Setari Cookie-uri

candidoza

buna,
candida are mai multe faze in evolutia ei. de obicei culoare scurgerii se modifica devenind mai galbuie, schimbandu-se de asemenea consistenta si mirosul.
intr-un stadiu avansat al bolii pot aparea usturimi la urinat si contactul cu apa.
pt problemele pe care le ai tu cel mai bine ar fii sa mergi la medic. nu incerca sa tratezi dupa ureche pt ca se poate sa o patesti. nici macar candida nu se manifesta la fel, variaza in functie de oraganism.
problemele genitale nu ar trebuii neglijate pt ca pot avea evolutii urate.
mentos_07
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:06
asa ceva e crima curata! ma chinui cu ea de la 14 ani de cand eram fata mare! si acum am 21 si n`am scapat complet de ea.de fiecare data cand imunitatea organismului e scazuta,i`au antibiotice din cauza racelilor sau mananc dulce in exces marele meu viciu reapare..nu stiu ce sa mai fac fetelor..dispare si reapare s`o ya naiba! m`am saturat sa ma indop cu vitamine,iaurt,spalturi peste spalaturi..in vagin eu nu prea fac spalaturi ca nu`s de acord cu..iar de viata sexuala activa nici nu mai poate fi vorba!marele meu noroc e ca nu am partener.ca sa nu mai zic ca stresul de zi cu zi contribuie cu mare gratie si nonsalanta la reaparitia blestemului:( fetelor cum sa scap de,dependenta de dulciuri marea mea problema in tratarea bolii..
mananc dulce in exces iar mancare mai deloc.si daca nu mananc dulce ma enervez de nu stiu ce`i cu mine.:( i need help
Amaruie
Postat pe 23 Septembrie 2008 14:26
de`a lungul timpul am incercat tot felul de tratamente dar stiu unul care ar da rezultate garantate numai ca e pe termen lung si cere MULTA vointa si a inghiti multe produse cu gust naspa...si cu cat is mai naturale cu atat sunt mai scarboase.daca a`ti sti fetelor ce bine stau si eu cu teoria da practica ma omoara...cu zile! deci am sa scriu aici un tratamnet cine are rabdare sa`l urmeze pe termen lung toata stima mea mult succes eu sunt si cu moralul la pamant acum si nu am chef de nimc..imi vine sa beep ceva`n ea de viata.
1. sa nu`ti lipseasca usturoiul din casa cu cat mananci mai mult cu atat mai bine.usturoiul si ceapa.. marea problema e ca miroase ca naiba si nu ma pot prezenta asa la servici.de preferat e sa`l facetzi ca o pasta si sa`l consumati.daca nu sunteti obisnuita a consuma asa ceva nu exagerati ca s`ar putea sa va supere stomacul oricum 3 catei de usturoi pe zi nu strik.
2.tinctura de propolis de la favisan cate 50 de picaturi de 3ori/zi inainte cu jumatate de ora de masa in jumatate de pahar cu apa.timp de 2 luni o luna pauza dupa care iar se reia tratamentul 2 luni iar o luna pauza si iar tratament 2 luni.
3.se i`au vitamine de preferinta cele naturale propolisul (eu sincer nu`l suport are un gust oribil si`mi vine greata de la el mai mult de 1 saptamana n`am rezist sa`l iau dar efectele se vedeau intr`adevar secretia scadea si ma simteam mai energica.dar 1 h dupa ce ingeram propolisul eram terminat o greata de stomac de nu stiam ce`i cu mine.
4.incercati vitamine de la walmark parca asa se scrie in orice caz ptr echilibrarea florei si ptr stoparea si prevenirea candidei ai nevoie de complexul de vitamine B este foarte important.
5.bai cu bicarbonat,galbenele,musetel,coada calului si altele dar de preferat la exterior in fiecare seara alternand.
6.consumati ceaiurile cu care faceti si bai trei cani pe zi alternand intre ele.
7.renuntati la dulciuri si la mancaruri grase.
8.este de preferat sa va apucati si de o dieta daca vreti sa va reichilibrati organismul este foarta importanta dar urasc dietele.
9.am auzit si am citit si aici de un vaccin ptr tratarea candidei el ar fi ultimul pas de urmat. daca o sa reusesc sa tin toate astea Doamne ajuta.am nevoie de vointa..mult succes.vreau sa incep sa aplic ceea ce v`am spus voua de la a la z.o sa mai vin cu completari sfaturi pe parcurs.in orice caz ptr toate iti trebuie bani,vointa si rabdare.Cu Dumnezeu inainte.multa sanatate
Amaruie
Postat pe 23 Septembrie 2008 14:56
Ohhh da stiu...e atat de scarboasa candida asta si apare cand ti-e lumea mai draga...pe voi nu va deranjeaza sa aveti contact sexual cand o aveti??? Ustura sometimes
allexxe
Postat pe 28 Octombrie 2008 17:37
Multumim, draga amaruie! sfaturile tale sunt f bune, ar fi bine sa le si urmam, dupa cum spui si tu iti trebuie multa rabdare,timp..etc. Daca vrei sa pleci undeva in weekend, s-a dus pe apa sambetei tratamentul tau..eu din principiu am vointa cand am astfel de probleme, dar mereu intervine ceva care imi intrerupe tratamentul.
irinaaaaaaaaaa
Postat pe 30 Octombrie 2008 00:07
daca te duci imediat la doctor se vindeca repede,in cateva zile,daca stai cu ea si mai ai si contact sexual te nenorocesti.
Eu fac candidoza pe sistem nervos,imi scade imunitatea si de la stres fac candidoza,a doua zi ma duc la doctor si in 3 zile maxim am scapat.
Important e sa mergi la doctor.
elgi
Postat pe 11 Noiembrie 2008 11:22
De la: mell_30, la data 2008-07-04 00:00:41 ......sunt femei care traiesc bine merci cu ea si n-au nicio problema si altele........care o fac si de la....dulciuri,


