Setari Cookie-uri

Cafenea pentru fetele musulmane de pe forum

De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 20:37:55
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 20:27:04
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 16:30:01
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:17:20 Da domnita, si aici am vazut femei musulmane purtand haine europene,dar acelea fac parte din familii fara credinta sau cu credinta slaba in religia musulmana, cum si la noi sunt asemenea oameni . Nu stiu daca ai observat domnita , dar incet incet, cu timpul atat in lumea crestina cat si in cea musulmana credinta incepe sa dispara ,sa cam slabeasca ! pai daca si la musulmani s-au vazut cazuri de infidelitati mai ales la femei, si multe prostituate ,se mai numeste asta credinta la ele ?




Ai vazut portul romanesc autentic. Poarta basma, batic? DA! ....deci si stramosii nostri si adevaratile crestine purtau basma. Inca se mai pastreaza acest port, cu buna credinta de catre femeile din Bucovina si Maramures, oameni smeriti cu frica de Dumnezeu. In rest.......? Unde in Romania mai vezi femeie sa poarte basma? Nicaieri! Nici eu, din pacate. Nici in biserica, un preot care se respecta, nu primeste femeia fara basma, sal, voal, samd. Si chiar in Biblie se specifica asta.


Corinteni 11:1-16

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii, ºi cã Dumnezeu este capul lui Hristos. 4 Orice bãrbat, care se roagã sau prooroceºte cu capul acoperit, îºi necinsteºte Capul sãu. 5 Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau prooroceºte cu capul desvãlit, îºi necinsteºte capul ei, pentrucã este ca una care ar fi rasã. 6 Dacã o femeie nu se învãleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se învãleascã.




Odata cu trecerea timpului dispar multe obiceiuri, multe traditii ,imbracamintea se schimba cum e moda, acum daca e o femeie imbracata in port popular romanesc , e catalogata o taranca, astea se poarta numai la serbari,eu cred ca si la musulmani e la fel eu cred ca cu timpul si la ei o sa dispara acele vesminte care le acopera totul o sa mai slabeasca si credinta ca ,omul e la fel indiferent religia. Ai vazut la Tv ca pana si la locurile sfinte se fac lupte cu armele ? asta e o "modernizare" a omului!




Nu stiu daca detii aceasta informatie, dar dupa musulmani ei sunt in anul 1443. Ei calculeaza , dupa nastere profetului Mohamed., iar noi dupa nasterea Domnului Iisus Hristos. Tin cont si de anul 2013, dar in acelasi timp sin de 1443. Asta ca o paranteaza, la ceea ce ai spus mai sus. Deci noi, am renuntat la batic, religie, port samd ....asa ca ei, probabil, dupa cum bine ai spus tu, cand vor ajunge in 2013, vor fi ca noi. Asta vom sti niciodata!
ca nu porti tu batic si altele nu inseamna ca ai evoluat,,,din cauza asta femeia a devenit un obiect si punerea in valoare a trupului e tot ce conteaza
kudika_940065
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:42
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 20:40:53NU*




Nu* este adaugat la comentariul meu. Am tst rpd si nu am mai corectat textul. Nu prea stau sa corectez. Cn intelege, intelege, cn nu.......NU!
cristina_boeru_30
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:42
De la: kudika_940065, la data 2013-12-08 20:42:20
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 20:37:55
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 20:27:04
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 16:30:01
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:17:20 Da domnita, si aici am vazut femei musulmane purtand haine europene,dar acelea fac parte din familii fara credinta sau cu credinta slaba in religia musulmana, cum si la noi sunt asemenea oameni . Nu stiu daca ai observat domnita , dar incet incet, cu timpul atat in lumea crestina cat si in cea musulmana credinta incepe sa dispara ,sa cam slabeasca ! pai daca si la musulmani s-au vazut cazuri de infidelitati mai ales la femei, si multe prostituate ,se mai numeste asta credinta la ele ?




