Setari Cookie-uri

CE PARERE AVETI DE CEI INFECTATI CU VIRUSUL HIV?

De la: a_m_p_ro, la data 2008-09-07 12:05:36nu exista tratament pentru SIDA. exista unele medicamente care amelioreaza simptomele, dar nu exista vindecare.




EXISTA TRATAMENT PT SIDA.......dar companiile farmaceutice scot mai multi bani pe alte nedicamente care sa amelioreze simptomele...imuno deficientei auto dobandite.....decat daca ar trata definitiv boala .....nu ar ramane fara clienti?????????ca si in celelalte boli....cum ar fi cancerul ...hepatita ...diabetul....pentru care guvernele scot forte multi bani din bugete ...pt asa zisele tratamente....care nu se mai vindeca...........





dar noua muritorilor de rand nu ne sunt cunoscute sceste taine ......ci ne dau numia sperante desarte in tratamentele simpomatice..............cred si sunt sigur ca pt orice boala exista deja un antidot...dar cum am mai spus........nu pt noi
gratuit89
Postat pe 15 Decembrie 2008 01:57
De la: gratuit89, la data 2008-12-15 01:57:23
De la: a_m_p_ro, la data 2008-09-07 12:05:36nu exista tratament pentru SIDA. exista unele medicamente care amelioreaza simptomele, dar nu exista vindecare.




EXISTA TRATAMENT PT SIDA.......dar companiile farmaceutice scot mai multi bani pe alte nedicamente care sa amelioreze simptomele...imuno deficientei auto dobandite.....decat daca ar trata definitiv boala .....nu ar ramane fara clienti?????????ca si in celelalte boli....cum ar fi cancerul ...hepatita ...diabetul....pentru care guvernele scot forte multi bani din bugete ...pt asa zisele tratamente....care nu se mai vindeca...........


dar noua muritorilor de rand nu ne sunt cunoscute sceste taine ......ci ne dau numia sperante desarte in tratamentele simpomatice..............cred si sunt sigur ca pt orice boala exista deja un antidot...dar cum am mai spus........nu pt noi
sarutama
Postat pe 15 Decembrie 2008 02:01
LA MULTI ANI FERICITI ATAT PT NOI DAR MAI ALES PT CEI DRAGI NOUA SI PT CEI CE SUNT INFECTATI CU ACEST VIRUS UCIGATOR......SI VINDECARE VINDECARE VINDECARE,...VA DORESC
gratuit89
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:57
De la: JuSt_MeG, la data 2008-07-23 16:17:28
De la: amme22, la data 2008-07-22 20:35:42nu ma sperie.
Daca poti iubi? Da. De ce sa nu poti? Trebuie sa faci un singur lucru in plus: esti dator fata de tine insuti sa te protejezi mai mult decat daca ai trai langa un om sanatos, deoarece ca exista un oarecare pericol.
Banuiesc ca e o dragoste trista deoarece stii ca intr-o zi cel pe care il iubesti nu va mai fi; oricum, atunci cand vine timpul toti ne ducem; nu are rost sa umbrim clipele prezente cu presupusele clipe viitoare. Daca iti e drag cineva nu te gandi prea mult la viitor, traieste prezentul atat cat este.


Ai mare dreptate,este nevoie de un pic mai multa atentie si responsabilitate..si cat despe faptul k ei au o viata mai scurta k a noastra..atat kt o au,o traiesc mai intens decat noi,se bucura d viata mult mai mult ca noi...


DAaaaaaaaaa , mai ce pozitive sintetzi si ce reclama buna faceti voi la boala asta, hai sa ne infectam totzi ca sa traim si noi mai intens si mai cu adevarat :))))) Ce bine ca ati descoperit voi doua calea prin care putem trai viatza mai intens, calea prin care ne putem bucura de viatza ,mai mult decat ceilaltzi. Isus Hristos nu stia care este calea... off saracu de el ce multe ar putea sa invetze de la voi...
Mai copilitze , viatza lor nu este mai scurta decat a altora... potzi fi perfect sanatos si sa fi lovit mortal de un autovehicol.Si ? mori inaintea celor infectatzi de ce stiu eu ce... stitzi voi cand cere d-zeu sufletul de la unii sau de la altzii? in ori ce moment poate dumnezeu sa ceara sufletul tau sau al meu sau al ori carei alte persoane... infectatzi cu moartea sintem totzi ,de la Ad.si Ev.
Cei ce cauta vindecare , vor ajunge la Isus, datatorul de viatza vesnica , iar ceilaltzi... vor face reclama la fructele dracului ...
denis_3d25
Postat pe 7 Martie 2009 01:28
De la: stela_georgiana, la data 2008-07-21 15:59:02CE STITI DESPRE SIDA? VA SPERIE?CUM SE IA?CUM SE TRATEAZA? POTI IUBI O PERSOANA INFECTATA? HADE-TI SA VEDEM...




