Setari Cookie-uri

Granita intre vulgar si sublim

Tot citind pe aici diverse opinii pro si contra asupra a ce e normal si ce nu,am remarcat ca lumea are pareri radicale despre ce e bine si ce e rau,despre ce se face si ce nu,totusi tinind cont ca sint adepta a lui "never say never" si ca respect opinia fiecaruia indiferent de orientare,as vrea sa va aud parerile despre locul sau granita dintre sublim si vulgar,ce-i normal si ce nu,si mai ales ar fi interesant ca fiecare sa dea un exemplu personal de trecere de la sulim la vulgar sau...invers.
damadefrunza
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:16
Mi s-ar parea normal sa dai tu primul exemplu, ca tot ai deschis topicul
googoodoll
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:27
Sa-ti raspund la intrebare:a-ti saruta partenerul din cap pina in picioare e sublim,in schimb a-i face sex oral,e vulgar.Te las pe tine sa tragi concluzia.
damadefrunza
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:35
am putea spune ca viata este sublima si moartea este vulgara!dar daca totusi vulgaritatea inseamna viata?
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:37
spectacolul unei femei vesele intrece in vulgaritate vulgaritatea insasi-emil cioran
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:41

Postat pe 13 Septembrie 2008 17:44
Ei,Roberta,ideea era sa ne spunem parerile proprii ca de asta avem niste creiere,tu,parerea ta despre asta,ti s-a intimplat sa crezi despre vreo situatie ca e ceva si apoi sa-ti dai seama ca de fapt e altceva?
damadefrunza
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:45
[quote name=\'damadefrunza\' date=\'2008-09-13 17:35:50\']Sa-ti raspund la intrebare:a-ti saruta partenerul din cap pina in picioare e sublim,in schimb a-i face sex oral,e vulgar.Te las pe tine sa tragi concluzia.[/quote]

ok, concluzia mea este ca a fi pur este sublim, iar a pretinde, este vulgar :D
googoodoll
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:50
totul incepe de cind primesti viata si se termina atunci cind mori!ce e bine sau ce e rau sa facem...asta nu stiu daca sint in masura sa spun eu!moartea este clar vulgara iar viata este sublima!mi s-a parut sublim cind s-a nascut fetita mea si mi s-a parut vulgar atunci cind am citit un articol in care se scria ca o fetita de 4 ani a fost o,omorita cu cruzime!cind spui sublim sau vulgar te poti gindii la multe!oare ar spune un bolnav de cancer ca viata este sublima?ar face asta in momentele acelea de dureri groaznice?nu.....pt el viata ar fi vulgara!exemple sint multe dar depinde ce intelegem fiecare prin sublim sau prin vulgar!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:55
Eu ti-am zis(ca mi-ai cerut)experienta mea,ai ramas datoare cu a ta,daca nu-i prea mult.
damadefrunza
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:56
De la: damadefrunza, la data 2008-09-13 17:56:39Eu ti-am zis(ca mi-ai cerut)experienta mea,ai ramas datoare cu a ta,daca nu-i prea mult.
pt mine este mesajul!!!!???
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:00
De la: damadefrunza, la data 2008-09-13 17:56:39Eu ti-am zis(ca mi-ai cerut)experienta mea,ai ramas datoare cu a ta,daca nu-i prea mult.
sau pt googoodoll?
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:02
Scuze,nu era pentru tine.
Da,e o experienta sublima nasterea,iar in ceea ce priveste moartea nu as sti daca-i vulgara sau nu...Mi se pare mai degraba potrivit sa-i spun inspaimintatoare,misterioasa,terifianta.
damadefrunza
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:25
De la: damadefrunza, la data 2008-09-13 18:25:10Scuze,nu era pentru tine.
Da,e o experienta sublima nasterea,iar in ceea ce priveste moartea nu as sti daca-i vulgara sau nu...Mi se pare mai degraba potrivit sa-i spun inspaimintatoare,misterioasa,terifianta.
vulgar mai inseamna si obisnuitmcomun!pai moartea nu este comuna?!cit despre frica de moarte ,aici intervine o intreaga filozofie!se spune ca singurii oameni care se tem de moarte sint aceia la care starile depresive sint intense si frecvente,fiindca ei sint singurii care o presimt si o banuiesc!deci treaba cu inspaimintarea si misterul intraq in alta sfera!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:36
damadefrunza

Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 17:35
Sa-ti raspund la intrebare:a-ti saruta partenerul din cap pina in picioare e sublim,in schimb a-i face sex oral,e vulgar.Te las pe tine sa tragi concluzia.


din cap pana in picioare exceptand zona vulgara
omg ce comparatie

Postat pe 13 Septembrie 2008 20:17
De la: damadefrunza, la data 2008-09-13 17:56:39Eu ti-am zis(ca mi-ai cerut)experienta mea,ai ramas datoare cu a ta,daca nu-i prea mult.


da, ai dreptate, am ramas datoare :)
sublima mi se pare muzica, pt mine cu precadere rock, dar si alte genuri, iar absolut vulgara ESTE maneaua, de orice natie.
googoodoll
Postat pe 13 Septembrie 2008 21:29
De la: googoodoll, la data 2008-09-13 21:29:56
De la: damadefrunza, la data 2008-09-13 17:56:39Eu ti-am zis(ca mi-ai cerut)experienta mea,ai ramas datoare cu a ta,daca nu-i prea mult.


da, ai dreptate, am ramas datoare :)
sublima mi se pare muzica, pt mine cu precadere rock, dar si alte genuri, iar absolut vulgara ESTE maneaua, de orice natie.
ai foarte mare dreptate!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 21:47
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-09-13 17:55:01totul incepe de cind primesti viata si se termina atunci cind mori!ce e bine sau ce e rau sa facem...asta nu stiu daca sint in masura sa spun eu!moartea este clar vulgara iar viata este sublima!mi s-a parut sublim cind s-a nascut fetita mea si mi s-a parut vulgar atunci cind am citit un articol in care se scria ca o fetita de 4 ani a fost o,omorita cu cruzime!cind spui sublim sau vulgar te poti gindii la multe!oare ar spune un bolnav de cancer ca viata este sublima?ar face asta in momentele acelea de dureri groaznice?nu.....pt el viata ar fi vulgara!exemple sint multe dar depinde ce intelegem fiecare prin sublim sau prin vulgar!



da draga...ar spune ca viata este sublima, pt ca si-ar dori sa nu moara !

Postat pe 13 Septembrie 2008 22:37
De la: Georgia99, la data 2008-09-13 22:37:14
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-09-13 17:55:01totul incepe de cind primesti viata si se termina atunci cind mori!ce e bine sau ce e rau sa facem...asta nu stiu daca sint in masura sa spun eu!moartea este clar vulgara iar viata este sublima!mi s-a parut sublim cind s-a nascut fetita mea si mi s-a parut vulgar atunci cind am citit un articol in care se scria ca o fetita de 4 ani a fost o,omorita cu cruzime!cind spui sublim sau vulgar te poti gindii la multe!oare ar spune un bolnav de cancer ca viata este sublima?ar face asta in momentele acelea de dureri groaznice?nu.....pt el viata ar fi vulgara!exemple sint multe dar depinde ce intelegem fiecare prin sublim sau prin vulgar!



da draga...ar spune ca viata este sublima, pt ca si-ar dori sa nu moara !
nu te pot contrazice pt ca asta este parerea ta!nici eu nu am crezut ca cineva ajunge sa-si doreasca moartea!m-am inselat!sincera sa fiu nu vreau sa dezbat foarte mult acest subiect deoarece nu cred ca isi are locul aici!poate ca nu am facut precizarea ca acel bolnav este in ultimul stadiu!hai sa o lasam balta!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 22:51
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-09-13 22:51:05
De la: Georgia99, la data 2008-09-13 22:37:14
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-09-13 17:55:01totul incepe de cind primesti viata si se termina atunci cind mori!ce e bine sau ce e rau sa facem...asta nu stiu daca sint in masura sa spun eu!moartea este clar vulgara iar viata este sublima!mi s-a parut sublim cind s-a nascut fetita mea si mi s-a parut vulgar atunci cind am citit un articol in care se scria ca o fetita de 4 ani a fost o,omorita cu cruzime!cind spui sublim sau vulgar te poti gindii la multe!oare ar spune un bolnav de cancer ca viata este sublima?ar face asta in momentele acelea de dureri groaznice?nu.....pt el viata ar fi vulgara!exemple sint multe dar depinde ce intelegem fiecare prin sublim sau prin vulgar!



da draga...ar spune ca viata este sublima, pt ca si-ar dori sa nu moara !
nu te pot contrazice pt ca asta este parerea ta!nici eu nu am crezut ca cineva ajunge sa-si doreasca moartea!m-am inselat!sincera sa fiu nu vreau sa dezbat foarte mult acest subiect deoarece nu cred ca isi are locul aici!poate ca nu am facut precizarea ca acel bolnav este in ultimul stadiu!hai sa o lasam balta!


