Setari Cookie-uri

despartire sau?

Buna! E prima data cand postez aici, si doresc sa va spun povestea mea pentru ca am nevoie de niste pareri.

Stau cu un baiat de 3 ani de zile si il iubesc enorm dar ma gandesc serios sa termin relatia cu el. Sa va explic acum de ce.
De cand am inceput sa fim impreuna (aveam cam 18/19 ani amandoi) el tot pleaca cam 5 luni pe an in Germania sa-si ajute familia. La inceput am acceptat situatia si am incercat sa nu ma bag niciodata in treburile lui de familie, dar acum dupa 3 ani consider ca am si eu dreptul sa ma bag pentru ca relatia noastra a devenit mai serioasa si imi fac planuri pentru viitor.
Anul trecut a plecat ca sa-i faca majoratul la fratele lui, anul acesta a plecat ca sa-i faca nunta la sorasa deoarece parintii nu aveau posibilitatea. Cu toate ca mi-a fost mereu greu am acceptat, dar acum vrea sa mai plece ca sa-i dea la sorasa 1000euro pt cinste.
Ma deranjeaza enorm, noi aveam planuri (sa-si caute de lucru in oras si sa se mute aici pt ca el sta la tara si eu la oras)si acum iara as avea de asteptat. I-am spus ca nu mi se pare normal, ca suficient a facut ca i-a dat banii pt nunta, daca acum nu mai are posibilitatea sa cinsteasca ar trebui sa inteleaga fiecare dintre ei, ca doar nu se poate avea totul in viata. L-am pus sa aleaga intre mine sau plecare (tinand cont ca poate sa plece doar frateso, care nu are nici o obligatie fata de nimeni) dar bineinteles nu pe mine m-a ales pentru ca nu vrea sa-si lasa fratele singur fiind prima oare cand ar pleca el.
Ma simt ca ultimul gunoi, mereu m-am sacrificat si am asteptat sa-si multumeasca el toata familia ca sa ne traim viata si acum iara vrea sa astept. Si am impresia ca daca o sa astept oricum va face mereu tot asa si nu-mi va da locul care mi se cuvine in viata lui.
I-am explicat ca atunci cand isi va face el nunta nu va pleca nimeni in strainatate pentru el, i-am cerut sa se gandeasca la mine, la noi...dar nu-l pot convinge nicicum.

Nu stiu ce sa mai fac..
n0way
Postat pe 30 August 2012 13:36
familia lui se pare ca e pe primul loc iar tu undeva acolo mai la urma.
probabil el nu vede relatia voastra asa serios cum o vezi tu.Poate ar trebui sa-l lasi sa-si vada de prioritati.
Piscolinoo
Postat pe 30 August 2012 13:41
Daca iti place sa suferi apoi sa-ti plangi de mila..ramai cu el, daca nu, da-l draQ' !!!!
rondina
Postat pe 30 August 2012 13:48
renunta!! niciodata nu vei reprezenta o prioritate pentru el!!

ps ce inseamna aia cinste?
kiss_my_ass
Postat pe 30 August 2012 13:49
Cinstea e banii care se dau la o nunta mirilor.
n0way
Postat pe 30 August 2012 13:52
De la: n0way, la data 2012-08-30 13:52:11Cinstea e banii care se dau la o nunta mirilor.


adica le-a dat bani de nunta si le mai da si altii?!! tot nu inteleg
kiss_my_ass
Postat pe 30 August 2012 13:54
Primii bani erau ca sa poata sa-si faca nunta, sa plateasca tot, iar cinstea e ca un fel de dar, ca sa ii cheltuie mirii cum vor.
n0way
Postat pe 30 August 2012 13:55
De la: n0way, la data 2012-08-30 13:36:27Buna! E prima data cand postez aici, si doresc sa va spun povestea mea pentru ca am nevoie de niste pareri.

Stau cu un baiat de 3 ani de zile si il iubesc enorm dar ma gandesc serios sa termin relatia cu el. Sa va explic acum de ce.

..................................................


