Setari Cookie-uri

cadoul mult asteptat...

Ce parere v-ar face daca iubitul/iubita va da de ziua voastra muuult asteptata un cadou nesemnificativ, in conditiile in care nu sta deloc prost dpdv financiar? Sa zicem...o jucarie minuscula de plus.

Faceti legatura intre cadou si sentimentele pe care vi le poarta?
O luati ca pe o jignire? Ca dezinteres? Sau va bucurati la fel de mult ca si la un cadou mult mai frumos, doar intentia conteaza?
kitty26
Postat pe 16 Septembrie 2008 21:59
poate chiar nu a putut mai mult atunci.
dar ar trebui sa se revanseze, cumva.
ralukiss
Postat pe 16 Septembrie 2008 22:00
De ce sa fac legatura intre cadou si sentimente, cand eu insumi sunt pusa in incurcatura atunci cand trebuie sa fac cadouri? Poate de aceea am o strangere de inima cand e ziua de nastere a cuiva; nu stiu ce i-ar place, daca are trebuinta ori nu de cadoul meu, mi-e teama ca ar putea interpreta in alt mod... etc. In concluzie de cate ori pot, aleg calea cea mai simpla: ma fac ca am uitat si iau repede un buchet de flori. Vrei nu vrei, la flori e musai macar sa te faci ca te bucuri; nu poti fi jignit de non-valoarea cadoului iar de interpretat... esti liber sa crezi ce vrei.
Sunt de parere ca intentia conteaza. Sentimentele nu stau in cadouri scumpe.
amme22
Postat pe 16 Septembrie 2008 22:08
ai dreptate amme.................conteaza gestul si nu valoarea cadoului.........iar sentimentele intra atunci cand iubitu iti ia un inel de logodna ..........atunci da poti sa spui ma a pus suflet...........pt si o floare e ok..sau un simplu la multi ani face totul...........

Postat pe 16 Septembrie 2008 22:11
De la: kitty26, la data 2008-09-16 21:59:19Ce parere v-ar face daca iubitul/iubita va da de ziua voastra muuult asteptata un cadou nesemnificativ, in conditiile in care nu sta deloc prost dpdv financiar? Sa zicem...o jucarie minuscula de plus.

Faceti legatura intre cadou si sentimentele pe care vi le poarta?
O luati ca pe o jignire? Ca dezinteres? Sau va bucurati la fel de mult ca si la un cadou mult mai frumos, doar intentia conteaza?


eu chiar m-as bucura sa-mi ofere o jucarie...intotdeauna mi-au placut oamenii care mai pastreaza in ei o farama de copilarie..si a da si a sti sa primesti jucarii e un lucru bun..

Postat pe 16 Septembrie 2008 22:16
eu nu cred ca simpla intentie conteaza.. nici nu cred ca sentimentele stau in cadouri scumpe.. cred doar ca atunci cand cineva te iubeste sau macar ii pasa de tine, isi da toata silinta sa-ti cumpere un cadou nu neaparat impresionant prin valoarea lui.. ci un cadou care sa-ti placa. Un cd cu muzica ta preferata.. un set de baie cu aroma ta preferata.. chiar si numai o oja in nuanta preferata! Ceva ce sa te faca sa vezi ca acel cadou este pt tine, nu luat la nimereala.. Faptul ca se scuza cu un buchet de flori nu ma incalzeste, chiar daca ador florile.. ele sunt numai cireasa de pe tort. Eu STIU cat ma chinui sa gasesc an de an cadouri potrivite pt sotul meu.. care sa-i placa si sa-i aduca zambetul pe buze.. asta imi doresc si eu in schimb.

