

Ce te aºtepþi de la o naþiune care gândeºte cu stomacul? Mai avem noi cumva alte valori? Sunt, dar puþini. De ce sunt atâþia care neagã ºi nu-ºi acceptã soarta/condiþia? Tãranul ãla de la þarã, care-a trãit toatã viaþa printre vaci ºi oi, e un om mai bun decât þãranul de la metrou care escaladeazã balustradele. E OM. Eu nu am copilãrit la þarã, nu am rude la þarã, nici bunici, nici strãbunici. Irelevant. Þãranii sunt ãia de la oraº acum. Þara, ferma, dobitoacele, porcii, vaciile, animalele. Toþi sunt prin oraºe.

Trãim într-o þarã în care fiecare om e care pe care, pe toþi îi roade burta, toþi au un cuþit la spate ºi sunt pregãtiþi sã-l arunce cu prima ocazie, pentru o bucãþicã de carne. Suntem niºte primitivi. ªi nu existã remediu. Haita e prea mare. Nu sunt vreo patrioatã înrãitã, dar nici adepta emigrãrii la ‘mai bine’. M-am obiºnuit cu ideea, ignor. Dar mi-ar plãcea sã vãd mai multã lume care conºtientizeazã, gândeºte, proceseazã, ajutã, face. ªi nu aruncã ambalajul pe la spate, sã nu-l vadã nimeni.


Asta pentru cã existã oameni care scuzã inesteticul de genul ãsta, cu pretexte cretine ºi fãrã sens.

Mã întreba un prieten acum ceva timp dacã fumez sau trag ceva înainte sã scriu pe site. Nu, n-am nevoie de stimulente sã vãd realitatea ºi sã o descriu.

sper sa va "distreze"
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Septembrie 2008 05:52
in principiu sunt de acord cu cele spuse mai jos . cu o exceptie , pe care o sa o expun acum ...
claudio
Postat pe 14 Septembrie 2008 09:41
toti suntem tarani sau suntem prima generatie a unor tarani transplantati la oras . inainte de 1960 peste 70% din populatie locuia la sat . inainte de 1945 proportia era si mai mare . in 1989 nici macar 40% nu mai locuiau la sate . oamenii au fost impinsi de colo colo , au fost fortati sa-si paraseasca vetrele si familiile , copii s-au separat de parinti , etc. dupa revolutie curentul s-a schimbat . in 2000 peste 60% din populatie locuia la sate . aproape un sfert din populatie a fost dislocata din nou . de nevoi . dar de data asta de la oras la sat . ati vazut cum se comporta un om dezorientat , care si-a pierdut busola ? merge fara rost de colo colo , se invarte in cerc . asta se intampla acum si cu romanii . si-au pierdut busola . au pierdut legatura cu valorile simple , corecte si clare ale satului traditional . n-au avut timp sa le capete pe cele de la oras . se zbat intre ape , nici cal nici magar . nu mai stiu ce-i corect , bun , folositor !
claudio
Postat pe 14 Septembrie 2008 10:26
buna claudio, de aceea mi s-a parut drept si corect sa pun aici acel articol,pt ca toti parem debusolati nu numai ca romani ci uneori ca fiinte umane.am uitat ce inseamna simplitatea lucrurilor,am uitat ce inseamna sa sapi o bucata de panat sa semeni o samnta de rosii sa cresti o gradina de rosii sa o uzi peste vara sa nu o strice arsita ,sa o culegi in toamna ...si cu toate astea sa ramai finnta umana sa nu uiti ce inseamna modestia sa UITI ce inseamna intoleranta ,sa nu consider prost pe cel fara carte ci pe cel fara suflet...etc.
mi s-ar parea corect ca termenul de taran sa revina la formalui initiala la intelesul lui adevarat sa incetam a ne mai fii rusine pt mainile pline de bataturi pt ca facem singuri treaba in casa sau pe afara prin curte....
mi s-ar parea corect sa nu ne uitam trecutul sau macar sa pastram din el o farama de amintire sa ne folosim de acel trecut...de la 1907 si dupa....
mi s-ar parea corect ca PAMANTUL sa nu mai fie parcelat pt construirea imperiilor imobiliare ci pt o cultura de legume BIO de exemplu....
mi s-ar parea corect ca "taranilor" de la orase sa li se dea o alta denumire : pitzipoance si cocalari mi se pare o denumire potrivita pt argoul unei capitale plina ochi de fitze feminine si masculine care isi duc zilele dupa niste standarde care nu au absolut nimic in comun cu VIATA ....ci doar cu posesia....
