Setari Cookie-uri

Prieteni...comunicare...niciodata destui...niciodata destula


Aveti senzatia vreodata ca nu aveti destui prieteni...

ca datorita orelor prea lungi la birou nu mai aveti timp sa dedicati oamenilor care va emotioneaza...

aveti senzatia ca nu mia puteti comunica cu oameni noi ?
ca nu reusiti sa construiti nimi nici macar cu cei care pentru moment va par suflete gemene?

este doar criza varstei de mijoc in materie de prietenie?

sau e doar viata care uneori trece

ce cautam pe aici pe forum ? raspunsuri? prieteni? psihologi de ocazie?

clara1972
Postat pe 29 August 2008 10:43
Wow Clara, bune intrebari
Acum stau ca "omul inteligent" ca sa nu zic altfel,,,ma uit la monitor si incerc sa caut un raspuns

Am 19 ani (deci criza varstei de mijloc iese din discutie) dar am sa zic asa: nu am multi prieteni pentru ca a atunci cand ofer prietenia mea cuiva ma ofer 100%, si sunt acolo pentru acea persoana la orice ora din zi si din noapte daca este nevoie de mine. Daca as avea prea multi prieteni nu cred ca as mai putea oferi acelasi lucru,,,in schimb cred ca nu poti avea niciodata prea multe cunostiinte, oameni cu care te vezi sau iti vorbesti ocazional, cu care iesi poate uneori la o cafea, dar fata de care nu te leaga sentimente profunde.

Mai stiu ca intotdeauna se vor gasi lucruri care sa ne \"manance timpul\" daca nu e scoala e munca, daca nu e munca sunt prietenii, daca nu sunt prietenii e partenerul,,,si tot asa,,,nu putem fi alaturi de toata lumea in acelasi timp. Depinde de noi cum si cu cine decidem sa ne petrecem timpul, si doar noi ne putem stabili prioritatile.
Acestea sunt lucruri prin care (probabil) trecem cu totii,,,dar in functie de gradul nostru de maturitate, ajungem sa sesizam aceste lucruri la un anumit moment in viata (nu stiu daca varsta are sau nu un cuvant de spus in povestea asta)

Ce cautam pe forum?? Nu stiu ce cauta altii,,,dar stiu ce am gasit eu: am gasit niste oameni deosebiti (Si sincer nu ma asteptam la asta) am gasit oameni sinceri, deschisi, carora nu le este frica sa spuna ce gandesc, oameni care stiu sa primeasca critici si care stiu sa recunoasca daca au gresit. Cred ca multi din ei sunt pe forum cu adevarat EI, fara a se autocenzura, fara a-si impune bariere pentru a nu deranja. Imi place sa citesc parerile altora, sa citesc despre experientele lor de viata, si sa invat ceva de la aceia de la care consider ca am de invatat. Personal nu caut \"psihologi de ocazie\"
pentru ca stiu ca nimeni nu poate gandi in locul meu, si cel mai bun raspuns il voi gasi intotdeauna in interiorul meu.

Dat fiind topicul ales de tine banuiesc ca exista ceva ce te framanta. Iti doresc sa ai puterea de a gasi in tine raspunsul la orice te nelinisteste si daca vreodata simti nevoia sa vorbesti cu cineva, stii unde ma gasesti (si nu pe post de "psiholog de ocazie" ci ca arici caruia ii pasa) Multa bafta!!!
aricica_pogonica
Postat pe 30 August 2008 01:43
eu am 21 de ani deci si la mine iese din discutie varsta de mijloc.....dar buna tema....pai uneori cred ca ne simtim cu totii singuri desi suntem inconjurati de cei dragi si nu numai.....eu una ,aici pe acest forum caut prieteni de discutii si cel mai important oameni de la care pot invata ceva constructiv....cred ca pana la urma un om care intra pe un astfel de forum incearca sa isi spuna ce il framanta pentru ca nu crede ca are cu cine sa vorbeasca in ''viata reala'' sau pur si simplu vrea sa ramana anonim.....si mai cauta si sfaturi....si de ce sa nu privesc si alt aspect....unii din cate am inteles chiar s-au intalnit in real life si acum sunt prieteni nu numai virtual.....frumos....oricum si eu o sa iti fac o invitatie....daca tu crezi ca am putea vorbi despre ceva ce te framanta id meu este cryanita_ramo.....desi poate sunt prea lipsita de experienta de viatza si vei considera ca nu sunt o persoana indicata....te pup si sa auzim numai de bine
LuckyMe
Postat pe 30 August 2008 20:15

Cred ca intrebarea era pe jumatate retorica, sincer nici nu credeam ca cineva va mai raspunde...

