Setari Cookie-uri

Divort

As dori sa imi impartasiti experientele voastre legate de divort (cei care ati trecut prin asta). Si ce e mai dureros? Sa fii singur sau sa imparti singuratatea in doi.

Postat pe 9 Iulie 2008 20:15
sincer?...e bine cu rau...dar mai rau fara....nu e bine nicicum...sunt divortata de 5 ani...dar ranile din sufletul meu nu sunt vindecate...pling in ziua in cre m am casatorit in fiecare an...cu aceasi durere pt k nu am putut avea familia mea...si in momentul in care mi am deschis din nou sufletul am dat peste un cuceritor de inimi care cu toate k stia ce greu am inceput sa il iubesc s a jucat cu sentimentele mele...nu mai am incredre...nu mai vreau sa sufar si sunt ca un mort viu...raiesc fara sa simt nimic...pur si simplu...

Postat pe 15 Iulie 2008 00:27
Singuratatea in doi ..wowww ..ce`a mai naspa situatie posibila ! Decat asa mai bine singurika...asta in cazul in care ai curaj sa iei viata de la capat ! Nu conteaza cum si cu cine ...exista pe lumea asta un om si ptr tine, nu crezi !!?? Eu am luat o hotarare de genul asta ..nu pot sa spun ca mi`a fost usor ..dupa 16 ani de casnicie am considerat ca e mai ok asa !
cazam
Postat pe 21 Iulie 2008 15:21



Postat pe 3 August 2008 16:05
auzi tora tora sexi tora , tu mi-aduci aminte de animatoarele alea din cluburi care isi fataie trupusoru' pe juma imbracat, sau juma dezbracat, prin fata clientilor pe o bata de fier lucios, doar doar 'or mai consuma o bere si ar dansa din buric!

Postat pe 3 August 2008 17:06
pai, draguta, daca e doar "singuratate in doi"...mai bine trateaza boala...ca asta vine, dupa o vreme, cam in orice relatie, macar din cand in cand. Si atunci ce faci? Divortezi mereu?

Sunt probleme mult mai grave care constituie motiv de divort: alcoolismul, violenta domestica, inselatul...sau nu vrea sa lucreze si trebuie sa il intretii si atatea altele...

In plus, divortul in sine e o formalitate la tribunal, dar in fapt e destul de complicat. Depinde daca aveti bunuri in comun, nu mai zic de copii minori...

Mai e si factorul psihologic: pe de o parte te vei considera libera sa faci ce vrei, pe de alta parte barbatii te vor considera prea libera, adica o prada usoara.

Cu prietenii comuni iti va fi greu sa te intalnesti mai ales daca sunt casatoriti.

In fine...tu stii cel mai bine pana la urma. Decizia iti apartine.
luv4ever77
Postat pe 6 Septembrie 2008 17:59
De la: blonde_helene, la data 2008-07-09 20:15:30As dori sa imi impartasiti experientele voastre legate de divort (cei care ati trecut prin asta). Si ce e mai dureros? Sa fii singur sau sa imparti singuratatea in doi.

Buna,
Trebuie sa fii foarte puternica sa iei asemenea hotarare ,dar sa o duci si la capat.Eu m-am maritat la 19 ani,la 21 am divortat,avand si un copil de cateva luni pe vremea aceea.Iata au trecut 7 ani de atunci si nici o clipa nu regret ceea ce am facut.Daca nu esti respectata si te face nefericita..........mai bine singura.Viata e asa cum ti-o faci tu....te poti face singura fericita sau nefericita stand langa un om cu care nu ai nimic in comun.Bafta!!!!!!!!
cristina_palfi
Postat pe 16 Septembrie 2008 10:29
De la: luv4ever77, la data 2008-09-06 17:59:16pai, draguta, daca e doar "singuratate in doi"...mai bine trateaza boala...ca asta vine, dupa o vreme, cam in orice relatie, macar din cand in cand. Si atunci ce faci? Divortezi mereu?



Tu ai trai cu un om in casa ...ca si cum ai fi singura in casa ? Sa fi si tata si mama, sa duci tot greul in casa ...efectiv sa faci totul tu?Hmmmmmm nu cred ca este ok sa traiesti asa , dar daca tie iti convine asa este problema ta !Intr`o relatie adevarata ..acea singuratate nu trebuie sa intervina si daca este asta inseamna ca nu mai exista nimik intre cele doua persoane.Si faza cu ...''divortezi mereu''....nu neaparat , dar nici sa stau toata viatza langa un om care nu merita.Viata e scurta ..si merita traita asa cum vrei.
cazam
Postat pe 22 Septembrie 2008 08:38
e adevarat ce spui tu...dar argumentul pentru divort a fost lipsa de subiecte comune, sunguratatea in doi.