Ai vazut portul romanesc autentic. Poarta basma, batic? DA! ....deci si stramosii nostri si adevaratile crestine purtau basma. Inca se mai pastreaza acest port, cu buna credinta de catre femeile din Bucovina si Maramures, oameni smeriti cu frica de Dumnezeu. In rest.......? Unde in Romania mai vezi femeie sa poarte basma? Nicaieri! Nici eu, din pacate. Nici in biserica, un preot care se respecta, nu primeste femeia fara basma, sal, voal, samd. Si chiar in Biblie se specifica asta.


Corinteni 11:1-16

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii, ºi cã Dumnezeu este capul lui Hristos. 4 Orice bãrbat, care se roagã sau prooroceºte cu capul acoperit, îºi necinsteºte Capul sãu. 5 Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau prooroceºte cu capul desvãlit, îºi necinsteºte capul ei, pentrucã este ca una care ar fi rasã. 6 Dacã o femeie nu se învãleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se învãleascã.




Odata cu trecerea timpului dispar multe obiceiuri, multe traditii ,imbracamintea se schimba cum e moda, acum daca e o femeie imbracata in port popular romanesc , e catalogata o taranca, astea se poarta numai la serbari,eu cred ca si la musulmani e la fel eu cred ca cu timpul si la ei o sa dispara acele vesminte care le acopera totul o sa mai slabeasca si credinta ca ,omul e la fel indiferent religia. Ai vazut la Tv ca pana si la locurile sfinte se fac lupte cu armele ? asta e o "modernizare" a omului!




Nu stiu daca detii aceasta informatie, dar dupa musulmani ei sunt in anul 1443. Ei calculeaza , dupa nastere profetului Mohamed., iar noi dupa nasterea Domnului Iisus Hristos. Tin cont si de anul 2013, dar in acelasi timp sin de 1443. Asta ca o paranteaza, la ceea ce ai spus mai sus. Deci noi, am renuntat la batic, religie, port samd ....asa ca ei, probabil, dupa cum bine ai spus tu, cand vor ajunge in 2013, vor fi ca noi. Asta vom sti niciodata!
ca nu porti tu batic si altele nu inseamna ca ai evoluat,,,din cauza asta femeia a devenit un obiect si punerea in valoare a trupului e tot ce conteaza



Nu sunt mandra de asta, dar societetea nu te educa dupa ce scrie in biblie. Cati citesc Biblia sau mai vorbesc din Biblie? Iar eu nu imi expun trupul ca sa obtin ceva, nu fac compromisuri si nici nu as face niciodata. Asta tine de educatie, de caracter, de valorile morale pe care le ai.
cristina_boeru_30
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:46
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 20:46:33
De la: kudika_940065, la data 2013-12-08 20:42:20
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 20:37:55
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 20:27:04
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 16:30:01
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:17:20 Da domnita, si aici am vazut femei musulmane purtand haine europene,dar acelea fac parte din familii fara credinta sau cu credinta slaba in religia musulmana, cum si la noi sunt asemenea oameni . Nu stiu daca ai observat domnita , dar incet incet, cu timpul atat in lumea crestina cat si in cea musulmana credinta incepe sa dispara ,sa cam slabeasca ! pai daca si la musulmani s-au vazut cazuri de infidelitati mai ales la femei, si multe prostituate ,se mai numeste asta credinta la ele ?




Ai vazut portul romanesc autentic. Poarta basma, batic? DA! ....deci si stramosii nostri si adevaratile crestine purtau basma. Inca se mai pastreaza acest port, cu buna credinta de catre femeile din Bucovina si Maramures, oameni smeriti cu frica de Dumnezeu. In rest.......? Unde in Romania mai vezi femeie sa poarte basma? Nicaieri! Nici eu, din pacate. Nici in biserica, un preot care se respecta, nu primeste femeia fara basma, sal, voal, samd. Si chiar in Biblie se specifica asta.


Corinteni 11:1-16

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii, ºi cã Dumnezeu este capul lui Hristos. 4 Orice bãrbat, care se roagã sau prooroceºte cu capul acoperit, îºi necinsteºte Capul sãu. 5 Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau prooroceºte cu capul desvãlit, îºi necinsteºte capul ei, pentrucã este ca una care ar fi rasã. 6 Dacã o femeie nu se învãleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se învãleascã.




