Setari Cookie-uri

Educatie fara violenta

As vrea sa deschid un subiect care mi se pare important pentru noi toti dar mai ales pentru parinti.
Desi este ceva delicat si nu poate fi dezbatut in cateva pagini pe net eu totusi va invit sa imi povestiti cum ati fost educati,daca ati avut parte de violenta,abuzuri sau cunoasteti astfel de cazuri(sunt sigura ca da!).De asemenea as vrea sa imi spuneti cum considerati ca ar trebuie educat un copil.Astept comentariile voastre si va multumesc anticipat!
despinarose
Postat pe 22 Septembrie 2008 02:17
Am fost educata cu vorba ai mei nu au dat in mine..... dar stiu ca sunt parinti care recurg la violenta crezind ca daca ii d-au o mama de bataie copilul v-a intelege ca nu trebuie mai mult sa faca asa eu cred ca asta nu e cea mai buna metoda .Bataia nu educa ci dimpotriva poate trauma...sau uneori educa complexe....cea mai buna arma e cuvintul.
aleera
Postat pe 22 Septembrie 2008 02:34
despi dar de ce nu ne zici si tu parerea ta?? initiatorii subiectelor trebuie sa aiba prmul cuvant de spus
aricica_pogonica
Postat pe 22 Septembrie 2008 02:44
N-am primit cea mai impecabila educatie sunt sigura.

Sunt cea mai mica din 5 copii.
Tin minte ca mergeam pe strada cu mama de mana si ma strangea de mana cand trebuia sa salut pe cineva. Tin minte ca am invatat sa spun te rog frumos,multumesc etc. din familie.
Bataie? Sincer nu-mi amintesc sa fii luat.Si nu exagerez.
Cazuri de violenta? Sincer nu cunosc,printre cunoscutii mei.

Educatia,mai ales pentru cei mici.Simplu,aplici usoare pedepse.Sunt mai bune si mai sigure decat bataie.
fluturas_
Postat pe 22 Septembrie 2008 02:53
Multumesc fetelor!
despinarose
Postat pe 22 Septembrie 2008 03:12
Hello...nu prea sunt in domeniu...tot ce stiu e ca bataia NU e rupta din rai...ce ma preocupa pe mine e violenta impotriva femeilor... si e foarte grav...pt ca in Romania rata este foarte ridicata.... eu va recomand un film:"Enough" cu Jennifer Lopez...merita vazut! E modelul de femeie puternica kre invinge violenta in familie!

Postat pe 22 Septembrie 2008 03:16
Despinutza mama, dar tu nu prea ai calcat prin Cafeneaua de Noapte...
De ce??

Postat pe 22 Septembrie 2008 03:20
De la: aricica_pogonica, la data 2008-09-22 02:44:56despi dar de ce nu ne zici si tu parerea ta?? initiatorii subiectelor trebuie sa aiba prmul cuvant de spus



Acusica vine si parerea mea

Mentionez ca am deschis acest subiect pentru ca din pacate exista mult prea multe situatii de violenta asupra copiilor si tare as vrea sa aflu cat mai multe pareri despre aceasta cruda realitate dar si pentru ca ma vrut sa dau sansa unor persoan ecare poate sufera sau au suferit sa isi spuna povestile si astfel sa se descarce intr-un fel.
In alta ordine de idei,eu am fost un copil batut.Niciodata nu am avut vanatai dar au ramas urmea adanci in suflet.Imi amintesc ca atunci cand pleca tata in deplasari aveam o mare teama de a ramane singura acasa cu mama...Am adunat multa frustrare,furie,nesiguranta,stima de sine scazuta s.a. M-au marcat acele lectii oferite de cea care trebuia sa imi ofere blandete si caldura.Nu neg faptul ca mi-a oferit mancare,haine,educatie buna in linii mari insa aceste situatii m-au umilit,m-au amarat si m-au facut sa fiu timida,sa imi fie frica de reactiile oamenilor,de locuri noi si lista continua...
Din nefericire,sunt cazuri grave in care copiii sunt omorati in bataie,cazuri in care ajung in spitale,cazuri in care sunt abuzati sexual sau psihic.Ultima forma de abuz este cea mai groaznica pentru ca nu este ceva sesizabil,decat dupa mult timp,poate chiar ani...De aceea se spune ca exista sanse mari ca sa poti vindeca o rana fizica insa una psihica nu trece atat de usor!
Cunosc persoane care au fost maltratate,care au ramas marcate pe viata si pentru care trecutul nu se poate sterge niciodata!
despinarose
Postat pe 22 Septembrie 2008 03:26
De la: Rock__, la data 2008-09-22 03:16:26Hello...nu prea sunt in domeniu...tot ce stiu e ca bataia NU e rupta din rai...ce ma preocupa pe mine e violenta impotriva femeilor... si e foarte grav...pt ca in Romania rata este foarte ridicata.... eu va recomand un film:"Enough" cu Jennifer Lopez...merita vazut! E modelul de femeie puternica kre invinge violenta in familie!