Femeile acelea de care vorbesti sunt inconstiente. Candida netratata poate duce la infertilitate (cel putin asa am citit )

Eu am facut de doua ori, prima oara am primit tratament mai babesc si a durat cam vreo luna, a doua oara am primit tratament mai agresvi, mi-a trecut in 3 zile

Postat pe 11 Noiembrie 2008 11:41
De la: lucirai, la data 2008-07-20 18:38:14buna daca sunteti dragute imi puteti spune si cum se manifesta aceasta boala, lucru f. curios pt. mine ca mi-se intimpla si mie un fenomen care nu pot sa mi-l explic (foarte rar am sa fiu mai atenta cam la ce perioada se petrece asta se intimpla dupa un act sexual mai incitant si imediat simt mancarimi in vagin cat si sotului meu ii apare pe falus mici buburuze rosiatice care spune el ca sunt suparatoare apoi dupa o zi ii trece si mie la fel) Specific faptul ca este singurul meu partener si cred ca si in cazul lui este la fel garantez chiar.


si bubitele alea se decojesc apoi ? adica eu si sotul meu patim ceva asemanator cred . dupa prima noapte impreuna si eu si el am avut ceva el niste bubite mici( 4 la numar ) care apoi s-au decojit ..de fapt capul era decojit iar eu o mancarime groaznica ..fff groaznica
eu m-am dus la doctor , la analize a iesit "mobunculus" doctorul ne-a dat la amandoi tratament cu doxicilina ..eu nu prea ma impac cu ea dar ne-a trecut . Insa de atunci lui i-a mai aparut de cateva ori dar ..ii trece repede iar eu nici o mancarime , usturime doar o scurgere abundenta lipicioasa si transparenta inainte de menstruatie si dupa ce ne iubim ..am luat amoxicilina si a disparut .