Odata cu trecerea timpului dispar multe obiceiuri, multe traditii ,imbracamintea se schimba cum e moda, acum daca e o femeie imbracata in port popular romanesc , e catalogata o taranca, astea se poarta numai la serbari,eu cred ca si la musulmani e la fel eu cred ca cu timpul si la ei o sa dispara acele vesminte care le acopera totul o sa mai slabeasca si credinta ca ,omul e la fel indiferent religia. Ai vazut la Tv ca pana si la locurile sfinte se fac lupte cu armele ? asta e o "modernizare" a omului!




Nu stiu daca detii aceasta informatie, dar dupa musulmani ei sunt in anul 1443. Ei calculeaza , dupa nastere profetului Mohamed., iar noi dupa nasterea Domnului Iisus Hristos. Tin cont si de anul 2013, dar in acelasi timp sin de 1443. Asta ca o paranteaza, la ceea ce ai spus mai sus. Deci noi, am renuntat la batic, religie, port samd ....asa ca ei, probabil, dupa cum bine ai spus tu, cand vor ajunge in 2013, vor fi ca noi. Asta vom sti niciodata!
ca nu porti tu batic si altele nu inseamna ca ai evoluat,,,din cauza asta femeia a devenit un obiect si punerea in valoare a trupului e tot ce conteaza



Nu sunt mandra de asta, dar societetea nu te educa dupa ce scrie in biblie. Cati citesc Biblia sau mai vorbesc din Biblie? Iar eu nu imi expun trupul ca sa obtin ceva, nu fac compromisuri si nici nu as face niciodata. Asta tine de educatie, de caracter, de valorile morale pe care le ai.




"O societate fara printipuri, va sa zica ca nu le are"
Ei bine, acum, sa nu exageram!, dogmatismul nu este de preferat! este benefic echilibru si nicidecum extremele!
kudika_34407
Postat pe 8 Decembrie 2013 21:03

Ei bine, acum, sa nu exageram!, dogmatismul nu este de preferat! este benefic echilibru si nicidecum extremele![/quote]

cristina_boeru_30
Postat pe 8 Decembrie 2013 21:18
De la: kudika_940065, la data 2013-12-08 20:42:20
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 20:37:55
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 20:27:04
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-12-08 16:30:01
De la: Dindirel, la data 2013-12-08 16:17:20 Da domnita, si aici am vazut femei musulmane purtand haine europene,dar acelea fac parte din familii fara credinta sau cu credinta slaba in religia musulmana, cum si la noi sunt asemenea oameni . Nu stiu daca ai observat domnita , dar incet incet, cu timpul atat in lumea crestina cat si in cea musulmana credinta incepe sa dispara ,sa cam slabeasca ! pai daca si la musulmani s-au vazut cazuri de infidelitati mai ales la femei, si multe prostituate ,se mai numeste asta credinta la ele ?




Ai vazut portul romanesc autentic. Poarta basma, batic? DA! ....deci si stramosii nostri si adevaratile crestine purtau basma. Inca se mai pastreaza acest port, cu buna credinta de catre femeile din Bucovina si Maramures, oameni smeriti cu frica de Dumnezeu. In rest.......? Unde in Romania mai vezi femeie sa poarte basma? Nicaieri! Nici eu, din pacate. Nici in biserica, un preot care se respecta, nu primeste femeia fara basma, sal, voal, samd. Si chiar in Biblie se specifica asta.


Corinteni 11:1-16

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii, ºi cã Dumnezeu este capul lui Hristos. 4 Orice bãrbat, care se roagã sau prooroceºte cu capul acoperit, îºi necinsteºte Capul sãu. 5 Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau prooroceºte cu capul desvãlit, îºi necinsteºte capul ei, pentrucã este ca una care ar fi rasã. 6 Dacã o femeie nu se învãleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se învãleascã.




Odata cu trecerea timpului dispar multe obiceiuri, multe traditii ,imbracamintea se schimba cum e moda, acum daca e o femeie imbracata in port popular romanesc , e catalogata o taranca, astea se poarta numai la serbari,eu cred ca si la musulmani e la fel eu cred ca cu timpul si la ei o sa dispara acele vesminte care le acopera totul o sa mai slabeasca si credinta ca ,omul e la fel indiferent religia. Ai vazut la Tv ca pana si la locurile sfinte se fac lupte cu armele ? asta e o "modernizare" a omului!




