Setari Cookie-uri

candidoza

se ia de la un partener la altul sau nu?
BuzBuz
Postat pe 24 Iunie 2008 14:09
Da,se ia cu usurinta.Atat prin contact sexual cat si prin alte mijloace...
ramo77
Postat pe 24 Iunie 2008 14:11
candida:
"Cu toate ca poate aparea si fara legatura cu activitatea sexuala, aceasta infectie afecteaza sfera genitala si creaza numeroase neplaceri . Candidoza este o micoza, o afectiune ce apare din cauza unei ciuperci microscopice numita Candida Albicans. Micozele sunt, in general, cele mai frecvente infectii genitale la femei, la barbati fiind mai rare.

Exista o flora prezenta permanent in tubul digestiv, in vagin, pe piele, fara a cauza vreo problema. Aceasta flora este formata din microorganisme cu rol de protectie cat si din microorganisme potential patogene. Cele cu rol de protectie mentin o aciditate vaginala in asa fel incat bacteriile potential patogene sa nu se poata dezvolta. Daca organismul este sanatos, prezenta bacteriilor posibil patogene este tinuta sub control. In anumite conditii echilibrul din organism este rupt, ele multiplicandu-se excesiv si provocand infectii. De aceea trebuie facuta distictie intre prezenta Candidei care este normala si Candida in exces ceea ce inseamna stare patogena - Candidoza.

Transmitere
Pot fi mai multe cauze de rupere a echilibrului natural al florei vaginale:
• antibioticele - luate in tratamente de lunga durata, care pot duce la dezechilibrul florei intestinale
• transformari hormonale - datorate pilulelor contraceptive, menstruatiei sau sarcinii
• diabetul netratat
• o toaleta vaginala inadecvata - sapunuri dure, spalarea si stergerea zonei genitale din spate spre in fata ceea ce aduce o parte dintre microbii din zona anala in zona vaginala, dusuri intravaginale dese, folosirea deodorantelor in zona vulvara
• lenjerie intima din materiale sintetice, haine stramte
• folosirea detergentilor duri pentru spalarea sau inalbirea lenjeriei.

Cu toate ca aparitia infectiei nu este direct legata de actul sexual transmiterea se poate face si pe cale sexuala. Chiar si sperma ejaculata in vagin a fost pusa pe lista factorilor favorizanti - sperma poate influenta aciditatea naturala a vaginului si de aici aparitia dezechilibrului care duce la infectie. "

