Setari Cookie-uri

sunteti fericiti ?

imi place ceea ce ai scris iancu..intr-adevar lucrurile marunte ne fac fericiti..dar oare oamenii care nu au parte de atingerea iubitului,vorba calda a unei mame,prietenii gata sa ti sara in ajutor cand ai nevoie de ceva..toti acesti oameni care n-au cunoscut si cealalta fata a vietii,c fac?pot spune ca pe mine ma face fericita o zi insorita,o plimbare relaxanta pe malul marii,o mancare buna facuta de mama,o gluma facuta de fratele meu...si nu in cele din urma..dragostea pe o simt din partea iubitului(de care din pacate m-am despartit)...imi place sa mi aduc aminte de toate lucrurile frumoase din viata mea,pentru ca astfel cand am momente in care sunt deprimata,retraiesc acele amintiri,realizez ca in viata nu's doar momente triste ci si momente frumoase..adevarat tot cei frumos si bun dureaza putin..realizez ca viata este foarte scurta si incerc sa fiu mai buna cand,spre ex imi taie unu'calea gata sa ma omoare,cand vanzatoarea acra de la buticul din fata blocului imi spune ca n-are sa mi dea restul,cand nu am bani sa imi iau ceva ce pentru unii ar fi un fleac,cand fratele imi spune ca mama este bolnava,cand sefu urla la mine ca nu-si gaseste un dosar pe care tot el l-a luat,cand faci pana si esti pe autostrada.si lista ar mai putea continua...pacat ca tot ce este frumos este efemer..asa este viata..tre'sa gasim acel compromis care sa ne echilibreze intr-un fel,sa reusim sa fim impacati,cel mai important cu noi insine,pot spune ca inca nu sunt fericita..pentru toti cei care au gasit aceea cheie,s-o numesc asa,cea a fericirii,sa ne spuna si noua..sper sa nu va plictisit prea rau(imi cer scz daca s-a mai strecurat vreo greseala,da'm am grabit sa scriu),bafta
mamaia
Postat pe 30 Octombrie 2008 11:17
:) imi place comentariul tau, iancu asta doresc tuturor, sa fie fericiti si sa nu se lase doborati de micile neajunsuri. Fiti pozitivi, oameni buni. Sper ca topicul asta ii va pune pe cei ce se simt nefericiti pe ganduri si vor incepe sa vada altfel viata.
Mai astept comentarii de la oameni fericiti!!!
mainedimineata
Postat pe 30 Octombrie 2008 18:59
pt MAMAIA ......referire la ce ai sris u mai sus ...mie de ex dc mi se intampla sa am o cumpana (si am avut cateva bune de era sa dau coltul de cateva ori ) ma gandesc k totusi acolo sus in cer e cineva care ma iubeste si ink mai are planuri cu mine p acest pamant ....si ma simt privigeliata intr-un fel norocoasa .... vanzatoarea acra de la magazinul de unde imi fac eu cumparaturile chiar ma amuza (urati sunt oamenii suparaciosi ) si nu pierdem nici o ocazie sa o imitam si sa facem glume p seama ei gen/:" asta iar duce lipsa de p *** sau gen iar s-a dus azi-noapte barbas-o la amnta de e asa irascibila;))) ce ne mai amuzam :D ..... nici mie nu-mi ajung tot timpul banii k am si alte responsabilirtati in afara de a ma intretine p mn da sunt happy dc am 5 bani sa imi iau un 3 in 1 dimineatza la servici (k tigari imi iau cand iau salariu cate doua cartuse dealea mai ieftine de contrabanda :D).... cand mama e bolnava o sun sa o intreb cum se mai simte si o incurajez sa nu se lase invinsa de boala k ea e mai puternika k orice fleac , ii spun k o iubesc si k stiu k o sa se faca bn ff rpde (si totusi sunt fericita k e doar bolnavioara si ink mai e in viatza si am cui spune k o iubesc ).... referitor la sef si mie mi se intampla sa gasesc biletele p birou cu observatzii k nuj ce incurcaturi am mai facut ...k nuj ce am mai uitat ...bla bla-uri de-ale deastea scrise -- deja cand ajung dimineatza la servici si vad din usa biletelul cu scris mare pus p tastatura incep sa rad : " iar mi-a lasat sefu biletele de dragoste :))" sau cand ma cearta face to face le spun colegilor k iar mi-a facut "cifu" declaratii de dragoste ...ce ma mai iubeste !;))"... deh mei acu ce vrei si eu sunt om si eu gresesc ....da totusi e bn k stie de existenta mea :D si nu uita k tre sa imi dea si salariu :D .....Eu una nu cred k e vb k u nu esti fericita ... ci doar k u nu vrei sa fii fericita ....este alegerea ta sa vezi jumatatea goala a paharului (al meu chiar dc e gol de tot....totusi e plin cu aer ;))))....