Am vazut filmul si mi-a placut f mult,mi-a dat putere!
Si eu sunt interesata de acest subiect.Poate o sa discutam si despre asta in viitorul apropiat dragele mele
despinarose
Postat pe 22 Septembrie 2008 03:28
De la: Rock__, la data 2008-09-22 03:20:27Despinutza mama, dar tu nu prea ai calcat prin Cafeneaua de Noapte...
De ce??


Da,nu am fost pe acolo dar daca asta e o invitatie atunci cu placere ma prezint la datorie
Sincer nu stiu de ce nu am intrat pe acolo,poate pentru ca am preferat sa intru pe topicuri care trateaza diverse subiecte...
despinarose
Postat pe 22 Septembrie 2008 03:30
e bun sa mai bei si un ceiuc...o ciocolata calda din cand in cand...sa te odihnesti...sa mai respiri...

Postat pe 22 Septembrie 2008 03:33
Da! e o invitatie!

Postat pe 22 Septembrie 2008 03:33
Pai...ce pot spune?Intr'adevar..bataia nu ajuta la nimic...dimpotriva..pot ramane urme destul de grave...mai grave decat niste vanatai sau mai stiu eu ce...nu pot spune k am fost batuta de parinti sau ceva de genul..cu toate ca mama mea este foarte stricta in privinta anumitor lucruri.In privinta topicului, este foarte bun.Ai avut o idee foarte buna sa deschizi acest subiect de discutie.Si cred k ar fi bine daca s'ar discuta mai mult si despre violenta impotriva femeii in general..o foarte buna idee si aceasta..
olgutzyk
Postat pe 22 Septembrie 2008 05:39
Multumesc pentru cometariu!
Daca nu mi-o ia cineva inainte,promit sa deschid chiar eu acest topic:violenta impotriva femeii!
despinarose
Postat pe 22 Septembrie 2008 06:12
parintii mei... cei mai buni din lume as zice... cel putin pt mine... nu stiu cum e o palma de la tatal meu... si nici nu vreau sa aflu ... mama mea, pe la 7, 8 ani imi mai dadea cate o palma la fund cand luam 9,50 la scoala sau -10 era o tragedie deja... am avut intotdeauna prieteni care primeau corectii fizice de la parinti... eu am fost invatata cu vorba buna, parintii mei sunt prietenii mei in primul rand... nu stiu cum au reusit... imi amintesc si acum ca la varsta critica de 15-16 ani imi dadeau voie la discoteca pe cand colegele mele fugeau de acasa pt a merge la discoteca... dar acum imi dau seama ca imi dadeau senzatia de libertate dar era o libertate supravegheata,.. pt ca puteam merge la discoteca, dar ma ducea tatal meu si noaptea venea tot el la o ora stabilita... acum apreciez mult ca se trezea la 2 noaptea sa vina dupa mine... asa eu ma simteam libera, asa ei stiau unde sunt si de unde sa ma ia... era un compromis bun... alta problema a adolescentei... tigarile... in prima zi de liceu imi amintesc cum mi-au zis "daca vrei sa fumezi sa nu cumva sa te prind ca te ascunzi prin scara blocului sau in toaleta liceului... daca vrei iti cumparam noi tigari si fumezi acasa"... ei amandoi nefumatori... cand am auzit ca am libertatea sa fac acest lucru, deja era neinteresant... nu am fumat niciodata... aveam ghiozdanul plin de tigari de la colegele mele care erau controlate zilnic de parintii lor si care stateau cu tonele de parfum in geanta... am primit o educatie buna zic eu, fara bataie, fara amenintari, fara stigate si urlete, totul cu vorba buna... am invatat ca daca vreau ceva trebuie sa fiu sincera sa spun acasa si voi avea acel lucru... imi apreciez mult parintii pt cum s-au purtat cu mine, as vrea sa reusesc si eu la fel atunci cand voi avea copii... ma inspaimanta faptul ca vad multi adolescenti din ziua de azi cat de razvratiti sunt si cum se poarta... ma sperie cand vad cati copii din ziua de azi sunt extrem de prost educati si nu respecta nici o regula....
