Setari Cookie-uri

as avea nevoie de un sfat!!!!

Buna fetelor! Nu sunt noua pe aici, uneori intru si mai citesc povestile altora, acum o voi scrie nu pe a mea ci pe a fratelui meu.
Poate va mirati de ce nu scrie el...e lunga povestea si cred ca o sa va plictisesc. Dar chiar vreau sa il ajut si nu stiu cum altfel!
Tocmai s/a despartit de prietena lui dupa o relatie de 5 ani, presarata mai mereu cu certuri si impacari, cu o cerere in casatorie acceptata...ca pe urma sa nu mai rezulte nimic. Fosta mai exact l/a parasit pt altul, ea e o tipa f frumusica si careia ii place sa se aranjeze, sa fie in pas cu moda, mereu isi cumpara ce e mai nou si mai frumos chiar daca nu sunt de o conditie super, toti banii ei si implicit si majoritatea banilor fratelui meu s/au dus pe hainutele ei, plimbarile prin mall-uri, plimbarile prin alte orase..etc.Toti i/am spus lui ca ea nu e de el, ca mereu a tintit mai sus. El a facut tot posibilul in astia 5 ani sa ii faca toate mofturile, de multe ori ma gandesc ca sigur poate realiza mai multe in viata cu banii pe care i/a risipit cu ea. Problema e ca el nu intelege ca fetele frumoase si cu fite nu sunt fete de casa, ca cu ele nu faci casa...cu ele cheltui bani si atat...e drept ca ea pare o tipa destul de cumsecade, si chiar daca e blonda nu cred ca e si proasta...cum ati crede din toata prezentarea care i/am facut/o.
Pe scurt, el acum spune ca viata lui a luat sfarsit, ca la 33 de ani nu crede ca o sa mai gaseasca pe altcineva, fiind si dintr/un orasel mic de provincie..El e un tip super de treaba, e inginer, in timpul liber are si afacerea lui..nu e un tip de lasat...doar ca singurele lui 2 prietene care le/a avut si cu care a avut relatii ff lungi erau amandoua frumusele...si oriunde s/ar uita in jur mereu ar compara pe oricine cu fostele. Ma doare sufletul cand il vad cat sufera, cat se macina, prietenii care i/a avut au plecat toti, sunt casatoriti...nu mai are cu cine discuta, nu mai are cu cine iesi..
As vrea sa il ajut dar si eu sunt departe de el ,nu locuim in acelasi oras. De vorbit vorbesc cu el, dar sunt sigura ca daca ar putea iesi cu alcineva altfel ar uita, altfel ar trece peste...problema e ca e si ff. pretentios...si uite asa ...o sa ramana singur...si nu vrea sa inteleaga ca o viata de familie nu se face alaturi de o frumusete fara suflet....doar avida dupa bani.
Dati/mi un sfat..
lpetrasca
Postat pe 23 August 2008 22:38
in primul rand a fi frumoasa nu-i echivalent cu a fi fitzoasa si avida de bani!
daca-i plac femeile frumoase, sa-si caute una din topmodele. castiga bine si poa' sa-l intretina si pe el.
da' pentru inceput, poa' sa-si faca un cont in zona asta, pe kudika, si sa faca schimb de experienta! mai o sparla , mai o discutie in contradictoriu, mai o femeie frumoasa, mai o dezamagire.....

