Setari Cookie-uri

Ancorata in prezent dar cu sufletul in trecut!!!

Oricat de ciudat ar suna la o prima prima lecturare, asta e ceea ce simt si traiesc eu acum. Stiu k nu sunt nici prima nici ultima persoana careia i se intampla asta, dar ma sfasie pe interior. Am acceptat prezenta relatie din dorinta de a-l uita pe fostul prieten. Am mers pe principiul k ,,, cui pe cui se scoate insa n`a fost asa. Desi a trecut ceva timp de cand m`am despartit de fostul prieten, amintirea lui inca ma doare. Ne`am iubit enorm, relatia cu el m`a ajutat sa ma maturizez in multe privinte insa dintr`o prostie de`a lui alimentata cu orgoliul meu tamp relatia s`a terminat.
In vara asta X (fostul) a plecat din tara si e posibil sa nu se mai intoarca niciodata iar ideea de a nu-l mai vedea ma macina incet si sigur. Nu mai pot, simt ca usor, usor incet sa clachez. Sunt atat de mult ganduri care ma macina!!! Realitatea de care am vrut sa fug in speranta k`mi va fi mai usor sa`l uit e k il iubesc si`l vreau inapoi langa mine dar in acelasi timp realizez k acest lucru e posibil sa nu se intample niciodata.offffffff!!!
Ce ar mai trebui sa fac sa mi`l scot din cap si din suflet? Ideea e ca nici nu vreau sa`l ranesc pe prezentul prieten. Nu merita.
Ce ar trebui sa fac? Cum ar trebui sa actionez. Da`ti`mi va rog un sfat k eu singura n`am reusit sa gasesc o solutie !!!
blue_soul
Postat pe 7 Iulie 2008 08:25
stai o vreme singura cuc .....si rezista tentatiei de a fii cu absolut oricine,incet incet o sa simti din nou nevoia de a da.....altcuiva ceea ce simti,la mine a functionat ...desi am stat singura vreo 8 luni cand am avut incredere sa incep din nou mi-am dat seama ca trecutul e trecut si am ramas doar cu amintiri placute ....sau mai putin placute dar totusi doar amintiri....pt ca nu imi mai ocupau nici mintea nici sufletul....
dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Iulie 2008 23:25
hmmmm..................eu pot doar sa-ti spun ce as face eu in aceasta situatie............eu una m-as da peste cap sa aflu de la el daca mai vede vreo relatie cu tine evere, iar daca da, as risca sa incerc una. si asta pentru ca altfel nu mi-as ierta-o niciodata, si m-as gandi mereu 'cum ar fi fost daca....'.
asta este parerea mea acuma, ca sunt patita. am renuntat o data, demult, la un barbat minunat, pe care il iubeam mult, din cauza orgoliului. nu imi gresise cu mare lucru. de fapt....nici nu imi doream despartirea. vroiam doar sa il fac sa reactioneze, sa vada cum e fara mine. a plecat si el din tara, dupa ce ne-am despartit. singurul lucru pe care mi l-a spus a fost ca daca eu vreau sa ne despartim, el imi respecta decizia.
desi il iubeam, si stiam ca tine mult la mine, orgoliul de al vedea ca lupta pt mine a fost mai mare, si nu i-am spus niciodata ca il iubesc si ca il vreau inapoi.dupa un an am vorbit despre noi. desi vorbeam des, niciodata pana atunci nu vorbisem despre relatia noastra........doar discutii banale. atunci dupa un an, ne-am marturisit ca inca ne doare ca ne-am despartit, pe amandoi, ca inca e ciudat cand vorbim, ca inca imi dau lacrimile cand imi spune 'soarele meu, iubire, puiule' sau alte cuvinte cu care ma alinta chiar si dupa ce ne-am despartit, intotdeauna cand vorbeam.
am aflat atunci cat de distrus a fost cand ne-am despartit, cand a plecat din tara a plecat din cauza asta. si ca pana la urma s-a hotarat, dupa un an sa ii de-a o sansa fetei care l-a sustinut in timpul asta, care l-a consolat, care a fost mereu langa el cu o vorba buna.