rrammy81
Postat pe 22 Septembrie 2008 12:14
Exista multi oameni care considera ca "bataia este rupta din rai"...Din fericire,parintii mei nu au avut aceste principii.Am cunoscut insa in de-aproape cazuri de acest gen,fiindcaam lucrat ca voluntar cu mai multi copii abuzati in mediul familiar.
Concluzia este una singura-violenta nu este o solutie!Exista multe alte modalitati prin care poti sa iti educi copilul si prin care poti sa iti impui respectul.Metodele acestea primitive de inspirare de teama sunt total gresite-dovada sta si faptul ca in majoritatea tarilor violenta in familie easte nu doar interzisa,ci si grav pedepsita!Ceea ce este insa trist,e faptul ca,cep putin in Romania,acest lucru nu este suficient promovat...As avea si eu o intrebare pt parintii care sustin teoria cu "unde da mama/tata creste carne noua",cum pot sa isi altoiasca odraslele fara remuscari,cum pot sa loveasca un copil lipsit de aparare,ascunzandu-se in spatele "educatiei"?
sweetpink
Postat pe 22 Septembrie 2008 12:59
vreau sa spun ca despina a atins un subiect foarte important si foarte sensibil.la ora actuala tara noastra se confrunta cu foarte multe cazuri de violenta, auzim tot mai des de femei batute, de copii maltratati ... si parca nu ar fi de ajuns toate aceste lucruri...acum mai nou aflam de asistentele maternale care ucid si maltrateaza copiii.acest lucru nu este posibil...
...si acum in privinta educatiei vreau sa va spun ca am niste parinti extraordinari, care au stiut cum sa ne educe atat pe mine cat si pe fratele meu... pote ne mai atingea din cand in cand cu cate o palma ca de mai trbuia,dar niciodata nu au depasit limita.
Parerea mea este ca nu obtinem nimic cu bataia...atunci cand copilul greseste sau face o nazbatie sau orice altceva cel mai bine este sa ii spui cu vb buna ce anume ,unde anume a gresit si de ce nu trebuia sa faca acel lucru,sau ... o alta posibilitate cea de ai da cateva mici pedepse dupa cum spune si celebrul Skiner:"...comportamentul unui copil poate fi imbunatatit daca este urmat de orice fel de intarirre,pe langa hrana si bautura,altele cum ar fi:zambetul,lauda, o jucarie noua...;dar comportamentul neadecvat poate fi eliminat prin pedepse,cum ar fi:retragerea de privilegii, sau un scurt timp de izolare in camera sa facand-ul astfel sa inteleaga ce a gresit..."
Ar fi mult de vorbit pe aceasta tema dar asta a fost parerea mea mai pe scurt..:)
Geanyna_Fely
Postat pe 22 Septembrie 2008 15:05
eu nu vreau s contrazic unele opinii dar totusi parerea mea e ca o palma data la timp e benefica.........bine am precizat o palma....dar din pacate unii nu se opresc doar aici,iar asta are urmari grave asupra viitorului copiliilor in cauza...e trist!!!
HannaH_RaluK
Postat pe 22 Septembrie 2008 16:42
http://www.iqads.ro/video.read.php?chose=a5&var=0&id=1507&x=


