Setari Cookie-uri

Cafenea pentru fetele musulmane de pe forum

francezo asa cum ti am zis daca ti aduc eu la cunostinta atrocitatile crestinilor tare mi e ca le depasesc pe ale musulmanilor,,,asa cum ti am zis,stai in banca ta,
kudika_940065
Postat pe 7 Decembrie 2013 09:49
kudika_940065: parerile tale, pentru mine, sunt egale cu zero.

Pune mana si citeste ce scrie in articolele la linkurile pe care le-am postat si te vei lovi peste maini cand vei realiza ce mare tampenie ai facut cand ai scris ca musulmanii sunt mai buni decat crestinii.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:00
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-07 10:00:57kudika_940065: parerile tale, pentru mine, sunt egale cu zero.

Pune mana si citeste ce scrie in articolele la linkurile pe care le-am postat si te vei lovi peste maini cand vei realiza ce mare tampenie ai facut cand ai scris ca musulmanii sunt mai buni decat crestinii.
daca parerile mele pentru tn sunt egale cu 0 ale tale pentru mn nu s si ti zic din nou ca daca incep eu sa ti umplu pagina cu linkuri despre atrocitatile crestinilor si comportamentul lor imoral nu sti pe unde sa scoti camasa,,,deci inceteaza cu fixatiile
kudika_940065
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:06
" Faptul ca-si tin femeile, fiicele, nepoatele sub papuc, fara sa li se permita sa-si spuna opiniile, fara sa li se permita sa faca alegeri, faptul ca li se impune cum sa se imbrace, cum sa se comporte, cu cine sa se casatoreasca, daca sa se machieze sau nu, daca sa studieze sau nu, daca sa profeseze sau nu, faptul ca unele dintre ele sunt mutilate sexual in copilarie, faptul ca sunt maritate de la 8,9 ani si apoi violate chiar de sotul lor, unele chiar murind in urma ranilor rezultate in urma violurilor sotului etc "


Asa este ,asta e adevarul in tot ce ai spus aici pe care putini oameni il vad la musulmani !Ei sunt la vorba mierosi stiu sa foloseasca cuvintele ca sa atraga naivele in plasa lor si ele odata prinse devin obiecte particulare ale stapanilor lor !


Dindirel
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:09
De la: Dindirel, la data 2013-12-07 10:09:12 " Faptul ca-si tin femeile, fiicele, nepoatele sub papuc, fara sa li se permita sa-si spuna opiniile, fara sa li se permita sa faca alegeri, faptul ca li se impune cum sa se imbrace, cum sa se comporte, cu cine sa se casatoreasca, daca sa se machieze sau nu, daca sa studieze sau nu, daca sa profeseze sau nu, faptul ca unele dintre ele sunt mutilate sexual in copilarie, faptul ca sunt maritate de la 8,9 ani si apoi violate chiar de sotul lor, unele chiar murind in urma ranilor rezultate in urma violurilor sotului etc "


Asa este ,asta e adevarul in tot ce ai spus aici pe care putini oameni il vad la musulmani !Ei sunt la vorba mierosi stiu sa foloseasca cuvintele ca sa atraga naivele in plasa lor si ele odata prinse devin obiecte particulare ale stapanilor lor !


vorbesti prosti din nou,,,vrei sa ti zic eu despre violurile din moldova ta si multe altele,,,mai bn vedeti va de voi
kudika_940065
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:14
vreti sa va zic eu de canibalismul crestinilor si multe altele,,credeti ma ar fi mai bn sa ne uitam in ograda noastra ca nu prea mai suntem crestini decat cu numele
kudika_940065
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:16
De la: Dindirel, la data 2013-12-07 10:09:12 " Faptul ca-si tin femeile, fiicele, nepoatele sub papuc, fara sa li se permita sa-si spuna opiniile, fara sa li se permita sa faca alegeri, faptul ca li se impune cum sa se imbrace, cum sa se comporte, cu cine sa se casatoreasca, daca sa se machieze sau nu, daca sa studieze sau nu, daca sa profeseze sau nu, faptul ca unele dintre ele sunt mutilate sexual in copilarie, faptul ca sunt maritate de la 8,9 ani si apoi violate chiar de sotul lor, unele chiar murind in urma ranilor rezultate in urma violurilor sotului etc "


Asa este ,asta e adevarul in tot ce ai spus aici pe care putini oameni il vad la musulmani !Ei sunt la vorba mierosi stiu sa foloseasca cuvintele ca sa atraga naivele in plasa lor si ele odata prinse devin obiecte particulare ale stapanilor lor !





