Setari Cookie-uri

sondaj...

ce e mai important: familia, cariera sau bani?
eugabi
Postat pe 13 August 2008 16:38
Va rog sa va ganditi la raspunsul meu asa cum trebuie. Toate trei sunt importante insa intr-o anumita ordine, iar ordinea aceasta este foarte strans legata ca si cum ar fi un lant cu trei zale care se inchide in cerc. Categoric difera de la om la om in functie de mai multe aspecte , sau mai degraba de statutul social.
RASPUNSUL MEU :
Cariera, banii, familia. Vreau sa si argumentez: Daca ai o profesie buna si dai atentie carierei pentru a atinge un obiectiv important , acela de a avea bani pentru ca familiei sa nu ii lipseasca nimic.
SI TOTUSI PENTRU CINE VREM SA AVEM DE CELE MAI MULTE ORI BANI SI O CARIERA STRALUCITA?- :) PENTRU FAMILIE .
Consider totusi ca aceasta intrebare este o intrebare care poate face deliciul dezbaterilor intre filosofi.
rimina
Postat pe 15 August 2008 21:12
Tind sa dau intaietate familiei , pt ca e vorba aici de oamenii pe care ii iubesti. In momentul de fata cariera este primordiala pt mine , insa cu timpul , probabil cand imi voi intemeia familia mea , voi avea un bebe ... familia castiga detasat. Cariera si banii cred ca sunt in mare masura interconectate. Aceasta clasificare depinde foarte mult de varsta , cu totii ne schimbam prioritatile pe masura trecerii timpului.
Kittynelle
Postat pe 24 August 2008 21:36
ai dreptate rimina...cariera este intai, ea aduce bani cu care poti sa-ti intretii familia, nu uitam ca banii nu aduc fericirea dar o intretin, ai dreptate si tu Pufillici..in legatura cu varsta si prioritatile, va salut pe toate'halm.
just28
Postat pe 27 August 2008 17:48
Eu zic asa: familie, cariera bani.. asta in cazul in care gasesti intr-adevar persoana alaturi de care merita sa iti intemeiezi o familie. Daca nu, ordinea ar fi: cariera, bani si.. altele.
LaMishto
Postat pe 7 Septembrie 2008 21:06
ola, intru si eu
mai eu zic ca atunci cand esti fericit ai de toate, banii, cariera. insa cine ne poate face m fericiti ca familia, copiii, nu cred ca banii sau cariera ne dau ceea ce familia ne ofera
Eu zic ca pe 1 loc e familia si dupa cariera si banii. stiu a par putin naiva dar uneori nu strica:p
pa alll
fluturela
Postat pe 13 Septembrie 2008 14:56
familia, banii, cariera

Familia- sunt, de cele mai multe ori, singurii care sunt alaturi de noi, indiferent de situatie ("Dumnezeu ne-a dat familie, slava Domnului ca ne putem alege pritenii!")

Banii- nu aduc fericirea, dar nu sunt nici de prisos

Cariera- e un pic devreme sa ma gandesc la el, mai am un an de liceu :D
ralukiss
Postat pe 13 Septembrie 2008 15:02
Momentan cariera este pe primul loc pentru ca sunt la inceput de drum,abia am terminat facultatea si imi doresc succesul profesional.Apoi cu cat voi avansa in cariera,banii vor insemna destul de mult deoarece voi dori sa fac niste investitii de viitor:un apartament,o afacere personala s.a.md.Dar in tot acest timp,voi continua relatia cu iubitul actual si intr-un final,cand ne vom simti pregatiti sufleteste si financiar,ne vom uni destinele iar de atunci inainte el va fi pe primul loc pentru mine si vom forma o familie!
despinarose
Postat pe 14 Septembrie 2008 05:43
Deshi cariera...practic inseamna bani...eu le exclud pe ambele...pt k pot avea toti banii din lume...dak vin acasa si imi gasesc bebele dormind...si sotzul...plictisit sau idem...dormind...sau...inexistent...mai bine nu exist. dak ii am pe amandoi si ne iubim si suntem sanatosi, de restul ne ocupam noi...te multumesti si cu putini bani, dar cu putina iubire...niciodata!


Deci FAMILIA!