Asta iti spuneam...ca din pacate rar sunt astfel de casnicii in care partenerii sa ajunga, dupa niste ani, sa considere ca si-au cam spus totul.
luv4ever77
Postat pe 22 Septembrie 2008 19:47
Eh....asta e viata ! Eu dupa 16 ani de casnicie, cu bune si cu rele ..am ajuns in aceasta situatie.Eram o familie ok , nu ne certam ,nu aveam probleme financiare ..eram OKKKKK. Dar lipsea acel ceva ca sa fie totul bine si am hotarat ca nu mai merge si fiecare pe drumul lui.Minunat , nu ?? dupa atatia ani ..sa te trezesti ca iti spune ...NU MAI MERGE ...si asta e , fiecare pe drumul lui! Eu raman cu un baiat de 14 ani langa mine si cu o sacosa de haine si cu niste banuti care o sa`mi revina din vanzarea apartamentului....deci viatza e MINUNATA.
cazam
Postat pe 24 Septembrie 2008 09:54
Buna! imi pare foarte rau ca nu am reusit sa comentez cu voi acest subiect, doar acum gasind acest site. oricum , in ceea ce priveste divortul, am un lucru sa va zic, voua, tuturor femeilor. eu am 24 de ani, si sunt divortata! am fost casatorita 3 luni! banal, nu? daca regret ceva in viata, este faptul ca m-am casatorit! in schimb, in ceea ce priveste decizia mea de a divorta, nu o regret nici o secunda! a fost singura si cea mai buna hotarare pe care am luat-o in viata mea! un lucru am invatat, acela ca, oricat de bune am fi, oricate sacrificii am face, pentru barbati nu e niciodata de ajuns! si daca intr-o 1000 de ani, 999 de ani, 364 de zile 23 ore, 59 minute am fi perfecte iar intr-un minut facem o mica greseala, totul s-a uitat, cei 999 ani.... nu mai au nici o importanta! oricunde ati fi, ganditi-va ca putea fi si mai rau! iar decat o viata singura IN DOI! mai bine o viata singura , dar linistita!!!!! stiu ca nu e usor! dar merita sa va traiti viata cum se cuvine, iar la batranete, macar de liniste sa va bucurati! in ceea ce priveste iubirea.... ei!... va spun un secret... ea EXISTA cu adevarat! doar cautati-o!!!!

