Setari Cookie-uri

SUNT MANDRA CA SUNT ROMANCA!...

DA, chiar sunt!... Si ma astept acuma ca o gloata de fani Nike, Addidas si alte Famous Brands sa zica ... "Nu, adidasii straini nu se compara cu opincile romanesti!..."
Asa e. Dar nu inteleg de ce trebuie sa-mi fie rusine ca oamenii mei, acum 100, 200 si 1000 de ani, purtau opinci sau ceva in genul!... Nu mi-e rusine ca mananc mamaliga, asa-zisa mancare a "saracilor", pentru ca stiu ca nimic nu se potriveste mai bine cu sarmalutzele de Craciun! Nu mi-e rusine nici ca mai ascult din cand in cand manele. Sunt o fata educata, am facultate, dar nu stiu cum, cuvintele straine parca nu-mi suna la fel de aproape de inima. Si nici melodiile lui... am uitat cum il cheama, ala care se tot lua de Moga, ca el nu face muzica!...Nu-mi plac melodiile ca un vesnic la-la-la plangator, pentru femeile de 70 de ani. Si nu stiu cum, cand sunt indragostita si sufar, desi ascult
Vivaldi, Madonna si Sting, tot o dau pe manea ca numai Guta stie ce inseamna durerea si disperarea. Asta-i adevarul. Daca cineva mi-ar spune sa nu mai ascult manele, ca as fi un outcast, atunci as fi!
Nu pot sa-mi reneg sufletul.
Apoi, ce stiu eu treaba asta cu tziganii?... Italienii si spaniolii se uita acum de sus la noi. Economia si-au construit-o pe spatele capsunarilor. Tziganii au venit cu manele la ei. O prostituata italianca a intrat cu un tigan roman intr-un gang, si fiindca omu' n-a platit, pt ca el defapt si-a vandut farmecele, femeia s-a dat violata. Acuma, nu stiu, sper sa nu-mi fac pacate, dar unele din povestile de groaza cu tigani sunt cusute cu ata alba!...
Si ma gandesc in tot timpul asta la toti colegii mei de facultate, ambitiosi si seriosi, foarte bine pregatiti, care de ani buni incearca sa plece peste hotare sa-si caute ceva de lucru si nu gasesc!!
Oare tziganii cum intra?... Cum le e lor mai usor si romanii adevarati nu pot?... Nu stiu. Poate nu primesc romani capabili care sa ceara acelasi salariu cu un italian.
N-are a face. Iubesc Italia. Roma. Sculpturile. Pe Toto Cutugno.

Dar mai mult iubesc Romania.
Stiu ca daca ma duc la vecina si-i spun ca n-am ce manca 2 zile, ea sigur o sa ma cheme la masa ca sa-mi dea niste kek facut de ea! Stiu ca la biserica preotul o sa ma faca sa ma simt prost pt toate lucrurile urate pe care le-am spus si le-am facut, dar dup-aia o sa ma ierte. Ca si Dumnezeu.
Iar eu tot sa ma duc la Biserica, indiferent ca nu e Trendy, ca Dumnezeu ma iubeste orice-ar fi.
Si-mi place ca sunt romanca. Imi place ca sunt frumoasa, feminina si ca nu resping barbatii pe motiv ca sunt egala cu ei si ma hartuiesc sexual!... Imi place ca toti strainii isi iau sotii de aici dar n-au curajul sa recunoasca ce bogata si frumoasa e tara asta.
Intocmai ca o femeie care e dorita de multi, dar atat de prost judecata!
Iubesc oamenii mei, femei si barbati care n-au multa scoala, dar ar sari in foc si apa sa-si apere copilul, ba chiar copilul altuia!... Si-mi place ca inca mai stim sa ne bucuram de viata, indiferent de cate scumpiri SHOCK se anunta zi de zi. Imi place ca ne distram, desi multi vor sa ne ia bucuria. Imi place ca tinerii sunt ambitiosi desi la fiecare interviu angajatorii ii descos pana scot de la ei un disperat si fals:"Aveti dreptate, nu stiu ce vreau de la viata!..."

"CUM NU STII?!? Iti spun eu!
Sa muncesti de la 9 pana la 7 pe un salariu de ... 2 lei ca sa-ti iei o casa comunista la pretul unui palat de pe malul marii din Spania, ca sa n-ai timp de copilu' tau si sa-l abandonezi cu bona, ca sa te certi cu toata lumea, da cu absolut toata lumea pt ca nu te mai suporti si viata pe care o duci.
Iti spun eu! Asta iti doresti!"
"Aveti dreptate. Sunt agnajat?!

"Sa vedem daca ai aptitudinile necesare... A, esti Roman! Trebuie sa traiesti ca un sclav! Pacat. Aveai potentzial."

Postat pe 13 August 2008 14:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ingerii 1 De la: miezuu 16 Martie 2013 20:52
Cine m-a facut sa zambesc astazi... 15 De la: Dontyyy 20 Aprilie 2010 12:27
Scoala de Soferi IASI 1 De la: kudika005471 2 Aprilie 2009 17:05
Tatuajul la sprancene Doare? 16 De la: kudika_975140 2 Noiembrie 2014 17:54
Porumbel 19 De la: kudika_13420 17 Noiembrie 2012 09:05