Setari Cookie-uri

sunteti fericiti ?

Mi s`a nazarit sa deschid topicul asta din dorinta de a afla daca sunt intr`adevar oameni fericiti pe lumea asta.
Poate cineva sa afirme "Da, sunt fericit!" ?
E cineva implinit pe toate planurile? Sau macar ati avut perioade mai lungi in care ati fost impliniti? Cat de mult a durat fericirea voastra?
Toata lumea se chinuie sa fie fericit... dar niciodata nu suntem. Sau ma insel?

mainedimineata
Postat pe 5 Octombrie 2008 18:40
poti fi fericit si implinit si cu ceea ce ai...ce e drept "lumea buna" ar putea spune ca te multumesti cu putin...motive de nefericire gasim in orice moment si foarte usor...si asta, cred eu, pentru ca ne uitam mai mult la ce au altii decat la ce avem noi...
eu pot afirma cu mana pe suflet ca sunt un om fericit...sotul meu nu e fat-frumos si nici plin de bani dar ne iubim si ne intelegem nemaipomenit...copilul meu nu e geniu dar multumesc in fiecare zi sortii ca mi l-a dat...am o meserie grea si uneori ingrata-cea de medic- dar nimic nu se compara cu zambetele copiilor pe care-i vezi crescandu-ti sub ochi sau cu cele ale batranilor carora le usurezi suferinta...ar mai fi multe de spus despre motivele de fericire pe care le putem gasi oricand in jurul nostru...trebuie doar sa vrem sa le vedem..
iertare daca v-am plictisit..

Postat pe 5 Octombrie 2008 19:51
fericirea totala nu cred ca poate fi atinsa in lumea asta:)
da, pot spune ca uneori sunt fericita, dar sunt si momente in care nu pot fi mai nefericita.
suntem oameni ...si astea sunt starile noastre. nimic nu e perfect...
morticia_adams
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:15
eu cred ca nefericirea noastra consta in lupta pe care o ducem ca sa fim fericiti. suntem mereu nemultumiti, mereu vrem mai mult.
inocica, sunt foarte bucuroasa ca esti fericita. si nu consider ca te multumesti cu putin. atata timp cat esti fericita.. de fapt ai TOTUL.
as vrea sa vad aici cat mai multi oameni care se simt fericiti... poate pentru ca simt nevoia sa fiu optimista. am citit pe forumul asta o gramada de subiecte... si sunt atatia oameni nefericiti, cu probleme.. si oameni care isi fac probleme din nimicuri.
joana_rise, e o stare de fapt asta cu fericirea totala care nu poate fi atinsa... da` noi continuam sa tindem la ea. Sau nu stiu.. eu pot sa afirm ca am atins fericirea aia totala... a tinut cam 3-4 luni... mai demult. Nu e o fericire care sa fi durat toata viata, dar am atins`o, am simtit`o. Era pur si simplu totul perfect in viata mea. Sunt sigura ca mai sunt oameni care au ajuns aici la un momentdat... si daca am ajuns.. de ce oare nu putem sa ramanem acolo?
hmmm... ati auzit despre inteligenta emotionala?
mainedimineata
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:40
cred ca depinde de tine, de felul in care privesti lucrurile, si fericirea inseamna altceva pt fiecare in parte.eu nu pot zice ca sunt fericita,dar sunt multumita pt viata pe care o duc acum.fericita am fost cu adevarat pt cateva clipe,zile,traite la maxim.
DeeaCatalina
Postat pe 6 Octombrie 2008 18:26
pai fericirea totala ar trb sa fie perfecta, nu? si lumea asta e oricum numai nu perfecta.
cred ca majoritatea pers au auzit de IE. de ce intrebi?
morticia_adams
Postat pe 6 Octombrie 2008 18:38
normal ca fiecare percepe fericirea in mod diferit. nici nu indraznesc sa sugerez altceva. inseamna ca eu sunt o norocoasa daca am simtit`o mai mult de cateva zile
Intreb de IE pt ca daca toata lumea ar sti despre asta si si`ar deschide putin ochii, cred ca lumea ar fi intr`adevar mai buna.. mai fericita.
mainedimineata
Postat pe 7 Octombrie 2008 01:48
mai ziceti ceva, acuma. m`ati parasit de tot?
mainedimineata
Postat pe 12 Octombrie 2008 11:54
nu imi place sa imi pun astfel de intrebari....prefer sa ma simt fericita in unele momente si atat, fara sa zic : ia uite frate, da , sunt fericita..este ca si cum l-ai intreba pe iubitul tau dupa o partida : ma iubesti ?