CMBSTPMN
Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:28
Pentru cele cu candidoza:exista un medicament foarte bun,se numeste Fluconazol,se da in doza unica.
iordacher
Postat pe 20 Noiembrie 2008 11:26
trist , fetelor....si eu am avut candidoza, cel putin asa mi-a zis medicul.
Dar culmea e k la mine s-a manifestat cu totul altfel. M-a spriat foarte tare...aveam niste sangerari, prima data am crezut k este menstruatie(eu la vremea aia ncic n-aveam ciclul regulat)...dar dura foarte putin, apoi disparea.kteva zile bune m-a tinut, avea o culoare inkisa d fapt, kiar neagra...si am fost la doctor dupa cum am spus si mi-a dat un tratam.d doar 10 zile cu niste antibiotice krora nu le mai tin minte numele. Si dupa c am citit c ati zis voi...m intrb dak kiar mi-a trecut..cu adevarat. C credeti?Precizez fapul k d atunci nu s-a mai intamplat nimic ciudat. Presup.k s-a vindekt...
dana_francu
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:29
...si eu am boala asta rea de care se vorbeste aici...am facut tratamente...numai de doctor date....si de fiecare data doctorul zicea ca o sa´mi treaca....da de unde...!!!....o am de ceva ani...si merg la ginecolog dupa fiecare tratament...am incercat chiar cu infuzie de ceai de musetel..nu mai cred ca o sa vina o zi in care eu nu mai am candidoza..intrebarea mea era alta...la contactul sexual...eu nu am probleme...nu dureri ..dar acum nu stiu daca pentru barbat actul sexual e diferit atunci cand femeia sufera de candidoza...adica daca el are usturimi sau neplaceri....prietenul meu zice ca nu e nici o problema....dar poate zice asa ca sa nu ma mai stresez din cauza tratamentelor...daca noi femeile putem sa facem drgoste chiar daca ne ustura(de dragul lui)...ma gandesc ca poate asa face si el(de dragul meu)..poate cineva din experienta poate sa´mi raspunda..as vrea sa stiu daca aceasta boala cauzeaza usturimi sau senzatii neplacute partenerului...multumesc
ariadna_106
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:10
intrebare!!! toata lumea vb despre BTS cum k modul principal de transmitere este contactul sexual. ok, am inteles, intrebarea mea este: se transmit doar dk partenerul ejaculeaza in tine sau la simplul contact dintre organele genitale, adica doar prin penetrare? merci anticipat!
LMB
Postat pe 9 Decembrie 2008 20:00
De la: santa_cat, la data 2008-11-11 11:41:58
De la: mell_30, la data 2008-07-04 00:00:41 ......sunt femei care traiesc bine merci cu ea si n-au nicio problema si altele........care o fac si de la....dulciuri,


Femeile acelea de care vorbesti sunt inconstiente. Candida netratata poate duce la infertilitate (cel putin asa am citit )

Eu am facut de doua ori, prima oara am primit tratament mai babesc si a durat cam vreo luna, a doua oara am primit tratament mai agresvi, mi-a trecut in 3 zile



Draga mea, nu-ti doresc sa te confrunti cu o candida rezistenta.M-am luptat cu ea cam 3 ani.Am luat o gramada de pastile si eu si partenerul am facut analize peste analize , am dat o gramda de bani pe tratamnete.Ma duceam la medic si-mi spunea , stai calma rezolvam cand acuzeam imi venea sa-i sparg capul.Am facut o rana pe col din cauza ei pe care a trb s-o cauterizez.Sa nu va imaginati ca am scapat de ea cu ajutorul medicilor..............Am citit si am fost cobaiul meu. Mi-am schimbat regimul alimentar. Nu am mai macat lactate si dulcuri. Am folosit lomexin ovule. Acum am racit si am luat antibiotice, O iau de la capat sper ca de data aceasta sa tina mi putin.Problema la mine suntu dulciurile nu pot sa ma abtin .......
mary79
Postat pe 30 Decembrie 2008 13:56
Fetelor de fiecare data cand faceti tratamente cu antibiotice mai ales cele care aveti sau ati avut candida luat vitaminele beviplex n sau orice alt supliment care contine tot complexul de vitamina B ptr ca combate aparitia candidei;altceva foarte important pe piata au aparut tot felul de medicamente cu lactobacili acydophylus care ajuta la crearea de bacterii bune in intestin.Cautati in farmacii naturiste si nu numai Lepicol este foarte bun sau orice alte produse care contine acydophylus.ntrebati in farmacii.ajuta foarte mult in reechilibrarea florei intestinale.Multa sanatate tuturor.
Amaruie
Postat pe 2 Ianuarie 2009 14:46
De la: iordacher, la data 2008-11-20 11:26:04Pentru cele cu candidoza:exista un medicament foarte bun,se numeste Fluconazol,se da in doza unica.

