Setari Cookie-uri

maxime

"Cele mai bune ºi mai frumoase lucruri din lume nu pot fi vãzute, nici atinse. Ele trebuie simþite cu inima."(Helen Keller)
10nails
Postat pe 1 Octombrie 2008 13:07
" a avea constiinta curata inseamna a avea memorie proasta"
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Octombrie 2008 13:41
Cerul nu se atinge dintr-un salt.
10nails
Postat pe 11 Octombrie 2008 12:23
O inima veselã bate toata ziua, dar o inimã tristã oboseºte într-o clipã."
10nails
Postat pe 11 Octombrie 2008 12:24
Putem strãbate lumea întreaga în cãutarea frumosului, dar dacã nu îl avem cu noi nu-l vom gãsi vreodatã." (Ralph Waldo Emerson )
10nails
Postat pe 11 Octombrie 2008 12:24
Sã îndrãzneºti –acesta este preþul progresului. (Victor Hugo)
10nails
Postat pe 11 Octombrie 2008 12:25
Doamne, fã sã doresc întotdeauna puþin mai mult decât pot realiza. (Michelangelo)
10nails
Postat pe 11 Octombrie 2008 12:26
"Perfectiunea mijloacelor si confuzia scopurilor pare a fi principala noastra problema..."(Einstein)
fantasmagorie
Postat pe 14 Octombrie 2008 18:10
Unele dintre preferatele mele:
Ochi pt ochi si lumea va deveni oarba. Gandhi
Poate ca pt lume esti o singura persoana, dar pt o anumita persoana esti intreaga lume. Marquez
Daca plangi pt ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele. Tagore


Postat pe 23 Octombrie 2008 00:53
Mort este doar cel de care nu isi mai aminteste nimeni. Saadi
Cartile sunt prietenii cei mai constanti. Eliot
Uneori tacerea e cel mai bun raspuns-- maxima pentru toti frustratii

Postat pe 23 Octombrie 2008 00:58
"orice barbat care crede ca e mai destept decat sotia lui,este casatorit cu o femeie inteligenta" !!! un barbat a spus asta...nu-mi mai aduc aminte cine,dar a spus-o cu multa intelepciune
xxelena85
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:51
Ok,sa incep si eu.
1.Normalul e o conventie si nimic mai mult.
2.Tineri nu sunt acei oameni care au o varsta ,ci acei care se simt tineri.
3.Daca totul trece,nimic nu este grav.
4.Nu iti spun ."Nu face imprudente!"Te stiu eu,vei face exact pe dos!Dar cauta sa nu fi imbecil!"(Agatha Christie)
soryanca
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:53
1.Viitorul este particula cea mai sensibila a clipei de fata.(Paul Valery)
2.Omul este infinit mai complicat decat propia-i gandire.(Paul Valery)
3.Sa nu crezi ca esti lipsit de entuziasm si nu muncesti pt ca ai descoperit ca viata nu are nici un inteles!Mai curand ai ajuns la convingerea ca viata-i fara rost fiindca esti slab si fara avant.(Lucian Blaga)
4.Se pare ca lumea este astfel intocmai ca sa nu poti gasi fericirea in ea,iar natura omului s-o caute vesnic.Aceasta-i fondul tragic al existentei.(Lucian Blaga)
soryanca
Postat pe 24 Octombrie 2008 09:47
Nice thoughts:
Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

Postat pe 8 Noiembrie 2008 21:19
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.

Postat pe 8 Noiembrie 2008 21:22
In the end it's not going to matter how many breaths you took but how many moments took your breath away.

Postat pe 8 Noiembrie 2008 21:26
Suntem nascuti din aceeasi tarana, praf aruncat in ochii existentei.
cioran
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 8 Noiembrie 2008 23:02
"Bineinteles ca si moartea dispare odata cu fiinta.”sorin cerin
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 8 Noiembrie 2008 23:04
Este absurd sa imparti oamenii in buni si rai. Oamenii sunt ori fermecatori ori foarte plictisitori. (Oscar Wilde)
Varianta originala:
It is absurd to divide people into good and bad. People are either charming or tedious.
lonely_soul
Postat pe 9 Noiembrie 2008 00:38
"Cu timpul îþi dai seama cã cel care umileºte sau dispreþuieºte o fiinþã umanã, mai devreme sau mai târziu va suferi aceeaºi umilinþã ºi dispreþ, dar multiplicate, ridicate la patrat."(Jorge Luis
Borges)
"Frumusetea este chipul pe care il vede sufletul vrajit"(asta nu mai stiu de cine e scris l-am retinut de undeva)

AM ÎNVÃÞAT
de Octavian Paler

"Am învãþat cã oricât mi-ar pãsa mie, altora s-ar putea sã nu le pese."