Nu stiu daca detii aceasta informatie, dar dupa musulmani ei sunt in anul 1443. Ei calculeaza , dupa nastere profetului Mohamed., iar noi dupa nasterea Domnului Iisus Hristos. Tin cont si de anul 2013, dar in acelasi timp sin de 1443. Asta ca o paranteaza, la ceea ce ai spus mai sus. Deci noi, am renuntat la batic, religie, port samd ....asa ca ei, probabil, dupa cum bine ai spus tu, cand vor ajunge in 2013, vor fi ca noi. Asta vom sti niciodata!
ca nu porti tu batic si altele nu inseamna ca ai evoluat,,,din cauza asta femeia a devenit un obiect si punerea in valoare a trupului e tot ce conteaza


Am devenit obiecte pentru ca nu mai purtam batic si straie inchise pana la gat si lungi pana-n pamant? Dar ce suntem noi, femeile, calugarite? Daca purtam o fusta mai scurta sau o bluza mai decoltata nu meritam respect?

Stii ceva, nu meritati respect, voi astia care considerati ca daca o femeie nu poarta basma si haine pana in pamant, este o usuratica.

Cand venim pe lume, venim cu basma pe cap si cu straie pana in pamant? Un copil care tocmai a iesit din pantecele mamei sale, este indecent in opinia ta de doi lei, doar pentru ca e gol???

Crezi ca virtutea unei femei se masoara in lungimea fustei sau se masoara in caracterul si in principiile ei?

Ce te-as teleporta inapoi in Evul Mediu, caci se pare ca ai ramas cu preconceptiile de atunci.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:15
S-a vorbit intr-o postare anterioara despre Dubai, vreau sa va povestec ceva: in urma cu ceva ani, eram in vizita cu sotul meu la niste prieteni de familie care tocmai se intorsesera dintr-o vacanta in Dubai. Acei prieteni tocmai ne prezentau filmarile de vacanta din Dubai, cand, la un moment dat, au aparut niste imagini filmate de ei intr-un centru comercial, iar undeva, lipite de un perete, stateau niste femei imbracate in straie intunecate din cap pana-n picioare, cu valul pe cap, purtand in dreptul gurii...o botnita. Eu ca femeie m-am simtit umilita vazandu-le pe acele femei cu botnita la gura, cat de mult poti sa decazi tu, ca, asa-zis barbat, daca ajungi sa pui propriei sotii sau propriilor sotii, botnita la gura ca la un caine?

Voi v-ati simti bine sa va puna unul, care ar trebui sa va iubeasca si sa va respecte, botnita la gura?

De multe ori, cand aud sau vad astfel de lucruri, mi-e rusine cat de jos a putut sa decada specia umana...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:23
Am devenit obiecte pentru ca nu mai purtam batic si straie inchise pana la gat si lungi pana-n pamant? Dar ce suntem noi, femeile, calugarite? Daca purtam o fusta mai scurta sau o bluza mai decoltata nu meritam respect?

Stii ceva, nu meritati respect, voi astia care considerati ca daca o femeie nu poarta basma si haine pana in pamant, este o usuratica.

Cand venim pe lume, venim cu basma pe cap si cu straie pana in pamant? Un copil care tocmai a iesit din pantecele mamei sale, este indecent in opinia ta de doi lei, doar pentru ca e gol???

Crezi ca virtutea unei femei se masoara in lungimea fustei sau se masoara in caracterul si in principiile ei?

Ce te-as teleporta inapoi in Evul Mediu, caci se pare ca ai ramas cu preconceptiile de atunci.



te hailaviu francezo

ia zimi tu ce a facut dumnezeu dupa caderea lui adam ,,nu cumva ia imbracat omul nu avea nevoie de haine innainte de cadere pentru ca era imaculat nu cunostea pacatul,,,acum ia vezi tu musulmancele daca sunt imbracate precum erau femeile pe vremea lui hristos nu cumva par la fel de frumoase ciudat,,fara sa se dezbrace si ia mai vezi tu,nu cumva din cauza lasari hainelor incet incet la vatra avem femei in vitrine
kudika_940065
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:29
Cand Dumnezeu ne-a creat, ne-a creat imbracati?