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Septembrie 2008 11:40
mi se pare un pic incorect sa le spunem mogaldanilor de azi "tarani" . ar fi chiar deplasat . m-am nascut si am crescut la tara . un sat nici prea sarac , nici prea bogat , cu ulite de pamant complet acoperite de iarba . marea majoritate a locuitorilor erau sariti de 50 de ani . tineretul era plecat la oras , sa munceasca in fabrici . cei mai multi din batrani erau veterani de razboi . trecusera prin cooperativizare , pierdusera tot . taranii nu erau prosti . erau simpli si semianalfabeti dar nu prosti . si in nici un caz nu-si pierdusera simtul masurii , stiau ce e bine si ce e rau , fiecare isi cunostea locul , erau tenace si munceau 16 ore pe zi un an intreg . se ghidau dupa principiile simple si sanatoase traditional-crestine . dar nu erau cinici , rai sau necinstiti . toti oamenii in sat se cunosteau . daca faceai rau cuiva erai marginalizat . ce era in plus fata de nevoile zilnice era deja risipa ! a spune ca mogaldanul , babuinul roman de acum este "taran" mi se pare incorect . societatea veche , batranii care stiau valorile traditionale , stiau de unde vin si incotro se indreapta au plecat dintre noi de mult . au ramas niste debusolati , fara sisteme de valori , ghidati numai de instinctele de caverna si care nici nu vor sa se indrepte . zeul suprem a ajuns banul . suntem sub dictatura totala a instinctelor de caverna , a stomacului si a sexului desantat . cine incearca sa gaseasca o busola este considerat inamic . iar elita in loc sa incerce sa dea oamenilor o directie , un scop , un exemplu , ce face ? ah , dar stai putin ... elita nu mai exista cu adevarat . doar niste babuini mai smecheri care au prins locurile din fata la coada si au luat totul . scatii si paturici ... si jeg .
claudio
Postat pe 14 Septembrie 2008 11:45
da si cei autentici ..acei tarani de la sate ,acea generatie de 80si ceva de ani care acum mai supravietuieste inca mergand la sapa zi de vara pana in seara,acei TARANI sunt vazuti ca niste piese de muzeu si tratati ca atare adica precum niste vechituri care ar trebui urcate in podurile caselor pline de praf si uitate acolo....
am avut nefericirea ca anul sa imi moara bunica,un om crescut o viata intreaga la tara in aer liber si facand miscare tot timpul,in ultimii doi ani (din cauza problemelor de sanatate) a stat la noi intr-o camaruta de bloc ...avand drept priveliste doar ceea ce vedea pe geam fata de imensitatea campurilor din satul ei,plimbarea se limita doar la a face un tur de apartament pt ca nu cunostea nici macar imprejurimile blocului....
am avut nenorocul sa vad cum Orasul poate distruge un om ,poate dsitruge personalitatea unui om , poate calca in picioare toate acele valori simple si dragi de o viata de om...
am avut nenorocul ca acel om distrus de oras sa fie bunica mea....
asa ca stiu ca nu vreau sa las fitzele si spiritul de turma .care a devenit un "must be" pt generatia mea,...nu am sa-l las sa ma distruga....
am sa iubesc alergatul prin iarba in picioarele goale chiar daca imi va distruge calcaiele,am sa ador mirosul de fan proaspat cosit chiar daca unora le provoaca alergii,am sa iubesc formele de nedescris ale brazdei proaspat intoarse de plug pt ca in definitiv si la urma urmei .... de acolo ma hranesc...de acolo vin si acolo ma voi intoarce....