ce parere poti avea despre un om care are hiv???? pff ce intrebare stupida...
onlyme1985
Postat pe 7 Martie 2009 02:13
Dumnezeu sa ne aiba in paza pe toti , nu vreau sa spun nimic, tacerea exprima durerea pe care mi-ati trasmis-o :( !
__LL__
Postat pe 7 Martie 2009 03:02
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 14:11
Salut tuturor. Uite am si eu nevoie de ajutor!! am un prieten bolnav de Sida, si are mare nevoie de ajutor. Cauta o prietena, care sa`l iubeasca si care sa`l inteleaga indiferent cum ar arata. Daca stiti vreo fata bolnava de aceeasi boala(HIV), sau vreo fata care ar dorii sa aibe o relatie cu el(avand alta boala sau fiind sanatoasa), va rog sa`mi raspundeti cat mai repede!!! are nevoie de prietena si prieteni!! astept raspunsurile voastre!! MS
MiuMita
Postat pe 3 Septembrie 2009 23:41
Salut tuturor. Uite am si eu nevoie de ajutor!! am un prieten bolnav de Sida, si are mare nevoie de ajutor. Cauta o prietena, care sa`l iubeasca si care sa`l inteleaga indiferent cum ar arata. Daca stiti vreo fata bolnava de aceeasi boala(HIV), sau vreo fata care ar dorii sa aibe o relatie cu el(avand alta boala sau fiind sanatoasa), va rog sa`mi raspundeti cat mai repede!!! are nevoie de prietena si prieteni!! astept raspunsurile voastre!! MS


Buna !! uite daca vrei potzii baga id`ul meu de mess si vb acolo andreea_dullcik@yahoo.com
andreea_dullcik_yahoo_com
Postat pe 4 Septembrie 2009 22:17
De la: stela_georgiana, la data 2008-07-21 15:59:02CE STITI DESPRE SIDA? VA SPERIE?CUM SE IA?CUM SE TRATEAZA? POTI IUBI O PERSOANA INFECTATA? HADE-TI SA VEDEM...
este un virus care ataca sistemul imunitar si daca nu ti boala sunb control faci complicati etc si se ia prin orice inseamna contact cu sangele si bineinteles contactul sexual(de orice fel) as ca protezativa!!!!!!
anamaria_brunetik
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:06
De la: ramona_balanescu, la data 2008-07-26 18:16:41dar cei care au hiv sau altceva nu sunt oameni?nu merita iubiti?chiar nu inteleg?care e problema eu am un coleg de servici care se confrunta cu aceasta problema si ......chiar e ok .nu pot sa il iubesc dar pot sa il admir .este UN ADEVARAT OM SI UN CARACTER DEOSEBIT MERITA TOATA ADMIRATIA SI TOT RESPECTUL!ESTE UN OM CU FAMILIE AM UITAT SA VA SPUN.......iar boala a racolat-o din spital cind sa operat de fiere altceva ce sa mai spun ..........asta e unii stiu sa isi duca crucea cu demnitate ...intrebarea e pina cind?
ce tampenie cei care au hiv sau altceva nu pot fi iubiti cine spune asta tu? gresit asa ai marginalizezi
anamaria_brunetik
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:15
De la: denis_3d25, la data 2009-03-07 01:28:35
De la: JuSt_MeG, la data 2008-07-23 16:17:28
De la: amme22, la data 2008-07-22 20:35:42nu ma sperie.
Daca poti iubi? Da. De ce sa nu poti? Trebuie sa faci un singur lucru in plus: esti dator fata de tine insuti sa te protejezi mai mult decat daca ai trai langa un om sanatos, deoarece ca exista un oarecare pericol.
Banuiesc ca e o dragoste trista deoarece stii ca intr-o zi cel pe care il iubesti nu va mai fi; oricum, atunci cand vine timpul toti ne ducem; nu are rost sa umbrim clipele prezente cu presupusele clipe viitoare. Daca iti e drag cineva nu te gandi prea mult la viitor, traieste prezentul atat cat este.