Bine ca desconsidera unii creatia Domnului si ne baga pe gat legile lor stupide, create de niste indivizi la fel de stupizi si frustrati.

Ca sa percepi un alt om ca fiind un obiect, inseamna ca esti tu insuti un OBIECT, pentru ca daca ai avea o inima si-un suflet si ai avea un dram de respect pentru cel de langa tine, nu te-ai apuca sa-i categorisesti pe oameni ca fiind obiecte. Cine iti da tie dreptul sa categorisesti creatia lui Dumnezeu, ca fiind un obiect? Unde mai este iubirea si respectul fata de Dumnezeu si ceilalti oameni?

Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:38


Opinia mea este urmatoarea:

Decenta si demnitatea unei persoane nu consta in ingradirea libertatii acelei persoane,indiferent de directia avizata!!Imbracamintea este necesara ,utila,dar exagerarile apartin altei tipologii de femeie!!Nu cred in limitarea femeii,ca fiinta umana,femeia,avand drepturi egale cu barbatii!!Credinta unei persoane nu este edificatoare prin vestimentatie,sa fie clar acest lucru,cunosc persoane ,care afiseaza o tinuta modesta,discreta,dar care,in particular,prezinta un comportament,in contradictie cu vestimentatia prezentata in public!
kudika_15804
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:39
Sa nu mergem la extreme.......totusi. Decenta este un cuvant complex, iar cele care cunosc asta si isi stiu valoarea, chiar nu ajung la limita ridicolului. ZIC!


O zi linistita tuturor!
cristina_boeru_30
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:40
Tot ceea ce scrii, kudika_140065, sunt doar niste baliverne, niste porcarii. N-ai pic de respect si credinta in tine.

Cine esti tu sa consideri creatia lui Dumnezeu ca fiind un obiect? Nu-ti crapa obrazul de rusine, cand afirmi asa ceva?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:42
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 09:38:23Cand Dumnezeu ne-a creat, ne-a creat imbracati?

Bine ca desconsidera unii creatia Domnului si ne baga pe gat legile lor stupide, create de niste indivizi la fel de stupizi si frustrati.

Ca sa percepi un alt om ca fiind un obiect, inseamna ca esti tu insuti un OBIECT, pentru ca daca ai avea o inima si-un suflet si ai avea un dram de respect pentru cel de langa tine, nu te-ai apuca sa-i categorisesti pe oameni ca fiind obiecte. Cine iti da tie dreptul sa categorisesti creatia lui Dumnezeu, ca fiind un obiect? Unde mai este iubirea si respectul fata de Dumnezeu si ceilalti oameni?

,,dumnezeu te a facut inocent insa tu din libertate ai cazut in pacat,,deci nu mai pputea omul fi inocent precum un copil odata ce a cunoscut pacatul,,,nu eu cataloghez pe nimeni ca un obiect,eu doar iti zic unde a dus scoaterea hainelor de ppe femei incet incet,,si asta o vezi in vitrine in unele tari
kudika_940065
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:44
De la: kudika_15804, la data 2013-12-09 09:39:08

Opinia mea este urmatoarea:

Decenta si demnitatea unei persoane nu consta in ingradirea libertatii acelei persoane,indiferent de directia avizata!!Imbracamintea este necesara ,utila,dar exagerarile apartin altei tipologii de femeie!!Nu cred in limitarea femeii,ca fiinta umana,femeia,avand drepturi egale cu barbatii!!Credinta unei persoane nu este edificatoare prin vestimentatie,sa fie clar acest lucru,cunosc persoane ,care afiseaza o tinuta modesta,discreta,dar care,in particular,prezinta un comportament,in contradictie cu vestimentatia prezentata in public!
nu le constrange nimeni sa se imbrace asa ,,asa le zice religia lor precum si la ortodoxi le zice sa poarte batic,,ca se imbraca asa nu le face mai putin frumoase,,femeia este mai mult decat trup
kudika_940065
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:49
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 09:42:47Tot ceea ce scrii, kudika_140065, sunt doar niste baliverne, niste porcarii. N-ai pic de respect si credinta in tine.

