Setari Cookie-uri

despre femeia (in)grasa(ta) 'dupa'...

adica despre femeia care, odata, demult, cand a vrut sa-l cucereasca pe printul ei, era frumoasa, sexi si slaba, sau, in fine, cu o greutate normala, si, 'dupa', adica dupa ce l-a 'inhatat', s-au dus ei de manuta la primarie, sau nu musai, dar sunt intr- relatie lunga si stabila, se ingrasa...putin...mult...si mai mult...pana se face dublul/triplul celei de care s-a indragostit odata, demult, 'omul' ei...cunosc multe cazuri...am o prietena buna, foarte frumoasa si foarte tanara, nici 30 de ani, care s-a maritat pe la douazeci si-un pic, slaba fiind si foarte sexi, adica vreo 50 de kg, la aprox 1,60-1,65, si acum, de cativa anisori, a ajuns, la vreo 70 de kg, la aceeasi inaltime, evident...e tot frumoasa, dar grasa...se chinuie sa slabeasca, dar tine diete din doi in doi, adica azi foame, maine cioco, si e oarecum nefericita ca e grasa...dar zice ca barbatul ei o iubeste si-asa...si, intr-un fel, cred ca e adevarat...doar ca, la fel de adevarat e ca ea se simte permanent frustrata si amenintata de altele, ca are si ghinionul ca sotul ei sa lucreze inr-un salon de coafura, plin de fatze, care mai de care mai slabe, mai sexi si mai atragatoare...si, cand ies ei in oras, in club sau la o terasa, ea cu sotul ei si cu colegele/colegii lui(mai putin baieti colegi, mai multe fete), se simte nasol...ca alea-s slabe si sexi, si ea e grasa...si intrebarea mea era de ce naiba se ingrasa femeile dupa ce au pus manuta pe-un mascul? chiar nu-si dau seama ca ala nu poate, nu are cum, sa le placa tot asa de mult, cu 20-30-40 kg in plus...ca lui, de fapt, ii plac slabanoagele...ca, daca nu-i placeau slabanoagele, nu se-ndragostea de ea cand avea 50 de kg, s-ar fi indragostit de alta, de 70-80 kg...si nu, sa nu-mi spuneti ca aspectul fizic nu conteaza, ca nu va cred...ca, vorba aia, 'ochii vad, inima cere', si daca tu esti fan 'femeia slaba si cu tzatze mari', tot o sa vrei din astea...chiar daca-ti iubesti sotia/iubita/prietena, care, intre timp, s-a facut de-o suta de kile...ai vrea sa fie iar cum a fost, nu-i asa? si daca noi, femeile, stim lucrul asta, de ce ne neglijam? de ce naiba pot femeile sa-si tina greutatea sub control pana se marita/agata vreunul, si-atunci, brusc si dintr-odata, nu mai pot? si nici kestia cu nascutul copiilor nu e un argument bun, c-atunci toate astea care-au nascut ar trebui sa fie balene...si stim foarte bine ca nu-i asa...ca, un pic de efort si mai multa vointa, te pot (re)aduce oricand la forma care te-a consacrat...si-atunci, de ce se-ngrasa femeia dupa ce se marita? p.s. intrebarea e valabila si pentru barbati, c-am cunoscut multi, sexi si atragatori, inainte de-nsuratoare, si, dupa, se facusera cat personajul ala din reclama de la pateu de ficat...stiti voi care...

Postat pe 24 Februarie 2008 09:12
da,iulia, buna intrebare.cred ca motivul ar fi intr-o oarecare masura lipsa motivatiei,dar eu ma gandesc si la faptul ca,dupa maritis se schimba stilul de viata al oricarei femei.adica nu mai iese la fel de mult ca inainte,gateste mereu(ceea ce poate inainte,ca si femeie singura nu facea), si sambata seara,in loc sa iasa sa petreaca pe undeva, sta in fata televizorului cu un sac de chipsuri langa ea si rontaie intr-una. motivatie cred ca ar trebui sa existe mereu pt o femeie.chiar daca a pus mana pe un barbat,asta nu inseamna ca nu-l poate pierde probabil si pt un motiv (stupid sau nu) ca acesta.
simonaj
Postat pe 24 Februarie 2008 10:33
parerea mea e ca nu o face fericita barbatul respectiv,d-asta se consoleaza cu chipsurile si mancarea din abundenta
lief
Postat pe 25 Februarie 2008 10:11
ok, nu o face fericita...dar nu ar trebui sa vrea fiecare dintre noi sa se simta cat mai bine in pielea proprie, cu sau fara un barbat prin preajma noastra? nu vi s-ar parea normal sa incercam ca fim frumoase pentru noi, in primul rand, si sa nu ne inecam dezamagirile sentimentale in sucuri carbogazoase sau, mai rau, in alcool, si chipsuri sau alte alimente pline de vitaminaE???