Uneori am senzatia ca heterosexuali au mai multi prieteni...
Dar prietenii mei hetero spun ca e doar o impresie...

Eu sunt stresata de faptul ca orientarea mea sexual ma limiteaza in "socializare"...

Prefer uneori sa stau in micul meu cerc in care lumea ma cunoaste cu adevarat si nu trebuie "sa dau explicatii la buna ziua" ... iar partenera mea este o fire mai retrasa si nesociabila...si asta inseamna si mai multi oameni cu care nu putem pastra relatii...

dar suferim atunci cand trebuie neaparat sa socializam cu prieteni si tertele parti incep sa faca bancuri cu homosexuali si iarasi alti oameni cu care iesim mai rar...

Nu stii...cum sa pastrezi echilibrul...si am senzatia ca oricat de echilibrata sunt eu este ceva care imi scapa...
clara1972
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:38
Sesizasem nuanta postarii tare, si imi era clar ca ceva te nelinisteste.

Treaba cu heterosexualii au mai multi prieteni,,,,nu stiu ce sa zic,,,cred ca asta depinde de fiecare individ in parte,,,,si de felul in care acesta gestioneaza lucrurile. Eu am multi amici dupa cum spuneam,,,prieteni am foarte putini, dar tinand cont ca vorbesti de socializare am sa banuies ca te referi la oamnenii cu care sa iesi in "lume" si nu de oamenii in fata carora iti versi sufletul asa ca ii putem numi amici sau cunsotiinte. A fi gay iti limiteaza intradevar foarte multe lucruri,,,dar cred ca depinde si de oamneii cu care decizisa te inconjori.Asa cum spuneai si tu ,,,prietenii adevarati nu judeca si nu pun intrebari,,,ceilalti se uita cam ciudat(intr-o vreme banuiam ca sufera cu totii de miopie),,,
Dar aici mai e o chestie ,,,depinde cat esti de out si de open cu privire la orientarea ta sexuala fata de cei din jur. Eu am ales sa nu marturisesc asta decat anumitor membri ai familiei si unor prieteni de suflet,,,,pentru ca nu vreau sa fiu tinta unor atacuri homofobe ca puteau fi evitate si nu vreau sa intampin piedici acolo unde in mod normal si firesc ele nu ar trebui sa existe. Nu e lasitate,e doar alegerea mea de a nu dezvalui tuturor detaliile vietii mele.

In tara mergeam in oras cu iubita de mana, si lumea ne intreba mai in gluma mai in serios: Da voi sunteti "pe invers"? si zambind le raspundeam :" Dar ce tu nu ti-ai dat seama pana acum??" ramaneau in aceeasi stare de confuzie in care se aflasera si inainte de a lansa intrebarea,,,,pentru ca raspunsul era mereu dat cu zambetul pe buze.
Legat de glumele cu gay,,,si chiar si de comentariile rautacioase,,,am invatat sa nu ma mai deranjeze,,,,ma amuza chiar,,,pentru ca la urma urmei trebuie sa fim realisti: exista bancuri cu gay, blonde, brunete, unguri, olteni, moldoveni, etc,,,,mai devreme sau mai tarziu toti devenim tinta bancurilor,,,,si daca scopul lor este sa fie amuzante,,,de ce sa le luam ca o pe o chestie mai serioasa decat e cazul?? Viata trebuie vazuta cu umor,,,pentru ca altfel ne trezim pe marginea prapastiei gata sa sarim
Pai ce daca maine unu imi zice ca sunt proasta eu tre sa ma supar>?? NU!! Nici vorba,,,,pt ca daca ma atac el se va simti foarte bine,,,,Asa ca in schimb ii pot raspunde: Stiu ca sunt proasta,,,dar diferenta dintre noi e ca eu recunosc in vreme ce tu esti inca in faza de negare...

