Setari Cookie-uri

Studii in strainatate

Buna, este cineva printre voi care ar fi interesat sa studieze in strainatate? Poate as putea sa va ajut cu cateva informatii. :)
AnnaMarie23
Postat pe 25 August 2008 03:00
pai ar fi o intrebare......desi cred ca stiu raspunsul dar cred ca sper cu disperare la o mica posibilitate.....eu is in Franta si nu am acte (cetatenie sau carte de sejur).....este posibil sa ma inscriu aici ( in franta) la o facultate in aceste conditii? fara un transfer de la o facultate din romania......pur si simplu sa ma inscriu aici.....poate esti mai informata decat mine....pe net am tot cautat....am gasit ceva raspunsuri dar ti-am mai spus....sper totusi....am o programare luna aceasta la cineva autorizat sa dea informatii exacte dar poate imi raspunzi tu la intrebare mai devreme:D:D
LuckyMe
Postat pe 1 Septembrie 2008 19:40
Mie una chiar mi-ar place sa studiez in strainatate dar momentan doar ce am intrat la facultate anu 1 asa ca poate mai tarziu dar as dori sa aflu mai multe detalii

Postat pe 13 Septembrie 2008 09:34
Buna, scuze ca nu am raspuns pana acum, m-am mutat si o vreme nu am avut net :(
Pentru LuckyMe: Admiterea la facultate in Franta nu este grea, din ce stiu eu. Trebuie neaparat sa ai diploma de Bac. Si pe urma mergi la facultate, la Scolarité, sau la Serviciul de Relatii Internationale, si ti se da de acolo un dosar ce trebuie completat. Trebuie in general sa pui diploma de bac, poate foaia matricola din liceu, un CV, o scrisoare de intentie (gasesti modele pe net). Pe urma trimiti dosarul si astepti raspunsul. Din cate stiu eu nu prea refuza pe nimeni, au nevoie de studenti, si mai ales in anul 1, ei te accepta, si pe urma daca te descurci bine, daca nu inscrierea ai platit-o, ei ti-au luat banii. Cam asa ar fi, din cate stiu eu. Si pe urma, daca esti inscrisa la facultate, iti faci si cartea de sejur. cred ca mai e inca timp acum sa te interesezi, poti merge sa vorbesti cu responsabilul de an, si daca el iti primeste dosarul ai putea sa incepi chiar de anu asta. Bafta, iti tin pumnii, si incearca, n-ai nimic de pierdut!
Pentru dulcik-ubita : daca esti anul 1 la fac, intereseaza-te de bursele Erasmus: e cel mai usor mod de a studia in strainatate, pentru ca se ocupa ei de toate actele, tu nu trebuie sa faci nimic, si de obicei iti gasesc si cazare. Si ai si bursa, intre 350-600 de euro pe luna, depinde de facultate. Si e o experienta foarte frumoasa, cunosti oameni din toata lumea, inveti foarte multe lucruri. Mie mi-a placut la nebunie experienta de erasmus. Te poti interesa la facultate, exista un birou erasms care cu asta se ocupa, sa intrebi ce burse au, unde, si care sunt criteriile de selectie. E foarte important sa mergi tu sa ii cauti pe ei, pentru ca rareori se pun anunturi in facultati, si asa daca stii din timp si te pregatesti iti cresti sansele sa prinzi o bursa, poate chiar pentru anul viitor.
Daca esti la facultate in Constanta, te pot ajuta mult mai usor, pt ca si eu tot din Constanta sunt si pot sa iti dau chiar adresa biroului erasmus :)
AnnaMarie23
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:48
multumesc pentru informatii:)
LuckyMe
Postat pe 14 Septembrie 2008 01:13
Sunt studenta la Stiinte Politice, iasi... m-ar interesa sa continui studiile afara...dar undeva unde sa vb engleza sau franceza...preferabil franceza...sunt dispusa sa plec oricand...dak e vb de o continuare a studiilor in domeniu.