cu stima,
brave!!!
brave
Postat pe 26 Decembrie 2008 17:27
Transport marfa in Bucuresti si imprejurimi .Pentru mai multe informatii ma puteti contacta la adresa de mail ned_diana@yahoo.com
dianaxdianaxdiana
Postat pe 9 Februarie 2009 12:48
draga me eu sunt cu sotul meu de 7 ani dar abea in 14 febfacem 2 ani de casnicie...am trecut prim multe impreuna si ne iubim f mult dar daca la un momnt dat asi simti ca relatia noastra nu mai merge si suntem doar colegi de apartamnt asi face orice sa reaprin scanteia!incearca sa consulti un consilier de familie sau vb cu el si faceti cumva sa va stimulati unul pe celalalt..divortul nu este o soluti cand apare monotonia...lipsa de inspiratie este vinovata
un divort nu numai ca este dureros dar este f traumatizant!daca nu ti-a gresit cu nimic eu zic sa ii mai dai o sansa cosniciei voastre!
te pup si bafta
oana_22
Postat pe 9 Februarie 2009 17:15
da,un subiect interesant,akum am dat si eu peste forumul asta.ce sa va spun ........am fost casatorita timp de 6 ani.nu a mers ,era violent si verbal si fizik,nu ma respecta,nu-mi respecta parintii,si cauta din orice sa se certe cu mine.impreuna avem un baietel frumos si destept de 5 anisori.tot ce pot sa va spun este sa nu stati impreuna cu parintii niciunuia dintre voi pt.ca trebuie sa existe ceva care sa nu va convina voua sau lor si asa incep discutiile dintre voi ,stati deoparte daca puteti si aveti posibilitatea asta,e mai bine asa.totul a inceput ca el vroia sa stam in italia si eu nu am vrut si multe altele pe care lui nu-i convenea,etc. ei bine ,din cauza stresului zilnik ,nu-i placea mancarea pe care o faceam ,simteam ca nu mai tine la mine cu adevarat(amanta nu avea ,asta e sigur,nu m-a inselat niciodata),poate si din cauza rudelor care se bagau intre noi,etc.,am hotarat sa divortez.am venit akasa ,in romania si impreuna cu el,am mers la tribunal ,cu toate ca el ma implora sa nu ne despartim.k,am divortat definitiv ,in sfarsit,dar de-abia akum imi dau seama ca lipseste parca ceva,cu toate ca imi facea ce imi facea,dar totusi l-am iubit,e tatal copilului meu pana la urma,voi ce credeti.akum totusi vb.cu cineva mai mare ca mine cu 8 ani ,e bun ,e diferit fata de fostul meu sot total dar.....parca nu mai am incredere in cineva ,ma gandesc mai tot timpul la sotul meu........nu stiu cand am sa-l uit si nu concep ca m-am despartit de el,nu stiu pana cand?ce sa fak,ajutati-ma voi cu un ssfat ,cu ceva?el pana akum m-a cautat ,m-a implorat sa ma intorc inapoi si eu nu am vrut sa aud ,akum e prea tarziu ,nu mai vrea el ,ce sa fac?va rog ajutati-ma . acest barbat pe care l-am cunoscut si vb.cu el de jumatate de an vrea scu tot dinadinsul sa fim impreuna dar eu sunt nesigura in ceea ce vreau sa fak.
armando
Postat pe 9 Februarie 2009 19:46
De la: oana_22, la data 2009-02-09 17:15:00draga me eu sunt cu sotul meu de 7 ani dar abea in 14 febfacem 2 ani de casnicie...am trecut prim multe impreuna si ne iubim f mult dar daca la un momnt dat asi simti ca relatia noastra nu mai merge si suntem doar colegi de apartamnt asi face orice sa reaprin scanteia!incearca sa consulti un consilier de familie sau vb cu el si faceti cumva sa va stimulati unul pe celalalt..divortul nu este o soluti cand apare monotonia...lipsa de inspiratie este vinovata
un divort nu numai ca este dureros dar este f traumatizant!daca nu ti-a gresit cu nimic eu zic sa ii mai dai o sansa cosniciei voastre!
te pup si bafta

salutare,
iti doresc casnicie fericita si ani multi alaturi de sotul tau. Ai dreptate cand spui ca "un divort nu numai ca este dureros, dar este si f traumatizant" numai ca eu cred trebuie sa-si doreasca amandoi sa dea o sansa casniciei.
Sa iau exemplu meu: dupa 14 ani si jumatate de casnicie mia spus ca nu mai comunicam si ca nu mai avem nici o sansa de a merge impreuna si sa fiu de acord cu divortul.I-am spus sa mergem la un consilier sa vedem ce se intampla si mi-a spus foarte inversunata ca nu avem nici o sansa si ca asta este. Am intrebat-o daca nu este vorba de altcineva si a negat pana i-am spus ca nu este nevoie sa minta. Pana la urma a recunosut, dar ca nu este nimic serios, ca numai vorbesc si doar atat. Urmeaza sa divortam, cel mai atre ma doare faptul ca va suferi cine nu trebuie, copilul care il avem impreuna si imi pare rau ca spun, dar ced ca va suferi si ea. Pentru ca nu cred ca el isi a lasa familia.
O zi buna
daur
Postat pe 12 Februarie 2009 15:19



NU REGRETA NICIODATA CA AI DIVORTAT DIN MOMENT CE AI AJUNS LA ACEA ETAPA INSEAMNA CA CEVA NU MAI MERGEA.......DECI NU AI DE CE SA REGRETI.


NU TE BAGA INTR-O ALTA RELATIE DE DURATA CACI DACA NU AI NOROC DIMINEATA NU AI NICI SEARA.TRAIESTE-TI VIATA DAR FA-O CUMPATAT CACI SI ASA E SCURTA.
ASCULTA-MA SI NU VEI REGRETA
kudika005477
Postat pe 2 Aprilie 2009 17:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
chimie sau nebunie? 32 De la: oana_78 3 Mai 2009 12:09
Nu inteleg de ce asa brusc 38 De la: papusa_barbie 3 Iulie 2009 13:48
nu stiu ce sa cred 64 De la: kudika_12631 29 Iulie 2012 14:04
Petreceri unde iti poti gasi jumatatea :) 4 De la: Titanika 2 Februarie 2012 18:54
ce faci cand iubirea se stinge, iar 35 De la: BEL_AMY1 15 Mai 2011 16:56