Setari Cookie-uri

maxime

"Nu istoria este cea care povesteste adevarta viatza, ci arta!"

F. Nietzsche - Amurgul idolilor
Lillix
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:04
Cele zece porunci si tabla inmultirii nu sunt in pericol de a fi demodate.
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:07
Biblia este ca un telescop: trebuie sa te uiti prin ea, nu la ea.
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:10
"Natura isi va aduce aminte,
dulcea amnezie a timpului se va topi,
hidrocentralele vor produce peste si iarba,
fulgerul va suge lampile cu lacomia vitelului,
Tatal ii va cere iertare
Fiului,
dar teama, teama imi e
ca Pilat - omul
se va spala inca-o data pe maini."

M. Dinescu
Lillix
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:13
Traieste momentul...clipa e pretioasa...inspira-te din trecut traieste in prezent si gandeste-te la viitor! Nihil sine Deus
flora2907
Postat pe 2 Decembrie 2008 16:29
"Formidabil ce putere poate sa aiba asupra noatra o idee ce ne trece prin cap." Marin Preda

"Fa ce iti spun, dar sa nu faci ce fac eu.Iata adevarata intelepciune." James Farrell

"Frumusetea unui sentiment se masoara prin sacrificiul pe care esti gata sa-l faci pentru el." John Galsworthy

"Desi de moarte strasnic ne ferim, / totusi un sfert din viata noi dormim." G. G. Byron
Miss_Stardust
Postat pe 2 Decembrie 2008 20:15
"Cu cat ti's mai apropiati oamenii, cu atat te dor mai tare ranile pe care ti le fac." D. Dumitrascu

"Cel mai bun, singurul mijloc de a cunoaste pe cineva este sa-l iubesti." G. Calinescu

"Cred ca nu e nimeni pe lume sa nu sufere ca-i lipseste un om care ar fi trebuit sa se nasca." Eugen Frunza

"Adevarul asteapta. Numai miciuna e grabita." Alexandru Vlahuta

"Am vazut o multime de adevaruri vestejindu-se, pentru ca au ajuns cu o clipa mai tarziu." Giraudoux
Miss_Stardust
Postat pe 2 Decembrie 2008 20:20
"Amanarea este un lucru pe care nu-l aman niciodata." Donald McCullough

"Femeilor li se pretinde o singura calitate:frumusetea. Bartilor- nici atat." Vasile Ghica

"Este mai usor de dezintegrezi un atom , decat o prejudecata." Albert Einstein

"Daca vrei sa cuceresti un barbat, vorbeste-i ore intregi despre el." D. Carnegie
Miss_Stardust
Postat pe 2 Decembrie 2008 20:26
Suntem o mana de oase imbracati intr-un trup imprumutat si ne credem stapani universului.
10nails
Postat pe 13 Ianuarie 2009 00:08
Dumnezeu este acolo intotdeauna cand ai nevoie de El. Chiar daca nu-L poti intelege, El e acolo pentru tine. Chiar daca crezi ca te-a parasit, iubirea Lui nu oscileaza niciodata. Chiar daca alegi sa-L parasesti, El nu te va parasi niciodata. Iar daca asculti, El iti va vorbi!
10nails
Postat pe 13 Ianuarie 2009 00:09
De la: Adela12, la data 2008-10-23 00:53:42Unele dintre preferatele mele:
Ochi pt ochi si lumea va deveni oarba. Gandhi
Poate ca pt lume esti o singura persoana, dar pt o anumita persoana esti intreaga lume. Marquez
Daca plangi pt ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele. Tagore



Sooper asta " Poate ca pt lume esti o singura persoana, dar pt o anumita persoana esti intreaga lume. Marquez " cat adevar in el :X:X
10nails
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:25
O IUBIRE PE CARE ESTI NEVOIT SA O PASTREZI NU REPREZINTA NIMIC.
dana_mv
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:28
CEI CARE INCEARCA SA-SI INECE NECAZURILE IN BAUTURA UITA UN LUCRU:NECAZURILE STIU SA INOATE...
dana_mv
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:30
Maxime despre iubire

