Setari Cookie-uri

Dependenta de dulciuri?!?

m`ar interesa persoanele care au acest viciu cum fac sa si`l infraneze?sau sa`l tina sub control? cum poti sa`ti scazi senzatia de dulce?am mare nevoie de sfaturi.astept propuneri.eu una am incercat cu ceai`ul verde mai scade putin din necesitatea de dulce.dar sincer mi`e amar sufletul..nu`l mai suport:( de ceai vorbesc:(
Amaruie
Postat pe 23 Septembrie 2008 14:36
mancand... seminte negre sarate...
glumesc...
de fapt eu am perioade cand vreau sa manac dulciuri cu orice pret....
dar...m-am obisnuit sa manac fructe foarte dulci si atunci... imi trece sau miere.... pan' la urma sunt gretoase si imi trece pofta....
dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Septembrie 2008 14:37
Fructele sunt un bun inlocuitor.Batoane de cereale cu fructe sau chiar cu ciocolata.
Dar de ce vrei sa te lasi de mancat dulciuri?
dafffne
Postat pe 27 Septembrie 2008 01:39
o varianta e sa nu cumperi vb din experienta
spun as manca ceva dulce...hm dar n-am nimic lasa k maine cumpar si pap un mar ceva si ....trece
bestiuitza
Postat pe 27 Septembrie 2008 01:45
e f bine ca vrei sa reduci macar din dulciuri.. dupa cum am spus si pe alt topic, cea mai eficienta metoda e o alimentatie completa si sanatoasa. Daca esti satula si corpul tau a primit ce avea nevoie, pofta de dulce dispare instantaneu.. si daca totusi nu te poti abtine, mananca budinci de ciocolata (facute in casa) care contin 90% lapte.. batoane din cereale.. sau un fruct.

Postat pe 27 Septembrie 2008 13:54
Ai o reteta ptr. budinci?
dafffne
Postat pe 27 Septembrie 2008 17:10
multumesc.
dafffne
Postat pe 28 Septembrie 2008 20:27
as vrea sa stiu cum as putea sa ma las de dulciuri......am incercat orice de la fructe pana la cereale kiar si diete dar nimic nu pare sa functioneze.manc exagerat de mult dulce si cand mi se intampla sa fiu la scoala sau in oras fara bani si sa sa am dintro data o pofta exagerata de ceva dulce si trec prin niste momente extrem de tensionate si agitate cand reusesc sa gasesc ceva dulce manc pana mi se face rau.odata am mancat un kg de finety gol.prb e ca mama e diabetica(p baza nervoasa)iar eu trec o situatie critica pretenul meu fiind plecat dincolo ms de acu celor cemi vor raspunde poope

Postat pe 29 Octombrie 2008 21:23
De la: oanna_81, la data 2008-09-27 13:54:05e f bine ca vrei sa reduci macar din dulciuri.. dupa cum am spus si pe alt topic, cea mai eficienta metoda e o alimentatie completa si sanatoasa. Daca esti satula si corpul tau a primit ce avea nevoie, pofta de dulce dispare instantaneu.. si daca totusi nu te poti abtine, mananca budinci de ciocolata (facute in casa) care contin 90% lapte.. batoane din cereale.. sau un fruct.


sunt de acord 100%

plus, mi-a zis o amica ce a facut ea sa slabeasca (si ea avea mare problema cu dulciurile, din cauza asta avea kg extra): dimineata pe stomacul gol lua doua lingurite de miere si ea zice ca i-a taiat pofta de dulce. Eu n-am incercat, sincer!

Postat pe 29 Octombrie 2008 21:39
Din pacate dependenta de dulciuri e identica cu ce de tutun, droguri, bautura...
Poate o analiza a glicemiei sa te mai sperie un pic...Incearca sa inlocuiesti cu fructoza si apoi cu fructe.
Trebuie procedat la fel de drastic ca in cazul dependentelor enumerate mai sus.

Postat pe 19 Decembrie 2008 06:46
si eu sunt dependenta de dulciur asa ca pap de fiecare data cand simt ca nu ma pot stapani dar am grija sa fac pauza intre zilele in care pap mult inlocuind dulciurile cu mere(le ador)si mai mamanc batoane fitness cu ciocolata si cu capsuni (asta se intampla dimineata sau pana in h 11)
sfatul meu este sa papi cu masura si cand simti ca ai depasit limita bagi fructe de toate culorile si formele
honeybrunette
Postat pe 24 Martie 2009 12:46
Buna.iti inteleg grijile pt ca si eu ma aflu in acceasi situatie de cand urmez o dierta drastica am un apetitul deosebit pentru dulce.Evident ca nu se pune problema de abtinere.. de masura.. moderatie etc...pur si simplu nu pot.Cunosc o persoana care mi-a marturisit ca a scapat de "boala" dulciurilor luand un supliment nutritiv Crom.Acesta are rolul in organism de a taia pofta de dulce,cu cat cromul pe care il avem in corp este mai mic cu atat mai mult avem pofta de dulciuri. sper ca ti-am putut fi de folos.
Bebelebedolc3
Postat pe 27 Martie 2009 01:45
CROM de la Plafar !!!!!!!!!!!!!!! E cel mai bun pt combaterea poftei de dulciuri...
papussh
Postat pe 18 August 2009 14:12
La mine nu e vorba de dependenta de dulciuri. E o necesitate.
Aveam vreo 20 de ani cand mi-am facut un control amanuntit.. si doctorul mi-a spus ca am tensiunea si glicemia foarte mici. Nu bausem cafea pana atunci decat asa, o gura din ceasca mamei... din cand in cand. Iar dulciuri? doar cozonac de Paste si mers la cofetarie.. ocazional. Mancam insa fructe la acea vreme..
Doctorul mi-a zis .. bea si tu o cafea dimineata si pune-o pe bunica sa mai faca si ceva dulce din cand in cand...
Se spune ca poftele pe care le avem sunt in functie de ceea ce organismul duce lipsa in acel moment. Ei bine, pot trece 6 luni fara sa simt nevoia de dulce.. Dar si cand vine... VINE!! Mananc dulce.. fara sa ma opresc, ori de cate ori simt nevoia.

rashela
Postat pe 18 August 2009 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu ma pot opri din mancat 88 De la: lore_grl 29 Noiembrie 2015 23:14
Spune-mi cum mananci, ca sa-ti spun cine esti 5 De la: Kathara 21 Aprilie 2009 01:43
multe fructe 8 De la: Nolwenn 8 Octombrie 2009 21:15
programel de fitness 7 De la: micabis 15 Ianuarie 2009 19:20
ce gatim azi? 46 De la: _dulcik_ 24 Februarie 2009 18:22