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 Septembrie 2008 12:02
gand la gand cu bucurie ema ! de data aista meriti 2 beri ! ai combatut bine !
claudio
Postat pe 14 Septembrie 2008 18:59
de ceva timp au inceput sa ne cada stelele . eroii cinematografiei romanesti si ai copilariei noastre se muta unul cate unul in vesnicele plaiuri ale vanatorii . cand este sa mearga prost ceva pai o sa mearga cat de prost se poate . parca nu era de ajuns ca cinematografia noastra aproape a disparut si ca mari actori au ajuns sa joace in tot felul de telenovele siropoase cu subiecte tiganesti alaturi de tot felul de nulitati , ca sa nu moara de foame chinuindu-se din pensie la 60-70 de ani , inghitind sfaturile competente ale unor pseudoregizori . in ultimii ani au inceput sa dispara unul cate unul marii actori , adevaratele valori . in ultimele zile au disparut ilarion ciobanu si stefan iordache . ce putem spune ? eu personal m-am simtit foarte afectat . oamenii astia au reprezentat varfurile unor valori si au trait o viata intreaga modesti , fara sa fie interesati de atentia excesiva a celor din jur . inca o data se demonstreaza ca valoarea adevarata nu are nevoie de confirmarea unora sau a altora . ea se impune singura . pur si simplu . au fost oameni care si-au pus amprenta asupra unei epoci si au format caracterul unor generatii . cand am citit vestea mortii lui ilarion ciobanu mi-am adus aminte de gerula , in columna . modul in care l-a creat pe gerula si s-a identificat cu el a fost pur si simplu zdrobitor . de fiecare data cand revad filmul asta si il revad pe ilarion ciobanu pur si simplu mi se ridica parul pe ceafa . richard johnson , marele actor englez alaturi de care a jucat in columna isi exprima admiratia si respectul fata de ciobanu invitandu-l sa joace alaturi de el si sir alec guiness la old vic theatre in londra . bineinteles ca pe vremea aceea nu se putea . si mare pacat a fost . unde ar fi ajuns ilarion ciobanu ? lucrul care mi se pare revoltator si cel putin de prost gust este ca au ajuns sa-si dea cu parerea si sa le aprecieze critic activitatea marilor actori niste regizorasi de 25-30 de ani care abia daca au regizat 2-3 scurt metraje si eventual un lung metraj obscur . prea putin sex , actiune si efecte speciale ! asemenea tembelism ingamfat rar mai poti vedea ! cine a ajuns sa judece ? tipic pentru domnia nonvalorii si kitsch-ului de la noi , nu ? oamenii astia de o valoare extraordinara au iesit efectiv ca diamantele din noroi ( ilarion ciobanu a fost docher in port la constanta si apoi a jucat rugby la bucuresti ) s-au afirmat cinstit si fara echivoc valoarea intr-o epoca a fricii si cenzurii , au trait modest fara sa incerce sa iasa ca paduchele in frunte , au fost iubiti fara retinere , au format generatii . si tot asa au si murit . din pacate , aproape uitati de o televiziune si o industrie cinematografica care a uitat de mult ce inseamna valoarea , prea ocupate cu decolteuri , chiloti tanga , fuste scurte , sex si dans din buric pe ritmuri de manele . ati vazut cine ocupa primele pagini ale ziarelor si orele de maxima audienta ale televiziunilor ? ce mai putem spune despre scala stramba a valorilor de la noi ? unii ar spune ca nu meritam oamenii exceptionali care inca se incapataneaza sa apara pe la noi .
