Setari Cookie-uri

Avorturi

Am auziT de la foarte multe fete ca au facut avorturi in ultima perioada.Chestia asta a crescut ingrijorator de mult in ultima perioada la nivelul intregii tari.Credeti ca multzi nu stiu sa foloseasca inca metode contraceptive?Cine e vinovat FEMEIA sau BARBATUL?.........

Postat pe 8 August 2008 03:22
din puctul meu de vedere e vinovata femeia pt ca nu stie sa se protejeze. consider avortul o porcarie. sunt deschisa spre multe lucruri, insa nu pot prvi avortul ca pe ceva normal.

Postat pe 8 August 2008 10:10
parerea mea este ca cel mai mult gresesc femeile ca accepta sa faca sex fara protectie...ei ca barbati incearca pt ca dehh nu este vb de organismul lor...
nici eu nu pot privi chiuretajul ca pe ceva normal...atata timp cat exista metode de protectie de ce sa nu le folosesc...
beem
Postat pe 8 August 2008 10:26
Consider ca intr-o situatzie nu poate fi vinovat numai unu asa ca ambii sunt de vina ca nu s-au protejat.
aleera
Postat pe 10 August 2008 00:48
Corect, vinovata este femeia pentru ca ea este cea care are de suferit ,cea care traieste cu gandul ca a omorat un omulet,ea este cea care stie cand este fertila sau nu .....
Si parintii pentru ca ei nu sunt in stare sa-si educe odraslele feminine incat sa nu se ajunga la avort ,metode contraceptive exista sufieciente incat sa ai de unde alege ,important este sa alegi una,

Daca sarcina intervine chiar daca folosesti o metoda contraceptiva ( coitus intreruptus NU este o metoda contraceptiva ) si nu-ti poti permite intretinerea unui copil atunci sunt pro avort.
M-am lungit si nu era cazul .

FEMEIA este vinovata !
iris_4_ever
Postat pe 10 August 2008 18:04
Da poate ca si femeia este de vina dar nu numai... eu zic ca amndoi sunt de vina.. Am trecut printr-un avort si stiu cum este, nu este deloc usor si nu am vrut sa se intample asa,dar am avut o problema si nu am vrut sa risc sa las bebelu.. asta-i viata... Mie una nu-mi place cu prezervativ si nici anticonceptionale nu mai pot lua din mai multe motive... asa ca.. poate ca sunt de vina sau poate ca nu!



www.sepoarta.ro
Andreea_B21
Postat pe 10 August 2008 22:24
chestiile astea se intampla din cauza unor accidente,nu ca ar fi de vina unul dintre noi.prezervativele se mai si rup.mie mi s-a ruot de vreo 3 ori.de fiecare data am luat pastile. o singura data nu si-a facut efectul,si am ramas insarcinata.pastilele de urgenta au 70% eficacitate..asa ca aveti grija,ca eu am patit-o
dorina_77
Postat pe 15 August 2008 17:43
in rpimul rand femeia tre sa aiba grija de ea pt ca barbatul...in momentul ala nu prea gandeste!!!
aurrorandreea
Postat pe 16 August 2008 17:59
barbatul nu gandeste de loc.un barbat ii in stare sa te lase gravida si dup-aia sa-ti dea papucii!!
dorina_77
Postat pe 17 August 2008 16:03
De la: dorina_77, la data 2008-08-17 16:03:18barbatul nu gandeste de loc.un barbat ii in stare sa te lase gravida si dup-aia sa-ti dea papucii!!

Pai daca te incurci cu orice dibitoc normal ca nu-i pasa de tine.. asa sunt multi.. Asa ca fetelor aveti grija cu cine va incurcati s cu cine ramaneti insarcinate.. Ca e uart sa treci singura printr-o situatie ca asta !
Andreea_B21
Postat pe 18 August 2008 13:09
De la: irinaririna, la data 2008-08-08 10:10:08din puctul meu de vedere e vinovata femeia pt ca nu stie sa se protejeze. consider avortul o porcarie. sunt deschisa spre multe lucruri, insa nu pot prvi avortul ca pe ceva normal.




tu chiar te auzi ce spui?