Eu una sunt impacata cu mine si imi place sa caut tot timpul partea buna in orice necaz ...partea frumoasa a fiecarei persoane chiar dc altii le considera de cea mai joasa spitza ....in orice lucru exista o parte pozitiva ...ceva ce poti invatza ....defecte avem toti cu carul k suntem oameni .... (sry dc te-amsup da e doar parerea mea personala sa incerci sa fii mai optimista ...TOT TIMPUL SE POATE SI MAI RAU :d DECI MULTUMESTE-TE CU NECAZUL MAI MIK NU FII NERECUNOSCATOARE K ITI DA DOAMNE DOAMNE ALTU MAI MARE ).... TOATE SE INTAMPLA CU UN SCOP IN VIATZA ASTA ...
iancu
Postat pe 31 Octombrie 2008 00:34
aaa uitasem...referitor la fapul k sunt pers care nu au parte de pr care sa le sara in ajutor , atingerea si caldura iubitului ...sfatul mamei /.... am si eu o intrebare ..d c majoritatea asteapta doar sa primeasca dragoste ? eu sunt fericita k am cui sa ofer aceasta dragoste ...de ce tre sa primesti intai k sa poti darui si tu .... eu sunt de principiu k dragostea e neconditionata ...nuj adik eu ma simt bine si dc doar daruiesc fara saprimesc nik in schimb .... si dc doar ascult necazurile prietenilor fara a avea pretentia sa mi le asculte si ei p ale mele ...si asa au si ei destule .... nu astept nimik in schimb cand ajut o cunostintza cand are necazuri ...bine recunosc ...ma multumesc cu un simplu " multumesc" din partea acelei persoane si ma gandesc las' k poate alta data o sa am si eu nevoie de ajutor si at poate o sa se gaseasca cineva care sa faca acelasi lucru p care il fac eu acum ....Dc t vaiti k nu primesti atentia nimanui incepe prin a darui u aceasta atentie si ai sa vezi k te simti bine ...t simti k si cum altcineva ar face pt tine lucru p care u il faci pt o pers .... de ex (nuj cum sa explic sa ma intelegi ) eu dc cumpar o bomboana pt mine si vad in fata blocului un copil i-o dau lui si ma simt k si cum as fii mancat-o eu .... chiar mai bn k vad p cineva fericit k are o bomboana ....si a doua oara cand ma int cu acel copil si il vad k imi zambeste sau ma intreaba ce fac ma simt de o mie de ori mai bine si mai implita (a fost doar un ex ) si impacata cu mn ... gata nu mai spun nika k deja m-am intins la taina...sry ....
iancu
Postat pe 31 Octombrie 2008 00:47
...stii se zice k dc faci un bine cu toata inima o data.... ti se intoarce inzecit cand t astepti mai putin p alte cai ...Eu sunt fericita cand pot sa ajut p cineva , cand pot sa ofer un sfat , candpot fii de folos cu ceva .... fara a avea vrun interes ...sunt fericita cand vad si p altii fericiti ....