Chiar daca la alte teme nu am fost de acord cu tine, la acest subiect insa iti dau dreptate.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:17
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-07 10:17:54
De la: Dindirel, la data 2013-12-07 10:09:12 " Faptul ca-si tin femeile, fiicele, nepoatele sub papuc, fara sa li se permita sa-si spuna opiniile, fara sa li se permita sa faca alegeri, faptul ca li se impune cum sa se imbrace, cum sa se comporte, cu cine sa se casatoreasca, daca sa se machieze sau nu, daca sa studieze sau nu, daca sa profeseze sau nu, faptul ca unele dintre ele sunt mutilate sexual in copilarie, faptul ca sunt maritate de la 8,9 ani si apoi violate chiar de sotul lor, unele chiar murind in urma ranilor rezultate in urma violurilor sotului etc "


Asa este ,asta e adevarul in tot ce ai spus aici pe care putini oameni il vad la musulmani !Ei sunt la vorba mierosi stiu sa foloseasca cuvintele ca sa atraga naivele in plasa lor si ele odata prinse devin obiecte particulare ale stapanilor lor !





Chiar daca la alte teme nu am fost de acord cu tine, la acest subiect insa iti dau dreptate.
puteti voi sa va dati unii altora dreptate cat vreti ca tot prostii vorbiti
kudika_940065
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:19
De la: Dindirel, la data 2013-12-07 10:09:12 " Faptul ca-si tin femeile, fiicele, nepoatele sub papuc, fara sa li se permita sa-si spuna opiniile, fara sa li se permita sa faca alegeri, faptul ca li se impune cum sa se imbrace, cum sa se comporte, cu cine sa se casatoreasca, daca sa se machieze sau nu, daca sa studieze sau nu, daca sa profeseze sau nu, faptul ca unele dintre ele sunt mutilate sexual in copilarie, faptul ca sunt maritate de la 8,9 ani si apoi violate chiar de sotul lor, unele chiar murind in urma ranilor rezultate in urma violurilor sotului etc "


Asa este ,asta e adevarul in tot ce ai spus aici pe care putini oameni il vad la musulmani !Ei sunt la vorba mierosi stiu sa foloseasca cuvintele ca sa atraga naivele in plasa lor si ele odata prinse devin obiecte particulare ale stapanilor lor !





Dar ce ai de esti asa revoltat/a si urasti musulmanii? Pe tine te-a pacalit vreunul? pai si cati romanii nu sunt mierosi si smecheri? Fiecare padure ai uscaturile ei. Asa si la musulmani, ca si la crestini. Cati romani nu traiesc cu fiicele lor, abuzeaza sexual copii samd...........sunt cazuri si cazuri. Nu trebuie catalogati! Poate si ne vad pagani, ca nu mergem la biserica, decat cand ni se intampla un necaz........samd....cati dintre voi tin post, se spovedesc si se impartasesc? Sper linistea unora, fara lipsa de modestie, eu acum sunt in post, si ma impartasesc de 3 ori pe an, nu ca as avea pacate, ca sa raspund atacurilor sau gandurilor vreunuia, ci pentru ca asa am fost educata, bunicul meu fiind preot....etc. Nu asta conteaza, dar este destul de trist cand vad biserica plina de oameni trecuti de varsta a treia si tineri, ioc. Fie, e un subiect complex si nu vreau sa intru nici in polemica cu nimeni, nici in detalii.
cristina_boeru_30
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:22
Parerile tale nu sunt egale cu 0 , foarte bine ca ti le spui aici ,e dreptul tau , problema este ca nu ii cunosti bine pe musulmani !Spui de comportamentul imoral si atrocitatile crestinilor !Nu asta e problema aici , se stie ca si crestinii mai ales ortodoxii si catolicii au pacatele lor ca orice natie, dar ei nu folosesc religia ca o forma cu care sa domine femeia, adica sa aduca femeia la un simplu obiect personal ! Ce sa gandesc singur ? asta e adevarul pe care il vad !
Dindirel
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:24
De la: Dindirel, la data 2013-12-07 10:24:32 Parerile tale nu sunt egale cu 0 , foarte bine ca ti le spui aici ,e dreptul tau , problema este ca nu ii cunosti bine pe musulmani !Spui de comportamentul imoral si atrocitatile crestinilor !Nu asta e problema aici , se stie ca si crestinii mai ales ortodoxii si catolicii au pacatele lor ca orice natie, dar ei nu folosesc religia ca o forma cu care sa domine femeia, adica sa aduca femeia la un simplu obiect personal ! Ce sa gandesc singur ? asta e adevarul pe care il vad !