Postat pe 19 August 2008 00:05
De la: ChangeStyle2008, la data 2008-08-08 03:22:46Am auziT de la foarte multe fete ca au facut avorturi in ultima perioada.Chestia asta a crescut ingrijorator de mult in ultima perioada la nivelul intregii tari.Credeti ca multzi nu stiu sa foloseasca inca metode contraceptive?Cine e vinovat FEMEIA sau BARBATUL?.........


Dragul meu, inseamna ca nu stii cum era pe la inceputul anilor '90. Statistic vorbind, a scazut mult numarul de avorturi, dar si numarul de nasteri.
Lucia1971
Postat pe 19 August 2008 16:28
intr-un cuplu ambii au aceasta responsabilitate!fiecare trebuie sa se gandeasca serios la eventualele riscuri!!!metode contraceptive sunt destule...si unele chiar foarte la indemana!

Postat pe 28 August 2008 20:34
hmmmmm.....interesant subiectul.....amandoi parteneri sunt vinovati....responsabilitatea e amandurora.....eu una u ma protejez il pun pe el sa imbrace caciula mi se pare mai lejer ....si apoi ma simt eu in siguranta cu atatea bolii transmisibile.....nu ca nu am incredere in el ..dar nu stii niciodata pe unde poate umbla asa ca mai b sunt prevazatoare

Postat pe 28 August 2008 20:41
Da,conform unui sondaj de opinie multi(multe) nu au auzit in anul 2008 de metode contraceptive,mai ales in mediul rural.Din pacate...
in primul rand femeile ar trebui sa fie mai atente la chestia asta si sa nu se lase purtate de val cand vor sa aiba o relatie sexuala,si sa nu lase metoda contraceptiva in seama barbatului pentru ca ei prea putin se gandesc la asa ceva,cea care trece printr-o trauma in momentul avortului e femeia de aceea ar trebui sa fie cu capul pe umeri.Am o amica,care a facut avort si iubitul ei in momentul acela in loc sa fie alaturi de ea,pentru ca impreuna au facut-o! el a preferat sa mearga la fotbal cu baietii!!de accea spun ca barbatilor efectiv li se rupe!pe ei nu ii afecteaza cu nimic un avort,asa ca mai bine ganditi-va voi de 2 ori inainte sa o faceti fara sa va protejati.Sau daca considerati ca pentru jumate de ora de sex fara sa va protejati merita sa treceti prin asa chinuri treaba voasta :) sa nu mai vorbim de BTS...

Postat pe 28 August 2008 21:06
De la: Meblondy, la data 2008-08-28 21:06:29Da,conform unui sondaj de opinie multi(multe) nu au auzit in anul 2008 de metode contraceptive,mai ales in mediul rural.Din pacate...
in primul rand femeile ar trebui sa fie mai atente la chestia asta si sa nu se lase purtate de val cand vor sa aiba o relatie sexuala,si sa nu lase metoda contraceptiva in seama barbatului pentru ca ei prea putin se gandesc la asa ceva,cea care trece printr-o trauma in momentul avortului e femeia de aceea ar trebui sa fie cu capul pe umeri.Am o amica,care a facut avort si iubitul ei in momentul acela in loc sa fie alaturi de ea,pentru ca impreuna au facut-o! el a preferat sa mearga la fotbal cu baietii!!de accea spun ca barbatilor efectiv li se rupe!pe ei nu ii afecteaza cu nimic un avort,asa ca mai bine ganditi-va voi de 2 ori inainte sa o faceti fara sa va protejati.Sau daca considerati ca pentru jumate de ora de sex fara sa va protejati merita sa treceti prin asa chinuri treaba voasta :) sa nu mai vorbim de BTS...
da ai dreptate dar.....eu nu am luat pilule niciodata doar el s-a protejat........dar multi barbatii u suporta caciula si prefera sa se protejeze femeia ....

Postat pe 28 August 2008 21:09
Nu-i nimic ca nu ai luat tu pilule,daca s-a protejat el :)) cand ai o relatie serioasa e altceva,eu mai mult m-am referit la cele care nu au o relatie si fac sex ocazional si se trezesc ca sunt gravide si daca le spun respectivului de cele mai multe ori le intoarce spatele.

