Setari Cookie-uri

Cea mai buna metoda contraceptiva

As vrea sa'mi impartasiti ptr viitor din experienta voastra si sa'mi spuneti care credeti ca e cea mai sigura si mai eficienta metoda contraceptiva.Eu sunt la inceput si inca am dubii in domeniul asta. Orice sfat e bine primit
juggernaut
Postat pe 8 August 2008 13:09
Cea mai buna metoda si mai sigura e : un pahar cu apa,servit........in loc de..............

Postat pe 8 August 2008 13:11
abstinenta

Postat pe 8 August 2008 15:10
aspirina.... tinuta bine intre genunchi ..... ,glumesc evident,

cel mai bine fa-ti o programare la un plaining familial ia o prietena dupa tine si .... o sa ai ce auzi,si orice fel de lamuriri ai avea nevoie.
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 August 2008 16:53
cea mai buna metoda : Bagi ambele picioare intr-un borcan de 10 litri plin cu apa rece, protectie 100% restul metodelor au un risc cat de mic
dancer
Postat pe 10 August 2008 09:25
se zice ca cel mai sigur e prezervativul tocmai pt ca te protejeaza si impotriva BTS Dar cel mai bun sfat(inafara de cele amuzante, care sunt dragute ) este cel de mai sus:dute la un medic ginecolog, de preferinta tanar(ca iti e mai usor)si contra unei consultatii care nu costa mult te va invata care e cea mai potrivita pt tine.Daca ai suficienta incredere poti face asta si la medicul tau de familie.Exista si cabinete de planing familial unde te poti duce gratuit dar de ex la noi in oras tanti asistentele si doctorita de acolo sunt cam blazate si cam expediaza adolescentele Oricum...succes! si ai grija de tine si de sanatatea ta!
euLaura
Postat pe 10 August 2008 17:22
depinde de tine si de partenerul tau sexual...inafara de bolile cu transmitere sexuala mai exista si asa numutul virus Hpv care poate genera cancer de col uterin.......un lucru este clar, doar fiind bine informata vei ajunge sa-ti gasesti metoda contraceptiva cea mai buna pt tine si partenerul tau....oricum cu cat creste numarul partenerilor sexuali cu atat esti predispusa la mai multe boli!asa ca do it cu cap sa nu ai de suferit mai tarziu!pt inceput prezervativul iti este recomandat si apoi daca ajungi la o anumita inceredere in partener poti folosi pastilutele, asta daca te impaci cu el:)oricum metoda calendarului este foarte periculoasa....asta daca nu vrei bebel...bafta!
alesandu
Postat pe 11 August 2008 12:02
Depinde acum ce vrei tu sa folosesti!!cea mai sigura ar fi prezervativul desi in unele cazuri foarte putine la numar nu protejeaza!1foloseste anticonceptionale sau prezervativul, mai este si plasturele diafragma si multe altele acum depinde ce vrei sa alegI

Postat pe 10 Septembrie 2008 19:41
mie imi plac anticonceptionalele. am un partener stabil(da, stiu...si asa se ia SIDA! Doamne fereste!), analizele la zi si imi permit sa folosesc doar pastile. asa, sa impaci si capra si varza prezervativul e cel mai recomandat!
chibritzel
Postat pe 11 Septembrie 2008 11:38
uau, ai doar 16 ani... esti sigura ca vrei sa fi la inceput? e foarte bine ca te informezi, dar, nu stiu, nu esti prea mica...? esti pregatita?
chibritzel
Postat pe 11 Septembrie 2008 11:42
Cred ca pentru tine,e cel mai bine prezervativul,dak esti asa ,,micuta,,.....Eu fiind mai mare putin folosesc alta metoda care nu cred ca ti prea indicata inca:sterilet.
eclau
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:01
da dar la 16 ani sterilet nu pre e indicat deoarece de la prea multa folosinta am inteles ca poti sa numai faci copii asta nu stiu daca este intradevar chiar asa de adevarat dar spun din ce am citit!
Dar mai este si metoda calendarului dar care nu prea este sigura iar la 16 ani in nici un caz!