Postat pe 12 Octombrie 2008 13:11
E cam greu sa raspunzi la intrebarea asta, si stii de ce pentru ca de multe ori noi oamenii confundam starea de multumire cu cea de fericire.Este adevarat sunt multumita de mine,de ceea ce am realizat pana acum,am aproape tot ce imi doresc(atentie am spus aproape),dar nu pot spune ca sunt fericita si nu pentru ca nu as aprecia ceea ce am.
Cred ca fericirea adevarata o poti gasi numai in iubire,atunci cand iubesti si te stii iubit.
HJKH
Postat pe 12 Octombrie 2008 18:31
fericirea nu exista! a fi fericit inseamna sa iti mearga bine pe toate planurile, dar omul in ziua de azi gaseste o hiba in toate (mai ales romanul) pt ca nu e multumit de mai nimic. am putea fi fericiti in viata asta, dar nu stim cum sa ajungem in stadiul asta.

dupa cum spunea tudor chirila intr-un cantec: "fericirea e ceva ce nu se atinge niciodata, dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata!"....nu ca ar fi un geniu dar cu siguranta muza lui a fost viata reala
bangla_soul
Postat pe 12 Octombrie 2008 23:31
Da!Eu sunt fericita!
sweetpink
Postat pe 13 Octombrie 2008 01:59
si eu sunt fericita

Postat pe 13 Octombrie 2008 18:06
cateodata nu....dupa ce ma intorg de la shoping
cateodata da...cel mai des in ziua de salariu

asa e viata cu vai si dealuri de trecut.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Octombrie 2008 18:36
Eu cred ca de cele mai multe ori fericirea este o optiune personala.. singuri alegem daca ne simtim bine sau in fata oricarei situatii.. putem alege de fiecare data sa vedem partea plina a paharului si sa nu ne lasam coplesiti de cea goala.
Per total sunt o persoana fericita.. mai am momente de nemultumire, dar procedez dupa cum va spuneam mai sus si ma oblig intr-un fel sa vad partea buna. Asa, nemultumirea trece cat ai clipi si o stare de bine isi face loc. Deci da, sunt o persoana fericita.

Postat pe 13 Octombrie 2008 21:37
De la: oanna_81, la data 2008-10-13 21:37:16Eu cred ca de cele mai multe ori fericirea este o optiune personala.. singuri alegem daca ne simtim bine sau in fata oricarei situatii.. putem alege de fiecare data sa vedem partea plina a paharului si sa nu ne lasam coplesiti de cea goala.
Per total sunt o persoana fericita.. mai am momente de nemultumire, dar procedez dupa cum va spuneam mai sus si ma oblig intr-un fel sa vad partea buna. Asa, nemultumirea trece cat ai clipi si o stare de bine isi face loc. Deci da, sunt o persoana fericita.


singura stare de nemultumire o am cand fraierul de Torok,adica sotul meu nu pleaca de acasa sa ma pot duce la amant,in rest dupa ce ma intalnesc cu el e tot roz,cat ma face de fericita!numai ca eu am mai multi amanti si nu stiu cum sa ma impart,dar nu conteaza ,sotul e un fraier si nu zice nimic,doar m-a prins in pat cu amantul si a luat-o in freza oricum nu ma despart de el pt ca atunci as ramane pe drumuri ca amantii toti sunt insurati si vor doar sa se distreze cu mine,si atunci raman si eu maritata sa pastrez aparentele cat de cat ce viata fericita am,sa nu ma invidiati fetelor
SEMNAT OANA

Postat pe 13 Octombrie 2008 21:51
mai mia-bela..tu chiar esti obsedata..si dai dovada ca nu ai bun simt in tine...sa nu mai zic de cei 7 ani de acasa care i-ai facut la scoala de corectie dupa cum se vede.

chiar murdaresti peste tot cu aberatiile tale...esti fan oana....ok....ai ceva de zis ...poti trimite privat ca nu intereseaza pe nimeni viata particulara a nimanui......



si acum sa trec la subiect.....

