Setari Cookie-uri

Studii in strainatate

buna. eu tocmai termin clasa a x-a si desi mai e destul timp pana la facultate, ma gandesc serios la ceva in strainatate. vreau sa urmez germana-engleza, sau engleza-franceza. mi-as dori sa plec oriunde pentru a studia. nu tin neaparat la o bursa, deoarece cred ca voi avea parte de sprijinul parintilor; dar poate pe parcurs, cine stie... poate ma puteti ajuta cu informatii mai amanuntite. adresa mea: iordan_andreealivia@yahoo.com ms mult
andreealivia
Postat pe 21 Mai 2009 18:45
De la: lovelybuterfly05, la data 2009-05-21 17:12:05sper sa ma poti ajuta si pe mine am absolvit facultatea de drept anul trecut am luat licenta iar acum stau in franta .crezi ca am vreo sansa sa urmez un master aici?eu am facut facultatea la distanta si nu stiu daca asta conteaza prea mult.......... dar in general as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac mersi frumos
cauta pe net la universitatea care te intereseaza formularele tip care trebuiesc completate,fa o traducere de pe ultima diploma la un traducator autorizat in Franta si depune dosarul la secretariat! vei primii rezultatul prin posta daca ai fost acceptata! acum este perioada preinscrierilor!succes!
FRANNNCE
Postat pe 21 Mai 2009 22:27
De la: FRANNNCE, la data 2009-05-21 22:27:02
De la: lovelybuterfly05, la data 2009-05-21 17:12:05sper sa ma poti ajuta si pe mine am absolvit facultatea de drept anul trecut am luat licenta iar acum stau in franta .crezi ca am vreo sansa sa urmez un master aici?eu am facut facultatea la distanta si nu stiu daca asta conteaza prea mult.......... dar in general as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac mersi frumos
cauta pe net la universitatea care te intereseaza formularele tip care trebuiesc completate,fa o traducere de pe ultima diploma la un traducator autorizat in Franta si depune dosarul la secretariat! vei primii rezultatul prin posta daca ai fost acceptata! acum este perioada preinscrierilor!succes!