ds82
Postat pe 29 Iunie 2008 06:00
si incearca sa eviti zaharul cat poti de mult, faina si derivatele acesteia!!! bafta!
ds82
Postat pe 29 Iunie 2008 06:04
Foarte complet si real raspunsul tau Delia82!!!!cred ca ar mai fi de adaugat ca.......sunt femei care traiesc bine merci cu ea si n-au nicio problema si altele........care o fac si de la....dulciuri,ca sa zic asa ori imediat ce imunitatea organismului scade!!!!Exista un vaccin IBC 10(imunostimulator bacterian cu candidina)care se face de 2 ori /an,primavara si toamna si care ajuta organismul sa lupte cu ciuperca respectiva!!!Multa sanatate fetelor!!!!
mell_30
Postat pe 4 Iulie 2008 00:00
mie din contra,ginecologul mi-a zis sa mananc cate un iaurt pe zi,pt ca e posibil ca in intestine sa fie candidoza mea si iautrul are anunte proprietati care echilibreaza producerea de bacterii..si intr-adevar,daca mananc un iaurt pe zi nu am probleme..in momentul in care uit sa mananc sau nu o fac din diferite motive cateva sapt..apare si candidoza..
loretta
Postat pe 20 Iulie 2008 10:47
Loretta,medicul tau stie ce stie.. Probabil o sa ramaneti siderate daca o sa aflati ca se pot face niste,,instilatii vaginale,, cu iaurt natural...Da,da ati auzit bine!!!Se stie ca iaurtul natural contine lactobacili,adica organisme asemanatoare celor din flora vaginala si odata facute aceste instilatii flora isi recapata echilibrul natural Pt ca in urma atator spalaturi,ovule si alte tratamente flora sufera modificari si uneori femeile,din dorinta de a fi cat mai curate,creeaza adevarate dezechilibre in mediul respectiv!!!cum a mai spus altcineva aceste bacterii coexista cu noi si in organismul nostru... : devin periculoase,adica suparatoare,in momentul cand survin si dezechilibrele de care aminteam(chiar si ingerarea unor antibiotice...)Sa fim sanatoase
mell_30
Postat pe 20 Iulie 2008 16:19
de acord cu mell
ds82
Postat pe 20 Iulie 2008 16:39
buna daca sunteti dragute imi puteti spune si cum se manifesta aceasta boala, lucru f. curios pt. mine ca mi-se intimpla si mie un fenomen care nu pot sa mi-l explic (foarte rar am sa fiu mai atenta cam la ce perioada se petrece asta se intimpla dupa un act sexual mai incitant si imediat simt mancarimi in vagin cat si sotului meu ii apare pe falus mici buburuze rosiatice care spune el ca sunt suparatoare apoi dupa o zi ii trece si mie la fel) Specific faptul ca este singurul meu partener si cred ca si in cazul lui este la fel garantez chiar.
lucirai
Postat pe 20 Iulie 2008 18:38
buna
lucirai, parerea mea e ca ar fi indicat sa va prezentati amandoi la doctor, poate sa nu fie candidoza si oricucm medicul e cel mai indicat sa va prescrie un tratatment pentru orice ar fi.
O zi buna!
irinaaaaaaaaaa
Postat pe 21 Iulie 2008 08:50
Eu am folosit CANESTEN GYN 3 si mi se pare foarte bun...iar pentru senzatiile de arsura si de uscaciune putet folosi BIOCLIN MULTYGYN ACTIGEL...
dyene
Postat pe 21 Iulie 2008 12:07
Si eu si iubitu meu ne confruntam cu o astfel de problema ca si LUCIRAI, numai ca pe mne nu ma mananca, ci ma ustura putin. In schimb lui ii apar acele basicute rosii care il supara.
angy8
Postat pe 21 Iulie 2008 18:34
Prietenul meu are o alunita pe M-am speriat ca e vorba de acea boala, dar inca nu am ajuns cu el la medic. Voi ce ziceti, e normal sa aiba exact acolo asa ceva?

Postat pe 22 Iulie 2008 09:59
fetelor,pt orice problema legata de (rusinika)mergeti la medic!!!medicul este singurul care iti poate prescrie ce trebuie....stiu ca multe dintre BTS(ca si ciupercile,levurile...) au simptomatologie asemanatoare,dar familia acestor germeni este atat de mare incat uneori nu este de ajuns un singur medicament(ovul,crema)pt a-i eradica de cele mai multe ori este vorba de mai multe tipuri de bacterii si nu poti fi sigura ca folosind un tratament pe care l-ai mai aplicat altadata sa zicem isi va face efectul si in prezent....O analiza cu antibiograma ar fi cea mai indicata(pt ca depisteaza specia si antibioticul/medicamentul la care acel tip de germen este sensibil...)Eu una nu as incerca ,,din auzite,,....cum simt inamici prin preajma dau fugutza la doctoreasa si cu ce-mi prescrie dumneaei ....le venim de hac!!!
mell_30
Postat pe 23 Iulie 2008 21:57
oricum fetelor sa stiti ca nu se trateaza candida decat cu un tratament facut de ambii parteneri sexuali,fiecare cu ce ii spune medicul!
blackrosse
Postat pe 1 August 2008 21:58
salut tutoror fetelor de pe aces Forum!as vrea sa intreb...dac nu e tratata la timp care pot fi consecintele?pot fi efecte grave?...merci anticipat...