Ai sperat ca se va remedia situatia in avantajul vietii voastre in comun,nu??? Te deranjeaza foarte multe lucruri,ai discutat cu iubitul tau,dar fara a avea castig de cauza,,in atare configuratie,,ce crezi ca mai poate interveni in desfasurarea evenimentelor?????Te-ai complacut intr-o relatie,in care esti,mereu,pe locul doi!!!De ce ai facut asa ceva,si timp de trei ani????? Iubirea inseamna si respectarea dorintelor partenerului,nu numai sex la discretie!!!Iti ofera asa ceva???Din ceea ce ai relatat in postarea ta,,se pare ca nu!!!! "Te simti ca un gunoi"???Cred,mai degraba,ca esti asa ceva,in ochii iubitului tau,caci daca ar fi fost altfel,,ti-ar fi acordat atentia cuvenita si te-ar fi ascultat!!!!!El si-a exprimat optiunea,,preferand familia,,ce vrei mai mult de atat????Ti-ai exprimat doleantele,,i-ai impus alegerile,,dar,din pacate,,fara ecou in inima lui!!!Crezi ca este normal ceea ce se intampla?????Ai pierdut timpul ,cu un barbat,care nu te iubeste,ma doare sa-ti spun acest adevar!!!!
MissRainbow
Postat pe 30 August 2012 13:56
De la: kiss_my_ass, la data 2012-08-30 13:54:22
De la: n0way, la data 2012-08-30 13:52:11Cinstea e banii care se dau la o nunta mirilor.


adica le-a dat bani de nunta si le mai da si altii?!! tot nu inteleg

Nu stii tu d'astea...si nici io'!
rondina
Postat pe 30 August 2012 13:56
De la: n0way, la data 2012-08-30 13:55:53Primii bani erau ca sa poata sa-si faca nunta, sa plateasca tot, iar cinstea e ca un fel de dar, ca sa ii cheltuie mirii cum vor.


eu cred ca i-a ajutat suficient dandu-le bani de nunta iar ei n-ar mai trebui sa aiba pretentii!!

ps vreau si io un frate d-asta!!!
kiss_my_ass
Postat pe 30 August 2012 13:57
De la: n0way, la data 2012-08-30 13:55:53Primii bani erau ca sa poata sa-si faca nunta, sa plateasca tot, iar cinstea e ca un fel de dar, ca sa ii cheltuie mirii cum vor.



Filantrop iubitul tau,,ce pot sa mai spun?????
MissRainbow
Postat pe 30 August 2012 13:58
Da, asa e, nu m-am bagat niciodata pentru ca nu am vrut sa-l presez, m-am gandit ca o sa ne ajunga si noua momentu dar se pare ca de fapt el il amana. Probabil ca mi-e cam greu sa accept adevarul, mai ales pentru ca eu mi-as da viata pentru el. Nu e baiat rau deloc dar nu asa merit nici eu.
n0way
Postat pe 30 August 2012 14:02
De la: n0way, la data 2012-08-30 14:02:51Da, asa e, nu m-am bagat niciodata pentru ca nu am vrut sa-l presez, m-am gandit ca o sa ne ajunga si noua momentu dar se pare ca de fapt el il amana. Probabil ca mi-e cam greu sa accept adevarul, mai ales pentru ca eu mi-as da viata pentru el. Nu e baiat rau deloc dar nu asa merit nici eu.


o sa-ti spun ceva si va fi cat se poate de sec!! daca tu il vei accepta asa si te vei resemna ca tot timpul este altcineva pe primul loc pentru ele asa va fi tot timpul iar el va exploata la maxim aceasta"slabiciunea" a ta pentru el!!
kiss_my_ass
Postat pe 30 August 2012 14:07
De la: n0way, la data 2012-08-30 14:02:51Da, asa e, nu m-am bagat niciodata pentru ca nu am vrut sa-l presez, m-am gandit ca o sa ne ajunga si noua momentu dar se pare ca de fapt el il amana. Probabil ca mi-e cam greu sa accept adevarul, mai ales pentru ca eu mi-as da viata pentru el. Nu e baiat rau deloc dar nu asa merit nici eu.