Cine esti tu sa consideri creatia lui Dumnezeu ca fiind un obiect? Nu-ti crapa obrazul de rusine, cand afirmi asa ceva?
pai nu o consider eu francezo,,tu ce vezi cand te uiti in vitrinele unde sunt femei de vanzare,,si nu cred ca ai sa vz la musulmani asa cva
kudika_940065
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:52
"Sufletul este ecoul lui Dumnezeu." C.Zagan

"Frumusetea este insemnul lui Dumnezeu pe creatie." Henry Ward Beecher

"Libertatea este creatia Lui Dumnezeu. Nu ne-o poate fura nimeni." V.Muha
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Decembrie 2013 09:52
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 09:52:46"Sufletul este ecoul lui Dumnezeu." C.Zagan

"Frumusetea este insemnul lui Dumnezeu pe creatie." Henry Ward Beecher

"Libertatea este creatia Lui Dumnezeu. Nu ne-o poate fura nimeni." V.Muha
frumusetea nu inseamna sa te dezbraci,,si binenteles ca nimeni nuu ti poate lua libertatea,,dar vezi ca adam a cazut tot din libertate,,ca la uni le zice religia ceva nu inseamna ca ti a luat dumnezeu ceva pentru ca de la el o ai,,eu nu sustin neaparat ce zice coranul ca nu s adeptul lui,,iti zic doar la ce duce libertatea in ghilimele
kudika_940065
Postat pe 9 Decembrie 2013 10:02
De la: kudika_940065, la data 2013-12-09 09:49:14[quote name=quote]nu le constrange nimeni sa se imbrace asa ,,asa le zice religia lor precum si la ortodoxi le zice sa poarte batic,,ca se imbraca asa nu le face mai putin frumoase,,femeia este mai mult decat trup



Eu nu am specificat dogma musulmana,am prezentat totul in nota generala!!!Si credinta nu consta in purtarea baticului la biserica,sa fim seriosi,chiar am asistat la reactia unei crestine de rit ortodox,care ,la iesirea din curtea bisericii ,a injurat ca un birjar,si purta batic pe cap,eu trecand pe langa biserica respectiva,in drumul spre casa, de la Liturghia Duminicala de la biserica catolica pe care o frecventez,cele doua biserici fiind vecine!!!Unde este credinta in acest caz??Si Biserica Catolica aminteste de tinuta decenta in timpul prezentei la Biserica,dar nu in aceasta consta credinta catolica!!!Si da,ai dreptate,femeia este mult mai mult decat carne si sange!!In sfarsit,ai si tu dreptate!!
kudika_15804
Postat pe 9 Decembrie 2013 10:58
Mai bine ai rade pe seama ta, kudika_940065, avand in vedere cate tampenii scrii si interpretezi...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:01
Indiferent de credinta ei, de stilul de a se imbraca etc etc, o femeie trebuie respectata.

Iar tocmai aceia care afirma ca femeile sunt obiecte daca nu poarta batic si fuste pana-n pamant, ar trebui sa-si dea seama ca ei nu vad ca acea femeie are si ea un suflet...

Ipocrit mai esti, kudika_940065.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:03
Tot pentru kudika_940065: si eu as putea glumi pe seama ta, dar n-am cu cine sa glumesc, asa ca prefer sa-ti dau peste nas de cate ori prind ocazia. Prea ti-ai luat-o in cap si ne agasezi cu replicile tale jalnice de lup moralist, cand tu esti, de fapt, de-o ipocrizie si de-o nesimtire crasa, dar asa pe fata si nu oricum.

Replicile tale de la topicul asta, m-au convins ca n-ai pic de credinta si respect.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:07
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 11:07:30Tot pentru kudika_940065: si eu as putea glumi pe seama ta, dar n-am cu cine sa glumesc, asa ca prefer sa-ti dau peste nas de cate ori prind ocazia. Prea ti-ai luat-o in cap si ne agasezi cu replicile tale jalnice de lup moralist, cand tu esti, de fapt, de-o ipocrizie si de-o nesimtire crasa, dar asa pe fata si nu oricum.

