Setari Cookie-uri

Caderea parului

Un remediu impotriva caderii parului imi puteti spune si mie???Plssss!
Multumesc anticipat!

Postat pe 24 Iulie 2008 16:04
Eu folosesc de curand masca facuta in casa cu : ulei de ricin( 1 sticlutza), Vitamina A uleioasa ( 1 sticlutza de la farmacie), ulei de masline ( 3 linguri) si 1-2 galbenusuri de ou. Am auzit ca se poate pune si zeama de lamaie pentru parul gras. Se pare ca da rezultate, firul de par e mai gros, aspect mai sanatos si nu mai cade atat de mult. Sper sa nu mai cada deloc, dar trebuie folosita masca mai mult timp. Eu o fac o data la saptamana.
mikha3la
Postat pe 28 Iulie 2008 17:24
Revin cu detalii: am uitat sa-ti spun cum se foloseste. Pe parul proaspat spalat, inca umed, se aplica aceasta compozitie la radacina firului, apoi se acopera cu o casca de dus sau un prosop umezit in apa fierbinte, se pune deasupra un prosop uscat, se tine masca minim 3-4 ore ( poti sta si mai mult daca ai timp), apoi se spala parul, samponandu-l de 2-3 ori pentru ca e foarte grasa masca.
mikha3la
Postat pe 28 Iulie 2008 17:27
Inca un remediu foarte bun pentru caderea parului este urmatorul: in apa in care te lipezesti pui un galbenus de ou si storci zeama de la o jumatate de lamaie, chiar da rezultate.
ginagianina
Postat pe 30 Iulie 2008 09:28
Buna, si eu am avut probleme in trecut cu caderea parului. Imi cadea atat de mult incat a trebuit sa bag foarfeca in el dupa ce il lasesem sa creasca vreo 4 ani de zile si era mandria mea.
Azi desi ma vopsesc cam o data pe luna pt ca am multe fire albe parul este ok. Folosesc ulei de par ayurvedic. Acum eu sunt in Pakistan si nu stiu daca se gaseste in tara asa ceva insa este foarte foarte bun. Cred ca se mai poate folosi si uleiul de masline masat la radacina si lasat cateva minute dupa care te speli normal pe par.

Eu acum am o podoaba capilara superba si cu volum, insa muncesc la el de un an! Bafta !
BDT02
Postat pe 31 Iulie 2008 10:58
am o prietena care a folosit produse de la vichy..sincer si eu folosesc un sampon cu tratament de la ei...pana atunci am incercat cam tot ce este pe piata..si de asta sunt multumita..
beem
Postat pe 1 August 2008 19:26
buna.pt caderea parului si regenerarea lui va recomand lotiunea regeneranta pt par de la gerovital plant.este foarte buna,cel putin pt mine a fost.

Postat pe 6 August 2008 22:23
Buna.Si eu ma confrunt cu aceeasi problema de aproximativ 4 ani,am incercat cam tot ce s-a zis pe acest forum(nu am fost consecventa de fiecare data insa,oboseam)dar fara rezultate vizibile.Recent am fost la un cabinet de dermatologie particular,unde mi s-a recomandat anastim fiole si anaphase sampon;acum incerc....dar nu mai cred in minuni..am renuntat de mult...mult succes!!
luna_alba
Postat pe 12 August 2008 20:11
sfaturile batranesti sunt cele mai bune, si anume seara stoarceti 2-3 catei de usturi si va frectionati radacina parului.E cam mirositor dar cateva minute merge.Apoi va clatiti intr-o apa calduta in care spargeti si un ou,iar ca sa fie meniul complet la sfarsit sa va clatiti si cu otet.Asa ne faceau batranii din zona Baraganului ca sa avem un par bogat.Sa stiti ca merge si baba sufera intotdeauna la frumusete.
gabimariuta
Postat pe 16 August 2008 10:20
RECOMAND SAMPONUL PETROL ESTE FOARTE BUN!SI ESTE DESTUL DE IEFTIN.IL FOLOSESC DE CATEVA LUNI SI NUMAI IMI CADE ASA MULT PARUL.SE GASESTE IN ORICE HIPERMARKET.SAU POTI FOLOSI ULEIUL DE MASLINE EXTRA VIRGIN CEL LA STICLUTA MICA CAT MAI CONCENTRAT .PUI IN PALMA SI CU CEALALTA MANA IEI CU VARFURILE DEGETELOR SI FRECI BINE RADACINA PARULUI ,STAI CU UN PROSOP IN CAP 30/60 MINUTE DUPA CARE TE SPELI CU UN SAMPON PT PAR GRAS CA SA NU ITI INGRASE ULEIUL PARUL.DE 2/ORI PE LUNA POTI FACE ACEST LUCRU.
alexandra20066
Postat pe 19 August 2008 04:35
cum se numeste samponul cu petrol?ca eu am o crema cu petrol!
caty2407
Postat pe 19 August 2008 16:43
nu stiu sigur dar nu cred ca este asade bun
cafea
Postat pe 20 August 2008 12:10
Petrole hahn !EU ma inteleg foarte bine cu acest sampon si chiar este bun.
alexandra20066
Postat pe 20 August 2008 22:46
mada eu cand ma vopsesc cu garnier sau orice alta vopsea desi garnier e cea mai buna pt parul meu imi cade parul strang cate un pumn daca imi trec mana prin par se poate sa fie si lipsa de calciu sau vitamine sau pot fi hormonii de vina oricum la mine se estompeaza cadearea dupa 3-4 sapt de la vopsire