Postat pe 14 Septembrie 2008 05:47
despinarose
Postat pe 14 Septembrie 2008 06:10
nu pot sa raspund la aceasta intrebare.depinde in ce`si gaseste fiecare fericirea sufleteasca.
Amaruie
Postat pe 30 Septembrie 2008 13:30
eu sunt de acord cu puffulici ...
morticia_adams
Postat pe 4 Octombrie 2008 21:43
Familia.
Cariera.
Banii.
De ce? Familia inseamna mai mult decat sotul si copii tai. Inseamna si parintii si fratii si bunicii. Si pentru a face clasamentul trebuie sa raspundem la intrebarea: la care doua, din cele trei, am renunta pt. a o avea pe a treia?.... Parerea mea...
Lizicat
Postat pe 9 Octombrie 2008 10:55
cariera
bani
familie

Postat pe 9 Octombrie 2008 11:00

mai carieristele lui tata

cine va va impiedica sa va faceti o cariera in acelasi timp in care iti intemeiezi si o familie?
eu chestia asta nu am inteles-o niciodata, si probabil nici nu o voi intelege
daca te casatoresti, sau pur si simplu te munti impreuna cu el, crezi tu ca el nu te va ajuta sa te implinesti in cariera? sau crezi ca te va impiedica? ptr ca eu numai variantele astea le aud mereu
asta cu cariera este doar dorinta de emancipare a femeii, si de a fi egalitate intre sexe cum zic ele
cariera pe primul plan ptr voi este doar un pretext de a nu va mai implica intr-o relatie si de a fi independente din toate punctele de vedere, si atunci normal ca excludeti relatia din start

hai ca iar m-am facut filozof

P.S.: sa nu-mi sariti in cap, nu sunt misogin si nici antifeminist, dar eu asa vad lucrurile

Bafta in cariera celor care doar asta va doriti


_fantoma_
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:33
eu cred k familia este cea mai importanta,cu toate ca daca nu ai o cariera,implicit si bani nu poti intretine o familie...
angel_05
Postat pe 9 Octombrie 2008 13:02
vasi, filosofesi? de la tequila aia ti se trage, sigur!
in cazul meu pentru moment conteaza cariera, iar ca sa am bani trebuie sa am si eu serviciu, nu? dar cred ca nu m-ar impiedica nimic sa-mi intemeiez o familie intre timp, desi nu ma grabesc inca...

Postat pe 9 Octombrie 2008 13:05
De la: rimina, la data 2008-08-15 21:12:41Va rog sa va ganditi la raspunsul meu asa cum trebuie. Toate trei sunt importante insa intr-o anumita ordine, iar ordinea aceasta este foarte strans legata ca si cum ar fi un lant cu trei zale care se inchide in cerc. Categoric difera de la om la om in functie de mai multe aspecte , sau mai degraba de statutul social.
RASPUNSUL MEU :
Cariera, banii, familia. Vreau sa si argumentez: Daca ai o profesie buna si dai atentie carierei pentru a atinge un obiectiv important , acela de a avea bani pentru ca familiei sa nu ii lipseasca nimic.
SI TOTUSI PENTRU CINE VREM SA AVEM DE CELE MAI MULTE ORI BANI SI O CARIERA STRALUCITA?- :) PENTRU FAMILIE .
Consider totusi ca aceasta intrebare este o intrebare care poate face deliciul dezbaterilor intre filosofi.


de acord cu tine, rimina, desi tind sa am rezerve. banii nu se obtin exclusiv printr-o munca de aia de te tine departe de familie, incat sa o pui pe ultimul loc. daca ai avea suficienti bani cat sa faci chiar ce vrei tu, ai prioritiza in acelasi fel?

Postat pe 9 Octombrie 2008 15:44
eu una aleg familia, cariera si apoi banii.

si aici imi aduc aminte de dorintele din noaptea de Revelion, il legatura cu care am ajuns sa rad impreuna cu iubitul meu sot. mi-am dorit sa am bani si sanatate. altele erau binevenite, nu si neaparat f dorite. si chiar asa a fost. m-am enervat suficient cat sa imi dau demisia si sa dau prioritate la altele decat la job si cu toate astea nu mi-a lipsit nimic, din surse proprii. mai am si bani cat sa stau un an lejer fara job, desi nu intentionez, si am si suportul unei bunaciuni de iubit care ma face fericita prin simpla prezenta, de are lumea impresia ca as conduce lumea cu un deget. confortul interior al unui om implinit personal si radios le aduce in timp pe toate. e mult mai mult decat pana si cea mai incrancenata fiinta corporatista alergand dupa mecca financiara...