Postat pe 16 Septembrie 2008 22:17
da, dar ce te faci daca el/ea, nu are posibilitatea de a afla ce iti doresti si nu stie sa te descoase pt a afla asta? (banuiesc ca asta s-a intamplat in cazul celei care a initiat topicul)
Din punctul meu de vedere, cadourile scumpe au menirea de a te cumpara. Sa luam de ex. urmatoarea situatie: tie nu iti place de mine ori de altul. E ok. Insa e posibil ca eu sa caut sa mi te apropii ori sa te imblanzesc. Una din cai ar fi un cadou scump care sa iti placa f mult. Tu, fiind ziua ta, nu poti refuza cadoul. Prin urmare eu te indatorez pe tine deoarece te vei simti aiurea sa ma repezi (macar pt un timp).
Cadourile scumpe si laudele nu fac decat sa ma determine la o analiza mai atenta a persoanei care le face. Nimic pe lume nu e gratuit.
amme22
Postat pe 16 Septembrie 2008 22:37
Parerea mea e ca poti sa alegi un cadou semnificativ, care nu trebuie neaparat sa aiba o valoare definita, ci sa se potriveasca intr-un fel persoanei careia ii este destinat.Ca este o pereche de zaruri, sau butoni, sau o bratara, flori sau un etui, un pic de efort in alegere e recomandat.
googoodoll
Postat pe 16 Septembrie 2008 23:03
De la: amme22, la data 2008-09-16 22:37:09da, dar ce te faci daca el/ea, nu are posibilitatea de a afla ce iti doresti si nu stie sa te descoase pt a afla asta? (banuiesc ca asta s-a intamplat in cazul celei care a initiat topicul)
Din punctul meu de vedere, cadourile scumpe au menirea de a te cumpara. Sa luam de ex. urmatoarea situatie: tie nu iti place de mine ori de altul. E ok. Insa e posibil ca eu sa caut sa mi te apropii ori sa te imblanzesc. Una din cai ar fi un cadou scump care sa iti placa f mult. Tu, fiind ziua ta, nu poti refuza cadoul. Prin urmare eu te indatorez pe tine deoarece te vei simti aiurea sa ma repezi (macar pt un timp).
Cadourile scumpe si laudele nu fac decat sa ma determine la o analiza mai atenta a persoanei care le face. Nimic pe lume nu e gratuit.



amme.. aici e vorba de cadouri primite de la persoana iubita.. nu de la amici.

Postat pe 16 Septembrie 2008 23:09
De la: zuzu_mic, la data 2008-09-16 22:17:45eu nu cred ca simpla intentie conteaza.. nici nu cred ca sentimentele stau in cadouri scumpe.. cred doar ca atunci cand cineva te iubeste sau macar ii pasa de tine, isi da toata silinta sa-ti cumpere un cadou nu neaparat impresionant prin valoarea lui.. ci un cadou care sa-ti placa. Un cd cu muzica ta preferata.. un set de baie cu aroma ta preferata.. chiar si numai o oja in nuanta preferata! Ceva ce sa te faca sa vezi ca acel cadou este pt tine, nu luat la nimereala.. Faptul ca se scuza cu un buchet de flori nu ma incalzeste, chiar daca ador florile.. ele sunt numai cireasa de pe tort. Eu STIU cat ma chinui sa gasesc an de an cadouri potrivite pt sotul meu.. care sa-i placa si sa-i aduca zambetul pe buze.. asta imi doresc si eu in schimb.


Perfect de acord..asa gandesc si eu..cadoul trebuie sa reflecte silinta data de cel ce il face. Pana si ceva care crede el ca ti s-ar potrivi de minune dar tu poate nu erai prea convinsa de asta pana acum.