Postat pe 24 August 2008 10:38
Da, raniah, asa e normal. dar dupa ce am vazut ca de la o vopsea de calitate, mult mai scumpa, balsam revelator, alea alea, il ingrijeam si imi cadea de parca faceam tratament cu citostatice iar dupa un an, se mai potolise el, ca nu ma mai vopsisem cu permanenta dar tot imi cadea, ma vopsesc cu o vopsea de 3 ori mai ieftina si pana azi nu imi mai cad mai mult de 10-15 fire dimineata...consider cel putin ciudat.
Mada11
Postat pe 25 August 2008 09:59
buna eu folosesc un produs de la dove hair fall control balsam,samponul nu l-am incercat.
aishwaria
Postat pe 25 August 2008 11:08
Buna...sunt noua pe forum...

Am urmarit discutiile voastre aflandu-ma si eu in aceeasi situatie...
De cateva luni si mie imi cadea parul foarte mult...sivite intregi, dar acum folosesc crema pe baza de petrol si plante....mie imi merge foarte bine...a stopat caderea, l-a regenerat si ii da si o stralucire deosebita!!
Miroase putin cam urat, prietenul meu stramba din nas de fiecare data dupa ce o folosesc-pt ca mirosul persista si dupa spalare-dar o recomand oricui!!!

Si.....atentie-trebuie consecventa!

oani
Postat pe 30 August 2008 08:34
am si eu o intrebare pt cele care au folosit sau folosesc crema cu petrol si plante....voi cum o aplicati p parul ud(inainte de spalare),sau p parul uscat?....ca sa ma lamuresc si eu....eu o pun inainte de spalare cu o ora,pe parul uscat!
caty2407
Postat pe 30 August 2008 18:54
crema pe baza de petrol eu o pun pe parul uscat, prima data la radacina apoi intind pe tot firul de par.O las o ora si apoi ma spal....
oani
Postat pe 31 August 2008 16:52
da, petrolul e foarte bun pentru par
Mada11
Postat pe 31 August 2008 19:39
Buna!Sora mea a folosit niste pastile naturale impotriva caderii si regenerarii parului,le-a comandat din state,dar acum am vazut ca au aparut si in romania.pastilele se numesc provillus-women,le vinde pe net o firma din bucuresti.poti sa le folosesti cu incredere au rezultate exceptionale,trebuie sa iei tratamentul cam 6 luni ca sa nu mai ai probleme deloc cu parul,vei vedea rezultatele din prima luna dupa ce le vei lua. multa bafta
cristina10
Postat pe 1 Septembrie 2008 11:12
Buna.Aceasi problema legata de caderea parului am avut si eu.imi cadea parul foarte mult...am avut un par foarte des,toata lumea ma intreba ce folosesc de il mentin atat de des si frumos..chiar si atunci cand mergeam la coafor,imi spuneau ca este foarte des si daca e culoarea mea natural...dar asa l am avut eu intodeauna.De anul trecut insa,a inceput sa imi cada parul foarte mult..nu stiam ce sa mai folosesc..sampoane,creme,produse naturiste..dar fara nici un rezultat.Pana cand m am intalnit cu o prietena ,si mi a zis de acse produs.Am luat si acum sunt foarte multumita,nu imi cade parul,nu mi se mai ingrasa,e si cu mai mult volum.parca totusi nu imi vine a crede.Acest produs e din SUA,sunt niste pastile si se ia una pe zi.Am auzit ca acolo in SUA se vinde foarte bine,e un un produs bun la care toata lumea e multumita.Acum sincer eu sunt foarte multumita de acest produs,e facut doar din plante,e natural...la mine una a dar rezultate foarte bune,sunt multumita de acest produs,intr-adevar a dat rezultate.Pana sa folosesc acest produs am incercat tot felul de sampoane,creme,...dar cand au auzit ca acsetea sunt pastile..m am bucurat..in sensul ca le iau,nu dau pe par cu tot felul de creme..etc.Produsul se numeste Provillus-women,este facut doar din plante,este natural,parrarea mea e ac trebuie sa incerci si tu acest tratament.Daca doresti mai multe informatii ma poti contacta la id gabriela_mary80
gabriela_mary80
Postat pe 1 Septembrie 2008 13:04
Buna.Si eu am avut probleme cu caderea parului,am incercat tot felul de tratamente,dar fara nici un rezultat.Imi cadea parul groaznic,am folosit sampoane,creme,leacuri babesti.dar degeaba,si plus de asta am cheltuit foarte multi bani ..dar degeaba. Inainte aveam un par frumos,des..si la coafor ma intreba cu ce il ingrijesc de este ata de des,frumos si daca e culaorea mea naturala,asa l am avut pana anul trecut..cand deodata a inceput sa imi cadea foarte mult..eram disperata nu mai stiam ce sa fac Pana mi a recomandat cineva un tratament natural din plante naturale.Am incercat acest tratament ,si vreau sa spun ca acum sunt foarte multumita, pentru ca acum nu imi mai cade parul,nu mi se mai ingrasa la 2 zile,si are mult mai mult volum.Acum ma revenit la parul pe care l am avut inainte.Tratamentul se numeste Provillus women, e din SUA,e din plante naturale,si se ia o pastila pe zi.Acum sunt foarte multumita de acest produs ,de aceea il recomand si altor persoane. Daca mai doresti si alte informatii ,ma poti contacta la id gabriela_mary80.
gabriela_mary80
Postat pe 1 Septembrie 2008 13:28
Helo, este normal ca parul sa cada, asa se regenereaza el, daca iti cade in cantitati mari, este posibil sa fie si ceva intern sau pe baza stresului, nervilor... cel mai bine sa consulti medicul inaide de a lua pastile, cine stie pe unde iti mai creste par...sunt multe produse care nu pot fi generalizate...de exemplu multa lume lauda samponul Pantene, in cazul meu este un produs interzis!