DA....sunt fericita, chiar foarte fericita si va doresc si voua la toti ...sa fiti fericiti si iubiti...

mafia_nrr1
Postat pe 14 Octombrie 2008 11:41
Si pe mine m-au cam pus pe ganduri spusele laui mia_bela.... Deci de aia nu avem noi astealalte amant... Ca ni-i ia ea pe toti!
Lucia1971
Postat pe 14 Octombrie 2008 12:10
Mia bela la tine prostia , invidia si rautatea nu au sfarsit, asa-i? Nu intereseaza pe nimeni draguta cati amanti are Oana, sau cum isi traieste viata. Daca aveti voi ceva de reglat, faceti asta in privat nu ne obosii pe noi cu vocabularul tau de mahala, gramatica de repetenta si pareriile de fufa ofilita si frustrata.
Aici oamenii isi formeaza imaginea dupa ce posteaza, dupa cum vorbesc si...mai ales dupa cum gandesc (nu te obosii sa-ntelegi ultima parte) Din toate aceste puncte de vedere Oana e o fata de nota 10 si din partea mea tot respectul.


serena1
Postat pe 14 Octombrie 2008 12:35
si eu sint un om fericit si am tot ce am dorit de la viata! in primul rind am parte de multa dragoste!cine nu ar fi astfel fericit?
kudika1993
Postat pe 14 Octombrie 2008 12:40
Draga mia-bela tu nu obosesti niciodata ?Oricum esti de "apreciat"ca de fiecare data reusesti sa ne surprinzi cu stupizenia ta(asta ca sa fiu draguta).Daca ai ceva conturi de reglat cu Oana "te rog"si eu ca si celelalte fete fa-o in particular.Iti dau un sfat:incearca si tu (daca nu-ti cer prea mult)si citeste postarile Oanei de pana acum si fa o paralela(n-are nicio legatura cu ceea ce te gandesti tu)si vezi care este diferenta dintre voi.
donttouch
Postat pe 16 Octombrie 2008 09:54
si eu sunt fericita , iubesc si sunt iubita..
alinutza_alinusk
Postat pe 24 Octombrie 2008 08:01
inainte credeam k fericirea e ceva greu de atins... k perfectiunea. shi cum perfectiunea reprezinta un ideal in viatza... ma gandeam k n-o sa fiu niciodata fericita... am stat am analizat foarte mult dorinta mea obsedanta de a fi fericita shi am ajuns la concluzia k intai tb sa fiu multumita... shi dc sunt multumita, atunci sunt shi fericita... in ce consta fericirea? presupun k numai in bine... intoate realizarile bune de care ai parte... insa, raspunsul meu pt mine e acesta: fericirea mea consta intr-o familie a mea, in imbratisarea sotului, in zambetul copilashului nostru... scopul vietzii mele nu a fost, nu este shi nici nu va fi cariera, ci intemeierea unei familii minunate.
asta am zis in ultimii ani, asta am gandit cu tarie. shi inca cred. doar ca mai nou, am realizat k am momente in care sunt fericita. din diverse motive: ca ma suna iubitul, ca ieshim la o cafea, k petrecem un week end impreuna... fericirea mea depinde de comportamentul partenerului meu. din pacate, pierd din vedere lucruri care ar tb sa fie mult mai importante: zambetul mamei cand intri pe usha, vorbele de duh ale tatalui cand te vede un pic debusolata, intrebarea surorii:"noi cand ne mai vdm k mi-e dor sa mai stam de vb k fetele?", telefonul prietenelor interesandu-se de cum mai stau cu dragostea... dojana bunicului cand se simte neglijat... acestea ar tb sa fie momentele de fericire, momentele in care cei apropiati se intereseaza de tine sau cand iti zambesc, dovada k nu te-au uitat, k le pasa de soarta ta. shi sunt fericita, doar ca pe moment nu realizez asta...
in mare sunt fericita... dar am shi momente in care sunt atat de nefericita incat tb sa ma agat de momentele de fericire per care le-am trait pana atunci...
fericirea e ceva relativ... shi e perceputa diferit de fiecare in parte...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 24 Octombrie 2008 08:30
place raspunsul tau, just_because :) dar sa stiti ca adevarata fericire consta in a sti sa te bucuri de toate lucrurile frumoase din jurul tau... de micile bucurii pe care ti le ofera viata, nu neaparat numai de cele mari.
Ma supara foarte tare persoanele care se agatza de amintirile din trecut pt a fi fericite (aici nu ma refer la tine just, am inteles ca se intampla asta doar uneori cand esti mai suparata.. toti avem momente dinastea). Ma enerveaza cele care nu au vointza sa se ridice si sa lupte in continuare(ce daca ti`ai pierdut slujba? mai sunt o gramada altele, sau ce daca te`a parasit iubitul? sunt atatia altii care si`ar dori sa te aiba si sa te rasfete si sa te iubeasca), ma supara pana in adancul sufletului cele care se complac intr`o stare jalnica si aici ma refer in special la femeile care nu au puterea sa puna punct unei relatii care nu duce nicaieri sau mai rau, unei relatii demult consumate(oamenii se schimba in permanenta in functie de mediul inconjurator, uneori in bine iar alteori in rau, dar niciodata nu vor mai deveni cum au fost candva).
Trebuie sa invatam sa ne acceptam pe noi insene asa cum suntem, sa fim multumite si cand trecem printr`o perioada mai grea sa ne gandim ce trebuie sa facem sa trecem peste ea.. si sa facem!