Revin si repet........in tarile dezvoltate arabe, femeia nici nu mai poarta hijab(basma), este o femeie libera si nu merge insotita de niciun membru al familie in mall sau oricunde altundeva si nici nu cere voie. Spune "Plec!" si a plecat. Pai si eu imi anunt sotul, cand ies undeva, dar asta nu inseamna ca sunt supusa. Dau dovada de respect si imi anunt sotul unde merg.
cristina_boeru_30
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:30
De la: Dindirel, la data 2013-12-07 10:24:32 Parerile tale nu sunt egale cu 0 , foarte bine ca ti le spui aici ,e dreptul tau , problema este ca nu ii cunosti bine pe musulmani !Spui de comportamentul imoral si atrocitatile crestinilor !Nu asta e problema aici , se stie ca si crestinii mai ales ortodoxii si catolicii au pacatele lor ca orice natie, dar ei nu folosesc religia ca o forma cu care sa domine femeia, adica sa aduca femeia la un simplu obiect personal ! Ce sa gandesc singur ? asta e adevarul pe care il vad !


ya uzi ,,serios,,ai citit tu coranul,ti se pare ca zice undeva sa abuzezi femeile si sa le violezia,,deci ,asta e adevarul din mintea ta ca el e dooar in capul tau,,,iti zice tie undeva in biblie sa ti pui femeile in vitrina la vanzare?nu,,insa totusi sunt acolo ,,deci cine trateaza femeia ca un obiect asa cum ti am zis,,vedetiva de ale voastre,,,,si ca parerea mea este egala cu zero a ziso franceza,,dar pooate sa fie egala si cu minus 0 pentru vooi,,problema este ca ea cam contine adevarul
kudika_940065
Postat pe 7 Decembrie 2013 10:34
Da ai dreptate, dar si la musulmani au fost cazuri de crime si alte atrocitati, problema aici este autoritatea sotului musulman asupra familiei sale ca asa cere traditia si religia lor !Asta la crestin nu gasesti !
Dindirel
Postat pe 7 Decembrie 2013 19:42
Singurul lucru ce ma deranjeaza la ei este ca pacalesc fete crestine si mai ales romance cu iluzii si alte vise si in realitate le transforma in obiecte particulare!Am mai spus , nu confunda rautatea unor crestini fata de familia lor , asa este cum spui, dar crestinii nu isi predomina femeile si ficele in numele lui Alah,cum fac musulmanii!E normal sa ne rugam Divinitatii, dar sa nu consideram rugaciunea ca ceva obligatoriu cum fac ei !Si eu ma rog si ma impartasesc , dar o fac ca asa cred eu ca trebuie sa fac si ma obliga nimeni ca in cazul lor !Domnita si zici ca in lumea musulmana femeile nu mai poarta hijab? Poate vrei sa spui ca o tanara musulmana maritata poarta si minijup si bluzica cu burtica goala ?Iar cu plecatul la ei se pleaca asa fiecare unde vrea ?cand oi vedea asa ceva o sa imi cer scuze aici pe forum !Matale spui ca iti anunti sotul cand pleci indeva , asta e foarte bine ,dar o crestina face asta din respect fata de sotul sau(in cazul celor fidele) si nu din obligatie ca in religia lor !
Dindirel
Postat pe 7 Decembrie 2013 19:58
obligatie e doar in mintea ta ,,,credinta si religia ta iti zice acelasi lucru de la caderea omului in pacat,,

Iar femeii i-a zis: "Iti voi spori, inmultindu-le, durerile si geamatul; in dureri vei naste copii; atrasa vei fi catre barbatul tau si el te va stapani".

ca poarta crestinele fuste scurte inseamna libertate doar in mintea ta,,,iar femeile musulmane nu trebui neaparat sa de a raportul o fac din respect precum o fac si crestinele,,si asa cum ti am zis la multe capitole suntem sub ei deci hai sa ne vedem de ale noastre
kudika_940065
Postat pe 7 Decembrie 2013 20:20
Domnita si zici ca in lumea musulmana femeile nu mai poarta hijab? Poate vrei sa spui ca o tanara musulmana maritata poarta si minijup si bluzica cu burtica goala ?Iar cu plecatul la ei se pleaca asa fiecare unde vrea ?cand oi vedea asa ceva o sa imi cer scuze aici pe forum !