La acest link veti gasi un mic clip:VIOLENTA NASTE VIOLENTA!
despinarose
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:12
Am sa postez cateva declaratii ale copiilor in legatura cu acest subiect.

„Oamenii folosesc violenþa pentru a se rãzbuna sau pentru a arãta cã ei sunt mai presus de ceilalþi, cã sunt mai puternici."(elev clasa a VII-a).

„Violenþa este folositã ca armã împotriva cuiva care nu-þi face pe plac." (elev clasa a V-a).

„O cauzã poate fi ºi stresul, neajunsurile materiale care pot duce la violenþe, mai ales în familie. Pãrinþii se ceartã mai ales pentru cã nu au bani, copiii cresc ºi, odatã cu vârsta, au nevoi mai mari, apar neînþelegeri, stres ºi acte de violenþã."(elev clasa a VI-a).

"Pentru mine, palmã înseamnã a fi bãtut. Îl asociez cu un lucru foarte crunt."(elev clasa a VI-a).

"Palmã înseamnã o durere în suflet sau chiar ºi fricã." (elev clasa a VI-a).

"Pentru mine palmã înseamnã parul cu care pãrinþii îºi bat copiii, îi batjocoresc." (elev clasa a VI-a).

"Când aud cuvântul palmã, mã gândesc la bãtaie. Am trecut prin asta ºi ºtiu ce înseamnã."
despinarose
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:27
dar violenta nu inseamna doar bataie.

este si violenta verbala.care este la fel de nasoala,mai ales pt un copil de 10 ani care poate aude doar amenintarile lu` taicasu catre maicasa.
fluturas_
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:30
Bineinteles ca exista si acest tip de violenta,chiar am specificat asta mai sus.
Multi copii sunt manipulati,sunt terorizati psihic sau sunt obligati sa munceasac in conditii nefavorabile,in medii murdare,la propriu si la figurat...
despinarose
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:33
Pe un site pe care eu il frecventez(de voluntariat)am gasit cateva explicatii care nu va vor lasa indiferenti.Asadar:

Efecte psihice
Orice formã de violenþã asupra copilului poate conduce la inducerea unei stãri de teamã, anxietate, furie, fobii, a sentimentului de vinovãþie, jenã, senzaþie de insecuritate. Acestea pot conduce la:
•depresii,
•scãderea stimei de sine,
•amintiri obsesive,
•neîncredere în propria persoanã,
•anxietate conjuncturalã (determinatã de persoane, situaþii, evenimente ce au caracterizat situaþia de abuz),
•disfuncþii sexuale (hipersexualitate sau respingerea actului sexual, pedofilie, homosexualitate)

Efecte sociale
Impulsivitatea, dificultãþile adaptative de comunicare ºi relaþionare, de respectare a normelor sociale, comportamente antisociale, comportamentul adictiv (consum exagerat de alcool, droguri), aderarea la grupuri delinctogene ºi implicarea în acte criminogene, neîncrederea în ceilalþi, tulburãrile de integrare profesionalã, dificultãþile în construirea unui cuplu stabil ºi a unei familii îl transformã într-un pãrinte violent care, la rândul lui, se va purta violent cu proprii lui copii ºi cu ceilalþi din viaþa lui.
despinarose
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:35
Concluzia este ca ar trebuie sa ne gandim de doua ori inainte sa aplicam pedepse corporale,inainte sa tipam,sa fortam si sa impunem ceva copiilor,din dorinta de a le face un bine!
despinarose
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:37
Astept explicatii,informatii,exemple,pareri despre aceste acte de cruzime.
Mi-as dori sa avem parerea unui parinte care si-a batut copilul.Ar fi extraordinar daca ar fi sincer si ar spune cum si de ce aprocedat asa si care au fost consecintele...
despinarose
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:39
De la: despinarose, la data 2008-09-23 02:33:26Bineinteles ca exista si acest tip de violenta,chiar am specificat asta mai sus.
Multi copii sunt manipulati,sunt terorizati psihic sau sunt obligati sa munceasac in conditii nefavorabile,in medii murdare,la propriu si la figurat...