Ai mare dreptate,este nevoie de un pic mai multa atentie si responsabilitate..si cat despe faptul k ei au o viata mai scurta k a noastra..atat kt o au,o traiesc mai intens decat noi,se bucura d viata mult mai mult ca noi...


DAaaaaaaaaa , mai ce pozitive sintetzi si ce reclama buna faceti voi la boala asta, hai sa ne infectam totzi ca sa traim si noi mai intens si mai cu adevarat :))))) Ce bine ca ati descoperit voi doua calea prin care putem trai viatza mai intens, calea prin care ne putem bucura de viatza ,mai mult decat ceilaltzi. Isus Hristos nu stia care este calea... off saracu de el ce multe ar putea sa invetze de la voi...
Mai copilitze , viatza lor nu este mai scurta decat a altora... potzi fi perfect sanatos si sa fi lovit mortal de un autovehicol.Si ? mori inaintea celor infectatzi de ce stiu eu ce... stitzi voi cand cere d-zeu sufletul de la unii sau de la altzii? in ori ce moment poate dumnezeu sa ceara sufletul tau sau al meu sau al ori carei alte persoane... infectatzi cu moartea sintem totzi ,de la Ad.si Ev.
Cei ce cauta vindecare , vor ajunge la Isus, datatorul de viatza vesnica , iar ceilaltzi... vor face reclama la fructele dracului ...


Mai...tataie, daca tot suntem noi copilite (si nu copilitze, ca numa' copiii scriu cu tz si alte accesorii messenger-uiesti)...atat ai inteles tu din postarile noastre?Reclama virusului/bolii?NOT!!!Observ ca ai un mare talent de a rascoli cuvintele si de a abera.Dar te rog,fii Guru nostru, logicile tale ma dau pe spate,mai ales cea cu Isus Cristos(inca o data nust' ce treaba are in discutia asta) care are multe de invatat de la noi..Cred ca o sa iti predam stafeta.Tu stii sa iei un text ca atare?Pai nu cred ca am vazut nici un afis pe aici cu "Go hiv/sida".E pur si simplul faptul ca indiferent de ceea ce cred cei ca mine,si cei ca tine, boala/virusul exista si va exista pt. Dumnezeu stie cat timp!!!Incearca sa faci o legatura in paragraful 1 si 2, scrise de tine, sa vedem ce legatura are ce ce ai scris tu, cu ceea ce am scris noi.Ai trecut cu textu' asta jumate acuzator jumate religios.Ei bine...impaca-te cu ideea ca viata nu e o pedeapsa.
Un ultimatum...vrei sa fii mai credibil,lucreaza la replicile ironice, ca si "mamaia" se pricepe mai bine..si mai ia vreo 2 lectii de gramatica.Hai te-am pupat (not).
Stilll_MeG
Postat pe 25 Septembrie 2009 22:04
deci eu sunt infectat cu acesti virus si din pacate am aflat acum 3 ani jumate. medicii mi-au spus ca este din nastere ..as vrea si eu o prietena care sa creada si sa fie de acord cu mine si in primul rand sa ma accepte asa cum sunt multumesc. si as vrea sa va schimbati pararea asupra persoanelor infectate cu acest virus , suntem persoane perfect normale ca gandire nu ar trebuii sa fim discriminati in niciun fel dar asa e Romania din pacate :(
un_anonim
Postat pe 22 Octombrie 2009 08:23
De la: un_anonim, la data 2009-10-22 08:23:27deci eu sunt infectat cu acesti virus si din pacate am aflat acum 3 ani jumate. medicii mi-au spus ca este din nastere ..as vrea si eu o prietena care sa creada si sa fie de acord cu mine si in primul rand sa ma accepte asa cum sunt multumesc. si as vrea sa va schimbati pararea asupra persoanelor infectate cu acest virus , suntem persoane perfect normale ca gandire nu ar trebuii sa fim discriminati in niciun fel dar asa e Romania din pacate :(