Postat pe 14 Septembrie 2008 01:44
Am zis Iasi? Scz bucuresti! :))) faza e k mi-am dorit mult Iasi si am fost admisa si acolo...dar parintzii... :(

Postat pe 14 Septembrie 2008 01:45
Ma bucur ca ai deschis subiectul ,pt ca si pe mine ma framanta gandul asta.Eu sunt in ultimul an la ISE, la Cluj si as fi f interesata de un master in Franta (pe undeva prin tarile vestice).Daca m-ai putea ajuta cu ceva informatii ti-as fi f recunoscatoare.Astept cu nerabdare raspunsul tau.Multumesc
danandi23
Postat pe 14 Septembrie 2008 04:24
Buna, sper sa ma poti ajuta si pe mine cu cateva informatii: sunt anul 5 la politehnica, electronica in bucuresti si m-ar interesa o bursa pt realizarea proiectului de diploma sau master, sectia mea fiind de "inginerie economica". Merci si astept raspunsul tau! :*
corny_coco
Postat pe 14 Septembrie 2008 05:01
Si eu am fost admisa in Franta, anul trecut. Nu trebuia sa platesc nimic la facultate, dar drumul pana in Franta plus bani de buzunar ar fi costat prea mult pt mn. Mai spune-ne despre bursele Erasmus (eu acum trec in anul II).
emanuelakerekes
Postat pe 14 Septembrie 2008 10:28
Multumesc mult de raspuns da sunt din constanta numai ca la facultate am dat in craiova o poveste lunga de acolo era iubitu bla bla dar am zis ca cel de-al 2-lea semestru il voi face in constanta!!Si chiar vreau sa imi dai adresa ca sa mmerg pana acolo sa aflu mai multe detalii!!

Postat pe 14 Septembrie 2008 10:40
Buna! Te ma de discutii nu ma putut lasa rece ..la randul meu sunt studenta in anul II la Cuza in Iasi la Asistenta sociala iar in prezent posesoarea unei mult ravnite burse Erasmus ...nu mi-a fost greu sa o obtin dar birocratia ce urmeaza dupa deja m-a extenuat sincer...normal este ca universitatea sa se ocupe de formalitati ..ei bine nu e chiar asa ..ma aflu in stadiul in care cei din Lille nu mi-au trimis inca invitatia oficiala iar eu nu pot demara contractul financiar aici..problema e ca m-am trezit si eu cam tarziu ca e septembrie.. sper sa reusesc pana la sfarsitul lunii sa plec ...oricum ..cu toate ca intampin probleme eu va incurajez din toata inima sa profitati de aceste burse fie la licenta fie la master, ptr ca doar o data o poti primi...si nu ai decat de castigat...
Loredana_O
Postat pe 14 Septembrie 2008 11:12
De la: corny_coco, la data 2008-09-14 05:01:38Buna, sper sa ma poti ajuta si pe mine cu cateva informatii: sunt anul 5 la politehnica, electronica in bucuresti si m-ar interesa o bursa pt realizarea proiectului de diploma sau master, sectia mea fiind de "inginerie economica". Merci si astept raspunsul tau! :*