..parerea mea!
Ectra
Postat pe 1 Septembrie 2008 15:14
uleiul de ricin. e natural si are efect. iar pentru stralucire - uleiul de nuca. ambele se gasesc la magazinele naturiste

Postat pe 2 Septembrie 2008 13:26
stresul, poluarea, alimentatia haotica, toate au efecte nocive asupra parului, si a corpului bineinteles. incearca totusi sa te odihnesti mai mult, sa te relaxezi, sa ai o alimentatie mai bogata in vitamine si minerale (legume, fructe - cat se poate crude). extern poti folosi ulei de ricin , cum am spus mai sus.

Postat pe 2 Septembrie 2008 13:29
bune sfaturile...stiam ca uleiul de ricin are dubla eficacitate:stagneaza caderea parului si ajuta totodata la cresterea acestuia.
Am si eu o intrebare...daca de curand mi-am vopsit paru si i-am facut o trecere cam radicala ...adik de la bruneta la blonda...ce remedii naturiste sa folosesc impotriva arderii lui?
dydy88
Postat pe 2 Septembrie 2008 14:54
Pentru caderea parului exista un preparat foarte bun Dali Brand Yuda Pilatory Product.


http://www.aukro.ro/show_item.php?item=431142265
merycam
Postat pe 3 Septembrie 2008 00:57
....sau ultima solutie este transplantul de par.
Intra pe www.hdc.com.cy
TransplantPar
Postat pe 3 Septembrie 2008 19:59
incearca kerastase - aminexil, sunt niste fiole, se aplica la radacina parului pentru a o intari.parul devine mai puternic, cade mai putin, este mai matasos.daca nu, in farmacii vei gasi vitamine care ajuta la intarirea firului de par si a unghiilor.bafta!
crina_metal
Postat pe 4 Septembrie 2008 03:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tratament 100%ptr cresterea,indesirea si intarirea parului 3 De la: kudika_1001304 15 Februarie 2016 12:27
par 3 De la: albinuta1981 8 Decembrie 2008 22:03
Mi se ingrasa foarte repede parul ! 14 De la: yumy 11 Ianuarie 2012 11:47
Putin ajutor va rog? :sml-sign0163: 10 De la: balrog 14 Martie 2011 14:07
freza si matreata 8 De la: stem_29 13 Octombrie 2010 20:22