Depinde de fiecare persoana. O persoana care isi doreste sa traiasca, orice ar fii, nu isi doreste moartea. Mama mea s-a chinuit groaznic 2 luni, bolnava de cancer, am incercat toate posibilitatile, la cererea insistenta a ei, care si-a dorit sa traiasca...macar nu a facut pacatul de a-si dori moartea...

Postat pe 13 Septembrie 2008 22:53
o.k.probabil difera de la caz la caz.eu am vazut altceva si persoana respectiva nu cred ca a facut un pacat pt ca-si dorea sa termine cu suferinta!nici macar nu avea sens sa-i faca morfina,era ceva de nedescris...hai te rog sa incetam pt ca asta chiar nu este o discutie ok!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 23:00
voi ati inceput-o iar topicul in sine este o porcarie..oops, nu am fost singura de aceasta parere

Postat pe 13 Septembrie 2008 23:04
De la: Georgia99, la data 2008-09-13 23:04:37voi ati inceput-o iar topicul in sine este o porcarie..oops, nu am fost singura de aceasta parere
probabil ca topicul este o porcarie dar mai mult ca sigur ca,in romania,vulgaritatea este prezenta la mai tot pasul!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 13 Septembrie 2008 23:15
Tocmai ca spuneti ca e o porcarie,vad ca tot ati postat aici:sa fie sublim sau vulgar?
damadefrunza
Postat pe 14 Septembrie 2008 09:05
De la: Larisa82, la data 2008-09-13 20:17:11damadefrunza

Postat pe: 13 Septembrie 2008, ora 17:35
Sa-ti raspund la intrebare:a-ti saruta partenerul din cap pina in picioare e sublim,in schimb a-i face sex oral,e vulgar.Te las pe tine sa tragi concluzia.


din cap pana in picioare exceptand zona vulgara
omg ce comparatie

Pai la mine e trasa,concluzia.
damadefrunza
Postat pe 14 Septembrie 2008 09:42
sexul oral este vulgar? pe ce lume traiesti dude? evul intunecat a trecut.
cesar
Postat pe 14 Septembrie 2008 11:07
kestie este cum percepi tu si cum vrei sa fii perceput. daca vrei sa pari vulgar fii sigur ca o sa pari, dar daca nu nu o sa pari, stai calm.
e simplu: aceeasi actiune poate fii vazut si facuta in multe feluri; important este cum vrei sa fii perceput.
cesar
Postat pe 14 Septembrie 2008 11:09
eu cred k normal si vulgar sunt niste lucruri relative pt fiecare in parte limita dintre normal si vulgar o stabilesti doar tu....nu se poate generaliza
Ale_jandra
Postat pe 14 Septembrie 2008 12:55
De la: damadefrunza, la data 2008-09-14 09:05:11Tocmai ca spuneti ca e o porcarie,vad ca tot ati postat aici:sa fie sublim sau vulgar?
da,au intrat,au postat si ne-au dat si exemplu de vulgaritate prin limbajul adoptat.citeste-le topicurile si ai sa vezi cam ce le place!si sa nu uitam de virsta pe care o au!poate si noi am fi procedat in acelasi mod la 18-19 ani!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:44
Dupa cumspuneam,niciodata nu spune niciodata...
damadefrunza
Postat pe 16 Septembrie 2008 10:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cel mai ciudat loc/imprejurari unde ati facut sex/dragoste?! 282 De la: ad__83 25 Martie 2011 16:49
Meditazion*Transmutazion=TantrismusBlanco>SacralALCHEMY 1 De la: kudika355124 22 Ianuarie 2011 11:24
Ce parere aveti de Mircea Solcan? Se potriveste la POVESTIRI DE NOAPTE? 12 De la: Barbie30_ 18 Aprilie 2011 08:49
lenjerie 19 De la: Ionyssa 11 Iunie 2011 11:42
Nu e cam ciudat cand faci dragoste cu o persoana pe care o cheama ca si pe fratele sau sora ta...? 28 De la: anageo25 22 Iulie 2011 23:44