Intereseaza-te la tine la decanat electronica (sau la rectorat). Mai precis, la Depart. care se ocupa cu bursele Erasmus (nu stiu cum se numeste, la Drept de ex. exista un depart. special pt asta). Iti poti face proiectul de diploma studiind (de fapt "lucrind" pt proiect) in strainatate, tot prin Erasmus, respectiv 4-6 luni petrecute afara (stiu sigur ca sint incluse Franta, Belgia, Danemarca). Intereseaza-te chiar acum, sa poti pleca prin dec / ian/ febr. Stiu sigur ca politehnistii fac asa ceva (sint adica studenti care-si pregatesc proiectul de diploma afara). In cel mai rau caz (sa zicem ca nu-i dai de rost cu Depart. ala), mergi la Inginerie in lb straine (= una dintre fa. Politehnicii) si intreaba acolo: sigur te vor indruma. Succes!
cartheo
Postat pe 14 Septembrie 2008 11:46
Dar despre posibilitati de master in Spania aveti informatii? Pe mine m-ar interesa.
estella
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:11
:) Buna la toata lumea! Wow, sunteti chiar multi interesati! Ma bucur :)
Deci, cu bursele Erasmus e asa: poti candida doar daca esti deja inscrisa la facultate sau master in Romania. Nu poti veni ca Erasmus direct. Este un contract care se face prin facultate, si orice student poate beneficia de o astfel de bursa o data in viata. Ele in general in restul Europei sunt de 1 an, la noi in Romania sunt doar de 5-6 luni, depinde de facultate. Banii pe care ii primiti nu sunt grozavi, deci trebuie sa va ganditi sa strangeti si voi ceva din timp. Eu de exemplu in 5 luni am cheltuit cam 3500 de euro, cu drum cu tot, in Franta (bine, recunosc, am nimerit aici si in perioada soldurilor, si am cheltuit o parte si pe haine:). Si de la facultate am primit 800 de euro cand am plecat si 1200 cand m-am intors. Restul a fost cheltuiala mea. Dar nu este o suma enorma, de obicei stii ca pleci cu cateva luni bune inainte, ai avea timp sa aduni ceva bani.
Pentru cei care pleaca pe semestrul 1, isi pot prelungi bursa si pe semestrul al 2-lea, nu intotdeauna, dar stiu eu mai multe cazuri. Asta daca va place si vreti sa mai ramaneti.
Burse in general se acorda cam peste tot in Europa, in special in vest. Prima tara ca si nr de burse acordate e Spania, asa k acolo sunt o multime de studenti plecati. Pe urma din Romania stiu ca se pleaca mult si in Franta, cum suntem tara francofona, ne dau multe burse. Acum depinde si de voi, cu cine are contract fac voastra, ei va propun, si voi depuneti dosarul unde va intereseaza.
Pt. Loredana: Nu te ingrijora, sigur se va rezolva. Cam toti cei care pleaca pe sem 1 au probleme, pt ca in Franta a fost vacanta pana pe 29 august parca, si cum doar ce au inceput munca, pana se dezmeticesc, dureaza putin, dar sigur iti trimit. Si daca ajungi putin mai tarziu nu-i nimic, la fac in general erasmusii au un statut aparte, nu cer de la voi la fel de mult ca de la studentii lor. Deci daca pierzi cateva cursuri le recuperezi pe parcurs. Multa bafta si sa ne scrii sa ne spui cum e acolo si daca iti place. :)
Si pentru cei care vor sa se inscrie individual la fac, nu e nevoie sa luati neaparat legatura cu cineva din tara. Puteti scrie sau telefona direct la facultatea care va intreseaza si sa ii intrebati ce acte va trebuie si ce conditii de admitere exista. Eu asa am facut, mi-au raspuns, am venit am depus dosarul si m-au acceptat in master, fara bursa, dar oricum pentru primul an de master nu se dau burse, doar pentru anul 2.
Cat despre master sau doctorat in Franta, pe site-ul ambasadei frantei in romania (ambafrance cred ca se numeste) se dau mai multe informatii, scrie ce burse acorda ei si in ce conditii. Si sunt burse frumusele, acum 2 ani erau de 825 de euro pe luna. Nu stiu f multe detalii, dar pentru cei care sunt din Bucuresti pot chiar sa mearga direct la ei sa se intereseze. Sfatul meu e sa nu stati dupa profesorii din facultati, daca voi nu va luptati si nu va interesati ceilalti nu or sa o faca pentru voi. Statutul de Erasmus inseamna ca esti in continuare student in universitatea ta din Romania si facultatea-gazda din strainatate nu iti da nici un fel de diploma, ei doar iti dau note la examene si iti validezi semestrul sau anul. Nu poti sustine un proiect la ei, pentru ca practic nu esti inscris in facultate, ai un statut aparte, de "musafir" cum ar veni.
Daca vreti mai multe informatii, puteti cauta "burse erasmus" pe net si veti gasi site-uri foarte detaliate care va explica tot.
Dar cel mai important este sa mergeti sa intrebati la voi in fac, pt ca difera de la o fac la alta.
pt. Dulcik_ubita: in constanta biroul Erasmus este in fac. de constructii, care are sediul undeva in spatele Universitatii vechi, este la etajul 1, dar nu mai stiu camera, poti sa intrebi insa pt ca e f mic. Secretara care se ocupa de burse se numeste Georgiana Macarov, si e si ea tot studenta. Bursele se stabilesc candva prin februarie-martie pentru anul viitor, asa ca sa te interesezi din timp, sa iti cresti sansele de a prinde un loc.
Ce e frumos la aceste burse, e ca nu multi sunt interesati, se gandesc fie ca nu au bani, fie ca nu vor sa plece atata timp de acasa, sau cei mai multi nici nu au auzit de ele. Asa ca se obtin destul de usor :)
Sper ca am raspuns tuturor, si astept alte intrebari :)
AnnaMarie23
Postat pe 14 Septembrie 2008 19:30
Buna!pe mine m-ar interesa niste informatii despre studii in Marea Britanie.Eu acum trec anul 3 la management turistic si comercial si ma gandeam sa fac un masterat acolo.Mersi!
oana_alexandra
Postat pe 14 Septembrie 2008 19:31
In ce limba studiezi? Vei avea de dat examenele din sem 2 in tzara?