“A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile.” - Balzac

Cauta iubirea cu inima, nu cu capul.” - M. Twain

10nails
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:36
IUBIREA ADUCE SUFERINTA.SI CUM MULTI FUG DE SUFERINTA,PUTINI SUNT CEI CARE STIU SA IUBEASCA.
dana_mv
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:39
Despre dragoste

Spune întotdeauna ce simti si fa ceea ce gandesti. Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea dormind, te-as îmbratisa foarte strans si l-as ruga pe Dumnezeu sa fiu pazitorul sufletului tau. Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea iesind pe usa, ti-as da o îmbratisare, un sarut si te-as chema înapoi sa-ti dau mai multe. Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand voi auzi vocea ta, as înregistra fiecare dintre cuvintele tale pentru a le putea asculta o data si înca o data pana la infinit. Daca as sti ca acestea ar fi ultimele minute în care te-as vedea, as spune “te iubesc” si nu mi-as asuma, în mod prostesc, gandul cã deja stii. Gabriel García Márquez


10nails
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:40
“Scopul unei glume nu este de a degrada fiinta umana, ci doar sa-i reaminteasca ca este deja degradata” George Orwell

Tinerii vor sa fie credinciosi, si nu sunt; batranii doresc sa fie necredinciosi, si nu pot.

10nails
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:44
De la: dana_mv, la data 2009-01-17 22:39:31IUBIREA ADUCE SUFERINTA.SI CUM MULTI FUG DE SUFERINTA,PUTINI SUNT CEI CARE STIU SA IUBEASCA.


super asta, il shtiam sub alta forma, dar intelesul e acelasi...(a iubi inseamna si a suferi)
kt adevar in el, numai dupa ce iubesti poti sa-i intelegi sensul ;)
10nails
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:48
ESTE O NEBUNIE SA URASTI TOTI TRANDAFIRII DOAR PENTRU CA TE-AI INTEPAT INTR-UNUL,SA RENUNTI LA VISELE TALE PENTRU CA UNUL NU S-A IMPLINIT,SA ITI CONDAMNI TOTI PRIETENII DOAR PENTRU CA UNUL TE-A TRADAT,SA NU CREZI IN IUBIRE DOAR PENTRU CA CINEVA NU TE-A IUBIT.UN SIMPLU AMIC GANDESTE CA PRIETENIA S-A SFARSIT DUPA CE V-ATI CERTAT.UN PRIETEN ADEVARAT TE SUNA DUPA O CEARTA.UN SIMPLU AMIC ASTEAPTA CA TU SA FI MEREU ACOLO PT EL.UN PRIETEN ADEVARAT ASTEAPTA SA FIE MEREU ACOLO PT TINE.

si asta imi mai e un mesaj de suflet.. :-
10nails
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:52
DUPA CE SUFERI MULT TE INCHIZI IN TINE,CONSTRUIESTI BARIERE INALTE IN JURUL INIMII SI ATUNCI DEVII NEINTELES,DIFICIL,NIMENI NU MAI STIE CE VREI SI CE SIMTI.PT CA E MAI USOR SA SIMTI FERICIREA DECAT SUFERINTA.CAND ESTI FERICIT STII SA VB MULT,SA O SPUI TUTUROR,CAND SUFERI,O FACI IN TACERE,DECI CINE SA TE INTELEAGA?
dana_mv
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:57
De la: supermiki, la data 2008-09-13 13:18:35 - Chiar daca nu poti face lucruri marete ... poti face lucruri marunte intr-un mod maret.