"Am învãþat cã poþi continua încã mult timp dupã ce ai spus cã nu mai poþi."

"Am învãþat cã atunci când sunt supãrat am dreptul sã fiu supãrat, dar nu am dreptul sã fiu ºi rãu."

"Am învãþat cã dacã cineva nu te iubeºte cum ai vrea tu , nu înseamnã cã nu te iubeºte din tot sufletul."

"Am învãþat cã indiferent cât de bun îþi este un prieten oricum te va rãni din când în când, iar tu trebuie sã-l ierþi pentru asta."

"Am învãþat cã trecutul ºi circumstanþele þi-ar putea influenþa personalitatea, dar cã Tu eºti responsabil pentru ceea ce devii."

"Am învãþat cã este prea greu sã-þi dai seama unde sã tragi linie între a fi ambil , ºi a nu rãni oamenii ºi a-þi spune pãrerile."

cmz
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:08
Adevarul carater al omului se vede cand acesta trece prin momente grele.
De la porcul mistret te multumesti cu un fir de par.
Poti minti o data un om,poti minti de mai multe ori un om,poti minti de mai multe ori mai multi oameni,dar nu poti minti tot timpul toata omenirea.|(proverb medieval)
soryanca
Postat pe 11 Noiembrie 2008 16:31
Moartea face parte din viata.
Dupa ce eroarea gasita a fost corectata,se ca constata ca de fapt nu a fost nici o eroare.
Cine vorbeste seamana,cine asculta culege.(proverb persan)
Primul principiu al calorimetriei.
Daca mai multe corpuri cu temperaturi initiale diferite interactioneaza termic,dupa un timp suficient de lung,ajung toate la aceeasi temperatura.(principiile clorimetrieie)
soryanca
Postat pe 11 Noiembrie 2008 16:39
Cand te indragosteti de o femeie casatorita si care are un copil, povestea poate fi calificata drept foarte delicata.
Un barbat care iubeste o femeie casatorita si avand 2 copii e un aventurier.
Iubirea pt o femeie cu 3 copii e ceva atat de special,incat mai bine ai consulta un psihiatru.(Tudor Octavian)
soryanca
Postat pe 11 Noiembrie 2008 16:43
Sa te fereasca Dumnezeu de cei care au doar convingeri si nici o indoiala! (Tudor Octavian)

asta e favorita mea pe ziua de azi....

Si eu sunt prost! Dar cand vad pe altul mai prost, rade inima in mine!

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:24
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-20 18:24:08Sa te fereasca Dumnezeu de cei care au doar convingeri si nici o indoiala! (Tudor Octavian)

asta e favorita mea pe ziua de azi....

Si eu sunt prost! Dar cand vad pe altul mai prost, rade inima in mine!



Si mai era aia cu 1000 de intelepti nu se pot intelege cu doi nebuni. Dar nu mai tin minte cine a zis-o, parca Iorga.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:27
Prostia inseamna sa faci acelasi lucru in mod repetat, asteptand rezultate diferite.

E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:27
Este o mare nebunie sa sfidezi fara motiv inteligenta altuia.

Nebunul nu este omul care si-a pierdut ratiunea. Nebunul este omul care a pierdut orice altceva in afara de ratiune.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:48
Cel ce poseda arta sau stiinta, sa aiba si religie. Cel ce nu poseda nici arta, nici stiinta, sa aiba, totusi, religie.


Religia este comparabilã cu o nevrozã a copilãriei.


Toate religiile sunt intemeiate pe teama celor multi si pe istetimea catorva.

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 18:58
Se spune ca unul din patru oameni este un pic deranjat mintal. Gandeste-te repede la cei mai buni trei prieteni pe care ii ai si daca ei ti se par sanatosi, sa sti ca despre tine este vorba.
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:00
Unii oameni te fac sa doresti ca parintii lor sa nu se fi intalnit niciodata.

In toata istoria lumii, cantitatea totala de inteligenta a ramas intotdeauna aceiasi; numai populatia a fost intr-o continua crestere …

Singura circumstanta in care un prost nu te intrerupe este astunci cand il lauzi.

Oamenii tacuti nu sunt singurii oameni care nu spun mare lucru …

Daca prostia ar durea, lumea ar fi un geamat continuu de la un capat la celalalt.

Ca sa dovedesti ca esti destept se cer o sumedenie de lucruri, pentru ignoranta este suficienta o singura greseala.

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dati-mi un sfat 9 De la: iris_4_ever 24 Ianuarie 2010 06:06
Cum sa faci bani? 1 De la: gabcristi 3 Februarie 2009 12:35
pt voturi 1 De la: ileana30 7 August 2010 00:05
Concurs foto! 1 De la: andreeadeeax 23 Martie 2011 19:12
NU MAI POT! 33 De la: Sweet_Rodica 27 Ianuarie 2009 03:37