sincer imi pare rau pentru tine...si din fericire nu toti au pareri gresite despre persoanele infectate. O parere gresita se formeaza atunci cand nu stii nimic despre virus sau cand in jurul tau sunt persoane foarte speriate de aceasta boala.
iti doresc din tot sufletul sa poti sa duci o viata normala si sa fi fericit.
luulya
Postat pe 28 Octombrie 2009 09:45
http://imunoeficienta-doban.forumgratuit.ro/forum.htm va asteptam pe toti cei carea vor sa isi faca pritenii si care vor sa vorbim deschis de problemele noastre
andreea_dullcik_yahoo_com
Postat pe 13 Decembrie 2009 17:51
buna vreau sa ma ajutati sa imi spuneti dak poti sa mori dak ai hiv io am avut un prieten si nu am stiut ca are hiv si am avut relati sexuale cu el despues de o luna mia zis ca are hiv io am incercat sa ma sinucid mie frica sa imi fac analizele am aproape 1 an de cand nu mai snt cu el vreau sa stiu ce sintome ai
kudika194451
Postat pe 8 Iunie 2010 22:17
De la: kudika194451, la data 2010-06-08 22:17:40buna vreau sa ma ajutati sa imi spuneti dak poti sa mori dak ai hiv io am avut un prieten si nu am stiut ca are hiv si am avut relati sexuale cu el despues de o luna mia zis ca are hiv io am incercat sa ma sinucid mie frica sa imi fac analizele am aproape 1 an de cand nu mai snt cu el vreau sa stiu ce sintome ai

Buna! Mergi la medic,ii spui ceea ce ai spus aici si iti va recomanda analizele necesare.Aici,nimeni nu iti poate spune nimic concret.Boala e mortala,dar pot sa fie si purtatori sanatosi care o transmit .Numai analizele te pot lamuri .Multa sanatate iti doresc si mare atentie la viitori parteneri.
marilyn37
Postat pe 8 Iunie 2010 22:24
De la: kudika194451, la data 2010-06-08 22:17:40buna vreau sa ma ajutati sa imi spuneti dak poti sa mori dak ai hiv io am avut un prieten si nu am stiut ca are hiv si am avut relati sexuale cu el despues de o luna mia zis ca are hiv io am incercat sa ma sinucid mie frica sa imi fac analizele am aproape 1 an de cand nu mai snt cu el vreau sa stiu ce sintome ai


cand ai contacte sexuale cu un purtator al virusului hiv, cel mai grav lucru care se poate intampla e sa perzi din memorie orice notiune de limba si gramatica romana. la tine deja a inceput.
dute repede si fa un test. e gratuit!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 8 Iunie 2010 22:25
nu stiu ce sa fac ca mama nu stie ca fostu meu prieten are hiv nu stiu ce sa fac mi e frica am 19 ani nu vreau sa mor mie frica sa ma duc sa imi fac analize nu stiu ce sa fac
kudika194451
Postat pe 8 Iunie 2010 22:35
De la: kudika194451, la data 2010-06-08 22:35:36nu stiu ce sa fac ca mama nu stie ca fostu meu prieten are hiv nu stiu ce sa fac mi e frica am 19 ani nu vreau sa mor mie frica sa ma duc sa imi fac analize nu stiu ce sa fac