si eu atunci, desi banuiam ca mi-a spus asta ca sa vada daca il opresc, nu am avut curajul sa il intreb macar daca e sigur de ceea ce vrea sa faca, sau daca e sigur ca m-a uitat. singurul lucru pe care i l-am spus a fost ca ii doresc numai bine in noua relatie, ca ii doresc sa fie fericit cu ea.
de atunci am mai vorbit de doua ori in urmatorul an, de ziua lui si apoi de ziua mea, cand ne-am urat reciproc la multi ani. mi-a spus atunci ca e bine cu ea.
apoi ne-am evitat reciproc. de tot. fara telefoane, fara mesaje, fara nimic.desi e in tara de un an si ceva. evitam sa fim in orasul natal in acelasi timp, ca nu cumva sa ne intalnim pe stada intamplator. noroc ca avem prieteni comuni care ne raporteaza ce face fiecare.
am aflat de pasti ca face nunta probabil in vara asta.
si ma gandesc mereu ce ar fi fost daca........
si nu imi gasesc locul langa nimeni. nu ca altii nu ar fi suficient de buni, sau frumosi sau nu ne-am potrivi sau nu m-ar atrage............doar ca nici unul nu e el.
si chiar daca uit de el luni de zile, in momentul cand mi-l amintesc tot pe el il regret, dintre toate relatiile trecute, unele mult mai recente sau mai intense, tot pe aceea o regret.
dienuta_nou
Postat pe 9 Iulie 2008 17:34
ema crede`ma k am incercat si modalitatea asta de a sta singura da sincer nu a mers, poate si faptul k`l vedeam aproape zilnic pe la universitate a cantarit mult, sincer nu`mi pot explica ce e in sufletul meu. Poate e buna distanta asta insa ma omoara gandul k e posibil sa nu`l mai vad.
blue_soul
Postat pe 9 Iulie 2008 19:36
Diana n`ai idee cat de mult ma regasesc in ceea ce ai scris tu.
Voi macar ati mai vb dupa dar noi nu ne`am mai adresat nici un cuvant de la despartire, doar privire pline de subintelesuri ce`i drept insa doar atat. Se vedea in privirile amundurora k ne doare insa din cauza orgoliului nostru tamp n`a facut nimeni nici un pas.
N`as dori sa se ajunga la regrete de genu` "ce`ar fi fost daca..." insa in acelasi timp sunt constienta k a trecut mult timp si sincer mi`e frica intr`o oarecare masura de`un posibil refuz din partea lui. Cred k pan` la urma ma risc, oricum n`am nimic de pierdut ci doar de castigat. Ce`o fi o fi!
blue_soul
Postat pe 9 Iulie 2008 19:48
Eu ce sa mai zic, ca dupa 3 ani de cand ne-am despartit, nu pot sa-l uit. Am stat 5 ani impreuna, a fost primul barbat caruia m-am daruit. Am incercat multe relatii, cu gandul ca asa i-l voi putea uita, dar mai rau fac, nu numai mie ci si celui de langa mine. Acum sunt intr-o relatie care dureaza de aproape 2 ani, ma iubeste ca pe ochii din cap, si-ar da viata pt mine, imi face toate poftele chiar si cele mai absurde, dar degeaba.
La mine e mai greu cu faptul de a incerca sa-l recuceresc. Este tipul de barbat la care-i place distractia, sa se afirme, sa aiba cat mai multe femei, si mai ales sa depinda de mama lui care niciodata nu m-a suportat. Cu toate ca m-a inselat, motivul principal a despartirii a fost mama lui. Ea i-l intretine si doar de ea asculta.
In momentul despartirii, am ales sa-l las sa-si traiasca viata, sa-si faca singur un viitor, ca sa nu mai depinda de maicasa, dar pana si acum tot ea i-l intretine.