Legat de jucarii, nu resping total ideea, dar macar sa fie ceva mai maricel...Sau in ultima instanta, sa te intrebe, iar tu vazandu-i "disperarea" sa ii dai o idee.
kitty26
Postat pe 16 Septembrie 2008 23:11
nici eu nu cred in valoarea materiala a unui cadou, ci in interesul dat pt ca acel cadou sa aiba o semnificatie, sa fie special (mai ales in cazul persoanelor apropiate). de exemplu, cel mai frumos cadou pe i l-am facut iubitului meu a fost un filmulet cu noi, pe fondul melodiei noastre. si stiti ceva? nu m-a costat niciun ban, doar o noapte pt a-l face. l-am facut cu drag si iubitul meu a fost f imnpresionat, asa k a meritat pe deplin. i-am facut si alte cadouri, dar asta a ramas cel mai special (pana acum ). cred k trebuie investite sentimente in cadouri valoroase, nu multi bani in cadouri impersonale. si inca ceva: metoda exemplului functioneza, asa k daca vrem cadouri speciale, cel mai bine e sa oferim noi primele. nu de alta, dar daca e sa ne lasam la initiativa si imaginatia barbatilor...s-ar putea sa avem de asteptat mult si bine. ;))
lil_missy
Postat pe 20 Octombrie 2008 18:46
Ai dreptate dar tu ca sa faci acel filmulet ai avut ceva pricepere, plus poze cu voi doi adunate si o melodie a voastra. Dar daca altele dintre noi poate intr-o relatie mai recenta nu avem nici poze, nici filmulete si nici o melodie a noastra? Personal si eu prefer sa primesc chestii facute de catre persoana care le ofera, insa recunosc ca eu nu ma pricep deloc sau mi-ar trebui ceva mai mult timp investit sa ma chinui. Si cum mereu sunt in lipsa de timp, ajung tot sa cumpar ceva. Insa pt persoana iubita as depune un efort mai maricel sa gasesc ceva potrivit lui.
kitty26
Postat pe 21 Octombrie 2008 16:20
Ah si inca ceva: sunt prea rea daca m-am razbunat putin si, dupa ce am primit acel cadou, i-am oferit la randu-mi un produs after shave si asta dupa o saptamana de la ziua lui?

Stiu ce se zice despre cei care se razbuna, dar mi-am asumat riscul :(
kitty26
Postat pe 21 Octombrie 2008 16:29
sunteti dragute ca va faceti atatea griji....probabil ca daca n-ati primi nimic ar fi o problema, nu valoarea obiectului in functie de posibilitatile financiare!!
exista barbati potenti financiar care fac cadouri scumpe (masini, de ex), dar pt ei nu inseamna nimic, probabil doar se lauda ca isi permit asta, nu o fac din suflet!!
sunt barbati( mai rar),care desi nu au bani, ofera mai mult decat isi permit, de dragul iubitei...astia probabil sunt mai rari si nici nu sunt apreciati!
si exista barbati care nu prea fac cadouri, probabil pt ca li se par inutile, inca n-am descoperit cauza, desi ma chinui de ceva timp.
de exemplu, in primii 2 ani de relatie nu-mi amintesc ce am primit de ziua mea, cred ca flori si ciocolata (ceva de genu), desi nu mananc decat f rar cioco.....in al 3-lea an a uitat complet ca este ziua mea.....deci m-am ales cu intarziere cu flori si ciocolata, evident (asta dupa ce mi-a citit pe tel. mesajul de la fostul prieten care ma felicita de ziua mea)..... anul trecut eram in "pauza", deci nu mi-a luat nimic, desi a venit la mine de vreo 2 ori in ziua respectiva (sa-mi aduca tortul de la mama lui, care e o scumpa)...ba, am primit un cadou f frumos...am aflat ca ma inseala( absolut intamplator).....iar anul acesta n-am primit nimic de ziua mea.....evident, n-a avut timp, n-a stiut ce sa-mi ia.....asa ca mi-a propus sa mergem la un prieten care are florarie sa-mi aleg eu flori (am refuzat...tot evident)
concluzia......inca suntem impreuna....inca n-am descoperit de ce, probabil pt ca il iubesc...si probabil ca asa, in ignoranta lui, cred ca simte si el ceva pt mine, ca altfel n-am fi stat 5 ani impreuna.
In rest, mai primesc cate un parfum, rar, dar primesc, si maimutzoaie dee plus (asa ca am invatat sa ma bucur de ele )
si n-are legatura cu banii, credeti-ma
probabil ma considerati o mare proasta in viata....poate si sunt!
ina84
Postat pe 22 Octombrie 2008 12:40
Nesemnificativ difera foarte mult de la pers la pers.. dk mi-ar da maine o brosa cu diamante sincer.. m-as simti f rau pentru ca nu tine cont de preferintele mele, daca in schimb imi da o scrumiera potrivita pentru tigari slims sa nu-mi mai alunce tigarile inauntru m-as bucura sincer... cel mai important lucru pe care poate sa mi-l dea e timpului lui si face asta cand sta sa aleaga cu grija ceva ce crede ca mi-ar placea.

