Setari Cookie-uri

candidoza

Ce legatura are cauterizarea cu candida?Cauterizare am facut atunci cand am avut rana pe col,nu are nici o legatura cu candida,asta e mai mare pacoste,mult mai greu scapi de ea,oricum mare atentie si la alimentatie, si la igiena, si la parteneri !
babalica
Postat pe 30 Martie 2009 18:58
Iubita esti super tare cu explicatiile astea Iti multumesc mult.Acum m-ai bagat in ceata ...eu nu stiu motivul acestei bolii la mine. Le voi luat prin excludere ...cred ca folosirea sprayului la pasarica e cauza cea mai indicata.Iti multumesc mult si te pup
Mary_Anel
Postat pe 31 Martie 2009 16:50
De la: Anel30, la data 2009-03-31 16:50:27Iubita esti super tare cu explicatiile astea Iti multumesc mult.Acum m-ai bagat in ceata ...eu nu stiu motivul acestei bolii la mine. Le voi luat prin excludere ...cred ca folosirea sprayului la pasarica e cauza cea mai indicata.Iti multumesc mult si te pup


Mai mult de 75% dintre femei sunt afectate in timpul vietii lor de infectia cu Candida. Candidoza este o micoza: o boala declansata de un microorganism numit candida.
Candida este un fel de ciuperca (cea mai importanta fiind Candida albicans) care poate cauza infectii fungice (candidoze) atat la oameni cat si la animale. Candida creste in laboratoarele medicale sub forma de colonii mari, rotunde, de culoare alba sau crem.
Alt tip de Candida este Candida dubliniensis care pune probleme in cazul pacientilor infectati cu HIV care primesc tratament antifungic.
Prea multa Candida in sangele unei persoane duce invariabil la candidoza.
Cea mai des intalnita infectie cu candida este candidoza orala cauzata de lucrarile dentare acrilice, in special la pacientii mai in varsta. Subiectul acesta a fost dezvoltat pe larg de catre Samaranayake si MacFarlane in 1990, cercetarile fiind prezentate in mai mult de 300 de articole legate de candidoza bucala.
Candida poate fi si unul din numerosii agenti ce pot provoca infectii in reguiunea vaginala. Infectia cu Candida poate fi dificil de diagnosticat, chiar de catre un ginecolog bun si odata descoperita este in general rezistenta la tratament,

In mod normal Candida Albicans se dezvolta in interiorul vaginului datorita Ph-ului acid din aceasta zona (5.0 - 4.0). Dar adevarata "casa" a candidei este mucoasa intestinului subtire.
Un individ perfect sanatos are o doza mica de Candida in sange, iar aceasta pune probleme doar and incepe sa se inmulteasca necontrolat. Inmultirea poate avea loc pe fondul unei scaderi a imunitatii datorita prezentei toxinelor endogene sau exogene.

Manifestarile Candidozei
La femei, o proliferare excesiva a candidei poate da scurgeri in zona genitala, insotite uneori de mancarimi sau usturime la urinare.
La barbati, Candida cauzeaza inflamarea penisului, mici eriteme de culoare rosie, cu suprafata lucioasa, insotite de mancarime sau usturimi.

Factori favorizanti ai infectiei cu Candida
In particular, prezenta candidei poate fi evidentiata dupa terapia cu antibiotice sau cortizon, ca urmare a folosirii contraceptivelor orale, a unor medicamente ce actioneaza asupra sistemului nervos central (tranchilizante, somnifere), pe perioada sarcinii sau in urma tratamentelor cu medicamente antiulceroase.
Proliferarea candidei se datoreaza si unei diete incorecte, caci in mod fundamental ciupercile se hranesc cu carbohidrati simpli. De fapt, pofta nestavilita de paine, cartofi, pizza sau dulciuri este unul din semnele unei infectii cu Candida.
In urma cercetarilor s-a descoperit ca o serie de boli se datoreaza de fapt prezentei candidei in intestinul subtire: oboseala cronica, depresia, anxietea, bulimia, anorexia, colonul iritabil, constipatia, diareea. Chiar si unele afectiuni dermatologice ca dermatita seboreica si psoriazisul se presupune ca ar fi legate de Candida.