- In timp ce tu amani, viata trece. (Seneca)


super tare!
morticia_adams
Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:04
Am inteles ca picaturile de ploaie... Sunt lacrimile soarelui acoperit de nori
Am inteles ca lacrimile mele... Sunt doar tristeti ce imi razbat din suflet
Am inteles ca zborul pasarilor... Este doar un simbol al libertatii lor
Am inteles ca dragostea... Este cel mai inaltator sentiment
Am inteles ca sarutul... Este pecetea iubirii
Dar cum pot fi fericit si de ce uneori suferim din dragoste... Asta n-am inteles.
ella_688_2008
Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:08
O fata desteapta SARUTA ,dar nu iubeste,ASCULTA,dar nu crede si PLEACA inainte de a fi dezamagita!EU NU AM FOST O FATA DESTEAPTA,DECI.AM INVATAT ,CA ORICAT MI-AR PASA MIE ,ALTORA S-AR PUTEA SA NU LE PESE...ASTA E VIATA REALA...
dana_mv
Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:15
Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul de a fi extrordinar -Petre O'Toole.
E loc sub soare pentru toata lumea.Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra -Jules Renard
DAca ai impresia ca educatia este scumpa, atunci incearca sa vezi cum este ignoranta - Andy McIntyre.
Numai dupa invidia altora iti dai seama de propria valoare- Tudor Musatescu.
Timiditatea - un defect al oamenilor mari, tupeul defectul oamenilor mici.
ella_688_2008
Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:38
In ziua de azi moda e o nebunie. Insa pe alocuri nebunia e la moda!
rox_rbz
Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:52
Sunt succese care te înjosesc si înfrîngeri care te înalta...
rox_rbz
Postat pe 18 Ianuarie 2009 00:01
Sunt succese care te înjosesc si înfrîngeri care te înalta...


Nicolae IOrga, parca?! NU?
ella_688_2008
Postat pe 18 Ianuarie 2009 00:03
Despre Barfa:


*Birfa este ceea ce nimeni nu pretinde ca iubeste, dar place tuturor!
*Birfitorul este ca un pantof vechi caruia limba nu-i sta niciodata la locu ei.
*Cind trei femei discuta, se numeste conversatie. Dupa ce una dintre ele pleaca, se numeste birfa.
*Fiecare ar trebui sa aiba doua felurii de prieteni: unii carora sa le vorbeasca, si unii pe care sa-i vorbeasca.
*Birfa are destinul bancurilor vechi. Intodeauna este cineva care nu a auzit-o.
*Un birfitor catre altul: "Nu vreau sa te plictisesc cu detalii. De fapt, ti-am spus mai mult decit am auzit".
*Fiecaruia ii place sa auda adevarul. In special despre altii....


rox_rbz
Postat pe 18 Ianuarie 2009 00:09
Iar acum cateva despre
Adevar

*Un proverb recomanda: "Spune adevarul si fugi"!
*Un adevar spus pe jumatate este o minciuna intreaga.
*Binecuvintati sa fie dusmanii nostri care ne spun adevarul atunci cind prietenii ne flateaza
*Adevarul doare, dar ceea ce ne lasa rani adinci este totusi minciuna
*Sint unii oameni care nu pot spune adevarul. Unii care nu pot spune o minciuna si multi altii care nu pot face diferenta intre adevar si minciuna
*Adevarul care ii face pe oameni liberi este in cea mai mare parte adevarul pe care oamenii n-ar vrea sa-l auda.
rox_rbz
Postat pe 18 Ianuarie 2009 00:13
da ELLA 688 2008 DE NICOLAE IORGA E VB!
si inca una :
*Intotdeauna vorbim doua limbi:cea a cuvintelor si cea a gesturilor.Ceea ce ascundem prin prima,dezvaluim prina doua.
rox_rbz
Postat pe 18 Ianuarie 2009 18:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Foto-video la preturi minime Bucuresti 1 De la: spirala 18 Septembrie 2011 11:53
Geneva 3 De la: diana1981 16 Noiembrie 2009 07:35
The Private Lives of Pippa Lee 7 De la: iulia069834 29 Decembrie 2009 11:14
votam si noi??? 1 De la: kudika_sorina 9 Noiembrie 2009 15:27
Stietotologie = stie-tot-ologie 8 De la: life_coaching 27 August 2013 20:37