Setari Cookie-uri

de ce e viata asta asa complicata?

de ce cu cat vrei sa simplifici ceva cu atat mai mult se complica..de ce cand crezi ca ai gasit ce cautai constati ca defapt nu ai castigat nimik,mai mult ai pierdut si putinul pe care il mai aveai...de ce cu cat acorzi cuiva mai multa atentie cu atat mai mult devi ignorat...de ce bunatatea si onestitatea ajung sa fie considerate atributele celor slabi...la ora asta sunt multe intrebari pe care mi le pun,mult prea multe pt a putea sa le pun pe toate aici fara sa pliktisesc lumea...ironia este ca la majoritatea din intrebari stiu raspunsurile inca dinainte sa-mi pun intrebarile.cateodata simti nevoia sa ignori raspunsurile pentru a-ti creea o imagine mai buna despre viata...care este asa cum e ea...rece si pragmatica pana la Dumnezeu.

im out.
razz
Postat pe 13 Octombrie 2008 00:22
razz dragutule ce ai patit????
scuze dar nu m-am putut abtine atata tandrete mi-a inspirat postarea asta incat imi vine sa te cocolesc ca pe un bebe mic.

acele atribute despre care tu crezi ca sunt atribuite celor slabi sunt de fapt atuurile acelor oameni care au puterea de a intelege si care intotdeauna gasesc taria de a se ridica din orice greutati mai presus de durere si mai presus de lovituri. pt ca ei stiu sa iubeasca viata.....
somnic pufos
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Octombrie 2008 01:32
De la: razz, la data 2008-10-13 00:22:51de ce cu cat vrei sa simplifici ceva cu atat mai mult se complica..de ce cand crezi ca ai gasit ce cautai constati ca defapt nu ai castigat nimik,mai mult ai pierdut si putinul pe care il mai aveai...de ce cu cat acorzi cuiva mai multa atentie cu atat mai mult devi ignorat...de ce bunatatea si onestitatea ajung sa fie considerate atributele celor slabi...la ora asta sunt multe intrebari pe care mi le pun,mult prea multe pt a putea sa le pun pe toate aici fara sa pliktisesc lumea...ironia este ca la majoritatea din intrebari stiu raspunsurile inca dinainte sa-mi pun intrebarile.cateodata simti nevoia sa ignori raspunsurile pentru a-ti creea o imagine mai buna despre viata...care este asa cum e ea...rece si pragmatica pana la Dumnezeu.

im out.

....................................................................
PENTRU CA OAMENII CONSIDERA CA TOT CE PRIMESC LI SE CUVINE... ASA CA FA-TI O MASURA!!! SA FII IUBIT!
StrangerInAStrangeLand
Postat pe 13 Octombrie 2008 01:36
Pai...daca ar fii totul simplu si nu ne-am lovi de probleme,atunci ar fii searbada si plina de nimic si nu am mai putea aprecia lucrurile bune care nu se intampla la justa lor valoare.Ceea ce ni se intampla in viata atragem in general,pt ca ne directionam gandurile si totul se intoarce ca un bumerang.Insa,viata in sine este frumoasa si cred eu trebuie exploatata la maxim,cu bune si rele!Bine,recunosc si faptul ca sunt o optimista icurabila...Dar crede-ma Raz,ca va rasari soarele si pe strada ta,atunci cand te astepti cel mai putin...si pana la urma totul se rezolva si daca nu se rezolva trece...cu timpul...si la sfarsit toate zidurile astea de care e lovim nu fac altceva decat sa ne intareasca,desi avem de multe ori senzatia ca nu vor trece niciodata!Hai ia de la mine o doza de "pink thinking" si zambeste ca daca stai sa te gandesti bine sigur ai cel putin 10 motive sa faci asta!Cheer up!
sweetpink
Postat pe 13 Octombrie 2008 02:26
vazand dupa doua zile ce am scris,stau si ma intreb care e rostul cuvintelor astora,ce m-a determinat cu adevarat sa le scriu...asemenea ganduri iti vin de obicei in momentul in care realizezi ca incepi sa ti la cineva si iti dai seama ca nu exista reciprocitate.te opresti subit si decizi ca nu are rost sa continui,sti ce va urma daca vei continua cu incapatanare:incepi sa pui din ce in ce mai mult sentiment,te implici mai mult,si tot la acel final nedorit ajungi cu multe regrete.si te gandesti ca mai bine o lasi sa isi continue viata pe drumul ei.momentele de genul asta sunt invaluite de o confuzie si o contradictie de stari si trairi interioare.e un sentiment greu de descris,ca si cand ti-ai pierde busola in mijlocul desertului si iti e greu sa decizi in ce directie sa o iei...e derutant...nu e usor.
ca saptamana sa fie una completa,am aflat ca ultima fata de care am fost indragostit se casatoreste...akum cateva luni eram amandoi pe o banca in parc..o tineam in brate si ma gandeam ce fericit sunt ca am intalnit-o...nu o mai iubesc dar inca tin la ea si sper ca a facut alegerea corecta.
...asa ca draga cititoare(sau cititor),daca ai pe cineva alaturi,iubit(a),sotz(ie),pretuieste-l(o) si fi recunoscatoare().spune-i "te iubesc" in clipa in care il(o) vezi.
viata este cu atat mai frumoasa atunci cand ai pe cineva alaturi,necazurile sunt mai usor de trecut in doi si bucuriile de doua ori mai mari.
singuratatea este urata si anosta...
sa fiti iubiti
razz
Postat pe 14 Octombrie 2008 01:59
Ce ai scris tu gandeste oricine la un moment dat...totul tine de faptul ca uneori, de fapt de cele mai multe ori, oamenii uita de ce si pt ce traiesc. De ex vad in fie ce zi persoane mohorate, sictirite, care vin de la munca dupa o zi obositoare..ei doi, impreuna, absenti, reci...cand vad astfel de oameni ma trezesc si eu din propria mea letargie si merg mai departe cu zambetul pe buze...eu una ma experiente neplacute in viata si am trecut partial peste tot ce era mai rau. Nu voi putea uita niciodata, asta e partea nasoala, problemele pe care le-am avut ma vor urmarii toata viata.