Exact cum ai spus tu...Fluconazolul se ia in doza unica si ar trebui sa scapi de candidoza pe vecie, mie ginecoloaga mi-a dat 5 pastile de Fluconazol (ceea ce mi s-a parut o doza cat pe un cal..., dar ma rog...)si culmes...dupa cele 5 pastile luate o data la 3 zile + trat local...nu mi-a trecut e tot acolo nenorocitaaa de candidoza...de 2 ani ma lupt cu ea si am dat zeci de mil pe trat si doctori...m am saturat de cat i-am schimbat...nici nu mai stiu ce sa fac!
allexxe
Postat pe 3 Ianuarie 2009 19:03
fetelor, va sfatuiesc sa mergeti la laborator si sa va faceti fungigrama, se stabileste exact la ce medicament antifungic este sensibila tulpina respectiva de Candida
este simplu si eficient, iar spalaturile cu bicarbonat sunt foarte bune fiindca schimba ph-ul.
pt Amaruie, sugestia mea ar fi sa-ti faci si o glicemie in plus
googoodoll
Postat pe 3 Ianuarie 2009 20:17
Multumesc pt. explicatii.Sunt foarte detaliate ,acum sunt lamurita.Problema este care este tratamentul in cazul barbatilor?Sau ei nu au asemenea boala?Dar totusi cred ca o transmit.Astept un raspuns clar .Multumesc frumos
Mary_Anel
Postat pe 1 Februarie 2009 15:25
NU exista femei care sa traiasca bine mersi cu candidozaaaaaaaaaaa..........
Unde va e mintea fetelor? cum sa spuneti asa ceva..........

O SA va dau BOMBA ACESTUI TOPIC...............soacra mea a intilnit o fata tinara la spital care avea cancer .......la col ..........daci avea infectie.........acum vine BOMBA.........
Fata a mers la un control de rutina la gine.......nu avea efectiv nimic doar a fost asa ca orice femeie..........si ce credeti voi ........d-rul ia zis ca are o mare infectie care sa intins in marea parte a corpului CARE A DUS LA CANCER............si binenteles fata a MURIT in scurt timp...........
DECI vedeti voi fetelor , scurgerea care defapt e o infectie, in unele cazuri nu se manifesta prin scurgeri sau dureri ...........ci si infectie interioara care nici macar nu o simti prin dureri. E TRIST F TRIST.
VOI ati auzit de CAUTERIZARE pe rana?????/ NU CRED ca toate, binenteles.......
DEC I, rana trebuie tratata la un nivel dupa ccare se cauterizeaza si din nou se trateaza........
SA stiti ca nu doare , se face injectie ptr a amorti sa nu simti durearea .....SINCER SPUN.......