Va pup si va doresc sa fiti fericite!
mainedimineata
Postat pe 24 Octombrie 2008 11:26
imi place intrebarea ta :),mi-a amintit de o povestioara foarte frumoasa si am sa v-o spun si voua pt ca mie morala ei chiar mi-a placut.un bogatas foarte mare avea tot ce-si putea dori,aur,bani de nu stia ce sa faca cu ei si o sotie pe care o iubea si ea il iubea pe el insa nu aveau copii.desi avea toate astea nu se simtea fericit iar intr-o zi se gandeste sa-si trimite niste angajati sa intrebe toate persoanele pe care le intalnesc in calea lor daca sunt fericiti si acela care le va raspunde ca este fericit sa-i ia camasa si sa i-o aduca si lui pentru a simti si el fericirea.zis si facut,merg angajatii pe strada,la toti bogatasii pe care ii gasesc si ii intreaba daca sunt fericiti,toti insa raspund ca nu sunt fericiti,ca isi doresc mai multi bani si mai multe averi.dupa multe zile de cautari angajatii merg pe un camp unde un om simplu isi sapa pamantul si angajatii il intreaba si pe acest om:"tarane tu esti fericit?"iar omul raspunde "da,sunt fericit!".angajatii fericiti ii spune taranului sa le dea si lor camasa lui pt a i-o duce stapanului lor si ii va da in schimb cati bani vrea el.omul ii asculta si le raspunde"dar ce camasa sa va dau?eu nu am camasa!" iar atunci il intreaba "pai si tu cum esti fericit omule daca nici macar camasa nu ai?"iar el le raspunde:"Dumnezeu mi-a dat o femeie buna si 3 copii minunati si suntem cu totii sanatosi..."
mie mi-a placut foarte mult,sper sa va placa si voua si sper sa va ganditi mai des ca sunteti fericiti.ar trebui sa ne bucuram si sa-i multumim lui Dumnezeu in fiecare zi ca ne trezim sanatosi,ca ne-a mai dat inca o zi in aceasta viata,sa ne bucuram de lucruri marunte si asa vom fi mai fericiti.va pupik si va doresc sa fiti fericite/fericiti!
angel_05
Postat pe 24 Octombrie 2008 12:51
Iarta`ma, dar... nu`mi place ideea. Adica daca esti bolnav, nuu poti fi fericit? Nu toti ne`am nascut sanatosi sau nu toti suntem sanatosi. Dar fiecare are dreptul la fericire. Da, trebuie sa`i multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi si sa ne bucuram de asta, dar nu aici se limiteaza fericirea.
mainedimineata
Postat pe 24 Octombrie 2008 17:26
De la: mainedimineata, la data 2008-10-24 17:26:37Iarta`ma, dar... nu`mi place ideea. Adica daca esti bolnav, nuu poti fi fericit? Nu toti ne`am nascut sanatosi sau nu toti suntem sanatosi. Dar fiecare are dreptul la fericire. Da, trebuie sa`i multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi si sa ne bucuram de asta, dar nu aici se limiteaza fericirea.


subscriu....

a fii bonav nu inseamna ca nu esti fericit..exista oameni care s-au nascut cu deficiente si sunt fericiti....

pot spune ca Da ..sunt fericita,,iar fericirea nu inseamna bani...( banii nu aduc fericirea) atata timpcat ai casa ta , familia ta langa tine si sanatate te poti numi fericit....