Are toate defectele posibile de pe lumea asta: curvar, nestatornic, distractia e pe primul loc si cel mai grav se tine dupa fusta mamei. Si totusi i-l iubesc. Tot sper ca intr-o zi se va trezi.
De ce trebuie sa fiu atat de proasta?
De ce trebuie sa-mi ruinez viata?
Am un barbat extraordinar langa mine si totusi nu pot sa-l iubesc asa cum merita.
MH21TTN
Postat pe 10 Iulie 2008 11:45
mh21ttn, stii cand are sa iti treaca si ai sa il uiti ca si cum nu ar fi existat?
in momentul in care cel care este acum cu tine te va parasi, satul de gandurile tale indreptate spre altcineva.
doar atunci vei sti sa il pretuiesti, e in firea umana sa pretuiasca doar ceea ce pierde.
indreapta-ti privirea spre cel de langa tine, si imagineaza-ti viata fara el ( celalalt oricum nu se va intoarce ), fericirea e de multe ori in propria ograda, insa nu o vedem.
ioanashiatat
Postat pe 25 Iulie 2008 19:07
De la: ioanashiatat, la data 2008-07-25 19:07:45mh21ttn, stii cand are sa iti treaca si ai sa il uiti ca si cum nu ar fi existat?
in momentul in care cel care este acum cu tine te va parasi, satul de gandurile tale indreptate spre altcineva.
doar atunci vei sti sa il pretuiesti, e in firea umana sa pretuiasca doar ceea ce pierde.
indreapta-ti privirea spre cel de langa tine, si imagineaza-ti viata fara el ( celalalt oricum nu se va intoarce ), fericirea e de multe ori in propria ograda, insa nu o vedem.


Ai mare dreptate ...asa suntem noi oamenii tanjim dupa cel care ne-a facut rau ...dupa ce nu putem avea si nu vedem ce avem deja...Din cauza trecutului nu vedem prezentul si cu atat mai putin viitorul
seiyra
Postat pe 26 Iulie 2008 15:12
.... totul incepe prin a iubi si se termina prin a ne desparti....
am sa te intreb ceva... :
crezi ca cel ce este acum alaturi de tine merita sa sufere.
oare nu ar fi mai intelept sa vb cu el ,sa fi sincera cu el.
oare tu daca ai fi in locul si ai simti pe cel de langa tine ca este rece ,ca mintea lui zboara la iubiri de mult apuse...,orare ce ai face.
Swordfish
Postat pe 14 Octombrie 2008 12:50
Blue_soul..prin ce treci tu..am trecut si eu..acum o luna si ceva.
Eu ma simt perfect,chiar daca atunci am simtit ca mor!Ce era de pierdut pierdusem si nu mai aveam cum sa schimb nimic.Cat despre ce am facut in privinta "actualului" prietn de atunci(ca sa zic asa).. a trebuit sa ne despartim,pentru ca nu merita sa fiu cu el si sa plang dupa altul.Fara sa-mi doresc il raneam..Acum mi-e bine...singura,ce-i drept,dar fara dureri de...inima:) Am alte lucruri de facut si sincer..nu mai am timp sa ma gandesc la el sau sa`l plang.Sa`l plang nici atat..k doar traieste bine mersi..Pana la urma..ce a fost frumos a fost.I`am multumit,ii multumesc,si cu urari de bine, la neamuri,imi vad de drum.Am ramas prieteni si ne mai sunam pentru una,alta..
Mult succes!
ayda4ever
Postat pe 14 Octombrie 2008 20:33
De la: ayda4ever, la data 2008-10-14 20:33:11Blue_soul..prin ce treci tu..am trecut si eu..acum o luna si ceva.