mersi d raspuns ....acum nam cum sa ma inscriu am prea multe pe cap dar daca reuses o sa fac daca nu la anul sigur mersi inca o data
lovelybuterfly05
Postat pe 24 Mai 2009 17:27
Buna :* Am si eu o intrebare! Sunt studenta Erasmus, in anul 2 in Franta, ptr un an! Daca ma intorc cu o restanta de aici, se echivaleaza la facult din Romania si o dau acolo in sesiunea de restante? am inteles ca daca te intorci cu o restanta, returnezi toti bani primiti! Stie cineva ceva? va multumesc mult
alexia2211
Postat pe 18 Noiembrie 2009 21:11
Buna :* Am si eu o intrebare! Sunt studenta Erasmus, in anul 2 in Franta, ptr un an! Daca ma intorc cu o restanta de aici, se echivaleaza la facult din Romania si o dau acolo in sesiunea de restante? am inteles ca daca te intorci cu o restanta, returnezi toti bani primiti! Stie cineva ceva? va multumesc mult
alexia2211
Postat pe 18 Noiembrie 2009 21:12
Cel mai bine trimiti un mail in Romania si intrebi la tine la facultate, normal nu ar trebui sa dai banii inapoi, ci sa nu mai primesti cei 20% din bani pe care ti-i dau cand te intorci acasa. Dar totul depinde de ce spun cei de la tine de la facultate, ei iau decizia, deci cu ei trebuie sa vb. Si apoi vb si cu responsabilul tau Erasmus din Franta, poate poti sa mai dai examenul pe care l-ai picat o data, sau poate gasiti impreuna o solutie. Bafta!
AnnaMarie23
Postat pe 20 Noiembrie 2009 11:11
Multumesc ptr raspuns! nu cred ca mai primesc inca 20 la suta, ptr ca am primit toti banii o data eu :)am sa intreb! ms
alexia2211
Postat pe 20 Noiembrie 2009 23:45
buna....sunt in anul 2 la constructii civile in bucuresti,inginerie economica in constructii si imi doresc foarte mult sa plec sa-mi continui studiile in strainatate,nu cu o bursa de cateva luni. vreau sa ma transfer si sa-mi finalizez studiile in Franta sau Anglia,dar cred ca cel mai mult imi place Franta. Nu dispun de multi bani si nici idee nu am ce cheltuieli ma astapta,dar nu ma sperie si nu ma face acest lucru sa renunt.Ai putea sa-mi dai mai multe informatii,daca am sanse sa ma transfer,sa mi se echivaleze studiile si sa le continui,si cam ce am de facut?ma gandesc sa merg la ambasada frantei dar nu stiu cu cine sa vorbesc,cui sa ma adresez....nu am pe nimeni in franta care sa ma ajute cu o informatie....m-ar interesa si cam ce cheltuieli ma asteapta si cum imi pot gasi un job.....si mai e si faza ca in liceu am fost fililogie iar acum urmez un profil tehnic :D....dar ma descurc si imi place foarte mult...de aceea imi doresc sa continui in strainatate pentru mai multe sanse de viitor
katy_katyuska
Postat pe 8 Februarie 2010 01:29
Buna si tie...
Wow, esti curajoasa sa te hotarasti sa pleci pe cont propriu...
Ok, multe intrebari. Sa incepem cu inceputul. N-are rost sa mergi la ambasada Frantei, ei nu au cu ce sa te ajute. Ai putea eventual sa mergi la Institutul Francez, ei sunt mai in masura sa iti spuna ce si cum. Avantajul mare cand mergi in strainatate cu o bursa nu sunt neaparat banii, ci faptul ca esti sprijinita de facultatea ta, si ca la facultatea-gazda din strainatate vei avea un profesor indrumator care sa iti explice ce si cum. Birocratia la ei ca si la noi este bataie mare de cap, si daca nu stii risti sa iti prinzi urechile.
Ce ar trebui tu sa faci este sa intri pe site-urile universitatilor din Franta si sa te uiti cam unde ai gasi ceva care corespunde cu profilul tau si care sa iti placa. Nu e greu, scrii pe google Université si Marseille de exemplu, si o sa gasesti universitatea din Marseille, si p urma vezi ce facultati au, ce sectie corespunde cu a ta si o sa fie scris si numele profesorului coordonator cu adresa lui de mail sau numarul de telefon de la secretariat. Daca ai adresa mail scrii si spui care e situatia ta, ca ai vrea sa te inscrii la ei si ce acte iti trebuie. Daca ai nr de telefon suni si aceeasi procedura. In general sunt f amabili, dar s-ar putea sa te balanseze de la unii la altii. Important este sa stii 2 lucruri : 1. daca tu chiar vrei reusesti, si 2. Universitatile din Franta au mare nevoie de studenti, deci nu refuza pe nimeni. Daca ai reusit sa-ti faci dosarul si sa-l trimiti, esti ca si acceptata.
Mai departe, cu banii. Te sfatuiesc pe tine si pe toti cei care nu sunt plini de bani sa se fereasca de Paris. Suna f. bine, toti visam sa ne facem temele sub Tour Eiffel, dar Parisul e cel mai scump oras din Franta. O prietena a mea dadea 700 de euro chirie pentru un studio de 15 m2. Plus abonamentul la metrou, plus mancarea, e f greu pentru studenti si chiar si francezii evita Parisul. Spre comparatie, eu dau 450 de euro pe un apartament de 70 m2 in provincie.