Nimeni nu-i contesta bunatatea,pe care ,declari ca o detine,,dar indiferenta afisata fata de tine si nazuintele tale,,ti-l face dusman,nu iubit!!!Nepasarea fata de tine ,vine in contradictie cu calitatile lui,,adica,,nu fac doi bani,,caci,aici,,se pune problema unui cuplu,nu a familiei sale!!!
MissRainbow
Postat pe 30 August 2012 14:09
Te inteleg perfect.Am fost pusa in situatia ta cand logodnicul meu mi a bagat pe gat motivul ca trebuie sa castige bani pentru copilul facut intr o relatie anterioara, insa s a dovedit a fi un sclav al banilor.A ajuns sa se prostitueze. Nu este situatia ta, dar trebuie sa fii precauta. M am convins ca nu exista relatie la distanta. S a dovedit ca s au distrus si familii cu plecarea asta in strainatate. Trebuie sa te gandesti bine si sa luati o decizie: ori amandoi duceti greul in tara ori amandoi mergeti acolo.
Si inca un semn de intrebare ar fi situatia relatiei. In momentul in care ai o relatie, din punctul meu de vedere atunci cand iubesti pe cineva te intereseaza cel mai mult acea persoana. Deja familia ia locul 2. Si daca el lupta mai mult pentru ei, atunci e clar..sfatul meu este sa faci o analiza si sa lasi totul daca este asa..nu te chinui sa schimbi un om..este imposibil..nici macar dragostea nu reuseste.
Mult succes si putere de a intelege care e adevarul..si sa stii ca daca vei lua decizia sa o inchei deceptia e mare de tot dar trece si ti dai seama ca esti norocoasa ca nu s a terminat mai tarziu si ca ai atat de multe de facut..acum repet in cazul in care esti sigura ca familia lui este mai importanta decat tine..te pup
kudika_14886
Postat pe 30 August 2012 22:19
Suntem de aceeasi varsta;)..doar ca eu mai eram si logodita..asa ca se poate si mai rau..come on girl...fat frumos exista:)...multa multa bafta si minte luminata..nu da dovada de obsesie, ci gandeste la rece si fii optimista.te pup
kudika_14886
Postat pe 30 August 2012 22:25
Si eu am fost pusa in aceesi situatie si-ti spun ca nu se merita sa-ti bati capul. Daca te tot amana inseamna ca nu te iubeste suficient... Nu-ti face iluzii, mereu o sa fie la fel. Vei fi intotdeauna pe locul doi, dupa parinti, frati, bunici etc. Si n-o sa-ti ridice nimeni statuie ca stai dupa el! Mai bine te desparti, ca asa... iti pierzi timpul. Anii trec....si n-are rost...
Micaell
Postat pe 31 August 2012 08:28
De la: n0way, la data 2012-08-30 13:36:27Buna! E prima data cand postez aici, si doresc sa va spun povestea mea pentru ca am nevoie de niste pareri.

Stau cu un baiat de 3 ani de zile si il iubesc enorm dar ma gandesc serios sa termin relatia cu el. Sa va explic acum de ce.
De cand am inceput sa fim impreuna (aveam cam 18/19 ani amandoi) el tot pleaca cam 5 luni pe an in Germania sa-si ajute familia. La inceput am acceptat situatia si am incercat sa nu ma bag niciodata in treburile lui de familie, dar acum dupa 3 ani consider ca am si eu dreptul sa ma bag pentru ca relatia noastra a devenit mai serioasa si imi fac planuri pentru viitor.
Anul trecut a plecat ca sa-i faca majoratul la fratele lui, anul acesta a plecat ca sa-i faca nunta la sorasa deoarece parintii nu aveau posibilitatea. Cu toate ca mi-a fost mereu greu am acceptat, dar acum vrea sa mai plece ca sa-i dea la sorasa 1000euro pt cinste.
Ma deranjeaza enorm, noi aveam planuri (sa-si caute de lucru in oras si sa se mute aici pt ca el sta la tara si eu la oras)si acum iara as avea de asteptat. I-am spus ca nu mi se pare normal, ca suficient a facut ca i-a dat banii pt nunta, daca acum nu mai are posibilitatea sa cinsteasca ar trebui sa inteleaga fiecare dintre ei, ca doar nu se poate avea totul in viata. L-am pus sa aleaga intre mine sau plecare (tinand cont ca poate sa plece doar frateso, care nu are nici o obligatie fata de nimeni) dar bineinteles nu pe mine m-a ales pentru ca nu vrea sa-si lasa fratele singur fiind prima oare cand ar pleca el.
Ma simt ca ultimul gunoi, mereu m-am sacrificat si am asteptat sa-si multumeasca el toata familia ca sa ne traim viata si acum iara vrea sa astept. Si am impresia ca daca o sa astept oricum va face mereu tot asa si nu-mi va da locul care mi se cuvine in viata lui.
I-am explicat ca atunci cand isi va face el nunta nu va pleca nimeni in strainatate pentru el, i-am cerut sa se gandeasca la mine, la noi...dar nu-l pot convinge nicicum.