Postat pe 23 August 2008 22:59
multumesc...dar nu aveam nevoie de sfaturi de astea acide....ca sa intelegi ar fi trebuit da povestesc ff multe....si nici nu generalizez aici ca toate care sunt frumoase sunt asa sau asa...
ideea e ca ma doare sufletul sa il stiu ca sufera, sunt convinsa ca doar timpul o sa le rezolve pe toate..off..as vrea sa il stiu ca incearca sa uite toata povestea, sa caute pe altcineva. Se inchide mai rau in el si nu rezolva nimic. El pe site/uri de astea nu sta...deci nici pomeneala de inscris pe aici ca sa primeasca raspunsuri...de astea..nu multumesc!
poate ca am facut mai rau scriind aici.
lpetrasca
Postat pe 23 August 2008 23:37
mai geo... duci fata in eroare. Topmodelele se uita si ele mai sus la unii cu si mai multi bani. Tu crezi ca alea sunt batute-n cap sa-si sponsorizeze masculii?
amme22
Postat pe 23 August 2008 23:39
lpetrasca, nu ai facut rau ca ai scris aici, doar ca noi nu prea stim ce sa spunem. Fratele tau se pare ca face alegeri gresite in ce priveste femeile, si o incaseaza.
amme22
Postat pe 23 August 2008 23:41
Aici sunt de acord cu tine geo, daca e frumoasa nu inseamna ca nu are suflet sau e numai dupa bani ( chiar daca multe femei frumoasa asa sunt, nu sunt toate). Dar.... frumusetea se intretine pentru ca altfel cu trecerea anilor se ofileste. Sa intreti frumusetea costa bani, asta daca nu ai o frumusete angelica naturala, dar chiar si stunci tot dai bani pe haine, farduri creme etc... etc.

Daca pana acum nu a avut decat 2 prietene si amandoua au fost frumusele, nu e timpul pierdut, daca amandoua l-au dezamagit s-ar putea sa-si dea singur seama si data viitoare sa nu caute doar frumusetea la o femeie, sa ii vada si caracterul si sufletul. Tu din pacate nu-l poti ajuta sa nu mai sufere, in dragoste toti riscam sa suferim.

mikha3la
Postat pe 23 August 2008 23:45
Eu cunosc pe cineva care a suferit la fel ca fratele tau, si din pacate au trecut 7 ani de la acea despartire si tot nu i-a trecut. Asta nu inseamna ca nu a mai avut alte relatii, ci doar ca nu mai are incredere in femei, Poate ca undeva exista cineva si pentru el, nu a fost ce sortita lui.

Nimeni nu-l poate ajuta sa treaca peste suferinta sau poate doar o alta femeie (??????)
mikha3la
Postat pe 23 August 2008 23:51
De la: lpetrasca, la data 2008-08-23 23:37:09multumesc...dar nu aveam nevoie de sfaturi de astea acide....ca sa intelegi ar fi trebuit da povestesc ff multe....si nici nu generalizez aici ca toate care sunt frumoase sunt asa sau asa...
ideea e ca ma doare sufletul sa il stiu ca sufera, sunt convinsa ca doar timpul o sa le rezolve pe toate..off..as vrea sa il stiu ca incearca sa uite toata povestea, sa caute pe altcineva. Se inchide mai rau in el si nu rezolva nimic. El pe site/uri de astea nu sta...deci nici pomeneala de inscris pe aici ca sa primeasca raspunsuri...de astea..nu multumesc!
poate ca am facut mai rau scriind aici.



ai spus ca siteuri d-astea nu sta. atunci pe ce fel de siteuri sta??
poate ca are nevoie de o zgaltaire, de cineva care sa-i bage mintile-n cap si nu de lamentari!