Am fost cu sotul meu in vacanta in Dubai si in Egipt si am ramas surprinsi sa vedem araboaice fara hijab sau abaya. Unele poarta haine ca noi, decente, nu decoltate si cu hijab sau fara, altele cu abaya si hijab. Am crezut, ca acele femei nu sunt araboaice si am intrebat ghidul si ne-a spus ca s-a schimbat foarte multe in portul musulmancelor. S-au europenizat, calatoresc f mult in USA, Europa si au adoptat stilul din afara. Pe unele le accepta familia si aici ma refer la mama si tata, pe altele nu, iar altele aleg ele sa poarte hijab. Este optiunea LOR! Si tot ce am scris mai sus, nu sunt din surse, ci le-a vazut ochiul meu critic. Si am aflat mult mai multe decat v-am impartasit voua. Sunt mult mai libere decat isi inchipuie multi.
cristina_boeru_30
Postat pe 7 Decembrie 2013 22:43
De la: Dindirel, la data 2013-12-07 19:42:12 Da ai dreptate, dar si la musulmani au fost cazuri de crime si alte atrocitati, problema aici este autoritatea sotului musulman asupra familiei sale ca asa cere traditia si religia lor !Asta la crestin nu gasesti !


Cata dreptate ai...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 8 Decembrie 2013 09:08
Da domnita, si aici am vazut femei musulmane purtand haine europene,dar acelea fac parte din familii fara credinta sau cu credinta slaba in religia musulmana, cum si la noi sunt asemenea oameni . Nu stiu daca ai observat domnita , dar incet incet, cu timpul atat in lumea crestina cat si in cea musulmana credinta incepe sa dispara ,sa cam slabeasca ! pai daca si la musulmani s-au vazut cazuri de infidelitati mai ales la femei, si multe prostituate ,se mai numeste asta credinta la ele ?
Dindirel
Postat pe 8 Decembrie 2013 16:17
"ca poarta crestinele fuste scurte inseamna libertate"...da ! Ce fac ele fac din obligatie ca asa le cere religia lor, la crestine nu au obligatia asta !Vezi si asta e o diferenta dintre cele doua religii !
Dindirel
Postat pe 8 Decembrie 2013 16:22
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:17:20 Da domnita, si aici am vazut femei musulmane purtand haine europene,dar acelea fac parte din familii fara credinta sau cu credinta slaba in religia musulmana, cum si la noi sunt asemenea oameni . Nu stiu daca ai observat domnita , dar incet incet, cu timpul atat in lumea crestina cat si in cea musulmana credinta incepe sa dispara ,sa cam slabeasca ! pai daca si la musulmani s-au vazut cazuri de infidelitati mai ales la femei, si multe prostituate ,se mai numeste asta credinta la ele ?




Ai vazut portul romanesc autentic. Poarta basma, batic? DA! ....deci si stramosii nostri si adevaratile crestine purtau basma. Inca se mai pastreaza acest port, cu buna credinta de catre femeile din Bucovina si Maramures, oameni smeriti cu frica de Dumnezeu. In rest.......? Unde in Romania mai vezi femeie sa poarte basma? Nicaieri! Nici eu, din pacate. Nici in biserica, un preot care se respecta, nu primeste femeia fara basma, sal, voal, samd. Si chiar in Biblie se specifica asta.