iancu
Postat pe 31 Octombrie 2008 00:51
intr-adevar tot ceea ce ai zis este fff.adevarat,a propos de atentie(nu am zis k nu am parte de atentie..deh..exprim mai greu ceea ce simt cand scriu)am parte de foarte multa..si dariesc l fel de mult(poate ca pretentiile mele dl oameni sunt prea mari..ma astept ca dak i-am zambit sau am reusit sa i fac ziua mai frumoasa,l randul lui,nu mie,da'altcuiva,sa-i inveseleasca ziua)m-am amuzat cand ai zis k sefu iti lasa bilete de"dragoste"(si la mine tot k asa este numai ca se combina si cu niste urlete rasunatoare)..sa n crezi k ma lamentez sau imi plang de mila..departe de mine gandu'asta..constientizezi k sunt oameni cu suferinte strigatoare la cer,copii maltratati,femei batute de catre soti frustrati,oameni cu dizabilitati,surzi,muti,cu mainele sau picioarele amputate...dar ce se intampla cand ai sufletul amputat?n-am renuntat la d.zeu cand mi l-a luat p tata aku'mai putin de 6luni,am trait momente f grele,,era totul pt mine..si totusi m-am ridicat din aceea tragedie si am inceput sa ma bucur din nou de tot ceea c ne inconjoara..desi suna a telenovela oamenii kiar au nevoie de dragoste..am avut f multe experiente negative care m-au luminat..incerc sa fiu optimista si vad vad partea plina,cum spunea-i u,a paharului...insa ai nevoie de anumite stimulente sau hai sa zic incurajari mentale()..nu's pesimista,sunt realista doar..incerc sa fiu cu picioarele p pamant si sa n ma gandesc la perioadele'negre'din viata,p care pan'urma l avem cu totii...sunt si rac..n prea cred k zodii ,da's spune k suntem f sensibili su tot timpul in cautarea familiei perfecte,a iubirii...as vb f multe lucruri,da'iti urmez opinia,si aceea de a privi partea plina a paharului..a propos de a darui...ce faci cand daruiesti din toata inima si nu s intoarce nimik(ma refer mai mult la o relatie afectiva femeie vs barbat)?chinesenta problemelor mele consta,probabil in faptul ca inca nu am o familie..iti urez multa bafta si sa ai parte de o iubire sincera si frumoasa
mamaia
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:51
Sunt fericita cand sunt linistita spiritual,cand nu am mustrari de constiinta:D

Postat pe 8 Noiembrie 2008 08:09
Am ajuns la concluzia ca fericirea este o stare de moment, ca nu dureaza o eternitate, si, este cu atat mai intensa si frecventa, cu cat transformam fiecare "nimik" intr-o sursa de placere...Am avut multe perioade in care pot afirma cu toata convingerea ca am fost fericita:in copilarie asteptam sfarsitul de saptamana ca sa merg la bunica mea sa ma joc cu prietenele si eram fericita, a urmat apoi primul sarut...amintirea lui imi demonstreaza mereu ca exista fericirea...admiterea la liceu pentru mine a fost o sarbatoare,imi doream extrem de mult sa invat acolo...urmeaza apoi admiterea la facultate in brasov,un oras necunoscut cu oameni necunoscuti..totul era nou pentru mine si ma trezeam cu zambetul pe buze si cu dorinta de a invata cat mai multe despre tot ce ma inconjura.Ca sa realizezi ca esti fericit este necesar sa compari"trecutul" cu "prezentul"...doar astfel poti sa-ti apreciezi cu adevarat viata si sa o traiesti din plin.Acum nu stiu in ce masura sunt fericita, mi-am pierdut mama,fiinta care imi reda echilibru, persoana care ma sustinea si imi oferea neconditionat dragostea ei,odata cu ea,m-am pierdut si pe mine..nu mai stiu ce sa fac,ce sa cred,ce imi doresc,fac alegeri gresite si simt ca ma prabusesc.Dupa 3 saptamani de la moartea mamei,l-am cunoscut pe EL si am reinceput sa traiesc,am reinvatat sa zambesc, sa imi fac planuri,sa lupt pentru visurile mele...sper sa nu-l pierd si pe el...
