Setari Cookie-uri

cum sa-mi tin capul pe umeri?

Poate ma ajutati voi,ca mie mi-a plecat mintea la plimbare.sunt casatorita de 9 ani, am doua fetite superbe. Problema este ca in ultimul timp eu si sotul meu ne certam mai mult decat de obicei. A devenit gelos, fara sa-i dau nici un motiv, imi reproseaza lucruri care nu sunt adevarate , iar asta ma enerveaza la culme.Uneori cand ne certam simt ca-l urasc ,ca nu mai vreau sa fiu cu el. Dar furtuna trece si iese iar soarele , dar pentru cat timp?
Tot mai tare ma bate gandul sa-mi caut pe cineva ,chiar daca ar fi doar o aventura de o noapte (sau zi). Oare m-as simti mai bine?
Cand ne iubim ,o facem cu pasiune, dar tot cu pasiune ne certam .Ce sa fac????
As vrea sa fie liniste in familia noastra , dar poate nu stiu eu cum sa fac ...
Am incercat sa vorbim, sa vedem ce nu merge , dar aproape de fiecare data am sfarsit certandu-ne . E adevarat , eu sunt foarte incapatanata , dar nici lui nu-i prea place sa lase de la el .Aveti un sfat pentru mine?
tedy
Postat pe 28 Iunie 2008 09:33
Daca inca va iubiti,nu este o solutie sa-l inseli,chiar si ptr o noapte (sau zi).S-ar putea sa-ti placa...Celalalt(sa-i spunem amant)sigur ar fi mai intelegator,mai tandru...cel putin la inceput.Cu siguranta certurile dintre tine si sotul tau in loc sa inceteze s-ar accentua.Ai avea inca o grija in plus.Dar s-ar putea sa descoperi in acel moment ce ai acasa,sa-ti dai seama ca nu este mai bun altul.In cazul meu cel putin,asa a fost.Mi-am dat seama ca am un sot minunat,cu bune si cu rele,cu certuri si impacari,cu neintelegeri si clipe frumoase.Doar tu sti cel mai bine situatia si doar tu poti lua cea mai buna decizie,regretele ar fi tardive...Iti doresc multa bafta si intelepciune si sper sa-ti fie bine indiferent de hotararea pe care o vei lua!
ELADA36
Postat pe 28 Iunie 2008 11:39
Deci, s-ar putea intelege din cele ce spui, Elada, ca la urma urmei tot rau e inspre bine?! Sa stii ca la asta nu m-am gandit si cred ca am mai aflat ceva.
Ca in rest, la acest subiect, ma abtin, imi lipsesc competentele...
floaredecolt26
Postat pe 28 Iunie 2008 15:13
am sa-ti raspund din punctul de vedere al copiilor tai. Tatal meu a plecat de acasa dupa o "prietena" cand eu aveam 14 ani, iar fratii mei erau mai mici decat mine. Normal, a ales sa plece cand ii era mamei mai greu :D. Chiar daca a fost asa, mama a ales sa nu il insele, sa-si creasca singura copiii si sa-si vada de treaba ei. Pentru asta si pentru altele o admir si o respect. Daca ar fi fost altfel nu as fi putut sa o iert niciodata. Gandeste-te, inainte de a-ti insela sotul, cum te-ar privi copii tai daca intr-o zi ar afla. Dupa aceea decide.
Fii incapatanata in bine nu in rau.
amme22
Postat pe 28 Iunie 2008 17:20
da ok, copii sunt totul pt mine si niciodata nu le-as face nici un rau . nu vreau neaparat sa-mi gasesc pe cineva , ca nu "ma mananca" asa de rau si oricum sotul e prezent , deci la nevoie ....
Dar de ce sunt mereu dispute intre noi ? asta e lucrul pe care nu-l mai suport...
si apoi , reversul medaliei :barbatii pot sa insele bine mersi,nu ?Copii nu sunt si ai lor , numai ai nostri nu-i asa?
Si da Elada36 , sunt constienta ca celalalt ar fi diferit :intelegator ,tandru,iubitor ... Zici ca la tine asa a fost nu?
pai daca nu aveai o relatie extraconjugala , poate nu mai realizai ce ai acasa , nu?