Daca te simti bine in pielea ta si atunci cand te uiti in oglinda reusesti sa te vezi pe tine, si nu te vezi asa cum te-ar dori altii ci asa cum esti tu de fapt,,,,Daca esti constienta de calitatile si defectele tale si reusesti sa vezi imaginea de ansamblu si nu doar un anumit detaliu al imaginii,,,,atunci cred ca vei putea trece peste orice incercare pe care viata ti-o va oferi. Uneori putem misca muntii din loc,,,si atunci De ce sa nu putem trece peste bancurile cu si despre gay??

Gandeste-te ca daca nu ai fi gay , te-ar deranja probabil faptul ca se spun bancuri cu blonde/brunete/roscate (nu stiu ce culoare de par ai,,,dar aplica tu varianta potrivita) Viata e frumoasa scupete,,,si atunci cand exista momente de indoiala,,,,realizam cat e de frumos si de placut ceea ce avem in viata noastra.

Pastreaza optimismul pentru ca este de 1000 de ori mai bine sa fii optimist si sa realizezi ca ai gresit, decat sa fii pesimist si sa stii ca ai avut dreptate!!
aricica_pogonica
Postat pe 2 Septembrie 2008 03:08
Sunt de parere ca foarte multi se baga in viata oamenilor prea mult,de multe ori isi dau cu pararea strainii,nu vor sa cunoasca persoana sa vada ca nu are nimic diferit,si nu vrem sa recunoastem ca problemele in tara asta sunt mult mai grave,dar din lipsa de ocupatie,poate din lipsa de viata personala,se leaga pur si simplu de viata,intimitatea altora!Nu pune nimeni problema prostitutiei,care pe mine una ma tampeste,ca din ce in ce mai multe persoane infectate cu hiv,o problema cu adevarat importanta pt toti!Trecem cu vederea peste niste lucruri importante,si preferam sa ne bagam in viata altora,din lipsa de subiecte,din lipsa de inteligenta,din lipsa de ocupatie!Eu una nu am nimic cu doua fete care formeaza un cuplu,si nu vreau sa mint,nici cu cei de sex masculin nu am nmk,nu`i un subiect de dezbatut,dar e un pic mai anormal!La o fata normal ca se poate simti atrasa de alta fata,de finetea ei,de frumusete,de multe,dar un barbat la un barbat?:))..in fine..poate ne vom dezvolta si noi mintal si vom privi adevaratele lucruri anormale in tara asta!
For_life
Postat pe 2 Septembrie 2008 12:19
very nice ,un citat unic si esential

Postat pe 6 Septembrie 2008 18:42
Evident ca odata ce ai inceput sa lucrezi te distantezi de prieteni. Desi am abia 21 de ani, lucrez de juma\' de an, iar de atunci s-au cam racit relatiile intre mine si putinii mei prieteni, dar o sa fie totul ok. Cu oameni noi nu am probleme in comunicare, in schimb sunt destul de ofticat ca nu mai dispun de timpul pe care il alocam hobby-urilor mele... Ce am constatat insa, e ca odata cu inaintarea in varsta, multi uita de prieteni din diverse interese, principii, orgolii samd.. Iar pe forum.. nu caut nimic in mod deosebit.
LaMishto
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:00
Stii care e problema cu inaintarea in varsta?Intervine interesul..si fuge toate lumea in directii diferite din cauza acestui interes.Se uita copilaria,se uita ca stateati in aceiasi banca...Si avand in vedere ca e destul de greu traiul in tara noastra,niste "pile"bune nu strica nicaieri..si aceste "pile"nu trebuie "intretinute"?parerea mea!
For_life
Postat pe 7 Septembrie 2008 21:30
De acord, dar totusi cu putina vointa si efort se poate pastra cate ceva.. Eu de ex n-as renunta la pasiunile mele nici daca ar trebui ca trei sferturi din banii pe care-i castig sa ii directionez catre ele (si nu, nu ma refer la femei.. )
LaMishto
Postat pe 7 Septembrie 2008 23:16
Nici eu nu as vrea sa renunt..nu as vrea sa "adopt"figurile si fitzele multora dintre "prietenii"mei..care au uitat e este ala un gratar,plimbarile,si multe lucruri spontate si distractive..desi mi`au ramas amici,si`au schimbat exagerat de mult stilul de viata,si nu neaparat in bine,pt ca"asa se mentin relatiile"..asta a fost replica unei amice..Am zis asta ca un exemplu,pt ca nu tanjesc deloc dupa toate astea,incerc sa le impart pe toate!intradevar,am realizat ca pe forum nu caut nmk deosebit,doar ca e interesant sa citesti atatea cazuri,ma refer la relatii,de iubire,sau de amici,din care chiar am prins cate ceva,lasand la o parte rautatea exesiva in multe subiecte..dar am primit si multe sfaturi,si mi`a placut sa dau si eu sfaturi din umila mea experienta de viata..
For_life
Postat pe 8 Septembrie 2008 00:32
Oricum, cat traim invatam, deci...