Nu stiu ce sa mai fac..


Vorbim de un baiat de 21-22 de ani, in fond. O fata se poate gandi la maritis la varsta asta, dar un baiat, de regula, inca se considera apartinand familiei sale originare, daca este educat in spirit de familie. Si simte ca e de datoria lui sa isi ajute familia pana ii vine si lui randul...
Sa fii pe primul loc, ca femeie, ai nevoie de timp si mult tact cu un asemenea barbat. Pentru el angajamentul este ceva serios si definitiv. Eu nu as renunta la un asemenea barbat, as cauta sa imi castig locul de cea mai importanta persoana din viata lui, i-as fi alaturi, daca as vedea ca si el ma iubeste, doar ca, pentru el, este prea devreme sa faca pasul. Nu ca eu as fi nepotrivita pentru aspiratiile lui, ci varsta este prea "cruda".
Dar poate ma insel
maybe
Postat pe 2 Septembrie 2012 02:39
Vorbim de un baiat de 21-22 de ani, in fond. O fata se poate gandi la maritis la varsta asta, dar un baiat, de regula, inca se considera apartinand familiei sale originare, daca este educat in spirit de familie. Si simte ca e de datoria lui sa isi ajute familia pana ii vine si lui randul...
Sa fii pe primul loc, ca femeie, ai nevoie de timp si mult tact cu un asemenea barbat. Pentru el angajamentul este ceva serios si definitiv. Eu nu as renunta la un asemenea barbat, as cauta sa imi castig locul de cea mai importanta persoana din viata lui, i-as fi alaturi, daca as vedea ca si el ma iubeste, doar ca, pentru el, este prea devreme sa faca pasul. Nu ca eu as fi nepotrivita pentru aspiratiile lui, ci varsta este prea "cruda".
Dar poate ma insel

depinde de caracter , inteligenta si educatie.
unii raman baietii mamichii toata viata
picard-jean-luc
Postat pe 2 Septembrie 2012 07:17
El este un tip care nu il intereseaza nimik decat familia lui, dupa cum vezi si tu pentru el nu esti decat o simpla cunostinta mai apropiata,cand iubesti cu adevarat lasi totul in urma ta si iti indrepti toata atentia spre persoana iubita pentru ca , cu ea faci casa nu cu mama sau cu soraetc.,Un sfat de la mine este sa il lasi sa isi vada de familia lui si sa iti cauti pe alcineva pentru ca iti pierzi vremea doar asteptant microbuzul din germania venind acasa iti urez mult succes si iti las un id-u poate mai vb djcipi87 pa pa...
djcipi87
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:13
Sfatul meu ar fi dupã cum povestesti tu, sã-l parãseti, pe primul loc e familia apoi neamurile.
kudika466666
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:28
Nu mai astepta nimic ! De obicei femeile lasa de la ele ca totul sa fie bine . In cazul tau n-ai ce sa mai faci pentru ca lucrurile sunt clare. Familia lui este pe primul plan si asa va fi mereu . Ai asteptat destul si nu s-a schimbat nimic . Lasa-l ! Mai sunt destui baieti din care sa-ti gasesti un iubit care sa tina la tine . Nu te lega la cap fara sa te doara !
kudika500424
Postat pe 2 Septembrie 2012 09:53
eu am avut aceias situatie timp mai indelugat ca tine dar am incercat så ai arit partea bunå din mine cu toate astea el tot gåsea motive cind mama ,cind sora,cind frati etc,etc dar am descoperit la un momendat cå de fapt el nu vroia o relatie serioaså cu mine... te-a prezentat vreodatå familiei lui dacå nu sincer uitål nu e pentru tine nu te meritå sincer chiar uitål cu toate cå stiu nu e usor dar viata iti oferå multe lucruri frumoase gåsesteti o ocupatie si cum toti stim timpul le rezolvå pe toate destinul tåu este altul laså timpul så is ia cuvintul
kudika_14420
Postat pe 2 Septembrie 2012 11:36
De la: kudika_14420, la data 2012-09-02 11:36:25eu am avut aceias situatie timp mai indelugat ca tine dar am incercat så ai arit partea bunå din mine cu toate astea el tot gåsea motive cind mama ,cind sora,cind frati etc,etc dar am descoperit la un momendat cå de fapt el nu vroia o relatie serioaså cu mine... te-a prezentat vreodatå familiei lui dacå nu sincer uitål nu e pentru tine nu te meritå sincer chiar uitål cu toate cå stiu nu e usor dar viata iti oferå multe lucruri frumoase gåsesteti o ocupatie si cum toti stim timpul le rezolvå pe toate destinul tåu este altul laså timpul så is ia cuvintul