Ca sa scapi de frica,fa-ti analizele!Ia-ti inima in dinti! N-ai alta alternativa.
marilyn37
Postat pe 8 Iunie 2010 22:37
De la: kudika194451, la data 2010-06-08 22:35:36nu stiu ce sa fac ca mama nu stie ca fostu meu prieten are hiv nu stiu ce sa fac mi e frica am 19 ani nu vreau sa mor mie frica sa ma duc sa imi fac analize nu stiu ce sa fac
kudika194451
Postat pe 8 Iunie 2010 22:39
Si daca mori atunci , nu te gindesti cita suferinta vei provoca parintilor tai? Vorbeste deschis cu ei orce problema orcit de grava ar fi ia.Nimeni pe fata pamintului nu te iubeste cel mai mult ca parintii tai care te-au facut.Si orce ar fi ei impreuna cu tine vor gasi o rezolvare.Nu le ascunde o problema atit de grava.Poate tu totusi nu ai sida.Te duci la medic si-ti faci toate analizele.
kudika098645
Postat pe 8 Iunie 2010 22:49
mia distrus sanatatea fostu meu prieten am vb 3 ani cu el si nu am stiut ca are hiv ii dores sa nu fie fericit in viata lui scricu lu lacrimi nu stiu in ce parte sa ma duc ca doctori sunt mincinosi nicidata nu iti spun adevarul dak mor nu ma interseaza ma dore ca sufera parinti ma dore cand mama o sa afle mai bine mor decat sa traiesc cu hiv de moment nu stiu dak sant infectata da cred ca dak am avut relati sexuale cu ex cred k am si io io nu vada viata asta fericita prefer sa mor decat sa traiesc mi e frica dak am ce o sa creda prieteni mei ce o sa fac mam saturat sa plang
kudika194451
Postat pe 8 Iunie 2010 22:52
De la: kudika194451, la data 2010-06-08 22:52:37mia distrus sanatatea fostu meu prieten am vb 3 ani cu el si nu am stiut ca are hiv ii dores sa nu fie fericit in viata lui scricu lu lacrimi nu stiu in ce parte sa ma duc ca doctori sunt mincinosi nicidata nu iti spun adevarul dak mor nu ma interseaza ma dore ca sufera parinti ma dore cand mama o sa afle mai bine mor decat sa traiesc cu hiv de moment nu stiu dak sant infectata da cred ca dak am avut relati sexuale cu ex cred k am si io io nu vada viata asta fericita prefer sa mor decat sa traiesc mi e frica dak am ce o sa creda prieteni mei ce o sa fac mam saturat sa plang


hai ca deja exagerezi.
sunt centre speciale de testare . dureaza 15 minute si nu te costa nimic.
da' parerea mea ca tie iti place sa te plangi!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 8 Iunie 2010 22:54
Nu nu gindesti bine.Viata ti-a fost daruita, nu ai dreptul sa ti-o ei singura.Doar Dumnezeu ti-o poate lua, atunci cind vrea.Daca hotaraste sa traesti o mie de ani, apoi sa stii ca traesti , poti sa ai tu cele mai cumplite boli.Sau poti nu avea nimic si tio curma pur si simplu.Acum esti deprimata si te inteleg.Puneti ordine in ginduri, gindeste ca un om matur si cu mintea intreaga.Ar fi bine ca in loc de plins si de ginduri negre sa te rogi la Dumnezeu.Si ai sa vezi ca toate se vor aranja.
kudika098645
Postat pe 9 Iunie 2010 05:37
Dar te-ai mai gindit ca poate nu ai sida? si atunci?Vb cu parintii si dute la medic.
kudika098645
Postat pe 9 Iunie 2010 05:39
Si totusi, cu exceptia celui ce se vrea a fi "un_anonim", nu am citit aici nicio postare a unui purtator al virusului HIV sau a unui bolnav de SIDA. Si n-am citit nici ca vreuna / vreunul ar avea iubitul / iubita bolnav de asa ceva.
Desigur, sunt oameni normali. Si totusi sunt oameni foarte grav bolnavi, care pot muri in orice clipa, sunt oameni care umbla dupa ei cu punga de medicamente, care fac vizite dese medicului, care se tem de o banala bronsita sau de ruperea prezervativului in timpul actului sexual, oameni care nu povestesc unor necunoscuti despre boala lor (asa cum facem majoritatea cand ne curge nasul) de teama de a nu fi intelesi. Sunt oameni care se feresc de noi. Iar noi suntem cei care ne ferim de ei. Ii intelegem doar de departe, ei se inteleg cu adevarat doar intre ei, ii apreciem batandu-i cu palma pe umar "bravo, esti un luptator" desi stim foarte bine ca nu poti lupta cu moartea.
Asa cum zice o vorba "Sa fie la el acolo!"
Ironia face sa nu le poti ura sanatate maxima, sa nu poti face cu ei planuri pe termen lung, sa nu poti vorbi de lucruri pe care ei s-ar putea sa nu le mai traiasca.
Nu, nu duc o viata normala. Si, oricat de normali i-am considera si oricat de deschisi am fi fata de ei, nu-i dorim in preajma noastra prea mult. Si, cu siguranta, daca fiul sau fiica noastra ar avea "ghinionul" sa stea in banca la scoala cu un copil bolnav... ne-am supara. Atata timp cat nu este copilul, iubitul, o persoana foarte draga tie, la care tii mai presus decat viata ta, nu-l vrei in preajma.