tedy
Postat pe 29 Iunie 2008 10:46
Am realizat in primul rand ca nimeni nu le va putea fi copiilor mei un tata mai bun decat tatal lor.Si intr-o relatie extraconjugala la un moment dat vor interveni neintelegeri...Asta in cazul in care nu e doar o aventura de o noapte(zi).La inceput vei avea impresia ca totul e roz si probabil asta o sa iti placa.Dar este posibil ca mai tarziu el sau tu sa vreti mai mult.Si de aici,complicatiile...Eu cred ca am fost putin egoista si am ales stabilitatea,siguranta materiala pe care mi le oferea sotul meu.Sper ca nu am gresit si sper sa nu regret.Este greu sa dai sfaturi in astfel de situatii chiar daca ai trecut prin ceva asemanator.Tu esti cea care poate lua cea mai buna hotarare.Tu cunosti cel mai bine situatia.Si atunci cand sunt copii la mijloc este extrem de greu sa te gandesti la ce vrei sau la ce simti tu...As vrea sa mai vorbim...
ELADA36
Postat pe 29 Iunie 2008 20:20
De la: tedy, la data 2008-06-29 10:46:43da ok, copii sunt totul pt mine si niciodata nu le-as face nici un rau . nu vreau neaparat sa-mi gasesc pe cineva , ca nu "ma mananca" asa de rau si oricum sotul e prezent , deci la nevoie ....
Dar de ce sunt mereu dispute intre noi ? asta e lucrul pe care nu-l mai suport...
si apoi , reversul medaliei :barbatii pot sa insele bine mersi,nu ?Copii nu sunt si ai lor , numai ai nostri nu-i asa?
Si da Elada36 , sunt constienta ca celalalt ar fi diferit :intelegator ,tandru,iubitor ... Zici ca la tine asa a fost nu?
pai daca nu aveai o relatie extraconjugala , poate nu mai realizai ce ai acasa , nu?








Eu zic sa te intrebi si sa-ti dai singura raspunsurile; Mai ales ca "nu te mananca"; Elada are dreptate! Cat despre copii, eu n-am avut experiente de acest fel ( nici cu mine copli, nici in viata mea de familist/tata; dar cred ca nu i-as fi iertat niciodat pe parinti daca se intampla una ca asta; Daca totusi..si totusi... vrei sa incerci ceva "nou"- fa-o! ( e drept- vei avea la sentimente de vinovatie pe cap- de nu vei sti cum sa te impaci mai repede cu sotul tau- si poate asta-i o metoda)
By the way- nu-i nici patentata, nici garantata ( e doar presupusa:-))
Bafta!
G_I_JOE
Postat pe 2 Iulie 2008 11:43
Cine stie el daca nu cumva o avea amanta si tu stai sa te gandesti de doua ori sa l inseli, FA O, inseala l, ai dreptul sa vezi cum este in extrema cealalta, lasa copii in pace,ai dreptul sa te simti bine, nimeni nu are dreptul sa te judece

Postat pe 4 Noiembrie 2008 22:14
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 13:20
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 01:52
De la: tedy, la data 2008-06-28 09:33:00Poate ma ajutati voi,ca mie mi-a plecat mintea la plimbare.sunt casatorita de 9 ani, am doua fetite superbe. Problema este ca in ultimul timp eu si sotul meu ne certam mai mult decat de obicei. A devenit gelos, fara sa-i dau nici un motiv, imi reproseaza lucruri care nu sunt adevarate , iar asta ma enerveaza la culme.Uneori cand ne certam simt ca-l urasc ,ca nu mai vreau sa fiu cu el. Dar furtuna trece si iese iar soarele , dar pentru cat timp?
Tot mai tare ma bate gandul sa-mi caut pe cineva ,chiar daca ar fi doar o aventura de o noapte (sau zi). Oare m-as simti mai bine?
Cand ne iubim ,o facem cu pasiune, dar tot cu pasiune ne certam .Ce sa fac????
As vrea sa fie liniste in familia noastra , dar poate nu stiu eu cum sa fac ...
Am incercat sa vorbim, sa vedem ce nu merge , dar aproape de fiecare data am sfarsit certandu-ne . E adevarat , eu sunt foarte incapatanata , dar nici lui nu-i prea place sa lase de la el .Aveti un sfat pentru mine?




pana la urma...tu...sincer...ce-ti doresti?
o mana care sa te mangaie...o voce care sa-ti shopteasca...si...putina...vanzoleala?
sau...o viata frumoasa...alaturi de cel pe care pretinzi ca-l iubesti?
nu crezi ca...inca nu s-au sedimentat lucrurile in mintea ta?
ca inca...nu stii ce vrei?
si...daca e asa...de ce ai facut pasul?
deci...cand vei sti ce vrei...sigur vei lua decizia care trebuie...
cred eu!!
e adevarat...poti lua si una gresita!!
dar...eu sper sa n-o faci!!
ionpopescu_ro
Postat pe 2 Ianuarie 2009 18:06
draga lasa incapatanarea la o parte si mai lasa si tu de la tine!ca daca el incepe cearta tu fi mai inteligenta si taci si ignora-l si dupa aia se calmeaza!femeia tre sa mai taca cateodata!suna naspa,stiu,dar e mai trist cand la barbat ii vin in cap ganduri sa te insele...noi femeile suferim mai tare!ca daca tot il stresezi o sa caute el pe alta si tu stai pe fundul tau nu cauta pe nimeni sa ai aventuri,ca daca te indragostesti?gandeste-te ca ai 2 copii!si nimanui nu-i prea trebuiesti cu 2 copii!fii tare si revino-ti!mult succes!
playboy
Postat pe 2 Ianuarie 2009 19:33
iti spun : parintii mei sunt despartiti de 10 ani...se certau ..s'au despartit si gata..dak nu mai exista mod de a va impak...eu iti zic adevaru : preferam sa stau cu unu vara si cu unu restu anului dekt sa ajunga sa se si bata...timp de 10 ani nici tata nici mama nu s'au recasatorit...si intr'un fel imi pare rau k nu i'am avut langa mine pe amandoi..dar dak nu se mai impacau deloc...mi'ar place sa isi vada de viatza lor.in curand o sa imi vad si eu de viatza mea !!