Postat pe 11 Septembrie 2008 17:10
PREZERVATIVUL E CEL MAI SIGUR.

in caz de se rupe poti lua pastila de a 2-a zi
anderson
Postat pe 11 Septembrie 2008 17:31
Mami de ce te grabesti tu? Ai toata viata sa fii femeie! Io-s mai de moda veche...si daca as putea da timpul inapoi tot asa as face, si anume nu m-as grabi sa-mi incep viata sexuala. E minunat sa fii copil, e o stare cu care nu te vei mai putea intalni vreodata din momentul trecerii spre a fi femeie. Parerea mea personala e ca la 16 anisori esti inca mititica si usor "manevrabila", iar dupa cum stii, "barbatii e porci" Si mai sunt si multi ai naibii! Dar ce ne-am face noi fara ei? Sau ei fara noi? Indiferent ce alegi, ai grija sa nu suferi. Sfatul celor cu planningul e cel mai bun. Mergi la o sedinta si ai sa afli exact ce-ti trebuie pentru un inceput frumos, fara stress si fara griji. Succes.
koph
Postat pe 12 Septembrie 2008 10:11
ca siguranta, cel mai cel e prezervativul, da' veti avea mai putina placere si intimitate. eu folosesc anticonceptionale, si nu m-am ingrasat sau ceva - sunt foarte ok.
Laurelin
Postat pe 12 Septembrie 2008 13:02
Dupa cate metode ti s-au enumarat acum depinde ce vrei sa alegi tu singurica sau daca nu du-te la un cabinet si iti vor da cei de acolo mai multe detalii si iti si vor explica mai pe larg

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:18
Buna!Eu am fost la un plaining familial,mi-a pus niste intrebari si si-a dat seama de ce contraceptive am nevoie.Eu iau de un an jum,fac pauza la 6 luni si nu au efecte secundare(ingrasare sau alte prostii).Bafta!
mirelusha21
Postat pe 12 Octombrie 2008 14:58
tinind cont de varsta ta cel mai indicat este planingul familial ,ai de primit multe sfaturi necesare pt inceperea vieti sexuale in cele mai bune conditii.
esti tanara si ai multe de invatat si grija mare la ce partener ti-ai ales sa fie cel putin 90% sincer,bafta,apropo cu mama ta cum te intelegi?o discutie si cu ea ar fi bine venita dar asta depinde de relatia dintre voi.
adistefi1970
Postat pe 13 Octombrie 2008 08:17
-un turc se insoara;
-dupa 20 de ani de viata conjugala, ii spune sotiei sale;
-draga, ar fi cazul sa te intorci si tu, sa facem si noi copii.
-cred ca asta e cea mai SIGURA metoda contraceptiva.
badita_marian
Postat pe 15 Octombrie 2008 08:22
Adica ce vrei sa spui? Vezi ca topicul cu ejaculari ciudate exista deja...
Lucia1971
Postat pe 15 Octombrie 2008 08:40
Trei spermatozoizi vorbeau in timp ce alergau spre tinta:
- Frate, eu daca ajung primul si fecundez ovulul, va iesi o fetita blonda cu ochii albastri.
- Daca eu ajung primul, va iesi un baietel brunet cu ochii verzi, zice al doilea.
- Bai, fraierilor nu vedeti ca suntem pe esofag? zice si al treilea.

Asta e cea mai sigura metoda contraceptiva.
aprov
Postat pe 15 Octombrie 2008 10:27
eu mi-am inceput viata sexuala la 16 ani.oricine ti-ar spune sa nu te grabesti,stiu ca nu ai sa asculti.sfatul meu:daca ai incredere in partener,daca e stabil(nu daca doar ai tu impresia ca e)foloseste anticonceptionale.eu am mers la planing la mine in oras,am primit pastile gratuit,pt ca eram eleva si cei dfe acolo sunt obligati sa pastreze secretul vizitei tale.cred ca esti destul de desteapta sa-i ameninti cu asta subtil.nimeni nu vrea sa-si piarda locul de munca.daca ma vedea cineva,asistenta era gata sa spuna oricui cxa suntem prietene.bine e ca daca apare o intrebare ai cui s-o pui,si se ocupa si de tine(controale gratuite daca vrei,etc).in lunga ta viata,te rog sa nu uiti de prezervativ daca partenerul nu e de termen lung,pt ca tre sa te gandesti la tine in primul rand,ca nu simti nici o diferenta intre a face cu sau fara.iar el..daca vrea o aventura,at sa indure iti doresc bafta,sper ca te-am ajutat cat de cat
ancutzaandreea
Postat pe 16 Octombrie 2008 00:18
din cate am inteles si mam documentat anticonceptionalele yasmine sunt cele mai bune.....sfatul meu ar fi sa mergi la un doctor care iti poate ecomanda in functie de organismul tau
kaly_wolf
Postat pe 16 Octombrie 2008 22:57
draga mea pentru tine cel mai indicat ar fi prezervativul cu anticonceptionalele cred ca ar fi bine sa mai astepti daca nu mergi la un doctor care sa iti prescrie acestea dar ai mare grija ca si aceste anticonceptionale pe linga faptul ca nu sunt sigure 100% inpotriva unei sarcini si mai ales impotriva bolilor s-ar putea ca organismul tau sa nu le accepte.
erida
Postat pe 17 Octombrie 2008 00:55
De la: badita_marian, la data 2008-10-15 08:22:49-un turc se insoara;
-dupa 20 de ani de viata conjugala, ii spune sotiei sale;
-draga, ar fi cazul sa te intorci si tu, sa facem si noi copii.
-cred ca asta e cea mai SIGURA metoda contraceptiva.