Postat pe 3 Martie 2008 10:42
mie una suferinta imi taie pofta de mancare si slabesc. e vorba pur si simplu de ignoranta crasa. daca tu nu te respecti, cum draq sa te respecte altcineva? faza cu "toate femeile sunt frumaose chiar daca sunt grase" e bullshit. or fi frumoase la suflet. in rest...sa puna mana sa slabeasca si sa lase consolarile si justificarile patetice pentru ca alea mai rau ingrasa. aspectul e primul lucru pe care un barbat il remarca. inainte de a trece la descoperirea sufletului tau frumos si personalitatii debordante.

Postat pe 3 Martie 2008 11:33
Mda...Asta chiar e o problema.Am observat-o la prietenele mele, dupa ce s-au casatorit.Parca nu le mai pasa de felul cum arata.Cand am intrebat ce s-a intamplat, majoritatea mi-au raspuns 'E, nu ma mai alege nimeni!'
Nu am inteles asta.Daca ne-am casatorit acum trebuie sa uitam ca trebuie sa ne ingrijim?Sunt impotriva acestui fenomen!!!
In primul rand trebuie sa fim frumoase pentru noi.Asta te face sa te simti bine si in interior.
Oare de ce unele femei uita de ele?
Mi-am pus intrebarea asta de multe ori.
Normal ca fac tot felul de depresii, devin nemultumite etc.
Eu zic asa :
Oricate probleme ai avea, nu trebuie sa uiti sa ai grija de tine.Din cand in cand trebuie sa ne mai rasfatam si noi!Face bine la suflet!


Postat pe 3 Martie 2008 11:37
unele femei se scalda 'dupa' intr-o dulce nepasare. oricarui barbat ii place sa aiba langa el o femeie cocheta , draguta si.. slabuta. arati bine in primul rand pt tine apoi pt ceilalti.sunt perioade in viata in care mai pui ceva kg important e sa faci ceva sa scapi de ele.

Postat pe 3 Martie 2008 11:50
E firesc sa te gandesti ca odata maritata , sotul te va place indiferent de ulterioara forma fizica pe care o capeti sau nu .Dar nu asta e scopul : sa te placa ...scopul este sa te placi tu , ca sa poti fii iubita de sot , placuta si admirata de altii.Aspectul fizic joaca si el un rol important intr-o relatie , desi nu este neaparat vital.
Daca o femeie oarecare se ingrasa dupa casatorie n-are nici o scuza daca acest lucru nu se datoreaza unei boli sau suferinte...mie imi place sa-mi vad sotul mandru cand iese cu mine pe strada .Pur si simplu...

Postat pe 9 Iulie 2008 13:07
normal orice femeie trebuie sa se ingrijeasca maritata sau nu...pt respectul de sine iar atunci knd te privesti in oglinda sa iti placa ceea ce vezi..dar intradevar multe femei stresate sau cu numeroase nemultumiri cu referire la viata pe care o traiesc se refugiaza in mancare si devin delasatoare mergand dupa premiza..ce rost are sa slabesc am alte probleme mai importante ne fiind constiente ca poate problema lor incepe chiar de aici ...de la faptul k nu re respecta si atata timp knd nu te respecti nu poti pretinde sa te mai respecte sotul ca femeie...
aura88
Postat pe 11 Iulie 2008 16:36
desi cand a fost postat subiecul,nu am raspuns din motive personale,acum o sa o fac......eu sunt un caz care este in contradictie cu ceea ce ati spus aici....pentru ca ,da, m-am ingrasat dupa casatorie....dar dupa ce am nascut si am avut anumite probleme medicale pe fond psihic datorate sarcinii si nasterii grele !!!!.....si nu sunt o neingrijita sau una care sa nu ma preocupe de aspectul meu fizic......dar asta sunt si am incercat sa nu fac un complex din acest lucru !!!!....si sunt foarte fericita,am o droaie de prieteni care ma apreciaza pentru ceea ce sunt ,nu pentru cum arat,si va garantez ca sotul meu este foarte mandru cand iese cu mine pe strada !!!!......totul,in viata,cand ai anumite nemultumiri,este sa nu le lasi sa te conduca sau sa te distruga.......atata timp cat te simti bine in pielea ta , mai ales cand pui pret mai mult pe sanatate( prefer sa fiu ca acum,grasa si sanatoasa,decat top-model si bolnava) si atunci cand stii ce valoare ai,viata va fi mult mai frumoasa !!!!.....

