Setari Cookie-uri

Granita intre vulgar si sublim

De la: damadefrunza, la data 2008-09-13 17:16:32Tot citind pe aici diverse opinii pro si contra asupra a ce e normal si ce nu,am remarcat ca lumea are pareri radicale despre ce e bine si ce e rau,despre ce se face si ce nu,totusi tinind cont ca sint adepta a lui "never say never" si ca respect opinia fiecaruia indiferent de orientare,as vrea sa va aud parerile despre locul sau granita dintre sublim si vulgar,ce-i normal si ce nu,si mai ales ar fi interesant ca fiecare sa dea un exemplu personal de trecere de la sulim la vulgar sau...invers.

granita este ' un firicel de nisip "
E atat de usor de a trece de la sublim la ridicol incat cei mai multi dintre noi nu intelegem de ce o anumita persoana nu ne mai priveste cum ne privea ,nu ne mai iubeste cum ne iubea...deci apare bariera fara cuvinte si invizibila pe care unii o simt alti trec mai departe si se rupe bariera dar si legatura dintre noi.
kudika056836
Postat pe 7 Decembrie 2009 22:11
Nu stiu am dat un raspuns mai putin serios la ultima postare pe acest topic; pentru a reveni la subiect, cred ca e greu ca o persoana educata sa reuseasca vreodata sa fie vulgara pentru ca o impiedica un anumit simt... fie ca vorbim de bunul simt, de simtul ridicolului, de cel al penibilului... vulgar esti sau nu esti prin structura si educatie este greu sa "devii" vulgar(a). si apoi discutia despre vulgaritate comporta nuante; limbajul vulgar poate sa fie sarea si piperul intr-un anumit context, poate fi folosit ironic, sau poate sa fie doar ceea ce este in functie de gradul de cultura si inteligenta al fiecarei persoane; comportamentul vulgar denota, din punctul meu de vedere, o anumita superficialitate si lipsa de buna crestere. pana la urma subiectul deschis de autoarea topicului se inscrie intr un anumit cliseu si pe tema asta putem dezbate si despre sensibilitate, de exemplu, alaturi de celelate repere deja mentionate. in concluzie cred ca e preferabil sa e educam limbajul, gusturile vestimentare si artistice si comportamentul catre sublim, nu neaparat doar din motivul natural al perfectibilitatii omului cat, mai ales, din cel pragmatic al legilor concurentei potrivit carora ceea ce este mai bun este intotdeauna preferabil. cat despre sexul oral, nu, in niciun caz nu poate fi etichetat vulgar! cred ca este pur si simplu o dovada de dragoste. sau cel putin asa imi place sa cred. numai momente sublime va doresc, chiar si pigmentate cu o doza de vulgara, de fiecare data cand simtiti ca e incitant asa
monica_savu
Postat pe 9 Decembrie 2009 00:43
E foarte fragila granita intre sublim si vulgar tocmai pt faptul ca vulgar inseamna, in general, exagerat si de prost gust.
Sublim in schimb ar trebui sa fie diafan dar totodata stralucitor, delicat si fragil dar totodata puternic si impunator. Sublimul este tot o exagerare, dar o exagerare divina, induce o putere incarcata de stralucire si nu o putere incarcata de dispret cum poate fi numita acea putere pe care ne-o da atitudinea vulgara.
Pe mine, cel putin, vulgarul ma intimideaza(sunt o fire mai tematoare) dar sublimul ma impresioneaza.
Cam prin asta recunosc destul de usor unde este sublim si unde este vulgar.
arhanghel
Postat pe 14 Decembrie 2009 23:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prea multe bisexuale/lesbiene pe lumea asta... 44 De la: Ame_ly 17 August 2011 22:04
ata 19 De la: pissy 7 August 2009 16:29
Domnisoara Curcubeu este rugata sa isi aleaga localul ! 20 De la: Baiat_virgin 1 August 2012 23:41
Virginitatea..cik..in zilele noastre 167 De la: olga27 19 Iulie 2009 15:28
Cum sa-i spun ca am Candida? 45 De la: everything_for_you 2 Septembrie 2009 09:04