Eu pana acum aproape 2 ani nu mai aveam prieteni aproape deloc, iar cei pe care ii am acum i-am cunoscut atunci cand am inceput sa practic un anume sport (pe care pot spune ca am ajuns sa il iubesc) si de care as fi vrut sa ma apuc mult mai devreme, dar ai mei s-au impus din cauza eventualelor riscurilor pe care le implica, si tind sa cred ca oamenii astia n-or sa apuce stramb.. spun asta pt ca sunt impatimiti mult mai in varsta, unii carunti, care castiga f multi bani, dar cu toate astea tot incingem cate un gratar cu bere la pet din cand in cand
LaMishto
Postat pe 8 Septembrie 2008 00:56
Asta cu glume si bancuri nu trebuie sa supere pe nimeni.
Eu sunt blonda si iubesc sa fiu blonda tocmai pt k ma distreaza foarte tare cand vad cat de tare se strofoaca unii cu bancurile lor si cu ipoteze si concluzii " Blondele sunt proaste "
Foarte tare e ca se vorbeste foarte mult de persoana ta, deci trebuie sa fii mandra ! Iesi in evidenta !

Iar prietenii..nu te indepartezi de ei..te indepartezi de cunostinte, si te apropii de realitate..se schimba gandirea si apare maturizarea !

Iar prietenii adevarati..sunt langa tine, sunt singuri cu care mai ramai...
Parerea mea :P
PE forum caut raspunsuri, caut reaxare , sfaturi....
Sabrina_Nede
Postat pe 8 Septembrie 2008 01:16
Atunci cand esti la varsta mijlocie,scad interesele pentru prieteni,in favoarea copiilor,a nepotilor poate,si nu mai ai aceeasi spontaneitate,aceeasi dorinta de a te intalni zi de zi cu amica ta la o palavrageala ca-tre fet,pentru ca ai cu totul alte preocupari mai mature ca sa le spun asa.Cel putin asa cred eu,dar poate ma insel.
dalilapink
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:35
Atunci cand esti la varsta mijlocie,scad interesele pentru prieteni,in favoarea copiilor,a nepotilor poate,si nu mai ai aceeasi spontaneitate,aceeasi dorinta de a te intalni zi de zi cu amica ta la o palavrageala ca-ntre fete,pentru ca ai cu totul alte preocupari mai mature ca sa le spun asa.Cel putin asa cred eu,dar poate ma insel.
dalilapink
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:37
e greu sa -ti faci prieteni deoarece toata lumea e in continua goana dupa bani.
marinela_diana
Postat pe 8 Septembrie 2008 23:07
exact ceea ce vroiam sa zic si eu..traim intr`o lume unde banii ne domina,si recurgem la fel si fel de metode ca sa`i obtinem...
For_life
Postat pe 9 Septembrie 2008 11:29
Inca de mici copiii nu-si mai fac prieteni pentru ca stau toata ziua in casa pe internet sau la televizor.Nu mai vezi copii jucandu-se pe afara ascunsul,sotronul sau alte jocuri .In copilarie incepeau toate prieteniile si invatam sa comunicam intre noi.Si daca toate astea nu mai exista copilul creste si devine un izolat si se ajunge la singuratate si depresie
marinela_diana
Postat pe 9 Septembrie 2008 20:33
copii...trebuiesc educati...de asta sun copii..si daca joaca s-a mutat inauntru poate esti tu cel care trebuie sa puna rolele in picioare, sa creeze concursuri si premii simbolice ..pentru o tura sau doua de parc fara busituri...

internetul ofera prea mult si de odata... iar copii nu au puterea noastra de intelegere..
cartile...pot fi plicicoase dar ele dezvolta alte capacitati...