Corinteni 11:1-16

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii, ºi cã Dumnezeu este capul lui Hristos. 4 Orice bãrbat, care se roagã sau prooroceºte cu capul acoperit, îºi necinsteºte Capul sãu. 5 Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau prooroceºte cu capul desvãlit, îºi necinsteºte capul ei, pentrucã este ca una care ar fi rasã. 6 Dacã o femeie nu se învãleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se învãleascã.
cristina_boeru_30
Postat pe 8 Decembrie 2013 16:30
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 16:30:01
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:17:20 Da domnita, si aici am vazut femei musulmane purtand haine europene,dar acelea fac parte din familii fara credinta sau cu credinta slaba in religia musulmana, cum si la noi sunt asemenea oameni . Nu stiu daca ai observat domnita , dar incet incet, cu timpul atat in lumea crestina cat si in cea musulmana credinta incepe sa dispara ,sa cam slabeasca ! pai daca si la musulmani s-au vazut cazuri de infidelitati mai ales la femei, si multe prostituate ,se mai numeste asta credinta la ele ?




Ai vazut portul romanesc autentic. Poarta basma, batic? DA! ....deci si stramosii nostri si adevaratile crestine purtau basma. Inca se mai pastreaza acest port, cu buna credinta de catre femeile din Bucovina si Maramures, oameni smeriti cu frica de Dumnezeu. In rest.......? Unde in Romania mai vezi femeie sa poarte basma? Nicaieri! Nici eu, din pacate. Nici in biserica, un preot care se respecta, nu primeste femeia fara basma, sal, voal, samd. Si chiar in Biblie se specifica asta.


Corinteni 11:1-16

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii, ºi cã Dumnezeu este capul lui Hristos. 4 Orice bãrbat, care se roagã sau prooroceºte cu capul acoperit, îºi necinsteºte Capul sãu. 5 Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau prooroceºte cu capul desvãlit, îºi necinsteºte capul ei, pentrucã este ca una care ar fi rasã. 6 Dacã o femeie nu se învãleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se învãleascã.





"Barbatul este capul....." si femeia este gatul! urmare, capul se intoarce unde vrea gatul!
kudika_34407
Postat pe 8 Decembrie 2013 16:55
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:22:00 "ca poarta crestinele fuste scurte inseamna libertate"...da ! Ce fac ele fac din obligatie ca asa le cere religia lor, la crestine nu au obligatia asta !Vezi si asta e o diferenta dintre cele doua religii !


eronat nu fac din nici o obligatie

si sa nu crezi ca ti zice undeva religia ta sa porti fuste scurte,,ca nu e respectata e altceva
kudika_940065
Postat pe 8 Decembrie 2013 17:25
De la: kudika_940065, la data 2013-12-08 17:25:35
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:22:00 "ca poarta crestinele fuste scurte inseamna libertate"...da ! Ce fac ele fac din obligatie ca asa le cere religia lor, la crestine nu au obligatia asta !Vezi si asta e o diferenta dintre cele doua religii !


eronat nu fac din nici o obligatie

si sa nu crezi ca ti zice undeva religia ta sa porti fuste scurte,,ca nu e respectata e altceva




Bada, musulmanele o fac din obligatie,o obligatie impusa de sot si religia lor ! Nu zice religia mea ca femeia sa poarte fusta scurta dar nici nu ii interzice asa ceva !Interesant ca Alah sau Dumnezeu este aceeasi forta Divina , acelasi imparat ceresc, in cazul asta de ce la ei Alah(Dumnezeu) aproba haremul si la noi nu ? vreau si eu harem sa am, dar la mine imi interzice religia !Nu-i corect !
Dindirel
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:17
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 20:17:35
De la: kudika_940065, la data 2013-12-08 17:25:35
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:22:00 "ca poarta crestinele fuste scurte inseamna libertate"...da ! Ce fac ele fac din obligatie ca asa le cere religia lor, la crestine nu au obligatia asta !Vezi si asta e o diferenta dintre cele doua religii !


eronat nu fac din nici o obligatie

si sa nu crezi ca ti zice undeva religia ta sa porti fuste scurte,,ca nu e respectata e altceva




Bada, musulmanele o fac din obligatie,o obligatie impusa de sot si religia lor ! Nu zice religia mea ca femeia sa poarte fusta scurta dar nici nu ii interzice asa ceva !Interesant ca Alah sau Dumnezeu este aceeasi forta Divina , acelasi imparat ceresc, in cazul asta de ce la ei Alah(Dumnezeu) aproba haremul si la noi nu ? vreau si eu harem sa am, dar la mine imi interzice religia !Nu-i corect !