Postat pe 14 Octombrie 2008 09:57
singuratatea ..........niciodata nu esti singur....te ai pe tine...ai familia ta.......si cateodata e bine sa fii bun dar cateodata nu.......se spune lasa de la tine.......sau intoarc si celalalt obraz........cu pers iubita trebuie sa fii tu....sa o iubesti sa o pretuiesti.....sa fi langa ea la nevoie........razz......speranta moare ultima..........fiecare are destinul lui...si va aparea si fata care va fi a ta pt totdeauna.......trebuie sa treci usor..detasat ..peste orice relatie......chiar daca suferi la un moment dat trebuie sa inveti sa depasesti ..sa mergi inainte.....iubire gasesti in orice ..chiar si de la un lucru ...o floare.......etc.........e bn sa ai pe cineva alaturi dar decat sa ai pe cineva care nu te pretuieste ,nu te iubeste cel mai bn e sa fii singur.....tu si pers ta..........

Postat pe 14 Octombrie 2008 10:19
Cine umbla dupa iubire, n-o va gasi; cine-o da, o primeste inapoi......
......eu am trecut prin multe faze urate.....am trecut cu zambetul pe buze.....sunt o pers care face haz de necaz.........zambesc tot timpul......chiar daca in ziua respectiva mi-a mers f rau.....sau cineva m-a jignit.............am invatat sa ma detasez de ceea ce nu ma face sa ma simt bn........iubesc ..sunt iubita,pt mine asta conteaza,viata e asa cum ti-o face sau poate cum iti e destinata,trebuie doar sa astepti momentul tau,ziua in care sa spui asta mi-am dorit,pe ea (el)il (o)vreau.......asta e drumul pe care imi doresc sa merg.........sa ai parte de multa iubire,fericire,si nu te mai gandi la trecut...conteaza prezentul si viitorul........trecut nu il poti schimba...prezentul si viitorul da...........te tzuc........
Iubeste....si vei fi iubit!!!

Postat pe 14 Octombrie 2008 10:28
NE-O FACEM NOI COMPLICATA
VIATA E DE FAPT SIMPLA,FRUMOASA
NE PLACEM SA NE COMPLICAM
IUBITI-VA MULT
SI O VIATA FRUMOASA FARA COMPLICATII
HEAVEN IMI PLACE CE AI SCRIS
SCUMPA MEA DOMNISOARA