Postat pe 28 August 2008 21:16
da meblody dar tocmai alea care fac sex ocazional trebuie sa se protejeze mai bn.....daca se protejeaza ele bolile tot exista ...cea mai buna cale e ca ei sa se protejeze ...nu crzi?

Postat pe 28 August 2008 21:24
Da,logic! dar daca am zis ca ele sa se protejeze nu inseamna numai pastile,ce o fata nu poate avea un prezervativ in geanta?cele care stiu ca au relatii ocazionale ma refer aici precizez inca o data,pentru ca una care nu are un partener stabil si o face la luna nu are rost sa i-a pastile si atunci ramane prezervativul.

Postat pe 28 August 2008 21:32
da mblondy dar sincer nu cred ca asta o sa faca sau fac fff rara fetele care au prezerv la ele............oricum in zona rurala e cel mai grav...chiar mi-am adus aminte ca am vazut un ffilmuletz cu avortul ...m-am ingrozit...nici pri cap nu imi trecea cum se face ....sa dea domnu sa nu ajung...

Postat pe 28 August 2008 21:45
De la: celia, la data 2008-08-28 21:45:38da mblondy dar sincer nu cred ca asta o sa faca sau fac fff rara fetele care au prezerv la ele............oricum in zona rurala e cel mai grav...chiar mi-am adus aminte ca am vazut un ffilmuletz cu avortul ...m-am ingrozit...nici pri cap nu imi trecea cum se face ....sa dea domnu sa nu ajung...


Celia .,,,cati ani ai ?
iris_4_ever
Postat pe 28 August 2008 22:01
dc intrebi iris?


Postat pe 28 August 2008 22:04
si voi daca asta practicati ...umbland prin tara cu tiru parca ai zis....dc nu v-ati protejat?..........

Postat pe 28 August 2008 22:10
Eram curioasa doar ....daca nu vrei sa-mi raspunzi e ok
iris_4_ever
Postat pe 28 August 2008 22:12
am 25 ...........

Postat pe 28 August 2008 22:13
Multi inainte celia , vazusem asta la profilul tau dar nu eram sigura ca este profilul real ....
iris_4_ever
Postat pe 28 August 2008 22:19
ms la fel iris........

Postat pe 28 August 2008 22:21
Revenind la subiect ....pentru cele care au trecut deja printr-un avort speram sa fie invatatura de minte , data viitoare sa se protejeze mai bine

Poate parea drastic dar orice ati spune nu mi se pare rational ....ok , una nu suporta ac-urile sau prezervativele , exista foite,exista sterilet.....

Daca nu esti pregatita pentr un bebelus si totusi ti-ai inceput viata sexuala primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa te protejezi impotriva sarcinii.
iris_4_ever
Postat pe 28 August 2008 22:25
iris ....toti barbatii au pretentia ca femeia sa se protejeze ........dar ei dc sa nu se protejeze si app de boli nu te feresti cu pastila sau foita.......

Postat pe 28 August 2008 22:28
Eu am mai scris o data la un topic in care era vorba de acelasi lucru,unele femeile merg la ginecolog sa faca avort ca si la stomatolog din pacate.Am vazut cu ochii mei cand eram la un control o tipa care avea maxim 20 de ani,era in fata mea si asistenta a intrebat-o ce fel de programare vrea si ea foarte senina si degajata a spus ca pentru avort,nu avea nici o treaba saraca...eu eram lesinata de frica si eram la un simplu control si ea nu avea nici cea mai mica remuscare.O my god!!!

Postat pe 28 August 2008 22:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BARBATUL CAPRICORN???? 4 De la: DiavolytaTa 10 Aprilie 2009 12:15
CE PARERE AVETI DESPRE HOMOSEXUALITATE? 345 De la: Limbu 12 Decembrie 2009 02:53
ajutati-ma 148 De la: Ella078178 6 Februarie 2010 20:33
de ce se comporta asa? 3 De la: Ralukiss 19 Februarie 2009 17:23
Sotul are fantezia sa o facem cu alta femeie 1 De la: kudika_1043728 18 August 2022 22:39