Postat pe 2 August 2008 19:01
in fazele acute,candidoza se manifesta prin mancarime,mai mult extern,tumefiere,usturime datorata unor fisuri,secretia transformandu-se in ceva grunjos,branzos,de culoare alba.pentru a preveni aparitia,nu luati niciun antibiotic neinsotit de nistatin,stamicin,..tratament care se face si odata instalata.candidoza se dezvolta f. bine in mediu acid,la imunitate scazuta,la flora microbiana distrusa.ptr a va reface flora,e bine sa alternati multe ceaiuri de tipuri diferite.asta-i spunea acum 50 de ani un bun medic,mamei mele.am probat si eu,cand dupa o operatie cu o convalescenta lunga si multe antibiotice...inflorisem,ca sa zic asa.tratamentul,trebuie facut si de partener,deoarece v-o pasati unul altuia,..efect pinpong.ptr diabetici,glicemia trebuie tinuta sub control mereu.e stiut ca zaharul,favorizeaza fermentatia,asa ca,e posibila dezvoltarea candidozei.e bine ca la intervale,sa luati cate un strop de bicarbonat,si sa faceti spalaturi vaginale cu ceai de galbenele si putin bicarbonat.de asemenea,unguentul cu galbenele face minuni.alifia cu galbenele nu ar trebui sa lipseasca din nici o casa.(coate,calcaie crapate,egzeme,...etc) sa va fie de folos,multa sanatate!

Postat pe 9 August 2008 11:17
Pai daca trebuie sa evitam iaurturile si orice se obtine prin fermentatie, atunci....de ce medicii indica spalaturi vaginale cu IAURT si BICARBONAT ???? Sunt pareri si pareri, pt ca oricum fiecare organism e diferit si reactioneaza diferit la anumiti factori!
Candidoza nu se trateaza definitiv (exista si execptii,bineinteles!), si chiar daca ai scapat de ea, REVINE daca nu esti atenta.
emyia
Postat pe 24 August 2008 10:41
grija mare la candidoza!pe mine ma chinuie de un an de zile,am facut tratamente peste tratamente...si nimic.Pur si simplu micoza asta imi face viata imposisbila,nu mai pot suporta atata usturime!grija mare la antibiotic cu spectru larg,lenjerie pe care o puratti(sa fie lejera si numai din bumbac),contactele sexuale neprotejate si...anticonceptionale.acestea pot crea dezechilibre in organism .eu deocamdata nu pot decat sa sfatuiesc pe toata lumea sa previna...sa tratezi chestia asta a inceput sa mi se para imposibil!

Postat pe 27 August 2008 18:41
grija mare la candidoza!pe mine ma chinuie de un an de zile,am facut tratamente peste tratamente...si nimic.Pur si simplu micoza asta imi face viata imposisbila,nu mai pot suporta atata usturime!grija mare la antibiotic cu spectru larg,lenjerie pe care o puratti(sa fie lejera si numai din bumbac),contactele sexuale neprotejate si...anticonceptionale.acestea pot crea dezechilibre in organism .eu deocamdata nu pot decat sa sfatuiesc pe toata lumea sa previna...sa tratezi chestia asta a inceput sa mi se para imposibil!

Postat pe 27 August 2008 18:41
grija mare la candidoza!pe mine ma chinuie de un an de zile,am facut tratamente peste tratamente...si nimic.Pur si simplu micoza asta imi face viata imposisbila,nu mai pot suporta atata usturime!grija mare la antibiotic cu spectru larg,lenjerie pe care o puratti(sa fie lejera si numai din bumbac),contactele sexuale neprotejate si...anticonceptionale.acestea pot crea dezechilibre in organism .eu deocamdata nu pot decat sa sfatuiesc pe toata lumea sa previna...sa tratezi chestia asta a inceput sa mi se para imposibil!

Postat pe 27 August 2008 18:41
grija mare la candidoza!pe mine ma chinuie de un an de zile,am facut tratamente peste tratamente...si nimic.Pur si simplu micoza asta imi face viata imposisbila,nu mai pot suporta atata usturime!grija mare la antibiotic cu spectru larg,lenjerie pe care o puratti(sa fie lejera si numai din bumbac),contactele sexuale neprotejate si...anticonceptionale.acestea pot crea dezechilibre in organism .eu deocamdata nu pot decat sa sfatuiesc pe toata lumea sa previna...sa tratezi chestia asta a inceput sa mi se para imposibil!

Postat pe 27 August 2008 18:41
grija mare la candidoza!pe mine ma chinuie de un an de zile,am facut tratamente peste tratamente...si nimic.Pur si simplu micoza asta imi face viata imposisbila,nu mai pot suporta atata usturime!grija mare la antibiotic cu spectru larg,lenjerie pe care o puratti(sa fie lejera si numai din bumbac),contactele sexuale neprotejate si...anticonceptionale.acestea pot crea dezechilibre in organism .eu deocamdata nu pot decat sa sfatuiesc pe toata lumea sa previna...sa tratezi chestia asta a inceput sa mi se para imposibil!