Oricum la nivelul maturilor care au vizitat topicul daca incepem cu noi poate schimbam ceva...
pentru ca felul in care ne petrecem timpul liber depinde de nevoia noastra sincera de relationare /socializare si nu de ce facem cu banii pe care ii castigam..

evident daca faci bani mai multi nu te vei mai duce cu prietenii la munte ci vei alege Austria la ski..dar esti dispus sa faci compromisuri si sa pleci cu niste necunoscuti doar ca sacunosti oamnei noi ?
clara1972
Postat pe 15 Septembrie 2008 12:10
intradevar copii nu ii mai vezi cum erau odata...dar eu ma uit la mine....in 20 de ani de viata am incercat sa-mi fac prieteni...si toti doar profitau...am crezut ca in sfarsit am gasit prietenia adevarata....ca am pe cineva care sa ma sfatuiasca...sa se bucure cu mine...sa planga cu mine....dar am inceput sa am indoieli in privinta asta....eu am o prietena de aproximativ 6 ani de zile...si am avut foarte mare incredere in ea...si i-am spus fiecare zi din viata mea...tot ce se intampla cu mine...pana intr-o zi cand mi-am facut un iubit...fiind fostul ei prieten...bine ca nu a fost vorba de suparare...pentru ca intre ei a fost altceva decat ce este intre mine si iubitul meu....am inceput sa ies si eu cu prietenii prietenului meu...cei, cu, care ea iesea inainte....cei care o stiau exact asa cum este nu ca mine practic stau si ma gandesc ca am fost oarba...probabil in dipserarea de a avea o/un prieten/a care sa ma asculte sau macar sa fie langa mine...am orbit...si i-am spus ca de fiecare data uite m-am intalnit cu x..cum e ca tu il sti mai bine...mi-a spus ca e un baiat bun....doar ca pune suflet cam repede..si sa am grija sa nu-l ranesc sau daca nu tin la el....s-o termin in fine sfaturi...dupa un timp....va dati seama eu iesind in fiecare zi cu fosti ei prieteni(amici) tot ii auzeam ca se amuzau cu amintiri carea intradevar erau foarte amuzante unele faze erau chiar de ras...dar ei radeau de prietena mea.....si ma deranja si l-ema spus...chiar m-am suparat pe ei...si in acest anturaj ca sa spun asa...era si sora ei(prietenei mele) si mi-a spus:"mihaela..tu nu o cunosti pe sora mea..atunci cand esti bun si ai...si esti esti langa ea...cand are ea chef..esti cel mai bun prieten cand nu...papa..."...i-am spus sa inceteze ca oricum eu nu o cred ca eu am incredere in prietena mea....ma macian gandul asta am zis nu se poate totusi aproape 6 ani(pe atunci) de cand suntem ca doua surori...nu mi-a ascuns ea nimic. intr-adevar dupa un timp am aflat ca mi-a ascuns multe...dar din viata ei.... nu mi-a ascuns ceva care stia ca imi face mie rau...sau care tinea de mine...dar totusi m-am simtit dezamagita atata timp cat noi vorbeam orice...ce nu ii convenea nu-mi spunea....fie ca erau greseli din viata ei fie ca erau momente bune...dar am zis lasa mai ca nu vrea s-ami spuna nu vrea....dar increderea mea 100% in ea scazuse la 98% deci nu foarte mult.....dupa un timp eu i-am spus un secret....ea ii spunea surori ei..iar eu umbland cu ea (sora prietenei mele) si cu prietenii nostri auzeam ce se spunea si exact ce eu ii spusesem sa nu zica ea zicea...si s-a intamplat mai des...chestia asta...si atunci iubitul meu mi-a zis..:"eu niciodata nu ti-am zis sa nu mai te duci la ea...sa nu mai stai de vorba cu ea....sau sa nu ii spui anumite chestii...dar gandeste-te ca acum ai aflat de astea pentru ca umbli cu noi..dar inainte tu nu umblai cu noi...cine stie pe la cinete-a vorbit si ce te-a vorbit....." atunci am stat si m-am gandit ca ar putea fi adevarat...iar acum am inceput sa evit sa ma duc pe la ea...vorbim foarte rar la telefon....dar credeti-ma ca ma doare foarte tare...pentru ca acum nu mai am pe nimeni....cu iubitul...e mai dificil probleme d-ale noastre..si ea....ea..pe care am iubit-o extraordinar d emult..si ii dadeam tot ce vroia sa o vad fericita...daca ma suna la 3 dim si imi spunea ca nu are tigari..sua nu numai d-astea eu ma udceam in 10 min si ii duceam....era pentru mine ..mama...tata..sora..tot...iar acum ma gandesc ca am incetat sa mai vb asa des de aproximativ 2 luni si jumamate....si totusi ma gandesc aproape zilnic la ea...si mi-e dor sa vorbesc cu ea sa radem....sa ne audcem aminte de liceu de tot....si ma doare foarte tare.....