Replicile tale de la topicul asta, m-au convins ca n-ai pic de credinta si respect.

asa este el..mai nesuferit, simplific..restul
Vio nu te enerva ca faci riduri... pup fata!
Fulg-de-nea
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:10
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-12-09 11:10:50
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 11:07:30Tot pentru kudika_940065: si eu as putea glumi pe seama ta, dar n-am cu cine sa glumesc, asa ca prefer sa-ti dau peste nas de cate ori prind ocazia. Prea ti-ai luat-o in cap si ne agasezi cu replicile tale jalnice de lup moralist, cand tu esti, de fapt, de-o ipocrizie si de-o nesimtire crasa, dar asa pe fata si nu oricum.

Replicile tale de la topicul asta, m-au convins ca n-ai pic de credinta si respect.

asa este el..mai nesuferit, simplific..restul
Vio nu te enerva ca faci riduri... pup fata!


Fulguletule, buna ziua, draga mea!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:12
De la: kudika_940065, la data 2013-12-09 09:52:09
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 09:42:47Tot ceea ce scrii, kudika_140065, sunt doar niste baliverne, niste porcarii. N-ai pic de respect si credinta in tine.

Cine esti tu sa consideri creatia lui Dumnezeu ca fiind un obiect? Nu-ti crapa obrazul de rusine, cand afirmi asa ceva?
pai nu o consider eu francezo,,tu ce vezi cand te uiti in vitrinele unde sunt femei de vanzare,,si nu cred ca ai sa vz la musulmani asa cva

http://www.trilulilu.ro/muzica-populara/live-sorinel-de-la-plopeni-omule-ce-prost-mai-esti?ref=similare_jos
Fulg-de-nea
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:14
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 11:12:00
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-12-09 11:10:50
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 11:07:30Tot pentru kudika_940065: si eu as putea glumi pe seama ta, dar n-am cu cine sa glumesc, asa ca prefer sa-ti dau peste nas de cate ori prind ocazia. Prea ti-ai luat-o in cap si ne agasezi cu replicile tale jalnice de lup moralist, cand tu esti, de fapt, de-o ipocrizie si de-o nesimtire crasa, dar asa pe fata si nu oricum.

Replicile tale de la topicul asta, m-au convins ca n-ai pic de credinta si respect.

asa este el..mai nesuferit, simplific..restul
Vio nu te enerva ca faci riduri... pup fata!


Fulguletule, buna ziua, draga mea!

Salut Vio ma bucur sa te revad, hai in frape. .sa nu apara fre'un turc..
Fulg-de-nea
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:16
De la: kudika_15804, la data 2013-12-09 10:58:49
De la: kudika_940065, la data 2013-12-09 09:49:14[quote name=quote]nu le constrange nimeni sa se imbrace asa ,,asa le zice religia lor precum si la ortodoxi le zice sa poarte batic,,ca se imbraca asa nu le face mai putin frumoase,,femeia este mai mult decat trup



Eu nu am specificat dogma musulmana,am prezentat totul in nota generala!!!Si credinta nu consta in purtarea baticului la biserica,sa fim seriosi,chiar am asistat la reactia unei crestine de rit ortodox,care ,la iesirea din curtea bisericii ,a injurat ca un birjar,si purta batic pe cap,eu trecand pe langa biserica respectiva,in drumul spre casa, de la Liturghia Duminicala de la biserica catolica pe care o frecventez,cele doua biserici fiind vecine!!!Unde este credinta in acest caz??Si Biserica Catolica aminteste de tinuta decenta in timpul prezentei la Biserica,dar nu in aceasta consta credinta catolica!!!Si da,ai dreptate,femeia este mult mai mult decat carne si sange!!In sfarsit,ai si tu dreptate!!
ba credinta consta si in batic daca asa iti spun apostolii,,ca lumea injura e alta treaba,,si binenteles ca esti ironica la ultima parte
kudika_940065
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:16
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 11:03:40Indiferent de credinta ei, de stilul de a se imbraca etc etc, o femeie trebuie respectata.

Iar tocmai aceia care afirma ca femeile sunt obiecte daca nu poarta batic si fuste pana-n pamant, ar trebui sa-si dea seama ca ei nu vad ca acea femeie are si ea un suflet...