claudio
Postat pe 15 Septembrie 2008 10:48
... de cateva zile citesc pe apucate presa on line si nu reusesc sa inteleg de ce ar avea nevoie politicianul roman ca sa aiba cu adevarat o agenda si sa nu mai taie frunza la caini , balacindu-se in caldutele si lucrativele lui smenuri zilnice . un cataclism epocal , o palma dupa ceafa groasa plina de cute , un sut aplicat cu sete in dosul lui dolofan si batatorit de atatea si atatea fotolii ? parca s-au speriat de vreo comeata si a dat strechea-n ei . de aproape 5 saptamani sunt iar la serviciu , facand naveta intre nordul scotiei , danemarca si norvegia si , ca un roman simtitor ce sunt , nu m-am putut impiedica sa nu remarc panica si fierberea cauzate peste tot de mizeria (pe care unii indulgenti o numesc criza) cauzata peste ocean de excrocheriile contabile in lant produse in timp de marile banci de investitii americane care in goana lor dupa cresteri continue de profit s-au lasat ametite de parfumul dulce al parailor si au confundat situatia cosmetizata de pe hartie cu realitatea cruda , trista si parsiva . funia le-a ajuns la par si realitatea i-a ajuns din urma , nota de plata urmand a fi achitata , ca de obicei , tot de pulimea platitoare de dobanzi , taxe si impozite . deci cum spuneam , peste tot este o fierbere si o febrilitate rar vazute , sirene , pompieri , natiunea in pericol , bugetele devin de austeritate , portofelele se inchid , curelele se mai strang cu o gaura-doua ... iar in tarisoara noastra draga ce se intampla ? se intampla ceva ? daca treci granita , citesti ziarele de acasa sau urmaresti canalele noastre tv te va izbi o atmosfera festiva si prieteneasca de chermeza , aroma de gratare , manele saltarete , tate pe jumatate expuse si chiloti tanga de parca ai zice ca natia noastra vioaie traieste intr-un perpetuu chiolhan si sarbatoare . se mai aude un chiuit sau o ragaiala satula ... pe santierele patriei se freaca cu pasiune menta . autostrazile patriei sunt minunate dar lipsesc cu desvarsire . autostrada bechtel este platita deja aproape pe jumatate dar a ramas la stadiul de concept pe planseta unui poet in timp ce directorul american al jidanilor de la bechtel romania ne spune scobindu-se in nas ca habar nu are cand va fi dat in folosinta primul kilometru ... normal , el este doar un director . ca sa nu mai vorbim de cei 50 de kilometri cernavoda-constanta ai autostrazii soarelui care au ajuns un fel de vitel de aur in fata caruia toti politicienii romani se minuneaza patrunsi de evlavie si respect : nu oricine poate finaliza 0 km din 50 in aproape 5 ani de zile ... nenea tariceanu planuieste senin smenuirea aeroportului baneasa pentru cele 2 miliarde de euroi pusi pe masa de imobiliari ... din care cota parte va lua nasu' patriciu care are niste contracte grase in zona si care cam de multisor astepta para sa se coaca si sa-i pice in gura ... astia barem fac ceva ... altii au preocupari mult mai distractive si poetice . cum ar fi cei din psd . am ramas mut de admiratie urmarind cu cata aplicatie si pasiune ana birchall sugea caltabosul flasc al unuia dintre burtosii sefi ai psd-ului ... vin alegerile , si fata saraca n-ar vrea sa ramana fara coledzi , ma-ntelegi monser . politicianul roman isi traieste momentul de glorie , traieste vremuri minunate : conturile sunt pline , prostii sunt mai prosti ca niciodata , fetele tinere pe care le-au promovat din pat in pat de prin anii '90 au ajuns bine si sunt respectoase , nu uita sa-ti mai faca un blow job pasional de dragul vremurilor bune , intre doua sedinte de parlament european ... viata poate fi frumoasa ... ce dracu' se intampla prieteni ? rusinea si onoarea au ajuns cele mai rare flori in tara romaneasca . am trait s-o vad si p'asta : petre roman primit cu lautari , colive si prescuri in pnl , ca si catindat ! drace , asta era liberal da' abia acum si-a dat seama ! ce proiecte , idei si planuri de