Deci asta e buba ta! De asta esti tu asa de aprig in exprimare si ii ataci pe musulmani. De fapt nu stiai cum sa ne spui ca vrei si tu, alte 2,3 femei, pe langa cea cu care iti imparti patul in seara asta.

Era o gluma, trateaz-o ca atare!
cristina_boeru_30
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:24
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 16:30:01
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:17:20 Da domnita, si aici am vazut femei musulmane purtand haine europene,dar acelea fac parte din familii fara credinta sau cu credinta slaba in religia musulmana, cum si la noi sunt asemenea oameni . Nu stiu daca ai observat domnita , dar incet incet, cu timpul atat in lumea crestina cat si in cea musulmana credinta incepe sa dispara ,sa cam slabeasca ! pai daca si la musulmani s-au vazut cazuri de infidelitati mai ales la femei, si multe prostituate ,se mai numeste asta credinta la ele ?




Ai vazut portul romanesc autentic. Poarta basma, batic? DA! ....deci si stramosii nostri si adevaratile crestine purtau basma. Inca se mai pastreaza acest port, cu buna credinta de catre femeile din Bucovina si Maramures, oameni smeriti cu frica de Dumnezeu. In rest.......? Unde in Romania mai vezi femeie sa poarte basma? Nicaieri! Nici eu, din pacate. Nici in biserica, un preot care se respecta, nu primeste femeia fara basma, sal, voal, samd. Si chiar in Biblie se specifica asta.


Corinteni 11:1-16

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii, ºi cã Dumnezeu este capul lui Hristos. 4 Orice bãrbat, care se roagã sau prooroceºte cu capul acoperit, îºi necinsteºte Capul sãu. 5 Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau prooroceºte cu capul desvãlit, îºi necinsteºte capul ei, pentrucã este ca una care ar fi rasã. 6 Dacã o femeie nu se învãleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se învãleascã.




Odata cu trecerea timpului dispar multe obiceiuri, multe traditii ,imbracamintea se schimba cum e moda, acum daca e o femeie imbracata in port popular romanesc , e catalogata o taranca, astea se poarta numai la serbari,eu cred ca si la musulmani e la fel eu cred ca cu timpul si la ei o sa dispara acele vesminte care le acopera totul o sa mai slabeasca si credinta ca ,omul e la fel indiferent religia. Ai vazut la Tv ca pana si la locurile sfinte se fac lupte cu armele ? asta e o "modernizare" a omului!
Dindirel
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:27
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 20:17:35
De la: kudika_940065, la data 2013-12-08 17:25:35
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:22:00 "ca poarta crestinele fuste scurte inseamna libertate"...da ! Ce fac ele fac din obligatie ca asa le cere religia lor, la crestine nu au obligatia asta !Vezi si asta e o diferenta dintre cele doua religii !


eronat nu fac din nici o obligatie

si sa nu crezi ca ti zice undeva religia ta sa porti fuste scurte,,ca nu e respectata e altceva




Bada, musulmanele o fac din obligatie,o obligatie impusa de sot si religia lor ! Nu zice religia mea ca femeia sa poarte fusta scurta dar nici nu ii interzice asa ceva !Interesant ca Alah sau Dumnezeu este aceeasi forta Divina , acelasi imparat ceresc, in cazul asta de ce la ei Alah(Dumnezeu) aproba haremul si la noi nu ? vreau si eu harem sa am, dar la mine imi interzice religia !Nu-i corect !
daca e sa intram in ale religiei e altceva
kudika_940065
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:35
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 20:24:19
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 20:17:35
De la: kudika_940065, la data 2013-12-08 17:25:35
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:22:00 "ca poarta crestinele fuste scurte inseamna libertate"...da ! Ce fac ele fac din obligatie ca asa le cere religia lor, la crestine nu au obligatia asta !Vezi si asta e o diferenta dintre cele doua religii !


eronat nu fac din nici o obligatie

si sa nu crezi ca ti zice undeva religia ta sa porti fuste scurte,,ca nu e respectata e altceva




Bada, musulmanele o fac din obligatie,o obligatie impusa de sot si religia lor ! Nu zice religia mea ca femeia sa poarte fusta scurta dar nici nu ii interzice asa ceva !Interesant ca Alah sau Dumnezeu este aceeasi forta Divina , acelasi imparat ceresc, in cazul asta de ce la ei Alah(Dumnezeu) aproba haremul si la noi nu ? vreau si eu harem sa am, dar la mine imi interzice religia !Nu-i corect !