........ ..BADE..INVETI FATA LA PROSTII..SI OMU' CU ESOFAGU'... ..TERMINATI CA E MINORA.. ..
nico1234
Postat pe 17 Octombrie 2008 02:08
NICO 1234,
Nu stiu ce intelegi tu prin minora.Una care se intereseaza deja de prezervative,anticonceptionale,metode de sex fara implicatii, crede-ma e foarte majora.Sa va spun un banc cu minore:
,,Vine tatal acasa cu un tort cu 14 lumanari si zice La multi ani fetitei lui.Dupa care-i zice ,,fata mea esti deja mare si ar trebui sa vorbim despre sex" ,,OK tati, ce ai vrea sa afli?"
Asa ca las-o mai moale cu minora.
aprov
Postat pe 17 Octombrie 2008 17:50
De la: aprov, la data 2008-10-17 17:50:24NICO 1234,
Nu stiu ce intelegi tu prin minora.Una care se intereseaza deja de prezervative,anticonceptionale,metode de sex fara implicatii, crede-ma e foarte majora.Sa va spun un banc cu minore:
,,Vine tatal acasa cu un tort cu 14 lumanari si zice La multi ani fetitei lui.Dupa care-i zice ,,fata mea esti deja mare si ar trebui sa vorbim despre sex" ,,OK tati, ce ai vrea sa afli?"
Asa ca las-o mai moale cu minora.


bancu tau era de fapt cu alinuta

dar l-ai uploadat bine!



Greenie
Postat pe 6 Noiembrie 2008 10:30
eu am o alta problema.

sunt foart paranoica!!! folosesc prezervativul fiind cel mai comod si sigur.. insa sunt tareeee para!! adica in ultima vreme am auzit foarte multe cazuri prin jurul meu de ruperea prezervativului, si cine zicea ca durex is cele mai bune?? bullshit..
de aici a crescut si teama mea.. si acu sincer de abia astept sa imi vina si totusi imi fac griji (ca era cazu zilele astea)

nu aveti remedii nu pt a invinge teama asta nu??
nu vreau anticonceptionale deoarece ar insemna sa'mi schimbe modul de viata, si m-as implica in ceva serios, si nu vreau.. momentan!

altceva?
Greenie
Postat pe 6 Noiembrie 2008 10:34
De la: greenie, la data 2008-11-06 10:34:58eu am o alta problema.

sunt foart paranoica!!! folosesc prezervativul fiind cel mai comod si sigur.. insa sunt tareeee para!! adica in ultima vreme am auzit foarte multe cazuri prin jurul meu de ruperea prezervativului, si cine zicea ca durex is cele mai bune?? bullshit..
de aici a crescut si teama mea.. si acu sincer de abia astept sa imi vina si totusi imi fac griji (ca era cazu zilele astea)

nu aveti remedii nu pt a invinge teama asta nu??
nu vreau anticonceptionale deoarece ar insemna sa'mi schimbe modul de viata, si m-as implica in ceva serios, si nu vreau.. momentan!

altceva?

In caz de "pana" exista pilula de a doua zi. Si ti-ai rezolvat problema. Asa ca .....sa va iubiti mult...........si nu mai fiti stresati ca dauneaza.
ana_lili36
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:34
ana,
pastila de a doua zi are "succes" doar pt 97% din cazuri.

ce se intampla daca fac parte din alea 3%???? trec la lucruri mai drastice??

OHMYGOD
cred ca o dau pe abstinenta..

serios acu, stie cineva la cat timp trebuie sa vina menstruatia (teoretic macar) dupa ce iei pastila de a doua zi???????

Greenie
Postat pe 21 Noiembrie 2008 10:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dame de lux 1 De la: kudika_9306 27 August 2012 14:38
Intarzierea menstruatiei dupa primul contact sexual 4 De la: kudika_975643 2 Noiembrie 2014 15:19
HERPES GENITAL 8 De la: littlebig77 18 Mai 2013 08:48
sall 22 De la: roses_2906 16 Iunie 2009 11:13
E prea devreme? 56 De la: ramona02 25 Decembrie 2009 22:54