Eu ma simt perfect,chiar daca atunci am simtit ca mor!Ce era de pierdut pierdusem si nu mai aveam cum sa schimb nimic.Cat despre ce am facut in privinta "actualului" prietn de atunci(ca sa zic asa).. a trebuit sa ne despartim,pentru ca nu merita sa fiu cu el si sa plang dupa altul.Fara sa-mi doresc il raneam..Acum mi-e bine...singura,ce-i drept,dar fara dureri de...inima:) Am alte lucruri de facut si sincer..nu mai am timp sa ma gandesc la el sau sa`l plang.Sa`l plang nici atat..k doar traieste bine mersi..Pana la urma..ce a fost frumos a fost.I`am multumit,ii multumesc,si cu urari de bine, la neamuri,imi vad de drum.Am ramas prieteni si ne mai sunam pentru una,alta..
Mult succes!


E destul de ciudata senzatia cu atat mai mult cu cat n`am simtit`o niciodata, dar pentru toate exista un inceput nu? Ma bucur k ati mai pastrat legatura chiar daca asta se reduce la cateva telefoane, tot e ceva. Mi`ar fi placut sa pot spune si eu asta. Oricum viata merge inainte cu sau fara inimi frante.
blue_soul
Postat pe 28 Octombrie 2008 14:12
De la: Swordfish, la data 2008-10-14 12:50:23.... totul incepe prin a iubi si se termina prin a ne desparti....
am sa te intreb ceva... :
crezi ca cel ce este acum alaturi de tine merita sa sufere.
oare nu ar fi mai intelept sa vb cu el ,sa fi sincera cu el.
oare tu daca ai fi in locul si ai simti pe cel de langa tine ca este rece ,ca mintea lui zboara la iubiri de mult apuse...,orare ce ai face.


Stiu ca nu merita, am precizat asta si in ceea ce am scris la inceput dar oare poti dicta inimii ce sa faca? daca tu ai reusit te rog zi`mi si mie "reteta". Acum cateva sapt. am decis sa ma detasez de tot, sa`mi dedic niste timp, asa k am plecat din tara la niste prieteni iar chestia asta m`a ajutat destul demult. Am luat`o de la capat on my own!
blue_soul
Postat pe 28 Octombrie 2008 14:17
De la: blue_soul, la data 2008-10-28 14:12:00[E destul de ciudata senzatia cu atat mai mult cu cat n`am simtit`o niciodata, dar pentru toate exista un inceput nu? Ma bucur k ati mai pastrat legatura chiar daca asta se reduce la cateva telefoane, tot e ceva. Mi`ar fi placut sa pot spune si eu asta. Oricum viata merge inainte cu sau fara inimi frante.


Ce senzatie n`ai simtit?K poti trece peste?chiar se poate.Prin faptul ca am reusit sa trec prin si de suferinta asta,am relizat k pot face tot ce`mi propun.Viata merge inainte,CLAR,dar nu`i mai bine sa mearga cat mai usor,daca tot putem face ceva pentru noi?
ayda4ever
Postat pe 3 Noiembrie 2008 00:16
Sfat nu-ti pot da dar iti spun povestea mea.Cu ceva timp eram si eu ca tine.sufeream enorm, am crezut ca s-a sfarsit totul.Nimic nu mai ma bucura, si hotarasem la vremea aceea sa raman singura, cu toate ca sufeream si am suferit luni intregi.Amicilor mei le spuneam ca eu niciodata nu voi mai accepta pe cineva in viata mea...........pana intr-o zi cand la 26 de ani m-am indragostit de cel care ma iubea dintr-o prostie.pur si simplu m-a vzut intr-un bar nu ma cunostea , nu-l cunosteam si s-a indragostit.N-a crezut ca exista dragoste la prima vedere si destin , pana nu a patit-o.2 saptamani nu ne-am mai intalnit cu toate ca orasul e foarte mic, pana intr-o dimineata cand el pleca spre aeroport, urma sa plece intr-un voiaj de 6 luni si a oprit la un petrom sa alimenteze, acelasi lucru il faceam si eu.nu-l cunosteam , nu-l vazusem niciodata parca, cu toate ca am fost in acelasi liceu si in acelasi oras am facut si facultatea.Practic pt mine era prima data cand il vedeam, nici in barul respectiv nu l-am remarcat.Cert e ca el a venit la mine in petrom si mi-a spus ca ma iubeste, era aglomerat, toata lumea se uita la mine si eu i-am spus ca e nebun.Am vrut sa ma urc in masina si sa plec.........dar nu am putut pt ca el imi cerea sa inteleg ca ma iubeste si ca s-a indragostit cu 2 saptamani in urma.......a fost ceva de neinteles atunci.A renuntat la voiaj, a plecat in voiaj dupa vreo 7 luni timp in care noi ne-am si casatorit.Suntem fericiti acum.Ce vreau sa-ti spun tie prin povestea mea.............nu cauta niciodata dragostea, ea vine singura cand nici nu te astepti.Cine te iubeste nu te face deloc sa suferi.