cu un simplu search pe google gasesti tot ce doresti despre candida
DYM
Postat pe 31 Martie 2009 18:59
si noi am avut pb cu candida,in urma unui tratament cu niste antibiotice puternice,dar am rezolvat-o cu un produs ce se numeste TRANSFER FACTOR PLUS de la 4Life research...in 3 saptamani am scapat de candida cu acest produs
solutiidecriza_com
Postat pe 26 Aprilie 2009 22:00
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 14:15
De la: , la data 2008-08-09 11:17:12in fazele acute,candidoza se manifesta prin mancarime,mai mult extern,tumefiere,usturime datorata unor fisuri,secretia transformandu-se in ceva grunjos,branzos,de culoare alba.pentru a preveni aparitia,nu luati niciun antibiotic neinsotit de nistatin,stamicin,..tratament care se face si odata instalata.candidoza se dezvolta f. bine in mediu acid,la imunitate scazuta,la flora microbiana distrusa.ptr a va reface flora,e bine sa alternati multe ceaiuri de tipuri diferite.asta-i spunea acum 50 de ani un bun medic,mamei mele.am probat si eu,cand dupa o operatie cu o convalescenta lunga si multe antibiotice...inflorisem,ca sa zic asa.tratamentul,trebuie facut si de partener,deoarece v-o pasati unul altuia,..efect pinpong.ptr diabetici,glicemia trebuie tinuta sub control mereu.e stiut ca zaharul,favorizeaza fermentatia,asa ca,e posibila dezvoltarea candidozei.e bine ca la intervale,sa luati cate un strop de bicarbonat,si sa faceti spalaturi vaginale cu ceai de galbenele si putin bicarbonat.de asemenea,unguentul cu galbenele face minuni.alifia cu galbenele nu ar trebui sa lipseasca din nici o casa.(coate,calcaie crapate,egzeme,...etc) sa va fie de folos,multa sanatate!


salut, am fost la ginecolog si am facut papanicolau si mi-a depistat ca am candida , am urmat tratamentul eu si sotul, recunosc dr mi-a zis sa imi fierb chiloti dar eu nu mi-am fiert si m-am reimbolnavit , si am repetat tratamentul , m-am simtit mai bine in timpul tratamentului, am fiert si chiloti,dar dupa ce l-am terminat nu m-am facut bine
am simtomele pe care le-ai zis mai sus. culmea e ca prima data cand mi-a depistat boala nu era scurgerea atat de vascoasa si nu aveam mancarimi.
te rog sa imi spui , sa ma mai duc la dr sau sa incerc si altceva. deja am inceput cu irigatii cu pelin . am toate simtomele pe care le-ai scris. merci mult
ramonaaaa
Postat pe 25 Mai 2009 19:37
sa mai fac si tratament medicamentos?
cu antibiotice?
ramonaaaa
Postat pe 25 Mai 2009 20:02
daca intereseaza pe cineva ,am fost la plafar si am gasit ovule de la hofigal monofemina 2 si un gel tot de la hofigal un gel pt mancarimi care este antiseptic ,antipruriginos si cicatrizant si am luat si niste capsule care regleaza flora stomacala, am facut aseara irigatii si am introdus si un ovul si am luat si o capsula si deja ma simt mult mai bine.deja scurgerea nu mai este asa abundenta. daca folositi ovulele sa va pune-ti un tampon zilnic ca o sa va murdareasca chilotul deoarece ovulul este verde. sunt curioasa daca la voi o sa aiba efect. cine a zis ca ceaiurile pt irigatii trebuie sa le alternam are dreptate.
ramonaaaa
Postat pe 31 Mai 2009 20:44
Buna ziua,
Va impartasesc cateva detalii despre un nou produs (unic si patentat). Este vorba despre absorbante active (Love Moon) ale corporatiei Winalite,si care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat), ce in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.Este un produs revolutionar,cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva), au efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni(eroziune si infectii cu toate tipurile de bacterii pe colului uterin,candidoze,chist ovarian,miom uterin,fibromiom,endometrioza,infectia cailor urinare,prolaps vaginal,incontinenta de urina,arsuri termice,dismenoree,scurgeri excesive,herpes,cancer de col uterin,etc).Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.In plus,elimina mirosurile. Semnificativ este ca se folosesc si de catre barbati, cu efecte benefice in adenom de prostata, hemoroizi, etc. In plus,foarte important este ca se livreaza impreuna cu seturi (carduri) de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate(in special a colului uterin) etc. In Romania deabea incep sa fie cunoscute,in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului (intotdeauna fiind printre primii informati este un imens avantaj, in caz ca doriti sa faceti o afacere din simpla promovare a absorbantelor si nu doar sa fiti un simplu consumator). In lume , inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani.Produsele au cetificate FDA-USA si UE. Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa. Relatii : loapersonal@yahoo.com sau 0745.074.755
kudika028076
Postat pe 30 Iunie 2009 19:51
fetelor si eu ma confrunt cu candida de cativa ani..vreo 2 sau 3 si de curand am fost la un medic la care nu mai fusesem si mi-a recomandat o crema cu aplicare unica Gynofort si crema pt uz extern lomexin...gynofortu se introduce o sg data in vagin si dupa 7 zile iti cumperi alta si o folosesti din nou..cam in total tratamentu dureaza 14 zile...eu deja am inceput de 3 zile si nu mai am mancarimi..si ma simt bn nu mai am nici usturimi..doar ca in timpu tratamentului nu mai treb sa faci spalaturi intravaginale si nici sa ai contact sexual..multa bafta si aveti grija in primul rand la alimentatie...cat mai multe fructe,pt ca avem nevoi de vitamine
scorpie09
Postat pe 5 Octombrie 2009 19:47
E fals ca trebuie sa eviti iaurturile?Chiar este indicat sa le mananci daca ai candida si sa te ungi cu ele. ajuta mult
lavidora
Postat pe 25 Iunie 2010 22:35
E normal sa apara oriunde...am auzit asta de la o asistenta...si anume ,alunitele nu trebuie frecate:">,perturbate...etc...ele fiind benigne si doamne fereste sa devina maligne...au nevoie de o mana de ajutor pentru a se retrage...tb pus propolis...e bun:-bd...P.S.:am si eu una p spate si e foarte mare...sutienul il leg crucis ca breteaua sa nu-l deranjeze :D
healthy017103
Postat pe 7 Iulie 2010 16:13
Buna! Va recomand Yeastrol, un spray homeopatic care m-a ajutat sa infrunt aceasta boala (daca poate fi numita boala). Am descoperit aceasta solutie prin intermediul unei prietene din America. Se aplica foarte usor si este foarte eficient. Va las mail-ul meu pentru mai multe detalii: roxtyna@yahoo.com
kudika319271
Postat pe 3 Septembrie 2010 15:18
Mai lasa-ne cu aburelile astea...
kudika226898
Postat pe 3 Septembrie 2010 20:02
Produse naturiste Calivita-tratament pt candidoza,
Pt mai multe detalii, delyiutza_p
delyiutza_p
Postat pe 4 Octombrie 2010 13:07
Nu ne mai agasa...
kudika226898
Postat pe 4 Octombrie 2010 19:34
De la: DYM, la data 2009-03-29 20:09:44of mai fetelor...si eu ma "distrez" cu bacteria asta nesuferita cred ca sunt mai bine de 2 ani, am fost la ginecolog si mi-a dat antiseptic si ovule, acum de vre-o 2 sapt si ceva iar mi-a aparut, am facut acelasi tratament, dar nimic, nici-un rezultat, s-a ameliorat in perioada mestruatiei, dar dupa iar a inceput chinul, doar cu infuziile de musetel o mai tin in frau pt cateva ore sa nu ma mai simt atat de rau tot timpul zilei. maine ma duc la doctor ca nu-i de gluma.


