Setari Cookie-uri

SACRIFIUL SUPREM!!!

v-ati gandit vreodata pana unde ati fi in stare sa mergeti ca sa aparati sau sa salvati o persoana pe care o iubiti?(mama, tata, frate , iubit/a, prieten/a).....si daca v-ati gandit cam la ce concluzii ati ajuns?....hai sa analizam lucrurile putin duse la extreme.....cum ar fi: ''as fi in stare sa imi dau viatza pentru persoana x!!!''.....sau nu numai.....am intalnit multe persoane care faceau astfel de afirmatii.....voi ce credeti?
LuckyMe
Postat pe 30 August 2008 18:04
Cred ca de multe ori sunt si dramatice afirmatiile astea,dar de multe ori adevarate.Daca relatia cu persoanele iubite(mama,tata,frate,iubit/)este stransa si iubirea este pe primul loc,si ai ajutat sau ai fost ajutata,si stii clar ca merita,as merge pana la extreme in diferite situatii.daca pot sa ajut,sau daca sunt singura care pot ajuta una din aceste persoane as faceo..Dar aici tine si de persoana noastra,daca este egoist cand nu trebuie nu ajungem nicaieri.Si in primul rand,fac sacrifii(mici/mari)pt persoane straine,iar pe cei pe care ii iubesc sa nu fac?Ar fi culmea ironiei.
For_life
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:28
ai pus BINE problema egoismului......eu sunt de multe ori( fara sa imi dau seama) egoista atunci cand poate nu ar fi indicat.....dar in legaturacu situatiile extreme(precum a iti da viatza....ceea ce presupune o situatie extrema) cred ca as panica si nu as fi in stare nici sa mai respir.....dar poate ca as reactiona....m-am tot gandit insa nu prea stiu cum exact as proceda.....
LuckyMe
Postat pe 1 Septembrie 2008 11:12
Egoismul si orgoliul sunt extrem de necesare.daca noi nu ne gandim la noi,atunci sa nu avem pretentia sa se gandeasca altcineva.Iar orgoliul la fel,il aplicam atunci cand este necesar.Dar pt cei pe care ii iubim,si sentimentul e reciproc cred ca si tu ai merge la extreme pt ei nu?iar asta cu "mi`as da viata'este oarecum ambigua,desi atunci cand o spunem nu o facem ca sa impresionam,ci pt ca chiar asa credem.Sigur vei stii cum sa reactionezi intr`o situatie mai complicata,ca daca cineva important tie din toate punctele de vedere,sufera,vei rezista de dragul lui,nici nu`ti vei da seama cat esti de rezistenta,fiind ocupata psihic si fizic sa rezolvi acea problema pt care iti trebuie forta.
For_life
Postat pe 1 Septembrie 2008 14:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iphone sau mai astept? 14 De la: kudika_972424 19 August 2014 00:32
Iubire si adorarea? 14 De la: Anelisze 2 Februarie 2010 22:22
fazan strain 265 De la: anamaria_brunetik 1 Iulie 2010 16:11
Prietenie 24 De la: joana_rise 5 Ianuarie 2009 15:12
BNR - intrebare! 2 De la: mdima 9 Noiembrie 2011 16:30