viitor putem noi astepta de la lichelele astea zaharisite ? unde este doctrina , conceptul , ideea ? clasa politica de la noi nu este decat o gasca de lichele care fac sex in grup de vreo 20 de ani ... iar de la bizonul roman ce asteptam ? la cat de mult l-au tembelizat si i-au spalat creierul canalele de televiziune si presa nu-i de mirare ca sta fermecat si se scobeste in nas urmarind fermecat manelistii de pe protv sclipindu-si dintii de aur printre fete pe jumatate dezbracate ... in afara de sex oral si anal , adi minune , florin salam , malluri , tinichele , masini de lux si mihaela radulescu altceva nu mai ai ce discuta cu ei ... de cati ani le spala media creierele nu-i de mirare ca tocmai ei , victimele , au ajuns sa-i admire si sa fraternizeze cu banditii care-i agreseaza si-i jupoaie de 20 de ani , cuibariti in parlament . cum poti ramane indiferent si sa nu iei atitudine cand afli ca peste 60% din parlamentarii din provincie au unde locui in bucuresti ( poseda diverse proprietati , vile si apartamente ) dar nu uita sa incaseze lunar "ajutorul" de 1000 de euro pentru cazare destinat celor care nu stau in hotel bucuresti ? pai cum sa nu le admire ghiulurile , gipanele , vilele din monte carlo si tarfele muiste din partid ? ... incep sa cred din ce in ce mai tare ceea ce spunea cineva : singura solutie si speranta sunt romanii care lucreaza si traiesc de ani de zile afara dar care nu vor sa renunte la cei de acasa : capsunarii , zidarii etc. ei traiesc de ani de zile in normalitatea de afara , castiga bani multi , au tot ce le trebuie , le-au iesit din cap prostiile de romanasi smecheri si nu se mai lasa pacaliti si intimidati de politicienii de acasa si de sistem . au inceput sa gandeasca asezat si nemteste si nu-i mai duce nimeni de nas cu mariri de pensii , ajutoare de incalzire , bani de miel sau de porc , cu alte abureli sau prostii . pe ei politicienii nu-i mai pot cumpara . foarte multi dintre ei se intorc periodic acasa , si-au construit case , n-au de gand sa ramana afara . cand grupul acesta va atinge masa critica necesara , cand cei nascuti dupa 1989 vor intra in societate si in viata , atunci lucrurile vor incepe sa se schimbe ... sper . iar cei care si-au batut joc de noi pana acum vor fi lasati pe marginea drumului si ... uitati . optimismul sta in firea romanului ... sper ca ziua aia sa nu fie prea departe ... impresionat de arta anei birchall ma gandeam ca o avea psd-ul vreun plan sa atraga electoratu' ... alo , domnu' , sa ia fiecare doar odata , sa se ajunga la toata lumea !
claudio
Postat pe 23 Septembrie 2008 12:52
ma adresez lui Claudiu.
si eu fac parte dintre romanii plecati in afara care's-a asezat nemteste'si isi vede de treaba si de familia lui.Si intradevar mi-e tare rusine sa spun:SUNT ROMAN aici unde ma aflu si nu din pricina romanilor si a ROMANIEI ci mai ales din cauza romanilor care traiesc aici.
Ti-e teama sa deschizi o usa intr-o institutie ca duoa ce dai documentul de identitate si vede carei tari apartii deja te trateaza ca pe unul de joasa speta.Din pricina manelistilor, tiganilor, a celor cu gipane care ajung in afara doar pt a fura si a viola legile tarii si a incerca sa le schimbe si strainilor mntalitatea lor cuminte si asezata, noi ceilalati care avem un serviciu decent si incercam o integrare normala avem tare mult de suferit.Nu e adevarat si nu cred ca vreodata cei care am trecut ca si copii prin revolutia din '89vom reusi sa schimbam ceva intr-o tara deja indoctrinata si condusa de asa zisii 'politicieni' si 'guvernul'deja bine' infipt'in pamantul bietei noastre tari.
cristal253
Postat pe 24 Septembrie 2008 17:58
Sunt mandra ca m-am nascut intr-o tara cu o istorie de cel putin 2000 si cva de ani, o tara frumoasa, nu degeaba numita ,,Gradina Maicii Domnului", ca suntem un popor ce ne-am dat viata pentru a ne pastra identitatea, pt ca suntem oameni primitor, iubitori, calzi.
