Setari Cookie-uri

Miopie

sufar de miopie si am ajuns sa am dioptrii foarte mari (la un ochi am -6 si nu pot sa port lentila potrivita). stiu ca exista operatii pentru corectarea acestui defect. a facut cineva dintre voi o astfel de operatie, ca sa-mi spuna daca a intampinat vreo dificultate sau a avut niste interdictii imediat dupa?
Laurelin
Postat pe 20 Septembrie 2008 13:54
mentionez ca am 17 ani... asta pentru ca mi s-a spus ca este o limita inferioara de varsta de 20 de ani pentru un anume tip de operatie cu laser :)
Laurelin
Postat pe 20 Septembrie 2008 14:00
Un prieten de=al meu a facut operatia cu laser si nu a intampinat nici o problema ,el are 28 de ani .....
iris_4_ever
Postat pe 20 Septembrie 2008 14:12
stii cumva daca a facut lasek sau lasik?
Laurelin
Postat pe 22 Septembrie 2008 00:12
De la: Laurelin, la data 2008-09-20 13:54:27sufar de miopie si am ajuns sa am dioptrii foarte mari (la un ochi am -6 si nu pot sa port lentila potrivita). stiu ca exista operatii pentru corectarea acestui defect. a facut cineva dintre voi o astfel de operatie, ca sa-mi spuna daca a intampinat vreo dificultate sau a avut niste interdictii imediat dupa?

Pana in 21 22 de ani nu e recomandabil sa te operezi ... E greu e dureros si nu e sigur ... daca ai si astigmatism nu iti poate face nimic
depinde de prisma pe care o ai
C= Cyl= astigmatism
eu am avut -9 si abia am ajuns la -2 nu sunt multumit in totalitate mi sa spus ca o sa fiu ca nou am dat 1400 de euro si nu vad perfect oh god ... nu doresc la nimeni durerile pe care le ai la operatia cu laser... in primul rand nu se face anestezie.... e doar o solutie care dureaza cateva minute ... si trece repede... si dupa aia sa vezi durere....cum crezi ca e sa ti se apese un aparat pe cornee...
In fine nu vreau sa iti zic o simpla gaza daca iti intra in ochi si mori de durere.... daca ar fi ca sa o mai fac inca odata nu as face-o lasek lasik ... nu conteaza toata e la fel ... Salutari :D si Aleluia imi cumpar iara ochelari sincer imi sta mai bine cu ochelari :D
Azi am intalnit o tipa ... la spital acolo unde mi-am facut operatia ... era super dragutza foarte atragatoare... :D era mioapa si ea ... am vb despre operatie si am povestit cele patite de mine ... nu era sigura daca sa isi faca operatie sau nu ... si-a dat ochelarii jos si ciudat dar nu imi mai parea asa interesanta :D Daca vede prietena asta ma gatuie (pui nu ma dadeam la ea vb despre operatie. pop dulce urechiusha ta)
Pierdut_in_lume
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:20
De la: Pierdut_in_lume, la data 2008-11-10 16:20:45
De la: Laurelin, la data 2008-09-20 13:54:27sufar de miopie si am ajuns sa am dioptrii foarte mari (la un ochi am -6 si nu pot sa port lentila potrivita). stiu ca exista operatii pentru corectarea acestui defect. a facut cineva dintre voi o astfel de operatie, ca sa-mi spuna daca a intampinat vreo dificultate sau a avut niste interdictii imediat dupa?

Pana in 21 22 de ani nu e recomandabil sa te operezi ... E greu e dureros si nu e sigur ... daca ai si astigmatism nu iti poate face nimic
depinde de prisma pe care o ai
C= Cyl= astigmatism
eu am avut -9 si abia am ajuns la -2 nu sunt multumit in totalitate mi sa spus ca o sa fiu ca nou am dat 1400 de euro si nu vad perfect oh god ... nu doresc la nimeni durerile pe care le ai la operatia cu laser... in primul rand nu se face anestezie.... e doar o solutie care dureaza cateva minute ... si trece repede... si dupa aia sa vezi durere....cum crezi ca e sa ti se apese un aparat pe cornee...
In fine nu vreau sa iti zic o simpla gaza daca iti intra in ochi si mori de durere.... daca ar fi ca sa o mai fac inca odata nu as face-o lasek lasik ... nu conteaza toata e la fel ... Salutari :D si Aleluia imi cumpar iara ochelari sincer imi sta mai bine cu ochelari :D
Azi am intalnit o tipa ... la spital acolo unde mi-am facut operatia ... era super dragutza foarte atragatoare... :D era mioapa si ea ... am vb despre operatie si am povestit cele patite de mine ... nu era sigura daca sa isi faca operatie sau nu ... si-a dat ochelarii jos si ciudat dar nu imi mai parea asa interesanta :D Daca vede prietena asta ma gatuie (pui nu ma dadeam la ea vb despre operatie. pop dulce urechiusha ta)

Calinutza
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:28
si eu as vrea sa ma operez si mi'a zis o prietena ca operatia e simpla nu dureaza decat o ora iar a doua zi esti perfect. iar in privinta durerii...cum se zice rabda baba la frumusete :)) ...orice operatie e dureroasa.
Cred ca depinde de fiecare si de dioptria pe care o are daca va trebui sau nu sa poarte ochelari dupa operatie. Oricum in cazul tau mai ai de asteptat pt a te opera pana pe la 21 de ani.
Andri20
Postat pe 28 Noiembrie 2008 09:23
Un An Nou Fericit! La Multi Ani, tuturor!
Cassey_Tarot
Postat pe 1 Ianuarie 2009 17:45
Salut,
eu am avut o astfel de operatie in urma cu aproape 6 ani. Operatia a fost destul de usoara a durat aprox. 15 minute pt un ochi iar perioada de recuperare a fost cam o luna timp in care pe zi ce trecea incepea sa mi se clarifice imaginea. Si eu aveam 17 ani atunci cand m-am operat si nu a fost nici o problema. Ideea e ca dioptriile sa nu ti se fi modificat in ultimii 2 ani...dar asta cel mai bine afli in urma unui consult de la un oftalmolog. Eu aveam hipermetropie de cand m-am nascut si sincera sa fiu am fost destul de complexata de "fundurile de borcane" cu care trebuia sa umblu in adolescenta. Din fericire mi s-a corectat aproape de tot si nu a mai trebuit sa port ochelarii deloc de atunci desi inainte de operatie doctorul imi spunea ca s-ar putea sa mai am nevoie de ochelari pt citit sau pt televizor. Am inteles ca persoanele care au miopie reactioneaza mult mai bine la operatiile cu laser decat cei cu hipermetropie. So go for it! Eu acum dupa 6 ani sunt ok, am probleme doar seara cand cateodata imi simt f obositi ochii dar asta e si din cauza ca lucrez in IT si stau toata ziua cu ochii in monitor. In rest eu sunt f incantata de schimbarea care mi-a oferit-o acea operatie. Iti doresc mult succes!
teolaladora
Postat pe 20 Martie 2009 12:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Infectii urinare combinate cu infectii vaginale si alte afectiuni !!! 3 De la: Mary_Maryuk_2 11 Septembrie 2013 12:27
Un psiholog 13 De la: BAIAZID 19 Decembrie 2011 19:51
Herpes 7 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 09:01
Anticonceptionalele bune sau rele ?!! 40 De la: diana1981 2 Noiembrie 2009 21:37
coafor virtual 4 De la: steffy91 11 August 2011 01:19