Ipocrit mai esti, kudika_940065.
fizionomia fetei tale este oglinda sufletului nu trupul tau,,si inca odata nu le obliga nimeni decat credinta,religia,iar aia nu o poti numi obligatie
kudika_940065
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:19
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-09 11:07:30Tot pentru kudika_940065: si eu as putea glumi pe seama ta, dar n-am cu cine sa glumesc, asa ca prefer sa-ti dau peste nas de cate ori prind ocazia. Prea ti-ai luat-o in cap si ne agasezi cu replicile tale jalnice de lup moralist, cand tu esti, de fapt, de-o ipocrizie si de-o nesimtire crasa, dar asa pe fata si nu oricum.

Replicile tale de la topicul asta, m-au convins ca n-ai pic de credinta si respect.
esti simpatica ca de obicei francezo
kudika_940065
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:21
De la: kudika_940065, la data 2013-12-09 11:16:41[quote name=:
ba credinta consta si in batic daca asa iti spun apostolii,,ca lumea injura e alta treaba,,si binenteles ca esti ironica la ultima parte [/quote]

Asa au spus apostolii???Hmmm,interesant!!!

Draga,permite-mi sa nu fiu de acord cu acest asa zis percept religios,chiar nu pot fi,daca vreau EU,imi pun batic pe cap,in semn de piosenie,umilinta a inimii,dar nu ma poate obliga nimeni sa o fac,este atat de putin important acest aspect,in ceea ce priveste adevarata credinta,ca ai fi uimit!!!Si nu sunt ironica,ci am spus un adevar,ca de obicei dealtfel!!!Nu judec pe nimeni,nu am niciun drept,dar permite-mi sa fiu retinuta vis-a-vis de anumite extreme ale Bisericii!
kudika_15804
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:28
De la: kudika_15804, la data 2013-12-09 11:28:38
De la: kudika_940065, la data 2013-12-09 11:16:41[quote name=:
ba credinta consta si in batic daca asa iti spun apostolii,,ca lumea injura e alta treaba,,si binenteles ca esti ironica la ultima parte


Asa au spus apostolii???Hmmm,interesant!!!

Draga,permite-mi sa nu fiu de acord cu acest asa zis percept religios,chiar nu pot fi,daca vreau EU,imi pun batic pe cap,in semn de piosenie,umilinta a inimii,dar nu ma poate obliga nimeni sa o fac,este atat de putin important acest aspect,in ceea ce priveste adevarata credinta,ca ai fi uimit!!!Si nu sunt ironica,ci am spus un adevar,ca de obicei dealtfel!!!Nu judec pe nimeni,nu am niciun drept,dar permite-mi sa fiu retinuta vis-a-vis de anumite extreme ale Bisericii![/quote]


Orice barbat care se roaga sau proroceste, avand capul acoperit, necinsteste capul sau (pe Hristos), iar orice femeie care se roaga sau proroceste, cu capul neacoperit, isi necinsteste capul" (I Cor. 11, 4-5).

Biserica vesteste ca barbatul este cap femeii si ca “femeile trebuie sa se supuna barbatilor” (Efeseni 5, 22). Ce inseamna asta? Ca odata ce mintea (capul) a fost luminata de Logos, ea trebuie acoperita, adica nu trebuie sa mai punem in ea ceva mai presus de Cuvantul primit, caci altfel se intuneca. Iata motivul pentru care femeia trebuie sa-si acopere capul.

Asadar, faptul ca barbatii au capul descoperit, iar femeile il au acoperit, nu tine de traditia populara, ci de randuiala Bisericii, dupa cum se poate observa si din iconografie.

deci ca nu esti tu de acord nu prea conteaza
kudika_940065
Postat pe 9 Decembrie 2013 11:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sal...la totsi...sunt noua aici...ce mai facetsi??? 9 De la: iulia069834 25 Martie 2010 18:18
roxana 3 De la: freakbabe 11 Decembrie 2009 19:17
ce parere aveti despre slujba la companii multi-nationale sau patroni straini? 2 De la: ancamts 7 Martie 2009 13:18
am o problema :-s!!! 6 De la: jeanpierre 5 Februarie 2010 20:28
Amici 14 De la: Lucia38 15 Iulie 2009 18:49