Postat pe 25 Octombrie 2008 19:44
M-as bucura de orice cadou...nu are importanta cat a costat daca e daruit din inima!!
ADDICTED_TO_LOVE
Postat pe 11 Noiembrie 2008 02:42
De la: addicted_to_love, la data 2008-11-11 02:42:35M-as bucura de orice cadou...nu are importanta cat a costat daca e daruit din inima!!
....
IAR...ESTI BINE..
nico1234
Postat pe 11 Noiembrie 2008 02:47
De la: inocica, la data 2008-09-16 22:16:31conteaza?


eu chiar m-as bucura sa-mi ofere o jucarie...intotdeauna mi-au placut oamenii care mai pastreaza in ei o farama de copilarie..si a da si a sti sa primesti jucarii e un lucru bun..[/quote]

atunci suntem 2 ..cel putin care apreciaza copilul din fiecare dintre noi....
si ador cartile... tot felul de carti de la cele mai kitsch-oase pana la cele ...impresionant de pline de invataminte...
dar tot o jucarie de plus ma face fericita....cu adevarat fericita...

dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Ianuarie 2009 21:10
Un astfel de cadou il iei ca sa scapi de dureri de cap si de intrebarile gen 'oare o sa-i placa?'. Simplu si rapid. Nu tu un parfum al carui miros a considerat el ca ti se potriiveste, o pereche de cercelusi care s-ar potrivi la lantisorul x sau y sau un ceas pt ca a remarcat subtil ca mereu iti lipseste de la mana si te chinui sa-ti cumperi de ceva timp si n-ai reusit...spuneti-mi si mie daca cer prea mult unei persoane care lasa lejer 1 mil la restaurant, isi face vacante in afara, etc. Adik la varsta asta totusi ai niste pretentii, nu mai suntem la gradinita...si repet nu pretind cadouri de valoare. Exemplele pe care le-am dat nu sunt deloc exagerat de costisitoare ci normale pt varsta asta si pt situatia lui materiala la care inevitabil te raportezi pt ca te-a obisnuit cu stilul lui de viata. Si mi-as fi dorit chiar si o jucarie, dar una mare cu care sa dorm in lipsa lui...dar una pe care o tii in palma sincer mi se pare bataie de joc...

Astept acuzele voastre pt ca cel mai probabil nu o sa fiti de acord...
kitty26
Postat pe 2 Februarie 2009 13:46
atata vreme cat nu a uitat ca e ziua mea chiar si un simplu la multi ani e bun....
everything_for_you
Postat pe 1 Aprilie 2009 14:03
unii barbati pur si simplu nu pun valoare pe cadouri....li se par inutile si nu o exprimare a sentimentelor.
Altii in schimb sunt foarte darnici. Eu prefer sa nu fie asa de darnic dar sa imi arate prin alte gesturi ca ma iubeste, de exemplu sa vina noapte la ora 2 dupa o cearta pt ca nu a putut sa doarma la gandul ca sunt suparata decat sa-mi dea ceva de valoare.
A si prefer cadouri-surpriza daca ar fi sa fie, nu cu ocazii speciale....cat e un fel de obligatie.
ctwmn
Postat pe 27 Iulie 2009 16:43
pff...sambata ce vine fac un an cu iubitul meu si nu stiu ce cadou sa ii iau...i`as lua cv simbolic,nu poarta bijuterii sau bla...vreau cv asa de un an de zile,nu haine sau parfumuri...voi care ati mai trecut prin asta ce sfaturi imi dati? ms:*
glumeatza
Postat pe 27 Iulie 2009 23:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pot sa-mi dau doctorul in judecata? 10 De la: iulia069834 16 Ianuarie 2010 12:53
Caracteristicile bãrbatului ideal - studiu de caz 228 De la: scorpio67 21 Aprilie 2010 17:52
Sunt o mare admiratoare a d-lui Mircea Geoana!!!!!!!!! 43 De la: _oktober_ 29 Octombrie 2009 21:52
Va rog sa ma ajutati 14 De la: kudika119944 2 Mai 2010 11:04
Ati accepta sa faceti sex cu fostul sot sau sotie dupa ce ati divortat 34 De la: kudika029282 6 Ianuarie 2013 19:43