SI inca ceva inportant........nu toti doctorii recomand si sincer nu stiu de ce .......probabil nu vor sa se implice ...........cel mai bine ......e ca fiecare fata sa stie acest lucru si sa ceara acelui d-tor CAUTERIZAREA............SI INCA ceva important :........ cautati un d-tor bun , multi neglijeaza si pe deasupra nici nu se complica prea mult...........
Antibioticele nu sint recomandate pot face rau pe alta parte ...........luati din timp ovule .........sint si care au un continut slab de antibiotic de ex .......care calmeaza mucoasa .........si te pastreaza curata...........poti cere de la d-tor o reteta care se prepara in farmacii CU VITAMINE , sint f f bune................IAR spalaturile sint pe primul loc..............SUCCES.........sper ca v-am fost de ajutor.
powere_of_love9
Postat pe 1 Februarie 2009 17:00
buna, din pacate candidoza este o boala cu transmitere sexuala , majoritatea femeilor o dobandesc in urma unui tratament cu antibiotice in timpul caruia este afectata flora vaginala si apare candidoza cu aspect branzos al lichidului cu mancarimi si uneori fffffff inconfortabiala, odata aparuta trebuie tratati ambi pacienti, nu este exclus sa o iei chiar si de la partener chiar daca el nu are nici un simptom , de obicei barbati sunt purtatori asimtomatici deci nu prezinta nici un fel de simptomatologie. Iti sugerez un consult ginecologic unde ti se va prelua o mostra si ti se va face o citologie dupa care ti se va administra tratament atat tie cat si partenerului. Candidoza este influentata si de stres in mare parteasa ca linisteste-te daca vrei sa scapi de ea. Incearca si spalaturi cu bicarbonat de sodiu o lingurita intr-un recipient de un litru te spei la jet nu in lighean, da rezultate bune.
sper sa iti fie de ajutor,
mariana_melania2000
Postat pe 17 Februarie 2009 22:08
pt barbati de asemenea este tratament sub forma de pastilute care se ia un pe zi sau doua adata la 3 zile sau sub forma de unguent de obicei unguent cu clotrimazol . acest tratament tot medicul ti-l va descrie in functie de rezultat.
bafta
mariana_melania2000
Postat pe 17 Februarie 2009 22:15
Buna,eu greseam f mult cand ma spalam intravaginal,am distrus sistemul de aparare al vaginului si acum nu mai reusesc sa-mi revin.Culmea ca anul trecut in ian.,la "lama"nu mi-a iesit candida desi o am de vreo 3,4 ani,dupa 1 an normal ca a iesit din nou,tratamente am facut nenumarate si eu si sotul,apare,dispare,acum am primit din nou reteta,nici nu mai stiu dak mai merita sa cheltuiesc o groaza de bani si sa ma bucur o perioada ca e bn,iar dupa o luna,doua revine.Zau ca m-am descurajat,mai ales ca citesc aceleasi impresii pe forum. Parerea mea,ca odata capatata nu prea scapi definitv de ea.Naspa...
babalica
Postat pe 20 Februarie 2009 13:24
buna fetelor ! ma tem ca si eu s-ar putea sa fiu o posesoare a acestei bacterii .Dintre toate simptomele am doar cea cu secretia cat de cat abundenta si mirosul neplacut .Am o intrebare pentru voi ,ca sa aflu daca am Candida trebuie sa imi fac control ginecologic sau doar analiza secretiei???va multumesc
dalma
Postat pe 21 Februarie 2009 04:16
De la: dalma, la data 2009-02-21 04:16:11buna fetelor ! ma tem ca si eu s-ar putea sa fiu o posesoare a acestei bacterii .Dintre toate simptomele am doar cea cu secretia cat de cat abundenta si mirosul neplacut .Am o intrebare pentru voi ,ca sa aflu daca am Candida trebuie sa imi fac control ginecologic sau doar analiza secretiei???va multumesc



TOT UNA ESTE...............CA SA EI ANALIZA SECRETIEI, TREBUIE SA MERGI LA GINO PTR UN CONSULT SI ITI VA LUA LAMA .......ADICA ANALIZA SECRETIEI.......
powere_of_love9
Postat pe 21 Februarie 2009 20:38
Merci pt. informatii,foarte bune,dar un tratament pt Candidoza la barbati in ce consta?Sau ei nu au candidoza?Asta chiar si in cazul in care fac sex neprotezat cu cineva care are?
Merci mult si te astept cu detalii.Ana
Mary_Anel
Postat pe 22 Februarie 2009 17:36
Mersi frumos pentru raspuns . Trebuie sa imi fac curaj si sa merg la ginecolog
dalma
Postat pe 22 Februarie 2009 19:51
De la: babalica, la data 2009-02-20 13:24:50Buna,eu greseam f mult cand ma spalam intravaginal,am distrus sistemul de aparare al vaginului si acum nu mai reusesc sa-mi revin.Culmea ca anul trecut in ian.,la "lama"nu mi-a iesit candida desi o am de vreo 3,4 ani,dupa 1 an normal ca a iesit din nou,tratamente am facut nenumarate si eu si sotul,apare,dispare,acum am primit din nou reteta,nici nu mai stiu dak mai merita sa cheltuiesc o groaza de bani si sa ma bucur o perioada ca e bn,iar dupa o luna,doua revine.Zau ca m-am descurajat,mai ales ca citesc aceleasi impresii pe forum. Parerea mea,ca odata capatata nu prea scapi definitv de ea.Naspa...