visatoarea2004
Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:48
melimela
Postat pe 23 Noiembrie 2008 23:00
acum sunt foarte fericita

Postat pe 23 Noiembrie 2008 23:23
sry k nu am mai scris de mult ...nu prea am avut timp ...referitor la intrebarea ta mamaia :"apropos de a darui...ce faci cand daruiesti din toata inima si nu s intoarce nimik(ma refer mai mult la o relatie afectiva femeie vs barbat)?chinesenta problemelor mele consta,probabil in faptul ca inca nu am o familie..iti urez multa bafta si sa ai parte de o iubire sincera si frumoasa"
Mi s-a intamplat si mie o relatie asemanatoare , dar la momentul acela nu cred k am luat-o prea tragic , adik nu stiu cum sa explic mai bine , nu cred ca eu constientizam prea bine situatia (eram indragostita ) i-am oferit tot ce am putut mai bn .... afectiune , tandrete , suport moral , suport material , intelegere .... avea din partea mea tot ce isi putea dori un barbat de la o femeie ca sa poata fi fericit ....am facut tot ce mi-a stat in putinta pt acea relatie , dar pentru o relatie e nevoie intotdeauna de doua persoane nu de una , iar dc intr-o relatie doar o persoana face tot posibilul sa fie bine ,o data si o data tot o sa se termine :D(din proprie experienta o spun ), dar eu ma simteam bine cand vedeam k pot sa fac ceva pentru ai fii lui bine , ma bucuram k puteam sa ii rapesc cate un zambet cand faceam cate o gluma sau cand faceam haz de necaz si mie se intorcea gluma jignindu-ma p mine si facandu-ma sa ma simt prost .. radeam si eu k il vedeam p el k se simte bine , ma bucuram k il aveam in viata mea ....apoi cand am inceput sa realizez (cam tarziu dupa un an :D)k defapt lucrurile nu sunt chiar asa roze cum cred eu si apoi cand mi-a confirmat k ii sunt indiferenta , ca nu l-ar deranja cu nimik daca de maine n-am mai fi impreuna (nu-mi venea sa cred ) ....offf iar ma intind cu vorba , nu mai intru in detalii o sa trec direct la concluzie : am pus capat relatiei pentru ca oricum nu avea nici un viitor , am bocit 2 zile , apoi am realizat ca nu merita sa plang pt cineva pentru care nu am insemnat nimic si mi-am vazut in continuare singura de ale mele cu bune cu rele ...deh n-a fost sfarsitul lumii , am inceput sa ies mai des in oras cu prietenii , evitam sa stau singura pana mi-a trecut .
Si eu imi doream o familie si inca imi doresc o familie , dar inainte de asta vreau sa ma asigur ca persoana cu care o sa imi intemeiez o familie este cineva pt care insemn ceva , care sa fiu sigura ca ma iubeste si de asemenea si eu am aceleasi sentiment pentru ea ....
Ms mult de urari si tie de asemenea iti doresc sa ai aparte de tot ce e mai frumos in viata asta t pup
iancu
Postat pe 27 Noiembrie 2008 00:59
eu sincer nu cred k exista FERICIREA... e un "fenomen" , " senzatie " de moment care trece....:))
lore_grl
Postat pe 2 Decembrie 2008 17:20
De la: iancu, la data 2008-11-27 00:59:28sry k nu am mai scris de mult ...nu prea am avut timp ...referitor la intrebarea ta mamaia :"apropos de a darui...ce faci cand daruiesti din toata inima si nu s intoarce nimik(ma refer mai mult la o relatie afectiva femeie vs barbat)?chinesenta problemelor mele consta,probabil in faptul ca inca nu am o familie..iti urez multa bafta si sa ai parte de o iubire sincera si frumoasa"
Mi s-a intamplat si mie o relatie asemanatoare , dar la momentul acela nu cred k am luat-o prea tragic , adik nu stiu cum sa explic mai bine , nu cred ca eu constientizam prea bine situatia (eram indragostita ) i-am oferit tot ce am putut mai bn .... afectiune , tandrete , suport moral , suport material , intelegere .... avea din partea mea tot ce isi putea dori un barbat de la o femeie ca sa poata fi fericit ....am facut tot ce mi-a stat in putinta pt acea relatie , dar pentru o relatie e nevoie intotdeauna de doua persoane nu de una , iar dc intr-o relatie doar o persoana face tot posibilul sa fie bine ,o data si o data tot o sa se termine :D(din proprie experienta o spun ), dar eu ma simteam bine cand vedeam k pot sa fac ceva pentru ai fii lui bine , ma bucuram k puteam sa ii rapesc cate un zambet cand faceam cate o gluma sau cand faceam haz de necaz si mie se intorcea gluma jignindu-ma p mine si facandu-ma sa ma simt prost .. radeam si eu k il vedeam p el k se simte bine , ma bucuram k il aveam in viata mea ....apoi cand am inceput sa realizez (cam tarziu dupa un an :D)k defapt lucrurile nu sunt chiar asa roze cum cred eu si apoi cand mi-a confirmat k ii sunt indiferenta , ca nu l-ar deranja cu nimik daca de maine n-am mai fi impreuna (nu-mi venea sa cred ) ....offf iar ma intind cu vorba , nu mai intru in detalii o sa trec direct la concluzie : am pus capat relatiei pentru ca oricum nu avea nici un viitor , am bocit 2 zile , apoi am realizat ca nu merita sa plang pt cineva pentru care nu am insemnat nimic si mi-am vazut in continuare singura de ale mele cu bune cu rele ...deh n-a fost sfarsitul lumii , am inceput sa ies mai des in oras cu prietenii , evitam sa stau singura pana mi-a trecut .