Nu sunt mandra ca azi cadeam in plasa unor evrei ce ne vor prosti pentru a ne putea controla ca suntem slabi si ca NU NE MAI IUBIM TARA.
atatea milioane de romani au cazut in lupte pentru a fi intregi, cum nu suntem nici azi, o tara mare, iar acum noi dam cu pciorul si nu a preciem nici aceasta integritate.
little_duck
Postat pe 25 Septembrie 2008 10:31
..salutare dragilor...
deci nu trebuie sa va vaitati,de acestia,fi-ti va rog optimisti,
tot raul nu e asta in lume.incercati sa vedeti peste aceste nimicuri,
aveti grija sa nu gresiti si voi la randul vostru a.i. deteriorarea
imaginii actuale sa ..se modifice.
trebuie sa traiti nu oricum,bine chiar,va rog frumos faceti un lobby
pozitiv,marcant,astfel incat sa se vada-auda cat mai multe lucruri bune despre noi,despre tara....
sa auzim de bine...
nico1234
Postat pe 25 Septembrie 2008 14:53
si eu sunt privita bine aici unde lucrez, referitor la ce a zis cLAUDIU,
dar pe parcursul vietii mai trebuie sa mergi si in alte locuri in afara de casa si serviciu, de exemplu:la coala sa iti duci copilul, la banca, la cumparaturi....etc si mereu te lovesti de persoane care zic:ai auzit ce a facut acel roman, a omorat, violat sau furat, in fiecare zi fac ceva''de bine''de iti e rusine sa mai iesi pe strada si in afara de asta
trebuie sa ai si tu grija pe unde mergi ca nu se stie cine trage de geanta ta, si de tine MIE IMI E RUSINE ca sunt roman si sincera sa fiu nu stiu daca vom reusi sa trecem vreodata pragul asta de degradare sociala.In fata lor vom fi mereu niste delincventi si va trebui sa treaca multi ani, 2,3generatii ca sa fim acceptati ca si oameni normali care vor doar sa duca o viata linistita.Poate inNOrvegia or fi altfel priviti romanii dar aici nu.
cristal253
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:29
acum raspunzandu-ti zie Nico, cum sa fii optimist si pozitiv cand de fiecare data cand iesi adara din casa si mergi sa iti ceri sau iei sau cumperi drepturile esti tratat ca un Chiar azi am fost sa intreb d alocatia copilului si persoana care se ocupa de asfel d lucruri, fara sa ridice ochii de pe computer mi-a raspuns ca pt noi strainii statul lor nici bursa de studiu nu dau darmite sa ma mai gandesc ca vreau si alocatie pt copil, inafara de faptul ca nu m-a invitat inauntru ci am vb de la usa.
Apoi am fost sa vb cu primarul orasului si m-a primit secretara care mi-a spus ca e ocupat, sa revin si dupa 10 min a iesit primarul si ne-am intalnit la supermarket.Iti dai seama cat era de ocupat.
Si toate astea ptca sunt o ROMANCA.
nu poti schimba toate astea ptca sunt putini romani care isi vad de treaba si multti, foarte multi care fac rau si nu putem schimba imaginea ca suntem tare putini cei care traim normal in aceasta tara.Speram sa fie bine
cristal253
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:41
De la: cristal253, la data 2008-09-25 16:41:33acum raspunzandu-ti zie Nico, cum sa fii optimist si pozitiv cand de fiecare data cand iesi adara din casa si mergi sa iti ceri sau iei sau cumperi drepturile esti tratat ca un Chiar azi am fost sa intreb d alocatia copilului si persoana care se ocupa de asfel d lucruri, fara sa ridice ochii de pe computer mi-a raspuns ca pt noi strainii statul lor nici bursa de studiu nu dau darmite sa ma mai gandesc ca vreau si alocatie pt copil, inafara de faptul ca nu m-a invitat inauntru ci am vb de la usa.
Apoi am fost sa vb cu primarul orasului si m-a primit secretara care mi-a spus ca e ocupat, sa revin si dupa 10 min a iesit primarul si ne-am intalnit la supermarket.Iti dai seama cat era de ocupat.
Si toate astea ptca sunt o ROMANCA.
nu poti schimba toate astea ptca sunt putini romani care isi vad de treaba si multti, foarte multi care fac rau si nu putem schimba imaginea ca suntem tare putini cei care traim normal in aceasta tara.Speram sa fie bine

..sal..nu stiu unde esti,ce faci..dar ai acces la internet..
adica ai acces oriunde,daca legea din acea tara iti da dreptul la alocatie,nu stiu copilul..,e bine sa iei masuri sa o poti incasa.
