Setari Cookie-uri

Prietenii ... aveti incredere in ei? ...sau doar "ii folositi" ?

Ca sa iti raspund la ambele intrebari : Eu ii folosesc cu incredere
G_Bogdan
Postat pe 10 Februarie 2009 11:17
Am vazut ca parerile sunt impartite,asa cum e firesc sa fie.
Eu personal chiar am prieteni adevarati.....de cand eram mici,din liceu din facultate.....Si cel mai interesant e ca esteo legatura stransa si puternica.
Intradevar dupa ceva ani drumurile ne-au purtat pe carari diferite prin alte continente, dar desi poate cu unii nu ma vad decat o data la an...sau trec mai multi.Sincer eu am fost uimita sa vad ca desi trecusera ceva ani buni de cand nu mai vorbisem cu o prietena, discutia noastra a inceput parca de acolo unde o lasasem acum cativa ani.....Chiar ma asteptam sa fie o intalnire rece prafuita de anii care trecusera, a fost ceva extraordinar.
In viata mea prietenii joaca un rol foarte important, pt ca ne respectam ne acceptam pentru cea ce suntem noi si apreciem timpul petrecut impreuna.


Acum sa nu credeti ca totul a fost roz, am fost si eu dezamagita si ranita de ''cea mai buna prietena'' din cauza banilor dar am inlaturat-o , am suferit e drept .Dar viata merge inainte si nu am incetat sa am incredere in ceillati prieteni.
meekk
Postat pe 10 Februarie 2009 18:07
si eu am avut o prietena f buna cu care m am inteles de minune,dar ceva s a rupt intre noi si aku nici macar nu ne mai uitam una la alta.nu am inteles niciodata de ce s a distantat de mine...dar a ajuns sa mi spuna ca nu mai insemn nimic pt ea si nici nu stiu cu c i am gresit...am incercat sa vb cu ea dar m a refuzat fara sa stea pe ganduri.e foarte orgolioasa si a avut multe de pierdut pe cand eram prietene dar nu a renuntat.a influentato si pe o prietena din copilarie si aku nici ea nu ma mai baga in seama.am avut mom de depresie din cauza asta,dar am trecut cu brio si am inteles ca prietenii te pot distruge.aku am mai ramas prietena cu 2 fete din liceu cu care ma inteleg de minune,dar nu le simt f apropiate.in fine...asta e viata...si voi trece si pe asta.de aceea s ca prieteni adev nu cred ca exista:))
ymk
Postat pe 24 Februarie 2009 15:16
De la: sweetadryana, la data 2008-09-09 18:27:40da am fost dezamagita si eu de anumiti prieteni si nu numai din cauza banilor ci prin faptul k erau perversi, bine k si bnu a avut rolul lui k altfel nu s eputea...insa daca stam sa ne gandim ceea c emi-a facut respectiv nu o sa mai avem in nimeni incredere...tot ce trebuie e s aavem mai multa grija pe cine alegem priten si s aii testam..dc oare merita sa aibe prritenia noastra...in rest poti avea tovarasi cu care sa te distrezi si sa iesi...fii mereu cu zambetul pe poze si pune-le ce e mai important pt tine celor pe care i consideri pritenii si nu orisicui..nu iti deschide sufletul imedia ca s aaibe posibilitatea sa te cunoasca nu mia ei...descopera si u ce fel de pers sunt si apoi dc consideri k merita...ok..dar ai grij pe cine iti faci rieten k lumea e f perversa...multa bafta!!!


ce e rau in a te cunoste? adica, de ce e erau sa te cunoasca??? poate au pb psihice, lipsesc de la biserica unde ii invata ca invidia nu aduce nimic bun si asa mai departe. mie mi-e sila de multe... eu am oferit ajutor de cate ori mi s-a cerut, un sfat cu rezultate etc dar in schimb am primit ura si invidie. asa ca mie mi-e lehamite sa mai privesc cu ochi buni anumite femei. prietenie? nu exista, exista doar similitudini, in g-ral lucrurile josnice le aduna. prefer prieteniile cu barbati de o mie de ori mai mult. macar la ei exista m multe sanse sa nu fie atat de josnici precum o femeie poate fi.
Diannnnnnna
Postat pe 8 Mai 2009 16:24
cred ca la un moment dat stii sa distingi intre prieteni si simple cunostiinte..:) si nu cred ca trebuie sa te folosesti de nimeni...
ioanaeu20
Postat pe 10 Mai 2009 03:42
DOAR ...IN PRIETENI, CARE SUNT, SI **DACA EXISTA!!
De la: joana_rise, la data 2008-08-14 22:39:26Foarte multe persoane sunt pe cont propriu, nu ii opreste nimic cand vor sa-si atinga telul. Nu exista iubire, nu exista dragoste, nu exista nimic in fata lor. Traim intr-o lume in care pt multi, banii sunt pe 1 loc. Ce putem face? ne putem increde in cineva? oare chiar ne e prieten? sau ...se foloseste de noi, asa cum ar trebui si noi sa ne folosim?
SIDONIA69
Postat pe 10 Mai 2009 06:26
Da , in prieteni am incredere,dar pana sa constat ca-mi sint prieteni pastrez o rezerva.Se poate constata usor cand un om este fals si poti sa-i observi in timp caracterul.
O pietenie adevarata inseamna o relatie de finete sufleteasca , exact ca in dragoste sa oferi incredere si ajutor neconditionat. Cum scrie in biblie''sa-ti ajuti aproapele ca pe tine insuti""
kudika017308
Postat pe 10 Mai 2009 15:59
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-01-16 17:39:27ioi...ce viziuni sumbre asupra prieteniei

Prieten iti este cel ce paseste alaturi de tine in viata, care te indruma, dar te si critica la nevoie, care cere sa-l "folosesti" si nu cere sa te "foloseasca" inapoi; prieten iti este cel care are mereu un gand bun pentru tine, care te place sau te iubeste in ciuda defectelor tale si care poate si vrea sa se impace cu tine dupa o cearta; prieten este cel care te primeste in inima sa, in casa sa si in familia sa.