Postat pe 27 August 2008 18:41
grija mare la candidoza!pe mine ma chinuie de un an de zile,am facut tratamente peste tratamente...si nimic.Pur si simplu micoza asta imi face viata imposisbila,nu mai pot suporta atata usturime!grija mare la antibiotic cu spectru larg,lenjerie pe care o puratti(sa fie lejera si numai din bumbac),contactele sexuale neprotejate si...anticonceptionale.acestea pot crea dezechilibre in organism .eu deocamdata nu pot decat sa sfatuiesc pe toata lumea sa previna...sa tratezi chestia asta a inceput sa mi se para imposibil!

Postat pe 27 August 2008 18:41
grija mare la candidoza!pe mine ma chinuie de un an de zile,am facut tratamente peste tratamente...si nimic.Pur si simplu micoza asta imi face viata imposisbila,nu mai pot suporta atata usturime!grija mare la antibiotic cu spectru larg,lenjerie pe care o puratti(sa fie lejera si numai din bumbac),contactele sexuale neprotejate si...anticonceptionale.acestea pot crea dezechilibre in organism .eu deocamdata nu pot decat sa sfatuiesc pe toata lumea sa previna...sa tratezi chestia asta a inceput sa mi se para imposibil!

Postat pe 27 August 2008 18:41
buna.am intalnit cazuri...se ia de la un partener la altul..o prietena de-a mea a luat-o de la noul ei iubit..si e o senzatie naspa din cate mi-a povestit ea..:(
sandranik2000
Postat pe 27 August 2008 18:58
De la: , la data 2008-08-02 19:01:30salut tutoror fetelor de pe aces Forum!as vrea sa intreb...dac nu e tratata la timp care pot fi consecintele?pot fi efecte grave?...merci anticipat...

Am observat ca nu ti-a raspuns nimeni la intrebarea aceasta, asa ca am sa o fac eu. Nu inainte insa de a spune ca admir toate fetele care au postat aici pentru cunostintele lor. Bravo fetelor!
Intr-adevar candidoza se trateaza foarte greu, tratamentul trebuie facut de ambii parteneri, dar cu putina grija, totul se poate tine sub control. Consecintele unei candidoze netratate sunt eroziunile de col (adica ranile pe col) care in timp se pot maligniza. Iata de ce e bine ca macar o data la 2 ani o femeie sa-si faca un control ginecologic. Cu siguranta n-ar mai fi atatea cazuri de cancer de col uterin!
Lucia1971
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:47
mai des de 2 ani. Daca te stii cu probleme, mergi la doctor la 1 an, daca nu si mai devreme...pentru ca..hai sa o recunoastem ca ne facem timp pentru mers la ginecolog cam greu. Eu am avut rana pe col, nu a stiut doctorul sa-mi spuna cauza,sunt ok acum... mi-a spus ca testul Papanicolau trebuie repetat anual in astfel de cazuri.
sanatate fetelor.
irinaaaaaaaaaa
Postat pe 10 Septembrie 2008 18:13
4 din 5 femei sufera de candidoza,dar nu este activa la toate.Sfatul meu este sa mergeti l medic si sa urmati tratamentul si sa nu va descurajati chiar daca se trateaza greu.Si foarte important este sa se trateze si partenerul pt ca este purtator inactiv si dak nu se trateaza si el ti-o trnsmite tot timpul.
annk48
Postat pe 11 Septembrie 2008 14:30
draga mea,candida se mai poate declansa dupa un tratament cu antibiotce puternic. Eu asa am "capata-o" si perodic o fac, cam de 2 ori pe an, chiar daca nu m-ai iau antibiotice in perioada respectiva
mentos_07
Postat pe 11 Septembrie 2008 15:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
analizele inaintea inceperii vietii sexuale cu o persoana...o necesitate? 9 De la: Cassey 15 Mai 2009 14:10
infectia cu HPV....HELP! 5 De la: dorina_77 18 Noiembrie 2011 01:22
sangerare 8 De la: Full_Metal_Jacket 20 Septembrie 2009 12:18
analize 7 De la: kudika_nikole 24 Decembrie 2011 15:04
homosexualitate 36 De la: Tharr 21 Octombrie 2010 22:42