Postat pe 15 Octombrie 2008 13:57
De la: clara1972, la data 2008-09-01 12:38:30
Cred ca intrebarea era pe jumatate retorica, sincer nici nu credeam ca cineva va mai raspunde...

Uneori am senzatia ca heterosexuali au mai multi prieteni...
Dar prietenii mei hetero spun ca e doar o impresie...

Eu sunt stresata de faptul ca orientarea mea sexual ma limiteaza in "socializare"...

Prefer uneori sa stau in micul meu cerc in care lumea ma cunoaste cu adevarat si nu trebuie "sa dau explicatii la buna ziua" ... iar partenera mea este o fire mai retrasa si nesociabila...si asta inseamna si mai multi oameni cu care nu putem pastra relatii...

dar suferim atunci cand trebuie neaparat sa socializam cu prieteni si tertele parti incep sa faca bancuri cu homosexuali si iarasi alti oameni cu care iesim mai rar...

Nu stii...cum sa pastrezi echilibrul...si am senzatia ca oricat de echilibrata sunt eu este ceva care imi scapa...




iti scapa ceva?
oamenii nu sunt toleranti.
sunt.........si mie imi scapa esentialul.

daca, aceia pe care tu ii numesti prieteni, fac astfel de bancuri (proaste) inseamna ca nu sunt prieteni, ci niste ipocriti.
eu ii consider oameni cu mentalitati bolnave, inapoiati.

nu mai suntem in secolul ala antic, cand ne casatoream copii, faceam planuri pentru ei, iar ei nici macar nu se vedeau inainte de nunta.

doar la tara se mai poarta rusinea cu fata care sa fie virgina inainte de casatorie, sau rusinea asa-numitului copil din flori.

de-aia isi omoara bebelusii, sa nu se faca de rusine in sat.

astia sunt oamenii!
cautati-va alti prieteni.
colegii ignorati-i! fiti vesele, vorbiti cu toti, fie ca le place sau nu, face-ti glume cu ei (finute). nu va marginalizati singure.
si nu acceptati intrebarile despre orientarea voastra sexuala.
dar, sa o faceti intr-un mod finut, sa nu se supere pe voi. adica sa nu le-o retezati arogant.
or sa va indrageasca pana la urma. doar sunteti fete normale, oameni ca toti oamenii. nimeni nu-si povesteste viata sexuala in public, asa ca de ce v-ar intreba ei pe voi, cam ce si cum e a voastra.



Postat pe 15 Octombrie 2008 23:48
....."colegii ignorati-i! fiti vesele, vorbiti cu toti"........

adica sa le ignorati mutrele si figurile si sa le vorbiti, vorbiti cu toata lumea.

Postat pe 15 Octombrie 2008 23:50
De la: For_life, la data 2008-09-07 21:30:49Stii care e problema cu inaintarea in varsta?Intervine interesul..si fuge toate lumea in directii diferite din cauza acestui interes.Se uita copilaria,se uita ca stateati in aceiasi banca...



Cata dovada de maturitate !!!

ForLife Felicitari!