Postat pe 14 Octombrie 2008 15:37
De la: razz, la data 2008-10-14 01:59:50vazand dupa doua zile ce am scris,stau si ma intreb care e rostul cuvintelor astora,ce m-a determinat cu adevarat sa le scriu...asemenea ganduri iti vin de obicei in momentul in care realizezi ca incepi sa ti la cineva si iti dai seama ca nu exista reciprocitate.te opresti subit si decizi ca nu are rost sa continui,sti ce va urma daca vei continua cu incapatanare:incepi sa pui din ce in ce mai mult sentiment,te implici mai mult,si tot la acel final nedorit ajungi cu multe regrete.si te gandesti ca mai bine o lasi sa isi continue viata pe drumul ei.momentele de genul asta sunt invaluite de o confuzie si o contradictie de stari si trairi interioare.e un sentiment greu de descris,ca si cand ti-ai pierde busola in mijlocul desertului si iti e greu sa decizi in ce directie sa o iei...e derutant...nu e usor.
ca saptamana sa fie una completa,am aflat ca ultima fata de care am fost indragostit se casatoreste...akum cateva luni eram amandoi pe o banca in parc..o tineam in brate si ma gandeam ce fericit sunt ca am intalnit-o...nu o mai iubesc dar inca tin la ea si sper ca a facut alegerea corecta.
...asa ca draga cititoare(sau cititor),daca ai pe cineva alaturi,iubit(a),sotz(ie),pretuieste-l(o) si fi recunoscatoare().spune-i "te iubesc" in clipa in care il(o) vezi.
viata este cu atat mai frumoasa atunci cand ai pe cineva alaturi,necazurile sunt mai usor de trecut in doi si bucuriile de doua ori mai mari.
singuratatea este urata si anosta...
sa fiti iubiti
llauraro2004
Postat pe 11 Noiembrie 2008 09:37
Deci regretul faptul ca nu ai pretuit-o suficient de mult incat sa nu plece??
llauraro2004
Postat pe 11 Noiembrie 2008 09:39
Noi ne facem viata complikta....dar nu ne dam seama...:(
butterflies
Postat pe 15 Noiembrie 2008 15:42
stii viata din punctu meu de vedere e asa cum tio faci...asa cum te comporti...asa cum gandesti asa cum esti........ pt ati aschimba viata eu cred ca intai tre sa te schimbi tu...sa incepi cu tine ..cu o atitudine pozitiva...etc unii spun ca asa e destinul ca asa cum tie dat asa trebe urmat....o fi si asta...dar cred ca mai exact esa cum neo facem noi......na asta e un afat....ia partea buna a lucrurilor...o singura viata ai....just keep going...take care. lidia
liddje
Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:52
Eu nu cred in destin in sensul propriu, cred ca unele lucruri pe care ni le dorim nu sunt pentru noi, degeaba vrem in viata noastra niste persoane care nu ne vor pe noi, si poate ca daca le-am avea nu ne-ar face fericiti... E mai bine ca s-a intamplat acum, pentru ca s-ar fi intamplat oricum, si mai tarziu ar fi fost mai rau...
my_melody
Postat pe 2 Decembrie 2008 00:59
Eu cred intr-un destin trasat in linii mari si cred ca nu degeaba ni se intampla unele lucruri. Eu de multe ori complic lucrurile pentru ca intorc problemele pe toate partile. Cred ca ne complicam pentru ca ne dorim uneori sa intelegem ceva mai bine sau pana la urma sa gasim un raspuns asa cum l-am vrea noi , nu cum este de fapt..sunt chestiuni in viata care au doua fete , alb ori negru iar noi dorim sa le facem sa para roz sau mov sau mai stiu eu ce culoare Anyway , per ansamblu niciodata nu mi-au placut lucrurile simple la fel cum nu m-am inconjurat de oameni care se multumesc cu lucruri simple sau/si simplu de obtinut.
Kittynelle
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:36
Hm...bun moment pt a da peste discutia asta...Tocmai cand ajung la concluzia ca trebuie sa NU mai dai pt a primi.
E trist uneori sa vezi ca viata nu poate merge dupa anumite principii clare.Sau poate ca de asta e complicata,ca sa nu ne plictisim de ea.
Acum mi-e dor de momentele simple,linistite,fara atatea batai de cap.
tgv
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:59
e.............ce frumos gandesti ............Nu avem timp sa ne gandim la lucruri frumoase nu avem timp sa ne bucuram de viata, de rasaritul soarelui , de chipul persoanei iubite si de sanatatea pe care o avem.Cand vom invata sa pretuim ce avem, viata va fi mai frumoasa.Am trecut ptim multe greutati care m-au facut sa realizez ca tb sa ma bucur de tot ce primesc sa iau oamenii asa cum sunt si sa incerc sa vad doar parte frumoasa a lor.
Sa fii iubit
mary79
Postat pe 30 Decembrie 2008 13:36
intotdeauna depinde cum privesti lucrurile.
pot fi complicate sau simple. e alegerea ta
morticia_adams
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:01
cunosc pe cineva,( care nu este mazochist) care avea un talent uluitor de a-si asuma suferinta, adica se baga in fel de fel de relatii care sigur il duceau la suferinta, relatii imposibile, cu persoane nepotrivite, etc. Fiind perfect constient ca va suferi daca va continua o atari relatie, o continua totusi, si, la intrebarile mele de ce se expune, deliberat, la suferinta sigura, imi spunea ca lui ii place, ca asa e viata si astfel simte ca traieste. Si nici macar nu cerea sa-i fie curmata suferinta adica nu-i cerea fiintei iubite sa vina la el, oricat de dor ii era de ea. Pur si simpu, prefera sa sufere. Ce zici? Si pe mine ma uimea. Nu aveam cum sa il ajut, mai mult decat sa il previn ca va suferi nu aveam ce face si nu obtineam decat raspunsul... ca e o durere asumata.
nefer
Postat pe 5 Ianuarie 2009 13:01
Poate pentru ca suntem asa cum suntem niste COMPLICATI, si pentru ca uneori ne complicam singuri viata. Asta este traim cu ceea ce semanam si apoi cu ceea ce culegem

http://idei.blogest.ro/

Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:13
Si cum a zis cineva mai sus viata e asa frumoasa

Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ATENTIE! Pentru romanii care se intorc in tara !!! 198 De la: andreea1976 18 August 2009 12:09
despre libertatea de exprimare si intoleranta 27 De la: mkdisk 14 Noiembrie 2008 12:28
Alien People 25 De la: Alien_People 4 Septembrie 2013 14:53
hello 8 De la: pisicuta_trista 30 Aprilie 2009 15:30
Am intalnit-o pe ea ! 2 De la: 12 Ianuarie 2013 22:56