Pentru tine insa, cum vii pentru prima oara in Franta, poti sa ceri loc la camin, unde o camera ar fi cam 200 de euro si primesti 100 de euro ajutor de la stat, deci tu mai platesti cam 100.
Pentru ca Romania e in UE, nu mai ai nevoie de viza ca sa vii in Franta. Dar ca sa muncesti iti trebuie carte de sejur. Pentru cartea de sejur, trebuie sa demonstrezi ca ai bani sa te intretii tot anul universitar. Adica sa aduci un extras de cont din banca in care sa scrie ca ai 450 de euro pentru fiecare luna a anului universitar. Din octombrie pana in octombrie, vreo 5000 de euro. Ce fac toti studentii, imprumuta bani de la cineva pentru 2-3 saptamani, ii pun in banca, cer un extras de cont ca in ziua respectiva au avut banii astia, depun dosarul pentru cartea de sejur si pe urma dau banii inapoi. Deci daca nu ai atatia bani ar fi bine sa ai de la cine ii imprumuta.
Daca scoala incepe in octombrie, cartea de sejur iti vine abia prin ianuarie. Deci pana atunci nu poti munci, trebuie sa te descurci cu banii tai. Ideal ar fi sa ai la inceput cam 3000 de euro, pentru ca o sa coste 400 de euro inscrierea la facultate, plus chiria, plus ce se mai iveste.
Astea sunt doar cateva aspecte, totul e mult mai complicat de-atat. Daca nu esti cu adevarat motivata, n-are rost sa incepi, pentru ca o sa renunti pe parcurs. Daca mai ai intrebari scrie-mi, te ajut cu ce pot si cu ce stiu, si mult succes!
AnnaMarie23
Postat pe 9 Februarie 2010 13:26
As vrea sa va intreb pe cei care e exemplu studiati deja in strainatate daca este greu sa te adaptezi sa inveti in engleza chisr daca nu o vorbesti inca foarte bine.Si daca in anul 2 ne putem transfera undeva in asfara?AStept raspunsuri pls,Mersi
R3nitzy
Postat pe 12 Ianuarie 2011 18:25
buna as avea si eu o intrebare.de la o facultate privata este posibil transferul la o facultate in strainatate?
Paula_Manciulea_1
Postat pe 9 Iulie 2011 11:51
da te rog...as vrea sa stiu daca pot sa imi continui facultatea de stomatologie in franta. multumesc
kudika427883
Postat pe 29 August 2011 19:21
da te rog...as vrea sa stiu daca pot sa imi continui facultatea de stomatologie in franta. multumesc
kudika427883
Postat pe 29 August 2011 19:21
De la: R3nitzy, la data 2011-01-12 18:25:12As vrea sa va intreb pe cei care e exemplu studiati deja in strainatate daca este greu sa te adaptezi sa inveti in engleza chisr daca nu o vorbesti inca foarte bine.Si daca in anul 2 ne putem transfera undeva in asfara?AStept raspunsuri pls,Mersi
'Stiu ca a trecut ceva timp, dar am raspuns pentru tine. Nu poti studia in limba engleza daca nu o cunosti la nivelul cerut de universitatea respectiva. In general ai nevoie de nivel mediu cel putin.
kudika_pudika
Postat pe 30 August 2011 01:39
Salut...as dori si eu niste informatii in legatura cu studiul in strainatate.Sunt elev in clasa a XI-a la profilul filologie.Imi doresc sa studiez in strainatate la facultate si am dat o groaza de search-uri pe google.Am cateva idei despre ce as avea de facut chestia e ca trebuie sa ma informez de niste burse din timp,problema fiind ca nu m-as putea intretine singur acolo abia daca-mi permit biletul de transport.Daca ati putea sa-mi oferiti informatii despre niste burse care le-as putea obtine sau alte surse de finantate.Am citit ca te poti angaja acolo dar ma gandesc ca pana gasesc un loc de munca acolo...sa nu mor de foame.M-am orientat spre Olanda ceva profiluri de limbi straine sau drept.O sa caut si pe site-urile facultatilor de acolo despre burse si surse de finantate dar daca mi-ati putea oferi niste informatii...multumesc!Mai mentionez ca media pe anii de liceu o sa fie destul de mare(aproximez in jur de 9,80-9,90) si ceva rezultate la olimpiade am(nu chiar nationale) dar am un loc 2 pe judet la istorie.
Multumesc!
George93
Postat pe 8 Ianuarie 2012 18:16
Atentie!
Google castiga miliarde de dolari anual din reclama fara sa imparta nimic cu noi. Insa din 9 aprilie 2012, noul motor de cautare WAZZUB va oferi 50% din profituri utilizatorilor!!! Pentru aceasta trebuie doar sa va inregistrati. Daca veti invita si alte persoane castigul dvs. va spori pe masura. Inscrierile se fac doar pana pe 9 aprilie 2012, numai pe baza de invitatii de la alte persoane inscrise deja. Cei interesati pot accesa linkul-invitatie de mai jos pentru inscriere: signup.wazzub.info/?lrRef=d1f8F
kudika502087
Postat pe 26 Februarie 2012 22:26
Salut.Sunt studenta la Limbi moderne aplicate in anul 2 la Cuza , Iasi , as dori sa stiu cum as putea sa ma transfer la o facultate eventual in Anglia pentru anul 3. Este posibil? Ai idee cum ar trebui sa procedez?
Multumesc anticipat:D
Diamona_Rlk_1
Postat pe 12 Martie 2012 20:39
Buna!