The rest is history!
rashela
Postat pe 9 Iunie 2010 06:37
De la: rashela, la data 2010-06-09 06:37:04Si totusi, cu exceptia celui ce se vrea a fi "un_anonim", nu am citit aici nicio postare a unui purtator al virusului HIV sau a unui bolnav de SIDA. Si n-am citit nici ca vreuna / vreunul ar avea iubitul / iubita bolnav de asa ceva.
Desigur, sunt oameni normali. Si totusi sunt oameni foarte grav bolnavi, care pot muri in orice clipa, sunt oameni care umbla dupa ei cu punga de medicamente, care fac vizite dese medicului, care se tem de o banala bronsita sau de ruperea prezervativului in timpul actului sexual, oameni care nu povestesc unor necunoscuti despre boala lor (asa cum facem majoritatea cand ne curge nasul) de teama de a nu fi intelesi. Sunt oameni care se feresc de noi. Iar noi suntem cei care ne ferim de ei. Ii intelegem doar de departe, ei se inteleg cu adevarat doar intre ei, ii apreciem batandu-i cu palma pe umar "bravo, esti un luptator" desi stim foarte bine ca nu poti lupta cu moartea.
Asa cum zice o vorba "Sa fie la el acolo!"
Ironia face sa nu le poti ura sanatate maxima, sa nu poti face cu ei planuri pe termen lung, sa nu poti vorbi de lucruri pe care ei s-ar putea sa nu le mai traiasca.
Nu, nu duc o viata normala. Si, oricat de normali i-am considera si oricat de deschisi am fi fata de ei, nu-i dorim in preajma noastra prea mult. Si, cu siguranta, daca fiul sau fiica noastra ar avea "ghinionul" sa stea in banca la scoala cu un copil bolnav... ne-am supara. Atata timp cat nu este copilul, iubitul, o persoana foarte draga tie, la care tii mai presus decat viata ta, nu-l vrei in preajma.

The rest is history!


Bine punctat:)
Si ei trebuie sa fie intelegatori, sa se puna in situatia omului sanatos.
stem_29
Postat pe 9 Iulie 2010 01:24
De la: , la data 2008-07-22 20:17:57Hmmm...in primul rand cred ca sunt persoane normale,la fel de normale ca noi..urasc toata sarada asta q discriminarea,nu sunt genul de persoana care sa faca diferente.unii sunt chiar incuiati la minte,nu inteleg q adevarat conceptul de "seropositiv",poate nu cunosc nici macar principalele cai de infectare cu hiv.Ei merg straight pe ideea "hiv=moarte".Cum am citit eu undeva.."daca ai fi seropositiv,Dumnezeu ar refuza sa dea mana cu tine?"..




ai foarte mare dreptate si chiar esti bine informata multe persoane evita sau fug,discrimineaza persoanele sseropozitive deoarece nu sunt informate!
anamaria_brunetik
Postat pe 10 Iulie 2010 00:33
buna vreau sa va zic si imi place cum ganditi chiar dak o parte din voi gndeste negativ si o parte pozitiv nu stiu dak sunteti informati destul de bn despre acest virus..dar un singur lucru pot sa zic niciunu din voi re viati dat cu parerea nu stiti ce e cu adv in sufletul unei persoane seropozitiv mai ales k lumea e rea si face discriminare oamenii astia nu au suflet de pot sa fac discriminare nu se stie niciodata ce se poate intampla cu acea persoana care face discriminare
kudika152390
Postat pe 6 August 2010 04:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alãturi de mine va rog,HPV 2 De la: Marinralucaelena 16 Mai 2016 14:50
analizele inaintea inceperii vietii sexuale cu o persoana...o necesitate? 9 De la: Cassey 15 Mai 2009 14:10
ajutor 6 De la: kudika_974595 6 Octombrie 2014 18:41
heeelllp 55 De la: Elyaa 16 Iulie 2011 22:02
help,spuneti ce regim alimentar exista pt hepatita B 15 De la: kudika317390 27 August 2010 20:34