Setari Cookie-uri

Feminismul


Cum il definiti voi personal? Va considerati feministe? Care e opusul feminismului atunci cand atitudinea asta apartine unei alte femei? E tot misoginie sau trebuie inventat un nou termen?

Care este proportia intre societate/scoala/familie in trasarea acestor caracteristici?

( Am primit un mesaj tocmai din iunie, imi cer scuze dar de-abia acum l-am vazut, uite si topicul!)
Kathara
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:25
Consider ca femisimul se refera la convingerea ca femeia este egala cu barbatul si la consecintele care decurg din aceasta convingere.

Da, sunt feminista.

Opusul feminismului cand atitudinea apartine unei femei se numeste prostie.

In primul rand familia ne descurajeaza sa fim feministe. Apoi societatea ne arata ca familia are dreptate, in sensul ca daca vrem sa supravietuim ca fiinte sociale pe plaiuri mioritice trebuie sa nu iesim de sub cuvantul barbatului. Dupa parerea mea scoala e singura sansa de a scapa de sub tirania imbecilitatii intalnite pe la noi, dar pentru asta trebuie sa faci scoala buna.

Amme a deschis mai demult un topic cu numele "Drepturile femeilor".
beyonce_indragostita
Postat pe 11 Octombrie 2008 00:27
Pentru mine inseamna feminism=>emancipare=> eliberare

*emancipare fata de traditii patriarhale

*emancipare fata de catusele credintei/religiei - tot un sistem patriarhal invechit

*emancipare fata de o societate care gandeste partiarhal

*drepturile egale[salar, loc de munca, meserie etc] intr-un sistem capitalist


Termen pentru opusul feminismului?
Femei traditonaliste in sistemul patriarhal


Full_Metal_Jacket
Postat pe 13 Octombrie 2008 00:29
De`a lungul istoriei femeile s`au lovit de nenumarate bariere impuse de societatea specifica vremurilor , de cadre legislative absurde si mai ales de minti barbatesti inguste.Dar eu zic ca lucrurile au inceput sa se indrepte incepand cu primele miscari feministe de prin secolul XIX (cam tarziu, e adevarat)... iar astazi traim intr`o lume moderna , in care misoginismul e din ce in ce mai rar intalnit , sau cel putin , in unele cazuri , mascat. Normal , ca noi femeile , trebuie sa mai ducem cateva "lupte" pentru a demonstra ca meritam sa avem aceleasi drepturi ca si barbati , desi sunt foarte clar stipulate in Carta Drepturilor Omului....dar na , mai exista unii barbati care poate ca pricep mai greu sau vor sa dea impresia ca se lasa mai greu convinsi.

Sunt feminista nu la modul ca as extermina misoginii , ci prin faptul ca eu cred in egalitatea drepturilor a celor doua sexe precum si in comportamentul similar fata de acestea ce trebuie folosit de catre societate. Pana la urma, femeia si barbatul, e clar ca nu sunt egali in multe aspecte , ca exista anumite lucruri pe care o femeie le face mai bine (si aici nu ma refer la cratita ), si altele la care barbatii sunt mai priceputi...dar de aceea sunt lasati pe pamant...ca sa se completeze reciproc, si o fac extraordinar , atunci cand exista RESPECT!
Kittynelle
Postat pe 15 Octombrie 2008 01:12
ati raspuns asa frumos incat nu stiu ce ar mai fi de adaugat. dna Mihaela Miroiu are scrieri interesante pe tema asta. merita citite.

Postat pe 17 Octombrie 2008 01:42
De la: Puffilici, la data 2008-10-15 01:12:11De`a lungul istoriei femeile s`au lovit de nenumarate bariere impuse de societatea specifica vremurilor , de cadre legislative absurde si mai ales de minti barbatesti inguste.Dar eu zic ca lucrurile au inceput sa se indrepte incepand cu primele miscari feministe de prin secolul XIX (cam tarziu, e adevarat)... iar astazi traim intr`o lume moderna , in care misoginismul e din ce in ce mai rar intalnit , sau cel putin , in unele cazuri , mascat. Normal , ca noi femeile , trebuie sa mai ducem cateva "lupte" pentru a demonstra ca meritam sa avem aceleasi drepturi ca si barbati , desi sunt foarte clar stipulate in Carta Drepturilor Omului....dar na , mai exista unii barbati care poate ca pricep mai greu sau vor sa dea impresia ca se lasa mai greu convinsi.

Sunt feminista nu la modul ca as extermina misoginii , ci prin faptul ca eu cred in egalitatea drepturilor a celor doua sexe precum si in comportamentul similar fata de acestea ce trebuie folosit de catre societate. Pana la urma, femeia si barbatul, e clar ca nu sunt egali in multe aspecte , ca exista anumite lucruri pe care o femeie le face mai bine (si aici nu ma refer la cratita ), si altele la care barbatii sunt mai priceputi...dar de aceea sunt lasati pe pamant...ca sa se completeze reciproc, si o fac extraordinar , atunci cand exista RESPECT!


Subscriu,insa as mai adauga ca...nu putem otusi fara barbati...si oricine spune asta,are o gandire...utopica!
sweetpink
Postat pe 17 Octombrie 2008 03:26
mie nu imi plac extremele, sunt un om moderat de felul meu.nu imi place feminismul dus la extrem si rautatea.oricum, acum traim alte vremuri, suntem in epoca moderna, nu stiu daca in orase cel putin se mai practica oprimarea femeii, poate in mediul rural sa mai fie asa ceva.femeia de azi este independenta, are o slujba si este cu picioarele pe pamant.ea este tovarasa de viata a barbatului si are aceleasi drepturi si obligatii ca si el.iar daca femeile sunt oprimate, sunt lovite sunt injurate si persecutate de barbatii lor si accepta acest lucru, accepta purtarea urata a barbatilor, inseamna ca nu au respect de sine.si de obicei o accepta pt ca nu au serviciu.in ziua de azi aproape toate avem serviciu, asa ca putem trai si fara cineva care sa ne intretina.....nu cred ca feminismul mai are obiect in ziua de azi.
mkdisk
Postat pe 5 Noiembrie 2008 15:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
agresiunea fizica si verbala 60 De la: kudika115131 7 Aprilie 2010 19:15
de ce este suparata? 10 De la: Andra06 1 August 2010 16:20
injuratul la copii mici 19 De la: iris_4_ever 24 Iunie 2010 07:29
sunt timid 35 De la: bruneagra25 12 Martie 2009 11:30
RELATII extraconjugale 149 De la: protopa 16 Mai 2012 23:10