scuze ,nu vazusem.
fluturas_
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:42
Nici o problema,fluturas!
Multumesc pentru interesul fata de acest topic!
Daca ar fi mult mai multe persoane care sa nu intoarca privirea in fata unor asemenea cazuri si acestea ar raspandi acest interes..poate ca procentajul copiilor abuzati nu ar mai fi atat de ridicat...
despinarose
Postat pe 23 Septembrie 2008 03:03
Din pacate pentru unii dintre noi, si pentru mine de altfel, acest subiect nu e tocmai unul placut. Cred in continuare ca familia mea a invatat din greselile trecutului, si ca acum suntem asa cum ar trebui sa fim. Cand eram copil insa , imi aduc aminte cureaua care statea in spatele usii. Mi-aduc aminte vorbe, cuvinte si gesturi care au durut mai mult ca o bataie.Mi-aduc amitne ura si lacrimi si promisiuni ca fug de acasa. Si totusi ce e ciudat, e ca pe partea cealalta, am fost un copil de care s-a avut grija. Doctori, calatorii, hainutze. Poate pentru mine ar fi contat mai mult o dragoste mai bine conturata in liniste si armonie. Poate ca sechele exista si acum . Poate vor exista multa vreme. Dar am incercat sa inteleg.Sa-i inteleg.Greselile lor nu au fost monstruoase. Ca intr-un fel am fost un caz fericit. Familia s-a redresat. Bataile nu au fost prea multe. Nu stiu daca mai conteaza, dar ceea ce intradevar lasa urme e violenta psihica.
Am clipe cand ma tem sa merg pe strada singura, cand privesc in jos si niciodata in ochii oamenilor care trec pe langa. Momente cand mi-e mila de mine pentru ca nu ma inteleg in anumite situatii. Si totusi am cunoscut oameni care m-au ajutat sa trec mai departe. Sa vad partea buna. Sa inteleg ca a fost doar o etapa si cel mai important...ca eu sa nu folosesc niciodata asemenea mijloace.
Despina te salut si poate ne vedem la o cafea cu lapte, intr-o cafenea autentica.
pysyca
Postat pe 23 Septembrie 2008 10:15
dificil subiect....copilaria mea,a fost una frumoasa....pana la 13 ani cand ai mei au divortat....am avut parte de certuri,cuvinte urate,dar nu bataie....asta nu!!!!
urma sa dau capacitatea,am intrat a 2-a la liceu...cred ca m-am ambitionat...ai mei s-au impacat dupa un an....s-au recasatorit,sunt si acum impreuna,dar sunt unele goluri pe care nu le poti umple...oricat ai incerca...nu am ce sa mai zic,simt ca m-a marcat intr-un fel situatia de acasa ,dar nu stiu cum....inca sunt in stadiul in care mai caut raspunsuri....

Postat pe 23 Septembrie 2008 13:49
in plus....familia nu ti-o alegi....cum e...e a ta...si nu as da-o ptr nimik in lume....

Postat pe 23 Septembrie 2008 13:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copiii indigo 103 De la: 23 Iunie 2013 09:23
buna 5 De la: d_soara_Criss 12 August 2009 19:23
Aurora Constantin – castigatoarea bursei Google 2011 1 De la: stiridebine_ro 26 Martie 2011 23:20
Fetelee 9 De la: lory08 18 Aprilie 2010 09:42
Vreau si merit sa fiu fericita! 13 De la: zoro 1 Aprilie 2010 20:49