Draga mea, nu este vorba despre o bacterie ci despre o ciuperca. Este destul de rezistenta. In general, cand apare este vorba si despre sistemul imunitar care este la un nivel scazut, in momentul acela. La modul general, organismul nostru are toate „bolile“ adica virusi, bacterii.. si alti microbi. Daca apare o situatie sau un mediu favorizant acestia se dezvolta. De aceea este bine sa fim atente la ce mancam, la igiena.. la stres.. etc.
Eu va recomand , pentru pastrarea sanatatii in zona intima , folosirea unor absorbante cu ioni negativi, facute din materiale suta la suta naturale. Ma puteti contacta pe loapersonal@yahoo.com pentru mai multe detalii.
kudika028076
Postat pe 5 Octombrie 2010 16:43
De la: Amaruie, la data 2008-09-23 14:26:31asa ceva e crima curata! ma chinui cu ea de la 14 ani de cand eram fata mare! si acum am 21 si n`am scapat complet de ea.de fiecare data cand imunitatea organismului e scazuta,i`au antibiotice din cauza racelilor sau mananc dulce in exces marele meu viciu reapare..nu stiu ce sa mai fac fetelor..dispare si reapare s`o ya naiba! m`am saturat sa ma indop cu vitamine,iaurt,spalturi peste spalaturi..in vagin eu nu prea fac spalaturi ca nu`s de acord cu..iar de viata sexuala activa nici nu mai poate fi vorba!marele meu noroc e ca nu am partener.ca sa nu mai zic ca stresul de zi cu zi contribuie cu mare gratie si nonsalanta la reaparitia blestemului:( fetelor cum sa scap de,dependenta de dulciuri marea mea problema in tratarea bolii..
mananc dulce in exces iar mancare mai deloc.si daca nu mananc dulce ma enervez de nu stiu ce`i cu mine.:( i need help