UITA-L se scrie
nici nu conteaza ce vrei sa spui daca scri incorect
picard-jean-luc
Postat pe 2 Septembrie 2012 12:15
De la: kudika_10951, la data 2012-09-02 12:15:49
De la: kudika_14420, la data 2012-09-02 11:36:25eu am avut aceias situatie timp mai indelugat ca tine dar am incercat så ai arit partea bunå din mine cu toate astea el tot gåsea motive cind mama ,cind sora,cind frati etc,etc dar am descoperit la un momendat cå de fapt el nu vroia o relatie serioaså cu mine... te-a prezentat vreodatå familiei lui dacå nu sincer uitål nu e pentru tine nu te meritå sincer chiar uitål cu toate cå stiu nu e usor dar viata iti oferå multe lucruri frumoase gåsesteti o ocupatie si cum toti stim timpul le rezolvå pe toate destinul tåu este altul laså timpul så is ia cuvintul

UITA-L se scrie
nici nu conteaza ce vrei sa spui daca scri incorect

Nu suntem la ora de gramatica limbii romane...dar daca tot insisti,verbului tau ii lipseste un "i" ..."daca scrii"
rondina
Postat pe 2 Septembrie 2012 13:26
Cosmetice originale de la M-A-C.Preturi avantajoase.Mai multe detalii la id-ul de mess matase_frantuzeasca si pe fb.
Cosmetice_Mac_1
Postat pe 14 Septembrie 2012 17:00
Trebuie sã-i spui ce te doare adicã punctul tãu de vedere, dacã nu te întelege retragete undeva unde nu stie el fãrã sã-i spui vezi dacã te contacteazã telefonic, simuleazã o rãcealã a relatiei voastre si o sã vezi reactia lui realã.
kudika466666
Postat pe 15 Septembrie 2012 19:03
Sincer, calculeaza-ti prioritatile tale. Daca fac un calcul, ai cam 21-22 ani. Ai timp sa iti gasesti pe altcineva, e varsta la care ne permitem sa cautam. Am avut o relatie mult mai dicifila si mai lunga, dar am renuntat. De ce? Pentru ca eu nu eram o PRIORITATE PENTRU EL APROAPE NICIODATA. Nu nu are rost. Nu iti spun sa iti faci alta relatie imediat dupa el, poti ramane si singura si sa iti aranjezi lucrurile in viata. O vorba care ramane: lupul isi schimba parul, dar naravul ba. Asa este, din pacate. Ai grija de tine:*.
kudika_5613
Postat pe 16 Septembrie 2012 12:18
In locul tau l-as lasa sa se insoare cu maica-sa, sora-sa samd.....
Lasa-l sa suga acasa, tu fugi de el ca dracu de tamaie
Ghicicummacheama
Postat pe 16 Septembrie 2012 12:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce s-a intamplat... 7 De la: Micaell 15 Mai 2011 18:23
ink il iubesc 55 De la: ionut_daniel 23 Februarie 2010 20:25
help! 46 De la: Lucia1971 30 Martie 2009 11:16
CE ZICETI DE EINSTEIN?CUM CREDETI CA A DESCOPERIT TEORIA RELATIVITATII SI FORMULA VITEZEI LUMINII? 30 De la: broscoiu 17 Noiembrie 2011 23:38
nehotarare 12 De la: rollo_balls 23 Octombrie 2012 14:28