Postat pe 11 Iulie 2008 19:52
etta70..imi place atitudinea ta optimista esti o femeie de viata..dar cu un singur lucru nu sunt de acird cu faza"grasa si sanatoasa"...sa sti k a fi mai grasut nu chiar un beneficiu pt sanatate..iti poate periclita sanatatea cand nu te astepti..
aura88
Postat pe 12 Iulie 2008 23:13
Etta70 eu am subliniat faptul ca daca luarea in greutate se datoreaza unei boli / suferinte nu ai de ales...fiecare stie mai bine de ce i se intampla un anumit lucru sau de ce nu .Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca dupa nastere am revenit fff usor forma initiala,insa nu toate avem parte de aceasta sansa si , in afara acestui lucru , sunt si perfect sanatoasa ...cel putin asa eram in urma ultimului control medical efectuat ...

Postat pe 13 Iulie 2008 10:02
da,iubitele mele !!....aveti perfecta dreptate......a fi grasut uneori nu e bine pentru sanatate.....dar,eu am precizat ca MAI BINE GRASA SI SANATOASA......adica am vrut sa reliefez ca pentru mine e mai importanta sanatatea ,decat sa am o silueta desavarsita !!!!......si mai e o chestie: uneori a fi mai dolofan te ajuta sa treci mai bine peste niste boli in urma carora slabesti foarte mult,caci ai de unde da jos......daca ai fi mai slabuta,ce ai face???...deci exista si avantaje si dezavantaje....eu nu tin partea acum celor mai dolofane,caci mi-as mai dori si eu sa fiu ca la 20 de ani.....dar asta este.....nu am sa las acest nejuns sa-mi distruga fericirea si viata.....si voua va urez sa fiti asa cum va doriti si sa nu uitati ca aveti decat o viata de trait !!!.....
p.s.- sa nu aveti impresia ca m-au deranjat raspunsurile voastre....nicidecuum.......pentru ca nu sunt o fire sa "ma deranjez" repede,dar sunt o fire care isi sustine punctul de vedere.....va pup si va doresc toate cele bune.....

Postat pe 13 Iulie 2008 11:06
te puuuup de 2 ori , etta 70! muuuuah!muuuuah!

Postat pe 13 Iulie 2008 11:13
femeia slabuta pt a fi privita si cele grasute pt a fi pipaite