ankaaaaaaaaaaaaaaa
Postat pe 23 Noiembrie 2008 01:04
Nu il pot uita si cred ca nu este o chestie de moment. Il iubesc si o sa fie acolo in inima mea mereu.Ma intreb totusi daca va mai exista vreun altul vreodata la care sa tin macar jumatate cat am tinut la el. Nu ne-am desparit frumos,dimpotriva. Groaznic. In loc sa il urasc pentru toate umilintele si jignirile si pentru faptul ca mi-a aruncat in fata ca o iubeste si ca e cea mai cea...(cam aceleasi lucruri pe care mi le zicea si mie...) eu inca il iubesc.Ma gandesc in fiecare zi la el,il visez noapte de noapte. Cu toate astea n-am sa ma umilesc,nu merita sa stie cat de mult sufar.Cel mai urat e ca el e bine mersi,a uitat demult ce eu n-am sa uit vreodata.Spun astea intr-un moment de slabiciune pentru ca le simt acum...ca vin sarbatorile,ca vine revelionul....ca nu le petrecem impreuna...Am si destule momente in care incerc sa ma ingrop in munci si sa ma tin ocupata dar se pare ca nu de ajuns. De curand am intalnit un tip care e in situatia mea.Il inteleg perfect,poate prea bine si asta e problema. Ca stiu ca nu o poate uita in doua saptamani...si mi-e teama de un eventual risc.Mie mi-au trebuit luni de zile si tot nu m-am vindecat. Ce sa fac? sa ii dau o sansa?
andreees
Postat pe 17 Decembrie 2008 07:30
pt.Blue soul : trebuie sa te asiguri pt. linistea sufletului tau ca ai facut tot posibilul si ai dat toate sansele acestei relatii.Daca este plecat in strainatate incearca sa-i scrii pe e-mail si sa-i spui tot ce ai pe suflet,sa nu-ti fie rusine!Mai rusinos este sa pierzi ceva frumos din cauza orgoliului .Mai bine sa-ti para rau de ceea ce ai facut decat de ceea ce n-ai facut.Bafta !

pt. Andrees : Categoric da va fi altul la care o sa tii chiar mai mult decat ai tinut la fostul. Si poate ca nu o sa-l uiti asa cum nu uiti cum ti-ai rupt piciorul sau mana dar o sa treci sigur peste durerea cauzata de el.Si cel mai repede iti revii daca il urasti.Nu poti?!!Nu-i nimic ,ura se invata !!Adu-ti aminte de cuvintele jignitoare pe care ti le-a aruncat in fata si uraste-l !Gandeste-te cum ti-a inselat increderea si din cauza lui nu-ti vei mai putea deschide inima nimanui asa cum o faceai inainte ca el sa ti-o calce in picioare,si uraste-l !!Imagineaza-ti cum se distreaza cu noua prietena de sarbatori fara sa-i pese nici cat negru sub unghie ca tu suferi ca un caine si aceste sarbatori vor fi pt. tine un chin,si uraste-l ! Uraste-l din toata inima pt. ca te-a ranit desi nu i-ai gresit cu nimic !!