Si eu imi doream o familie si inca imi doresc o familie , dar inainte de asta vreau sa ma asigur ca persoana cu care o sa imi intemeiez o familie este cineva pt care insemn ceva , care sa fiu sigura ca ma iubeste si de asemenea si eu am aceleasi sentiment pentru ea ....
Ms mult de urari si tie de asemenea iti doresc sa ai aparte de tot ce e mai frumos in viata asta t pup




kiar ma intrebam ce-i cu tine,dc n ai mai intrat...intr-adevar ai dreptate,doar ca atunci cand ma implic intr-o relatie o fac cu trup si suflet si investesc f multe,vise,ganduri,trairi..dar oare cine nu face asa????..din pacate unii o fac mai mult ca altii..sau mai putin..totul este relativ si efemer in acelasi timp...akum trebuie sa gasim acel echilibru'interior care sa n faca impliniti si sa fim multumiti!pana l urma cu timpul cred k toate se vor aseza in viata fiecaruia,yo imi doresc cel mai mult o familie,pe care sper s-o am cat mai curand!iti urez sarbatori fericite si liniste sufleteasca,si multa multa dragoste.t pup
mamaia
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:18
da eu sunt fericita
nor_pufos
Postat pe 7 Decembrie 2008 12:51
eu sunt foarte fericita
elly_postolache
Postat pe 16 Decembrie 2008 12:10
DA.in ciuda unor necazuri si cumpene in viata...am luat-o intotdeauna de la capat.sunt o luptatoare!
mkdisk
Postat pe 17 Decembrie 2008 14:21
:) Azi sunt fericita! Fara vreun motiv anume, ma simt foarte bine. Nu e totul roz in jurul meu, dimpotriva, parca toate se darama. Si totusi, ma simt bine. Poate parea ca ma cuprinde spiritul sarbatorilor de iarna, dar nu e nici asta. O stiu prea bine. Cum ar putea fi asta, cand pana acum, cand parea ca am totul, de sarbatori eram foarte trista. Nici macar indragostita nu sunt. Sa fie asta motivul?
Va pup si va imbratisez! SARBATORI FERICITE!
mainedimineata
Postat pe 20 Decembrie 2008 06:42
Ai toate motivele din lume sa fii fericita, pur si simplu traiesti si te poti bucura de tot ce-ti rezerva viata. Sarbatori fericite! Si buna dimineata!