Postat pe 16 Iulie 2008 09:28
He-he!!!bine ai zis Camelia Stiu eu o vorba din popor,care ar fi raspunsul potrivit pt intrebarea ta Iulia,dar mi-e jena Hai sa zicem ca.........sunt femei carora le prieste viata/statutul de femei maritate(ca si in cazul barbatilor,care se ingrasa si fac burta,tocmai datorita traiului bun....).....Acum s-ar putea intelege ca noua(mie si sotului)nu ne prieste,avand in vedere ca suntem mai slabi decat atunci cand ne-am luat ...dar nu,in cazul nostru este ,,soiul rau,, cum se zice!!!sa va simtiti bine in pielea voastra
mell_30
Postat pe 2 August 2008 23:01
Hai ca va spun si eu cred.
Cred ca cea care a deschis acest subiect ori e slaba de la natura,ori nu e casatorita si nu are copii.banuiesc ca habar n-are ce inseamnao cura de slabire,otet de mere baut pestomacul gol,acupunctura pentru slabit,ceaiuri care te fac sa vomiti, restrictii alimentare, sala pana la epuizare si jogging pe faleza in fiecare zi. pana la 28 de ani aveam 57 de kg si dupa ce am ramas insarcinata m-am ingrasat cu 15 kg pe care in ruptul capului nu le mai pot da jos. si fac eforturi. daca pana la sarcina mergeam la sala doar ca sa fiu moderna, pe perioada sarcinii am facut inot,am mers pe jos pana cu o zi inainte sa nasc si de atunci nu mai mananc nimic din ce mancam in voie la 20 de ani. am ani de zile de cand n-am mai mancat pizza si cartofi prajiti, carne de porc, fac sala 5-6 zile pe sapt, masaj anticelulitic saptamanal,beau apa multasi totusi nu arat ca la 20 de ani.
in timp metabolismul incetineste,mai ales dupa 30de ani, glanda pituitara,cea care activa hormonulde crestere si iti mentinea arderile la cote maxime la tinerete isi inceteaza functiile si atunci tb sa mananci mai putin si sa faci mai multa miscare.
sunt una dintre femeile care face aproape orice sa slabeasca.intrebati-ma despre orice dieta de slabit ca eu stiu,orice exercitiu fizic pentru corp cunosc.mi- am rupt spatele cand saream la sedintele de aerobic si mi-am deplasat genunchiul de la jogging si scari. nu sunt slaba sau mai bine zis nu mai sunt slaba.uneori sunt asa de disperata incat ma inchid in casa si plang.de ce? dincauza celor care se cred indreptatite sa judece ceea ce lor nu li se intampla.poate vorbi una din cele care trece prin chinurile iadului sa se mentina la un standard pe care ni-l impunem noi. nu sunt slaba dar arat mai bine ca una care este si fundul meu e mult mai apetisant,ma epilez, ma spal pe dinti, imi aranjez parul si ma parfumez.niciodata sotul meu de 13 ani nu mi-a spus ca miros a transpiratie sau ca imi miroase gura. am o piele frumoasa si sanatoasa si da, recunosc ca ma gandesc sa fac liposuctie dar asta pt ca ma obsedeaza pe mine si nu pt ca mi-ar spune sotul sau ceilalti din jur ca sunt grasa. e mai important sa fii ingrijita si sa fii om. atunci nu mai mananci gustarele in fata televizorului si petreci timp cu cei pe care ii iubesti.
sa fii grasa e o problema ce tine de psihic, criticandu-le pe femeile care sunt nu faci decat sa le adancesti problema si nu rezolvi nimic.
obezitatea e o boala ca si alcoolismul ca si dependenta de droguri.
vioavram
Postat pe 5 August 2008 14:45
felicitari vioavram. ai pus punctul pe "i". vb serios. exista femei superbe, fara sa fie slabe. cu o piele frumoasa, si forme frumoase si care se simt bine in pielea lor si asta le face sa fie frumoase. indiferent cite kg arata cintarul si citi centimetri au in talie sau pe solduri.
si nu cred ca e atragator sa fii slaba, cu pielea lipsita de stralucire, pt ca te infometezi, cu ochii incercanati si o tona de fard care sa iti ascunda cearcanele, si cu oasele bazinului iesindu-ti prin piele. decit asa... mai bine cu 10 kg peste ce este considerat "fashionable".
nu cred ca majoritatea femeilor se ingrasa dupa ce se marita. dar e posibil ca multe sa se neglijeze. mai degraba as vedea un tipar in modul in care se ingrasa barbatii dupa ce se insoara. ca asta chiar se intimpla.

Postat pe 11 August 2008 09:41
Sunt foarte de acord cu ceea ce s-a scris aici, in special cu vioavram si pisicaneagra. Si eu sunt casatorita de 14 ani si, desi nu ma chinui chiar atat de mult sa-mi mentin o greutate cat de cat, stiu cat e de greu sa te uiti la cartofi prajiti sau la pizza cu jund fara sa te poti atinge de ele. Stiu ce inseamna sa te culci seara infometata si in loc de vise frumoase tu sa visezi munti de spaghete si inghetata. Dar, trebuie sa recunoastem ca sunt si multe femei care dupa ce se casatoresc, fie din lipsa de timp, fie din lipsa de bani, fie din lipsa de chef, nu se mai ingrijesc si dau vina pe sarcini. Am colege chiar grase care se plang ca nu stiu cum sa mai slabeasca ("ca doar nu mananc mai nimic toata ziua..."), dar daca le urmaresti, ai sa vezi ca in permanenta mananca cate ceva: un biscuite, putina ciocolata, un fursec, o bucatzica de paine... Pe de alta parte am prietene carora nu le-as spune grase ci mai degraba grasutze pentru ca le sta atat de bine asa incat sunt convinsa ca daca ar slabi s-ar urati. In concluzie, important e cum te simti tu in pielea ta si cum te percep cei care traiesc alaturi de tine. Aici ma refeream la sot si copii. In rest... nu cred ca mai conteaza parerea altora mai mult sau mai putin binevoitori.
Lucia1971
Postat pe 15 August 2008 13:56
Eu m-am mutat in SUA si m-am casatorit aici. Din momentul ala...dezastru...din skinny si toned ce eram am ajuns cu 20 in plus. La mine a fost adaptarea, dar ale naibii sa fie ele de kile daca se duc. Iar mancarea aici, Sfinte...sa nu incep...si daca te chinui sa mananci NUMAI vegetale tot sunt pline de hormoni, asa ca degeaba, tot dereglat esti.