va doresc la toti sa fiti fericiti si iubiti.....
mafia_nrr1
Postat pe 24 Octombrie 2008 17:31
Cred ca fericirea e o variabila. Eu sunt fericita! Am un sot care ma adora, o familie pe care o iubesc si ma iubeste, sunt sanatoasa, in curand voi putea sa am meseria pe care mi-am dorit-o asa ca sunt fericita! Normal ca sunt zile in care sunt si nemultumita... de nimicuri, dar atata timp cat am lucrurile care consider eu ca sunt cele mai importante in viata nu am motive sa nu fiu fericita! Mai sunt persoane care au aceleasi lucruri ca si mine dar tot nu pot spune ca sunt fericite, care oricat ar avea tot nu se simt fericite...parerea mea e ca manie pe Dumnezeu.
irinajd
Postat pe 29 Octombrie 2008 01:31
De la: mainedimineata, la data 2008-10-24 17:26:37Iarta`ma, dar... nu`mi place ideea. Adica daca esti bolnav, nuu poti fi fericit? Nu toti ne`am nascut sanatosi sau nu toti suntem sanatosi. Dar fiecare are dreptul la fericire. Da, trebuie sa`i multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi si sa ne bucuram de asta, dar nu aici se limiteaza fericirea.

Eu sunt fericita cand sunt bolnava ;)) k stau in pat si lenevesc toata ziua :D
iancu
Postat pe 29 Octombrie 2008 23:57
Eu sunt FERICITA :D .... nuj ce mi-as putea dori mai mult .... am 22 de ani ,mai am un an si termin o facultate ... am un servici stabil (cu salariu mik;))nu ma deranjaza)...mi-am deschis o firma care merge binisor deocamdata (deh e la inceput) colaborez cu alte 3 firme ca agent de vanzari pe baza de comision ... fac voluntariat pt o fundatie umanitara .... am un iubyt la care tin enorm si el la mn (cred :D)si ne intelegem f bine ... o viitoare soacra(sper) jos palaria cu care ma inteleg sooper ... o mama si un frate care ma sprijina in tot ce fac si pot vb orice cu ei .... , un sef intelegator , o gramada de cunostinte , prieteni nuj ( multi se lauda putini se arata ;)))....da eu sunt fericita ...sunt fericita cand ma trezesc dimineatza (dupa 4-5 ore de somn ) si ma uit p geam si vad k e soare afara si nu o sa inghet de frig 15 min cat o sa merg dimineatza pe jos pona la servici ... sunt fericita cand ma cert cu iubytu meu (ca urmeaza dulcea impacare) ...cand se supara p mine(inseamna k tine la mn ).... sunt fericita cand merg p la ai mei si ma jok cu pisici si catei (abia astept ) ... sunt fericita k exist si sunt aici sa ma bucur de ceea ce am ... sunt fericita k m-a parasit fostu iubyt(l-am cunoscut p actualu) ....sunt fericita k am ramas de atatea ori fara servici ....am avut ocazia sa o iau de la inceput sa invatz atatea si atatea lucruri noi ...sa capat atata experienta profesionala si sa cunosc atatia oameni ....parerea mea k de la fiecare om cu care stai de vb ai cate ceva de inv ... mai ales de la copiii ....invetzi sa fii fericit ...sa razi...e frumos ..... chiar dc sunt zile cand ma simt nefericita ,sunt trista ,simt k nu mai fac fata, sunt stresata si at stau si ma gandesc " CE FERICITA SUNT K TREC PRIN ATATEA " ce nu te omoara te intareste ;))asta e filosofia mea ...si ii compatimesc p cei care stau sa isi planga de mila k isi pierd timpu (timp in care ar putea sa il foloseasca in alte scopuri mai constructive) gandindu-se ce nefericiti sunt ei .... si ii compatimesc p cei carora le e frica de nou ...sa o ia de la inceput.... pe cei carora le ef rica sa guste viata de frica sa nu sufere .... sunt fericita cand ma ia iubytu in brate cand ma vede suparata si ma saruta fara sa ma intrebe nika si apoi face o gluma si uit toate probl de la servici .....sa mai spun motive pt care sunt fericita ? :d as mai avea ...o mie ....concluzie : chiar sunt fericita (si dureaza cam de mult si deocamdata nu se prevad norisori :D k sufla vantul :D)
iancu
Postat pe 30 Octombrie 2008 00:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubire sau banii? 77 De la: r_girl 14 Mai 2009 11:40
Cat timp trebuie sa treaca de cand va cunoasteti prietenul pana incepeti o relatie intima cu el? 28 De la: roz5blue6lila7 12 Februarie 2010 18:14
# niste pareri:d......# 62 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 18:12
Amicul timid 12 De la: Andaluzia28 23 Iulie 2014 21:43
Relatii 4 De la: myRakoL 15 Octombrie 2014 10:30