Postat pe 23 August 2008 23:54
ideea e in felul urmator...sa invete din greseli si sa o ia de la capat...desi in teorie pare simplu.ce sa spun..dar nu pot sa cred ca un barbat la 33 de ani e atat de naiv incat o 'blonda' desteapta sa il invarta pe degete...
mary_ct
Postat pe 30 Octombrie 2008 11:10
Din pacate nimeni nu poate ajuta fratele tau,decat daca reuseste el sa se uite in sine,atunci isi va da seama cat are de dat si cat pot altle sa-i dea.Succes Timpul vindeca ranile,dar raman cicatricile
elmoriano
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:09
eu una nu cred ca prietenele fratelui tau au fost doar frumoase si cautau banii lui..altfel relatiile nu dureaza asa mult..ca ea si-a gasit altul ..cred ca vina e impartita..50/50 asa ca.. dar daca viata lui se rezuma acum la fostele iubiri..nu-mi vine sa cred, daca barbatii fac asa..noi femeile , noua ce ne mai ramine de facut la capatul unei relatii?? Sfat?..legat de ce anume.? ce sa faca fratele tau sa depaseasca situatia? ce sa faci tu ca sa-l ajuti?..tu nu poti face mare lucru..ranile se vindeca in jumate din timpul petrecut alaturi de opersoana.. deci..daca are fratele tau prieteni adevarati, fie ei si insurati(doar nus morti), acum ar fi momentul sa apeleze la ei, sa isi gaseasca telul in viata, sa se redescopere pe sine, sa vada in aceasta ruptura un lucru bun...acum are mai mult timp pt el, pt lucrurile care ii fac lui placere..dar e greu sa schimi un om..iar despre fratele tau avem doar punctul tau de vedere..care nu cred ca e subiectiv..
andayn
Postat pe 3 Decembrie 2008 15:27
trebuie s-o uite cat mai repede,sunt atatea fete bune si frumoase,trebuie cautate;nu se merita sa plangi dupa o fata sau dupa un baiat.mai ales la pregatirea care o are,sunt convinsa ca e un baiat destept si frumos,tot inainte si fruntea sus.sunt foarte multe fete care astepta un baiat bun ca fratele.eu de ce nu l-am intalnit pe el?mult succes.
elly_postolache
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:44
in ziua de azi nu se merita sa plangi ptr.nimeni,nici sa suferi,este viata scurta si frumoasa,trebuie s-o traim frumos si fara sa suferim;si ptr.ce si cine?o fata,e una ca oricare,duca-se daca asta a ales.
elly_postolache
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:47
suna-l mult.. vorbeste cu el.. nu-i aminti de ceea ce curand s-a intamplat si poate poate.. o sa se faca o minune si pt el ! Trebuie doar sa vrea sa uite si nu sa isi reinceapa viata sentimentala de la 0 ci de unde a ramas!! ca nu cumva sa isi repete istoria! multa bafta !
frosi_ssimonica
Postat pe 14 Februarie 2009 13:16
Fratele tau este tanar, nu ar trebui sa se descurajeze. Va gasi el pe cineva care sa-l merite.

Postat pe 23 Februarie 2009 08:15
Buna ziua!Fratele tau trebuie sa gandeasca pozitiv si sa se bucure de viata.La 33 de ani nici macar n-ar trebui sa se gandeasca la esecuri.El trebuie sa invete sa accepte o partenera ,prietena cu care poate imparti si bune si rele si nu doar frumusetea fizica e importanta la o femeie.Mult succes si o seara minunata!Sanica-Tg Mures
iubyiubi
Postat pe 14 Noiembrie 2009 16:56
De la: elly_postolache, la data 2009-01-14 23:47:05in ziua de azi nu se merita sa plangi ptr.nimeni,nici sa suferi,este viata scurta si frumoasa,trebuie s-o traim frumos si fara sa suferim;si ptr.ce si cine?o fata,e una ca oricare,duca-se daca asta a ales.


dar daca ai fi indragostit sau chiar ai iubi-o ce ai face pt acea persoana ai mai zice aceste cuvinte ca este ,,oricare''' ti-ar da cu sutul in fund cum ai facut tu ce ai face ai mai zice ce ai zis???
2nablonda
Postat pe 14 Noiembrie 2009 17:10
Totul depinde de el,de cat de mult isi doreste sa iasa din starea asta.Nu s-au terminat femeile la el.Sa aiba incredere in el mai multa!Tu nu-l poti ajuta cu nimic,singur tr. sa se ajute!Sa-si acorde putin timp,sa se reculeaga,si-apoi sa incerce sa-si caute o noua relatie.
kudika033765
Postat pe 14 Noiembrie 2009 18:47
voi chiar nu cititi data la care a fost creat topicu'!!?
geo_xx
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog din suflet veniti cu un sfat!!! 12 De la: deni 29 Februarie 2012 11:56
O problema. 23 De la: rashela 9 Ianuarie 2011 19:59
Sunt atat de confuz! Implor ajutor! Numai vreau sa iau decizii proaste!! Ajutor 15 De la: kudika_22407 17 Aprilie 2013 22:34
fostul iubit si a gasit jumatatea in 3 luni?ce parere aveti 66 De la: anastasia_m 13 Octombrie 2010 21:36
Barbatii care incep a fi nemultumiti 62 De la: ___LL___ 26 Iulie 2009 02:10