E cumplit pentru un european sa se adapteze la traiul in SUA si are repercusiuni serioase asupra organismului. Nu am inotat asa de mult ever, poate doar cand faceam natatie in copilarie si eram in piscina in fiecare zi...si tot degeaba. TOTUL in America ingrasa si toti se asteapta sa iei medicamente sa slabesti...idiotii!

Uff, vreau acasa la mama. O fi zacusca grasa, da macar e din gradina!
_photo_addict_
Postat pe 5 Septembrie 2008 06:55
Eu cred k atunci cand avem ce ne trebuie langa noi(adik barbatul ales) avem tendintza de a fi mai delasatoare... Eu am trecut prin asta. Acum 3 ani knd l-am cunoscut pe fostul logodnic ( ) aratam criminal, eram trasa frumos la sala, aveam 47 de kile la 1.60. Acum o luna cand m-am despartit de el aveam 60 kg. El ink ma iubeste, eu nu. In fine...eu acum iar ma trag la sala, am ajuns la 55 kg, si am mult mai multa grija de mine (stiindu-ma libera vreau sa simt k ink mai sunt atragatoare) si tocmai am aflat k nu mai fusesem la sala de 2 ani jumate...(mi-a amintit instructoarea) deci...eu care mereu eram frumoasa si aveam grija obsesiv de mine...am ajuns sa ma fac cat tancu' dupa 3 ani... cu toate k am acele principii conform carora o femeie nu tre sa uite k e femeie dupa ce se marita, dar iata k si la mine a aparut comoditatea si m-am complacut: las' k ma iubeste. NU e ok sa gandesti asa... :(

Postat pe 6 Septembrie 2008 02:14
Cum naiba sa nu poti slabi dupa o sarcina? Curele de slabire,aerobicul,trasul la aparatele de la sala,otetul de mere pe stomacul gol etc., nu inseamna ca am incercat TOT, fiindca pt asta se fac niste analize si se cere parerea unui nutritionist. De exemplu, mama mea are 1,63 m. Pana la 40 de ani a avut in jur de 65-68 de kile si nu credeam ca va mai avea silueta frumoasa,subtirica. Dupa 40 de ani,a inceput sa se hraneasca diferit,sa aiba grija ce mananca,si nu pt silueta,ci doar pt sanatate. Pur si simplu am ramas uimita sa observ ca femeia a dat jos mai mult de 10 kg si momentan arata ca si cum nu ar fi avut 2 nasteri,sa nu mai zic ca are cu cateva kg mai putin decat mine...Deci nu-mi spuneti ca sunteti experte -unele dintre voi- in diete,eventual ati incercat mai multe diete sa vedeti care da cele mai bune rezultate.
Ideea de a arata bine nu inseamna sa ti se vada oasele bazinului,ci inseamna a arata proportionat...si sa lasam manechinele in treaba lor, ca alea nu stiu nimic altceva decat 3 pumn de mancare pe zi si sunt pline de riduri la 40 de ani.Alea oricum nu se hranesc sanatos.
A fi sanatos inseamna a manca sanatos,nu toate prajelile si carbogazoasele de la care râgâim ca porcu',si daca intr-o zi ati mancat 1 portie ca cartofi pai sau 1 pizza,sa nu credeti ca dimineata deja ati acumulat 1-2 kg...stati calme...asta se depune dupa 3-4 zile, si inseamna ca a 2-a zi ar trebui sa compensam cumva mancarea nesanatoasa,adica 2-3 mere de 2 ori pe zi si nu mai vedem cartofii pe solduri.
emyia
Postat pe 6 Septembrie 2008 10:05
Iar noi,suntem comode dupa casatorie sau dupa ce suntem intr-o relatie stabila. Si eu m-am ingrasat 8 kg de cand sunt in alta tara,am slabit doar 3,iubitul meu tot ma placea,dar nu ma simteam eu bine cu kg in plus...