angelaviorica
Postat pe 20 Decembrie 2008 06:45
fericirea e ceva relativ...si atunci knd apare dureaza doar cateva momente!abia knd te curpinde tristetea..melancolia iti dai seama kre au fost momentele kre te au facut fericit...fericirea vine adeseori din lucruri marunte!:)
angel_in_disguise
Postat pe 20 Decembrie 2008 06:56
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 14:50
uite, acum sunt fericita:P
morticia_adams
Postat pe 28 Decembrie 2008 15:59
Fericirea!? este relativ poti sa fii fericit acum, in momentul urmator sa observi ceva sau sa primesti un mesaj si....gata!!!!!!!!!!!Este o stare de o clipa, pentru care luptam o viata
taurita61
Postat pe 22 Ianuarie 2009 09:12
Sa fii fericit depinde de ceea ce iti doresti, si de cat de mult lupti sa obtii. Daca o sa stai numai sa te gandesti la ce au altii si la ce nu ai obtinut tu, nu cred ca vei fi fericit. Spiritul asta competitiv, folosit in mod gresit, si invidia omoara fericirea. Evita tot ce iti aduce nefericire si cauta lucrurile care te fac calm, linistit, liber..
Aladiah
Postat pe 22 Ianuarie 2009 09:28
cred ca daca vrei poti fi fericit , nu deplin dar macar partial, sanatatea este cea care te ajuta sa obtii aceasta fericire .Asa ca daca sunteti sanatoase nu uitati sa fiti si fericite !
Seniora_Alba
Postat pe 28 Martie 2009 18:14
fericirea este starea de bine pe care o simtim noi, noi putem fii in permanenta fericiti pentru ca in viatza ne lovim si de momente mai grele, de lucruri care ne indispun
Fericirea insa depinde de noi de starea noastra, de optimismul nostru asa ca fiti cat mai optimisti, ganditi pozitiv, bucurati-va de fiecare clipa din viata si nu va pierdeti niciodata speranta ca veti reusi sa va indepliniti visele
yumy
Postat pe 28 Martie 2009 18:19
Uneori,multumire sufleteasca da,dar fericire...asta-i o chestiune utopica,poti fi oare pe deplin fericit?asa ar fi de dorit,gandurile pozitive ar determina numai intamplari pozitive,clar,dar intotdeauna apare o amintire a unui esec,a unei nereusite ramase poate proaspata in minte,un cuvant rautacios spus de catre cineva,o nedreptate care ti s-a facut de curand.Poti sa le ignori toate acestea?Poti sa treci peste ele,luand in consideratie doar lucrurile bune care ti se-ntampla?poti sa simti ca ,,iti canta sufletul"si toata lumea sa-ti para frumoasa?Cred ca doar cand esti tanar si indragostit...
lumimari
Postat pe 1 Iulie 2009 17:01
sunt foarte fericita si dureaza asta de cand m-am nascut...de 20 de ani sa zic ca suparata am fost doar 1 an in toata viata...desi e cam mult
_dulcik_
Postat pe 2 Iulie 2009 10:56
fericirea absoluta nu cred ca poate fi atinsa...sunt fericita ca am o mama care ma iubeste si am prieteni...dar nu cred ca un om poate fi macar odata in viata pe deplin fericit
o_parte_din_rai
Postat pe 2 Iulie 2009 15:01
Cred ca trebuie sa treci si prin experiente grele,triste pt a aprecia cu adevarat fericirea si a o simti intens.
Sunt extrem de fericita mai ales de 2ani si pana in momentul de fata,de cand iubesc si sunt iubita parca lumea se invarte asa cum vreau eu,totul e frumos si nimic nu ne poate atinge(rautatea,invidia,problemele cotidiene),deci pot spune clar-DA SUNT FERICITA pt ca am langa mine persoane care ma ajuta sa simt asa si carora incerc sa le ofer si eu momente frumoase.
luyyzz
Postat pe 3 Iulie 2009 10:16
sunt fericita mereu pana vine sesiunea ca atunci ma supar mai mult...de exemplu maine stiu ca voi fii trista ca am examen la matematica :((
_dulcik_
Postat pe 4 Iulie 2009 10:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubirea vietii mele? sau prostia vietii mele 75 De la: anielles 14 Septembrie 2012 15:51
Iubitul meu are copil cu alta femeie 84 De la: ram84 30 Martie 2013 16:31
certuri frecvente cu parintii :( 4 De la: darksukkubus69 25 Aprilie 2010 01:57
in legatura cu articolul: de ce umblam cu cioara vopsita in dragoste 2 De la: battleofwits 18 Aprilie 2011 13:41
il vreau inapoi... 4 De la: miss_darine 25 Noiembrie 2010 20:46