dak vrei sa il inseli exista regula k esti parinte si copii nu te pot judek..poate acum nu..dar mai tarziu sigur o vor face dak vor considera k tu ai gresit.ti'o zic din experientza unui copil ce a trecut kndva pe acolo.-
lilutza09
Postat pe 23 Iulie 2009 19:12
Cred ca v-ar prinde bine o consiliere psihologica! nu stiu de unde esti dar in Bucuresti stiu o tipa super!
kudika029069
Postat pe 27 Iulie 2009 10:56
Cel care devine dintr-o data gelos, se stie pe il insusi. Daca la el a fost simplu sa insele, la fel poti face si tu... si atunci incep procesele de constiinta. Trist
DRAGOMIR_ALEXANDRA
Postat pe 28 Iulie 2009 17:13
nu sunt casatorita si nu am nici copii dar sfatu meeu sai lasi un timp,el ca barbat mai merge ca toti barbatii dupa o cearta fac ceva si se intoarce inapoi,dar tu ca mama nu ai proceda corect lasa-i un timp sa se gandeasca ca nu are motive sa fie gelos daca ai face ceva cu alt barbat ar fi si mai gelos lasa-i un timp si in acelasi timp cand vine de la munca mananc cu el fai de mancare fai o prajitura ceva si ai sa vezi ca isi revine
elmaz2123
Postat pe 19 Iunie 2012 20:30
De la: elmaz2123, la data 2012-06-19 20:30:54nu sunt casatorita si nu am nici copii dar sfatu meeu este sa ii lasi un timp,el ca barbat mai merge asta fac in general toti barbatii se duca la altele si se intoarce inapoi,dar tu ca mama nu ai proceda corect daca ai face o asemenea greseala chiar ca nu o sa va mai impacati barbati sunt orgoliosi si sunt de orice in stare lasa moale o vreme si ai sa vezi ca isi revine,succes vezi ce faci
elmaz2123
Postat pe 19 Iunie 2012 20:41
Are si mancare si prajituri si tot ce-si doreste , nu asta e problema . Doar ca , acum , citind in urma pot sa va spun un lucru - lucrurile au intrat pe fagasul lor normal .Adica , mie imi sta mintea la locul ei , ne intelegem bine . Cred ca aceasta e viata de familie normala .
Nu pot sa pun ca nu ma mai gandesc la fostul meu prieten . Uneori ma surprind cu gandul la el , dar trece . Ce vreau sa spun , dragele mele este ca nu mi-am inselat sotul . Poate nu am fost suficient de puternica pentru a face asta SAU poate am fost suficient de puternica pentru a NU face acest lucru . Va las pe voi sa judecati
tedy
Postat pe 7 Septembrie 2012 07:28
De la: tedy, la data 2012-09-07 07:28:19Are si mancare si prajituri si tot ce-si doreste , nu asta e problema . Doar ca , acum , citind in urma pot sa va spun un lucru - lucrurile au intrat pe fagasul lor normal .Adica , mie imi sta mintea la locul ei , ne intelegem bine . Cred ca aceasta e viata de familie normala .
Nu pot sa pun ca nu ma mai gandesc la fostul meu prieten . Uneori ma surprind cu gandul la el , dar trece . Ce vreau sa spun , dragele mele este ca nu mi-am inselat sotul . Poate nu am fost suficient de puternica pentru a face asta SAU poate am fost suficient de puternica pentru a NU face acest lucru . Va las pe voi sa judecati


Ce conteaza ce cred ceilalti? Important e ceea ce gandesti si simti tu, nu ceilalti.
kudika_10817
Postat pe 7 Septembrie 2012 09:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inselatul e la moda 49 De la: leo_ 10 Martie 2010 11:22
Ce sa fac? 9 De la: Dara 20 Octombrie 2009 16:14
sotul meu ma inseala 37 De la: kudika326767 8 Aprilie 2013 13:49
am nevoie disperata de sfaturi..... 24 De la: kudika379564 27 Aprilie 2011 21:32
Oare il iubesc prea mult? 9 De la: invain 13 Iulie 2010 02:16