Setari Cookie-uri

alcoolul..

nu ma simt bine daca nu beau 3-4 pahare de wisky pe zi ..adica seara cand ies ..nu cu dimineata in cap..
asta poate fi alcoolism? imi poate afecta sanatatea? ca o tin asa de ani si ani..
nicoleta_pe
Postat pe 1 Octombrie 2008 08:18
sa NUUUUUU daca zici a nu te simti bine daca nu, nu-mi miroase a bine.. atentie
just28
Postat pe 24 Octombrie 2008 20:04
tine-o asa si dupa ani cand ai sa bei o singura bere ai sa fii in cap....mai ai un pas pana la alcolism.
otto_otto2000
Postat pe 29 Octombrie 2008 18:26
aoleu nu e bine deloc!!!!!
catch_a_fire
Postat pe 29 Octombrie 2008 20:41
De la: nicoleta_pe, la data 2008-10-01 08:18:59nu ma simt bine daca nu beau 3-4 pahare de wisky pe zi ..adica seara cand ies ..nu cu dimineata in cap..
asta poate fi alcoolism? imi poate afecta sanatatea? ca o tin asa de ani si ani..

Scuze, dar nu am timp sa scriu. Ce limba in afara de romana stii, sa-ti dau un link sau cateva unde sunt descrise exemple ca ale tale.

alc. se imparte in multe forme sau are diferite variante [alc.sezonal. = cineva care bea din ani in pasti mult....] pana la varianta
alc.= este acela care bea 40 de gr. de alc. pe zi.

Nu stiu cate procente are ce bei tu, poti sa socotesti.
Nu trebuie sa incepi de dimineata cu bautura pt. a fi alc.
Si poate afecta sanatatea.
Mie greu in romana sa scriu, deci engleza sau germana?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Octombrie 2008 20:50
De la: nicoleta_pe, la data 2008-10-01 08:18:59nu ma simt bine daca nu beau 3-4 pahare de wisky pe zi ..adica seara cand ies ..nu cu dimineata in cap..
asta poate fi alcoolism? imi poate afecta sanatatea? ca o tin asa de ani si ani..


Deocamdata e vorba de o dependenta psihica, insemnand" am muncit azi deci merit sa ma rasfat"!

Statul meu : RENUNTA LA ASA MULTA " TARIE"! Un 25, 50 grame de tuica de cazan sau coniac bun e super inainte de a manca, ajuta digestia, omoara microbii....dar atat! putin!

Inlocuieste porcaria asta de whisky cu un pahar foarte mare de vin bun si natural care i slab sau pune jumatate vin jumatate apa minerala, soarbe cate un pic in timp ce ti desfasori treburile sau te delectezi prin casa! Nu pune nicidata mai mult vin, de vrei completeaza cu apa minerala si limiteaza te la atat!

Adu ti aminte ca SUMA VICIILOR E CONSTANTA, deci apuca te de altceva!
Cand m am lasat de fumat, m am apucat de PARFUMURI!, toti banii ce i cheltuiam pe tigarile ce ma omorau ( fumam si 2 pachete de tigari fff tari ) am inceput sa i dau pe parfumuri. REZULTATUL? in loc de miros greu de fum de tigara, maini galbejite si tuse tabacica acum miros delicat a parfumuri sofisticate, mainile mi sunt perfecte si duhnesc a feminitate, si asta, slava domnului, de vreo 8 ani incoace.

Lasa bautura si apuca te de ceva, cu banii aia, rezultatul psihic e acelasi iar tu o sa arati super, ia ti bijuterii, du te la coafor de banii aia, la un salon de cosmetica, picteaza, cumpara ti make up uri, parfumuri, calatoreste,...
TE FELICIT DINAINTE PENTRU CE O SA FACI??? De ai postat asta si ai cerut ajutor asa zis, un sfat ceva, inseamna ca esti pregatita pentru schimbare, si o sa reusesti, numa gandeste te cum vei arata duhnind a feminitate in loc de a duhni a whisky?
valibilic
Postat pe 29 Noiembrie 2008 10:00
are dreptate valibilic
ce e mai frumos decat o femeie eleganta si cocheta.
bestiuitza
Postat pe 29 Noiembrie 2008 10:23
Pentru inceput cred ca ar fii bine sa mai reduci consumul de alcool, pana cand vei ajunge sa nu mai consumi deloc, probabil inca nu esti dependenta in adevaratul sens al cuvantului, dar daca vei continua asa vei devenii...

Alcoolul consumat cu regularitate, poate provoca diferite tulburari de natura psihica, probleme cu inima, cu ficatul, deci eu zic ca nu e de gluma...

Si ar fii foarte bine sa faci asa cum spune valibilic, sa te recompensezi cum stii tu ca ti-ar face placere cu banii pe care ii vei economisii...
my_melody
Postat pe 29 Noiembrie 2008 11:24
consumi pentru ca esti dependenta de starea de euforie care ti-o da?te face sa te simti bine in pielea ta?...sau cum se manifesta?ai specificat ca atunci cand iesi in oras , cu prietenii.Asta nu e ceva chiar neobisnuit.Dar daca simti nevoia in fiecare seara e de rau , lucru de care ti-ai fi dat si tu seama.
shea
Postat pe 13 Februarie 2009 23:28
Unde esti Nicoleta?

Te-ai lasat intre timp? Daca nu, s-o faci cat mai repede.
just28
Postat pe 15 Februarie 2009 17:30
... nu stiu prea multe despre alcool.. dar stiu ca daca bei in fiecare zi mult timp.. ai mari sanse sa faci hepatita c.. de la care ajungi la ciroza.. apoi.. sti ce urmeaza..

.. mult curaj si multa putere iti doresc.. si sper sa reusesti sa renunti la alcool
aiurita23
Postat pe 13 Aprilie 2009 21:54
De la: nicoleta_pe, la data 2008-10-01 08:18:59nu ma simt bine daca nu beau 3-4 pahare de wisky pe zi ..adica seara cand ies ..nu cu dimineata in cap..
asta poate fi alcoolism? imi poate afecta sanatatea? ca o tin asa de ani si ani..
eu intram in coma
dana_mv
Postat pe 13 Aprilie 2009 21:57
asta e inceput de alcolism...
_dulcik_
Postat pe 13 Aprilie 2009 22:01
vorba cuiva ,,...cred ca as fi in coma alcoolica ...mmmnnn nu-i a bine.....sant curioasa cati ani are nicoleta??? ii sta f urat unei femei sa miroasa a alcool, sa o vezi cu un pahar de wishy in fata in loc de cine stiu eu ce alceva mult mai delicat. s-au un suc?.... spunea cineva sa bea tuica de cazan...pai fratilor e alcoolica s-au nu??? ce mai are rost sa bea???????? eu am un singur viciu si acela de a fuma care nu este mai prejos de bautura dar cel putin sant constienta dupa ce fumez si merg drept, dar dupa 3-4 pahare de bautura nu cred ca as mai merge drept.... :
luigia
Postat pe 14 Aprilie 2009 08:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gripa noua: pro sau contra vaccinului? 278 De la: adina_black 22 Februarie 2010 02:41
Un baietel are nevoie de ajutoru vostru 1 De la: kudika022524 14 Iulie 2009 16:28
cum sa fac sa imi intarzie menstruatia?? 27 De la: SUPER-INTELIGENTUL 27 Iunie 2013 19:38
sanatate 1 De la: Miha72 5 Ianuarie 2010 07:23
fracturi 4 De la: Cassey 16 Mai 2009 10:28