Setari Cookie-uri

coincidenta sau destin...?

Mereu m-am contrazis cu persoanele care spun ca destinul ti-l faci si cu mana ta...Dupa parerea mea destinul este scris...iar acum sunt si mai convinsa de acest lucru.
Acum cateva luni l-am cunoscut pe fratele unui prieten...n-a durat mult timp si am inceput o relatie cu el. Totul era prea perfect pentru a avea timp sa ma gandesc la urmari. Din 24 de ore ne desparteau maxim 5 ore, pana si cand iesea cu prietenii lui isi dorea sa-i fiu in preajma...nu imi dadea nici un motiv sa ma gandesc ca ar mai putea avea o relatie...
Dupa vreo luna jumate mi-a marturisit ca in viata lui exista cineva la care nu poate renunta...si ca aceea persoana este in viata lui de un an de zile, dar insa ea este in alt oras.(coincidenta este ca am f multe lucruri in comun cu aceea tipa, pana si data de nastere este aceeasi...). Atunci el m-a lasat sa aleg daca vreau sa mai continui cu el stiid situatia sau nu, bineinteles ca am preferat sa ramanem doar prieteni si nimic mai mult, cu toate ca imi place f mult.
Au trecut 2 luni in care n-am mai vorbit...acum el a inceput sa ma caute si sa mi spuna ca-i este dor de mine si de vremea in care eram impreuna, el fiind in continuare cu aceea tipa..
Am incercat sa discut cu el si sa-l inteleg dar n-am reusit..Nu inteleg ce vrea si de ce face asta...sau care este teama lui, daca ar avea...sunt f confuza!
Ce ar trebuii sa fac? Sau sa inteleg?
Crisscry
Postat pe 25 Iulie 2008 15:31
Sincer? Din toata povestea asta eu am dedus doar ca destinul ti-l faci cu mana ta, in nici-un caz ca e scris.
In primul rand nu am ce sfat sa-ti dau, decat sa te rog sa gandesti un pic, iar raspunsul i-l vei gasi singura.
Baietasului ii place sa stea in 2 luntre, a vazut ochiu meu ca e la moda asta.
Nu te inteleg de ce trebuie sa te mai agiti pt el, cand el nici macar nu merita scuipat in ochi (iti irosesti saliva pe nimic).
Iarta-ma pt unele cuvinte dar am boala pe barbatii astea.
Mai are si tupeu sa te caute si sa-ti spuna daca accepti sa fii a 2a.
CE NESIMTIT!!!!
Sincer, iubita, uita-l!
Stiu ca-l iubesti, dar nu merita.
Ai grija de tine!
MH21TTN
Postat pe 25 Iulie 2008 17:30
Eu cred f mult in destin si unul din motto`urile mele este "ce`i al tau e pus deoparte" ...dar de aici pana la a inchide ochii si a accepta orice doar pt faptul ca asa a fost sa fie e cale lunga...deci, nu te mai complace in situatia asta!
Kittynelle
Postat pe 19 August 2008 23:48
bine bine.. si care e legatura intre titlu si ..continut?
sau ce are de-a face destinul aici.? normal ca ti-l faci cu mana ta.. exact cum ai sa ti-l faci si tu de data asta.. pt ca TU vei decide daca ramai cu el sau nu, nu destinul.. Faza cu ,,asa e scris, asa trebuia sa se intample,, e scuza lasilor.. parerea mea.

Postat pe 20 August 2008 01:08
Legatura dintre titlu si continut nu o gasesc nici eu,doar eventual acolo unde tu si cealalta aveti multe chestii in comun.Cat despre tip...daca ar fii vrut sa ramana cu tine,ar fii lasat-o pe cealalta,deci el a ales deja o data.Nu vad ce ai tu de ales Sa fii pe locul 2 sau de loc...cred ca mai bine de loc!Te-a lasat deja o data si ai supravietuit si fara el,cred ca mai poti o data.Va venii el si cel care e potrivit pt tine,dar vezi ca s-ar putea sa nu il vezi daca alergi dupa himere intre timp!
sweetpink
Postat pe 20 August 2008 02:39
Pai sfatul meu e sa fugi..si sa nu te lasi folosita,pt k asta face domul cu tine!!nu o are alturi pe prietena lui...distantza si mai ales dorul de ea....il face sa o caute pe ea in tine.e un compromis prea mare,din care nu ai absolut nimic de castigat!exact cum a spus sweetpink..ai supravietuit..n`ai de ce sa mai intorci capul inapoi...poate doar ca sa-ti iei elan!!!
ayda4ever
Postat pe 20 August 2008 23:38
nu cred in destin. cred ca tu alegi ce vrei sa faci si atat.
posibil sa-ti doresti uneori unele chestii si sa le atragi, zicandu-ti ca este destin ...