Si eu sunt o mareeeeeeeee amatoare de dulciuri si din cauza aceasta am suferit din cauza candidozei. De un an si 9 luni folosesc niste absorbante pe baza de ioni negativi facute din materiale 100% naturale care m-au ajutat foarte mult. Ti le recomand. Nu este vorba de reclama. Ele chiar dau rezultate fortea bune. Daca doresti sa iti dau mai multe detalii te rog sa ma contactezi pe loapersonal@yahoo.com.
kudika028076
Postat pe 5 Octombrie 2010 16:47
De la: scorpie09, la data 2009-10-05 19:47:48fetelor si eu ma confrunt cu candida de cativa ani..vreo 2 sau 3 si de curand am fost la un medic la care nu mai fusesem si mi-a recomandat o crema cu aplicare unica Gynofort si crema pt uz extern lomexin...gynofortu se introduce o sg data in vagin si dupa 7 zile iti cumperi alta si o folosesti din nou..cam in total tratamentu dureaza 14 zile...eu deja am inceput de 3 zile si nu mai am mancarimi..si ma simt bn nu mai am nici usturimi..doar ca in timpu tratamentului nu mai treb sa faci spalaturi intravaginale si nici sa ai contact sexual..multa bafta si aveti grija in primul rand la alimentatie...cat mai multe fructe,pt ca avem nevoi de vitamine

da sotul/partenerul ce tratament urmeaza?...lenjeria cum ai dezinfectato?...alte masuri igienice ...colective ca sa ma exprim asa ce ai fost sfatuita sa urmezi? ....
pentru ca din ce ai postat se vede clar cit de bine te tratezi...asta este o boala care daca respecti niste reguli stricte de igiene trece in aproximativ doua saptamini. daca nu se ia de la unul la celalalt...sau de pe lenjerie si nu se va sfirsi niciodata .poti sa dai tu cu cele mai tari ...medicamente.
RUY_BLAS
Postat pe 5 Octombrie 2010 16:54
as mai adauga ca exista geluri vaginale cu lactobacili care trebuie aplicate cateve zile dupa terminarea tratamentului propriu zis, si ajuta la refacerea florei astfel incat sa nu mai apara ciuperca.
DayC
Postat pe 21 Decembrie 2010 13:22
...tratamentul cu acea cura " elimina scurgerea vaginala bacteriana" ma ajutat sa imi refac echilibrul florei vaginale si acum nu mai am nici un fel de probleme...sunt sanataoasa , parteneru meu sa tratat cu o reteta cu propolis preparata acasa.
va doresc si dvs asemenea...sa ne auzim de bine...numai bine
ciac
Postat pe 25 Martie 2011 14:02
Am aut si eu problema asta si am tratat-o dupa ce medicul mi-a recomandat o crema vaginala. Multe, multe femei sunt afectate, dar se trateaza nu e capat de lume
Dory-Ana
Postat pe 25 Octombrie 2013 12:12
Spuneai sa renunt la dulciuri,dar cum ramane cu fructele care si ele au zahar?si eu ma confrunt cu candida de 2 ani,am facut injectabil antibiotic,spalaturi,medicamente si tratamente toate felurile,am tinut numai in frau boala si cam atat,dar cum renunt la tratament situatia se inrautateste durere de ovare,mentruatie intarziata..o sa incerc varianta cu renuntarea la zahar si mancaruri grele,multumesc pentru sfaturi
Loredana_Lore_3
Postat pe 28 Aprilie 2016 20:44
Eu o am de la 14 ani si am 54 de ani si n am scapat. Asta i viata Trebuie mereu sa ai grija daca iei antibiotice ia si pastile nistatin pentru micoza daca nu logic ca o faci. exista niste ovule miraculoase Poligynax se vand si la bucata iar pentru alte cavitati Fluconazol de 150 mg.
daca nu o vindeci pana la capat reapare. Din pacate majoritatea barbatilor o au si o iei prin contact sexual de aceea fa cu prezervativ sa nu o iei si sa nu o dai in caz ca o ai.

Succes vei reusi
kudika077013
Postat pe 17 Aprilie 2018 11:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
boala venerica?! 7 De la: happy_face 5 Aprilie 2010 17:01
... 9 De la: ironia 11 Februarie 2011 09:49
HPV ! Cine il are sa l stapaneasca ...as fi stupida sa zic ..sanatoasa 67 De la: marco918 13 Decembrie 2009 00:50
candidoza 84 De la: ramo77 17 Aprilie 2018 11:32
azi am aflat ca am hepatitaB 2 De la: geo_reincarcat_iara 9 Iunie 2010 00:10