Postat pe 9 Octombrie 2008 15:52
eu aleg asa: familia pt ca ea iti da forta sa ai succes si in cariera,banii pt ca aduc multumire si fara sa ai cariera.....si in cele din urma cariera!
caty2407
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:31
Pentru mine pe primul loc e familia ,apoi banii si in final cariera.De ce? pentru ca degeaba ai bani daca nu ai cu cine sa i cheltui ,degeaba cariera daca nu ai cu cine imparti succesul si bucuriile si supararile ,necazurile care apar inevitabil in viata
marinela_diana
Postat pe 9 Octombrie 2008 21:56
in primu rand sa ai o familie buna,sa fi implinit din punctul asta de vedere.in acelasi timp nu poti intretine o familie fara bani deci si ei sunt importanti,dar nu sa ai neaaparat averi ci atat cat iti trebuie sa fi fericit impreuna cu cei dragi sa nu ai grija zilei de maine ,sau neajunsuri.
razz
Postat pe 14 Octombrie 2008 15:25
cariera e un import "americano-holiudian" ieftin, care nu se pupa deloc cu profilul romanului de rand...e o ipocrizie. o unealta de manipulare. si oricum, merge mana in mana cu banii, nu vad de ce sa le desparti. oricum ai da-o, ai nevoie de bani si pentru asta muncesti. dar ma rog...acuma mergem la job, nu la munca sau la serviciu ca ne place sa ne credem supercivilizati si uitam ce rahatzei insignifianti suntem pe lumea... uite, daca vine maine sfarsitul lumii, ce faci? ii iei in brate pe cei dragi sau te uiti impacat la diploma de pe perete sau la fluturasul de salariu?
lauuua
Postat pe 14 Octombrie 2008 15:37
familia pe primul loc-ca de dragul ei sa-i fie bine faci si bani si cariera!
otto_otto2000
Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:12
familia

Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:24
Eu daca n-as avea pe cineva langa sufletul meu, n-as avea pentru ce sa traiesc...
Asa ca familia e nr 1 pt mine, apoi banii si cariera (cariera la urma, pentru ca acum trec printr-o perioada in care nu prea stiu ce vreau).

Postat pe 2 Noiembrie 2008 16:27
1-familia
2-cariera care aduce 3-banii
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 2 Noiembrie 2008 17:17
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-11-02 17:17:221-familia
2-cariera care aduce 3-banii


subscriu. Daca nu ai o familie pentru care se te straduiesti sa faci totul cat mai bine,pentru care sa muncesti si pentru care sa faci bani... nu ai nimic.
Familia e cea mai importanta.
Andreea1008
Postat pe 14 Noiembrie 2008 15:07
De la: Andreea1008, la data 2008-11-14 15:07:29
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-11-02 17:17:221-familia
2-cariera care aduce 3-banii


subscriu. Daca nu ai o familie pentru care se te straduiesti sa faci totul cat mai bine,pentru care sa muncesti si pentru care sa faci bani... nu ai nimic.
Familia e cea mai importanta.


deacord
adry22
Postat pe 14 Noiembrie 2008 15:09
cariera este pentru mine pe primul plan...am avut ocazie sa-mi intemeiez o familie...dar d ce...ca sa ajung gospodina fara studii superioare sa fiu la cheremul lui....sa fiu nevoita sa ma injosesc sa-i cei lui bani pentru nevoile mele personale...sunt din ce in ce mai multe fete care renunta la scoala pentru un barbat...si sa se vada peste cativa ani cu un copil si cu sotul care ii spune ca intenteaza divort pentru o tipa mai tanara....
elvira1988
Postat pe 29 Noiembrie 2008 23:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Adoptie versus copil natural=tratamente fertilitate 78 De la: kitty_krieger 2 Martie 2010 22:30
3 puiuti de catel, toti albi, spre adoptie 5 De la: corinuta2u 31 Decembrie 2008 15:58
Prieten adevarat! 11 De la: Fulg-de-nea 17 Octombrie 2016 22:29
Ce iti doresti...azi? 1133 De la: caisa 20 Februarie 2014 16:37
Ce sa fac ca sa nu fiu geloasa? 83 De la: kudika368982 6 Martie 2014 15:19