DESTÍN, destine, s.n. 1. Soartã, viitor. 2. Forþã sau voinþã supranaturalã despre care se crede cã hotãrãºte în mod fatal ºi irevocabil tot ce se petrece în viaþa omului; fatalitate. – Din fr. destin.
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 17:19
Viata e plina de surprize care te fac adesea sa reconsideri ce ai trai si ce ai gandit si simtit pana in momentul respectiv. Referindu-ma strict la titlul ales scriu un citat care cred ca exprima cel mai bine gandurile mele de acum. "Modul in care un om isi accepta destinul este mai important decat insusi destinul sau" Wilhelm von Humboldt/Octavian Paler (Viata pe un peron).

Postat pe 30 August 2008 01:53
As vrea sa te ajut dar,nu stiu ce sfat ti-as putea da in situatia de fata, pentru ca in final, cred ca ai luat deja o decizie bazata pe ceea ce simti,dar ceea ce as putea sa iti spun este cum vede el situatia avand ca exemplu experienta proprie.
Si eu am fost in situatia prietenului tau( I used to be a "player",o spun cu riscul de a atrage putina ura asupra mea din partea multor fete de pe aici) si totul se reduce la cum privesti lucrurile si circumstantele in care te afli in acel moment si sa intelegi ca in viata nu prea exista coincidente,exista oportunitati care vin si pleaca si de care daca stii sa profiti reusesti sa fi mai bun in tot ceea ce faci.
Acum 1 an am cunoscut o fata cu care am tot iesit impreuna(ca si amici) ne intelegeam super, radeam tot timpul si faceam tot felul de nebunii impreuna(nu vreau sa intru in detalii ca as putea face un film lung pe tema asta). Vreau sa iti spun ca la inceput nici nu mi-a trecut prin cap ca as vrea sa am ceva mai mult cu ea. Eu intre timp aveam o prietena cu care eram de mai mult de 1 an de zile, doar ca relatia a ajuns la un moment in care aparent nu mai era la fel, adica pe scurt nu ma mai multumea ca la inceput,era ea mai rece chiar seaca uneori, o banuiam ca ma inseala,probabil ca a fost greseala mea ca nu am hotarat sa ma implic mai mult in a afla ce s-a intamplat si de ce stau lucrurile asa. In schimb eu imi cautam tot timpul sa ies cu prietenii, sa ma distrez, cand nu eram la distractie lucram si asa mai departe am incercat sa ma indepartez de persoana de langa mine cu toata ca o iubeam. Tot iesind, socializand am cunoscuto pe domnisoara asta care a fost ca si o bula de oxigen pt mine.Ma simteam bine langa ea,ma gandeam din ce in ce mai rar la problemele din viata mea, eram ca si un copil mic care vedea lumea pt prima oara, visam , faceam planuri etc.
Intre timp prietena mea vazand ca eu apar tot mai putin in peisaj, si-a pus semne de intrebare si a ajuns la concluzia ca felul in care eu ma comport este datorat ei,iar atunci a inceput sa faca ce poate in asa fel incat sa repare relatia noastra. Nu puteam sa o ignor pt ca o iubeam si nu mai puteam nici sa o las in pace pe cealalta fata din viata mea pt ca in primul rand imi placea prea mult prezenta ei si felul in care ma facea sa ma simt si in al 2-lea pt ca ea nu vroia sa ma lase sa dispar din viata ei. Probabil ca decizia pe care am luat-o daca o analizezi la rece nu a fost corecta si sunt si eu de acord cu asta,dar circumstantele in care ma aflam la momentul respectiv m-au facut sa actionez asa.
Asadar am ales sa merg mai departe fara sa schimb ceva,eu spre deosebire de prietenul tau nu m-am confesat cu nimic la nici una dintre ele pt ca stiu clar ca ar fi fost o umilinta pt oricare dintre ele sa le cer sa accepte sa fie a 5-a roata.
Eu zic ca trebuie sa sapi putin si sa vezi exact ce este intre el si prietena lui mai veche asta daca il iubesti, pt ca daca el nu o iubeste cu adevarat poti face din relatia voastra ceva foarte frumos.
Motivele pt care eu nu am pus punct nicaieri ar fi astea:
1.Nu puteam sa renunt la vechea mea iubire
2.Eram indragostit de persoana nou aparuta in viata mea
3.Stiam ca sunt dorit ceea ce sa zicem ca ma gadila in orgoliu
4.Aveam impresia(asta avand baza experiente de la 15-18ani)ca daca joci la 2 capete ai mai multe sanse de castig
Facand referire la pct 4. mi-am dat seama ca nu e chiar asa,sau nu neaparat.Dupa inca vreo 4 luni de zile persoana nou aparuta in viata mea a avut niste probleme mari, si a trebuit sa dispara din peisaj,iar eu am ramas cu prietena mea singura chestie e ca s-a schimbat ceva in relatie e din nou scanteia aia si febra de la inceputul unei relatii si tine deja de luni bune.
Dar sincer iti spun daca as fi fost pus la zid sa aleg cred ca as fi incetat relatia cu prietena mea
Cat despre destin, crede-ma ti-l faci tu cu manuta ta, intradevar ai un potential prestabilit dar de tine depinde daca ajungi acolo sau nu
JhonyQ
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:28
JhonyQ, o iubeai pe prietena ta, dar te-ai indragostit de alta?cum vine asta? Dupa ce n-ai mai vazut-o pe tipa respectiva,ti-a trecut..si acum iar e mare iubire cu prietena ta?Mda...
Inca esti tinerel,mai trebuie sa gusti niste "iubiri" pana la cea adevarata,care nu e nimic de genul cum ai descris-o tu.
DeeaCatalina
Postat pe 1 Septembrie 2008 17:27
nici pe departe nu am descris dragostea adevarata,doar am dat un exemplu ca poate vede lucrurile si din alt punct de vedere. Cat despre a te indragosti de o persoana cand iubesti pe alta se poate intampla oricand
JhonyQ
Postat pe 1 Septembrie 2008 18:10
si nu pot sa zic ca mi-a trecut nimic .
Ceea ce am vrut sa subliniez e ca cea de care m-am indragostit mi-a aparut in viata intr-un moment in care putea sa ajunga foarte usor la inima mea ceea ce a si reusit si intr-o oarecare masura zic ca o sa ramana mereu cu ceva sadita bine
JhonyQ
Postat pe 1 Septembrie 2008 18:15
Oameni buni,cand e vorba despre iubire adevarata,in inimile noastre nu mai incape si o ''a 5-a roata la caruta'',in nici un caz. Si daca totusi apare cineva care sa ne faca sa simtim ceva special,e doar o simpla emotie, e dorinta e a avea ceva ce nu avem la momentul respectiv. E o atractie puternica,dar nu e vorba despre o alta iubire. Si indragosteala nu e totuna cu iubirea.
emyia
Postat pe 1 Septembrie 2008 18:52
subscriu celor spuse de emyia.
DeeaCatalina
Postat pe 1 Septembrie 2008 23:10
Gandeste-te ca daca o sa ajungi sa il iubesti, va fi crunt pentru tine ca esti o a doua in viata lui
je_baby
Postat pe 10 Octombrie 2008 14:44
Destinul nu existã ºi nici nu depinde de poziþia planetelor din sistemul solar.Noi ne creãm destinul prin efort individual, vizulizare creativã ºi pulsiuni emoþionale extrem de puternice. Coincidenþele sunt de obicei create. Cel puþin în lumea serviciilor de informaþii se întâmplã astfel.Nimic nu e mai uºor decât sã stabileºti o întâlnire pur aleatorie care poate schimba viaþa unei anumite persoane - þinta.
ªi Mogulii marii finanþe cunosc acest adevãr ºi-l speculeazã în consecinþã prin jocul lor ... de-a Zeii. Creând destinul celor care îºi închipuie cã acest destin este scris undeva, sã zicem, în stele.
ileanaadrianastan
Postat pe 16 Aprilie 2009 06:46
Ciudat si omul asta..daca nu renunta la ea nu are sens sa te complici alegand locul 2 in viata lui.
cami_goanga10
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
redactarea unei carti 2 De la: InDark 23 Martie 2009 14:35
batalia sexelor 7 De la: julyme2 20 Februarie 2010 11:01
Don t worry,be happy! 21 De la: cami_goanga10 8 Aprilie 2010 14:58
Motiv de despartire! 38 De la: myRakoL 11 Iunie 2012 16:21
Urmeaza sa intalnesc pe cineva de pe net 19 De la: iulia75__ 16 Aprilie 2010 11:11