P.S.: Va rog sa nu-mi sariti in cap pt faza cu ''Cum naiba sa nu poti slabi dupa o sarcina?'', lasati-ma pe mine sa ma conving dupa urmatoarele 9 luni,ca poate o sa am si eu stress pe cap. Am sa incerc in timpul sarcinii sa nu ma ingras mai mult de 10 kg.....sper!
emyia
Postat pe 6 Septembrie 2008 10:09
dap sa te vedem dupa 9 luni de sarcina si mai stam de vorba.
vioavram
Postat pe 6 Septembrie 2008 20:51
E cumplit acel sentiment de "after good lookin'" cred k stiti la ce ma refer... Adik tu care te stiai admirata mereu atat pe plaja cat si iarna...tu care imbracai orice blugi ca oricum nu te faceau grasa si acum TU care nu poti lua o bluza stramta la un blug cu talie joasa, sau tu care nu stii cum sa te mai asAtunci doare cel mai tare cand stii acel sentiment de "aproape perfecta" si acum nu-l mai simti. Noi starea de rau o cunoastem dupa ce experimentam starea de bine...altfel poate n-am mai face diferenta atat de usor... Ideea e ca instructoarea mea de la sala vrea sa nasca la anu. Are 1.73 si 62 kg. Vrea sa slabeasca zece kg, sa se mentina pt k peste un an are in plan un bebe. Si vrea sa manance tot ce are nevoie bebele si daca e sa se ingrase cu 20 kg sa dea doar zece dak e... Si se va duce si la un nutritionist sa ii aleaga alimente pentru bebe si pt silueta ei cat de cat... Eu cred k procedeaza bine... Voi ce parere aveti?

Postat pe 6 Septembrie 2008 21:18
de acord cu tine, vioavram.....mai bine tac acum...
emyia
Postat pe 8 Septembrie 2008 08:23
Hmmm, pana m-am maritat am fost normala nici grasa nici slaba, apoi m-am ingrasat, de ce? pai am inceput sa fac fel de fel de bunatati pt sot, prieteni samd, nu am mai iesit din casa asa des ca inainte samd, apoi am facut un copil, inainte de a naste aveam 90 kg, dupa nastere 80kg, dar in timpul sarcinii am facut o boala, care m-a obligat la 2 ani de regim lipsit de grasimi, plus stari de rau zilnic, orice mancam imi facea greata, de frica nu mancam nimic pentru ca stiam ca trebuie sa am grija de copil pana seara cand venea sotul acasa, destul de greu si cu viata sociala, la o petrecere beiam doar apa plata si eventual ciuguleam ceva "sanatos", nici fructele si legumele crude nu imi faceau bine, zau ca nu aveam nici un chef de nimic, am ajuns la 58 kg, am socat colegii cand m-am intors la munca cat eram de slaba, ma simteam "bine" ca sunt slaba dar totusi atat de rau fizic, mi-am revenit am introdus mai multe in regimul meu si ... rezultatul m-am ingrasat , cu boala e ok nu mai am crize dar .... acum sunt iar nemultumita de greutatea mea si dupa 2 ani de foame si un an de dezmat culinar ma intreb acum cum e mai bine? grasa si sanatoasa sau manechin si slaba?
alinuta_b2004
Postat pe 10 Septembrie 2008 08:28
ok...am citit de toate...pana sa ma recasatoresc cu al 2-lea sot (cand deja nascusem) aveam 48 kg la 1,63m...dupa-aia...wow...tot urca acul ala de la cantar (si la mine si la el).

Sunt o femeie educata, ingrijita...dar alergam toata ziua cu treaba si seara...ne asezam amandoi linistiti la masa (bani erau, bunatatile...ehe veneau si ele). Mancam tihnit si mai beam si o bere...