Iar daca ai gasit un astfel de om, daca vrei sa-i fii tu prieten, trebuie sa-i intorci toate acestea inzecit. Altfel nu putem vorbi de prietenie.

Eu sunt o norocoasa si am 4 astfel de prietene, pentru care multumesc Cerului zi de zi.



Daaaa..sa sti ca -ai foarte mare dreptate in ceea ce spui.sunt deacord cu tine !
yurika
Postat pe 11 Mai 2009 02:11
Prieteni adevarati...dar noi suntem prieteni adevarati ? de cate ori nu vi s-a intamplat sa sune un prieten si sa ziceti in gand "oare ce mai vrea iar ?" Toate relatiile noastre sunt conduse si se bazeaza pe interes...ca nu esti prieten cu cineva care nu-ti poate oferi nimic...si nu ma refer la partea materiala/relatii ci chiar la partea emotionala...uneori ai nevoie sa vorbesti cu cineva si atunci apelezi la un prieten care te ajuta prin faptul ca te asculta...nu platesti un psihiatru ci il stresezi pe el...gratis...
ocs
Postat pe 14 Mai 2009 12:17
Depinde de tine ... daca stii sau nu sa-ti alegi prietenii! Normal ca exista prieteni in care poti avea incredere, ca astia sunt rara avis e o alta problema! insa nu cred ca trebuie sa generalizam, nu toti isi urmaresc doar propiul interes si iti dau in cap cand nu esti pe faza! DAAAAAAAAA ... inca mai exista prieteni!!!!!
lumidraga
Postat pe 12 Iunie 2009 10:33
Sunt de acord cu o fata(nu mai tin minte cum o cheama ) care a spus ca prietenii sunt pe cale de diparitie.Este adevarat.Sunt genul de persoana care imi fac prieteni repede si usor.Am o gramada de prietenii,toti nu ar incapea in camera mea.Am o prietena foarte buna,Roxi,cea mai buna prietena a mea,ne cunoastem de la 7-8 luni, .... iar mamele noastre se cunosc si ele din copilarie.Ne certam si noi...dar ne impacam.Tot timpul impacarea vine de la ea pentru ca eu sunt o incapatanata.Este bine cat suntem prietene si nu ne vom desparti.Ea nu a facut niciodata un lucru care sa ma supere,este prietena perfecta.De curand o d-soara mi-a spus ca o folosesc,o prietena care nu o credeam in stare de asa ceva,ea sa creada ca o folosesc pe Rox.Am ramas socata si am inceput sa plang,nu se poate asa ceva.Ce am facut de am creeat impresia ca o folosesc pe Roxi.M-am gandit,si poate...Faptul ca mi-a imprumutat un tricou, sau al obiect a facut`o p d-soara sa creada ca eu o folosesc pe Rox.Deci dragele mele,aveti grija mai nou daca imprumutati haine de la prietene,profitati de ele.Si asa am devenit eu,sa profit de cea mai buna prietena a mea,pe care o cunosc de cand eram de-o schioapa,pe care o iubesc enorm de mult,si pe care o consider sora mea...Nu o sa mai imprumut nimic de la nimeni...Stigator la cer
ViSuRi_DuLcI
Postat pe 1 Iulie 2009 18:24
merita sa ai incredere dar sa ai grija in cine....eu am o prietena f buna in care am incredere si pana acum nu m-a dezamagit...si careia ii povestesc totul...pup
kudika037361
Postat pe 4 Iulie 2009 22:15
Orice relatie de prietenie se bazeaza pe niste nevoi reciproce.
Kathara
Postat pe 4 Iulie 2009 22:18
De la: morticia_adams, la data 2008-08-14 22:39:26Foarte multe persoane sunt pe cont propriu, nu ii opreste nimic cand vor sa-si atinga telul. Nu exista iubire, nu exista dragoste, nu exista nimic in fata lor. Traim intr-o lume in care pt multi, banii sunt pe 1 loc. Ce putem face? ne putem increde in cineva? oare chiar ne e prieten? sau ...se foloseste de noi, asa cum ar trebui si noi sa ne folosim?



nu am, nu cunosc. doar unu. care imi imparte patul. am incredere in el si il folosesc doar la treburile casnice si de alcov!
greierash_is_back
Postat pe 4 Iulie 2009 22:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu daca am postat unde trebuie.. 5 De la: sisica 28 Aprilie 2010 16:29
Nu v-ati saturat si voi de stirile astea? 25 De la: annne_marrrie 30 Ianuarie 2009 15:43
o dilema... 16 De la: desi_desiree 13 Iulie 2010 21:18
SPUFF 42 De la: one_size 1 Decembrie 2009 11:06
frustrari 6 De la: SweetHappyButterfly 2 Mai 2009 19:47