Postat pe 14 Septembrie 2008 20:19
da, pe mine ma intereseaza! astept informatii. te pup
nico_pitik2005
Postat pe 14 Septembrie 2008 20:27
Chiar noi vrem sa plecam dar examenele unde le dam si din ce dam daca noi suntem acolo plecati timp de 6 luni sau depinde?Vom da din ce am studiat in strainatate?

Postat pe 15 Septembrie 2008 09:02
Pai, daca veniti Erasmus intr-o facultate in strainatate, mergeti la cursuri la fel ca orice student al lor, si la sfarsitul semestrului dati si examene acolo, in strainatate, cu ceilalti studenti. E ca si cum te-ai transfera la o alta facultate. Doar ca, de exemplu, sa spunem ca eu in tara sunt anul 2 la facultate, si plec erasmus pe semestrul 2. Inainte vb cu profesorii de la mine din facultate, si intreb ce se studiaza in absenta mea. Iar cand ajung la facultatea din strainatate, nu sunt obligata sa urmez toate cursurile studentilor de anul 2. Am dreptul sa imi aleg singura materiile care ma intereseaza si care corespund cu ce as fi facut in Romania. Si daca asta inseamna 3 cursuri de anul 1, 2 de anul 3 si nici unul de anul 2, nu e nici o problema. Am dreptul sa aleg ce vreau sa studiez. Eu de ex. cand am plecat Erasmus eram anul 3, si am avut doar 1 curs de anul 3. Singura conditie este sa aleg destule materii cat sa am cel putin 30 de credite.
Examenele teoretic se dau impreuna cu studentii lor, dar de obicei profesorii sunt mai ingaduitori cu strainii, si se poate vb cu ei sa nu dai examen, sa faci mai bine un proiect. Dar nu e o regula, am prieteni care au muncit pe rupte sa-si ia examenele.
Si la intoarcerea in tara, depinde de universitate si de profesor. Normal ar fi ca pe semestrul studiat in strainatate, pe diploma de absolvire in dreptul notelor sa se traga o linie si sa scrie Erasmus-30 credite, si nu mai dai nici un examen in tara. Dar majoritatea universitatilor (printre care si constanta) cer sa ai note. Si atunci mergi pe la profesori, si cei care sunt de gasca accepta sa iti echivaleze materia, si sa iti treaca nota pe care ai luat-o in strainatate. Cei care nu sunt de gasca te baga in restanta. Eu am dat 10 examene intr-o saptamana (imi lasasem si de pe sem. I, ca la gandul ca plec, n-am avut chef de invatat). Dar le-am luat pe toate pana la urma, si nu mi-a parut rau nici o clipa ca am plecat. Este chiar o experienta super, cunosti oameni din toata lumea, nu-ti mai vine sa mai pleci. Celor care au posibilitatea si ocazia, va recomand calduros sa incercati.
AnnaMarie23
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:32
In ce limba se studiaza?