...cauta diaspora..cauta societati,grupuri de romani si discuta aceasta problema.primarul se ocupa cu ce poate,cu ce-l duce capul..e treaba lui..tu cauta sa faci aceasta cerere la ministerul,directia,
organul..de resort..
ne auzim,aveti grija de voi..si de ceilalti cat se poate..
nico1234
Postat pe 13 Octombrie 2008 03:19
... apropos de respectul pe care ni-l dorim si cand suntem transplantati prin alte locuri : respectul nu nu-l vei primi pur si simplu , el trebuie castigat prin ceva , fapte , comportament , limbaj , imagine ... etc. eu m-am lamurit de mult , respect in adevaratul sens al cuvantului nu-l vom capata niciodata afara . celorlalti le suntem indiferenti ... atata timp cat un alt roman nu jefuieste sau da in cap cuiva . ca sa fii respectat cu adevarat de cineva trebuie mai intai ca acel cineva sa te cunoasca cu adevarat si sa ajunga singur la concluzia ca-i meriti respectul ... am renuntat de prin '95 la iluzia de a ramane si de a ma realiza prin strainataturi , cand am cunoscut mai bine locurile si oamenii de afara . america , de exemplu m-a dezamagit profund . dupa vreo 6 ani de calatorii periodice am ajuns la concluzia ca america ar fi ultimul loc unde as pleca ... un loc gaunos , o forma fara fond , un loc plin de obiecte dar fara spirit si fara suflet ... spiritul americii sunt banii ... am ales sa raman in tara chiar daca tot ceea ce dispretuiesc mai mult la un om vad la politicienii nostri . am ales sa raman pentru familie , prieteni , oamenii adevarati si sufletisti , pentru amintiri , copilarie , radacini ... pentru prietenii care au ajuns sa ma cunoasca cu adevarat asa cum sunt si in inima carora am un loc ... chiar daca atunci cand ma intorc inapoi un ochi imi plange iar celalalt rade . sunt deja de aproape 2 saptamani acasa , ocupat pana peste cap cu cei doi copii si nu reusesc sa-mi revin din nauceala . lumea romaneasca a ajuns la un nivel de absurd si lipsa a logicii neatins pana acum ... tarele , defectele romanilor sunt mult mai profunde si serioase decat ar parea la prima vedere ... altfel cum sa explici ceea ce se intampla ? aberatiile care le vezi in fiecare zi ? politicienii , nulitati patentate in marea lor majoritate , care au ajuns total indiferenti la soarta celor din jurul lor , la mizeria si dezastrul pe care-l provoaca in fiecare zi ? altfel ce sa gandesti cand vezi nebunia salariilor si veniturilor enorme din regiile si agentiile de stat ( exista un director de agentie guvernamentala , nemediatizat , care in vara a incasat aproape 123000 de euro din salariu , sporuri si indemnizatii ... !!!! ) platite de la buget deci de contribuabil ! au ajuns salariile unor bugetari mai mari de 4-5 ori decat cele ale managerilor din privat ... in timp ce sunt oameni cu salarii de 200 de euro pe luna ... oameni cu pensii de 150 de euro pe luna ... bunicul meu avea pensie de 64 de euro pe luna dupa aproape 35 de ani de munca in agricultura ... mama mea nu ar fi condamnata daca ar trebui sa se descurce doar din pensia ei - norocul ei ca eu si fratele meu o ajutam in fiecare luna ... iar in tot acest timp , in ultimii 4 ani in special , salariile unor cercuri reduse de bugetari au crescut de cel putin 4 ori ! poate nu stiati , dar bugetul este sacul ala unde statul baga banii si impozitele pe care le ia de la TOTI romanii ... ca sa le dea mai mult unei gasti de vreo 120000 de cetateni de clasa I , "superiori" restului de aproape 17 milioane ... respectand traditia marilor jafuri liberale din anii de dupa independenta de la 1877 , "liberalii" de acum au transformat bugetul tarii in buget de partid si in modalitate de rasplatire a