Postat pe 30 Octombrie 2008 22:36
Parerea mea este ca nu exista prieteni adevarati, sau daca exista inseamna ca nu am avut eu norocul sa ii intalnesc, sunt doar interese sau nevoi comune, si odata ce acestea dispar, dispare si prietenia... De cele mai multe ori asa se intampla, cunosc multe cazuri, iar in cazul meu, ce pot sa zic, mi-am dat seama ca nu trebuie sa ai incredere absoluta nici in persoana de langa tine, nu stii niciodata cat de usor se pot intoarce toate impotriva ta...
my_melody
Postat pe 26 Noiembrie 2008 20:50
mda..un subiect de care nici eu n-am fost niciodata multumita. poti fi inconjurata de o gramada de oameni si sa te simti singur.
prietenii sunt foarte rari.cel putin eu consider un prieten cel care te asculta,te sfatuieste,nu-ti vorbeste pe la spate,in care poti avea incredere si discuta orice si la randul tau sa fii asa. din pacatee...eu cred ca din multitudinea de oameni cu care interactionez,maxim o persoana se incadreaza in cele descrise. oamenii in general sunt foarte egoisti,probabil mi-am pierdut si increderea in multi si sunt mai sceptica.
sunt oameni cu care te poti distra,cu care poti calatorii,dar cateodata nu e suficient doar asta...
oamenii sunt diferiti,fiecare au interesele lor. cateodata nu sunt multumita de "prietenii" mei si ma intreb daca as fi vreodata...sau probabil nu am intalnit oamenii potriviti
dorina_77
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:24
Hei hei nu fii nici chiar asa de pesimista...
trebuie sa cauti sa investesti ...ca sa ai cativa prieteni buni...

ma uitam pe facebook unde sunt ceva mai activa ca aici ca am aproape 120 de "prieteni" dar cei pe care i-am pierdut in favoarea Canadei , altor state europene sau mai noi a Indiei sunt cei care imi lipsesc cel mai mult...
si o data de doua ori pe an nu reusim sa recuperam chi ca exista skype...sau mess...

oamenii in carne si oase imi lipsesc si simtul umorului care o data cu criza pare ca a disparut in neant...

deci niciodata destui ...si nu mereu aproape ....dar nu inexistenti


bafta in cautari draga mea...esti tanara ..daca iti pui probleme de acum iti cauti activitati noi

ca cineva de mai sus care a descoperit prietenia o data cu sportul...tot ai timp sa recuperezi

clara1972
Postat pe 17 Septembrie 2009 10:42
Ceauu :* , nu stiam unde sa scriu apei sper ca ii bn si aici :)) .. deci
Mainainte am avut o discutie cu mama :-j .. spune ca stau ore intregi pe pc
ca sunt dependenta ca nu mai iess afara..ca nimeni nu ma cheama
ca unde mi-s prieteni ? .. si etc :-<
Ma simt prost .. si de rusinea ei tac .. dar totusi nu am sti ne sti ce prieteni ..dar totusi am si uni care ma incurajeaza la orice ora orice minut orice secunda..
mama spune ca nu mai stiu comunica..:)) ca nu comunic cu mine ..ca ore ore intregi doar la pc stau ..
este adevarat sunt dependenta dar nustiu ce sa fac:-ss ..nu pot rezista fara el ....
cu prieteni cum sa comunic?:-j .. nustiu ..
afara nu mai gasesc cuvintele sa ma exprim cum trebuie :-< . simt ca nu sunt bagata in seama de nimeni :-?? .. nustiu ce sa fac .. ajutati`ma cu niste sfaturi ceva ..aici sau bagati iduL : exi_diamond sau bub.princess19@yahoo.com .. App mai vorbim ceau :):(..
___965___1100___1100_____9786_
Postat pe 30 Iunie 2010 22:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O întâmplare de viațã, dragelor, dragilor..! Fostul meu iubit o suna pe prietena mea cea mai buna. 144 De la: Jennifer1105 5 Iulie 2014 23:43
un sfat pls !! 1 De la: Zeno_Pasca_1 2 Mai 2014 00:12
oare m-am indragostit ??? 5 De la: alyn27 17 Iunie 2010 17:17
O clipa de neatentie? 11 De la: mi333 29 Martie 2012 09:18
subiect nou...nu stiu ce titlu sa pun 328 De la: marco918 18 Octombrie 2011 08:09