Deci asta e buba ta! De asta esti tu asa de aprig in exprimare si ii ataci pe musulmani. De fapt nu stiai cum sa ne spui ca vrei si tu, alte 2,3 femei, pe langa cea cu care iti imparti patul in seara asta.

Era o gluma, trateaz-o ca atare!





Pai doamna, adevarul e ca nu ar strica ca barbatul sa aiba dreptul la un harem , eu il vad ca ( de multe ori) o salvare poate o multor casnicii, unde el "calca stramb" -Barbatul e barbat adica are nevoie si ce schimbari, si e bine ca aceste schimbari sa se faca tot in familie , ar scadea si prostitutia ,acum inteleg de ce musulmanii sunt mai" oameni de casa" !
Dindirel
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:37
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 20:27:04
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 16:30:01
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:17:20 Da domnita, si aici am vazut femei musulmane purtand haine europene,dar acelea fac parte din familii fara credinta sau cu credinta slaba in religia musulmana, cum si la noi sunt asemenea oameni . Nu stiu daca ai observat domnita , dar incet incet, cu timpul atat in lumea crestina cat si in cea musulmana credinta incepe sa dispara ,sa cam slabeasca ! pai daca si la musulmani s-au vazut cazuri de infidelitati mai ales la femei, si multe prostituate ,se mai numeste asta credinta la ele ?




Ai vazut portul romanesc autentic. Poarta basma, batic? DA! ....deci si stramosii nostri si adevaratile crestine purtau basma. Inca se mai pastreaza acest port, cu buna credinta de catre femeile din Bucovina si Maramures, oameni smeriti cu frica de Dumnezeu. In rest.......? Unde in Romania mai vezi femeie sa poarte basma? Nicaieri! Nici eu, din pacate. Nici in biserica, un preot care se respecta, nu primeste femeia fara basma, sal, voal, samd. Si chiar in Biblie se specifica asta.


Corinteni 11:1-16

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii, ºi cã Dumnezeu este capul lui Hristos. 4 Orice bãrbat, care se roagã sau prooroceºte cu capul acoperit, îºi necinsteºte Capul sãu. 5 Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau prooroceºte cu capul desvãlit, îºi necinsteºte capul ei, pentrucã este ca una care ar fi rasã. 6 Dacã o femeie nu se învãleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se învãleascã.




Odata cu trecerea timpului dispar multe obiceiuri, multe traditii ,imbracamintea se schimba cum e moda, acum daca e o femeie imbracata in port popular romanesc , e catalogata o taranca, astea se poarta numai la serbari,eu cred ca si la musulmani e la fel eu cred ca cu timpul si la ei o sa dispara acele vesminte care le acopera totul o sa mai slabeasca si credinta ca ,omul e la fel indiferent religia. Ai vazut la Tv ca pana si la locurile sfinte se fac lupte cu armele ? asta e o "modernizare" a omului!




Nu stiu daca detii aceasta informatie, dar dupa musulmani ei sunt in anul 1443. Ei calculeaza , dupa nastere profetului Mohamed., iar noi dupa nasterea Domnului Iisus Hristos. Tin cont si de anul 2013, dar in acelasi timp sin de 1443. Asta ca o paranteaza, la ceea ce ai spus mai sus. Deci noi, am renuntat la batic, religie, port samd ....asa ca ei, probabil, dupa cum bine ai spus tu, cand vor ajunge in 2013, vor fi ca noi. Asta vom sti niciodata!
cristina_boeru_30
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:37
asa cum am zis le avem noi pe ale noastre iar femeile nu sunt obligate ci asa le spune religia ele nesimtinduse obligate si nou ne zice sa ne acoperim capul si nu o facem din obligatie ci ca asa trebui,,,
kudika_940065
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:38
NU*
cristina_boeru_30
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DE MARTISOR !!! 2 De la: soraderazboi 1 Martie 2010 14:04
Cafenea de vara 349 De la: caty31 4 Mai 2010 10:48
ajutor 4 De la: candy25 28 Octombrie 2009 19:09
Cafeneaua astrelor 44 De la: gargaritamica 16 Ianuarie 2010 23:20
Bagarea in seama... 0 De la: 7 Octombrie 2010 21:50