rubedeniilor si prietenilor politici ... in timp ce pe ruta bucuresti-constanta trenul face aproape 7 ore !!! ( in 1918 , in timpul razboiului , pe vremea locomotivelor cu aburi , trenul facea pe aceeasi ruta fix 3 ore si jumatate !!! ) . in timp ce in 4 ani de guvernare starlucita si crestere economica "uimitoare" nu s-au dat in folosinta decat 5 (cinci !) km de autostrada . in timp ce in ultimii 4 ani nu s-a dat in folosinta nici macar un pod sau un tunel nou , o hidrocentrala noua .... in timp ce un parlamentar roman costa in medie statul roman si deci pe noi peste 9000 de euro pe luna ( salarii , indemnizatii , ajutoare , calatorii , birouri , mobilier , masini , soferi , secretare , consilieri etc. ). in timp ce agentiile guvernamentale s-au aliat cu marii distribuitori privati de gaze , electricitate sau apa potabila pentru spolierea si jecmanirea judicioasa si metodica a cetatenilor prin preturile gazelor , electricitatii etc. apropos , ultimele doua mariri de preturi la gaze , de anul acesta , nici macar nu au fost cerute si justificate , deci n-au fost aprobate oficial , n-au fost anuntate consumatorilor , dar au fost acceptate de guvern si ministerul finantelor ... au ajuns directorii agentiilor guvernamentale de control in domeniul energiilor sa fie actionari si membri in consiliile de administratie ale distribuitorilor privati ! si nu le este teama ca o sa-i fulgere din senin !!! sunt toate aceste lichele jegoase si loaze romani ca si noi ? sunt . sunt demni de lauda ? nu sunt . sunt admirati si invidiati acesti talhari jegosi si indolenti de cel putin o parte dintre romani ? sunt ! atunci mai ganditi-va daca romanii sunt atat de grozavi precum se cred ei ... s-a ridicat vreo organizatie cetateneasca sa ceara boicot general , nesupunere civila si pedepsirea banditilor pana la eliminarea sistemului generalizat de spoliere nerusinata ? eu n-am auzit nimic ... sindicatele in loc sa ceara eliminarea jafului bugetar , a risipei si pierderilor , a eliminarii fratiei dintre marile companii transnationale / distribuitori privati in jefuirea cetatenilor si a bugetului , ele cer parte din jaf ! ce daca banii sunt furati , vrem si noi !!! a cerut vreun parlamentar indreptarea situatiei ? nu , dar au cerut suplimentarea bugetului de cheltuieli al camerelor , si-au aprobat marirea pensiilor si cumularea lor cu indemnizatiile ... voi ce parere aveti de mizeria asta morala ? va place ? vreti si voi sa fiti la fel ca ei ? sau va multumiti si voi cu fetele dezbracate si tiganii burtosi de la protv si antena1 ? nu credeti ca vina principala in dezastrul moral la care s-a ajuns o au ... insasi romanii simpli ? indiferenta si noncombatul pot fi mai nocive decat fapta ... conjuratia lichelelor a ajuns in top datorita indiferentei , indolentei si noncombatului traditional romanesc ... aaa , si era sa uit , nu uitati sa-i admirati si sa-i invidiati pe acesti derbedei de "top" ! si ce-i mai important , nu uitati sa va platiti impozitele si taxele ! sa aiba si gura lor "ce sa mananca" !
claudio
Postat pe 14 Octombrie 2008 10:06
parca mi-ai citit gandurile claudio

Postat pe 16 Octombrie 2008 10:59
stai calm ca nici nu ii admira nimeni. poate doar o ruda sau cineva care are beneficii de pe urma lor.

Postat pe 17 Octombrie 2008 01:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Propunere titlu 1 De la: aandrei12 3 Octombrie 2007 16:42
nu pot sa-l deschid 1 De la: xanthia22 25 Mai 2007 11:12
titlul romanului 1 De la: jujuka23 27 Septembrie 2007 17:04
poezie ptr sotul meu 2 De la: yoyoioana86 9 August 2007 21:06
Violenta 6 De la: kudika420044 21 Februarie 2016 16:38