Si acum ca te-am invatat sa urasti,un mic sfat despre eventualul nou partener.Sa nu care cumva sa va combinati doar ca sa-i uitati pe fostii,in cazul asta relatia voastra nu o sa aiba un viitor prea stralucit.Dar puteti sa incepeti prin a fi simpli amici,tovarasi de suferinta ,si sa lasati timpul sa va arate daca intr-adevar va este dat sa fiti impreuna.
Nimeni nu merita sa fie singur si suparat de sarbatori !!Capul sus!
diana1981
Postat pe 18 Decembrie 2008 20:59
saru'mana!
andreees
Postat pe 19 Decembrie 2008 08:52
Pai la inceput e mai greu sa uiti dar cu timpul si cu ajutorur prieteniilor se uita... plimbarii, distractie... asa e la inceput suferinta si durere
_dulcik_
Postat pe 9 Martie 2009 22:07
de ce nu ai incercat sa vb cu el si sa-i spui ce simti inainte de a pleca din tara?poate si el inca mai simte ceva pt u si ati fi putut fi impreuna,se impaca persoane si dupa ani...dar dupa parerea mea o ata rupta si inodata nu mai este ca inainte...daca il iubesti si vrei sa fii cu el gaseste o modalitate de a-i spune si lui asta si vezi el ce simte.mult succes!
angel_05
Postat pe 13 Mai 2009 09:52
hmm
pai eu ce sa mai zic?
am fost impreuna..totul mergea bine si frumos..apoi a devenit ciudat din cauza parintilor s.a.m.d..dupa nu a mai durat mult si ne'am despartit.A durat o perioada de... cand el a stat cu altele..eu vbeam cu prietenii lui cei mai buni..l'am pupat pe fratele sau ca sa reactioneze...dar nimic..orgoliul si indiferenta lui erau mult prea mari.Am incercat sa il sarut...m'a respins..si de atunci am lasat'o balta..nu il mai salutam,nu ii mai aruncam nicio privire..incercam sa inchei capitolul.pana intr'o zi cand am inceput iar sa vorbim dar nu stiu cum s'a intamplat.devenisem pentru el o persoana in care isi gasea alinarea...imi povestea tot..ii dadeam sfaturi..ne sprijineam reciproc.pana si de relatiile lui vorbeam si ii ziceam ca fetele cu care sta nu sunt bune bla bla.A trecut o perioada cand ma suna foarte des,mesaje peste mesaje..vizite la mine acasa..tot incerca sa ne intalnim..dar eu ii intorceam aceleasi faze pe care mi le facuse el,ca sa aflu acum o saptamana ca el in perioada aceea a vrut sa ne impacam dar nu i'au convenit fazele mele si a lasat'o balta.De atunci e ciudat...nu mai da un semn de viata..raspunde sec si tot asa...

deci poti sa'ti dai seama ca mie mi s'a oferit ocazia dar i'am dat cu piciorul...tot din cauza orgoliului.Si nu neaparat ca am vrut sa ma razbun...vroiam doar sa ii arat ce a facut el in perioada aceea...sa il fac sa reactioneze.
cel mai bine ar fi sa il suni...sa iti deschizi sufletul...sa fii foarte directa.incercarea moarte n'are!
si daca te refuza ce?e mai bine sa stii una si buna decat sa stai cu indoiala in suflet ca oara o sa ma respinga...oare o sa ne impacam?daca te refuza,lasi in urma tot dar macar nu ai regrete ca nu ai incercat.
bafta
LostInTraffic
Postat pe 13 Mai 2009 10:49
hi
Cassey
Postat pe 18 Mai 2009 09:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum scap de un obsedat? 15 De la: addodas 12 Decembrie 2009 13:43
Treci peste! 15 De la: scorpio67 5 August 2009 16:08
Help, anyone?! 31 De la: PinkAngel 14 Martie 2010 17:48
:(( 14 De la: Dor_a 1 Aprilie 2009 11:56
Diferenta de varsta intr-o relatie... 18 De la: kudika_25639 1 Februarie 2013 22:40