AI AUZIT DE CAUTERIZARE?
DACA NU,,,,,,,,,,,,,ia si mergi la un d-tor f bun si roagal sa-ti faca ..........intii ia-ti lama,ca sa vezi ce medicament iti trebuie .........fa tratamentul ...........dupa care d-rul iti va zice cind e momentul sa faci cauterizarea...........sa sti ca nu doare ptr ca te amorteste............dupa cauterizare , se face din nou tratament...........si ai sa vezi ca o sa scapi..............TOATE astea trebuie sa le faci la un singur d-tor ca sa stie numai el de tine.
powere_of_love9
Postat pe 24 Februarie 2009 12:17
De la: Anel30, la data 2009-02-22 17:36:20Merci pt. informatii,foarte bune,dar un tratament pt Candidoza la barbati in ce consta?Sau ei nu au candidoza?Asta chiar si in cazul in care fac sex neprotezat cu cineva care are?
Merci mult si te astept cu detalii.Ana


NORMAL ca si ei trebuie sa-si faca analiza ptr asa ceva..........mergind la gine, normal.......
Un cuplu trebuie sa faca amindoi in acelasi timp tratament.............
powere_of_love9
Postat pe 24 Februarie 2009 12:21
M-am luptat aproximativ un an cu candidoza. Initial mi-a aparut genital, apoi s-a extins si bucal. Am facut tot felul de tratamente, dar nu am facut decat sa-mi deranjez ficatul. Am intrat intr-o zi pe un forum, unde cineva spunea ca a scapat de candida intr-o saptamana folosind anumite produse pe baza de aloe. Nu prea am crezut, dar am incercat. In sfarsit am scapat de Candidoza. Daca doriti sa ma contactati, intrati pe adresa de web: www.aloe.linguacenter.ro Succes si sanatate!
alex_mxn
Postat pe 26 Februarie 2009 22:34
of mai fetelor...si eu ma "distrez" cu bacteria asta nesuferita cred ca sunt mai bine de 2 ani, am fost la ginecolog si mi-a dat antiseptic si ovule, acum de vre-o 2 sapt si ceva iar mi-a aparut, am facut acelasi tratament, dar nimic, nici-un rezultat, s-a ameliorat in perioada mestruatiei, dar dupa iar a inceput chinul, doar cu infuziile de musetel o mai tin in frau pt cateva ore sa nu ma mai simt atat de rau tot timpul zilei. maine ma duc la doctor ca nu-i de gluma.
DYM
Postat pe 29 Martie 2009 20:09
De la: babalica, la data 2009-02-20 13:24:50Buna,eu greseam f mult cand ma spalam intravaginal,am distrus sistemul de aparare al vaginului si acum nu mai reusesc sa-mi revin.Culmea ca anul trecut in ian.,la "lama"nu mi-a iesit candida desi o am de vreo 3,4 ani,dupa 1 an normal ca a iesit din nou,tratamente am facut nenumarate si eu si sotul,apare,dispare,acum am primit din nou reteta,nici nu mai stiu dak mai merita sa cheltuiesc o groaza de bani si sa ma bucur o perioada ca e bn,iar dupa o luna,doua revine.Zau ca m-am descurajat,mai ales ca citesc aceleasi impresii pe forum. Parerea mea,ca odata capatata nu prea scapi definitv de ea.Naspa...


referitor la faptul ca nu ti-a iesit candida la lama...e posibil sa fi avut si atunci....conditia sa-ti iasa lama conform cu ceea ce ai tu este sa te duci cam cu o saptamana inainte sa-ti vina menstruatia....ca altfel nu rezolvi nimic(in primele 2 saptamani dupa menstruatie nu este recomanadat sa-ti faci lama deoarece vaginul tau este curatat ,si iti raman doar niste filamente de candida care nu prea se vad la microscop)
dyene
Postat pe 30 Martie 2009 18:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sangerare 8 De la: Full_Metal_Jacket 20 Septembrie 2009 12:18
boala venerica?! 7 De la: happy_face 5 Aprilie 2010 17:01
analize 7 De la: kudika_nikole 24 Decembrie 2011 15:04
care sunt BTS? si ce faceti atunci cand sunteti infectati? 22 De la: blecota 5 Octombrie 2010 10:48
Trichomonas??? 15 De la: Sabrina_Nede 24 Noiembrie 2009 23:47