Am vazut mesajul tau pe kudika, eu anul acesta ma inscriu la master aici.....ma poti ajuta, te rog sa obtin contacte pt o bursa Erasmus. Sunt in domeniul IT, promit sa te ajut si eu cu tot ce pot.

Multumesc anticipat!
Ady_Mela_1
Postat pe 13 Iulie 2012 11:08
Despre studii in Franta; cine are cateva informatii??
Daisy_Nuap_1
Postat pe 15 Mai 2013 09:42
pls help me cu un site, spune mi cum ai intrat in program. sunt in Franta si as vrea sa raman, si sa ma apuc si de studii. Te rog.
Daisy_Nuap_1
Postat pe 15 Mai 2013 09:44
De la: Daisy_Nuap_1, la data 2013-05-15 09:42:52Despre studii in Franta; cine are cateva informatii??


Cauta o universitate apropiata de orasul unde locuiesti in Franta si vezi ce cerinte ti se impun ca sa te poti inscrie la ei, pentru studii.
kudika_32792
Postat pe 15 Mai 2013 09:46
De la: Daisy_Nuap_1, la data 2013-05-15 09:42:52Despre studii in Franta; cine are cateva informatii??



Sunt criterii de selectie,intra pe site-ul,care te intereseaza si contacteaza-i in functie de disponibilitatea prezentata!!!Din ceea ce cunosc,nu este foarte simplu de procedat si de urmat o scoala de un anumit nivel!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Mai 2013 10:08
Buna,sunt acum clasa 12 am si eu niste intrebari. Am avut examenul DELF B2 , in noiembrie acum (2014) si din pacate l-am picat din cauzaa emotiilor si ca sunt foarte neatentaa . Acum sunt intr-o situatie dificila si ma simt prosttt , vreau foarte tare sa studiez in Franta, ma gindesc sa trec inca odata DELF in aprilie 2015, dar ma tem ca va fi tirziu pentru depunderea actelor in Franta. Pute-ti va rog sa ma ajutati! Daca sunt alte optiuni, pentru stii in franta ??? Sa ajung in septembrie 2015 primul an de universitate in Franta..??// Va roggg????
Irinuka95
Postat pe 16 Decembrie 2014 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Videochat de acasa - Cum sa faci singur videochat de acasa fara sa ti se opreasca comision 9 De la: Barbie30_ 21 Februarie 2017 14:49
o mica problema... 16 De la: kudika067708 14 Septembrie 2009 22:59
ola 38 De la: Georgia99 25 Martie 2009 14:25
Ce parere aveti despre relatiile mixte, cu cineva de o alta nationalitate , cultura si mod de viata? 9 De la: kudika052198 18 Septembrie 2009 09:33
Cariera???? 173 De la: francia2008 7 Iulie 2008 19:12