Postat pe 15 Septembrie 2008 16:09
probabil ca nu va fi limba romana mai mult ca sigur cred ca depinde de tara unde mergi sau oare poti sa alegi franceza,engleza,italiana,spaniola etc dar cel mai bine ma descurc in engleza acum sa vedem ce raspuns ne va da

Postat pe 15 Septembrie 2008 19:54
Alta metoda(decat Erasmus) sa fac masterul in alta tara nu exista?Daor masterul ca facultatea o termin anul asta...Multumesc.A,si apropo de limba,eu am o prietena care pleaca in Venetia cu Erasmus si va studia in limba italiana,deci in ce tara mergi ,o sa studiezi in limba lor..succes
danandi23
Postat pe 16 Septembrie 2008 23:47
pt. danandi23: Sigur ca exista. Te poti inscrie singura la facultate. Este ceea ce am facut eu anul trecut: am venit in Franta, am depus dosarul, si m-au acceptat. Fara sa iau legatura cu nici o universitate, cu nici un profesor, cu nimeni. Am procedat exact ca orice student al lor, m-am interesat de ce acte am nevoie, si mi-am pregatit dosarul. Numai ca nu am bursa, sunt pe banii mei. Si nu mai am nici un fel de facilitate, nu am mai primit camera in camin, a fost putin mai greu :) Eu am avut marele noroc sa am niste prieteni aici la care am stat pana mi-am gasit un apartament.
Cat despre bani, nu trebuie sa te descurajezi daca nu ai. Nu stu sa iti spun cum este in restul tarilor, dar in Franta daca esti student ai dreptul sa iti faci carte de sejur si sa muncesti legal. Si eu mi-am gasit ceva job-uri part-time, am facut promotii, am fost ospatara o perioada (m-au dat afara k nu sunt potrivita pentru job-ul asta. Asta e, macar stiu sa nu ma las de scoala pentru a urma o cariera in domeniu :) Acum de exemplu impart ziare pe strada 2 ore dimineata, si iau 350 de euro pe luna. Nu e mult, dar e destul cat sa ma intretin. Si cu programul asta pot merge si la scoala.
Deci, daca chiar esti interesata, gandeste-te unde vrei sa mergi, intra pe net si uita-te ce masteruri au. Ia legatura cu profesorul responsabil de master, scrie-i un mail, spune-i cine esti si ca ai fi interesata, si sa iti dea detalii. Sau daca nu vrei, nu-i scrie, dar intereseaza-te din timp ce acte iti trebuie sa incepi sa le pregatesti. In functie de tara, se poate sa iti ceara sa ai un atestat de limba, DALF, CAMBRIDGE, TOEFL, nu stiu, depinde in ce tara mergi. Si in caz ca nu ai unul, sa te poti pregati din timp si sa il obtii inainte sa depui dosarul, pentru ca e un mare +.
Cam asta ar fi, daca te-ar interesa sa vii in Franta, ti-as putea da mai multe detalii despre cam cati bani iti trebuie, cat e chiria, chestii de-astea. Despre alte tari nu pot vorbi, pentru ca nu stiu. Daca chiar iti doresti, iti tin pumnii sa reusesti. :)
Pt. rock_to_love: Sa spunem ca eu sunt portugheza. Si vin Erasmus in Romania. Asta inseamna ca sunt inscrisa la facultatea ta, si sunt colega de grupa cu tine. Avem aceleasi cursuri, aceiasi profesori, si la sfarsit dam acelasi examen. Nu e nici o diferenta intre noi, decat ca eu am venit sa stau 6 luni, si pe urma ma intorc acasa. In rest, avem aceleasi proiecte, partiale, tot. Si deci limba in care se studiaza e romana. Daca eu stiu romaneste, am noroc. Daca nu stiu, ori vin si invat cat de cat, ori vorbesc cu profii sa pot da examenele in engleza si sper sa accepte, ori nu mai vin deloc. De aceea de obicei Erasmusilor li se cere sa cunoasca cat de cat limba tarii in care merg, macar cateva cuvinte acolo, si sa fie dispusi sa invete repede cand ajung in strainatate.
Ok, care este ideea burselor Erasmus: sa dea ocazia studentilor europeni sa vada cum este sistemul de invatamant din alte parti, sa invete limba, sa cunoasca cultura si civilizatia altei tari. Deci idealul ar fi sa nu existe nici o diferenta intre tine si studentii lor, pentru ca tu sa traiesti experienta din plin.
AnnaMarie23
Postat pe 17 Septembrie 2008 18:44
Deci sa inteleg ca nu exista sperante sa primesti o bursa sau un ajutor pt masterat in Marea Breitanie?
oana_alexandra
Postat pe 17 Septembrie 2008 20:07
Niciodata sa nu spui niciodata :)
Nu stiu sa iti spun exact. Intereseaza-te tu. Intra pe site-ul ambasadei marii britanii la bucuresti (de obicei exista burse prin ambasada), intra pe site-ul universitatii care te intereseaza, vezi ce oferte au,ce ti se cere, daca te califici pentru o bursa.
Stiu, sa vii cu bursa este modul ideal de a studia in strainatate, dar eu am preferat sa nu ma las descurajata de lipsa banilor. Mi-am spus macar sa incerc, si daca raman mritoare de foame si in strada, bani de un bilet de avion sa ma intorc acasa tot or sa gaseasca ai mei. Dar macar stiu ca am incercat, si nu raman toata viata cu regretul ca "ce-ar fi fost daca..."
Si uite ca un an mai tarziu, inca n-am ajuns in strada :) Nu spun, am avut si noroc, dar am si riscat.
Deci daca pana la urma nu gasesti o bursa, pentru ca sunt putine, pentru ca masterul tau nu corespunde cu ceea ce cauta ei, pentru ca...nu stiu, si tu chiar iti doresti sa studiezi in Anglia, nu te descuraja, incearca sa gasesti o solutie sa pleci pe banii tai, pentru ca ar fi pacat sa iti abandonezi visul doar pentru ca nu ai primit bursa.
Dar stiu, in Anglia taxele de inscriere la fac sunt mari. In Franta sunt de doar 400 de euro pe an, din care 200 facultatea, 200 asigurarea sociala. Asa ca mie mi-a fost ceva mai usor.
Oricum, nu poti sti daca ai sau nu sanse sa primesti o bursa pana cand nu incerci, trebuie sa depui dosare, si nu se stie ce surpriza vei avea.