In limita timpului mergeam la sala sau la inot...dar mancatul seara facea ravagii. Ce slabeam din mancat disociat sau din sala...ehe...cand seara dadeam iama in bunatati...se vedea.

Deci nu era clar mentalitatea ca am pus mana pe sot si...gata!

Ei...acum nu spun nici motivul exact, nici metoda dar am inceput sa dau jos si ma simt mult mai bine.

E greu, cred eu, sa zici ca te simti bine in pielea ta cand se revarsa slaninutele peste tot...Nu e vorba sa fi fotomodel...dar nici dizgratioasa.

E drept ca sunt barbati carora le plac femeile mai plinute, dar sa nu exagereze...Cand ai 100 de kg si sotul iti spune cat te iubeste...mai trebuie sa te uiti prin agenda lui, sau ...ma rog...sa fi mai prevazatoare.

Treaba e ca barbatii nu au nici o problema cu faptul ca au facut burta sau gusa, sau toarte...ei zic ca e dreptul lor. Aiurea!

Deci nu doar femeile se neglijeaza!
luv4ever77
Postat pe 11 Septembrie 2008 21:51
De la: aura88, la data 2008-07-12 23:13:02etta70..imi place atitudinea ta optimista esti o femeie de viata..dar cu un singur lucru nu sunt de acird cu faza"grasa si sanatoasa"...sa sti k a fi mai grasut nu chiar un beneficiu pt sanatate..iti poate periclita sanatatea cand nu te astepti..

Buna,
Ininte sa raman insarcinata aveam 50 kg(1.70 inaltime).Dupa nastere am ramas 2 ani cu 98 kg.Eram la fel de frumoasa si poate mai ingrijita,dar lumea se uita ciudat la mine,chiar nu ma simteam bine in pielea mea si am ajuns sa fiu complexata complexatelor.Dupa cei 2 ani am slabit iarasi la greutatea initiala.De cateva luni m-am ingrasat din nou,ajungand la 60 kg.Pot spune ca imi place cum arat si chiar ma simt bine in pielea mea,dar parerile celor din jur sunt impartite si anume unii imi spun ca arat mai bine acum si putini sunt cei care-mi zic ca aratam mai bine la 50 kg.
Ceea ce e important este sa te simti tu bine ,sa-ti placa cum arati,nu celor din jurul tau.Pupici
cristina_palfi
Postat pe 16 Septembrie 2008 10:16
Eu vin si va contrazic pe unele,de fapt ideea ca dupa ce te casatoresti nu iti mai pasa cum arati sau ca nu ai motivatie si bagi mancare in tine.Cum e posibil?Nu pe toate ne-a lasat D-zeu sa aratam ca papusa de frumoase,dar asta nu inseamna ca dupa casatorie sa se aleaga praful de noi.Eu cred ca e vorba de vointa.Daca azi faci foamea si maine mananci ciocolata,cine e de vina?Sau daca ai probleme si te refugiezi in mancare,cine e vina?Sunt unele femei care da,nu pot slabi din motive medicale sau asa le este metabolismul,sau asa le-a lasat D-zeu.Dar sunt si unele care, cum prind ceva de mancat, se comporta ca si cand ar fi facut foamea o luna. Eu am si nascut ,m-am si maritat si sunt tot aceeasi.De la 18 ani am aceeasi greutate:49 kg.La o zi dupa nastere am avut 53 kg ,dar in 2 saptamani am dat jos si am purtat toate hainutele pe care le aveam dinainte de sarcina.Si nu am tinut regim,iar in timpul sarcinii am mancat tot ce trebuie ca sa fie copilul ok. Deci,zic ca se poate.Nu exista scuza ca "vai,nu am timp sa-mi fac unghiile sau sa ma epilez ca trebuie sa gatesc ".Pai pana fierbe oala cu ciorba te epilezi,pana se coace placinta iti faci unghiile..daca vrei..Sper sa nu mi-o ia nimeni in nume de rau.E doar o parere personala.Gata,ca am scris prea mult.Va pupic dragelor!

Postat pe 21 Septembrie 2008 17:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre femeia (in)grasa(ta) 'dupa'... 46 De la: diana1981 8 August 2009 17:16
Alimente antistres 4 De la: 5 Martie 2012 21:21
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
dezamagire 66 De la: klenica 1 Noiembrie 2012 10:48
retete de salate 14 De la: peppermint 24 Martie 2010 14:11