AnnaMarie23
Postat pe 18 Septembrie 2008 01:00
AnnaMarie,da chiar ma intereseaza subiectul asta si in special Franta pt ca eu am facut mai mult limba franceza,deci imi e mai usor.Mi-as dori sa-mi dai mai multe detalii si o sa ma intresez si eu.Multumesc pt tot.Astept atunci sa-mi spui mai multe despre chirie,taxe etc.Daca iti e mai usor,id-ul meu de mess este: dana_micutza11@yahoo.com.Multumesc!
danandi23
Postat pe 19 Septembrie 2008 04:45

eu am fost plecata in timpul facultatii cu o bursa in Franta, si a fost absolut minunat! am ramas incantata si sincera sa fiu nivelul meu de franceza a urcat simtitor! Acum sunt doctoranda si in anul II urmeaza sa mai merg intr-o co-tutela tot in Franta. eu va sfatuiesc sa mergeti caci este o mare oportunitate! Mult succes!

Postat pe 19 Septembrie 2008 13:04
Salut!Si eu am fost studenta Erasmus pentru 4 luni...tot in Franta...La Paris. Dar mai mult imi place Milano. Sunt aici de aproape 3 luni, mi-am gasit si un job ok..ca pentru vara..pt ca in curand am d gand sa ma intorc in Iasi si sa termin ultimu' an d licenta (Psihologie). Masterul as vrea sa il fac aici...in Milano...si abia de acum incep sa ma interesez de ce ar preuspune un Master aici. DAca stii ceva legat de chestia asta, te rog sa ma anunti si pe mine :) Merci mult!
vali_pss
Postat pe 20 Septembrie 2008 23:14
este valabil si pt ultimul an de asistent generalist fiind la o postliceala?bineinteles bacul luat
bestiuitza
Postat pe 22 Septembrie 2008 23:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cariera de succes, bani, calatorii 4 De la: 21021961 2 Aprilie 2008 07:41
Workshop de creativitate 1 De la: 555a 10 Octombrie 2008 11:19
Voluntariat in Africa 8 De la: nara 6 Februarie 2009 09:10
caut prost 52 De la: adnana20 11 Iunie 2009 21:23
Munca la domiciuliu, hotie curata 4 De la: pisicuta_trista 19 August 2009 23:12